- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
iPhone-iPad-iPod Nasıl Şarj Edilmelidir? Batarya Performansı Nasıl Korunur?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
83
Cevap
37
Favori
67999
Tıklama
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


2378 Mesaj
9 Ocak 2012; 2:43:55 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Aşağıda yazılmış olan noktalar tüm Li-iOn piller için geçerlidir. Sadece iPhone, iPod vs gibi cihazlarla değil, tüm lithium-ion pil kullanan cep telefonu, fotoğraf makinesi vs cihazlar için geçerlidir. Ni-MH piller için geçerli DEĞİLDİR!

Arkadaşlar li-ion pillerle ilgili zamanında çok araştırma yapmıştım bir proje için. kendi denemelerimle de aynı şeyi gördüm. Daha sonra bu notları kısım kısım farklı konulara yazdım, şimdi birleştirip burada toplamak istedim, arayan arkadaşlar kolay bulsun.

li-ion pillerle ilgili yapılması ya da yapılmaması gerekenler:

1. pili her fırsatta şarja takın. li-ion pil ne kadar aktifse o kadar uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

2. li-ion piller sonuna kadar bitirilmemelidir. sürekli bunu yaparsanız kimyasal olarak pile hasar verirsiniz.

3. sabaha kadar şarjda bırakabilirsiniz. problem olmaz (orjinal şarj aleti ve pil olmak kaydıyla).

4.5-6 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra iPhone kapalı olarak %100'e kadar doldurun. bu sayede pil ölçer kalibre olur ve daha doğru yüzde değeri gösterir.

5. li-ion pillerde hafıza etkisi olmaz. ni-mh pillerden çok farklıdır. ayrıca yaklaşık olarak sabit bir döngü sayısı vardır. Bir döngüyü tek seferde de yapabilirsiniz (%100'den sonuna kadar harcayıp %0'a inmek=1döngü ) ya da birden çok seferde de (%100'den %50'ye inip şarja takmak, ertesi gün yine %100'den %50'ye inmek=0.5+0.5=1 döngü).

6. Pili her fırsatta şarja takarak hem döngü süresini uzatmış olursunuz (yani 1 döngüyü belki 2-3 günde tamamlamak) hem de pili aktif tutarak sağlıklı kalmasını sağlarsınız.

7. li-ion pillerin en büyük düşmanı sıcaklıktır. kullanım, şarj ya da saklama durumlarında mutlaka fazla ısınmasına izin vermeyin. kesinlikle çok sıcak ortamlara (yazın doğrudan güneş ışığı altına uzun süre, kapalı araba içinde, ısıtıcı, fırın gibi cihazlar üzerine) bırakmayın.

8. şarj sırasında cihazınız ister istemez ısınacaktır. siz şarj sırasında cihazı kullanırsanız aynı zamanda işlemci, ram vs gibi donanımlar da kullanılacağı için daha da fazla ısınacaktır. yani bu durum bataryanızın ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. mecbur kalmadıkça şarj sırasında cihazı kullanmamaya özen gösterin.

9. aynı şekilde cihazınızı bir kılıf ya da koruma içerisinde kullanıyorsanız, bu kılıf şarj sırasında cihazınızın fazla ısınmasına sebep olabilir. mümkünse kılıfı çıkartarak ve cihazı dock üzerine yerleştirerek, ya da ısıyı kolayca dağıtacak bir konumda (dik olarak ya da batarya yukarı gelecek şekilde ekranının üzerine yatırarak) şarj etmelisiniz. şarj sırasında fazla ısınacak kapalı, küçük ortamlardan kaçınmalısınız (açıkçası bu kılıf çıkarma olayında ben üşeniyorum biraz :)

10. mümkün olduğu kadar orjinal şarj cihazı kullanmaya özen gösterin. ya da orjinal cihaz değerleriyle aynı olan (amperaj ve voltaj, iphone4 için 1A, 5V) ve kaliteli malzeme kullanılmış cihazları kullanın. düşük amper çıkışlı şarj cihazları bataryanın şarj tutma kapasitesini düşüreceği gibi yüksek amperli cihazlar bataryanın fazla ısınarak patlamasına sebep olabilir.

