Şimdi Ara

sıvı deterjanlar hakkında (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
161
Cevap
6
Favori
81.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: candogan62

Arap sabununu çamaşır makinesinde hiç kullanmadım. Zararı olacağını sanmıyorum. Deterjan tankına doldurmadan evvel doğru ayarı tutturmak için normal gözden deneme yıkamaları yapmanızı öneririm. Arap sabununu sulandırırsanız çökme yapıp sudan ayrışarak doğru alınamayabilir. Sulandırmadan ziyade sıvı arap sabunu alabilirsiniz. Marketlerde Prontoya benzeyen şişelerde satılıyor. Narin renklilerde işe yarayabilir ama beyazlarda iyi sonuç alınamaz diye düşünüyorum. Bir de arap sabunu bence çok kötü kokuyor, o kokuya dayanabilir misiniz?

sıvı arap sabunu olduğunu bilmiyordum doğrusu. teşekkürler.

amacım hayatımdan deterjan ve yumuşatıcıyı tamamen çıkarmak. cildim aşırı hassas. en ufak bir şeyde kızarma ve kaşıntı oluyor da.

beyazlar için kullanırken beyazlatması için çamaşır sodası ilave etsem, deterjan gibi etkili olmaz mı ki?

• Soda sadece suyu yumuşatarak deterjanın daha rahat çalışmasına imkan verir. Beyazlatmaya gözle görünür bir etkisi olacağını sanmıyorum. Piyasadaki ucuz deterjanlar da genelde sodayı fazla içeriyorlar. Amway'in SA8 isimli deterjanını deneyebilirsiniz. Bizzat kullanmadım ama kolay durulandığını duymuştum. Kullanan varsa yazabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

arkadaslar tek basina yeni eve cikmis biri olarak camasir - bulasik yikama ozurluyum : )
    su kardesinize acaba yok koyu renkti beyazdi ugrastirmadan acaba direk sunu al camasir makinesinde kullan diyebileceginiz birsye var mi..(deterjan + yumusatici her ne gerekiyorsa)
    makinem lg 1480 rds5.yikama + kurutmali.su an omo nun butun renkliler icin olanini kullaniyorum.fakat deterjana vs verecegim paraya hic acimam fiyati onemli degil.sonucta yeri geliyor bi makinede toplami 5 bin liralik tshirtler ykaniyor
    fakat kumaslar ne kadar kaliteli olursa olsun eskiden annemin yikadigi bazi tshirtlerde beyazlama - parlama oluyordu.sonradan nette arastirdim ki aslinda sorun en cok utulerken yasanirmis.tulbent ile tshirtun pantalonun ustu ortulup oyle utulenmesi gerekiyormus.bende neden bu burberry tek yikamalik tshirtler uretiyor diyodum onca paraya
    candogan in yazdiklarini okudugum kadari ile kendisi omo kullaniyormus sanirim.ancak acikcasi bu makinede ilk yikadigim 3 camasirdan memnun kalmadim.veya programini daha oturtamadim makinenin.mars51 ile yazismalarimizdan sonra birazdaha netlestirdim hangi programi kullanacagimi.misal son yikamamda baya bir deterjan lekesi kalmisti bikac camasirda.kendisi de bana sivi deterjan kullandigini belirtmisti.ben saniyorum ki deterjan oranindan ve program seciminden kaynaklandi bu deterjan kalintilari.bakalim artik her gun pantalon tshirt degistirir oldum camasir ciksinda makineyi deniyim diye.normalde 2 ayda bir degisirdim ( saka tabi )
    cevaplarinizi bekliyorum..

maalesef benim her tip çamaşır için tek tip deterjan önermem mümkün değil-bana sorarsan yani.

çok uzun yıllardır bekar yaşıyorum. beyazlar için kullandığını renkliler özellikle siyah renkliler için kullanırsan çabuk solar renkleri.

beyazlar için ayrı, renkliler için ayrı deterjan, koyu renkli veya siyah renkli olanlar için de beyazlatıcı içermeyen sabun tozu kullanmanı tavsiye ederim.

