Şimdi Ara

Home Entertainment Network (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.913
Cevap
49
Favori
80.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben Penta distribütör üzerinden aldım.
    Liste fiyatı yaklaşık 1650$ , eh %10'a yakın bir iskonto kopartabilirseniz 1500$ dolaylarında bulabilirsiniz.
  • Sayın Astramastra ve CaRaBeeN
    Cevabınız için teşekkür ederim. Bu ürünün yurtdışı parakente fiyatı disksiz olarak 900 - 1000 USD arasında değişiyor. Türkiye fiyatları gerçekten çok pahalı. Araştırmaya devam edeceğim.
  • Herseyi takip etmek cok zor oluyor, bir ara HD sesleri cozebilen veya bitstream olarak aktarabilen notebook'lar henuz piyasada yoktu su anda durum nedir bilen var mi?

HD sesleri ozellikle bitstream aktabilen notebook bulursam su media player'larin sorunlarindan da kurtulmus olurum..
  • Sayin Nuri baras'in topiginde AVR'lerin artik media player ozellikleri de eklemelerini yazdiktan sonra ayni gun yeni cikan sony str 3700 AVR'nin media player ozelliklerini gormem beklentilerin herkes icin ayni oldugunu dusundurdu.

Bu sadece baslangic, Sony yeni AVR'si ile netflix gibi network uzerinden cesitli hizmetleri AVR'ye eklemis, manual'i henuz yayinlanmadigi icin NAS'dan bluray iso/mkv vb. oynatabiliyor mu bir bilgi yok.. Bundan sonraki AVR'lerde artik bu ozellikleri gormek surpriz olmayak.

http://www.audioholics.com/reviews/receivers/sony-str-da3700es-video

• evet ben de avr lerden bundan sonraki dönemde nir medya oynatıcısı görevlerini yerine getirmesini bekliyorum. Kendi hafıza kapasiteleride olmalı.
  • Yapmayin.
    Media player yapanlar , hdd üretenler taş mı yesin ? :)
  • şahsen, all in one modellere çok sıcak bakmıyorum...her cihaz asli görevini yapmalı bence.
    ticari nedenlerle üretilen bu tarz cihazlarda sorunlar daha çok oluyor,ayrıca her özelliğini
    layıkıyla yapabilecekleri de meçhul.

Örneğin günümüz tv leri smart tv adı altında aldı başını gitti,internet uygulamaları ,dahili receiver ve media player özellikleri ile
    satışlarını artırmaya çalışıyorlar bunları yaparken de panelde daha farklı problemlere yol açıyor ,bence paneli sadece
    panel amaçlı kullanmalı. gibi...
  • Merhaba arkadaşlar;
    Ahmet üstadın haber vermesiyle topic'den haberdar oldum.

Bilgisini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Bende elimdeki Qnap 809Pro cihazımı Qnap 1079 alarak değiştirmeye karar verdim.
    Cihaz geldi. Kurulum hafta sonuna.

Benim evim 2 katlı.
    Çalışma odam üst katta. Qnap ve pc ekipmanlarım burada.
    3 adet Hp gigabit switch kullanıyorum.

1 adedi çalışma ofisinde.
    1 adedi alt kat oturma odasında
    1 adedi de projeksiyon cihazımın ve Pio 'mun bulunduğu salonda.

Oturma odamda Popcorn C200
    Salonda Dune Bd Prime medya oynatıcım var. Ayrıca Salonda Zyxel Adsl modem , Apple Tv2 , ps3 ve Vu Duo uydu alıcım var. Tabi Epson Projeksiyon cihazımda salonda bulunuyor.
    Çalışma ofisimde pc, Qnap ve apple airportexpress var.

Ben network topolojisini oluştururken her zaman belli Ip grupları tanımlarım.

Aktif network cihazları 1..9 arasında
    Medya oynatıcılar 10.19 arasında
    Yazıcılar 20..29 arasında
    Uydu alıcıları 30..39 arasında ip statik ip alırlar.

Geri kalan laptop, pc , tablet ve telefon gibi cihazlar 100 ile 130 arasında Dhcp serverdan ip alırlar.
    Network topolojisini vaktim olursa payaşırım.

Öncelik Qnap 1079 Pro..

• rccol

Topiğe hoşgeldin.
    netwırk bilgilerinle topiği çoşturacağından eminim.

Tekrar 1079 hayırlı olsun. Darısı heves edenlere....
    mesela bana :)
  • Sayin Rccol,

Sisteminizi bir de sematize ederseniz daha kolay anlasilir. Merak ettigim sey, data'lari iki NAS arasinda nasil tasiyacaksiniz? Ne kadar zaman alacak?

Bilinen kolay bir kopyalama sekli var mi yoksa klasik PC uzerinden mi transfer yapacaksiniz?

Network ip ayarlarinizi da neden boyle seciyorsunuz, size nasil bir kolayligi oluyor?