11. iphone'nunuzu uzun süre kullanmayacaksanız ve saklayacaksanız, batarya seviyesi %50'ye yakın bir değer olacak şekilde ve serin bir ortamda saklayın.

bir de çok sorulan, "iphone ilk alındığında nasıl şarj edilmeli?" sorusunun cevabı:

1. Telefonu açın. Kullanmadan tam şarj oluncaya kadar şarj edin.
2. Şarjdan çıkarın ve telefon kapanana kadar kullanın. Arada şarj'a takmayın.
3. Daha sonra şarja takın ve %100 şarj edin. Tam dolumdan sonra 1-2 saat daha şarjdan çıkarmayın.

Bu şekilde telefonunuzdaki batarya göstergesi kalibre olmuş olacak ve doğru bir değer gösterecek. Ancak sadece 6-7 ayda bir yapın. Daha sık yapmayın! Bu işlem sadece batarya göstergesi kalibrasyonu içindir.


Dediğim gibi, yukarıda yazdıklarım tecrübeyle sabittir. daha önce kullandığım 3GS'de de, şimdiki i4'de de aynı şeyi yapıyorum ve şarj yönünden hiçbir sıkıntım yok

Apple'ın batarya kullanımı hakkındaki sayfası: http://www.apple.com/batteries/

Tüm burada anlattıklarıma inanıp inanmamak sonuç olarak tabi ki sizin bileceğiniz iştir

Son olarak şunu da belirteyim, ben bu şarj konusunu aslında hiç kafaya takan biri değilim, telefonumda bütün özellikler açık, sonuçta iPhone kullanmanın anlamı budur bence. Yoksa 3G'yi kapat, GPS'si kapat, bildirim alma.... niye aldım o zaman bu telefonu? :)

Siz de aynı şeyi düşünüyorsanız mutlaka bir de buraya bakmanızı öneririm:
http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#54629511< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cholonya -- 19 Ekim 2012; 22:29:44 >
_____________________________

Temenni vuku-u mutlaktır...


2916 Mesaj
9 Ocak 2012; 3:26:03 

Yapılması gerekenlere katılmakla beraber;

"iphone ilk alındığında nasıl şarj edilmeli?"

Buradaki bilgilerin yanlış bilgiler olduğunu düşünüyorum.
1-2 saat kapalı bekletme olayı ise teknik açıdan "komik" olmuş.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sam0 -- 9 Ocak 2012; 3:29:42 >
_____________________________

...


2087 Mesaj
9 Ocak 2012; 4:58:56 

iPhone nasıl şarj edilir? Cvp: fişi prize takarak şaka bir yana değerli bilgilerin için teşekkürler ama benim düşüncem li-on piller zaten uzun ömürlü olduğundan 2 sene rahat çıkarır ve bu sitedeki herkes teknoloji manyağı olduğundan 2 sene aynı telefonu kullanan kesim % 5 çıkmaz bile belki.. e tabi ki de senin verdiğin yöntemlerle 2 sene içinde şarj günü daha rahat kurtarır belki daha fazla gider o ayrı ama benim için akşam eve geldiğimde % 10 varsa mükemmelrdir Not: arabada, evde, ofiste şarj cihazım var, ihtiyaç anında camı kırınız misali tedarikli olmakta fayda var bilgiler için tekrardan teşekkürler
_____________________________


PSN ID: zetnakah


2007 Mesaj
9 Ocak 2012; 7:05:17 

Önemli bilgiler, teşekkürler.
_____________________________


Matematikçi, karanlık bir odada, orada olmayan siyah bir kediyi arayan kör bir insana benzer.


6374 Mesaj
9 Ocak 2012; 7:29:18 

güzel bilgiler teşekkürler

ben ayrıca bi de pilli kılıf aldım offda duruyor şarj bittiğinde on yapıp şarj diyorum özellikle ip4s olanların olmazsa olmazı bence pilli kılıflar
diğer olay da batterydoctor die bi prog var onu ayda bir kullanıyorum, tam şarj döngüsü için gereki bi uygulama gibi gözüküyor hem de kayıt tutuyor

aslında pil olayını dikkate almazdım ama 4s çıkınca 4ümü 1 sene daha fazla kullanmaya krr verdiğim için bende bu yollara başvurdum
_____________________________2219 Mesaj
9 Ocak 2012; 7:43:04 

Ayni sekilde ipad de sarj edilebilir mi ? Yoksa ipad ve iphone bataryasi farkli mi?< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________3046 Mesaj
9 Ocak 2012; 9:28:39 

Bilmeyenler için kısa, öz ve yararlı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler
_____________________________

' Evrendeki en büyük gösteri sen aklını keşfettiğin an başlar...'


