Şimdi Ara

Isınamyorum!! Öneri (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
4
Favori
80.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • camlarım çok fazla miktarda aslında, tahmini yazıyorum.

Isınamyorum!! Öneri

garajla hobi odasının koridoru arasında söyle bir kapı var resim eve giriş kapsından çekilmiş

Isınamyorum!! Öneri

Hobi odasının içersinde iki küçük oda ve resimdeki gibi pencere var oda 7 metre kare yükseklik 2.40 ( 80x50 compakt tapalı vita radyatör)
    koridorda da ( 50x50 compakt tapalı vita radyatör) var

Isınamyorum!! Öneri

Mutfak ta (resim aşağıda) ( 50x50 compakt tapalı vita radyatör), camlar 1 adet 100x100 ve bir adet (130x220) (balkon çıkışı ) var, mutfak 14 metrekare
     Isınamyorum!! Öneri

Salon (resim aşağıda) 24 metre kare yükseklik 2.80 ( 2 adet 100x50 compakt tapalı vita radyatör) (altında garaj var), camlar 2 adet 120x100 birisi güney diğeri batıya bakıyor ve güney batıda 4 adet 50x140 cam daha var

Isınamyorum!! Öneri

en üst katta

yatak odası (resim aşağıda) 14 metre kare yükseklik 2.80 (90x50 compakt tapalı vita radyatör) camlar 1 adet 100x100 ve bir adet (130x220) (balkon çıkışı )

Isınamyorum!! Öneri

oturma odası 12 metre kare yükseklik 2.80 (130x50 compakt tapalı vita radyatör) camlar 1 adet 120x100 güney ve güney batıda 4 adet 50x140 cam daha var

Ç. Odası 9 metre kare yükseklik 2.80 (70x50 compakt tapalı vita radyatör) camlar 1 adet 120x100 batıya bakıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aodabas -- 29 Kasım 2011; 11:14:52 >

• Oturduğum evin iç dış yalıtımı yok. ÇAtıda çatı yapılırken serilen cam yünü var fakat işe yaradığını sanmıyorum eskidiğinden dolayı. Tek başıma kendi daireme mantolama yapamadığımdan dolayı evin içine birşeyler yapmak istiyorum. İzocamın ürünlerini araştırdım tavan için bir yüzü dekoratif olan ürünler var. Bu tarz bir ürünü evin dışa bakan iç duvarlarına uygulamak istiyorum. Ev için üretilmiş ürünler varmıdır bildiğiniz. Aylık 300 Tl doğalgaz giderim var ve ısınamıyorum. yalnız işçilik ve maliyet az olmalı. Önerileriniz nelerdir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

sn aodabas bu yaptığınız işlemin faydası tartışılmaz, mutlaka fayda görmüşsünüzdür. zamanla etkisi ortaya çıkar diye birşey yok.

şimdi diğer yalıtım kalemlerine bakalım.

en başta dediğim gibi, dubleks yapılarda, ısınan hava yükseldiği için, üst kata hucum etmekte, alt katta her zaman ince bir esinti, soğukluk olmakta.
    bu yapılarda en temel çözüm araya estetiği çok bozmadan bir kapı koymak ve katları tecrit etmektir.

pencerelerinizin ölçülerini takribi yazarmısınız..

Sn aktuz

Katlar arasını kapı ile kapatmak evi tamamiyle öldürecek gibi duruyor, fayda göremediğimi söylememin nedeni havada önemli bir sıcaklık değişimi ve kombi yakma alışkanlığında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen üst katta iki farklı odada bulunan derecelerde herhangi bir artışın gözlenmemesidir.

Cam boylarını yukarıda resimlerle anlatmaya çalıştım bakabilirseniz sevinirim

• Sn aodabas verdiğiniz bilgilere göre evinizin ısı kaybını hesaplayıp, radyatör boyutlandırmasını kontrol ediyorum. yalıtımla ilgili yapabileceğiniz başka birşey görünmüyor.

