Şimdi Ara

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :( (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
11
Favori
89.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ormanci

Ama enteresan konu oldu valla, avukat arkadaşıma soracağım bunu, bakalım nasıl bir görüş verecek

@ormancı Bende Avukat arkadaşı arıcaktım da 2 gün önce evlendi balayındalar rahatsız etmek istemedim.başkada avukat arkadaşım yok.
    Benim için Sorarsan cok minnettar olurum.hem hepimiz bilgilenmiş oluruz..
  • Yapılan efendiliğe karşı, karşı tarafın açgözlülüğünü geçtim. Adı üstünde kaza bu, kaza=sigorta. Bence ilk önce sigortanın neden bunu kapsamadığı irdelenmeli. Sigortaya ödeme neden yapılıyor o zaman? Ama ülkemizde adaletin a'sı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

3500 TL değilde 500 TL falan dese idi olabilirdi. Tabi sürgülü kapı sadece boyanmış, değişmemişse... Parça değişimi varsa 500 den fazla düşüyor. İlk defa araba alıp satmıyorum, kaç keredir araç değiştirdim. Bu ülkede aracın boyalı ise istediğin rakamdan satamassın, hele hele parça değişimi varsa işin zor, fiyatı kıracaksın...Hele hele iki parça değişimi falan varsa üfff... Gidin bi pazarı dolaşın,kazasız arabayla kazalı arabaya aynı paramı istiyolar?

Bkz. bir önceki sayfadaki mesajım...

Halen diyorum ki, "nasıl anlaşılacak?, neye göre, kime göre?"
    Sen 500 dedin, ben 250 dedim.. Ya da bu parayı tamamen "haybeye" istediğini düşünüyorum?
    Mahkemelik olduk diyelim, yine hak edilen miktarı kim neye göre kime göre belirleyecek?

set'e mi soracağız? Hakim set'e mi soracak?
    Parça değişimi varsa 500'den fazla düşüyor, boya varsa 500.
    Vay anasını, böyle bir tablo mu var baktığımız...

Kimse kusura bakmasın, 5 kuruş vermem kaskomun karşı tarafın hasarını ödemesi haricinde...
    Mahkemeyle alabiliyorsa alsın.

Adamın cebine atacağı paranın nesi için anlaşmaya varacağım?

Kaldı ki adamın ileride "2.000 TL zarara uğradım" diyerek benden para alıp, 20.000 TL'ye satacağı aracı 22.000 TL'ye satarsa ne olacak?
    Kazalı mazalı, kazıkladı diyelim karşısındakini?
    O zaman ben de psikopata bağlayıp, onu tespit edip "buradan haksız kazanç sağladın, ver 2.000'i geri" diye dava açayım. Sonu yok bunun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ormanci -- 2 Kasım 2011; 19:59:15 >

• o dava açan adama acayip kıl oldum karşıma çıkarsa çarpıp aracını bir güzel değer kaybına uğratasım geldi
  • quote:

Halen diyorum ki, "nasıl anlaşılacak?, neye göre, kime göre?"
    Sen 500 dedin, ben 250 dedim.. Ya da bu parayı tamamen "haybeye" istediğini düşünüyorum?
    Mahkemelik olduk diyelim, yine hak edilen miktarı kim neye göre kime göre belirleyecek?

set'e mi soracağız? Hakim set'e mi soracak?
    Parça değişimi varsa 500'den fazla düşüyor, boya varsa 500.
    Vay anasını, böyle bir tablo mu var baktığımız...

Kimse kusura bakmasın, 5 kuruş vermem kaskomun karşı tarafın hasarını ödemesi haricinde...
    Mahkemeyle alabiliyorsa alsın.

Adamın cebine atacağı paranın nesi için anlaşmaya varacağım?

Kaldı ki adamın ileride "2.000 TL zarara uğradım" diyerek benden para alıp, 20.000 TL'ye satacağı aracı 22.000 TL'ye satarsa ne olacak?
    Kazalı mazalı, kazıkladı diyelim karşısındakini?
    O zaman ben de psikopata bağlayıp, onu tespit edip "buradan haksız kazanç sağladın, ver 2.000'i geri" diye dava açayım. Sonu yok bunun

Bunları hakime söylesem ağzı açık kalır heralde :)

@ormancı adamla anlaşmayıp mahkeme yoluyla bu işin gitmesi daha mantıklı geliyor şuan bana..Çünkü 3500 tl dava açıldı ver peşin 1500tl anlaşalım diyebilir.

Ama mahkemeye cıkarsam fiyat daha aşağı olabilir diye düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErdmAsk -- 2 Kasım 2011; 20:05:44 >

• Bence açsın, alabiliyorsa alsın. Tabi, çok büyük ihtimalle amaç o zaten. Ben olsam hiçbir şekilde anlaşmam.

