Şimdi Ara

GEZI REHBERI (TUM DUNYA GEZI YAZILARINIZ-SEYAHAT IPUCLARINIZ) (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
870
Cevap
190
Favori
134.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adios ile yaptığımız son iki geziden sonra gezginlere yardımcı olabilecek, 10 günde Fas ve ipuçları ve 10 günde Java-Bali ve ipuçları yazılarımın linklerini aşağıya ekledim..

http://www.mavilimon.blogspot.com/2013/09/10-gunde-java-bali-ve-gezginlere-ipuclar.html

http://www.mavilimon.blogspot.com/2012/11/10-gunde-fas-ve-gezginlere-ipuclar.html

•  GEZI REHBERI (TUM DUNYA GEZI YAZILARINIZ-SEYAHAT IPUCLARINIZ)

Burada da benim Bali gezi yazım var, uzun diye buraya kopyalamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emronr -- 11 Haziran 2016; 10:06:54 >
  • Çok faydalı bilgiler var herkesin eline sağlık, bende müsait bir zamanda ufaktan birşeyler yazacağım=)
  • Kasım 24 de düğünüm var nasipse. Kartta da 3bine yakın wp var. Balayı için tavsiye istiyorum arkadaşlar. Kafamda maldivler vardı ama malesef bu ara kampanya yok son kampanyayı da gün alamadığımız için kaçırdık. Marakeş mantıklı bir tercih gibi duruyor ama mevsim nasıl olur pek emin olamıyorum.

Alternatif olarak söyleyebileceğiniz yerler olursa yardımlardan memnun olurum.
  • bence balayı için fas vs gibi ülkelere sırf sıcak diye gidilmez.amaç denize girmek değilse Avrupa'da İspanya vs gibi nispeten daha sıcak ülkeleri gezebilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakurek

Kasım 24 de düğünüm var nasipse. Kartta da 3bine yakın wp var. Balayı için tavsiye istiyorum arkadaşlar. Kafamda maldivler vardı ama malesef bu ara kampanya yok son kampanyayı da gün alamadığımız için kaçırdık. Marakeş mantıklı bir tercih gibi duruyor ama mevsim nasıl olur pek emin olamıyorum.

Alternatif olarak söyleyebileceğiniz yerler olursa yardımlardan memnun olurum.

Deniz için o tarihlerde Dubai müsait

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Taylanda ne dersiniz phuket falan? Vize isteyen ülkeleri çıkardım aklımdan vakit olarak hiç müsait değilim konsoloslukla uğraşacak.. Olursa uçak biletlerini vakıftan alayım, tatili adiostan alayın dedim ama maldivlere o dönem 2000 TL den aşağı bilet yok. 399 kampanyası da 2000 e kadar ödüyormuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakurek

Taylanda ne dersiniz phuket falan? Vize isteyen ülkeleri çıkardım aklımdan vakit olarak hiç müsait değilim konsoloslukla uğraşacak.. Olursa uçak biletlerini vakıftan alayım, tatili adiostan alayın dedim ama maldivlere o dönem 2000 TL den aşağı bilet yok. 399 kampanyası da 2000 e kadar ödüyormuş

phuket muhteşem olur, kasımdan itibaren marta kadar tam zamanı gitmek için
    dubai vizesini thy alabiliyor sadece belgeleri tarayıp gönderiyorsunuz
  • YUNAN ADALARI TURU (Patmos,rodos,girit,santorini,pire,mykanos) (Louis Olmpia Cruise)

