Şimdi Ara

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :( (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
11
Favori
89.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: oldsalt

Mali Mesuliyet Sigortasının değer kaybından sorumlu olmadığına dair Yargıtay kararı ( 02.10.2006 )

Hocam verdiğiniz karar örneği doğrudur ancak şu an yerleşik karar trafik sigortasının sorumlu olduğu yönünde. Sigorta Tahkim Komisyonu kararları da var bu konuda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KUTERD

Herkese Merhaba..

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

2 aracında kasko su varmış. Ben masraf için rent a car ' a 150 tl verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :(

1-El frenini çekmeyi unuttuğunu kimseye söyleme.

2-Kiralama şirketine verdiğin 150 tl yi geri al, çünkü hasarı onların kaskosu ödemek zorunda sen değil. Sen sadece trafik cezalarından sorumlusun.

3-Mahkemeye mutlaka git ve husumetin sana değil Trafik sigortası firmasına yöneltilmesi gerektiğini söyle. (Tanıdık bir avukat bulabilirsen çok daha iyi olur)

• Karşıt olarak manevi tazminat davası açın. Altındaki connecti alın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AyşeFehmi A kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlamayın ama Allah korusun eşimi kaybetsem, değil 62 bin Dünyayı kazandırsa ne değişir ki...

• Bu konu çok ilginç.Arkadaş sonucunu da yazarsa memnun oluruz...takip...

• mathematician_01 kullanıcısına yanıt
    Reklam yapıyor aklınca. Üst üste bütün başlıklara aynı mesajı yazmış.

https://forum.donanimhaber.com/showProfile.asp?memID=1937770

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ofabiya kullanıcısına yanıt
    Olay anlaşıldı hocam Çok garip geldi zaten, bir insan eşini kaybedip hayat bitti derken 62 bin tl tazminat alınca yeniden başlıyor Allah başa vermesin ama ben o parayı kullanamam zaten.

• mathematician_01 kullanıcısına yanıt
    Mesajın reklam veya feyk olması bir tarafa olaya bir de değişik bir taraftan baksak; herhangi bir meslek sahibi olmayan, belli bir eğitim al(a)mamış ve eşinin kazandığı para ile evini ve kendi hayatını devam ettiren milyonlarca kadın var. İşte bu kadın zaten düzgün bir sigortalı işte uzun süre çalışmamış eşini kaybederse doğru dürüst bir vefat aylığı da bağlanmayacağından hayatını nasıl sürdürür sizce? Allah inşallah başınıza vermesin de o parayı kullanmayın ama kullanmam dediğiniz 62 bin TL ile 6-7 sene geçinen çekirdek aileler var. Yani evet, hayat bir anlamda yeniden başlar.

Asıl konuya dönersek de böyle ufak tefek hasarlardan sonra "benim aracımın pulları döküldü, satarken zarar edicem" yaklaşımını kimse gocunmasın terbiyesizlik ve görgüsüzlük olarak görüyorum. Arabayı ne zaman satacağın bile belli değil, 5 sene daha binsen zaten zarar falan olmayacak ortada. Şark kurnazlığından başka bir şey değil.

• senersongur kullanıcısına yanıt
    Bence kaskolara değer düşüklüğü bedeli eklenmeli böle millet mağdur olmamalı bu nedir zorunlu olarak kasko içeriğinde olmalı böle canı yanıyor herkesin veya yaptrırken dahil ettirilmeli.
  • Boyle insanlara yapilicak belli abi kac git umrunda bile olmasin insanlik yapip herseyini birak oraya sana dava acsin ne guzel memleket be adi insan adam istese koymaz ismini cismini hic mi olur boyle seyler demedin valla insanlik ölmüs iste buda kaniti adam ismini koysun adamda dava acsin bile bile kerizlikten baska birsey deil kimse kizmasinda

• m.k.o. kullanıcısına yanıt
    Her ne koşulda olursam olayım eşimin vefatı neticesinde alacağım bir para "Hayat benim için yeniden başladı" cümlesini söyletemez, itirazım bu cümleye hocam. İmkânları olmayan tabiki kullanır ama hayat yeniden başlamaz.

• Merhaba abilerim kardeşlerim yılbaşında bi kaza geçirdik Allah kimsenin başına vermesin aracımız 2 ay serviste kaldı ve karşı taraf %100 suçlu bulundu fakat araba artık maddi hasarlı gözüktügü için değer kaybı oldu. Kazada ölüm yok çok şükür ki ama hem karşı tarafın aldırmamazlıgı belgeleri getirmemezligi sert konuşması vs hemde maddi olarak aracın deger kaybetmesinden dolayı herhangi birşey yapılabilir mi?
  • Ankarada deger kaybi na bakabilecek avukat araniyor.

