Şimdi Ara

2012 Yeni Hyundai İ30 Klübü (526. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
14.693
Cevap
83
Favori
985.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 524525526527528
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • s.a arkadaşlar. yakıt konusunda bir sorum olacak..aynı model araç sahipleri cevaplarsanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...
    araba elit manuel dizel:
    arabanın yakıt deposunu fullediğim zaman gidilecek mesafe her dolurduğumda 670 km gösteriyor.. sizde de aynı mı? sonuç olarakta yakıy o civarda da bitiyor. şehirler arasında da hani diğer arabalarda olduğu gibi yol yaptıkça gideceği kilometrenin yakıtın azalması ile birlikte arttığını görüyorum.ama bizim arabada hayatta öyle birşey olmuyor. göstergede gideceği kilometre hiç arttığını görmedim.

benim akrabamda kia ceed 2012 model manuel dizel arabası var. yakıtı fullediğinde kilometre 999 km göteriyot vede baya 200-250 km gidiyor ondan sonra 999km den aşağıya saymaya başlıyor. aynı ilçede araba kullanıyoruz. onun şehir içi yakıy ortalaması ister stabil kullansın ister vahşi kullansın hep 5.2 yi göteriyor. ben ise inan o kadar çok dikkat ediyorum ki o kadar stabil kullanıyorumki.böyle olmasına rağmen maşallah 9lt yi geçiyor şehir içi..oysaki her iki arbada aynı crdi motor ve aynı fabrikanın ürünü.aralarında da ağırlık olarak 70 Kg fark var.herhalde bu kadar farktan yakıt bu kadar oynamasa gerek. bu işte bir tuhaflık car ama inanın çözemedim. onu öyle görünce canım sıkılmıyorda desem yalan olur. bu yakıt çook fazla yahu..buna yazılımlamı olacak bilmem ama bir çözüm bulunması lazım...görüşlerinizi bekliyorum.. bu arada kia 110 beygir civarında herhalde 18 beygiden de bu kadar yakıt oynamaz olsa gerek ..inanın ben çözemedim. bu işte bir tuhaflık var...selamlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: labirent42

s.a arkadaşlar. yakıt konusunda bir sorum olacak..aynı model araç sahipleri cevaplarsanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...
    araba elit manuel dizel:
    arabanın yakıt deposunu fullediğim zaman gidilecek mesafe her dolurduğumda 670 km gösteriyor.. sizde de aynı mı? sonuç olarakta yakıy o civarda da bitiyor. şehirler arasında da hani diğer arabalarda olduğu gibi yol yaptıkça gideceği kilometrenin yakıtın azalması ile birlikte arttığını görüyorum.ama bizim arabada hayatta öyle birşey olmuyor. göstergede gideceği kilometre hiç arttığını görmedim.

benim akrabamda kia ceed 2012 model manuel dizel arabası var. yakıtı fullediğinde kilometre 999 km göteriyot vede baya 200-250 km gidiyor ondan sonra 999km den aşağıya saymaya başlıyor. aynı ilçede araba kullanıyoruz. onun şehir içi yakıy ortalaması ister stabil kullansın ister vahşi kullansın hep 5.2 yi göteriyor. ben ise inan o kadar çok dikkat ediyorum ki o kadar stabil kullanıyorumki.böyle olmasına rağmen maşallah 9lt yi geçiyor şehir içi..oysaki her iki arbada aynı crdi motor ve aynı fabrikanın ürünü.aralarında da ağırlık olarak 70 Kg fark var.herhalde bu kadar farktan yakıt bu kadar oynamasa gerek. bu işte bir tuhaflık car ama inanın çözemedim. onu öyle görünce canım sıkılmıyorda desem yalan olur. bu yakıt çook fazla yahu..buna yazılımlamı olacak bilmem ama bir çözüm bulunması lazım...görüşlerinizi bekliyorum.. bu arada kia 110 beygir civarında herhalde 18 beygiden de bu kadar yakıt oynamaz olsa gerek ..inanın ben çözemedim. bu işte bir tuhaflık var...selamlar..

valla hocam bende bu i30 un yakıt ölçüm göstergesinin pek sağlıklı olmadığını düşünüyorum. herkeste farkl ıdeğerler ve şikayetler var

• quote:

Orijinalden alıntı: myhondam

arkadaşlar i30club ta yazan şu ECU sıfırlama olayını ilke defa duydum ve çok şaşırdım. deneyeniniz var mı? yakıt tüketimi azalan mı ararsın performansta artış var diyen mi.. enteresan geldi bana..