Gemi Kuşadasından hareket ediyor, Aracımı limana yakın olan Tariş açık otoparkına bıraktım, günlük 8 TL. Gemiye binerken pasaportlarımızı alıyorlar bavulları girişte bırakıyoruz, bize ismimizin ve oda numaramızın yazılı olduğu birer kart verdiler. Gemideki harcamalarda, iniş ve binişlerde bu kartı kullandık. Her oda için 100€ limit tanımlanmış herhangibirşey yapmanıza gerek kalmadan harcama yapabiliyorsunuz, son gün resepsiyona gidip kartla harcama yaptıysanız ödemeyi nakit olarak yapıyorsunuz. Eğer Turlara falan katılacaksanız 100€’yu geçeceği için gemiye bindikten sonra nakit olarak ön yükleme veya kredi kartınızı tanımlayabiliyorsunuz. Eğer kredi kartınızı tanımlarsanız son gün odanıza hesap ekstreniz geliyor, itirazınız olmazsa kredi kartınızdan para çekiliyor.
    ---------------Yetişkin----Çocuk
    Rodos Turu---55€--------33€
    Girit Turu-----49€--------30€
    Santorini Turu55€--------33€
    Pire Turu------59€-------35€
    Paket Tur-1---84€-------50€ (Santorini+Atina)
    Paket Tur-2--188€------113€ ( Rodos+Girit+Santorini+Atina)