Avukata da mutlaka danışın.

Sonuçta benim girdiğim yer de mantıklı gayet
    Adamın iddiası doğru olabilir, kendince haklı olabilir, ama parayı şu an alıp cebine atacak ve ileride aracı hangi fiyata satacağı belli değil.
    İleride satılacak fiyatı muallak, hasarın ne kadar değer kaybı yarattığı muallak...
    "Haksız kazanç sağlama" gibi birşey de söz konusu sonuç olarak.

Hakim ne yapacak, bilirkişi isteyecek, bilirkişi hasarın o kadar olmadığını söyleyecek, falan filan...
    İçinden çıkması biraz zor
    Belki tamamen red bile edilebilir, belli mi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ormanci -- 2 Kasım 2011; 20:14:58 >

• Rent A Car Kaskoda Maddi ve Manevi Tazminat Talepleri Ödenir Mi ?

Anadolu Sigorta Rent A Car Kasko ile 3. kişilere verilen zaralarda Maddi Tazminat talepleri Sınırsız, Manevi Tazminat Talepleri ise 2.500.000 TL ile teminat altına alınmaktadır.

burda ne anlatmak istiyor arkadaşlar..

yani benden değilde rent a car kaskodan mı çıkcak para.

Edit:Aracı Kiralarken Kiraladığım adam Araçlarımızda Rent a Car Kasko su vardır falan dedi ..

http://www.halkasigorta.com.tr/antalya-anadolu-sigorta-duyurular/rent-a-car-kasko-kiralik-arac-kasko-sigortasi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-ve-cevaplari

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErdmAsk -- 2 Kasım 2011; 20:15:33 >

• Geçen gün benim aracımda ön taraftan darbe aldı, Göçük yok ama durduk yere ön tampon boyalı olacak. Tutanak tutuldu ama altı üstü, 100-150 tl lik bir boya masrafı ödicek sigorta. Bizdeki değer kaybı ise çok daha fazla, ama bunu gidip karşı taraftan isticek de değilim. Değer kaybını temin etmek için illa dava mı açmak gerekiyor sigortaya falan? Sigorta ödemez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 2 Kasım 2011; 20:18:41 >
  • mahkeme gerekirse bilirkişi atar ortalama bir fiyat belirlenir. Sende sigortanın karşılamasını talep edersin, o kabul edilmezse bilirkişinin belirlediği rakama itiraz edersin. Yeniden fiyat belirlemesi istenebilir. Ama sonuçta bu yasalar böyle oldukça iyilik yapanın suçlu çıkması misali beli bir ücreti ödemeye mahkum edilirsin. Aşağı yukarı böyle gelişmeler olur diye tahmin ediyorum adaletli ve kalkınan ülkemizde.
  • Ben asla bu tarz bir şeye tenezzül etmezdim, daha önce etmedim de...

Hele ki karşı taraf dürüst biriyse...

İyilikten maraz doğmuş ve fırsatçılık yapılıyor.

Eğer o vatandaşın arabası temizse tek bir doğrulan parça o kadar değer kaybına neden olmaz bir de üstüne avukat masrafları eklenecek bence art niyetli biri karşı taraf.Zaten doğrulma olabilir, değişen olmayacak...

Eğer her kazaya değer kaybı davası açılacaksa trafiğe çıkmayalım...

Bir de 200 bin liralık arabaya olurda insanlık hali hatayla çarparsak değer kaybından arabayı satarız.

Konuyu açan arkadaş dürüst ve iyi niyetli ortada kasıt yok üstelik ciddi değer kaybına neden olacak bir hasarda yok.
  • Çarpılan aracın kapılarının orijinal olduğu ne malum?Ya da arabanın kazasız olduğu?Belki adamın derdi sadece para koparmak...
  • Dostum bana kalırsa alnın ak bi şekilde çık mahkemeye anlat hakime araba sadece sürttü ufak bir çizik vardı bende kaçmak yerine masraf için numaramı bıraktım iyi niyetli davranarak ödeyecek durumda değilim gibi konuş iyi niyetin zaten açık numarani vermen bile bir büyüklük kim veriyor numarasını bu tip duurmlarda bence hakim seni haklı bulacaktır... öyle olsa her arabasına çarpılan çizilen dava açsın arabami sürttüler değeri kayboldu diye dava açsın bence olacakk iş değil hemde iyi niyetli olduğun halde
  • Avukat olta atıyor. Sizi aramasının sebebi mahkemeye gitmeden anlaşarak para koparabilmek. 3.500 tl ve avukatlık masrafları ile sizi korkutmaya çalışıyor.
    Ben olsam anlaşmam. Davayı açacaklarını bile sanmıyorum.
    Bırakın hakim karar versin.
    Öğrencisiniz, maddi durumunuza bakılır herhalde.
    Bilirkişi istenir, arabanın kaza öncesi ve sonrası değeri belirlenir.
    Hakim bunlara bakıp davayı reddedebilir, veya tazminat belirler.

