Şimdi Ara

~ NT-R Silenced ~ [AcceleroX2 & X1800XT]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
4.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 hafta önce bir anlık düşünce ile bilgisayarımı satıp laptop alma fikri aklıma geldi hatta cumartesi günü mavi kapalı olmasaydı almış bile olabilirdim
    ancak kapalı olduğundan bayram ertesine saklamıştım. ancak neden laptop alma fikrimin derinliklerine inince bilgisayarın gürültüsünden bıkmış ve kusucak olmam ortaya çıktı.
    önce su soğutmalara baktık.
    big water se alacaktım ancak su ile uğraşmak istemedim.daha pahalı bir su soğutma sistemi aradaım onuda bulamayınca fanlı soğutmayı elden geçireyim dedim. bilgisayarı satmaya niyetlendikten 2 gün sonra psu patlamıştı. bir çeşit intikam olsa gerek neyse bahane ile hemen soluğu bilgisayarcıda buldum.

Enermax Liberty 500W ve Zalman CNPS7000B-CU cpu fanı aldım.
    eski fanım coolermaster cp5di sessizdi iyiydi ama ben onuda elden değiştireyim dedim.

daha sonra hepsiburadadan bir kaç parça daha aldım:
    Zalman Fatal1ty VGA Cooler, Zalman ZM-2HC2 HDD Cooler, Revoltec Platin Ram Cooler, Zalman ZM-OP1 80mm Slim Kasa Fanı

aslında bu aldıklarım büyük çapta olmasada o/c ürünleri yani istenildiğinde performans amaçlı kullanılabilir. ama ben tam tersi sessizleştirme amaçlı aldım ve başardımda.

şimdi fanların hızları ve desibeleri ile sese etkileri:

Enermax Liberty 500W :Enermax libertynin pasif soğutucuları muazzam dolayısıyla 12cmlik fana çokta iş düşmüyor.
    ancak bu fan 1000rpm gibi ortalama bir hızla oldukça az ses çıkarıyor. hatta duyulmuyor bile. bu fanın son hızı 2600rpm bunu kendisi ayarlıyor ancak sanmıyorumki 2600rpmi görsün. zaten şu an toplam harcadığım güç taş çatlasa 300 yada 350W'dır. psu = sessizlik

Zalman CNPS7000B-CU:Zalman cpu fanı geniş bakır heatsinki ile sıcaklığı uç noktalara taşıyor. bu fanında 2 modu var 1800 ve 2600rpmlik iki moddan oluşuyor.
    1800rpm 21db, 2600rpm 28db ses oluşturuyor. ben bu cpuyu 1600rpmde kullanıyorum tahminim db oranı 20db altı.20db= sessizlik

Zalman Fatal1ty VGA Cooler:zalman vga coolerı 9550 üzerinde kullanıyorum. HIS marka 9550 tam bir oc düşmanı ramler 5ns dolayısıyla 500mhzden öteye gitmiyor.
    bu fanında iki modu var 3500rpm modunda 36db , 2050rpm modunda 24db ses üretiyor. 36db çok çok fazla ve 9550 gibi bir kart için çok luzumsuz bir hız. 2050rpmde bile hiç bir ısınma yaşamıyorum dolayısıyla vga coolerda 24 db ile = sessizlik

Zalman ZM-OP1 80mm Slim Kasa Fanı:zalmanın ince 80mm kasa fanından aldım ve eski zalman f1i söktüm zira titreme yapıyor ve ses çıkartıyordu
    bu egzoz fan kasa yerine fansız vga soğutmadada kullanılabiliyor ve 2 farklı hız moduna sahip 2800 ve 1400rpm.
    2800rpm 33db, 1400rpm 20db ses oluşturuyor. tercihim tabiki 20db. ayrıca kendi vidaları ve ızgarası sayesinde titreme olayıda olmadığıından başka seslere davetiye çıkartmıyor. 20db = sessizlik

Zalman ZM-2HC2 HDD Cooler:zalmanın fansız hdd soğutucusunu bir arkadaşım çok övdü. soğutmaktan çok sabitleyip sesi çok azalttığını söyledi. bunun üzerine ondanda bir adet sipariş verdim daha gelmedi ama pztesi herhalde elimde olur. kasamda 3 hdd var. windowsun kurulu olduğu hdd 40gb olan en eski hdd ve dolayısıyla ses çıkartmaya başladı. ancak onunda altında sünger tabaa var nispeten sesi azaltıyor. 1-2 ay sonra hdd sayısını bir external hdd alarak 2 yada 1 e indiricem o zaman çok daha büyük bir sessizlik olucak.

