Şimdi Ara

Saçım Dökülüyor Ne yapmalıyım?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
3
Favori
56.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar 16 yaşındayım saçlarım son 1 yıl içinde çok dökülmeye başladı.Bu yazda yanlardan açılmaya başladı.Ben son 5 yıldır neredeyse her sabah saçımı şampuanla yıkarım ailem çok kızar ama takıntı olmuş ondan olabilir mi?.Saçlarımın arkasında hiç dökülme yok.Önlerinde çok dökülme var.Saçımı tararken bir çok tel dökülüyor.Bu yanlarımın açılmasını durdurmak ve yeni ordan saç çıkartmak mümkün mü?

• ah kardesim bende aynı sorun var ama bende dökülmüyor açıklık var bir doktora görün bence ama korkma ilerde saç ektilirsin en kötü saçını kazıt olmadı ilersi için dökülmez kısa olduğu için...
  • saçanı dar tarakla değil geniş dişli tarakla tara bide fazla tarama yeşil çay iç metobolizmayı hızlandılır saçalr azda olsa çıakr dediğim gibi saçını uzatma kazıt dökülmez ve o arada doktora görün problem yoksa kazıt fazla uzatma saçını ..takma kafana gelip geçiçi dünya üzülmene gerek yok daha yaşın geç ilerde neler çıkıcak zaten yoluna
  • ailenizdede muhtemelen bolca saçı dokulen kısı vardır ırsi birşey bu:(
    yan ve arkalar zaten erkekde dokulmez
    on ve ust dokulur

testosteron normalin üstünde ise bunyede dihidrotestosterona donusur ve
    kas dokuda artıs
    seste kalınlasma
    kıllanmada artıs
    bazı yerlerde buyume :)
    vucut yaglarında azalma vs olumlu etkıler dısında

sac dokulmesı olumsuz etkısınıde gosterır

cozumu bircok farklı markanın urettıgı "saw palmetto" adlı bıtkıyı duzenlı gece yatmadan tuketmenız.

hazır kapsul vs kullanmak ıstemessenızde
    aktarınızdan sabal meyvesı adıyla ısteyıp kullanmanızı onerebılırım.

geçmiş olsun

unutmadan yapmanız gerekenlerı yazdım
    birde yapmamanız gerekenleri ekliyeyim

sampuanı dırek degıl avcnuzda sulandırarak sacınıza surun
    sampuanı kafanızın tepesıne degıl arka yada yana,lara surerek tum kafanıza dagıtın (bu bolgelerde dokulme olmaz erkekde)
    sampuanı,lamayı banyonun basında yapın kı tamamen durulansın banyo sonuna kadar
    sampuanlarda (ozellıkle kepek onleyıcı dıye gecınenlerde bulunur) sılıkon dımetıkon vs turevı sılıkon bazlı maddeler olanları almayın
    bimde satılan 3 lırara 1 kılosu olan dushy marka evyapın urettıgı sampuanlar bırcok pahalı sampuandan katkat ıyı ve zararsızdır ornegın
    çok sıcak suyla yıkanmayın
    cok sık dişli tarak yerıne genis aralıklı fırcalar kullanın
    duzenlıolarak her gece saclarınızı tarayın kan dolasımı artar dokulme azalır yenı sac cıkısı hızlanır...

eksık kalan varsa uzman arkadaslarım tatamlasın

gecmıs olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McOrco -- 18 Ağustos 2011; 15:23:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: McOrco

ailenizdede muhtemelen bolca saçı dokulen kısı vardır ırsi birşey bu:(
    on ve ust dokulur

kas dokuda artıs
    seste kalınlasma
    kıllanmada artıs

cozumu bircok farklı markanın urettıgı "saw palmetto" adlı bıtkıyı duzenlı gece yatmadan tuketmenız.

geçmiş olsun

sampuanı kafanızın tepesıne degıl arka yada yana,lara surerek tum kafanıza dagıtın (bu bolgelerde dokulme olmaz erkekde)
    sampuanlarda (ozellıkle kepek onleyıcı dıye gecınenlerde bulunur) sılıkon dımetıkon vs turevı sılıkon bazlı maddeler olanları almayın
    bimde satılan 3 lırara 1 kılosu olan dushy marka evyapın urettıgı sampuanlar bırcok pahalı sampuandan katkat ıyı ve zararsızdır ornegın
    duzenlıolarak her gece saclarınızı tarayın kan dolasımı artar dokulme azalır yenı sac cıkısı hızlanır...

gecmıs olsun.

