Şimdi Ara

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
11
Favori
89.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

2 aracında kasko su varmış. Ben masraf için rent a car ' a 150 tl verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :(

• quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Değer kaybı davası biraz saçma.

O zaman Mercedes S Class bir araca çarpan gariban birisi 50.000 TL tazminat mı ödeyecek?

Modern Hukuk ile bağdaşan birşey değil.

Kaldı ki aracın değişen kısmı aracın genel güvenlik ve sürüş dinamiklerini etkilemeyen bir yer olan Kapısı.

Açıkçası burada yapılması gereken, Kasko'nun Kapı'yı değiştirmesi yada yaptırması ve kayıtlara bunu değişim yada tamirat olarak geçmemesi.

O zaman araç geçmişinde bu değişen yada tamirat gören yer gözükmez. O zaman değer kaybı yaşanmaz.

Bence Kasko ile bu şekilde görüşün, işi çözün.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14399

Link : Kaza sonucu değer kaybı davaları

Hani diyorum önce okusak da mahallede racon keser gibi konuşmasak. Hukuk herkese lazım.

Aşağıdaki karar ZMMsigortacısnının aracın değer kaybından sorumlu olduğu yönünde..

Sayın Meslektaşım,

Kararı aşağı kopyalıyorum.

Saygılarımla

T.C.

YARGITAY

11. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/7114

K. 2004/1613

T. 23.2.2004

• MADDİ TAZMİNAT DAVASI ( Davalıya Ait Aracın Kaza Sonucu Davacıya Ait Araca Verdiği Hasar Nedeniyle )

• SİGORTACININ SORUMLULUĞU ( Aracın Onarım Süresince Çalıştırılmamasından Kaynaklanan Kazanç Kaybının Trafik Sigortası Kuvertürü Dışında Kalması )

• DEĞER KAYBI ( Trafik Kazası Sonucu Araçta Meydana Gelen Değer Kaybının Sigorta Teminatı Kapsamında Kalması )

• ONARIM SÜRESİNCE KAZANÇ KAYBI ( Trafik Sigortası Teminat Kapsamı Dışında Kalması-Bu Kalemden Sigortacının Sorumlu Tutulamaması )

6762/m.1301

ÖZET : Trafik kazası sebebiyle hasar gören aracın onarım süresince çalıştırılamaması sebebiyle oluşan "kazanç kaybı", trafik sigortası kuvertürü dışında kalmaktadır. Mahkemece, araçta oluşan hasarın, aracın değerini olumsuz yönde etkilemesi sonucu meydana gelen "değer kaybının" sigorta teminatı kapsamında olduğuna ilişkin Dairemiz kararları yanlış değerlendirilerek düzenlenen hatalı bilirkişi raporuna dayalı hüküm kurulması ve davalı sigortacının, "kazanç kaybı" nedeniyle oluşan zarardan da sorumlu tutulması bozmayı gerektirmiştir.
    DAVA : Taraflar arasında görülen davada Ankara 6.Sulh Hukuk Mahkemesi'nce verilen 09.04.2003 tarih ve 2002/424 - 2003/387 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalı sigorta şirketi vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi Ata Durak tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:
    KARAR : Davacı vekili, davalıların sürücüsü ve zorunlu trafik sigortacısı bulundukları aracın çarpması sonucu, müvekkiline ait aracın ( 134.384.849.- )TL hasara uğradığını ileri sürerek, anılan meblağın olay tarihinden itibaren reeskont faiziyle birlikte davalılardan müteselsilen tahsilini talep ve dava etmiştir.
    Davalılar, davanın reddini savunmuştur.
    Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davalı sürücünün % 100 oranında kusurlu bulunduğu, davacının ( 31.210.863.- )TL hasar bedeli, ( 100.000.000.- )TL kazanç kaybı olmak üzere toplam ( 131.210.863.- )TL talep edebileceği gerekçesiyle, davanın anılan meblağ üzerinden kısmen kabulüne karar verilmiştir.
    Kararı, davalı İ. Sigorta A.Ş. vekili temyiz etmiştir.
    Dava, haksız fiilden kaynaklanan alacağın tazmini istemine ilişkindir.
    Trafik kazası sebebiyle hasar gören aracın onarım süresince çalıştırılamaması sebebiyle oluşan "kazanç kaybı", trafik sigortası kuvertürü dışında kalmaktadır. Mahkemece, araçta oluşan hasarın, aracın değerini olumsuz yönde etkilemesi sonucu meydana gelen "değer kaybının" sigorta teminatı kapsamında olduğuna ilişkin Dairemiz kararları yanlış değerlendirilerek düzenlenen hatalı bilirkişi raporuna dayanılarak hüküm kurulması ve davalı zorunlu trafik sigortacısının, "kazanç kaybı" nedeniyle oluşan zarardan da sorumlu tutulması doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir.
    SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle, davalı sigorta şirketi vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile kararın davalı sigortacı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 23.02.2004 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 29 Kasım 2014; 8:41:06 >