ütüye gelince de....ben tefalin buhar kazanlı olanını kullanıyorum. herhangi bir tülbent vs kullanmana gerek yok. %50ipek-%50yün karışımlı network takım elbiselerimi bile parlatmıyor. tavsiye ederim.

bu siyah dediginiz kiyafetler yani koyu renk lacivert tshirt + kotlari da iceriyor mu yoksa sadece siyah mi ?
    candogan bey onceki bi yazisinda siyah perwoll mu ne kullandiginda makinein bildiginiz siyah su attigini berlirtmis.
    simdi misal benim lacivert tshirtlerim var ama yakalari sari.su malum markanin yakalari iste.
    bu tur tshirt kazak vs icin acaba renkli camasir deterjani mi yoksa koyu renkler icin olanini mi kullanmam lazim ?koyu renk deterjani kullanirsam krem rengi olan yakalari sonra koyulasmasin ?

bir de net olarak bildiginiz en iyi deterjan + yumusatici markasi belirtirseniz cok memnun olacagim.

• quote:

Soda sadece suyu yumuşatarak deterjanın daha rahat çalışmasına imkan verir. Beyazlatmaya gözle görünür bir etkisi olacağını sanmıyorum. Piyasadaki ucuz deterjanlar da genelde sodayı fazla içeriyorlar. Amway'in SA8 isimli deterjanını deneyebilirsiniz. Bizzat kullanmadım ama kolay durulandığını duymuştum. Kullanan varsa yazabilir.

teşekkürler. nette şöyle yapan kullanıcılar okudum. önce çamaşırları 2-3 yemek kaşığı soda ile 15 dk kısa programda yıkayıp sonrasında sabın tozu kullanıyolarmış. bu başlıkta önceki mesajlarda da var. peki ben 7-8 kg beyaz ya da renkli çamaşırı idosun 15 dk programında yıkasm bu şekilde, makine zarar görür mü* biliyosunuz bu program için en fazla 2-2.5 kg çamaşır yıkayın yazıyor kullanma kılavuzunda. hatta başlıkla alakasız olacak ama, kullanma kılavuzunda belirtilen ağırlıkların üzerinde çamaşır yıkansa ne gibi olumsuzluklar yaşarım? örneğin 7 kg çok az kirli çamaşırım var ben bunu mix ya da sentetiklerde yıkamak istiyorum mesela (çünkü hepsi bir kere giyilip çıkarılmış giysiler falan filan)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

quote:

arkadaslar tek basina yeni eve cikmis biri olarak camasir - bulasik yikama ozurluyum : )
    su kardesinize acaba yok koyu renkti beyazdi ugrastirmadan acaba direk sunu al camasir makinesinde kullan diyebileceginiz birsye var mi..(deterjan + yumusatici her ne gerekiyorsa)
    makinem lg 1480 rds5.yikama + kurutmali.su an omo nun butun renkliler icin olanini kullaniyorum.fakat deterjana vs verecegim paraya hic acimam fiyati onemli degil.sonucta yeri geliyor bi makinede toplami 5 bin liralik tshirtler ykaniyor
    fakat kumaslar ne kadar kaliteli olursa olsun eskiden annemin yikadigi bazi tshirtlerde beyazlama - parlama oluyordu.sonradan nette arastirdim ki aslinda sorun en cok utulerken yasanirmis.tulbent ile tshirtun pantalonun ustu ortulup oyle utulenmesi gerekiyormus.bende neden bu burberry tek yikamalik tshirtler uretiyor diyodum onca paraya
    candogan in yazdiklarini okudugum kadari ile kendisi omo kullaniyormus sanirim.ancak acikcasi bu makinede ilk yikadigim 3 camasirdan memnun kalmadim.veya programini daha oturtamadim makinenin.mars51 ile yazismalarimizdan sonra birazdaha netlestirdim hangi programi kullanacagimi.misal son yikamamda baya bir deterjan lekesi kalmisti bikac camasirda.kendisi de bana sivi deterjan kullandigini belirtmisti.ben saniyorum ki deterjan oranindan ve program seciminden kaynaklandi bu deterjan kalintilari.bakalim artik her gun pantalon tshirt degistirir oldum camasir ciksinda makineyi deniyim diye.normalde 2 ayda bir degisirdim ( saka tabi )

maalesef benim her tip çamaşır için tek tip deterjan önermem mümkün değil-bana sorarsan yani.