"Skyline (Erkut Abi)'den alıntıdır:

ECU yu fabrika ayarlarına döndürmek;

Sürücü kapısının içindeki kapağı elinle çıkart ve ortadaki dışarı doğru duran sigortayı plastiğinden dışarı doğru çek (tık diye bir ses gelecek ve aracın tüm elektrik sistemi kapanacaktır.), yaklaşık 3-5 dk bekle.
    sonra sigortayı tık sesi duyuncaya kadar tekrar yerine bastır. Aracın elektrik sistemi yeniden aktif olacaktır. Yapılan işlemden sonra km sayacı hariç, yol bilgisayarının verileri ve teyp ayarlarınız sıfırlanacaktır.

Yapılan işlemin mantığı, aracın şöförünün sürüş tarzına göre, araç beyninin (ECU) kendini yeniden programlamasını sağlamaktır. Sıfırlama işleminden sonra yaklaşık 50 km zarfında sakin bir sürüş tarzı belirlerseniz, yakıt tüketiminizde belirgin bir düşüş yaşayacaksınız ."

Bilgisayarin bios sifirlama islemi gibi birsey buda heralde

Yakit tuketimi degismez bence.Ecu sifirlandiktan sonra sakin surerseniz ecu sizin surus tarziniza gore yakiti kullanmaya baslar.Yani siz gaza cok bassanizda sakinlige alistigi icin ilk baslarda arac biraz hantal gelebilir.Ama daha sonra fazla gaza dokundugunuzda ecu bunu da algilayip ona gore davranacaktir.

Ecu sifirlayip gaza fazla bastiginizda bu sefer ortalama degerlerden daha fazla tuketim cikar ama arac daha atik olur.Sonra sizin kullanim tarziniza gore ortalamayi yeniden bulur.Motoru dusuk devirinde kullaninca motor sagirlasti gibi laflar aslinda burdan gelmekte.Ecu sakinlige alistigi icin ona gorede yakit vercektir.

Biliyosunuz cogu kisinin yazilimi guncelledi.ESP guncellemesi.Ondan sonra arac atiklesti ama daha fazla tuketiyor dedik,iste ayni durum o zaman da ecu sifirlanmis demek ki.Daha sonra hersey normale dondu.

Tek artisi,kalan yakitla ne kadar gidilebileceginin olcumunu de sifirlamasi.Ecuyu sifirladiniz,surekli kendi karakteriniz ile surerseniz kalan yakitla ne kadar gidilecegide daha dogru sonuc verecektir.

• depodaki yakıtla gidilecek km. göstergesi stabil çalışmıyor. herhalde bu güne kadarki yakıt ortalamasına göre veya belirli bir süreyi baz alarak hafızasındaki ortalamaya göre değer veriyor.
    çok defa denedim; 100 km.deki yakıt miktarı 6,5 lt.ye bir değer gösteriyorken daha yumuşak bir şürüşle 100-150 km. devam edip ortalama 4,5 lt. lere düştüğü halde o yine eski değere göre veya yakın bir değere göre gösteriyor.
    bu nedenle onu gaileye almıyorum artık. depoyu ağzına kadar doldurduğum zamanlar bile 800 km. veya daha üstü bir değer görmedim daha.
  • benim tüketim de ESP güncellemesinden sonra arttı gibi sanki. Tabi şimdi çoğunlukla şehiriçi kullanıyorum onun da etkisi var. Açıkçası bu tüketim değerleri çok da birşey ifade etmiyor. Hepimiz yakıt bitince istasyonun yolunu boyluyoruz ve kredi kartından dolduruyoruz. Cebimizden vergi hortumlanıyor başka birşey değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumnik

benim tüketim de ESP güncellemesinden sonra arttı gibi sanki. Tabi şimdi çoğunlukla şehiriçi kullanıyorum onun da etkisi var. Açıkçası bu tüketim değerleri çok da birşey ifade etmiyor. Hepimiz yakıt bitince istasyonun yolunu boyluyoruz ve kredi kartından dolduruyoruz. Cebimizden vergi hortumlanıyor başka birşey değil.

aynen katılıyorum kardeşim. malesef böyle...
  • Bayiden 0 elite benzinli 50 000 tl
    Diesel 57 000 tl

Sizce rakamlar nasil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rechan_cdx R kullanıcısına yanıt
    Güzel fiyat. Daha aşağısı şuan için zor gibi bence.
  • Düz vitesli arkadaşlar, vites gösterge ekranı alt vitesleri göstermiyor demiştiniz ben de gösteriyor demiştim. Kitapçıktan 4-50'yi açarsanız orada da yazmaktadır. Dediğim gibi özellikle yokuşlarda devirden düşünce çıkıyor sembol.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rechan_cdx

Bayiden 0 elite benzinli 50 000 tl
    Diesel 57 000 tl

Sizce rakamlar nasil

çok iyi fiyat mümkünse hangi bayi olduğunu söylermisin. birde bu fiyata mtv, trafik sigortası falandahilmi. benim aldığım en iyi fiyat style dizel oto için 55 bin tl indirim 4200 tl senin aldığın fiyatta 5200 tl indirim var. yani bayi 1000 tl daha inebilir:) ona göre pazarlık yapayım bari
  • Arkadaşlar i30 diesel bakımı 20binde bir değilmi?dün gittim 10bin geçmiş dediler.satın alırken vede periyodik bakım kitapcigi 20bin olarak gösteriyordu...

• quote:

Orijinalden alıntı: memo prag

Arkadaşlar i30 diesel bakımı 20binde bir değilmi?dün gittim 10bin geçmiş dediler.satın alırken vede periyodik bakım kitapcigi 20bin olarak gösteriyordu...

10000 de bir maalesef . Ya da yılda birkez kilometre dolmasada gidilmesi gerekiyor. Her 10000 de yağ ve yağ filtresi kesin değişiyor. 20000 bakımında ise diğer hava , polen filtreleri de değişiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ATAK_T-129

quote:

Orijinalden alıntı: memo prag

Arkadaşlar i30 diesel bakımı 20binde bir değilmi?dün gittim 10bin geçmiş dediler.satın alırken vede periyodik bakım kitapcigi 20bin olarak gösteriyordu...

10000 de bir maalesef . Ya da yılda birkez kilometre dolmasada gidilmesi gerekiyor. Her 10000 de yağ ve yağ filtresi kesin değişiyor. 20000 bakımında ise diğer hava , polen filtreleri de değişiyor.

Teşekkürler

• quote:

Diesel 57 000 tl

Sizce rakamlar nasil

Hocam elite benzinli otomatik mi manuel mi acep?

• quote:

Diesel 57 000 tl

Sizce rakamlar nasil

Fiyat. Cok iyi.Gecen hafta sormustum ben 53.000 tl son demislerdi.Birde ogretmen indirimi varmis onunla falan 50.000 tlye denk geliyordu yanlis hatirlamiyorsam.duz benzin elite icin.

• Selamlar.

Nihayetinde i30 dizel otomatik Elite modelinde karar kıldım.

Bayram öncesi Eylül ayı sonunda anahtar teslim 60.000 TL fiyat almıştım , bayramdan sonra Ekim ayı sonunda 60.900 TL ye trafık sıgortası dahıl aracı aldım.

şu an 900 km yol yaptım , yol bilgisayarı ortalama tuketımı 8.2 litre /100km olarak gösteriyor.

