Şimdi Ara

Yeni çıkan kanuna göre bakaya kalmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
526
Cevap
17
Favori
200.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: elliyedi

quote:

Orijinalden alıntı: X kare

http://www.dunya.com/asker-kacaklari-artik-hapis-yatmayacak_116055_haber.html şu haberi oku

ilginiz için sağolun ancak bu haber daha tasarı aşamasında yazılmış. Kanun bu şekilde çıkmadı.

MADDE 3- 1111 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 89- Sınıf ve tertibatı belirlenmiş olanlardan, yapılan bildirim veya duyuru üzerine birlikte sevk edilecekleri emsallerinin sevk tarihinin son gününe kadar gelmeyen ve bu durumları 47 nci maddede yazılı özürlerinden ileri gelmediği belirlenenler ile sevk edildikten sonra askerliğini yapacağı kıtaya gitmeksizin kaçanlardan elde edilip de erteleme hakkı bulunmayanlar derhal sevk olunurlar.
    Bunlardan yedek subay yetişme şartlarını taşıyanlar, muayyen zamanlarda birliklerine veya yedek subay yetiştiren sınıf okullarına sevk edilirler.
    Bakaya iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.
    Barışta, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın;
    a) Yoklama kaçaklarından birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,
    b) Saklılardan yaşıtlarının yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,
    c) Bakaya kalanlar için, bakaya kaldıkları tarihten,
    d) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,
    e) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,
    itibaren dört ay içinde gelenler ikiyüzelli, yakalananlar bin; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler beşyüz, yakalananlar ikibin; bir yıldan sonra gelenler yediyüzelli, yakalananlar üçbin Türk Lirası idarî para cezasıyla cezalandırılır. Bir yıldan sonra tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler ayrıca bin, yakalananlar ayrıca ikibin Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılır. Ancak bu eylemlerinden sonra askerlik şubesince ilk sevk edildikleri kıtalara gecikmeksizin katılmaları halinde haklarında verilecek idarî para cezalarının yarısına hükmedilir.
    Bu madde uyarınca verilecek idarî para cezalarına ilişkin evrak, yükümlünün bağlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer mülki idare amirliklerine gönderilir ve idarî para cezası ilgili il ya da ilçe idare kurullarınca verilir.
    Bu madde uyarınca verilen idarî para cezaları hakkında 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununda öngörülen kanun yoluna müracaat edilebilir. Bu cezaların yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu süreler içinde zamanaşımı işlemez.
    Barışta, dördüncü fıkra uyarınca verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra dördüncü fıkrada sayılan eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir."

yeni düzenlenen maddeler bunlar. benim merak ettiğim bir kere yakalandın veya teslim oldun, sonra tekrar gidemedin askere, tekrar mı para cezası olacak, yoksa bu sefer hapis cezası var mı? ya da ömür boyu bu şekilde askere gitmeden para cezası ile geçiştirebiliyormusun?

adam bug buldu 29 yaşına kadar yakalan sonra kaç yakalan kaç

• quote:

Orijinalden alıntı: TheMayda

quote:

Orijinalden alıntı: yildize

2 yıl asker kacagıydım 850 tl ceza geldi adliyede itiraz dilekçesi verdim mahkeme kabul etti. sonuc tek kuruş ödemedim

dilekçe detaylarından bahseder misin biraz ?

aöf okurken sınıf tekrarı yaptım. ve şu şu tarihte mezun oldum.. askerlik subesi resmi adresime asker kacagı durumuna düştüğüme dair belge göndermedi. cezaya itiraz ediyorum. buna benzer bişiler yaz. sorun olmaz
  • AceVenturA kullanıcısına yanıt
    Lisans mezunu olanlar bakaya kaldığında bir sonraki celp dönemine sevki yapılır. Ekimde gidersen şubat celbi için işlemlerini yaparlar.
  • Hayırlı günler, acil yardıma ihtiyacım var;
    Şu an sınıfı belli (askere gideceğim yer belli) bakaya durumuna düşmüşüm. Yalnız bakaya kalmadan önce de doktoraya kayıt yaptırmıştım (temmuz 2015), yani kayıtlı doktora öğrencisi olduktan sonra bakaya kaldım. Doktora sebebiyle sevk tehir talebi için üniversitem askeriyeden durum belgesi al diyor, ancak şubeye gittiğimde "sen sınıflı bakayasın ceza ödesen de sana belge veremem, direkt birliğine sevk ederim" diyor. Yani iki arada bir derede kaldım. Bildiğim kadarıyla şu an hali hazırda doktora öğrencisi olduğum için yönetmelik gereği hakkımda bakaya işlemi uygulanmadan sevk tehiri yapılması gerekir, ancak şu an elim kolum bağlı. Ne yapabilirim fikir ya da bilgi verebilecek arkadaş var mı? Teşekkürler
  • Ondan sonra bu millet neden memleketine düşman oluyor ulan iki sene önce askerliğimi bitirdim onbeş ay askerlik yaptım onur belgesi bile aldım bana ne bakaya dediler ne başka bişey dediler iki sene sonra banka hesaplarımı blokladılar hesabımdan iki binlira paramı aldılar bu devlet yönetmek değil işte bu gasp başka hiçbir açıklaması yok kimse bana benim haksız olduğumu anlatamaz neyin cezasını kesiyorsun bana bir sene önce gitmedim bir sene sonra gittim ne değişti beni istediği gibi kullanamadı mi 15 ay boyunca oraya getirdikleri egoist psikolojisi bozuk komutanların kaprisini çek ondan sonra birde paranı gasp etsinler bunun adı ceza değil bu zulüm bu gasp bu hırsızlık