çok uzun yıllardır bekar yaşıyorum. beyazlar için kullandığını renkliler özellikle siyah renkliler için kullanırsan çabuk solar renkleri.

beyazlar için ayrı, renkliler için ayrı deterjan, koyu renkli veya siyah renkli olanlar için de beyazlatıcı içermeyen sabun tozu kullanmanı tavsiye ederim.

ütüye gelince de....ben tefalin buhar kazanlı olanını kullanıyorum. herhangi bir tülbent vs kullanmana gerek yok. %50ipek-%50yün karışımlı network takım elbiselerimi bile parlatmıyor. tavsiye ederim.

bu siyah dediginiz kiyafetler yani koyu renk lacivert tshirt + kotlari da iceriyor mu yoksa sadece siyah mi ?
    candogan bey onceki bi yazisinda siyah perwoll mu ne kullandiginda makinein bildiginiz siyah su attigini berlirtmis.
    simdi misal benim lacivert tshirtlerim var ama yakalari sari.su malum markanin yakalari iste.
    bu tur tshirt kazak vs icin acaba renkli camasir deterjani mi yoksa koyu renkler icin olanini mi kullanmam lazim ?koyu renk deterjani kullanirsam krem rengi olan yakalari sonra koyulasmasin ?

bir de net olarak bildiginiz en iyi deterjan + yumusatici markasi belirtirseniz cok memnun olacagim.

ben pervolden memnun kalmadım. çünkü siyah CK gömleğimi soldurdu...2 kere giiyip yıkamıştım ve soldu maalesef. o yüzden kullanmayın derim.

dediğniz şekilde, yakası açık renk, kendi koyu renk olan giysilerinizi eğe rilk kez yıkayacaksanız ve de makineye atacak olursanız, koyu renklerin boya vererek açık kısmlarına geçme olasılığı çok yüksek. başıma geldi. yakası beyaz olan kırmızı sweatshirtim yıkamadan sonra yakası pembe olmuştu. bence bu tür giysilerinizin ilk 4-5 yıkamasını elde, ılık su ile ve saf sabun ile yapın.

ayrıca, açık renklileri bir arada, koyu renklileri bir arada yıakrsanız daha iyi olur..

öyle göründüü gibi kolay değilmiş bu işler. deneye deneye, anneye sora sora öğrendik :)

marka olarak da açıkçası beyazlar için omo, arel, persil iyidir. ben dandik renklilerimi omo color ile, daha kaliteli ve solmasınıasla istemediğim giysilerimi de hacı şakir granül sabun ile 30 derecede bol su ile yıkıyorum makinede.

• O linke yazan bayana gündüz bakmıştım. Yanılmıyorsam yıkama aşamasını bekleyip kapatıyorum demişti. Arap sabunu ile sodanın ayrı kullanılmasına bir anlam veremedim. Beyaz eşyayı en çok bayanlar kullanıyor ama en büyük hataları da yine bayanlar yapıyor. Çamaşır makinesinin kapasitesi kumaşın birim haciminin ağırlığına ve hareket ihtiyacına göre ayarlanır. Mesela makineye 8kg yünlü dolduramazsınız, zaten makine almaz. 3 kg üzeri polyester malzemeli kumaş atarsanız kırış kırış olur vb. 15 dk. programa 2kg üzeri çamaşır atılırsa makine zarar görmez. Çamaşırlar daha ıslatılmadan makine yıkama suyunu atar. Süre ısıtma aşamasından ötürü biraz uzar. Sonunda kirli ve deterjan tortulu çamaşır alırsınız. Günlük giyilmiş pamuklu ağırlıklı çamaşırlar mix programında hızlı ve ekonomikçe yıkanabilir.