sonuç itibari ile 20 db gibi bir ortalamayla duyum eşiği son derece düşük bir sistem elde ettim. özellikle cpu fanını kıstıktan sonra makineyi açtığımda kulaklarıma inanamadım. korkuluucak derecede bir sessizlik var ve anladımki meğer evde başka seslerde varmışş kombi cart curt.
    şimdi sadece hddin okuma seslerini ve arada sırada diskleri taramasını duyuyorum.

sıcaklık oranlarına gelince
    tüm fanları en son hızlarında kullanırsam cpu 35den yukarı çıkmıyor
    orta derecede kullanırsam 40-45 görüyor
    en düşük rpmlerde ise 50yi geçmiyor.
    elimdeki işlemci barton zaten ısınan bir işlemci.
    kaldıki bu işlemci 2800@3400 180fsb ve 1.675vda kullandığım bir işlemci.
    yani o/c'a devam
    bilgisayarda sadece f1c ve pes5 oynayan ve play station3ün gelmesini dört gözle bekleyen birisi olarak kasamın sadece sessiz olmasını dilemiştim ve sonunda muradıma erdim.
    yaklaşık 500ytl bayıldıktan sonra neyse ruh sağlığıma feda olsun.

bilgim dahilinde elimden geldiğince sizlerede yardımcı olmak isterim

bu da cep tel ile çektiğim bir video
    bilmiyorum sessizlik farkediliyormu bana göre ediliyor ama :) 200kb
    http://rapidshare.de/files/11537764/Video001.rar.html

yıldızlı yerler malum rapitşahree olucak

@techPowerUp!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nitrogliserin -- 15 Mayıs 2006; 13:49:34 >

• digihex:
    burdan takip edebilirsin güncel VSleri
    http://www.neowin.net/forum/index.php?showforum=36

orchun:
    kasanın başka yerinde toz görebiliyormusun?
    bende göremiyorum ve diyorumki o fan aşırı tozlanıyor :)
    kasayı değiştirmeyi gündeme Aldım şimdilik

THERMALROCK ECLIPSE (RH-M040-1AW) ATX KASA

bu kasayı kullanan var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nitrogliserin -- 27 Şubat 2006; 19:31:51 >

• o toplu bir paketle geliyor
    indirmek için

http://www.crystalxp.net/galerie/en.id.130.htm

programı kurman yeter objectdock yani şeffaf olayda içinne yüklenecektir
  • @techPowerUp!

Bu arada sessizleştirme üzerine sorusu olan varsa sorsun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nitrogliserin

@techPowerUp!

Bu arada sessizleştirme üzerine sorusu olan varsa sorsun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Aopen H-600 b28 400 w kasaya sağlam bi egsoz fanı önerirmisin standart gelen çok sesli ...

daha sonradan diğerlerinede fan alıcam
  • quote:

Orjinalden alıntı: mczaga

quote:

@techPowerUp!

Aopen H-600 b28 400 w kasaya sağlam bi egsoz fanı önerirmisin standart gelen çok sesli ...

biraz pahalı ancak kesinlikle çok sessiz 11db çünkü
    http://firebal.net/asp/show_stock.asp?product=200100160

bulabilirsen kendi kullandığım Zalman ZM-OP1'i de öneririm
    hem ince
    2 hız ayarı var şu an sessiz devirde tek egzoz fan kullanmama rağmen tüm işimi görüyor

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mczaga

quote:

@techPowerUp!

biraz pahalı ancak kesinlikle çok sessiz 11db çünkü
    http://firebal.net/asp/show_stock.asp?product=200100160

bulabilirsen kendi kullandığım Zalman ZM-OP1'i de öneririm
    hem ince
    2 hız ayarı var şu an sessiz devirde tek egzoz fan kullanmama rağmen tüm işimi görüyor

Benim kasada 90mm ve 120mm egsoz fanlık yer var 80mm lik olurmuki?

• aopen h600 serisi deyince ben 80mm zannedim.
    yenilerden 120mm olduğunu bilmiyordum

o halde önerebileceğim en etkili çözüm kesinlikle
    Aerocool'un 14cmlik streamliner fanı

12cm-14cm aparatı ile geliyor yani aparatı 12cm yuvaya monte edip daha sonra bu fanı takıyorsun
    sıcak yaz günlerinde daha iyi bir alternatif olamaz.

http://www.teknorama.com.tr/ da bulabilirsin
  • Firebaldan 54YTL/6 taksite aldığım X2'nin montajını bugün gerçekleştirdim
    Öncesiyle sonrasıyla fotolarla izah edicem

Kartın çıplak hali

R520

Stock Cooler
    Tam bir rezalet.Ben bu karta 900milyon üzeri para saydım bana verdikleri kartın üstünde ağır,toz tutan, iyi soğutmayan ve %27 hızda bile aşırı gürültülü beş para etmeyen bir soğutucu parçası var. çokmu zor adam gibi bir fan dizayn etmek. bunun neresi profesyonellik?