• Bakaya kalınca artık mahkemeye sevk edilmiyor deniyor ancak bu ne zamana kadar geçerli, yani bir ömür bakaya kalıp para cezası ödeyerek askerlik yapmayabiliyor mu bir vatandaş?
    para cezaları katlanarak artıyor, her yıl sıfırlanıyor mu yoksa sürekli ikiye mi katlıyor,

konu ile ilgili detaylı bilgisi olan ya da bizzat tecrübe eden varsa cevaplayabilir mi lütfen..

• quote:

http://www.dunya.com/asker-kacaklari-artik-hapis-yatmayacak_116055_haber.html şu haberi oku

ilginiz için sağolun ancak bu haber daha tasarı aşamasında yazılmış. Kanun bu şekilde çıkmadı.

MADDE 3- 1111 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 89- Sınıf ve tertibatı belirlenmiş olanlardan, yapılan bildirim veya duyuru üzerine birlikte sevk edilecekleri emsallerinin sevk tarihinin son gününe kadar gelmeyen ve bu durumları 47 nci maddede yazılı özürlerinden ileri gelmediği belirlenenler ile sevk edildikten sonra askerliğini yapacağı kıtaya gitmeksizin kaçanlardan elde edilip de erteleme hakkı bulunmayanlar derhal sevk olunurlar.
    Bunlardan yedek subay yetişme şartlarını taşıyanlar, muayyen zamanlarda birliklerine veya yedek subay yetiştiren sınıf okullarına sevk edilirler.
    Bakaya iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.
    a) Yoklama kaçaklarından birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,
    b) Saklılardan yaşıtlarının yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,
    d) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,
    e) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,
    itibaren dört ay içinde gelenler ikiyüzelli, yakalananlar bin; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler beşyüz, yakalananlar ikibin; bir yıldan sonra gelenler yediyüzelli, yakalananlar üçbin Türk Lirası idarî para cezasıyla cezalandırılır. Bir yıldan sonra tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler ayrıca bin, yakalananlar ayrıca ikibin Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılır. Ancak bu eylemlerinden sonra askerlik şubesince ilk sevk edildikleri kıtalara gecikmeksizin katılmaları halinde haklarında verilecek idarî para cezalarının yarısına hükmedilir.
    Bu madde uyarınca verilecek idarî para cezalarına ilişkin evrak, yükümlünün bağlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer mülki idare amirliklerine gönderilir ve idarî para cezası ilgili il ya da ilçe idare kurullarınca verilir.
    Bu madde uyarınca verilen idarî para cezaları hakkında 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununda öngörülen kanun yoluna müracaat edilebilir. Bu cezaların yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu süreler içinde zamanaşımı işlemez.
    Barışta, dördüncü fıkra uyarınca verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra dördüncü fıkrada sayılan eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir."

yeni düzenlenen maddeler bunlar. benim merak ettiğim bir kere yakalandın veya teslim oldun, sonra tekrar gidemedin askere, tekrar mı para cezası olacak, yoksa bu sefer hapis cezası var mı? ya da ömür boyu bu şekilde askere gitmeden para cezası ile geçiştirebiliyormusun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Adolf Mogolo

quote:

Orijinalden alıntı: elliyedi

quote:

adam bug buldu 29 yaşına kadar yakalan sonra kaç yakalan kaç

bugfix gelmezse yırttık

• Sürekli para cezası ödersiniz ama
  • quote:

Sürekli para cezası ödersiniz ama

Yuksek lisansa para odemekten daha hesapli ama
  • Benimde temmuz da geliyor askerlik iki celp dönemi atlatsam yeter bana şubat gibi gitmek istiyorum agustos çok erken
  • yeni kanuna göre rapor nereden alınıyor.askeri hastaneden mi almak gerekiyor.öyleyse bir problemi olmadığı sürece kimse alamaz.
  • Bana 396 gün bakayalıktan 750 lira ceza geldi. Tebliğ gelir gelmez itirazda bulundum dün. Yüksek lisansı bitirince tecil için dilekçe vermediğimden ve mezuniyet belgemi şubeye vermediğim için 1 yıl bakaya kalmışım. 28 şubat 2011 de mezun oldum.