1542 Mesaj
9 Ocak 2012; 9:48:35 

Güzel bir konu
Sade bir anlatım Teşekkürler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________
921 Mesaj
9 Ocak 2012; 9:52:48 

yazılan bilgiler doğru ise, kısa, net ve açıklayıcı bilgiler olmuş. Tşk.

Doğru ise diyorum malum, bu işler yoruma açık, topkı doktorların koelsterol faydalıdır/zararlıdır polemiği gibi, yarın biri çıkıp "çok sık şarja takmayın" diyebilir (ki çevrmden duyuyorum böyle bazı bilgiler)
_____________________________

Tırtılın kaderi kelebek olmak ve güzel ölmektir


2378 Mesaj
9 Ocak 2012; 14:24:48 

açıkçası ben bunları evdeki tüm li-ion pile sahip cihazlara uyguluyorum ve gayet memnunum. söylediğim gibi literatürde yer alan bir çok araştırmayı okumaya çalıştım ve piller ile ilgili zamanında oldukça fazla araştırma yapmıştım. yine de inanıp inanmamak size bağlı

bu arada ipad üzerinde li-poly denilen lithium-polymer batarya bulunmaktadır ve karakteristik olarak li-ion bataryalara benzemektedir. yukarıda yazanları ipad için de uygulayabilirsiniz.
_____________________________

Temenni vuku-u mutlaktır...


983 Mesaj
9 Ocak 2012; 14:28:50 

Teşekkür ederim vakit ayırıp araştırdığınız ve paylaştığınız için. Forumda arada sorulan bir konuya güzel bir açıklama olmuş.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ocak 2012; 14:35:32 

Bilgilendirdiğin icin tesekkurler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


203 Mesaj
9 Ocak 2012; 16:29:54 

Gercekten güzel bi bilgi teşekkürler bizimle paylaştığın için ben cihazı alali 1 hafta oluyor 2 kere batarya 0 ladim nedeni ilki forumda okumuştum pil süresini etkiliyormuş 2. De 9A406 ya guncelledigimde yaptım sanırım yanlış yapmışım tekrar teşekkürler :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

Lenovo Y50-70
Samsung S7
Samsung NX300
Ps 4
Z3+ Ağabey


1325 Mesaj
9 Ocak 2012; 16:34:39 

Eline emeğine sağlık @cholonya
_____________________________2581 Mesaj
9 Ocak 2012; 16:44:36 

Bilgiler için teşekkürler birşeyler öğrenmiş olduk :)
Peki telefonu bilgisayarda itunes üzerinden sarj etmek zararlı mıdır?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________1349 Mesaj
9 Ocak 2012; 16:48:42 

Özellikle sıfır telefon aldığımızda telefoncular batarya tamamen bittiğinde 8-9 saat şarjda kalsın derlerdi. Bu hurafeyi hala duyuyorum sağdan soldan. Teşekkürler açıklayıcı bilgiler için.
_____________________________574 Mesaj
9 Ocak 2012; 17:18:24 

Dostum konuyu diğer alt başlıktan böyle bir üst başlığa çekmen cok iyi olmus. Paylaşım için de tekrar teşekkürler
_____________________________ 
569 Mesaj
9 Ocak 2012; 17:23:53 

İyi bilgiler var bulunmali, sagol< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________1555 Mesaj
9 Ocak 2012; 17:25:51 

Tesekkurler yukarıdaki arkadaslar telefonu ilk aldığımızda nasil şarj edeceğimize dair yanlis bilgiler oldugunu belirtmiş fakat belki ilk kullanımda ki ısınmayı azaltmak icin 1 seferligine yapılıyor olabilir< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________2378 Mesaj
9 Ocak 2012; 23:23:41 

ilk şarj aslında diğerlerinden farklı değil. yukarıda anlatılan aslında ilk şarj sırasında göstergeyi de kalibre ederek başlamak için. bu sayede cihazı kullanmaya başlayınca kalibre edilmiş doğru bir batarya göstergesine (% değerleri) sahip oluyorsunuz.
_____________________________

Temenni vuku-u mutlaktır...