• Rent A Car Kaskoda Maddi ve Manevi Tazminat Talepleri Ödenir Mi ?

Anadolu Sigorta Rent A Car Kasko ile 3. kişilere verilen zaralarda Maddi Tazminat talepleri Sınırsız, Manevi Tazminat Talepleri ise 2.500.000 TL ile teminat altına alınmaktadır.

burda ne anlatmak istiyor arkadaşlar..

yani benden değilde rent a car kaskodan mı çıkcak para.

Edit:Aracı Kiralarken Kiraladığım adam Araçlarımızda Rent a Car Kasko su vardır falan dedi ..

http://www.halkasigorta.com.tr/antalya-anadolu-sigorta-duyurular/rent-a-car-kasko-kiralik-arac-kasko-sigortasi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-ve-cevaplari

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErdmAsk -- 2 Kasım 2011; 20:15:33 >

• Böyle saçma salak bir dava olmaz. Aklıma Karadenizlinin hikayesini getirdi, Coca Cola firmasına benzer bir dava açılmıştı...
    http://www.haber365.com/Haber/Coca_Colaya_Acilan_Ilginc_Dava/
  • quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Trafikte verebileceğim hasarı ödeyemeyeceksen trafiğe hatta sokağa çıkma demişsin. Bu ne kadar vicdansızca bir yorumdur. Zaten hukuk zenginin malını kayırdığı için bu haldeyiz derken yorumun yapılan ayrımcılığı bir daha gözler önüne sermiş. Ben trafikte vereceğim zararı zaten karşılıyorum sigortam ile, burdaki konu karşıdaki aracın değer kaybı, kime göre değer? neye göre değer? ikinci elin sabit bir fiyatımı var? Ticari bir aracın kusura dahili olduğu halde kazaya karışması durumunda karşı taraftan kazanç kaybı talep etmesi ne kadar mantıklı? Senin deyimine göre kaza yapıp para kaybedeceğini düşünen kimse de trafiğe veya sokağa çıkmasın o zaman?

Karşı tarafın zararı benim maddi gücümü aşıyorsa bunu benden talep etmesi hangi vicdanın sonucudur? Ödeyeceğim tazminat benim vergisini ödediğim gelir seviyeme göre orantılanıyor mu? Eğer bu oranlamalar yapılmıyorsa Adalet yerini bulmuş mudur? ben 30 bin TL lik araca binecem, ama 400 bin TL lik araç sahibi adamın riskine ortak olacam. Ne kadar güzelmiş.

"Trafikte verebileceğim hasarı ödeyemeyeceksen trafiğe hatta sokağa çıkma demişsin. Bu ne kadar vicdansızca bir yorumdur.
    Karşı tarafın zararı benim maddi gücümü aşıyorsa bunu benden talep etmesi hangi vicdanın sonucudur?"

Herkes eylemlerininin sonuçlarından SORUMLUDUR. Karşı taraf sizin haksız eyleminizin sonuçlarına neden katlansın?

" burdaki konu karşıdaki aracın değer kaybı, kime göre değer? neye göre değer?"

Araçların değerlerini tespit eden kurumsal piyasa aktörleri var. Örnek : DOD, Muhtelif kiralama şirketleri, sigorta eksperleri. Mahkemece bilirkişi olarak atanabilirler.

