Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (58. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16.248
Cevap
313
Favori
1.445.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: madcapfrog

Öncelikle çok yararlı bilgiler içeren bu konuya katkıda bulunan herkese teşekkürler.
    Hazır takılı olarak gelmiş, Eca Proteus Plus model hiç kullanılmamış bir kombimiz vardı.
    Kombi, balkonda plastik bir dolap içinde ve geçen sene kış aylarında ev boş olduğu dolayısı ile çalışmadığı için dondu.
    Ücretli olarak içinde dikdörtgen metal radyatöre benzeyen bir parça değiştirildi.(Parçanın adını hatırlamıyorum.)
    Bu sene balkon, cam balkonla kapatıldı ama yine 1-1.5 ay çalıştırmayacağımız kombinin aynı sorunu çıkarmasından korkuyoruz, acaba nasıl bir önlem almalıyız?

Kombiyi tamamen kapatmayacaksınız, yaz konumuna alın böylece kombi günde 1-2 defa suyu sirküle eder hem pompa kilitlenmez hemde tesisat suyunun derecesini ölçer tesisat suyu 5 derecenin altına düşerse otomatik donma koruması çalışır biraz ısıtır donmayı önler.

• 13 yıllık vailant kombide bugün su ısıtmama sorunu çıktı. Led yanmıyor su açılınca bilgisi olan arkadaş ne olmuş olabilir. Yarın vailant servis gelecek cihaz garantili bana külfeti olmayacak ama bilgim olsun geldiklerinde artistlik yapıp yol gösterim :)

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: invisible

13 yıllık vailant kombide bugün su ısıtmama sorunu çıktı. Led yanmıyor su açılınca bilgisi olan arkadaş ne olmuş olabilir. Yarın vailant servis gelecek cihaz garantili bana külfeti olmayacak ama bilgim olsun geldiklerinde artistlik yapıp yol gösterim :)

Teşekkürler.

türbin deyişecek fiyatı max 80 tl
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA
  • quote:

Orijinalden alıntı: gekren

arkadaşlar 5-6 senelik baymak kombi kullanıyoruz evimizde. kombinin ısıtmasından memnunuz. ancak soğuk günlerde mecburen 60 65 derecelerde çalıştırmamız gerekebiliyor. neyse sorunumuza gelecek olursak kombi soğukken su basıncı 0 bara yakın oluyor ve tabi kombi uyarı veriyor. 1.5 bara suyu bastıktan sonra kombiyi çalıştırıyoruz. ısındıktan sonra bar 4 barın üzerine geliyor ve tahliyeden su atıyor. mesela kombiyi kapattıktan sonra basınç yine 0 bara yakına geliyor ve yine su basmamız gerekiyor. bunun sebebi ne olabilir? ayrıca gözlemlediğim kadarıyla çok dur kalk yapıyor kombi. ısısından şikayetçi değiliz ancak bu sorun bizi yoruyor.

tipik bir genleşme tankındaki hava eksilmesi arızası muhtemelen yada en kötüsü genleşme tankındaki mebranın yırtılmış olma olasılığı. çözüm ise eğer genleşme tankında hava eksilmişse tesisat suyu boşaltılır genleşme tankının havası tamamlanır ve kombi sorunsuz çalışmasına döner. ikinci olasılık olan mebran yırtılmasında ise çaresiz genleşme tankı değişimi ile kombi sorunsuz çalışmasına döner....

saygılar kolay gelsin....

• quote:

Orijinalden alıntı: barqat

Benim sorunumda yukarıda arkadaşın bahsettiği duruma yakın bir sorun. Demirdöküm Kalisto kombimin basıncı 1.5 barda sabitti. Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede kademe kademe 2.1 bara kadar geldi. Kombi çalışırken veya çalışmazken pek değişim olmuyor gibi gördüm.
    Arıza hakkındaki görüşleriniz nedir?
    Kısa bir zamanda yaptırmaz isek ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

sizin sorununuz iki şekilde algılanabilir birincisi ve en maliyetsizi muhtemelen kalorifer tesisatının su doldurma musluğunu tam kapatmamış olabilirsiniz bu sebeple su basıncı yükseliyor olabilir. ikincisi ise plaka eşanjörde oluşan kılcal bir çatlaktan ötürü şebeke suyu kalorifer tesisat suyuna karışarak su basıncını yükseltiyordur her halükarda bu sorunu gidermediğiniz taktirde su basıncı yükseleceği için 3 bar emniyet ventili açılacak ve fazla basıncı dışarı atacaktır.....