 
205 Mesaj
9 Ocak 2012; 23:33:26 

teşekkürler,çok işe yarayacak bilgiler
_____________________________299 Mesaj
9 Ocak 2012; 23:50:41 

Tesekkurler! Gercekten cok faydali bilgiler!< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

galaxy NOTE 7 Kullanıcılar Kulübü
SAMSUNG GALAXY NOTE 7 / 64GB SiyahKodu imzanıza şöyle atın :
742 Mesaj
9 Ocak 2012; 23:58:51 

ben hiç birşeye dikkat etmedim. şuanda %32 5 saat kulanım 19 saat bekleme süresi olmuş 1 gün rahat rahat yetiyor. kullanımda 3g wifi oyun herşeyi kullanıyorum. kısıtlı kullanmıyorum cihazı. daha 1-2 saat daha gideceğini düşünürsek 6-7 saat kullanım süresi veriyor ki yetiyor zaten. cihaz iphone 4 5.0.1 jb. bu kadar kafaya takmaya gerek yok şarjı.
_____________________________1510 Mesaj
10 Ocak 2012; 1:04:46 

bataryanin kapasitesini artirmanin yollari var mi yoksa buna razi mi olunmali? zaman zaman degisiyor bu health kismi.

_____________________________

Ilter Cengiz


230 Mesaj
10 Ocak 2012; 8:49:03 

Arkadaşlar,

Arkadaşımız emek harcamış yazmış ancak bu yazılanlara hiç inanmıyorum. Sebebi;

Tüm telefonlarımı şarjını tam bitirerek kullandım. Ve hala senedir kullandığım K790 pil konusunda taş gibi. Ne zaman bu tip bilgiler okudum veuygulamaya başladım telefonların pilleri sapıtmaya ve dayanmamaya başladı. 3gs telefonumu tam bitirerek kullanıyorum 2 yıldır ve henüz bir sorun yok
_____________________________


CLIO II 1.4 RTA


147 Mesaj
14 Ocak 2012; 13:32:17 

emeğine sağlık hocam bence gayet mantıklı ve faydalı bir paylaşım. Ayrıca komik veya inanmıyorum diyenler. Apple 'sayfasın da batarya kullanım talimatında da arkadaşın dediğine paralel talimatlar söyleniyor.
_____________________________519 Mesaj
14 Ocak 2012; 15:44:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Bilgiler için teşekkürler birşeyler öğrenmiş olduk :)
Peki telefonu bilgisayarda itunes üzerinden sarj etmek zararlı mıdır?

benimde merak ettiğim soru bu cevaplayabilecek olan varmı?
_____________________________659 Mesaj
14 Ocak 2012; 16:02:20 

uzun zamandır pille ilgili çok soru soruluyordu,hepsi için tek cevap başlığı olmuş...
teşekkürler paylaşım için
_____________________________Agar.io
DH ® Turk


Gençlik ve sıhhat gaflet verir, dünyayı hoş gösterir ve âhireti unutturur


147 Mesaj
14 Ocak 2012; 17:57:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Bilgiler için teşekkürler birşeyler öğrenmiş olduk :)
Peki telefonu bilgisayarda itunes üzerinden sarj etmek zararlı mıdır?

zararı falan söz konusu bile değil...zamanında bu konuyu ben açmıştım ama konu başlığı şöyleydi prizden şarj ile pc den şarj arasındaki fark. Sonuç olarak prizden şarj edilmesi pc ye göre daha iyi. Ama bu pc den şarjın zararlı olduğu anlamına gelmiyor. Atıyorum hem pc hemde priz den şarj etme imkanın var prizi kullan.
_____________________________ 
303 Mesaj
14 Ocak 2012; 20:21:18 

güzel bir yazı olmuş saol.
_____________________________179 Mesaj
15 Ocak 2012; 0:48:40 

verdiğin kıymetli bilgiler için teşekkürler. doğru şarj yapıyormuşum ona sevindim:)
_____________________________2378 Mesaj
15 Ocak 2012; 2:08:33 

bilgisayar üzerindeki USB 2.0 portlarının volt/amper değerleri 5V/500mA'dır. USB 3.0 için ise bu değerler 5V/900mA'ya kadar çıkabiliyor (volt değeri sabit, amper değişkenlik gösterebilir).