Dilekçede şunu yazdım:

Tecil için dilekçe yazmam gerektiği hakkında malumatım yoktu. Annemin sağlık sorunları yüzünden ve işimin yoğunluğundan mezun olduktan sonraki birkaç ay şubeye gidemedim. (rapor yok)

Evime bakaya kaldığıma dair tebliğ gelmedi. Ayrıca üniversitem merkez şubeye çıkışımı 8 ay geç bildirmiş. Bu yüzden nisan ağustos aralık 2011 celplerinde bakaya kaldım diye dilekçe yazarak sulh cezaya itirazda bulundum.

Sizce cezanın iptali olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanbir -- 11 Temmuz 2012; 10:14:39 >
  • kanunu bilmemek mazeret sayılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhanbir

Bana 396 gün bakayalıktan 750 lira ceza geldi. Tebliğ gelir gelmez itirazda bulundum dün. Yüksek lisansı bitirince tecil için dilekçe vermediğimden ve mezuniyet belgemi şubeye vermediğim için 1 yıl bakaya kalmışım. 28 şubat 2011 de mezun oldum.

Dilekçede şunu yazdım:

Tecil için dilekçe yazmam gerektiği hakkında malumatım yoktu. Annemin sağlık sorunları yüzünden ve işimin yoğunluğundan mezun olduktan sonraki birkaç ay şubeye gidemedim. (rapor yok)

Evime bakaya kaldığıma dair tebliğ gelmedi. Ayrıca üniversitem merkez şubeye çıkışımı 8 ay geç bildirmiş. Bu yüzden nisan ağustos aralık 2011 celplerinde bakaya kaldım diye dilekçe yazarak sulh cezaya itirazda bulundum.

arkadaşımın başına da böyle bir şey gelmişti, o zaman para cezası yoktu sanırım. 2 sene bakaya kalmış görünüyordu okuldan belgeleri götürünce düzelttiler. sizin de durumu düzeltip para cezasını iptal ederler büyük ihtimalle. en doğru bilgiyi şubeden alırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: orhanbir

Bana 396 gün bakayalıktan 750 lira ceza geldi. Tebliğ gelir gelmez itirazda bulundum dün. Yüksek lisansı bitirince tecil için dilekçe vermediğimden ve mezuniyet belgemi şubeye vermediğim için 1 yıl bakaya kalmışım. 28 şubat 2011 de mezun oldum.

Dilekçede şunu yazdım:

Bakaya mı kaldın yoklama kaçağı mı?

• Bakaya kaldım. 3 celp dönemi hem de
  • quote:

Orijinalden alıntı: free33

kanunu bilmemek mazeret sayılmaz.

O mazeret bile sayılmaz aslında. Dikkatli okursan esas ihmalin üni de olduğunu belirtmeye çalıştım. Subatta mezun oluyorum belgelerim eylülde gönderiliyor. Arada ki nisan ağustos celbinde kaçak görünüyorum.
  • Ben de benzer bir şekilde yüksek lisanstan mezun olunca 1 günle bakaya kalmıştım. şubeye gidip dilekçe yazdım. dilekçemde de neredeyse benzer ifadeler kullandım. mazeretlerimi uygun görmemiş olacaklar ki 1-2 ay geçmedi evime 250 tl para cezasına çarptırıldığıma dair yazı geldi.

sanırım bu dilekçede baktıkları bir kanun var, ordaki kriterleri karşılamıyorsan doğrudan para cezası kesiyorlar. ancak o kriterlerin ne olduğunu inanın bilmiyorum.

Aslında benim de bakaya kalmakla ilgili bir sorum vardı yeri gelmişken burda sorabilirim sanırım:

Önce durumum:

21.06.2011 yüksek lisans mezunuyum.

Aralık 2011'de şubeye gittiğimde 1 gün fark ile bakaya kaldığımı belirttiler, ve yüksek lisanstan doğan 1 yıllık tecil hakkım gereği tecil işlemimi yaptırdım.

Yakında doktoraya kayıt yaptırmak üzereyim. Fakat Sevk tehir işlemleriyle ilgili yönetmelikte, bakaya kalanların öğrencilik nedeniyle sevk tehirlerinin yapılmayacağına dair bir madde okudum.

Doktora kaydımı yapabilmek için sevk tehiri yaptırmam gerekiyor. Doktoraya kabul aldığıma dair belgeyi okuldan şubeye götürmem durumumda normalde bir celp dönemi kadar sevk tehiri yapabiliyorum, ki bu benim okula kaydımı yaptırmam için yeterli. Fakat geçen sene bakaya kaldığım için sevk tehiri yapamıyor muyum acaba noktasında kitlendim.

Bu konuda bir bilgisi fikri olan var mı acaba? Bakaya kaldım ama sonrasında da tecil hakkımı kullanabildim. (Elimdeki en güncel askerlik durum belgesinde statüm 'yd. sb. adayı' olarak gözüküyor.)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.