—Gemi salı günü saat 12:30 civarı kuşadasından ayrıldı, Odalara yerleştikten sonra 5. kattaki can can salonda gemi güvenlik tatbikatı ve bilgilendirme yapıldı 3 tane Türk rehber vardı. Rehberler herhangi bir acentenin (setur, ets, jolly vs.) değil Karavanmar acentesinin elemanlarıymış. Gemi turları Karavanmar acentesine bağlı, diğer bilindik acentelerin hepsi turları buradan alıyorlarmış. Gemide 275 Türk yolcu vardı, toplam kapasite 1500 kişiymiş.
    Toplantıdan sonra öğle yemeğini yedik. Yemek 4. katta Ala carte, 9. katta açık büfe şeklinde istediğini yerde, istediğiniz kadar yemek yiyebiliyorsunuz. Herhangi birşey ödemiyorsunuz, Her kişinin günlük ikişer tane alkollü, alkolsüz(kola,soda vb.), meyve suyu ve su hakkı var, yemekte açık su geliyor. Açık ve şişe sular çok lezzetli değil ama 5. katta barın olduğu yerden şişe suyu isterseniz Şırlan marka Türk suyu veriyorlar ve oldukça lezzetli geldi bana, diğer şişe suları yunan suyu. Gemide 3 öğün yemek var ayrıca saat 4-5 arası çay saati ve aparatif var. Her şey dahil içki paketi almak isteseniz 80€, her şey dahil alkolsüz içecek paketi: 48€
    Geminin en üst katında 2 tane havuz var. Havuz ve çevresi hergün temizleniyor. Geminin değişik yerlerinde sürekli aktiviteler var. (Müzik, dans, yarışma, yemek gösterisi, havlu katlama, kağıt katlama vs.) Gemide internet kullanmak isterseniz dakikası 0,25 €, telefon kullanmak isterseniz dakikası 2,5€. Gemide elektrik 110V ama adaptörlerin üzerinde 110/230 volt yazdığı için şarj aletlerinde sorun yaşamadık. Tuvaletlerde taharet musluğu yok. Odalar hergün temizleniyor.
    —Saat 16:30 civarı patmos adasına ulaştı, burada yaklaşık 4 saat kadar kaldı. Gemi adaya yanaşamadı açıkta demirledi adaya teknelerle taşındık. Teknelere binebilmek için 5. kattan sıra numarası aldık. Patmos (skala) küçük bir ada gezilecek çok fazla bir yeri yok, Kısıtlı zamanda denize girmenizi tavsiye ederim, küçük bir plajı var ama deniz çok temiz. Sahilde bir sürü yat gördüm, en büyüklerden 2 tanesi Türk’tü. Saat 20 civarı gemiye ulaşmak için kıyıdan teknelere bindik.
    —Çarşamba günü günü gemi sabah 7’de Rodos’a yanaşmış, biz biraz geç uyanıp kahvaltı ettikten sonra adaya çıktık. Rodos oldukça büyük bir ada, çok güzel plajları varmış, deniz, kum ve plaj Türkiye’de de olduğu için kendimize tarihi mekânlara verdik. Gemiden inip limanda çıkarken sağ tarafta 2-3 tane yel değirmeni göze çarpıyor. Liman hemen surların yanında, Limanın hemen çıkışında tur satmak isteyen taksiler ve karşıda da motor kiralama yerleri var. Tarihi ve turistik yerler eski şehir denilen sur içinde. Sur içinde Osmanlıdan kalma eserlerde oldukça fazla Saat kulesi, Kanuni Sultan Süleyman cami, İbrahim Paşa cami, Şadırvan cami, darülaceze, hamam vs. Tüm Osmanlı eserlerini gezemedim ama açık camide göremedim. Süleyman caminin üst tarafında İslam Kütüphanesi var ama kitaplar başka bir bölümde asıl kütüphane camdan seyrediliyor. Öğlen yemeği için gemiye döndük, biraz dinlendikten sonra tekrar gezmeye çıktık, biraz alışveriş yaptık. Suriçine 4-5 farklı noktadan giriş yapılabiliniyor. Şövalyeler sokağının sonunda Turizm Ofisi var oradan istediğiniz dilde bir broşür alabilirsiniz. Broşürde günümüz ve geçmiş rodosu anlatan bir tanıtım ve Rodos haritası var, oldukça faydalı. Rodosta ara sokaklara girdiğinizde oldukça dar ve karmaşık sokaklar var ayrıca sokaklar dar olmasına rağmen oldukça fazla kemer var. Rodosta Bizans, şövalye dönemine aitte bir çok tarihi eser var. Turistik caddeslerin isimleri, Sokrates, hipokrates, aristotales. Şövalyeler sokağının çevresinde birçok devletin (ispanya, Fransa, İtalya v.b) lojmanları (sanırım konsoloslukları) var.
    —Perşembe günü sabah Girit (Heraklion) limanına gemi yanaştı, gezmek için yaklaşık 4 saatlik bir zaman var. Rodos kadar tarihi dokusu olmasa da Dalgakıranın ucundaki kaleyi, 25Avgoustou caddesini, Venizelous meydanını, Averof caddesini gezerek dönüşümüzü yaptık