Bütün mesele dönüp dolaşıp Kişinin SORUMLULUĞUNU kabul etmesine dayanıyor. Katıldığımdan beri Forum'da gözlediğim kişilerin sorumluluklarından kaçma eğilimi. Aslında sorumluluktan kaçma, özgürlükten kaçmanın bir tezahürü. İnsanlar Özgürlükten kaçıyorlar, bu kaçışın izahı için bakınız.

Erich Fromm , kişiliğin ekonomik temelleri. http://resim.donanimhaber.com/m_52736327/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 3 Kasım 2011; 13:44:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Trafikte verebileceğim hasarı ödeyemeyeceksen trafiğe hatta sokağa çıkma demişsin. Bu ne kadar vicdansızca bir yorumdur. Zaten hukuk zenginin malını kayırdığı için bu haldeyiz derken yorumun yapılan ayrımcılığı bir daha gözler önüne sermiş. Ben trafikte vereceğim zararı zaten karşılıyorum sigortam ile, burdaki konu karşıdaki aracın değer kaybı, kime göre değer? neye göre değer? ikinci elin sabit bir fiyatımı var? Ticari bir aracın kusura dahili olduğu halde kazaya karışması durumunda karşı taraftan kazanç kaybı talep etmesi ne kadar mantıklı? Senin deyimine göre kaza yapıp para kaybedeceğini düşünen kimse de trafiğe veya sokağa çıkmasın o zaman?

Karşı tarafın zararı benim maddi gücümü aşıyorsa bunu benden talep etmesi hangi vicdanın sonucudur? Ödeyeceğim tazminat benim vergisini ödediğim gelir seviyeme göre orantılanıyor mu? Eğer bu oranlamalar yapılmıyorsa Adalet yerini bulmuş mudur? ben 30 bin TL lik araca binecem, ama 400 bin TL lik araç sahibi adamın riskine ortak olacam. Ne kadar güzelmiş.

"Trafikte verebileceğim hasarı ödeyemeyeceksen trafiğe hatta sokağa çıkma demişsin. Bu ne kadar vicdansızca bir yorumdur.
    Karşı tarafın zararı benim maddi gücümü aşıyorsa bunu benden talep etmesi hangi vicdanın sonucudur?"

Herkes eylemlerininin sonuçlarından SORUMLUDUR. Karşı taraf sizin haksız eyleminizin sonuçlarına neden katlansın?

" burdaki konu karşıdaki aracın değer kaybı, kime göre değer? neye göre değer?"

Araçların değerlerini tespit eden kurumsal piyasa aktörleri var. Örnek : DOD, Muhtelif kiralama şirketleri, sigorta eksperleri. Mahkemece bilirkişi olarak atanabilirler.

Bütün mesele dönüp dolaşıp Kişinin SORUMLULUĞUNU kabul etmesine dayanıyor. Katıldığımdan beri Forum'da gözlediğim kişilerin sorumluluklarından kaçma eğilimi. Aslında sorumluluktan kaçma, özgürlükten kaçmanın bir tezahürü. İnsanlar Özgürlükten kaçıyorlar, bu kaçışın izahı için bakınız.

Erich Fromm , kişiliğin ekonomik temelleri. http://resim.donanimhaber.com/m_52736327/tm.htm

Oldsat,

Mesajın içinden sadece bir bölümünü alıp yorum yapıyorsun; sorduğum soruların cevapları yok.

Hangi haksız eylem? bu bir kaza diyoruz, kaza istem dışı olan olaydır. Kazada kusur oranı tazminat davasında hesaplanıyor mu? her iki tarafta da kusur olduğu durumda bir oranlama yapılıyor mu? 8/4 kusur dağılımı durumunda tazminat ödemeye mahkum edilen tarafa kardeşim değer kaybının yarısını ödeyeceksin deniyor mu?

Konu kaza mı? kasıt mı? kasıt olup olmadığı mahkeme tarafından bilirkişi incelemesine tabi tutuluyor mu? kaza ise bu haksız eylem mi oluyor?

Adalet yerini buluyor mu? bunlara cevap verin.