saygılar kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: ısıtma sorunları

quote:

Orijinalden alıntı: myaman

Merhabalar,
    Demirdöküm Kalisto HKD 224 marka model kombim var. 2 sene önce üç yollu vana ve plastiğini değiştim. 2 ay öncede kartı arızalandı ve onuda değiştik. Şimdide anahtar yaz veya kış konumunda farketmeksizin musluğun sıcak suyu açıldığında peteklerde aynı anda çok ısınıyor, musluk suyundaki sıcaklık pek dalgalanmıyor, fakat istediğim gibi de ısınmıyor veya geç ısınıyor. Ayrıca bar basıncı 1,5 iken 2,5 lere çıkıyor. Bir anlam veremedim. Ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

sizin sorununuz yine üç yollu vana gibi duruyor üç yollu vana grubu tam ortada kalmış durumda hem plaka eşanjöre sıcak su gönderiyor hemde peteklere üzgünüm yine aynı sorunla karşı karşıyasınız. bu birinci sorununuz ikinci sorununuz konusunda ise ayrıntı isteyeceğim su basıncı kombi çalıştığı zamanmı yükseliyor yoksa durduğu zamanda yükselmeye devam ediyormu. eğer çalışıyorken yükseliyor durduğunda düşüyor ise genleşme tankınızda sorun var ya havası bitmiş yada mebranı patlak. yok eğer durduğu yerdede su yükselmeye devam ediyorsa o zaman plaka eşanjörünüzde kılcal bir catlak v ar ve şebeke suyu kalorifer suyuna karışarak basıncı yükseltiyor bunun caresi ise plaka eşanjörü değiştirmektir.....

saygılar kolay gelsin......

Öncelikle ilgilendiğiniz ve cevapladığınız için teşekkür ederim.
    Yaklaşık iki senede bu vananın bozulması çok kötü doğrusu Çin malı mıdır nedir. Neyse bar basıncı için kombi uzun çalıştığında (duş vs. alındığında) yükseliyor, onun haricinde normal basınçta. Herhalde genleşme tankına da baktıracağız. Peki sormak istediğim, üç yollu vana ve genleşme tankında ki mevcut arıza tahmini maliyeti ne kadardır sizce?
    Teşekkür ederim..

• Merhabalar,

Ferroli kombim var. Bundan 2 sene önce biz evde yokken sitenin elektrikleri birkaç kere git gel yapmış ve eve geldiğimizde kombi çalışmıyordu. Servis çağırdık ve kartı değiştiler. Şu zamana kadar bir sorun yoktu ama dün gündüz yine elektrikler gitmiş gelmiş ve şu an kombi çalışıyor ancak sıcak suyu ısıtmıyor. Kombinin çalışması da bir garip. Sanki ateşlemeye çalışıyor da bir türlü beceremiyor gibi sürekli tık tık sesler geliyor ve yeşil ışık yanıyor sönüyor, ECO ışığı ile beraber senkronize olmasa da. Basınca 1.7 bar civarı, derece 40'a ayarlı ama peteklerde az da olsa ısı var. Evde mantolama olduğu için soğukluk hissetmiyoruz fazla ama sıcak su belimizi büktü.

Bunun dışında buzdolabı da aynı dalgadan etkilenmiş heralde ki sürekli bibibibbiip diye ötüyor ona da servis çağıracağız herhalde.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gekren

arkadaşlar 5-6 senelik baymak kombi kullanıyoruz evimizde. kombinin ısıtmasından memnunuz. ancak soğuk günlerde mecburen 60 65 derecelerde çalıştırmamız gerekebiliyor. neyse sorunumuza gelecek olursak kombi soğukken su basıncı 0 bara yakın oluyor ve tabi kombi uyarı veriyor. 1.5 bara suyu bastıktan sonra kombiyi çalıştırıyoruz. ısındıktan sonra bar 4 barın üzerine geliyor ve tahliyeden su atıyor. mesela kombiyi kapattıktan sonra basınç yine 0 bara yakına geliyor ve yine su basmamız gerekiyor. bunun sebebi ne olabilir? ayrıca gözlemlediğim kadarıyla çok dur kalk yapıyor kombi. ısısından şikayetçi değiliz ancak bu sorun bizi yoruyor.

tipik bir genleşme tankındaki hava eksilmesi arızası muhtemelen yada en kötüsü genleşme tankındaki mebranın yırtılmış olma olasılığı. çözüm ise eğer genleşme tankında hava eksilmişse tesisat suyu boşaltılır genleşme tankının havası tamamlanır ve kombi sorunsuz çalışmasına döner. ikinci olasılık olan mebran yırtılmasında ise çaresiz genleşme tankı değişimi ile kombi sorunsuz çalışmasına döner....

saygılar kolay gelsin....