çok fazla açık cepheniz, büyük pencereleriniz var.

ben hesap sonuçlarını sizinle paylaşırım. konstrüktif olarak yapabileceğiniz başka birşey yok. artık evinizi konforlu şekilde ısıtmak için, gerekli ısıyı ona görede radyatör boylarını hesaplayalım.
  • teşekkürler sizden cevap bekliyorum,

birde merak ettiğim birşey var bu siding uygulamasının bir yalıtım özelliği varmı yoksa yalnızca görüntü açısından mı değerlendiriliyor. ayrıca dış duvarlarda sandviç sistem denilen iki tuğla arası köpük var bunlar yeterli yalıtım için içeriden başka uygulamaya gereke varmı?
  • sadece pvc siding uygulamasının ,altında yalıtım malzemesi yoksa, yalıtıma bir katkısı yoktur. sadece görsellik sunar.

tuğlalar arası düşük yoğunluklu strafor uygulamasının katkısı var ama genellikle düzgün uygulanamıyor, boşluklar bırakılıyor, asıl ısı kaybına sebep olan kolonların üzerinin kaplaması unutuluyor vs.. yine de hiç yoktan iyidir.

sizin evinizde garaj katında yalıtım görünmüyor, orası da tuğla arası straformu?, genelde temel yapı diye perde beton yapılır ve ısı iletkenliği çok yüksektir. dışarıda görünmüyor ama içte yalıtım varsa iyi.

sidinglerinizin altında yalıtım malzemesi yokmu, cepheleriniz tuğla arası strafor mu?
  • iyi günler sn aktuz bizde şuan çatıyı yenilemekteyiz kiremitleri tamamen kaldırdık ve 3cm lik strafor onun üzerine 2-3 cm lik sunta ve en üstede kırmızı halı benzeri bir örtüyü ateşle yapıştırıcaklar sanırım.

kiremitleri tamamen kaldırdığımız için eskiye göre ne gibi avantajımız veya dezavantajımız olur bizim ev dublex ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feyt333 -- 29 Kasım 2011; 16:58:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: feyt333

iyi günler sn aktuz bizde şuan çatıyı yenilemekteyiz kiremitleri tamamen kaldırdık ve 3cm lik strafor onun üzerine 2-3 cm lik sunta ve en üstede kırmızı halı benzeri bir örtüyü ateşle yapıştırıcaklar sanırım.

kiremitleri tamamen kaldırdığımız için eskiye göre ne gibi avantajımız veya dezavantajımız olur bizim ev dublex ?

çatı katını kullanacakmısınız?

anladığım kadarıyla eskiden kullanmıyordunuz, şimdi de kullanmayacaksınız ama işi yapanlar sanki çatı arası kullanılacakmış gibi tavandan yalıtım yapmışlar.

eğer çatı arasını kullanmayacaksanız, cam yünü serdiriniz. o üste konulan straforun evinizin yalıtımına katkısı zemine serilen cam yününe göre azdır.

kiremitleri kaldırmanızın ciddi bir avantajı olmaz. çatı arasını oturma amaçlı kullanacakmısınız?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: feyt333

iyi günler sn aktuz bizde şuan çatıyı yenilemekteyiz kiremitleri tamamen kaldırdık ve 3cm lik strafor onun üzerine 2-3 cm lik sunta ve en üstede kırmızı halı benzeri bir örtüyü ateşle yapıştırıcaklar sanırım.

çatı katını kullanacakmısınız?

anladığım kadarıyla eskiden kullanmıyordunuz, şimdi de kullanmayacaksınız ama işi yapanlar sanki çatı arası kullanılacakmış gibi tavandan yalıtım yapmışlar.

eğer çatı arasını kullanmayacaksanız, cam yünü serdiriniz. o üste konulan straforun evinizin yalıtımına katkısı zemine serilen cam yününe göre azdır.

kiremitleri kaldırmanızın ciddi bir avantajı olmaz. çatı arasını oturma amaçlı kullanacakmısınız?

yok çatı arasını kullanmıyoruz ama bazen çatıya çıkmamız gerekiyo gerek anten gerekse güneş enerjisi için. peki bu cam yünlerinin üzerine su falan akarasa sorun olur mu ?

birde eskisine göre kiremitleri kaldırdığımız için yalıtımda sorun yaşarmıyız ? eski sistemde kiremit vardı yenisinde 3cm strafor ve 2-3cm sunta üzerine kırmızı halı tarzı bişey var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feyt333 -- 29 Kasım 2011; 17:58:13 >

• anten, güneş enerjisi için çatıya çıkıldığında kiremitler kırılırdı, kayardı zarar görürdü.
    yeni yapılan shingle bu konularda daha iyi oluyor.