• quote:

O linke yazan bayana gündüz bakmıştım. Yanılmıyorsam yıkama aşamasını bekleyip kapatıyorum demişti. Arap sabunu ile sodanın ayrı kullanılmasına bir anlam veremedim. Beyaz eşyayı en çok bayanlar kullanıyor ama en büyük hataları da yine bayanlar yapıyor. Çamaşır makinesinin kapasitesi kumaşın birim haciminin ağırlığına ve hareket ihtiyacına göre ayarlanır. Mesela makineye 8kg yünlü dolduramazsınız, zaten makine almaz. 3 kg üzeri polyester malzemeli kumaş atarsanız kırış kırış olur vb. 15 dk. programa 2kg üzeri çamaşır atılırsa makine zarar görmez. Çamaşırlar daha ıslatılmadan makine yıkama suyunu atar. Süre ısıtma aşamasından ötürü biraz uzar. Sonunda kirli ve deterjan tortulu çamaşır alırsınız. Günlük giyilmiş pamuklu ağırlıklı çamaşırlar mix programında hızlı ve ekonomikçe yıkanabilir.

candoğan üstad makineyi kazan temizliği programında biraz çamaşır suyu birazda toz deterjan ekleyip çalıştırdım bi zararı olurmu?olursa ne kullanmalıyım.bide limon tuzu kireç çözüyormuş doğrumu??

• Evet doğrudur, kazan temizliğinde limon tozu kullanabilirsiniz.

Çamaşır suyu kullanmayın. Tek kullanımda hasar gelmez ama devamında gelebilir.
  • quote:

Yumuşatıcıda tek tip ürün elbette olabilir.

Benim en beğendiklerim Bingo Eau De Perfume Lovely ve Eau De Perfume Star serileri. (Kırmızı ve koyu sarı renkli olanlar) Üzerlerine tanımam. Kırmızısının konsantresi de var.

Alternatif olarak Yumoş Ekstra'nın beyaz ve yeşil renkli şişeleri de güzel kokuyor.

Beyaz çamaşırlarınızda Omo, Ariel ve Bingo Ekstra Hijyen'in toz deterjanlarından vazgeçmeyin. Bingo'nun diğer türlerini kesinlikle önermem, onlar çok kötü :)

Ben siyahlarda Perwoll kullanıyorum ama yazdığınız gibi makine su jetini açınca camdan siyah sular akıyor. Ancak söylendiği gibi ben renk soldurma olayı ile de karşılaşmadım. Ancak granül sabun kullandığımda su jeti durumunu karşılaştırabilirsem daha net bilgi verme imkanım olur. Perwoll siyah çamaşırlarda işe yarıyor, renklilerin lekelerini asla çıkarmıyor. Bunu da eklemem lazım.

Çamaşırlarınıza önem veriyorsanız bence en iyisi beyazları, hassas beyazları (40'C üzerinde bozulan yünlü vb. gibi), boya vermeyen açık renklileri ve koyu renklileri(siyah, lacivert, kırmızı da dahil) ayırarak yıkamanızdır. Zaten genelde beyazlarla koyu renkliler çok çıkıyor.

Ayrıca şunu eklemeliyim. Bence renklilerinize Tursil, Test, Ace vb. gibi kalitesiz deterjanları da kullanabilirsiniz. Bunlar ağartma konusunda çok kötü olduklarından renklileri de solduramıyorlar :) Perwoll'ü keşfedene dek ben eskiden renklileri bu tarz ucuz deterjanlarla yıkardım. Perwoll'ün 3lt şişesinin 33 yıkamaya karşılık 6TL gibi komik bir rakama satıldığını görünce Perwoll'e geçmiştim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 2 Şubat 2012; 14:21:37 >

• arkadaşlar daha öncede belirttiğim gibi çamaşırların yıkanması ve boya solması v.b. konularda en önemli faktörlerden biriside kumaşın cinsi ve kullanılan boyanın kalitesi. bunlar en azından orta-üst sınıfta olamadıkça ne yaparsak yapalım bu tür sorunlarla boğuşmak zorundayız :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seru61 -- 2 Şubat 2012; 14:28:20 >
  • quote:

O linke yazan bayana gündüz bakmıştım. Yanılmıyorsam yıkama aşamasını bekleyip kapatıyorum demişti. Arap sabunu ile sodanın ayrı kullanılmasına bir anlam veremedim. Beyaz eşyayı en çok bayanlar kullanıyor ama en büyük hataları da yine bayanlar yapıyor. Çamaşır makinesinin kapasitesi kumaşın birim haciminin ağırlığına ve hareket ihtiyacına göre ayarlanır. Mesela makineye 8kg yünlü dolduramazsınız, zaten makine almaz. 3 kg üzeri polyester malzemeli kumaş atarsanız kırış kırış olur vb. 15 dk. programa 2kg üzeri çamaşır atılırsa makine zarar görmez. Çamaşırlar daha ıslatılmadan makine yıkama suyunu atar. Süre ısıtma aşamasından ötürü biraz uzar. Sonunda kirli ve deterjan tortulu çamaşır alırsınız. Günlük giyilmiş pamuklu ağırlıklı çamaşırlar mix programında hızlı ve ekonomikçe yıkanabilir.