Cevabınız için teşekkürler. Acaba genleşme tankına ben hava basabilirmiyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Benim sorunumda yukarıda arkadaşın bahsettiği duruma yakın bir sorun. Demirdöküm Kalisto kombimin basıncı 1.5 barda sabitti. Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede kademe kademe 2.1 bara kadar geldi. Kombi çalışırken veya çalışmazken pek değişim olmuyor gibi gördüm.

sizin sorununuz iki şekilde algılanabilir birincisi ve en maliyetsizi muhtemelen kalorifer tesisatının su doldurma musluğunu tam kapatmamış olabilirsiniz bu sebeple su basıncı yükseliyor olabilir. ikincisi ise plaka eşanjörde oluşan kılcal bir çatlaktan ötürü şebeke suyu kalorifer tesisat suyuna karışarak su basıncını yükseltiyordur her halükarda bu sorunu gidermediğiniz taktirde su basıncı yükseleceği için 3 bar emniyet ventili açılacak ve fazla basıncı dışarı atacaktır.....

saygılar kolay gelsin

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Suyun bar basıncını tahliye ederek 1.5 bara getirdim. Kalorifer tesisatı aktif iken sorun gözükmüyor. Ancak sıcak su açıldığında yükselmeye başlıyor (0.1 bar civarı). Sıcak su kapatılınca tekrar eski konumuna geri geliyor. 12 saat gibi bir sürede 0.1 bar yükselme oldu. Önceki yazdıklarınıza göre üç yollu vanada sorun olabilir mi?
    Emeğinize ve bilginize sağlık...

• Arkadaslar kusura bakmayin konu basligi olarak actim ama acil. Servis pazar gunu ancak gelecek. Kombi su anda calismiyor.

Vaillant kombide VRT240F termostat var. Arizalandi. Kombiyi manuel calistirmak istiyorum.

Kombinin icinde 3-4-5 klemens uclarindan termostatin duvardaki parcasina 3 adet kablo geliyor.

Bu uclardan hangilerini kisa devre yapiyoruz. 3-4 uclari deniyor. 5 nolu uc ne oluyor.

Bilgi vermenizi rica ediyorum
  •  KOMBİ ARIZALARI BURAYA

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

Herkese merhaba.Arkadaslar oda termostatı aldım.Kendim takmak istiyorum.Bu gün deneme yaptım ama verim alamadım.bağlantıyı ilk resimde ki çizdiğim yeremi yapacağım.Orda bir köprü oluşturulmuş kısa devre ile.Onları söküp termostat kablo uçlarını oraya denedim ama sanırım ikinci resimdeki kablonun ucunda olan metal parça bulamadığımdan işim yarım kaldı.Eskisi gibi oradan çıkarttığım kabloyu tekrar takarak kısa devre pozisyonunda takıp kombinın kapağını kapattım çok sükür calısıyor suan.Ama oda termostatı kaldı takamadım.
    İlk öncelik doğru yeremi takıyorum bağlantıyı,ikinci olarak ikinci resimde ki metal parçayı nerden bulabilirim.8 tane elektrikci gezdim yok bulamadım.Başka veriyorlar ama onlarda girmiyor klamensin içine.

• quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

quote:

Orijinalden alıntı: invisible

13 yıllık vailant kombide bugün su ısıtmama sorunu çıktı. Led yanmıyor su açılınca bilgisi olan arkadaş ne olmuş olabilir. Yarın vailant servis gelecek cihaz garantili bana külfeti olmayacak ama bilgim olsun geldiklerinde artistlik yapıp yol gösterim :)

Teşekkürler.

türbin deyişecek fiyatı max 80 tl
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

Purjör ve kurcanık kolumu ne onu değişip gitti.