Düz vitese göre araç hantal görünebilir ancak emsal 1.6 dizellere kıyasla performansı gayet tatmin edici. Vites geçişleri hızlı ve sarsıntısız, konfor ve iç döşeme kalitesi benim beklentilerimi karşıladı.

Yalnız firmalar indirim reklamları yaparken i30 un fiyatının sürekli artması garip geldi, benzer donanım için güncel fiyat bilgisi konusunda merak içindeyim. Aralık da damping yaparlar mı yoksa bu döviz kurları ile beklememek mi lazım boyle indirimleri bekleyip göreceğiz.

Tuketım haricinde arabaya 10 puan veririm :)

• selamlar
    son yol durumum kayseri-ankara, ankara şehir içi yoğun trafik, kayseri dönüş toplam 850 km ortalama tüketim 6.0 lt ortalama hız 85 km
    bence uzun yol gayet makul arabanın arabam 2012 model dizel elite otomatik aracım ankara da 10000 km oldu seneside geldi ikisi aynı anda oldu
    sabah itibariyle km 10440 km oldu servise gidecem bu bakım yaptıran varmı dizel otomatik için fiyat ne ödediniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: geniusm38

selamlar
    son yol durumum kayseri-ankara, ankara şehir içi yoğun trafik, kayseri dönüş toplam 850 km ortalama tüketim 6.0 lt ortalama hız 85 km
    bence uzun yol gayet makul arabanın arabam 2012 model dizel elite otomatik aracım ankara da 10000 km oldu seneside geldi ikisi aynı anda oldu
    sabah itibariyle km 10440 km oldu servise gidecem bu bakım yaptıran varmı dizel otomatik için fiyat ne ödediniz ?

dizel manuel otomatik fark etmiyor ikisine de aynı işlem yapılıyor.

10.000 bakımında yağ ve yağ filtresi değişecek, hava ve polen filtreleri sökülüp temizlenecek ve sağına soluna bakılacak.
    ekstra olarak sizin bir şikayet ve isteğiniz varsa onlara bakılır.
    kısacası para ödeyeceğiniz işlem yağ ve yağ filtresi ve işçilik.
    yakın tarihte bir çok arkadaş yaptırdı, fiyat olarak 240-270 lira arasında değişiyor genelde. siz bütün servisleri arayıp sağlam pazarlık edin sanırım 250 lira gibi halledersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: fabialife

quote:

selamlar

10.000 bakımında yağ ve yağ filtresi değişecek, hava ve polen filtreleri sökülüp temizlenecek ve sağına soluna bakılacak.
    yakın tarihte bir çok arkadaş yaptırdı, fiyat olarak 240-270 lira arasında değişiyor genelde. siz bütün servisleri arayıp sağlam pazarlık edin sanırım 250 lira gibi halledersiniz.

Ben benznli bakımını 150 tlye yaptırdım, dizelle madem aynı şeyler yapılıyorsa 120 tllik fiyat farkı neden? DiZelde yağ fazla koyuluyor oda o kadar fiyat farkı etmEz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the patriot -- 25 Kasım 2013; 22:17:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: the patriot

quote:

Orijinalden alıntı: fabialife

quote:

selamlar

Ben benznli bakımını 150 tlye yaptırdım, dizelle madem aynı şeyler yapılıyorsa 120 tllik fiyat farkı neden? DiZelde yağ fazla koyuluyor oda o kadar fiyat farkı etmEz

yanlış anlaşılma olmuş; ben aynı işlem yapılıyor derken her ikisinde de yağ ve yağ filtresi değişiyor demek istedim. ikisi arasındaki tek fark dizel 5,5 lt. yağ alıyor arada sadece 2 lt. yağ farkı var fiyat farkı da buradan kaynaklanıyor.
    benzinli için 150 lira iyi rakam, seninkisi biraz torpilli olmuş. senin hesaba göre dizelin bakımının da 200-210 lira gibi olması lazım.

• 
Sayfa: önceki 524525526527528
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.