benim kastettiğim link bugday.org idi. Orda yazılana göre çmşır sodası ile sabun tozu birarada kullanılırsa birbirleryle etkileşme girerek sararmaya neden olurmuş. Önce soda sonra sabun tozunun sebebi buymuş....

• quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

Vernel Ametist'i bir deneyin derim, harika kokusu var. Sürekli kullanımda baş ağrısı yapabilir o kadar yoğun kokuya sahip. Evdeki bitince onu alacağım.

hocam almadıysanız tavsiye etmem. ben hem ametist i hemde amber i kokuları çok güzel geldiği için deneme amaçlı aldım. konsantre aldıklarım. konsantre olmayanından bulamadım onun etkisi belki farklıdır ama bu konsantrede tavsiye edilen doz olan tek kapakla yumuşatma vasat, koku falan yok çamaşırlarda. 2 kapakta yumuşatma daha iyi ama koku oldukça az. hissedilmiyor neredeyse. daha öncede konsantre yumuşatıcı deneyip memnun kalmamıştım bu tüy dikti üstüne. o ufak kapaklardaki dozların yetersiz olduğu kesin. fazlasıda zararlı olabilir. güvenmiyorum bu konsantre olayına.

ben daha önce candoğan hocanın söylediği Yumoş Aloe Vera&Portakal çiçeği nin konsantre olmayanını kullanıyordum. hem kokusu çok güzel, yoğun ve kalıcı, hemde yumuşatma etkisi süperdi. dolaba konan çamaşırlar günler sonra bile mis gibi kokuyordu dolabı açtığımda. bunları bi an önce bitirip ona dönüş yapıcam. vernellerin şişeden koklayınca kokuları çok güzel ama malesef etkileri çok vasat geldi bana.

• Ben Vernel'in konsantresini almadım hiç. Normal şişedekileri yeterince koku veriyor, ancak kokuları bence çok keskin.

Mesela ben 6lt Aroma Therapy almıştım, bitirene kadar iğrendim kokusundan. Şişeyi açınca güzel, ama çamaşırlarda kimyasal kokusu gibi keskin olarak hissediliyor. Ne kadar güzel kokarsa koksun rahatsızlık veriyor. En azından ben öyle hissettim. Ameist'i de meraktan şişesinden kokladım ama bana pek koku gelmedi.

Yumuşatıcıda ben Bingo'yu tek geçerim. Ada Ferahlığı (mavi), Lovely (kırmızı) ve Star (koyu sarı) çeşitleri favorilerim. Ayrıca A101'deki Çiçeğim marka yumuşatıcıyı da Bingo üretiyor. Beyaz olanı mavi Bingo ile aynı kokuda ve yeterli kalıcılıkta. Şu an A101'de 3lt'si 3,45TL.

Bir de Hakmar'da pembe renkli Sır yumuşatıcının kokusunu da çok beğendim. Elimdeki 6lt Bingo ve 3lt Çiçeğim bitince onu alacağım. Konsantre Yumoş'lara benzer bi kokusu var.

Yumoş'un Aloe Vera&Portakal Çiçeği (beyaz) çeşitinin konsantre olanını almıştım Omo kampanyası ile. Üzerindeki yıkama sayısına denk gelen yarım kapağı koyunca hiç kokmuyordu. Ben de 1,5 kapak kullanıyordum. Koku ve yumuşaklık harikaydı ama şişe iddia edilenden 3'te biri kadar az sürede bitiyordu. Bu yüzden Yumoş'un konsantrelerine hiç bakmayın, normal şişede muadili varsa onu alın. Aynı Omo Total sıvıda olduğu gibi küçücük kapağın onca çamaşıra yeteceği iddiası hikayeden ibaret.