Bilgisayar üzerinden yapacağınız şarjlarda amper değeri biraz daha düşük olduğu için daha geç sürede dolum olacaktır. Ancak herhangi bir zarar vermeyecektir. Sadece şarj süresi biraz daha uzadığı için ısınmaya dikkat etmek gerekebilir. Ancak söylediğim gibi usb üzerinden şarj, herhangi bir problem teşkil etmez.
_____________________________

Temenni vuku-u mutlaktır...


2378 Mesaj
20 Ocak 2012; 12:48:57 

rica ederim bu arada
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Temenni vuku-u mutlaktır...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Mart 2012; 13:30:23 

Iphone 4'ü aldığım günden beri (Gerçi daha 10 gün oldu) hiç duvar adaptörüyle şarj etmedim. Hatta ilk şarjını bile usb'den yaptım. Öyle pirizde usb'de saatlerce tutmadım. Aldığım gibi direkt kullanmaya başladım. Pilim kendi kullanımıma bağlı olarak aşağıdaki şekilde gidiyor. 3G falan kapalı ama bence gitmesi gerektiği kadar gidiyor.. Yani pili bilmemkaç saat şarjda tutun duvardan şöyle böyle şarj edin gibi laflar bence hurafeden öteye geçmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sodomizer43 -- 17 Mart 2012; 13:32:41 >


1400 Mesaj
11 Nisan 2012; 22:33:02 

Bilgilendirme için teşekkürler.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________555 Mesaj
11 Nisan 2012; 23:26:08 

Güzel bilgiler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________ 
291 Mesaj
10 Mayıs 2012; 0:08:19 

güzel bilgiler ellerine sağlık hocam.
_____________________________3232 Mesaj
16 Mayıs 2012; 4:38:10 

teşekkürler bilgiler için, güzel konu olmuş
_____________________________


Psn: CanaWAR_


127 Mesaj
17 Mayıs 2012; 19:22:30 

teşekkürler bilgilendirme için
_____________________________35 Mesaj
28 Mayıs 2012; 1:58:02 

quote:

Orijinalden alıntı: cholonya

1. pili her fırsatta şarja takın. li-ion pil ne kadar aktifse o kadar uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

Her fırsatta şarja koymak ne kadar doğru? Şarj demek ısınma demek. Bu da pilin kimyasını bozmaz mı?
Buna gelen 1 yanıtı gör.


2378 Mesaj
28 Mayıs 2012; 3:41:50 

Sarj demek isinma demek degildir. İsinma miktari sarj suresine baglidir, ornegin seviye %80 iken sarja taktiginizda daha cabuk sarj olacagi icin isinma fazla olmaz. %20'de takarsaniz daha gec sarj olur ve daha cok isinir.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cholonya -- 28 Mayıs 2012; 3:42:49 >
_____________________________

Temenni vuku-u mutlaktır...


10454 Mesaj
28 Mayıs 2012; 12:53:16 

Bilgilerin bir kismi yanlis. En dogru bilgileti yine dhde aciln su baslikta bulabilirsiniz
http://tablet.donanimha...m=40609742&p=1#40609742< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


>>>iPhone 6s & 6s Plus Kullananlar Kulübü<<<


97 Mesaj
28 Temmuz 2012; 2:09:57 


quote:

Orijinalden alıntı: cholonya

rica ederim bu arada

Ban yemissin baska uyeligin varsa pm atarmisin bisey sorucam bataryayla ilgili< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

k


1809 Mesaj
28 Temmuz 2012; 4:14:11 

Kafamdaki soru işaretlerini giderdin, çok teşekkürler
_____________________________ 
4047 Mesaj
1 Ağustos 2012; 15:06:22 

ilk sarjda yapilacaklar harbiden komikmis.. oyuncak mi kardesim bi kapa bi ac oyna sonuna kadar tekrar kapat sarj et sonra cope at
_____________________________1809 Mesaj
1 Ağustos 2012; 19:12:44 

quote:

Orijinalden alıntı: sungur 13

Bilgilerin bir kismi yanlis. E