Şimdi Ara

15-85 mi 24-105 mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
4.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok kararsız kaldım. Hangi lensi almam daha iyi olur?? 60D makinam var. 24-105e laf diyecek yok. ama 24 mm den korkuyorum. beni tatmin etmez düşüncesiyle. 15-85in fiyatını biliyorum. L serisi bir lens değil. 24-105 in f4 olması, L olması, 105 mm olması bana cazip geliyor. Evladiyelik bir lens. 15-85 in de 15 mm olması biraz ucuz olması günlük kullanımda işe yarayacak olması cazip geliyo. Hangini almalıyım karar veremedim. 24-105 beni biraz zorlayacak ama verdiğim paraya değecek kanaatindeyim

• Sigma 30mm f1.4

Main-zoom arayışınızı daha çok ne tür çekimler üzerine odaklanacağınıza göre seçin bence; 24-105 aralığına göre cidden güzel bir lenstir fakat düşünüldüğü üzere bazı kullanıcıya 24mm fazla dar gelebilir başlangıç için. Ben aps-c üzerinde 24mm ile öyle ahım şahım sıkıntı çekmemiştim mesela vaktinde -ki diğer arkadaşlar çok dar olduğundan yakındı hep (17-50'ye alışıklardı vaktinde).

Size daha geniş açı mı lazım yoksa daha tele mi lazım? Öte yandan dediğim gibi; daha çok ne tarz çalıştığınıza bakar sonuç...
  • 18 ile 24 mm arasında pek fark olacağını sanmıyorum. yani öyle illa şunu cekecegim gibi birşey yok. genelde hobi amaçlı çekiyorum. bariz olarak bunu çekiyorum diyemem. yeri geliyor evde ürün çekiyorum. yeri geliyor geziyorum ıstanbulda. bu tür sıradan çekimler. ama kalbim 24 105i daha ağır basiyor.
  • Kalbinin götürdüğü yere git madem

35mm olsa gözüm kapalı seçerdim de DX üstünde kişisel tercihe bakıyor
  • ben bu dediğin lensleri hiç tanımıyorum ama daha ilk mesajını okuduğumda bu adam 24-105 i istiyor demiştim
    2. mesajında kendinde itiraf etmişin
  • benim şahsi görüşüm 15mm nin çok işe yarayacağıdır. 15-85mm tercih ederdim, tabi elinizde geniş açı bir lens yoksa.
    yok elinizde geniş açı lans zaten varsa yada kesin almayı düşünüyorsanız 24-105 alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeofizikci -- 3 Aralık 2011; 18:07:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2_Times

15-85 iyi lens gibi...

http://www.bobatkins.com/photography/reviews/canon_ef-s_15-85_review2.html
    Apsc için 15-85, ff için 24-105.
    15-85in tek eksisi ef-s olması.
  • Arkadaş risk alır mı bilemem ama EF-S lensleri EF makinede hiçbir özelliğini kaybetmeden kullanabilir. Aynı şekilde Aps-c için de olur diye düşünüyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_55185093/mpage_1/f_/key_//tm.htm#55185093
  • 15-85 optik olarak çok başarılı. 60D için onu öneririm.
  • Fullframe olsaydı makine 24-105 derdim.
    Ama 60D için 15-85 diyorum.
  • Benzer bir secimi ben de yapmak zorunda kalmistim.
    24-105'i tercih ettim ve üstüne 10-22 aldim. Genelde manzara veya sokakta cekerken 10-15mm civarini kullaniyorum.
    Ama 15-85 iki lensinden genel kullanilabilir menzillerini kapsadigindan uygun fiyatli olacaktir.
  • Bi kaç arkadaşa da sordum 24-105 almaya karar verdim. Maaşı almayı bekliyorum. Hayyamda 1800-1900 gibi bir fiyatı var.. Pişman olacağımı sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Loading

Bi kaç arkadaşa da sordum 24-105 almaya karar verdim. Maaşı almayı bekliyorum. Hayyamda 1800-1900 gibi bir fiyatı var.. Pişman olacağımı sanmıyorum.

