Şimdi Ara

22 ayar ve 24 ayar anlatabilecek olan varmı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
61.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • şimdi biz kuyumcuya gittiğimizde 14 ayar mı 22 ayar mı diye soruyor ee brde 24 ayar var neden 22 likten alıyoruz veya kuyumcular 22 ayar veriyor neden 24 değil hem 22 ayar verirken 24 ayar fiyatından satıyor alırkende 22 ayar fiyatı? Kafam karıştı şimdi

• ha?
  • bu işi bilen birisi yok mu
  • 24 ayar saf altin, ayar dustukce bakir orani artiyor diye biliyorum
  • Buraya bu kadar dil dökmektense google amcaya '' 22 ayar altın ile 24 ayar altın arasındaki fark nedir'' diye yazsan ilk siteden cevabı alırdın be kardeşim.

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, mücevhercilikteki saflığı ise “karat” veya “ayar” terimleriyle ifade edilir. Buna göre 24 ayar (veya karat) altın % 100 saf altını, 22 ayar ise % 91, 6 saf altını ifade etmektedir. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile …tamamlanmıştır. Altına gümüşün ilavesi yeşilimsi, nikel ve platinin ilavesi beyaz, çinkonun ilavesi sarı ve bakır ilavesi de bakır miktarına göre sarıdan kırmızıya kadar değişen renkler kazandırır
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-72

24 ayar saf altin, ayar dustukce bakir orani artiyor diye biliyorum

uludağsözlük te şöyle demiş;
    24 ayar işlenmemiş olan altındır.22 ayar ise işlenmiş olan altındır.24 ayar %100 altın iken 22 ayarın içindeki altın oranı %91 dir. işte aralarındaki fark budur. gel gör ki yurdum insanı bunu anlamakta güçlük çeker. televizyonda 24 ayarın fiyatını görür kuyumcuda çıngar çıkartır elindeki 22 ayar altın ile.

İşlenmemiş denilen altın nasıl yani bizim aldığımız kolye olsun küpe olsun şekil verilince işlenmiş mi oluyor
  • kuyumcular çarşısında çaycılık yaptım
    bildiğim kadarıyla söylim (kafadan atmıyorum hatrımda kalanlar)
    24 ayar işlenmemiş yerden çıkan altın şekil vermek için bakır katıp 22 ye çevirip işliyorlar.
    işçilik vurdukları için direk 24 ayar fiyatından çarpıyorlar
    bizim samimi oldugumuz bi abi var söyledğine göre burda bir c.altınından 5 lira kar ederlerken ist.ank. vs oralarda 20-30 lira kar ediyorlarmış sanırım böyle bir şey
  • 24 ayar sadece has olarak geçer her adama 24 ayar vermezler. 22 ayar da Altın, Az miktarda bakır karışımıdır Günümüzde kuyumcularda satılan takıların hepsi hemen hemen 22 ayar veya 14 ayar(Yeşil altın)(Beyaz altın)dır
  • 24 ayar saf altın demektir kullanım alanı sadece yatırım altını olan külçe altın olarak satılır 24 fiyatından satılır 24 fiyatından alınır çok yumuşak olur takı olarak işlemek ve kullanmak çok zordur

takı bilezik vs olarak kullanılabilecek en yüksek ayar 22 ayardır biraz bakır katılarak ayarı düşürülür biraz daha sertleşir ve kullanım için uygun hale gelir bu da işçiliksiz bileziklerde 22 satış fiyatından satılır 22 alış fiyatından alınır
    diğer 22 ayar takılarda ayrıca işçilik alınabilir yapılan ürünün detayına göre

ayar düştükçe altın sertleşir ve uzun ömürlü olur aşınma azalır dayanım artar kaç ayarsa o fiyattan alınıp satılır hepsinin fiyatı ayrıdır 24 ayar altını 22 diye alan vatandaş meslek ahlakı açısından ahlaksızlık yapmış olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: GokhanAtas

quote:

24 ayar işlenmemiş olan altındır.22 ayar ise işlenmiş olan altındır.24 ayar %100 altın iken 22 ayarın içindeki altın oranı %91 dir. işte aralarındaki fark budur. gel gör ki yurdum insanı bunu anlamakta güçlük çeker. televizyonda 24 ayarın fiyatını görür kuyumcuda çıngar çıkartır elindeki 22 ayar altın ile.

İşlenmemiş denilen altın nasıl yani bizim aldığımız kolye olsun küpe olsun şekil verilince işlenmiş mi oluyor

Senin düşüncene göre 24 ayar diye kuyumcuda böyle satılması gerekir cumhuriyet altını vb. şekilde değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Truman Show -- 8 Kasım 2011; 22:38:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: grid08

quote:

Orijinalden alıntı: GokhanAtas

quote:

Senin düşüncene göre 24 ayar diye kuyumcuda böyle satılması gerekir cumhuriyet altını vb. şekilde değil

İçine bakır katılmış denince etrafına bakır tel sarıldığını sanmıyosun heralde. Eriterek şekil verilebiliyor

Ama Cumhuriyet altınının 24 ayarda satılıp satılmadığı konusunda pekbi fikrim yok.

• 24 ayar altın çok yumuşak olduğundan işlenemez külçe olarak satılır....
  • ayrıca 24 ayar altın yumuşak olur, kırılması kolay olur.
    bu nedenle saf altın yabancı madenlerle sertleştirilir ve işlenir.
    ticari olarak uygun formlara bu şekilde sokulabilir.

Edit: yumuşaklığı konusunda geç kalmışım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardicli2000 -- 8 Kasım 2011; 22:54:50 >
  • bilgiler için teşekkürler bilgilenmiş oldum
  • ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walkmania -- 9 Kasım 2011; 20:54:27 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.