Cok teşekkürler,gercekten Sabal meyvesi açılmış olan bölgeye etki eder mi?Sac çıkar mı?Ayrıca Bioksin Forte Sprey bu bölgede işe yarar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rockerboy-h -- 18 Ağustos 2011; 16:16:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rockerboy-h

quote:

Orijinalden alıntı: McOrco

ailenizdede muhtemelen bolca saçı dokulen kısı vardır ırsi birşey bu:(
    on ve ust dokulur

kas dokuda artıs
    seste kalınlasma
    kıllanmada artıs

geçmiş olsun

gecmıs olsun.

Cok teşekkürler,gercekten Sabal meyvesi açılmış olan bölgeye etki eder mi?Sac çıkar mı?Ayrıca Bioksin Forte Sprey bu bölgede işe yarar mı?

neyazıkkı dokulmeyı durdurur
    cıkarmaz :(

saç cıkaran urunler bioksin olsun minoxil olsun omur boyu kullanım gerektiren bırakıldıgında cıkardıgı saçların yenıden dokuldugu urunler
    bunları bıldıgımden bu urunlerle ılgılı deneyımım yok

olanı korumak en akıllıcası
  • Öncelikle geçmiş olsun.

Benimde saçım dökülmeye başlamıştı şampuandandır diye değiştirdim, fakat gene dökülmeye başladı. kükürtlü sabun denedim bu sefer saçım çok sertleşti dökülmeyede fayda olmadı. En son BITTIM SABUNU diye bir sabun var onu aldım saçımda dökülme inanılmaz derecede azaldı ve saçlarım yumuşacık oldu hiç sertleştirmedi, hocam öneririm sanada bıttım sabununu araştırabilirsin.
  • En iyi doktora görün ailenle konus McOrco abimizin dedikleri iyi bilgiler.ama doktoro görün
  • @McOrco yazdıklarına ekleme yapmak istiyorum;
    Normalde DTH baskılamak için Finasterid içeren ilaçlar kullanılır(yaşın itibari kullanman çok sakıncalı bir durumdur)
    saw palmetto bu alandaki yönü tam kanitlanmiş değildir. Ticari boyut itibari ile ortaya atılmış bir bilgi olabilir.
    Finastreid ikamesi olan ürünleri yazabilirim: Ekmekleri cavdar ve kepekli ekmek türünde tüketmeye çalış DTH bir kısmını baskılar. B6 vitamini ve cinko vitamin hapları kullanılabilir(benexol b12 ve zinco cinko)..

Tavsiyeme gelirsek 16 yaşında gelişme cağındaki birinin bu ilaçları ve metotları kullanması çok zararlıdır.. O yüzden bu önerilerden hiçbirini 19-20 yaşına kadar kullanmayı düşünme belki doktora gidersen minoxidil önerebilir, oda doktor kontrolünde gerçekleşmelidir..

Senin saç dökülmen B vitamin kaynaklı olabilir bir doktora git test yaptırsın. Eğer erkek tipi dökülmen varsa yani ailende saçı dökülmüş erkek çok varsa bu olasılık yüksektir. Aşırı spor yapma, uçkuruna sahip ol diyebilirim anca

Şampuan önerimde Sebamed anti hair loss 15 tl civarıdır bu şampuanı kullanmanı şiddet ile tavsiye ederim bir çok sorununada çözüm olabilir(vitamin bazlı dökülme değilse)
  • proscar sonrasida olasi yan etkilerden biri jinekomasti

sactan olmayalim derken

nadide sultan gibi bi erkek olmakda olasi sanirim :)

enazindan bunuda onlemek icin antiostrojen nolvadex vs turevi bisilerle kullanimi dusunulebilir

16 yasinda bi gencede pro vucutgelistirme sporcusu gibi ilac yuklemek haklisiniz mumkun degil

umarim bahsettiginiz gibi b vit. eksikligine bagli irsi olmayan ufak bir sorundurda yolun basinda kurtulur kardesimiz
  • Hocam mesleğiniz nedir? Bu bilginin kaynağını merak ettim?