• benim aracada vurdular .. arabama gozum gıbı bakarım o derece. park halınde evımın onunde adam geldı gırdı arabaya. ben herturlu ne hakkım varsa sonuna kadar kullanıcam. yok aracı aldıgından fazla fıyata satıcak vs vs durumlarına gırmıs adamın kaca satttıgı kımseyı ılgılendırmez. 39 bıne aldıgım aracı 6 ay sonra 46 bıne sattım.. pıyasa degısıyor bos bos konusan ınsanımız cok.
  • jrbacktoback kullanıcısına yanıt
    keşke aracı satmasaydınız çünkü hazine müsteşarlığının 01.06.2016 tarihinde yayınladığı genelgeye göre değer kaybı talebinde bulunmanın şartlarından biride aracın satılmamış olmasıdır
  • Salvodor_07 kullanıcısına yanıt
    ben sigortacıyım yönlendirebilirim isterseniz
    ankara istanbul filanda farketmez
  • merhaba arkadaşlar
    forumu okuyorum bilgisi olan var olmayan var bende sektörden bu işlerin içerisinde olan biri olarak bilgilerimi sizler ile paylaşmak isterim
    hazine müsteşarlığının 01.06.2016 tarihinde yayınlamış olduğu genelgeye göre araç değer kayıpları artık sigorta şirketlerinden talep edilecek
    peki bu tarihten önceki talepler nasıl işliyordu derseniz
    bu tarihten önceki taleplerde şahıslar araçlarındaki değer kaybı ile ilgili olarak sigorta şirketlerine başvuruyorlardı tabi ki sigorta şirketleri de tabi efendim hemen takdim edelim demeyecekleri için bu talepleri ödemiyorlardı hal böyle olunca zarar gören şahıslarda hakkını mahkeme yoluyla arıyor mahkeme aracılığıyla hem araç sahibini hemde sigorta şirketini mahkemeye veriyorlardı haklarını bu şekilde arıyorlardı

peki 01.06.2016 tarihinden sonra ne oldu

hazine müsteşarlığı artık kimse mahkemeye gitmeyecek direkt karşı tarafın trafik sigortasına değer kaybı için başvurabilecek ve değer kaybıyla ilgili mağduriyetini mahkemeye başvurmadan giderecek diye bir genelge yayınladı zaten son zamanlardaki trafik sigortalarındaki fiyatların artış sebeplerinden biride budur eskiden mahkemeye çok kişi gidip hakkını aramazdı şimdi ise başvurmak kolay olduğundan herkes gidip hakkını arıyor

peki bu soruna çözüm oldumu
    kısmen oldu şöyle ki

genelgenin içerisinde ucu açık bir madde var diyor ki ( araçlarda değişime tabi olan vidalı parçalar değer kaybı kapsamı dışındadır) hazine müsteşarlığı burada ayna silecek vb.gibi kısımlardan bahsediyor yani burada bir açıklama yapmamış maddenin içerisini boş bırakmış sigorta şirketleri de bu boşluktan yararlanarak kaput değişti vidalı parça değer kaybına tabi değil,kapı değişti vidalı parça değer kaybına tabi değil gibi yorumlar yaparak değer kaybı ödemekten kaçma yoluna gidiyor araç bu sonuçta Japonla yapışmıyor tabiki vida ile tutturuluyor diyoruz yok madde böyle diyor yani işine geldiği gibi yorumluyor peki neleri bu kapsama dahil ediyor hasarlı araçta macun boya düzeltme vs.gibi işlemleri dikkate alıyor yani sonuç olarak yolunuz yine mahkemelere düşüyor

ayrıca değer kaybı kapsamına giren hasarlarda da türlü çakallıklar söz konusu bazı sigorta şirketleri kendileri olay için kendisi eksper atıyor değer kaybı hesaplatmasını yapıyor aracınızdaki değer kaybı 5000 TL diyelim kendi eksper atayıp hesaplamayı kendi yaptığı için size 1000 TL verip göndermeye çalışıyor bazılarıda ben eksper atamam git kendi hesaplamanı kendin yaptır eksperini kendin bul diyor hal böyleyken gidip bir eksper buluyorsunuz 200 ila 400 TL arasında değişen ücret tarifesinden bir rapor yazdırıyorsunuz ve sigorta şirketine gönderiyorsunuz eksperinizin çıkardığı değer kaybı 7000 TL ise sizin eksperiniz yanlış hesaplamış değer kaybı bize göre 3000 TL deyip sizi başlarından savuşturmaya çalışıyorlar tabi harcadığınız eksper ücretinide size ödemiyorlar burada amaç sizi zora sokmak yani belki üşenirsiniz eksper aramazsınız yada buldunuz eksperi para vermek zorunuza gider vazgeçersiniz hadi onuda yaptınız 7000 TL değer kaybı çıkmış biz buna 3000 TL verelim gitsin nasıl olsa mahkemeye gitmez diye düşünüyorlar herhalde

değer kaybıyla ilgili bilgi almak isterseniz bana özelden mesaj atabilirsiniz yada buradan yazabilirsiniz sizlere yardımcı olmaya çalışırım seve seve arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pago -- 28 Ekim 2016; 10:23:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KUTERD

Herkese Merhaba..