yalıtım olarak eskiye göre daha iyi olur tabi.

bu yaptırdığınız işlem ile yazın sıcaklardan daha az etkilenirsiniz, kış için ise çatıya cam yünü sermenin avantajını sağlamaz.

cam yünü sudan etkilenmez, sadece ıslakken yalıtım değeri düşer, kuruyunca geçer. yani ıslanmadan hiç etkilenmiyor diye hesaplayın.
  • quote:

sadece pvc siding uygulamasının ,altında yalıtım malzemesi yoksa, yalıtıma bir katkısı yoktur. sadece görsellik sunar.

tuğlalar arası düşük yoğunluklu strafor uygulamasının katkısı var ama genellikle düzgün uygulanamıyor, boşluklar bırakılıyor, asıl ısı kaybına sebep olan kolonların üzerinin kaplaması unutuluyor vs.. yine de hiç yoktan iyidir.

sizin evinizde garaj katında yalıtım görünmüyor, orası da tuğla arası straformu?, genelde temel yapı diye perde beton yapılır ve ısı iletkenliği çok yüksektir. dışarıda görünmüyor ama içte yalıtım varsa iyi.

sidinglerinizin altında yalıtım malzemesi yokmu, cepheleriniz tuğla arası strafor mu?

siding altında görebildiğim kadarıyla mavi sert köpükten var garajın tavanından köpük var ama duvarları hakkında bir fikrim yok ancak dışdaki malzeme kaplama muhtemelen orada da sandviç sistem var

• quote:

anten, güneş enerjisi için çatıya çıkıldığında kiremitler kırılırdı, kayardı zarar görürdü.
    yeni yapılan shingle bu konularda daha iyi oluyor.

yalıtım olarak eskiye göre daha iyi olur tabi.

bu yaptırdığınız işlem ile yazın sıcaklardan daha az etkilenirsiniz, kış için ise çatıya cam yünü sermenin avantajını sağlamaz.

cam yünü sudan etkilenmez, sadece ıslakken yalıtım değeri düşer, kuruyunca geçer. yani ıslanmadan hiç etkilenmiyor diye hesaplayın.

sn aktuz kardeşim. cam yünü için zamanında 2 firma ile görüşmüştüm ikiside eve geldiler. amacım faturalı iş yaptırmaktı tabiki yoksa onu sermesi çok zor birşey değil en kötü ihtimal bir yevmiye karşılığı dahi malzeme alınınca işlem yapılır.

ilk gelen firma sağolsun çatı yeni yapılmasına rağmen yöneticinin saçakları kapatmadığını tespit etti. dedi bir rüzgarda çatıdaki kalas çivilerine takılır yazık olur bu durumda hiç bir firma yapmaz bunu dedi. sonra yönetime zorla saçakları yaptırdık.

sonra gelen firma gelip çatıya baktı hemen yağmur sonrasıydı geldiği gün. beraber çıktık çatı iç zemini kiremitlerden dolayı su almış.

bize aynen şunu dedi. cam yünü suyu görünce ölür. çatınızda mutlaka kiremit bakımı yapılsın. yoksa verdiğiniz paraya yazık olur dedi. bu bilgiyi aktarmak istedim. mesela diğer forumdada taş yününün çok geç kuruduğu bilgisi var. tabiki çatı tam kapalıysa harika bir ısı yalıtım malzemesi ama malesef ülkemizdeki gerçekler:((

• aodabas kardeş, arka sayfada baya detaya girmişsiniz görmemiştim. yazımı sildim. kolaylıklar diliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

aodabas kardeş, arka sayfada baya detaya girmişsiniz görmemiştim. yazımı sildim. kolaylıklar diliyorum.