Güle güle kullanin; hangisini alirsaniz alin iki lenste cok basarili. Memnun kalacaksiniz.
    Ben alali 3 ay oldu; Amerika'dan aldim. Genelde kullandigim lens. Ama bazen satip 24-70 alsam mi diye düsünüyorum. Ama 24-70'in agirliginin 1 kilo oldugunu hatirlayip kendime gülüyorum.
  • Dostum 18mm ile 24mm arasında pek fark olacağını sanmıyorum demişsin bence bayağı fark vardır, ozaman 17mm ile 10mm arasında da fazla fark olmaz demektir, 1000tl civarı para verip geniş açı boşa almıyor adamlar.....bence bu kıstası değerlendir derim...sürekli 50 mm ile çkim yaptıysan 24mm sana seni geniş açıda mutlu edebilir alışkanlık meslesi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okaaaaaan -- 4 Aralık 2011; 17:26:52 >
  • Aslında mantıklı olan, croplu gövdeye 15-85 almak veya 24-105 + ultra geniş açı almak. Ben de zamanında 7D'ye objektif alırken böyle bir ikilemde kaldım, gittim hemen 24-105'e yapıştım. . L serisi bu, boru mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

Dostum 18mm ile 24mm arasında pek fark olacağını sanmıyorum demişsin bence bayağı fark vardır, ozaman 17mm ile 10mm arasında da fazla fark olmaz demektir, 1000tl civarı para verip geniş açı boşa almıyor adamlar.....bence bu kıstası değerlendir derim...sürekli 50 mm ile çkim yaptıysan 24mm sana seni geniş açıda mutlu edebilir alışkanlık meslesi..

18 mm zaten 29 mm oluyor. 24 mm de 38 mm olacak. ben zaten hobi amaçlı kullanacagim. şimdiye kadar hiç L serisi lens kullanmadım. varsın 30 mm olsun ;) o kaliteyi kendimde hissedeyim yeter bana ;) şu an beni artısıyla eksisiyle taşıyabilecek tek lensin 24 105 olduğuna kanaat getirdim. full frame bir makinaya geçme ihtimalim var mi evet var ;) ilerisini de şimdiyi de düşünerek 24 105 diyorum. inşallah pisman olmam. ;) olacağımı da pek sanmıyorum. hayirlisi olsun ;)
  • Üstad senin makine DX ve Canon yani 1.6 crop factor -u göz ardı etmemek gerekir. 24-105 baya dar kaçabilir senin makine de ancak müthiş bir lens gerçekten. FX -e geçerim diyorsan 24-105-den pişman olan kimseyi duymadım şimdiye kadar. Eğer biraz daha düşük ışıkta çalışırım diyorsan eğer 24-70 L lensini de düşünebilirsin. Ancak ben olsam 24-105-i alırdım
  • quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

Üstad senin makine DX ve Canon yani 1.6 crop factor -u göz ardı etmemek gerekir. 24-105 baya dar kaçabilir senin makine de ancak müthiş bir lens gerçekten. FX -e geçerim diyorsan 24-105-den pişman olan kimseyi duymadım şimdiye kadar. Eğer biraz daha düşük ışıkta çalışırım diyorsan eğer 24-70 L lensini de düşünebilirsin. Ancak ben olsam 24-105-i alırdım

geniş açı illa olmazsa olmaz değil. ev ortamında aile fotografı çekerken lazım oluyor ya da manzarada felan. baktım olmadı panaromik çalışırım :) sorduğum çoğu kişi sorun yaşamayacağımı söylüor. geçen gün hayyamda bir kaç deneme imkanım oldu ama çok fazla bişey anlamadım :)
    zaten hobi amaçlı takılıyorz. 430ex flaşım var. düşük ışıkta ev ortamında vs sürekli flashı kullanıyorum zaten. bir adet şemsiye setim var. bir tane daha flash alıp strobist olayına iyice girmek istiyorum.
    yakın zamanda FF makina alamam ama uzun dmnemde olabilir ki 24-105 çok mecbur kalmadığım sürece satmayacağım tek lensim olacak inş. :) body değişir o değişmez :)
  • Böyle düşünüyorsan zaten hemen 24-105mm al bence :) Aynen body gider lens kalır ;)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.