Şimdi Ara

Tivibu Ev aboneleri için DSL modem ayarları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
5
Favori
82.353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tivibu Ev üyesiyseniz, ve herhangi bir sebepten ötürü, Tivibu Ev kurulumu yapılırken STB ile kurulan Airties marka modemi kullanmak istemiyorsanız, aşağıda kendi modeminizde yapmanız gereken ayarların özetini bulabilirsiniz. Bana verilen Airties modem Xbox Live'da bütün ayar optimizasyonlarıma rağmen MTU problemi verip, konsolumun Live bağlantısını engellediği için, elimde bulunan önceden Superonline Fiber ile kullandığım Pirelli A226G'yi kullanma kararı aldım ve ayarların temel mantığını Airties modemi kurcalayarak öğrenip, uygulamasını A226G üzerinde deneme yanılma yöntemiyle epey bir uğraşıp başardım.

Kendi modeminizi kullanacaksanız, iki özelliğin desteklediğinden emin olmanız gerekiyor. Bu özellikler modeminizde yoksa, Tivibu Ev STB'sini modeminizle kullanamayacaksınız.

1) Birden fazla PVC desteği (Birden fazla WAN bağlantısını destekleyebilecek türden bir modem olmalı. Çoklu portlu modern bir modem/router bu koşulu sağlayacaktır. 2008-09 sonrası satın alınan herhangi bir modem bunu muhtemelen sağlar. Modemin kullanma kılavuzu veya üreticinin sitesinden bunu kontrol ediniz.)
    2) IGMP Multicast desteği (Tivibu Ev yayını standart protokolle broadcast edilmez, IGMP olarak broadcast edilir TTnet sunucusundan. O yüzden modeminizin IGMP broadcast'ini alıp dağıtabilmesi gerekiyor)

Yapmanız gereken ayarlar modemden modeme adım adım değişecektir, o yüzden şimdilik adım adım tarif etmeyeceğim, sadece yapmanız gereken ayarların özünü oluşturan parametreleri ve mantığını aktarıyorum:

1) Mevcut Airties modem ve Tivibu EV STB'sinin yanına gidip, STB'nin gücünü arkasındaki güç anahtarından kesin. Airties modemi de aynı şekilde kapatın, kendi modeminizi güce, telefon hattına ve ethernet üzerinden STB'ye bağlayın.
    2) Modem ayarlarında yapmanız gereken, Internet bağlantısını sağladığınız standart arabirim olan, TTnet kullanıcı adı ve şifrenizi tanımladığınız herkesin bildiği PPPoE 8/35 yanına, bir adet ETHoA 8/55 bağlantı açmak. Bu ETHoA bağlantının özellikleri kısaca VPI: 8 VCI: 55 Traffic Class: UBR ve Encapsulation: LLC. Kullanıcı adı vs sormamalı modeminiz bunun için size. Eğer soruyorsa boş bırakmayı deneyin, boş bırakmanızı kabul etmiyorsa, ETHoA tipi bağlantı değil, PPPoE veya PPPoA türü bağlantı kuruyorsunuz demektir, düzeltin.
    3) Yeni açtığınız ETHoA 8/55'i otomatik IP alacak şekilde ayarlayın. (Dikkat edin burada, kendi ağınızda DHCP server işlevi görmeyecek, onunla karıştırmayın, modem bu arabirim için TT DHCP'sinden IP alacak) Netice olarak ETHoA bağlantının TTnet'in sunucusundan 10.x.x.x bloğundan 255.255.240.0 subnet'i ile IP alabilmesi lazım. Bunu alabiliyorsa Tivibu Ev STB'sinin modem üzerinden kullanacağı bağlantı hazır demektir.
    4) Son olarak, STB'yi faal hale getirmeden önce, ETHoA bağlantının modem/router üzerindeki dağıtım ayarlarından IGMP seçeneğinin aktif olduğuna dikkat edin. Büyük bir ihtimalle IGMP ile başka ayar yapmanıza gerek kalmadan modeminiz otomatik dağıtım yapacaktır.

Buraya kadar geldikten sonra, modemin inceleme sayfasından ETHoA bağlantının aktif halde ve IP alabilmiş olduğunu kontrol edin. IP alamıyorsa, modeminizin DSL MAC ID'sini size TTnet tarafından verilen Airties modemin DSL MAC ID'sine çevirmeniz gerekebilir. Ben hala emin değilim TTnet'in Tivibu için modeme IP verirken modemin MAC ID'sini kontrol edip etmediğinden. Emin olamadığım için de, elimdeki A226G'nin DSL MAC ID'sini Airties modemin DSL MAC ID'si ile değiştirdim arabiriminden.

Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken Tivibu STB'sinin arkasındaki güç anahtarını açmak. Ekrana Tivibu kurulumu gelecektir, sizin birşey yapmanıza gerek yok, 5 dakikayı bulabiliyor görüntü gelene kadar.

Hepsi bu kadar.

Şu anda Tivibu STB'mi Pirelli A226G modemimle kullanıyorum ve gayet memnunum. Airties'ın donanımsal özelliklerini bilmemekle birlikte, yazılımsal problemlerden ötürü yetersiz olduğunu söyleyebilirim Pirelli A226G'ye nazaran. TTnet'in yazılımsal kısıtlama ve özelleştirmeleri maalesef Airties modemi kullanılmaz hale getirmiş. Port yönlendirmesi ve MTU ayarlarının yapılmış olmasına rağmen hiçbir şekilde Xbox 360'ım ile Live'a bağlanmam mümkün olmamıştı. Şu an Pirelli ile hiçbir sorun yaşamıyorum.

(İleride talep olursa, elimdeki mevcut modemler ve imkanlar çerçevesinde modemler için ayrı ayrı adım adım anlatım eklemem söz konusu olabilir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpmighty -- 10 Eylül 2011; 21:58:32 >

• Airties RT-205 modemimde IGMP de var, birden fazla PVC desteği de...

Ama IGMP menüsünden downstream ve upstreamları nasıl seçmeliyim?

Böyle mi?

Yoksa böyle mi?

Ayrıca bende protokol olarak ETHoA gözükmüyor (yazılımı güncel).
    Ssadece PPPoE, PPPoA, Static, DHCP ve Bridge var.

Ayrıca Bridge de VLAN seçimi de gerekiyor.
    PVC Auto mu olmalı?

Şimdi ne yapmalıyım?

DHCP:

Static:

Bridge:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakocuk -- 9 Ocak 2012; 18:12:02 >

• Merhaba benimde bu tivibu ev modemiyle ilgili bir sorunum var. Zyxel 2602hwL-d1a Modem kullaniyorum.ancak 1. Sorun ; ipad'im ne zaman wifi ile aga uzerinden bilgisayarim ile senkronizasyon yapsa, modem reboot oluyor.
    2. Sorunum ise; hp envy 110 printer aldim. Bu printer airprint destekli ( ios cihazlari otomatik olarak ag uzerinde goruyor ve print ediyor) ancak printer ağa bagli oldugu halde bir turlu air print ozelligini kullanamiyorum.butun caba ve arastirmalarina ragmen basarili olamadim.yardimci olabilecek biri var ise cok memnun olurum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam kota muhabbeti önemli kotalı kullanıcıysak ve tivibuev kullanıyorsak ne yapacaz. Riski var mıdır

ben de bu modem var sitesinde özellikle belirtmiş iptv desteği vardır diye

IPTV Servisine Hazır!
    Air5440 bir IPTV uygulaması için gerekli tüm özelliklere sahiptir. IPTV ve veri trafiğini birbirinden ayırabilmek için 8 adet ATM PVC destekler. Tek PVC üzerinden farklı servislerin sunulması durumunda da IPQoS özelliği kullanılarak farklı servis trafik tiplerine bant genişliği rezerve edebilir ve önceliklendirilebilir.

IPTV STB (IPTV alıcısı) AirTies modeminizin kullanımı olduıkça kolaydır; sadece herhangi bir Ethernet portuna IPTV cihazınızı bağlamanız yeterlidir. QoS servisleri sayesinde, IPTV görüntü kalitesi her zaman en üst seviyededir.

sitesinde falan da yazıyor ama 12 gigabyte kotalı internetim var o yüzden çok tırsıyorum ben

• quote:

Orijinalden alıntı: sakocuk

Airties RT-205 modemimde IGMP de var, birden fazla PVC desteği de...

Böyle mi?

Yoksa böyle mi?

PVC Auto mu olmalı?

Şimdi ne yapmalıyım?

DHCP:

Static:

Bridge:

Bu arkadaşın sorusuna cevp verebilecek olan var mı? bana da acil lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 06mekan06 -- 30 Mart 2012; 17:43:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 06mekan06

quote:

Orijinalden alıntı: sakocuk

Airties RT-205 modemimde IGMP de var, birden fazla PVC desteği de...

Böyle mi?

Yoksa böyle mi?

PVC Auto mu olmalı?

Şimdi ne yapmalıyım?