    —Perşembe 16:30 civarı Santoriniye ulaşıyoruz. Santoriniye gemiler yanaşamıyor onun için daha önce aldığımız numaralara göre teknelere binerek santoriniye ulaşıyoruz. Kıyıdan şehre ulaşmak için teleferiği tercih ettik, kişi başı 4€, 10 dakikalık sıra beklemeden sonra 6 kişilik küçük kabinlere binip 6-7 kabin aynı anda hareket ederek şehre ulaştık. Diğer alternatif katırlarla çıkma, Birbiri ardı sıra 10 kadar katır birbirine bağlı, turistler kişi başı 5€ karşılığı kafileler halinde merdivenden katırlarla çıkıyor, Merdivenler normal basamak halinde değil 2-3 metre uzunluğunda ve genişliğinde yüksekliği 20cm civarında ve çakıl taşlarıyla kaplı, saymadım ama 580 basamak olduğunu duydum. Dar sokakları gezip biraz alışveriş yaptıktan sonra dönüş için merdivenlerden yürüyerek indik. Merdivenlerden inmek güzel ama keşke katırların yolu farklı olsaydı. Dönüş akşamüzeri olduğu için katırların çoğu merdivenlerde duruyordu, başında sahibi falan yoktu. Katırların bir kısmı duvar dibinde dururken bazıları yolu kapatacak kadar ayrılmıştı, bağırarak veya iteleyerek kendimize yol açtık, ayrıca merdiven katır pisliği kokuyordu. Saate bakmadım ama iniş 20 dakika falan sürmüştür.
    —Cuma sabahı Pire limanına gemi yanaştı, Limandan çıktıktan sonra sol tarafa doğru (deniz solunuzda kalacak) 15-20 dakikalık yürüyüşten sonra M1 hatlı Tramvaya (Electric Railway) ulaştık. Limandaki E5 ve E6 kapılarının arasında kalıyor, yolun sağ tarafında. Kişi başı 1,4€’ya bilet aldık 20 dakikalık yolculuktan sonra Monastıraki durağında indik. İstasyonun çıkışında hemen sağ tarafta eski bir cami var ama şu anda kültür merkezi olarak kullanılıyor. İstasyondan çıktıktan sonra sağ tarafa giden caddeden Sintagma meydanına doğru yürüyoruz, yaklaşık 10 dakika. Meydanın üst tarafındaki Parlamento binasına vardığımızda ponponlu yunan askerlerini ve nöbet değişimindeki seremoniyi görüyoruz. Nöbet değişimi bittikten sonra turistler askerlerle birlikte resim çektirebiliyorlar. Dönüş için aynı yolu kullanıyoruz, daha önce aldığımız tramvay biletini 90 dakika içinde kullanabiliyoruz, aynı biletlerle döndük. Limana dönmek için taksiciye kaça götüreceğini sorduk, 5€ dedi bizde tramvaydan sonra limana taksiyle döndük. Saat 10:30 civarı gemiye bindik
    —Cuma akşamüzeri saat 18 civarı Mykanos’a ulaştık. Liman- şehir arası 3-4 kilometre, yürüme yolu yok, araçların kullandığı yol var ve dar, taksilerde genellikle havaalanında çalışıyorlarmış (rehber öyle dedi), mecburen kişi başı 8€ vererek otobüslerle merkeze taşındık. Merkezde 2 koy var, ikinci koyun sonunda yel değirmenleri var, turistlerin çoğu oraya gidiyor, akşam güneşin batışında herkes yel değirmenleri eşliğinde fotoğraf çektiriyor.
    Mykanos sınırsız özgürlükler adası olarak biliniyor sanırım bu psikolojiden dolayı kısa ada gezisinde sokakta öpüşen 3-4 tane çift gördüm. Diğer adalarda da bir sürü turist vardı ama sokakta öpüşene rastlamadım. Dar ve karmaşık sokaklarda hediyelik eşya satan dükkânlar ve küçük tavernalar arasında dolaşarak geziyi bitirip gemiye dönüyoruz.
    Bavullarımızı gece 00:30’da kabinin önüne bırakıyoruz, sabah 7:30’da kabinleri boşaltıp kahvaltıya gidiyoruz. Saat 9 civarında da pasaportlarımız teslim ediliyor ve gemiden ayrılıyoruz.
    - Sabah çıktığımız adalarda dükkanlar genellikle kapalıydı
    -Eski binalara yapılan restorasyonlar, genellikle Avrupa Birliği hibeleri ile yapılmış
    -Sokaklar oldukça dar, Binalar beyaz, pencere ve kapılar mavi renkler hakim. Yerler genellikle taş ve bazı adalarda yerleri bile boyamışlar.
    -Hediyelik eşyalarda fiyatlar genellikle sabit, dükkana göre değişmiyor, her ada kendine göre bir figür (eşek, pelikan, yel değirmeni v.b) geliştirmiş, Ortak fiğürler eski yunan savaşçıları kasklar birazda cinsel içerikli heykelcikler.
    -Adaların çoğunda herhangibir tarım veya sanayi üretimi göremedim. Tamamen turizme dayalı ve çok iyi pazarlıyorlar.
    - Yunan adalarındakiler, sanki çalışmak için değil eğlence için dünyaya gelmişler. Hayat akşamüzeri hareketlenmeye başlıyor.
    -Paket-1 (Santorini+Atina) turu alınabilir.
    - Gemi turu oldukça eğlenceli, benim için yeni bir deneyim. Gemi çalışanları sürekli güler yüzlü, bir isteğiniz olup olmadığını soruyorlar. Türk çalışana rastlamadım, değişik milliyetlerden çalışanlar var. Bazı çalışanlar birkaç kelime Türkçe biliyorlar.