• quote:

quote:

quote:

saygılar kolay gelsin

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Suyun bar basıncını tahliye ederek 1.5 bara getirdim. Kalorifer tesisatı aktif iken sorun gözükmüyor. Ancak sıcak su açıldığında yükselmeye başlıyor (0.1 bar civarı). Sıcak su kapatılınca tekrar eski konumuna geri geliyor. 12 saat gibi bir sürede 0.1 bar yükselme oldu. Önceki yazdıklarınıza göre üç yollu vanada sorun olabilir mi?
    Emeğinize ve bilginize sağlık...

hayır üç yollu vanada sorun yok olay şudur sıcak suyu açtığınızda brulörde ki alev yüksektir dolayısıyla genleşme tankı görevini tam yapmıyorsa yani havası eksikse ki ben eksik olduğunu düşünüyorum o zaman bu bahsi geçen yükselme olur ve siz sıcak suyu kapadığınızda düşmeye başlar.

saygılar kolay gelsin.....

• Ben daha büyük arıza olmasından korkuyordum. Sizin dediğiniz gibi genleşme tankının havasını kontrol edeceğim.
    İşlerinizde kolaylıklar dilerim.
  • Eca confeo cihaz henüz yeni kullanmaya başladık cihazın veriminden memnunuz cihazda herhangi arıza kodu falan yok ama dikkatimi çeken şeyler var. Cihaz durup yeniden çalışmaya başladığında cihazdan gaz kokusu geliyor bir iki saniye içinde koku dağılıyor ve çalışma esnasında asla koku falan gelmiyor. Cihaz açık balkonda kapalı dolap içinde bulunuyor havalandırması vs mevcut altta boru bağlantılarının olduğu yerde biraz boşlukta bıraktık gaz sıkışması olmasın diye. Ben kendim başka marka kullanıyorum kapalı balkonda açıkta duruyor geldim baktım benim cihazda böyle bir koku oluşmuyor açıkta durduğu için ben hissetmeden dağılıyor olabilir. Ayrıca cihaz 15-20 saniyede bir R tuşu yani reset tuşu mor bir ışıkla yanıp sönüyor normalde o ışık mavi ama göz kırpar gibi mor bir renkle yanıp sönüyor bu ne anlama geliyor sanırm göstergenin yanındaki küçük ledlerden bazılarıda bu esnada yanıp sönüyor acaba bu bir arıza işaretimi yoksa cihazın normal çalışma şeklimi böyle.

• Arkadaşlar son 2 petekte az ısınma sorunu var. Geçenlerde kombiye bakım yaptırdık ancak sorun geçmedi hala devam ediyor. Gerçi bakımı ne kadar iyi yaptılar onuda bilemiyorum zira kombinin içini açıp elektrik süpürgesiyle temizleyip bezle sildiler. Herneyse, bende kalorifer bakımı yaptırayım dedim zira 3-4 seneden beri oturuyoruz ancak şu ana kadar kalorifer bakımı falan yaptırmadık. Şimdi sorum şu 7 tane petek var bazıları eski bazıları yeni tipte. Bunlar sorun yaratır mı? Ve de İstanbul Anadolu/ Ataşehir içerenköy tarafında önerebileceğiniz bir yer var mı? Netten aradım bir kaç yeri 125-180-200 lira arasında fiyat verenler oldu. İşlerini iyi yapsınlar ama ücrette biraz düşük olsun istiyorum.
  • mrb arkdaslar
    ferroli e concept 35 c kombi gaz kesilmesi ve ardindan gelmesi sonucu calismadi
    reseteledik vana ları kontrol ettik gaz basıncını kontrol ettik hala calistiramadik.
    ekrada f hatası cikiyor ardindan yanıp sönüyor ekran.hangi f hatası oldugu yazmiyor sadece f yaziyor
    tsk ler simdiden...
  • quote:

Orijinalden alıntı: OziiX

Arkadaşlar son 2 petekte az ısınma sorunu var. Geçenlerde kombiye bakım yaptırdık ancak sorun geçmedi hala devam ediyor. Gerçi bakımı ne kadar iyi yaptılar onuda bilemiyorum zira kombinin içini açıp elektrik süpürgesiyle temizleyip bezle sildiler. Herneyse, bende kalorifer bakımı yaptırayım dedim zira 3-4 seneden beri oturuyoruz ancak şu ana kadar kalorifer bakımı falan yaptırmadık. Şimdi sorum şu 7 tane petek var bazıları eski bazıları yeni tipte. Bunlar sorun yaratır mı? Ve de İstanbul Anadolu/ Ataşehir içerenköy tarafında önerebileceğiniz bir yer var mı? Netten aradım bir kaç yeri 125-180-200 lira arasında fiyat verenler oldu. İşlerini iyi yapsınlar ama ücrette biraz düşük olsun istiyorum.