teşekkür ederim
  • cam yünü su değdiğinde ölür şeklindeki açıklama yanlıştır, cam yünü cam liflerinden yapılır, sudan kalıcı zarar görmez, sadece ıslakken yalıtım değeri düşer. öyle suyu çok seven,emen, kurumayan bir malzeme değildir. üretici sitesine bakarsanız ürün özelliklerinde bunlar yazar.
    tabiki hiçbir çatının su akıtması istenmez. (taş yününden hiç bahsetmedim. çatı arası için uygun da değildir. )
  • oldukça bilgilendirici bir başlık olmuş. ben de ısınma sorunu yaşamaktayım. her katta tek dairenin olduğu eski bir apartmanın en üst katında 1+1 bir dairede oturuyorum. sokaklar dar olduğundan ve konumlandırması gereği ev çok az güneş görmekte. bunun dışında benim üstümde herkesin kullanılmına açık bir teras bulunmakta. dolayısıyla apartmanın çatısı yok. evdeki pencereler çok kaliteli gözükmesede çift cam ve pimapen var. kombi ile ısınma sağlıyorum. salon 20 m2, antre 5 m2, banyo 4m2, yatak odası da 10 m2'den oluşuyor. salonda 1'er metre genişliğinde 2 adet petek var. yatak odasında da 80 cm genişliğinde 1 petek, ayriyeten banyoda ufak ince bir petek bulunuyor.
    eski bir apartman olması sebebiyle duvarlarda ve terasta herhangi bir izolasyon olmadığını düşünüyorum. apartmanlar bitişik nizam olmakla beraber benim bulunduğum apartmanın sağ ve sol yanında yapılan yapılarda şu anda kalan yok. evin salon kısmı neredeyse boydan boya cam kaplı. evin ne kadar soğuduğuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse sabah 7'de çıkıp akşam 7'de geldiğimde kombi yanmadan oda sıcaklığını 14 dereceye kadar düştüğünü görüyorum. ya da akşam kombiyi kapatıp uyuduğumda sabah bu derecelere düşüyor. kombiyi kapatmadan 50 derecede bıraksam bile 16-17 dereceyi görebiliyorum. istanbul'da şu anki mevsim normallerinde seyreden bu havada bile evin bu kadar soğuması durumunda sıkıntılıyım. pimapenlerin kenarlarına ısı yalıtımı sağlayan bant yapıştırdım herhangi bir fark yarattığını sanmıyorum.
    bu dairede kiracı olarak kalmaktayım. kışı daha rahat geçirmemi sağlayacak önerilerinize ihtiyacım var. teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nenadkrstic12 -- 30 Kasım 2011; 11:15:27 >

• Sn aodabas, evinizin ısı kaybı alt ve üst kat toplam 17 kW. kombiniz yeterli fakat radyatör boylarını artırmanız lazım.
    Radyatör boylarını 17(kW) / 1.5(kw/m) = 11.5 m ~12m yani sizin ilk başta ön gördüğünüz boya getirmelisiniz.
    İleride Yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorsanız, 17 (kW) / 1.1 (kW/m) : 15 m radyatör koymalısınız.

salona 2*200 , mutfağa 140,
    üst katta yatak odanıza 120, çalışma odanıza 120, oturma odanıza 200 + 160 radyatör takabilirsiniz.

radyatör yerlerinin müsaitlik durumuna göre bu 6'şar metre radyatörü pay edebilirsiniz.

uygun yerlerde 60cm'lik yerine 80cm'lik radyatör kullanarak bu boyları % 20 azaltabilirsiniz.

Bu radyatör boyları kombiniz için sorun teşkil etmez. tesisatınız zeminden döşendiği için, fazla dirsek olmadığı için bu konuda avantajlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aktuz -- 30 Kasım 2011; 10:46:44 >
  • quote:

Sn aodabas, evinizin ısı kaybı alt ve üst kat toplam 17 kW. kombiniz yeterli fakat radyatör boylarını artırmanız lazım.
    Radyatör boylarını 17(kW) / 1.5(kw/m) = 11.5 m ~12m yani sizin ilk başta ön gördüğünüz boya getirmelisiniz.
    İleride Yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorsanız, 17 (kW) / 1.1 (kW/m) : 15 m radyatör koymalısınız.

salona 2*200 , mutfağa 140,
    üst katta yatak odanıza 120, çalışma odanıza 120, oturma odanıza 200 + 160 radyatör takabilirsiniz.

radyatör yerlerinin müsaitlik durumuna göre bu 6'şar metre radyatörü pay edebilirsiniz.

uygun yerlerde 60cm'lik yerine 80cm'lik radyatör kullanarak bu boyları % 20 azaltabilirsiniz.