Bunun kişinin sorumluluğunu kabul etmesi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Konu tek taraflı adalet dağılımıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Davayı kaybederseniz, mahkeme parayı ödemenizi isterse, siz de bu kadar param yok, ödeyemem derseniz, mahkeme borcunuzu ödeyebileceğiniz taksitlere böler. Faiz ekler mi, eklemez mi, bilmiyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4389

İflas-
    -Alacaklının talebiyle (İİK.m.155)
    -Borçlunun talebiyle (İİK.m.178)
    -Tasfiye memurunun bildirimiyle (TTK.m.446/2)

Alacaklı eğer sizi zorlamak isterse iflasınızı isteyebilir. İşte o zaman ayıklayın pirincin taşını.

• Öncelikle, her iki tarafa da geçmiş olsun diyorum...

Arkadaşlar benzer bir olay 3 hafta önce benim başıma geldi ama mağdur taraf benim bu sefer.

http://forum.donanimhaber.com/m_53964690/mpage_1//tm.htm#53964690

Konuyu burada yazmıştım ama cevap veren olmadı hiç. Beni kurtarmaya gelen çekici ağılık merkezini ayarlayamadığından dolayı vinç kırıldı ve vicin kolları arabamın üzerine düştü. 2011 Model 8 aylık Corolla... Türkiye'de eşine az rastlanır bu olayda sigorta şirketiyle görüşmelerim sonuçsuz kaldı. Aracım şu an tamirde. Bayramdan sonra Değer Kaybı için "Sigorta Tahkim Kurulu"na başvuracağım. %99 kazanacağım gibi, ama tabii belli de olmaz.

Ama şu belli açılan davalarda Yargıtay'ın kararı genelde değer kaybı lehine olmuş. Arkadaşın başına gelen olayda da karşı taraf muhtemelen kazanacaktır, hakim iyi niyet indirimi yapar mı bilemiyorum, bu aralar çok mehur da...

• Ben de tam tersi olarak boyalı araçlara bakıyorum. Ne güzel işte kaporta elden geçmiş, çürüğü çarığı temizlenmiş, bir de beğenmiyoruz.

Misal;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-takasli-veya-acil-satilik-honda-63426851/detay/

bu ilandaki araç boyanmış ve muadillerine göre daha güzel duruyor bence

Neden boyalı olması insanları rahatsız ediyor? Çekiçle düzeltme metal yorgunluğuna neden olur, ona lafım yok. Ancak kapı komple değişse ne farkedecek ki? Sonuçta orijinal kapının aynısı...

Dünya malına olduğundan fazla değer veriyoruz, bence nedeni bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: will.i.am

Karşı tarafın maddi durumu nasıl bilinmez ama 3.500tl için mahkemelerde uğraşmak bana çirkeflik geliyor, hem araçta okadar değer düşürecek bir hasar yok hemde bu kardeşimiz kaçmak yerine insanlığını yapmış, geçen ramazanda frenleri boşalan bir minübüs bizim mondeoya sol taraftan çarpmıştı aracın 4 parçası değişti değeri minimum 5.000tl düştü ama olacağı varmış dedik sadece ki yapılması gerekende bu bence.

Trafikte baskın kaza nedeni insan hatası. Bunu eğitimsizlik ve dikkatsizlik olarak okuyabilirsiniz.

"Kaza" sizin kültürel algınızda önüne geçilemez olay olarak yer almış, siz bunu içselleştirmişsiniz ve bunu tabii olarak algılıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz kültür, bu çerçevenin dışında düşünmenize olanak vermiyor.

Size zarar veren kişiden zararınızı taleb etmemekle o kişiyi "affettiğinizi" düşünerek kendinizi üstün bir durumda konumlandırarak duygusal bir tatmin sağladığınızı düşünmek mümkün mü? Malum veren el alan elden üstündür.

Başka kültürler ise neden-sonuç ilişkisi içersinde değer yargılarını oluşturmuş durumda. Tarafınızdan "kaza" olarak değerlendirilen çarpışma, başka kültürlerde bu neden-sonuç ilişkisi içersinde sorgulandığında bir sorumlu belirlenip mevcut zararın karşılanması talep edilmekte.