• Arkadaşlar bende yumoş mavi kullanıyorum ama 1 kapakta yetiyor eskiden kullandığım gibi değil daha farklı ve kalıcı kokuyor.Makinem 7 kg bosch.Birde ben mielenin beyaz deterjanını denemek istiyorum kulanan var mı?
    48 yıkama 34 tl gibi bir fiyatı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZEITGEIST

quote:

Vernel Ametist'i bir deneyin derim, harika kokusu var. Sürekli kullanımda baş ağrısı yapabilir o kadar yoğun kokuya sahip. Evdeki bitince onu alacağım.

hocam almadıysanız tavsiye etmem. ben hem ametist i hemde amber i kokuları çok güzel geldiği için deneme amaçlı aldım. konsantre aldıklarım. konsantre olmayanından bulamadım onun etkisi belki farklıdır ama bu konsantrede tavsiye edilen doz olan tek kapakla yumuşatma vasat, koku falan yok çamaşırlarda. 2 kapakta yumuşatma daha iyi ama koku oldukça az. hissedilmiyor neredeyse. daha öncede konsantre yumuşatıcı deneyip memnun kalmamıştım bu tüy dikti üstüne. o ufak kapaklardaki dozların yetersiz olduğu kesin. fazlasıda zararlı olabilir. güvenmiyorum bu konsantre olayına.

ben daha önce candoğan hocanın söylediği Yumoş Aloe Vera&Portakal çiçeği nin konsantre olmayanını kullanıyordum. hem kokusu çok güzel, yoğun ve kalıcı, hemde yumuşatma etkisi süperdi. dolaba konan çamaşırlar günler sonra bile mis gibi kokuyordu dolabı açtığımda. bunları bi an önce bitirip ona dönüş yapıcam. vernellerin şişeden koklayınca kokuları çok güzel ama malesef etkileri çok vasat geldi bana.

Son anda fikir değiştirip Yumoş portakal aloevera olanını aldık 6 litrelik. Daha önceden de kullanmıştık. Annem konsantre hiç kullanmadığımız için aldırmak istemedi. Sizin yazınızı görünce iyiki de almamışız diyorum. Ben vernelin şişesini koklayınca koku bana yoğun gelmişti demekki yıkamada o kadar koku bırakmıyor, yumuşatması da iyi değil demişsiniz. O zaman en iyisi klasik tip yumuşatıcılar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ZEITGEIST

quote:

Son anda fikir değiştirip Yumoş portakal aloevera olanını aldık 6 litrelik. Daha önceden de kullanmıştık. Annem konsantre hiç kullanmadığımız için aldırmak istemedi. Sizin yazınızı görünce iyiki de almamışız diyorum. Ben vernelin şişesini koklayınca koku bana yoğun gelmişti demekki yıkamada o kadar koku bırakmıyor, yumuşatması da iyi değil demişsiniz. O zaman en iyisi klasik tip yumuşatıcılar.

hemen bir güncelleme yapayım. bugün kazaklarda kullandım ilk defa. deterjan woolite narin çamaşırlar. yumuşatıcı 1,5 kapakla deli gibi kokuyor acaip etkili. ametist baya ağır oluyor yalnız, amber daha hoş kokuyor. yumuşatmasıda yeterli geldi. 1 kapak yeter rahatlıkla, özellikle woolite gibi sıvı deterjan kullanılıyorsa. makinede 3er kalın hırka vardı bu arada.

bu arada kazaklarda elinizle sürttükçe koku yayıldığını hakkaten hissediyorsunuz, sanki yenileniyor koku, bariz elinize siniyor kokusu. şişeyi okuyunca hadi len demiştim ama hakkaten oluyor sanki, yada bana öyle gelmiş olabilir bilmiyorum. ne kadar kalıcıdır bilemem. ama aynı olay beyaz yada renklilerde yok. tamamen kazaklar için üretmiş sanırım vernel bunları kazaklarda yoğun koku isteyen düşünsün derim

• Arkadaşlar deterjanların formüllerinde değişiklik mi yaptılar acaba? Ariel olsun Omo olsun temizleme performanslarında ciddi düşüş var.

• quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Arkadaşlar deterjanların formüllerinde değişiklik mi yaptılar acaba? Ariel olsun Omo olsun temizleme performanslarında ciddi düşüş var.