Tesekkurler.

(Bilgileri detaylandirma da fayda var )
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

rccol

Topiğe hoşgeldin.
    netwırk bilgilerinle topiği çoşturacağından eminim.

Tekrar 1079 hayırlı olsun. Darısı heves edenlere....
    mesela bana :)

selam üstad
    Hoşbulduk.

Evet darısı senin başına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Sayin Rccol,

Sisteminizi bir de sematize ederseniz daha kolay anlasilir. Merak ettigim sey, data'lari iki NAS arasinda nasil tasiyacaksiniz? Ne kadar zaman alacak?

Bilinen kolay bir kopyalama sekli var mi yoksa klasik PC uzerinden mi transfer yapacaksiniz?

Network ip ayarlarinizi da neden boyle seciyorsunuz, size nasil bir kolayligi oluyor?

Tesekkurler.

(Bilgileri detaylandirma da fayda var )

@asukrumercan
    En kısa sürede şematize edeceğim.
    Qnap lar arası aktarım için Ahmet üstad daha önce bir araştırma yapmış.

Yeni cihazın konfigürasyonu nu yaptıktan sonra diskleri aynı sırada yeni cihaza takmak yetiyormuş.
    Qnap.com sitesinede bir gözatar değişim senaryosuna göre işi hallederim.

• Selamlar

Biryerde görmüştüm bir tweette olabilir şöyle diyordu:
    İşten eve gelip yeni NAS cihazınızı kurmak için can atıyorsanız siz gerçek bir geek'siniz diye :)

Bendeki setup'ta NAS'tan yaptığım copy paste ve benchmark testlerinde 120mb/sn değerlerine ulaşabiliyorum. Sağda soldaki sitelerdeki testlere bakıyorum genelde bu değerler maksimum değerler hep. Oysaki LACP trunk yapsamda yapmasamda bu değerlere ulaşıyorum. LACP trunk'ta daha yukarı değerlere ulaşmak için demekki daha üst model cihazlara ihtiyaç var.
    Birde tek bir pc'ten nas'a ulaşılacaksa trunk önerilmiyor forumlarda..

Qnap'ta mycloudnas servisi ile kendi private cloud'ınızı çok kolay oluşturup heryerden ulaşılabilir kılmanız mümkün.
    Bu arada Qnap 3.6 beta firmware çıkartmış, denemek istiyorum.

Ancak ne yalan söyleyeyim gönlüm halen Synology'nin yeni çıkaracağı cihazlarda. Syno'nun işletim sistemini daha başarılı buluyorum

• LYNKSYS E4200 kullanıcıları
    en güncel DD-WRT FW

dd-wrt.v24-17990_NEWD-2_K2.6_mini-e4200.bin

Kullanıyorum sorunsuz.

Home Entertainment Network

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terms -- 24 Ocak 2012; 20:35:47 >

• Selam arkadaşlar,

Qnap 809'dan 1079'a taşınma işini bitirdim gibi.

Baya bir dert çıkardı.
    Önce 809 dan backup alarak 1079 a atabilirmiyim diye düşünerek 809 dan backup aldım.
    809 üzerinde kurulu olan 8 diskli raid 5 diskleri tek tek numaralandırarak söktüm.

1079 u açtım ve kuruluma başladım. Ip , isim vb ..
    Cihaz sistemde hiç takılı disk yok diyerek kurulumu ilerletmeyince sıfır 2tb hdd taktım.
    Single disk olarak gördü ve setupa devam etti.

Sonra web arayüzden ulaşarak 809 setup backup'ı yüklemeye çalıştım.
    Kabul etmedi.

Sonra makinayı kapadım. Raid sırasına uyarak 8 diski 1079'a taktım.
    Sonra makinayı açtım.
    Arabirimde Raid ile ilgili hiç bir bilgi yoktu.
    Hadi buyrun cenaze namazına 1 diye düşünürken bir taraftanda inşallah raid yapısına bir şey olmamıştır, gerekirse 809a geri döner backup alırım diye düşünmeye başladım.

Sonra makinayı kapadım. İlk setupta takdığım diski çıkarıp tekrar makinayı açtım.
    Bu sefer Raid gözüktü.
    Derin bir ohhh çektim.

Sonra web managerdan bağlanıp klasörlerime bakmak istedim.
    normalde QMULTIMEDIA diye olması gereken klasörün yerinde yeller esiyordu.
    MULTIMEDI diye bir klasör vardı. Ancak içi boştu.

Hadi buyrun cenaze namazına 2
    Diğer klasörler normal gözüküyor gibiydi ama qmultimedia klasörü yoktu ve her şeyim bu klasör içindeydi.

Raid manager'a giderek migration vb gerekiyormu diye baktım. Ama aktif değildi.
    Bu arada raid volume'ün yapısına göz attım.
    İlginç bir şekilde volümün disk kapasitesi hala dolu gözüküyordu.