DHCP:

Static:

Bridge:

Bu arkadaşın sorusuna cevp verebilecek olan var mı? bana da acil lazım

valla bendede airties vardı. aynen gittim 40 tl ye birisien sattım. tp-link aldım. tp-linkin o kadar kolayki kurulumu. ben arkadaşın üsteki anlattığı gibi değerleri girdim. şak diye tivibu açıldı. resetten sonra tabiiki. aklınız varsa airtesten uzak durun. resmen ttnetin yandaşı olmuş.

• Güzel bir paylaşım olmuş ben başka modemlerde çalışmaz sanıyordum ama yanılıyormuşum
  • arkadaşlar airteis 5440 modeli modem ile tivibu ayarlarını yapabilen varmı
  • bende de airties 5450 var uğraştım olmadı.airties destek ile görüştüm.olmaz diyor.ttnet kendi modemine özel ayar yapıyormuş.eee iyide bu modemi satarken iptv uyumlu diyen airties değilmi?
  • bende tp-link TD-W8950ND marka modemimle yapmaya çalıştım. yukarıda arkadaşın söylediği ayarlardan bambaşka şeyler vardı açıkçası ama en sonunda deneme yanılma yoluyla yapabildim. modemin arayüzünde iki bağlantınında gayet güzel bağlandığını gösteriyor ama gel gör ki tivibuyu açınca hata kodu:1001 alıyorum. belkide modemin gerçekten iptv özelliği olması gerek. anlamadım....
  • dostum tp-link modemimle dediğin şekilde ayarları yapınca tv yayınları açıldı fakat seç-izle bölümünde kayıtlı filmleri seyretmek isteyince hata veriyor. yardımcı olursan sevinirim.
  • Dostum port acarak ethernet kablo ile modemden bir cıkıs alarak evde ındırme yapabılırmıyım. Tv bu ev kullanımına zarar verır mı?
  • kendi modemini kullanan arkadaşlar. Seç izle veya tekrar izle konusunda sorun varmı. her denemenizde sorunsuz izleyebiliyormusunuz?
    Ben sorunsuz izleyebileceğinizi sanmıyorum kendi modeminizle.
  • arkadaslar peki ttnetin kendi cihazı ile mesh yaptigim bir 5452 uzerinden normal yayinlari nasıl alabilirim
    sec izle tekrar izle kismi calisiyor sadece kanallaın normal yayınlarını izleyemiyorum bir yolu varmıdır
  • Bu konuya yolu düşenler için bilgi vereyim. İlk mesajda ETHoA (ethernet over atm) adıyla geçen protokol farklı cihazlarda PPPoEoA, IPoA, "enet-encap" gibi adlarla kullanılabiliyor. Çok eski olmayan çoğu cihazda bu özellik ve IGMP Multicast desteği mevcut. Doğru ayarlarla bu cihazları Tivibu ev (IPTV) için kullanmak mümkün.
  • biraz hortlatmış olacağım ama tivibu kurulum persneli ayarı yapamadı, bu sayede ben yaptım. teşekkürler. igmp ayarı günü kurtardı
  • aklıma bir hinlik geldi ip tv akk ye takılmadığını duymuştum. şu mantığı düşündüm kendimce akk ye dahil olmamak için modemden ip tv için ayrılan port ip adresleri vs. Tüm ayarları var olan pc için uygulasak akk ye dahil olamdan kullanabilirmiyiz forumdaşlar ?

Not:ihtiyaçlar teknolojiyi oluşturma gereğini sağlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _A_N_I_L_

aklıma bir hinlik geldi ip tv akk ye takılmadığını duymuştum. şu mantığı düşündüm kendimce akk ye dahil olmamak için modemden ip tv için ayrılan port ip adresleri vs. Tüm ayarları var olan pc için uygulasak akk ye dahil olamdan kullanabilirmiyiz forumdaşlar ?

Not:ihtiyaçlar teknolojiyi oluşturma gereğini sağlar.

bu kadar uğraşana kadar 50 tlye set alır izlerim

anıl dediğin olamz sanırım çünkü adamalrın yolladığı veir belli.kaldıki sen facebooku normal yolardan bile sitesen adamlar reklamı basıyor.tırt biarzda
  • Arkadaşlar P-660W-T1 v3 için tivibu modem ayarları anlatabilecek birisi var mı?
  • Arkadaşlar konu hort olacak ama ttnet ile az önce görüştüm başka modemlerle bağlantı olmuyormuş. Sadece fiber ve tivibu tarafından verilen modemlerlebağlantı sağlanılabilir dediler. Ne kadar yaptıysam olmadı. Elimde airties rt-206v4 hiç modemle bağlanmayı başarabilen oldu mu acaba?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.