• çok yararlı oldu emeğine sağlık
  • Harika olmuş üstad

• blog siteleri kuruyorlar 2 yıl sonra sıkılıp devam ettirmiyor ve sonuçta kapanıyor. ver forumlardan birine hikayen sabit kalsın.
  • Burası sormak için en uygun yer sanırım pasaport-vize hakkında

Schengene başvurmak için yeni pasaportlardan çıkaracağım ve eski pasaportumu iade edeceğim.Süre ve multiple konusunda daha önceden aldığınız schengen vizelerinin de faydası oluyor diye biliyorum ama eski apsaportu iade edince ibraz edemeyeceğim konsolosluğa eski vizelerimi.bu durumda ne yapmak gerek bir çözüm yolu var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeytin45

Burası sormak için en uygun yer sanırım pasaport-vize hakkında

Schengene başvurmak için yeni pasaportlardan çıkaracağım ve eski pasaportumu iade edeceğim.Süre ve multiple konusunda daha önceden aldığınız schengen vizelerinin de faydası oluyor diye biliyorum ama eski apsaportu iade edince ibraz edemeyeceğim konsolosluğa eski vizelerimi.bu durumda ne yapmak gerek bir çözüm yolu var mı?

Fotokopilerini alin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: modakartalı

quote:

Orijinalden alıntı: zeytin45

Burası sormak için en uygun yer sanırım pasaport-vize hakkında

Fotokopilerini alin

Biz de pasaportlari yeniledik ama hepimize eski pasaportlari da verdiler. Vize icin konsolosluga gonderirken eskiyle birlikte gonderiyoruz.

• Bali gezisinden kısa kısa : Singapur havayolları singapur aktarmalı bali seferini yaptık , Uçak thy'ye göre biraz daha soğuk oluyor ekonomi sınıfı ikramlar thy comforta yakındı hosteslerin çalışma hızı ve güler yüzü ise thy'nin buisness'ından çok daha iyi idi. yemekler kişiye göre değişir ben özel yemek seçtiğimden sorunsuzdu . Tek sorun seferin buradan öğlen 13:30 başlayıp Bali'de sabah 09:30 varması idi bir saatlik bir uyku ile vardık . Baliye gelmeden önce araçlı bir rehberlik şirketi ile anlaştık kendisinden çok memnun kaldık tavsiye ederiz :http://www.baliexploretours.com/ sahibi olan Dewa bey çok iyi ve kesinlikle güvenilir bir insan kendisi ile tur keyifli idi ister siz kendiniz tur güzergahını seçin ister ona bırakın
     GEZI REHBERI (TUM DUNYA GEZI YAZILARINIZ-SEYAHAT IPUCLARINIZ)

İlk gün MOnkey forest'a gittik giriş 2 us ve gitmenizi tavsiye ederim yeri ubud'da