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

2 aracında kasko su varmış. Ben masraf için rent a car ' a 150 tl verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :(

merhaba. bir sonuç çıktı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: pago

merhaba arkadaşlar
    forumu okuyorum bilgisi olan var olmayan var bende sektörden bu işlerin içerisinde olan biri olarak bilgilerimi sizler ile paylaşmak isterim
    hazine müsteşarlığının 01.06.2016 tarihinde yayınlamış olduğu genelgeye göre araç değer kayıpları artık sigorta şirketlerinden talep edilecek
    peki bu tarihten önceki talepler nasıl işliyordu derseniz
    bu tarihten önceki taleplerde şahıslar araçlarındaki değer kaybı ile ilgili olarak sigorta şirketlerine başvuruyorlardı tabi ki sigorta şirketleri de tabi efendim hemen takdim edelim demeyecekleri için bu talepleri ödemiyorlardı hal böyle olunca zarar gören şahıslarda hakkını mahkeme yoluyla arıyor mahkeme aracılığıyla hem araç sahibini hemde sigorta şirketini mahkemeye veriyorlardı haklarını bu şekilde arıyorlardı

peki 01.06.2016 tarihinden sonra ne oldu

hazine müsteşarlığı artık kimse mahkemeye gitmeyecek direkt karşı tarafın trafik sigortasına değer kaybı için başvurabilecek ve değer kaybıyla ilgili mağduriyetini mahkemeye başvurmadan giderecek diye bir genelge yayınladı zaten son zamanlardaki trafik sigortalarındaki fiyatların artış sebeplerinden biride budur eskiden mahkemeye çok kişi gidip hakkını aramazdı şimdi ise başvurmak kolay olduğundan herkes gidip hakkını arıyor

peki bu soruna çözüm oldumu
    kısmen oldu şöyle ki

genelgenin içerisinde ucu açık bir madde var diyor ki ( araçlarda değişime tabi olan vidalı parçalar değer kaybı kapsamı dışındadır) hazine müsteşarlığı burada ayna silecek vb.gibi kısımlardan bahsediyor yani burada bir açıklama yapmamış maddenin içerisini boş bırakmış sigorta şirketleri de bu boşluktan yararlanarak çamurluk değişti vidalı parça değer kaybına tabi değil,kapı değişti vidalı parça değer kaybına tabi değil gibi yorumlar yaparak değer kaybı ödemekten kaçma yoluna gidiyor araç bu sonuçta Japonla yapışmıyor tabiki vida ile tutturuluyor diyoruz yok madde böyle diyor yani işine geldiği gibi yorumluyor peki neleri bu kapsama dahil ediyor hasarlı araçta macun boya düzeltme vs.gibi işlemleri dikkate alıyor yani sonuç olarak yolunuz yine mahkemelere düşüyor

ayrıca değer kaybı kapsamına giren hasarlarda da türlü çakallıklar söz konusu bazı sigorta şirketleri kendileri olay için kendisi eksper atıyor değer kaybı hesaplatmasını yapıyor aracınızdaki değer kaybı 5000 TL diyelim kendi eksper atayıp hesaplamayı kendi yaptığı için size 1000 TL verip göndermeye çalışıyor bazılarıda ben eksper atamam git kendi hesaplamanı kendin yaptır eksperini kendin bul diyor hal böyleyken gidip bir eksper buluyorsunuz 200 ila 400 TL arasında değişen ücret tarifesinden bir rapor yazdırıyorsunuz ve sigorta şirketine gönderiyorsunuz eksperinizin çıkardığı değer kaybı 7000 TL ise sizin eksperiniz yanlış hesaplamış değer kaybı bize göre 3000 TL deyip sizi başlarından savuşturmaya çalışıyorlar tabi harcadığınız eksper ücretinide size ödemiyorlar burada amaç sizi zora sokmak yani belki üşenirsiniz eksper aramazsınız yada buldunuz eksperi para vermek zorunuza gider vazgeçersiniz hadi onuda yaptınız 7000 TL değer kaybı çıkmış biz buna 3000 TL verelim gitsin nasıl olsa mahkemeye gitmez diye düşünüyorlar herhalde

değer kaybıyla ilgili bilgi almak isterseniz bana özelden mesaj atabilirsiniz yada buradan yazabilirsiniz sizlere yardımcı olmaya çalışırım seve seve arkadaşlar

hocam teşekkürler bilgilendirmeniz için. olaya netlik getirmişsiniz. googleda biraz arama yaptım. herkez bişey söylüyor. siz açıklık getirmişsiniz.
    bu değer kaybı olayının sigorta firmalarına yıkılması iyi olmuş. gerçekten yasalarda problem vardı. eminim ki değer kaybını cebinden ödemek zorunda olan vatandaşlar olmuştur. yazık bu adamlara. yasa gecikti diye birileri hatırı sayılır paralar ödemiştir.