Birarada yaşadığımızda toplumun işleyebilmesi için sınırlar/kurallar zorunlu. Eğer sınırlar/kuralları ihlal eden kişilere bu sınırlar/kuralları ihlal ettiklerinde gerekli uyarı yapılmaz (Haddi bildirilmez) ise sınırlar/kuralların işlevi ortadan kalkar ve tecavüzler gitgide artar, toplum içinde yaşanılmaz bir hal alır. ( bkz insani gelişmişlik bağlamında Türkiyenin sırası : 92)

Öte yandan öğrencilerin " benim ne işime yarayacak " diye burun kıvırdıkları matematik ve analitik düşünce tarzı hukuk eğitimi için önemli. Hukuk'u toplumun(motorun)iyi işleyebilmesi olarak gereken yağ olarak düşünürsek, Yargıtay içtihatlarını da bu yağın tortularını toplayan bir yağ filtresi olarak düşünebiliriz. İçinde yaşadığınız toplumun nasıl işlediğini merak ediyorsanız Türk Hukuk Sitesi (üzerine tıklayınız) önemli bir kaynaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 5 Kasım 2011; 9:38:42 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: will.i.am

Karşı tarafın maddi durumu nasıl bilinmez ama 3.500tl için mahkemelerde uğraşmak bana çirkeflik geliyor, hem araçta okadar değer düşürecek bir hasar yok hemde bu kardeşimiz kaçmak yerine insanlığını yapmış, geçen ramazanda frenleri boşalan bir minübüs bizim mondeoya sol taraftan çarpmıştı aracın 4 parçası değişti değeri minimum 5.000tl düştü ama olacağı varmış dedik sadece ki yapılması gerekende bu bence.

Trafikte baskın kaza nedeni insan hatası. Bunu eğitimsizlik ve dikkatsizlik olarak okuyabilirsiniz.

"Kaza" sizin kültürel algınızda önüne geçilemez olay olarak yer almış, siz bunu içselleştirmişsiniz ve bunu tabii olarak algılıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz kültür, bu çerçevenin dışında düşünmenize olanak vermiyor.

Size zarar veren kişiden zararınızı taleb etmemekle o kişiyi "affettiğinizi" düşünerek kendinizi üstün bir durumda konumlandırarak duygusal bir tatmin sağladığınızı düşünmek mümkün mü? Malum veren el alan elden üstündür.

Başka kültürler ise neden-sonuç ilişkisi içersinde değer yargılarını oluşturmuş durumda. Tarafınızdan "kaza" olarak değerlendirilen çarpışma, başka kültürlerde bu neden-sonuç ilişkisi içersinde sorgulandığında bir sorumlu belirlenip mevcut zararın karşılanması talep edilmekte.

Birarada yaşadığımızda toplumun işleyebilmesi için sınırlar/kurallar zorunlu. Eğer sınırlar/kuralları ihlal eden kişilere bu sınırlar/kuralları ihlal ettiklerinde gerekli uyarı yapılmaz (Haddi bildirilmez) ise sınırlar/kuralların işlevi ortadan kalkar ve tecavüzler gitgide artar, toplum içinde yaşanılmaz bir hal alır. ( bkz insani gelişmişlik bağlamında Türkiyenin sırası : 92)

Öte yandan öğrencilerin " benim ne işime yarayacak " diye burun kıvırdıkları matematik ve analitik düşünce tarzı hukuk eğitimi için önemli. Hukuk'u toplumun(motorun)iyi işleyebilmesi olarak gereken yağ olarak düşünürsek, Yargıtay içtihatlarını da bu yağın tortularını toplayan bir yağ filtresi olarak düşünebiliriz. İçinde yaşadığınız toplumun nasıl işlediğini merak ediyorsanız Türk Hukuk Sitesi (üzerine tıklayınız) önemli bir kaynaktır.