Aslında direk proscar hakkında şu bilgileri vermem daha mantıklı olur
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Finasterid
    %1 lik bir yan etkidir jinekomasti
    En çok görülen sorunlardan bahsedeyim;
    Unutkanlık başta geliyor.. Finasterid kullananların bir çoğu kesinlikle bunu söleyecektir size.
    libido da düşüklük bu cok nadir gözükür ama ilacı kullanmaya basladiğinda biraz hissedilir bir durumdur..
    Bende daha çok görülenlerden biri kas gelişimi olayıdır performans düşüklüğü yaşanır..
    Jinekomasti su ana kadar ben dünya forumlarını tariyorum bu konuda rastlamadım..

Kullanım biçimi önerilerim;
    Proscar kullaniliyorsa 5-6 parcaya bölerek hatta ben 1 mg değilde 0,65 mg olarak kullanıyorum.
    Bazen haftanın 4 günü aliyorum bazende bunu 5 gün yapiyorum haftada 2-3 gün ilaci icmiyorum
    Bu sayede unutkanlık ve performans düşüklükleriden kurtuluyorum.
    Cinsel anlamda da herhangi bir sorun daha yaşamadım eskisinden pek bir farkım yok sadece normal anlardaki şehvetim eskisinden biraz daha az sanırım.. İlişki anında hiçbir sorunum olmuyor.
    Saçı 2 sene içinde tepe bölgesinde dökülmeye başlayanlarda yani daha herşey yeni iken kaybedilen saci geri kazanmak adina bu ilaca 1 senelik basvurmak ve minoxil ile tedaviyi sürdürmek mantikli bir olaydır.. 1 sene sonunda Finasterid birakilip minox devam edildiğinde dökülme sorunu ortadan kalkacaktır..

Bide Jinekomasti sorunun üstesinden gelmek için haftada 3 gün spor yapmak ve gögüs bölgesi spor hareketlerini buna dahil etmek, bu sorunun ortaya cikmasini oldukca düşürceğini düşünüyorum.. Sonuç itibari ile bünyemizdeki bütün testesteronu baskılamıyoruz sporda bu bölegedeki bu sorunu gidermek için yeterli miktari bize sağlayacaktır zaten olay testesteronun DTH dönüşmesi ile alakalı bunun tip 1 tip 2 si gibi kavramlar var. İlac ilk ay kendini bir cok alanda belli eder eger size etki ettiğini düşünürseniz hemen bıraktığınız taktirde hiç bir yan etkisi kalmaz..
  • muhendisim
    ama sporlada ilgilendigim icin ilaclaclarla alternatiftipla ve saglikla ister istemez oldukca ilgileniyorum
    prospektusunde yanetki olarak jinekomasti ihtimali bile gecen her urun her erkek icin korkulu ruya

%1 de kucuk bir oran sayilmaz milyonlarca kullanici dusunuldugunde

umalimki kimseye denk gelmesin o %1 ihtimal

testosterona mudahale dolayli yoldanda olsa ostrojenede mudahale demek

orn disardan testosteeon enjeksiyonu testosteronu arttirsada jinekomasti riskide getiriyor.

halbuki jinekomasti testosteron azligindan bilinir... ? :)

konuyu daha fazla dagitmiyayim :)

mumkun olsugunca kimyasallardan uzak durmasini onermekten baska birsey gelmez arkadasimiz icin elimden

yanliz bir "cilt hekiminin" oldukca yarari olcaktir orasi suphesiz ;)
  • Sölediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Sonuç itibari ile her etki bir tepkiye neden olacaktır. Arkadaşımızın yapabileceği en uygun şey doktora gitmektir. Bu topici okuyacak saç dökülmesi yaşayan arkadaşlarada yol gösterir yazdıklarımız.

Jinekomsati testestoronun, dönüştüğü önemli bir hormon olan testestoron ikamesi DTH a dönüşür, DHT da östorojenın bünyedeki minktarını düşürür bu sayede hormonun erkek üzerindeki etkisi min düşer.. Aslında hem birbirleri ile bağlantili hemde değil.. Bu ilaclar DTH blok eder. %60 civarında blok etme durumları vardır.. DTH da testesterondan oluşur Dihidro nun acilima organik kimyadan girip daha cok kafa karıştırmak istemiyorum ama sonuç itibari ile bünyedeki testesteron artisi DTH da artirir. DHT oranı artikca, östorojen hormonu düşer gibi bir döngü vardır ama her testeteron DHT da dönüşmez vs.. Küçük olasılıklı bir döngü
    Jenkomasti bu ilaçlarda görünme etkisi aslında %1 in cok cok altinda dır. Dediğim gibi kullanım şeklide önemlidir.