herşeyde olduğu gibi sigorta firmaları gene sıkıntı çıkaracak. ama en azından şahıslar ödemeyecek. bir taksici bizim arabamıza arkadan çarptı, yolcusunun yaralandığını söyledi gitti. fotoğraf çekemedik. sadece arabasının önden resmini çekebildik. sonra polisi aradık vs. adamın muayenesi yokmuş yolcuyu bahane etmiş falan filan. süreç iyice uzadı. sonra savcılıktan dosyaları almaya gittim. oda ne. adamın trafik sigortası kaskosu ruhsatı var ama ehliyet fotokopisi yok. bu nasıl oluyor anlamış değilim. karakola 2 kere gittim. polis diyorki ben almak zorunda değilim. yada adamın ehliyeti yoksa fotokopisi çekilmemiştir diyor. ha sonuç ne oldu. bizi artiz bi taksiciyle muhattap ettiler. ehliyetini vermedi. sigortacıyada vermedi experede vermedi. exper bana yapabileceğim bişey yok dedi. evrak eksikliğinden dosya kapandı. bu dosya trafik sigortasından açılmıştı şimdi kaskodan tekrar açtık. sonuç ? o ehliyet yüzünden 700 liralık hasar benim kaskoma girebilir. ve ben kaskoyu seneye fazla öderim. sebep? yasalarda sıkıntı var. bu olay. öğrendiğime göre polis ehliyeti gerçektende almak zorunda değilmiş. adamda vermek zorunda değil. çünkü adamı telefon arayıp istiyoruz. savcı vs istemiyor sonuçta. şimdi benim kaskom olmasa o hasarı cebimden yaptırıcaktım. çünkü eksik evrakdan dosya kapandı. bu nasıl iş arkadaş. benim şimdi atıyorum 95 model şahinim var. size gıcık oldum. sizinde jipiniz var. yada şahin değilde ticari bi aracım var diyelim. önüne demir taktım. size arkadan çarptım. ordan kaçtığım için 200 lira ceza öderim. sizede ehliyetimi vermem kaskonuz delinir. resmen açık var sistemde

şimdi araba kaskodan yapıldı. bakalım kasko parasını alabilecekmi? belli değil. alamassa delinicek kasko. adama yazılan cezada sürücü numarası var belki ordan bişeyler yapılır. fakat kaskom olmasa sonuç net. bir mok alamiyorsunuz. adam ehliyetini vermediği için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Daerohn

sizde ogüne ait hasar fotoğrafları ve kiralık araç firmasında expertiz raporu var ise işiniz daha kolay olacak. bu kadar bir hasarda bu miktar bir değer kaybı olamaz. adamın aracı da eski model zaten. kapı değişecek bile olsa 2000tl max değer kaybı çıkar ki bu bile anlattığınız kadarı ile mümkün değil.

herif uyanıklık peşinde. ayrıca bu işler dava sonucu expertiz raporuna bakar. sizdeki hasar fotoğrafları da bunun için yeterli olacaktır. adamın daha sonra gidip başka bir yerde daha büyük bir kaza yapmadığının bir garantisi yok. hatta bazı uyanıklar tanıdık araçlar ile çarparak hasarı büyütmeye kadar götürüyor işi.

bir kaç ay önce bir arkadaşın aracına tali yoldan bir şahin çarptı, eleman yemin etti, kaza fotoğraflarına da baktık yerde kırık tek bir parça yok ama şahinin önü pert. sağdan geliyormuş eleman da bizimki yol vermemiş. ki şahin arkadaşa arka kapıdan çarptı bu arada. bizim arkadaş şahin nede olsa sanayide yaptırırız demiş elemana, o da bizim arkadaşa 7b gibi bir masraf çıkardı. tabii ardından arkadaş polise ifade falan verdi, kaza yeri fotoğraflarını da kaskosuna yolladı, kusur %100 karşı tarafa kesilmiş.

olayı tam anlamadım ben. kazadan sonra gidip arabayı biyeremi vurmuşlar ? bikere tali yoldan geliyor. vurması kendine zarar

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.