Ben de son aldığım toz Omo paketinden memnun kalmadım pek. Eğer beyaz çamaşırlarda ciddi lekelenme olursa bazen çıkarmadan bırakabiliyor. Beyaz çamaşırlarda arada sırada suya bastırma fonksiyonunu kullanırsam sorun kalmıyor. Ariel'i 1,5 senedir kullanmadım, ondan şu anki halini bilmiyorum. Ancak Ariel Dağ Esintisi 5-6 yıl evvel inanılmaz derecede harika kokarken şimdiki dağ esintisi ile yıkadığınızda çamaşırlar yağa batırılıp sıkılmış gibi iğrenç kokuyor. Ondan Ariel'i bırakmıştım.

En son Eylül'de 8kg Omomatik almıştım. Bitince indirimlisine denk gelmezsem Bim'den Billmatik alacağım sanırım. Onu da Omo üretiyor nasılsa.

Günümüzde makinelerin de, deterjanların da yıkama kalitesinde ciddi düşüşler var gerçekten. Çamaşır hallediliyor da bulaşık deterjanı konusunda insanın makineden çıkan bulaşıkları parçalayası geliyor. Kullanığım Pril Perfect çelik tencereleri rezil etti resmen. O da bitsin tablet mablet almayacağım, gidip en ucuz toz deterjanı sirke ya da parlatıcı ile kullanacağım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Arkadaşlar deterjanların formüllerinde değişiklik mi yaptılar acaba? Ariel olsun Omo olsun temizleme performanslarında ciddi düşüş var.

Ben de son aldığım toz Omo paketinden memnun kalmadım pek. Eğer beyaz çamaşırlarda ciddi lekelenme olursa bazen çıkarmadan bırakabiliyor. Beyaz çamaşırlarda arada sırada suya bastırma fonksiyonunu kullanırsam sorun kalmıyor. Ariel'i 1,5 senedir kullanmadım, ondan şu anki halini bilmiyorum. Ancak Ariel Dağ Esintisi 5-6 yıl evvel inanılmaz derecede harika kokarken şimdiki dağ esintisi ile yıkadığınızda çamaşırlar yağa batırılıp sıkılmış gibi iğrenç kokuyor. Ondan Ariel'i bırakmıştım.

En son Eylül'de 8kg Omomatik almıştım. Bitince indirimlisine denk gelmezsem Bim'den Billmatik alacağım sanırım. Onu da Omo üretiyor nasılsa.

Günümüzde makinelerin de, deterjanların da yıkama kalitesinde ciddi düşüşler var gerçekten. Çamaşır hallediliyor da bulaşık deterjanı konusunda insanın makineden çıkan bulaşıkları parçalayası geliyor. Kullanığım Pril Perfect çelik tencereleri rezil etti resmen. O da bitsin tablet mablet almayacağım, gidip en ucuz toz deterjanı sirke ya da parlatıcı ile kullanacağım.

Geçenlerde başka yere de yazmıştım, durum Ariel için de aynı. Mutfak havlularındaki lekeler 60 derecede pamuklu programda yıkandığı halde çıkmamış. Sanırım formüllerde oymalar yapılıyor. Eskiden Alo bile iyi sonuç verirdi. İnsanları zorla leke çıkarıcı almaya mı yönlendirecekler bilmiyorum.

• Yetti artık gerçekten insanları böylesine deli gibi tüketime yönlendirdikleri. Alınanlar da bir işe yarasa bari.
    Firmalar artık kalıcı ürün üretmeyi sevmiyorlar. Alıp çöpe atmamızı ve hep daha fazlasını satın almamızı istiyorlar.
    Ben leke çıkarıcılardan oldum olası hazzetmem. Para tuzağı olarak görüyorum.

Yazın Bingo Automat Soda Etkili almıştım; beyaz çamaşırlar rezil oldu. Bir de Bind Activat çamaşır beyazlatıcısı ekleyeyim bari, öyle kullanırım dedim ama hiçbir faydasını göremedim. Gittim Omo aldım, çok daha iyi ama eski Omo da değil. Bendeki de beyaz mutfak bezlerinde ufak da olsa leke bırakabiliyor.

Konu dışına çıktık ama bence mutfağa mikrofiber bez alın. Çok kullanışlı, leke de tutmuyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.