Şimdi Ara

DİZEL araçlarda motor ömrü kaç KM'dir (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
148
Cevap
1
Favori
95.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• hocam selamlar benim bravo max torku 1500 devirde veriyor ve bu torku yaklaşık 2500 devire kadar koruyor.maximum beygiri de 4000 devirde veriylor.bu halde 5. ve 6. viteste en ekonomik ve optimum kullanım hangi devirde kullanılmalı?bir de dizel araçlar için yakıt katkısını kullanımasnı önerirmisin?bu katkların kurumlaşmayı engeleme etkisi var mı?yararı olur mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliserpil2006 -- 9 Mart 2009; 19:01:25 >
  • Ben de Motor Silk koymayı düşünüyorum 2007 model Kangoo ma ne dersiniz ???
  • katkıyı çokçok gerekmedikçe önermiyorum. Ancak artık kaçar yol kalmadıysa o da belki gerekiyorsa olabilir. Bunun yerine doğru ve kaliteli bir yağ ile temiz sülfur oranı düşük yakıt işinizi görecektir. Ama süpheli yakıt alır da bitirmek zorunda kalırsanız yanmayı kolaylaştırıcı olanları var onları kullanabilrisiniz. Ekonomik kullanım için dizelin rpm bantı maksimum tork devrini verdiği sayıdır. her arabaya göre ufak farklılıklar olsa da genelde 1500-1900 arasında bir yerlerde olduğunu biliyorum.Kataloga bakarak siz de öğrenebilirsiniz.Zaten 1500 devir diye belirtmişsiniz.

Vites atış olarak da 2000-2200 arası olabilir bu aralıkta atacağınız vites aracı 1500 rpm altına düşürmemesine özen gösterirseniz bir sorun kalmayacaktır.Bir.ok arkadaş kurulaşmadan korkuyorlar , çalışma prensipleri gereği maalesef bundan uzun süre kaçış yok. yapısı dolayısıyla buji olmadığı ve dizelin kimyası her yanma olayında bir miktar kurum üretiyor , sorun bunu eksozdan atabilirseniz motor ömrü uzun olabilir. Bunun için yüksek devirde kullnım ateşleme sıcaklıkortalamasını ve basıncı yükselteceği için bir nebze eksozdan partikül atarak size yardımcı olacaktır.
    Bu durumu siz istemesenizde şehir içinde zaten dur kalk olayında yapmaktasınız. Tek yapmamanız gereken şey ralli kalkışı gibi gazlayıp kurumlaşmayı artırmamanızdır. Sakin bir kalkış ve vitesi biraz daha geç atışlar 2400 civarı bu süpürme işini yapacaktır.
    Şehir dışında ise her 50-100 km de biraz yüksek devir ile süpürme işlevi yapılabilir ama ne derece etkili olur orası mechul.
    quote:

Orjinalden alıntı: aliserpil2006

hocam selamlar benim bravo max torku 1500 devirde veriyor ve bu torku yaklaşık 2500 devire kadar koruyor.maximum beygiri de 4000 devirde veriylor.bu halde 5. ve 6. viteste en ekonomik ve optimum kullanım hangi devirde kullanılmalı?bir de dizel araçlar için yakıt katkısını kullanımasnı önerirmisin?bu katkların kurumlaşmayı engeleme etkisi var mı?yararı olur mu

• moyot silk ürününü hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum. Ama isteyenler kalbinde süphe olanlar kullanabilirler , sonucun uzun vadede faydası olmadığını göreceklerdir. Bunun yerine yağınızı mesela 5000 km de bir değiştirseniz daha ince 0-30 yağ kullansanız hem yakıt tüketimi düşer hem de motor ömrü uzar.
    quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Ben de Motor Silk koymayı düşünüyorum 2007 model Kangoo ma ne dersiniz ???
  • Vezir üstadım,2005 model 200 binde dizel ghia mondeo. km durumuna ne dersin
  • Onno ustadan cevap
    benzinli 500 bim dizel 1 000 000 km
  • Artık yeni nesil motorlarda 300 - 400.000 bence rahat yapılabileceğini düşünüyorum. Ancak şuda varki bakımları yapılmadığında motor ömrünün azalacağıda aşikar Bide şöyle bir durum var dizel motorlar benzinli motorlara göre daha sağlamdır.
  • Mercedes 1milyonu rahat devirir de diğerlerini bilemem...
  • quote:

Orijinalden alıntı: EvReN 7

Mercedes 1milyonu rahat devirir de diğerlerini bilemem...

.........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RutkayErg -- 10 Şubat 2013; 23:57:04 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RutkayErg

quote:

.........

yorumsuz...

• 150000 den sonra masraf baslar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

.........

yorumsuz...

Aynen öyle....

• quote:

quote:

quote:

.........

yorumsuz...

Benzin,dizel fark etmez,Yıldız bitmez affetmez.

• quote:

quote:

quote:

quote:

.........

yorumsuz...

huzur öne İslamda sonra mercedeste demişler...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

.........

yorumsuz...

huzur öne İslamda sonra mercedeste demişler...

Doğru :)

• dizel arabalarda 200.000 i deviren araçlardan uzak durmak lazım, ama benzinliler için sıkıntı olmaz, mesela toyota corolla nın motorlarının 1.000.000 km yol yaptığı bilinir.
  • Devamlı açılan ve tartışılan konulardan biri.

Bir aracın düzenli bakımları yapılırsa ister dizel olsun ister benzinli yüksek km'lere ulaşacaktır. İstanbul'un taksi yükünü çeken Fiat Albea'lar motor yapılmadan 500,600 bin km.leri çıkartırlar.

Kamyon ve Çekicilere bakıldığı zaman motor ömrü genelde daha da artar; onlarda da 700,800 bin km.ler yapılsa da düzenli bakımlarla 1 milyonu geçenler olur. Örnekleri çoktur ama hepsinin ilanına ulaşılamaz. Orijinal motor 1milyonu devirmiş bir volvo araç..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-ticari-araclar-cekici-acil-sahibinden-orjinal-95-volvo-fh-12.420-cekici-cok-temiz-112003200/detay

Araçların çalışma prensibleri, motor özellikleri hep aynılaştı. Baktığınızda binek araçlarda Fiat Renault gibi araçlar en yüksek km.lerde görünüyor piyasada. Fakat bu diğerlerinin de bu km.lere çıkamayacağı anlamına da gelmez. Burada en önemli husus sürücü kalitesi ve araç bakımlarıdır.

• Buyrun milyonu devirmiş orijinal araçlardan biri daha:

DİZEL araçlarda motor ömrü kaç KM'dir
  • MAN çekicilerinin motoruna 1.5 milyon km garanti veriyordu sanırım. ISUZU da 1 milyon km garanti veriyordu yanılmıyorsam
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.