Evet haklsınız başka kültürler microdalga fırına kedi atıp öldü diye firmaya dava açan çok gelişmiş (GERİZEKALI) bir toplum.
    Burada nedeni sonucu yok.Olay belliki para koparma uğraşı.Muhtemelen Ford un sahibi çakalın teki yada çakalın birinden akıl alıyo.
    Arabanın değeri ordaki düzeltme ve boyamadan dolayı düşmez buda ayrı bir konu.Eğer değer kaybı bu şekilde bir dava ile kolayca tahsil edilseydi DEĞER KAYBI SEKTÖRÜ çoktan oluşmuştu.Sadece bu işle geçimini sağlayan insanlar çoktan türemişti.(Ayda bir kaza yapsan 3500 dava açsan 1500 alsan oh ne ala)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naczet24 -- 5 Kasım 2011; 12:07:02 >

• Yargıtay kararı koyduk olur mu öyle şey? Zararı yoktur denildi . Anlaşılan arkadaşlar hukuki metinleri okumakta zorlanıyorlar. Bari gazete haberi koyalım belki kolayca okurlar.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19188881.asp
  • quote:

Orijinalden alıntı: Belash

Kaç senedir aracım var, böyle saçmalık görmedim.

Tutup dava açmak terbiyesizliğin önde gidenidir. Ben olsam gider bulur ağzını burnunu dağıtırdım herhalde...

Ignoratia juris non execusat (Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz.)

Hayatımızı düzenleyen yasaların temelleri çok gerilere gider. Örnek vermek gerekirse tazminat hukukunun temelleri bu topraklarda Hititler tarafından atılmıştır. Bu bir sosyal devrim idi. Kendinden sonra gelen Hammurabi yasaları bir geriye gidiş olarak kısas üzerine yasalar olup takib eden Orta Doğu kültürlerini etkilemiştir. Ülkede bir devrim yaşanmış ve modern hayatımız Roma kanunları temeline oturtulmuştur. Modern dünyayı anlamanın temeli Roma Hukukunu anlamaktan geçer. Kısas yasalarını kabul eden Orta Doğu kültürü etkisi ile yetiştirilenlerin anlayamadığı kısım sanırım bu oluyor.

Yaşadığınız ülkenin kanunlarını bileceksiniz. Beyanınız bilginizin sınırını gösteriyor. İkra ! denilmiştir, o halde okuyunuz.

Tartışma için bakınız ;

http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=375

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17259

Kanunlar ihtiyaçtan doğar. İhtiyaç hasıl olmuş ve düzenleme yapılmış ise verilen bu hakkı kullanılması durumunda terbiyesizlikten söz etmek mümkün değildir.

Son cümleniz haddinizi aşan talihsiz bir ifade olmuştur , lütfen metinden çıkarınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 9 Aralık 2011; 8:04:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Belash

Kanunlar ihtiyaçtan doğar tabi ki. Ama kanunun yetmediği durumlarda örfe, adetlere, ananelere bakılmaz mı?

Burada aşırı zorlama bir durumdan; örfümüze, adetimize, ananelerimize uymayan bir kötü niyetle kanun hükmü kurulması isteniyor.

Burada kanunun yetmediği bir durum kesinlikle söz konusu değildir, tersine kanun konuyu gayet sarih olarak düzenlemiş olup emsal Mahkeme kararları ve hatta Yargıtay içtihadı dahi bulunmaktadır.

Bir konu Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik ve bunların üzerinde olmak üzere Uluslararası sözleşmeler ile düzenlendikten sonra artık örf, adet ve ananeneye bakılmaz , kanun ne diyorsa ona bakılır. Anlaşılan Normlar Hiyerarşisinin işlemesi üzerine malumat sahibi değilsiniz.

Normlar Hiyerarşisi ;http://dergi.sayistay.gov.tr/icerik/der71m1.pdf

Normlar hiyerarşisini tepetaklak ederek, örf , adet , ananeyi Kanunun üzerine çıkarmak istemeniz Orta Doğu kültürü ile yoğrulduğunuzun çok açık göstergesi.

Kanundan doğan hakkını taleb eden kişiye şiddet uygulama arzunuzu dizginlemek ve toplum içinde beraber yaşama kurallarına uyabilmeniz için Tıbbi yardım almanızı öneririm.

• quote:

Burada kanunun yetmediği bir durum kesinlikle söz konusu değildir, tersine kanun konuyu gayet sarih olarak düzenlemiş olup emsal Mahkeme kararları ve hatta Yargıtay içtihadı dahi bulunmaktadır.