buradaki maymunlar uluwatu'daki gibi hırsız ya da saldırgan değil . Akşam yemek için Bebek (ördek demek ) Tepi Sawah restorantı tercih ettik 2 kişi 20 us civarı hesap helir birere ana yemek ve birer içecek ile . İçerisi gerçekten büyük içinde bir pirinç tarlası var akşam için romantik bir seçenek
    . Sonraki günler Goa Gajah Bedulu
    ve Turta Empul tapınaklarına gittik değişikti ama gitmezseniz bir şey kaybetmezsiniz giriş 1.5 us Bu turta tapınağında kutsal su var orada yıkanıyorlar ama bizim herhangi bir dere bile çok daha temizdir diye düşünüyorum .
    .Daha sonra Meşhur Tanah Lot tapınağına gittik buraya gün batımında giderseniz manzara harika .
    Tanah lot'u tavsiye ederim mutlaka gidin alt kısımda başına pirinç yapışırıp kutsak suya dokunuyorsunuz 0.5 us sonra gün batımı için restoranta gittik manzara harika olsa da benden geçer not almadı 2 kişi 70 ila 100 arası fiks menüleri var .
    . Gene ubud'da meşhur piriç tarlalrı seyretmek keyifli
    . Bali'ye gidip meşhur Luwak kahvesi içilmez mi bu kahveyinin tadını almasını sağlayan hayvan :
    ben çok bir fark görmedim ama fincanı 5 us .
    Kintamani mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken yer Batur yanardağı ve göl manzarası muhteşem
    mnzara karşısında açık büfe yemek yerleri var kişi başı 10 us ama herkesin damak tadına uymayabilir . Kuta'da ki uluwatu tapınağı çok meşhur burada ki maymunlar biraz hırsız ve agrasif dikkatli olun burasıda gün batımı harika olur diyorlar ama benden geçer not almadı .
    Son olarak Jimbaran'da gün batımını sahilde izledik gerçekten harika saat 6 gibi güneş batıyorsa 5 de orada olun yoksa arka masalara kalırsınız biz ilk masada idik yemeği ise içeride kilo olarak alıyorsunuz 700 gr kral karides 1 kilo kalamar 800 gr istiridye yarım kilo midye 6 bira 70 us . Buradaki tüm restourantlarda fiyatlar aynı (yoksa büyük ceza var ) ayrıca küçük sahnelerde dans gösterisi ve sahilde canlı müzik var

Biz Ubud'da Villa sarna'da kaldık , 7 odası olan yeşillikler içinde sakin bir yer idi böyle bir yer istediğimizden çok menun kaldık ubd'a araba ile 15 dakika saat başı bedava servis var. Bali'ye gidip masaj yaptırmazsanız çıkış vizesi yokm :) mutlaka 4 el masajını yaptırın derim 1 saat 19 us .Bali'ye girerken kiş başı 25 us vize parası çıkarken ise 150.000 rupiah (13 us ) çıkış parası var eğer rupiah ayırmazsanız 20 us ödemek zorunda kalırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi modakartalı -- 26 Aralık 2015; 10:00:12 >

• Süper olmuş üstad eline sağlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahibitanıdık -- 19 Ekim 2013; 12:04:29 >
  • Arkadaşlar size acil bi soru sormak istiyorum. Kasım 24 te düğün var daha önce yer konusunda arkadaşların tavsiyeleri olmuştu.

Şimdi sormak istediğim vakıfbankın tüm dünya kampanyası için yarın son gün. Adiostan ses seda yok artık oteli onunla, uçak biletlerini de vakıfla alayım diyorum. Önceliği hangisine vermeli? Uçak biletini alıp otel için araştırma yapsam acaba boş yer sıkıntısı olabilir mi sonradan açıkta kalmayalım :D Destinasyon olarak Maldivler ya da Phuket 26 kasım çıkışlı 6 ya da 7 gün
  • sakurek kullanıcısına yanıt
    Vakıf tüm dünya stok biteli çok oldu, vakifbank da otel 2 katı uçakta 3 katı ekonomik açıdan phuket uygundur ( maldivlre gitmedim tahmini ) Singapur airlines kampanyası için umudumuz Ekim ayı uzak Doğu uçak biletlerinde oran 3 üzerinde olur yerinizde olsam 2 hafta beklerim kampanyayı vakıf silinecek puan var ise sakat bu ay 2 tane donetsk bileti aldım bu yüzden yakında vatandaşlık vercekler

• Hadi ya kampanya bir ara silinmişti sonra tekrar açtılar, yeni stok koyduklarını düşünmüştüm telefon açmadım sormadım.. Vakıfta silinecek puanım yok avansla almayı planlıyordum ama patladı

o zaman biraz daha bekleyelim zira bilet fiyatları pek değişeceğini sanmıyorum sonuçta mühim tarihler değil. Öğretmenler günü diye millet uzakdoğuya akın etmezse

Singapur Airlines kampanyası da efsane oldu bakalım inşallah çıkar da yaparız tatilimizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakurek -- 29 Eylül 2013; 23:47:16 >
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.