Ayrıca bu soğutucuyu sökerken aman dikkat edin!
    Alt kısımdaki baracketi sökerken gpunun altında kare şeklinde köşelerde çok ince vidalar var.
    uygun tornavide ile 3ünü söktüm ancak birisinin yuvası iyice yalama olduğundan nerdeyse 30 dakika sökmeye uğraştım.Vida yuvası iyice yalama oldu ve baracaketi zorlayarak yuvayı komple sökmek zorunda kaldım. Ayrıca bir parça koptu arka kısımdan. Kart şu an sorunsuz çalışıyor ancak sapphire'e mail atıp bu kopan parçanın akıbetini soracağım

Soğutucuyu söktükten sonra gerisi olması gerektiği gibi aşırı kolay aşırı pratik!

Voltaj regülatörlerine açılan köprü

Kasanın içinde

Performans

Underclocked Idle

Daha önce stock fan ile yani dün 58 derece idi!
    CPU ve Anakart sıcaklığını ise 2 derece düşürdü.

Default Idle / Load

Genelde bu modu kullanmıyorum çünkü sıcaklık kafadan 60 dereceyi geçiyor. %27de sinir bozucu ses çıkarmaya başlayan fan 60ı geçince iyice zıvanadan çıkartıyordu

Overclocked

Herşeyden önce şunu söyleyim.oc modunda pek fazla fark olmadı.sıcaklık 3-5 derece düştü ancak cpu ve anakart sıcaklığına 1-2 derece olarak geri döndü.ama şunu söyleyebilirim fan %100 ama DUYMUYORSUNUZ Stock fan'ı %100 çalışırken çıkardığı o muhteşem süpürge sesini gerçekten çok özleyeceğim.

VF900'ün bundan 1-2 derece daha iyi soğutacağını özellikle o/c'de ancak daha sessiz soğutamayacağına inanıyorum.
    Sessizlik ve huzur arayanlar kesinlikle bu soğutucuyu kaçırmasın
    10/10

Aşağıdaki videoda kasamın sessiz halini çektim isteyen izleyebilir.
    http://r apidshare.de/files/20505326/silence.rar.html

• quote:

Orjinalden alıntı: Rockford Fosgate

kardes gercekten baya emek harcamıssın en basından berı okuyor ve takıp edıyorum bnde TT kandalf kasa war onde 2x120mm fan arkada 120 mm egzost fan yukarda 80mm egzost ve kasanın en tepesınde(tavan) 80mm fan war su anda anakart 29-30 derece +ıslemcıde gıgabyte 3d rocket cooler war ıslemcıde ıdle de 35 yuklenınce 45-48 derece oluyor! bu arada kasadakı fanların hepsı Thermaltake(kasanın orjınalı)+ondekı ekstra fan Schthe 1600rpm 120mm fan cok sessız tavsıyemdır! sım gelelım msoruna bn bu sıstemı daha ıyı sogutmak ıstıyorum ozellıkle ıslemcıyı! yan tarafa 14 luk Aerocool fan taksam ne kdr fark eder?? yoksa ıslemcı fanını mı deıstırmelıyom?? 14luk fan tahmınımce hem cpu hemde mobo nun ısını dusurur ama ne kdr???onun yerıne bıg typhoon yada 9500led gıbı bır sogutucu alsam daha mı ıyı olur?sımdıden tesekkurler...

kasanda çok fazla fan var yani benimkine oranlarsak:)
    kullandığın cpu fanını bilmiyorum ama intel için typhoon ve 9500 biçilmiş kaftan.

biraz pahalı ama bu üründe oldukça etkili
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=K0221
    öndeki 120mm fanı söküp bununla beraber kullanabilirsin.

birde içeri giren hava ile dışarıya aktarılabilen havayı iyi ayarlamak lazım
    bir tane fazla fan içeriyi boğuyor olabilir
    teker teker susturarak belki gereksiz olanı bile tesbit edebilirsin.

• Merhaba,

Firebal'dan internet üzerinden satın alabilirsiniz. KDV dahil 57 YTL.

Linki:http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=S0219

Ayrıca İstanbul'da iseniz Kadıköy Yazıcıoğlu hanında 2. katta Uygar Elektronik'ten satın alabilirsiniz.

Tşk,

Hicks
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.