Yani aslında veriler içerde ama ben göremiyorum diye düşündüm.
    Hemen cihazın Log larına bakarak bir hata varmı diye kontrol ettim.
    Loglarda sharing folders ların bulunamadı ve default shared folders oluşturuldu hatasını gördüm.

internetten biraz araştırma yaptım. qnap forumda benzer bir problemi gördüm.
    2 yöntem vardı.

1. yeniden bir qmultimedia klasörü oluşturun , içindeki bilgilerle geri gelir
    2. SSH ile cihaza bağlanarak qmultimedia klasörü içerisindeki verileri MULTIMEDIA klasörü altına taşıyın.

Birinci seçenek pek güvenilir gelmediği için 2. yolu seçtim.
    Gerçektende klasör altında tüm arşiv duruyordu.
    Bağlantı için ben cyberduck programını kullandım.
    Mouse ile taşıyarak Multimedia klasörü altına aldım.

web file manager ile bağlanarak arşivimi görünce rahatladım.

Ancak şimdi bu yeni durum için bir problem daha vardı.
    Ben evdeki tüm cihazlarıma paylaşımı QMULTIMEDIA klasörü üzerinden map etmiştim.
    Şimdi tümünü silip yeniden MULTIMEDIA klasörü üzerinden bağlamam gerekecekti.

Artık bunada şükür diye düşünerek kabullendim.

Sonra aklıma jukebox programları geldi.
    Onlar mamul direk adresi kullanıyorlar. Yani tüm arşivi yeniden taratmak gerekecekti.

Bende vazgeçtim.
    Gidip qmultimedia adında yeni bir shared klasör açtım ve tekrar SSH üzerinden tekrar bağlanarak MULTIMEDIA klasörü altındaki her şeyi yeni oluşturduğum QMULTIMEDIA klasörüne taşıdım.

Derdim çözüldü. Multimedia klasörünü silmeyi başaramadım , çünkü default shared Folders olduğu için sistem izin vermedi.
    SSH ile de denemedim.

Neyse...

Şimdi 2 yeni diski takarak Raid yapımı 8 diskten 10 diske çıkarma işine girişmeye başlayabilirdim.

Yeni 2 diski 9 ve 10 nolu yuvalara taktım.
    Diskler web Administrator da gözükünce iki diski seçip Expand işlemine başla dedim.

Hadi buyrun cenaze namazına 3
    Sistem Raid yapısında tek bir Volümün 16Tb'dan daha fazla olamayacağı hatasını verdi.
    Bu durumda 2 diski eklemek mümkün olmayacaktı.

Qnap'ın speclerine henüz bakmadım. Ama 16Tb sınır olarak gözüküyor.
    Bende 1 diski Expand yaptım.
    İşlem neredeyse 24 saat sürdü.

Bu akşamda artık sistemi yerine yerleştirerek network port trunk işlemlerini halledeceğim.
    Test sonuçlarını inşallah paylaşıyor olurum.

Kalın sağlıcakla

• Baya ter döktürmüş size :)
    Neyseki data kaybı yaşamamışsınız.

Şu qnap'in tek raid volume ve bunu full disk kapasitesi kadar kullanma saçmalığına-dayatmasına son vermesi gerekiyor!
    Tek derdim bu benimde, synology düşünme sebebim de bu!
  • rccol

allah kolaylık versin.

qnap FW yayınladı 3.5.1 diye ve bununla 16tb üzerinde destek sağladı.
    FW update yap.
  • Ikinci el 809 bulamadik bi turlu. Ki alsak. Nereye el atsak satilmis
  • quote:

rccol

allah kolaylık versin.

FW update yap.

Ahmet üstadım sağol.

Dün akşam baktım yeni firmware yoktu. Ne zaman çıktı bu meret ?

Bu arada qnap ve swıtch arasında 802.3ad lacp trunk yaptım.
    Sanırım en performanslısı bu.

Dün akşam plansız bir iş çıkınca çok vakit ayıramadım.
    Sadece hem Qnap ta hem hp switch te ayarları yaptım.

Ethernet 1 192.168.1.11
    Ethernet 2 192.168.1.12

trunc yapınca oluşan yeni porta da 192.168.1.10 ip sini verdim.

Mac air makinamdan Zyxel N adsl modeme ve sonrasında Apple airport express'e bağlanarak yaptığım testler yerlerde sürünüyordu.

Bu akşam pc ile kablolu bir deneme yapmak istiyorum.

Sonra önce trunk'ları kaldırıp bir test almak ve bu değerleri baz alarak diğer işlemleri karşılaştırmak istiyorum.

Sanırım sende 802.3ad kullanıyorsun.
    değilmi ?

• quote:

rccol

allah kolaylık versin.

FW update yap.

Şimdi baktımda bende firmware olarak 3.5.2 yüklü zaten ?
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.