Bu radyatör boyları kombiniz için sorun teşkil etmez. tesisatınız zeminden döşendiği için, fazla dirsek olmadığı için bu konuda avantajlıdır.

teşekkürler önerinizi dikkate alacağım sonuçlarını bildiririm radyatörleri taktırırken arkalarına levhalardan koydurmamın bir faydası olurmu?

• quote:

Orijinalden alıntı: nenadkrstic12

oldukça bilgilendirici bir başlık olmuş. ben de ısınma sorunu yaşamaktayım. her katta tek dairenin olduğu eski bir apartmanın en üst katında 1+1 bir dairede oturuyorum. sokaklar dar olduğundan ve konumlandırması gereği ev çok az güneş görmekte. bunun dışında benim üstümde herkesin kullanılmına açık bir teras bulunmakta. dolayısıyla apartmanın çatısı yok. evdeki pencereler çok kaliteli gözükmesede çift cam ve pimapen var. kombi ile ısınma sağlıyorum. salon 20 m2, antre 5 m2, banyo 4m2, yatak odası da 10 m2'den oluşuyor. salonda 1'er metre genişliğinde 2 adet petek var. yatak odasında da 80 cm genişliğinde 1 petek, ayriyeten banyoda ufak ince bir petek bulunuyor. eski bir apartman olması sebebiyle duvarlarda ve terasta herhangi bir izolasyon olmadığını düşünüyorum. apartmanlar bitişik nizam olmakla beraber benim bulunduğum apartmanın sağ ve sol yanında yapılan yapılarda şu anda kalan yok. evin salon kısmı neredeyse boydan boya cam kaplı. evin ne kadar soğuduğuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse sabah 7'de çıkıp akşam 7'de geldiğimde kombi yanmadan oda sıcaklığını 14 dereceye kadar düştüğünü görüyorum. ya da akşam kombiyi kapatıp uyuduğumda sabah bu derecelere düşüyor. kombiyi kapatmadan 50 derecede bıraksam bile 16-17 dereceyi görebiliyorum. istanbul'da şu anki mevsim normallerinde seyreden bu havada bile evin bu kadar soğuması durumunda sıkıntılıyım. pimapenlerin kenarlarına ısı yalıtımı sağlayan bant yapıştırdım herhangi bir fark yarattığını sanmıyorum. bu dairede kiracı olarak kalmaktayım. kışı daha rahat geçirmemi sağlayacak önerilerinize ihtiyacım var. teşekkür ederim.

Eğer uzun süre oturacaksanız, ev küçük derli toplu bir ev olduğundan çok masraf çıkmayacağını düşünerek, eğer ev sahibiniz destekliyorsa içten yalıtım yaptırınız. en verimli çözüm bu olur.

Böyle ısıyı tutamayan, kombinin zaman zaman kapatılıp açılmasını gerektiren küçük mekanlarda kombi yerine,
    evi hızlıca ısıtabilen doğalgaz sobaları kullanmak daha iyi olur.

onunda maliyeti soba için 400 TL ve projesi işçiliği derken toplam 600 TL civarına mal olur.

Diğer küçük öneriler iyileşme sağlasa da dairenizin durumunu değiştirmez, ölçülebilir farklar yaratmaz.

Akşamdan sabaha çatı katındaki etrafı açık bir dairenin kombi durdurulduğunda 14 C ye düşmesi çok anormal değildir.

radyatörleriniz kısa olduğundan, kombiniz evinizi ısıtmak için çok defa yanıp, sönüyordur.
    ideal olan olabildiğince küçük bir alev boyunda sürekli yanmasıdır. o nedenle radyatör boylarını artırıp, kombiyi düşük ayarda tutmayı düşünebilirsiniz.

• uzun süreli oturup oturmama konusunda şu anda net birşey söylemem mümkün değil ancak bu ısınma sorunu yılın 6 ayı sıkıntı yaratacak bir süreç gibi.
    ev sahibi baştan doğalgaz sobasının kurulumuna olumlu cevap vermeyecektir diye düşünüyorum...

şu aşamada amacım bu kışı rahat bir şekilde geçirmek.
    içten yalıtım olarak neleri önerirsiniz? maliyeti yaklaşık ne kadara gelir? maliyet anlamında ev sahibi paylaşıma gider mi çok emin değilim ama soracağım... olmadı kendim birşeyler yapacağım....

terasta yapabileceğimiz herhangi bir yalıtım olabilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.