Bir konu Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik ve bunların üzerinde olmak üzere Uluslararası sözleşmeler ile düzenlendikten sonra artık örf, adet ve ananeneye bakılmaz , kanun ne diyorsa ona bakılır. Anlaşılan Normlar Hiyerarşisinin işlemesi üzerine malumat sahibi değilsiniz.

Normlar Hiyerarşisi ;http://dergi.sayistay.gov.tr/icerik/der71m1.pdf

Normlar hiyerarşisini tepetaklak ederek, örf , adet , ananeyi Kanunun üzerine çıkarmak istemeniz Orta Doğu kültürü ile yoğrulduğunuzun çok açık göstergesi.

Kanundan doğan hakkını taleb eden kişiye şiddet uygulama arzunuzu dizginlemek ve toplum içinde beraber yaşama kurallarına uyabilmeniz için Tıbbi yardım almanızı öneririm.

Kanunun yetmemesinden kasıt; bu mevzu bahiste iyi niyetin tekrar eder surette yeniden cezalandırılmasıdır. Söz konusu olayda tam da bu gerçekleşmiştir. Kanunun, cezai hükmü var diye yetmesi gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Kanunlar, vicdanı yaralayan bir hüküm içerdiği takdirde yetersiz kalır... Kanunun esas temeli insanın vicdanıdır.

Kanun ne diyorsa ona bakılmalıdır lafınızdan kanunun her dediği doğrudur anlamını da çıkardım... Ki buna katılmıyorum. Normlar hiyerarşisi konusunda da -dediğiniz üzere- malumat sahibisiniz ama maalesef olayın özünü kavrayamamışsınız... Hiyerarşide yer alan anayasa, yasa ve kanunlar insan vicdanında yara açmayacak nitelikte olmak zorundadırlar. Kanunlar kağıt üzerinde yer almakla kalmamalı, aynı zamanda etik olmalı. Siz bu olayda "etik" "vicdanlı" "insancıl" bir taraf görüyor musunuz?

Geçiyorum... Okuduğunuzu anlamamakla ısrar ettiğiniz belli, yineleyerek söylüyorum; yazdıklarımda kanuna aykırıdır, kanun böyle değildir demedim, demiyorum. Ben sadece bu saçmalıktan öte bir şey değil diyorum. İnsan olan bunu yapmaz diyorum. Ben olsam ağzını burnunu dağıtır, içimi ferahlatırdım en azından diyorum. İnsanlıktan azıcık nasibimizi almışsak; hasarımızı gidermeye yanaşan kazazedeyi "sırf biraz daha para koparmak" için dava etmemeliyiz diyorum. Allah Allah ya, çok zor bir şey mi diyorum :)

• Öncelikle çok geçmiş olsun.
    İnternette araştırdığıma göre bu değer kaybını trafik sigortasının karşılaması gerekiyor diye düşünüyorum. Eğer böyle ise davada siz de bu değer kaybı muhatabının siz olmadığına dair bir savunma vermelisiniz.

Siz de bir araştırma yapın, gerekiyorsa bir avukata danışın, aşağıdaki linkte bir avukat açıklamış. Bu davalara bakmış bir avukat bulmak en hayırlısı.
    http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=29568

Linkte kazanç kaybı ile değer kaybı ayrımı açıklamış. Sizden istenen değer kaybı olduğuna göre sizin sigortanızın karşılaması gerekiyor diye düşünüyorum.

• Merhaba Kanun ile detaylı bilgileri alttaki linklerden öğrenebilirsiniz

Saygılar

Araç Değer Kaybı Davası ile ilgili bilgiler
    Araç Değer Kaybı Davası nasıl açılır ile ilgili bilgiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bidakkabi -- 20 Mayıs 2014; 22:12:20 >

• mathematician_01 kullanıcısına yanıt
    Reklam yapıyor aklınca. Üst üste bütün başlıklara aynı mesajı yazmış.

https://forum.donanimhaber.com/showProfile.asp?memID=1937770

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Araç değer kaybı davası ile ilgili Avukat Yasin Girgin' in hazırlamış olduğu yazıyı incelemenizi tavsiye ederim. Umarım kaza mağduru olan arkadaşlara hem bilgi vermek, hemde yol göstermek için yararlı olur.

http://www.yasingirgin.av.tr/arac-deger-kaybi-davasi/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.