tesisat şekliniz son iki peteğin ısınmasını engelleyebilir eğer duvar yüzünden giden bir tesisatınız varsa son iki peteğin ısınmasını engeller. bunun yanında peteklerde oluşan tortu da bu tür sorunlar doğurabilir. tesisat temizliği için istenen para normalde 180/200 tl civarında dır ve yapılacak temizlik özel cihazla ve ilaç destekli olmalıdır. bu sorununuzu kısmen giderecektir fakat bunun yanında son iki peteğinde diğer petekler gibi ısınmasını düşünmeyin aslında olması gereken bütün peteklerin aynı miktarda eşit şekilde ısınmasıdır bu temizlik işleminden sonra yapacağınız bir reglaj ayarı sizin sorununuzu tamamiyle giderecektir.

• quote:

quote:

Arkadaşlar son 2 petekte az ısınma sorunu var. Geçenlerde kombiye bakım yaptırdık ancak sorun geçmedi hala devam ediyor. Gerçi bakımı ne kadar iyi yaptılar onuda bilemiyorum zira kombinin içini açıp elektrik süpürgesiyle temizleyip bezle sildiler. Herneyse, bende kalorifer bakımı yaptırayım dedim zira 3-4 seneden beri oturuyoruz ancak şu ana kadar kalorifer bakımı falan yaptırmadık. Şimdi sorum şu 7 tane petek var bazıları eski bazıları yeni tipte. Bunlar sorun yaratır mı? Ve de İstanbul Anadolu/ Ataşehir içerenköy tarafında önerebileceğiniz bir yer var mı? Netten aradım bir kaç yeri 125-180-200 lira arasında fiyat verenler oldu. İşlerini iyi yapsınlar ama ücrette biraz düşük olsun istiyorum.

tesisat şekliniz son iki peteğin ısınmasını engelleyebilir eğer duvar yüzünden giden bir tesisatınız varsa son iki peteğin ısınmasını engeller. bunun yanında peteklerde oluşan tortu da bu tür sorunlar doğurabilir. tesisat temizliği için istenen para normalde 180/200 tl civarında dır ve yapılacak temizlik özel cihazla ve ilaç destekli olmalıdır. bu sorununuzu kısmen giderecektir fakat bunun yanında son iki peteğinde diğer petekler gibi ısınmasını düşünmeyin aslında olması gereken bütün peteklerin aynı miktarda eşit şekilde ısınmasıdır bu temizlik işleminden sonra yapacağınız bir reglaj ayarı sizin sorununuzu tamamiyle giderecektir.

Reglaj ayarı ne oluyor acaba hocam? Affınıza sığınarak soruyorum.

Ayrıca tesisat şeklini vs. tam bilmiyorum açıkçası. Kiradayız ve doğalgazın ilk geldiği zamanlarda yapılmış bir tesisattır büyük ihtimalle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OziiX -- 20 Aralık 2012; 1:23:33 >

• quote:

quote:

quote:

Reglaj ayarı ne oluyor acaba hocam? Affınıza sığınarak soruyorum.

Ayrıca tesisat şeklini vs. tam bilmiyorum açıkçası. Kiradayız ve doğalgazın ilk geldiği zamanlarda yapılmış bir tesisattır büyük ihtimalle.

tesisat şekliniz derken kombiden peteklere giden boru duvardamı yoksa şap altındamı onu sormuştum. reglaj ayarı da şu oluyor kombiye yakın olan peteklerin dönüş vanalarının yani alttaki vanalarının sonuna kadar kapatılıp çeyrek tur açılarak kombiye yakın olan peteklerin içinden geçen su miktarını azaltarak kombiye uzak olan peteklere giden suyun daha fazla gitmesini daha doğru ifadeyle bütün peteklerden dönen suyun eş zamanlı olarak kombiye giriş yapmalarını sağlamaktır.....

• 
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.