Ama benim kişisel tahminim dava gerçekleşirse 3.500 tl kadar yüksek bir meblağa karar vermez. Olursa bile daha dşük olur.

Avukat arkadaşlar daha detaylı ve doğru bilgiler vereceklerdir. Benim yazdıklarım kişisel görüşlerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Escape595

Arkadasim maalesef Turkiye de yasiyorsun...Fotograf cekip telefon falan birakacagina uzayip gidecektin, huzurunu bozmayacaktin...

En mantıklısı bu kaçacaksın arkadaş! Şahsen kağıt bırakıp insanlık yapmak vakit kaybından başka bişey değil.Bu değer kaybı olayını duymuştum demek ki para alınabiliyormuş.Uyanık olup kirişi kırmak lazım.
  • @ormancı arkadaşımızın dediği gibi aracı satarken 3500tl yada 2000tl aşağı satacağını ben nereden bileceğim ki.

O zaman bende hakime araç benden izinsiz satılmasın veya değerinde satarsa bana paramı geri vermesi için aracın satışının takibini istiyorum derim :)

@bal974 kesinlikle öyle.çünkü avukat beni aradı böyle bi durum var dava açıcaz falan dedi ben çok şaşırdım.Avukata ben araçta yoktumki ben kullanmıyodum yani deyince şok oldu ne diyeceğini şaşırdı :) ben adamın numarasını istedim şuan ofiste değilim falan dedi.öyle kapattı daha dava açılmadı heralde avukat açalımmı diye beni aradı ama net bir cevap alamadı benden büyük ihtimalle yarın ya adam ya avukat tekrar arar heralde.

Ben şuan adamla anlaşmayıp davanın açılıması düşüncesindeyim..
  • dostum hakkatten adamla anlaşma hiç polemige bile girme hakaktten her çizdiğimiz sürrttüğümzü araba için değeri düşecek diye 10binlerce parami ödeyelim 5 kuruş ödemessni hatta yaptıgı fırsatcılıkdan dolayı aç gözlülükden dolayı sen dava aç!!!
  • Bigün biri sizin arabanıza durduk yere çarpsa, boyasız değişensiz aracınızın kapısı tamponu vs değişse satarken aynı fiyata falan mı satıcagınızı düşünüyorsunuz ? kazalı-boyalı- değişeni olan araç değer kaybedicektir. E adam bana çarpti diye ben niye aracımı 1 2 milyar ucuza satmak zorunda kaliyim ? Saçma sapan yorumlar yok hoşgörüymüş bilmemneymiş, sen 2 milyar ucuza satarsın ozaman arabanı. Para bol tabi millette. C sınıfı arabaya 60 milyar bayıla bayıla 2 milyar çerezlik olmuş.
  • benzer bir durumda madur taraftaydım, aşırı alkollü bir sürücü sol taraftan durduk yere çarptı aracıma. Sol taraftaki tüm parçalar değişti, tamponlar boyandı falan..4.500tl masraf çıktı..Biz o ara canımıza birşey olmadı diye seviniyorduk, sonrasında bu değer kaybı için dava açmayı düşündüm, hatta buraya da yazmışımdır, araçta hiç boya yoktu, 1 yaşında bile değildi..
    Birkaç avukat arkadaşa sordum, vaktin varsa uğraş, belki birşeyler alırsın ama işin zor mealinde cevaplar verdiler...umutsuz konuştular..Benimde ne vaktim, ne de sabrım vardı o ara...aracı servisten aldım, unuttum gitti..
    Sonrasında aracı sattım, biraz canım sıkıldı değişenlerden dolayı, 1-2 bin zararına sattım tahminim..
    Şimdi olsam sanırım açardam davayı ama o ara uğraşamadım...
    Ama karşımdaki adamında, kazanında sizinkiyle alakası yoktu...burda biraz fırsatçılık var gibi..hele gösterdiğiniz dürüstlüğe karşılık..yazık...

• Büyük geçmiş olsun o araçta gördüğüm kadarıyla o kadar masraf yok hem siz insanlık yapıp bilgilerinizi yazmışsınız bence oturun bir yerde konusun bir kaportacıya yaptırıp ucuz bir masrafa bitirin tabi karşı taraftaki insansa.....
  • Ben Mercedes S600 e arkadan çarptım, kaç yüz milyarlık araba, hele şu ÖTV zammından sonra daha birçok milyar...

Arkadan gömdüm, cillop gibiydi araba...

Heralde o adam bana dava açsa, yeni aldığım evi direkt üstüne yapardım

Böyle olursa, hergün onlarca kaza oluyor, mahkeme salonları elinde araba anahtarı olan insanlarla dolar
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.