@McOrco verdiğiniz yararlı bilgiler içinde size teşekkür ediyorum :)
  • Off benim de çok canımı sıkıyor bu saç dökülmesi,saçlarımı 3 kere uzatmak istedim ve 3 ünde de belli bir uzunluğa oluşunca çok fazla dökülüyor diye kestirdim.Şu an yine uzatıyorum ama bu sefer kestirmicem,dökülürse dökülsün zaten saçım kısayken de çok dökülüyor.Artık yememden içmemden kesip düzenli olarak minoxidil almayı düşünüyorum.
  • Allah yardımcın olsun .
  • o yaşta proscar kullanma. Sakallarda vücut kıllarında sorun olur. bırak dökülsün mevsimseldir belki yok hala dökülüyorsa doktora gitmen gerek.
  • özellikle sınav zamanı bir dönem ben de yaşadım bu problemi.

Yorgun olduğum için saçlarım dökülüyordu sanırım.bir dost tavsiyesi üzerine vitamin takviyesi ve şampuan aldım ,ilk haftada dökülmelerim bayaa azalmaıştı.bir de saçı dıştan besleyen şampuan aldım
    http://www.herbalislife.com/herbalife-sac-bakim-seti.html kullandığım ürün buydu.
  • Phytum Anti-Chute bilen kullanan var mı
  • http://www.alkolsuzsampuan.com/
    Yellow X : Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm..

Tüm saçlar için geliştirilmiş "X-tract 13" formülü saçlarınızı besleyerek saçınıza dolgunluk, parlaklık, dayanıklılık, yumşaklık, canlılık kazandırır. PH değeri cildini ve saç derinizle uyumludur.
    Saçımızı Tanıyalım.

İnsan var olduğundan beri saça, her devirde gizli bir anlam yüklemiş. Tarihin her döneminde; yaşantısı boyunca saçlarını, amaçlarının göstergesi için bir aksesuar olarak kullanılmıştır. Erkekler bir güç sembolü, kadınlar ise güzelliklerini ortaya koyabilecekleri bir gösterge olarak görmüştür. Böylece saçlarımızın sağlıklı ve güzel olması hiç önemini kaybetmemiş ve yüzyıllar boyunca insan, saç dökülmesine karşı çare aramıştır. Saçlarımız; sadece güzelliğimizin göstergesi değil, vücudumuzun da psikolojik ve fizyolojik göstergesinin de bir ifadesi olmuştur.

Bir saç kökü, ömür boyu 10-20 defa kendisini yineleyerek / yeniliyerek 3-8 yıl süren devirler halinde tekrarlar. Her seferinde yeni saçlara kavuşuruz. Ancak bizler bunu kolay farkedemeyiz. 3-8 yıllık dönemler boyunca bir saç teli 3 aşamadan geçerek doğar, büyür ve dökülür. Herhangi bir anda, normalde, saçların %10-13 telogen, %1 katagen ve %85-90'ı anagen dönemdedir. Bir günde ortalama 100 telogen saç kendiliğinden dökülür/dökülebilir.
    Saçı Dökülmesinin Nedenleri.

Saç kökü taban bölgesinde bulunan ince kılcal damarlar aracılığı ile beslenir bu kılcal damarlar saçı oluşturan öncü hücrelere besin maddeleri ulaştırarak onların gelişip, çoğalıp farklılaşarak saç teli oluşturmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle saç köklerine iyi derecede kan dolaşımını sağlamak, saç gelişimi için çok gereklidir. Testosteron metabolizmasının bir ürünü olan dehidrotestosteron yaş arttıkça saçın kısalmasına daha sonra incelenmesine ve saçlarımızın dökülmesine neden olmaktadır.

Kadınlarda %40, erkeklerde ise %50 oranında saç dökülmesi yaşanmaktadır. Erkeklerde genetik yatkınlık, kadınlarda hormonal bozukluklarda (gebelik, menopoz dönemi vb. ) saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Ayrıca stres , yorgunluk , yetersiz beslenme , aşırı alkol kullanımı, hava koşulları gibi nedenler de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saçın yapısını bozan etkenlerin başında kozmetik uygulamalar gelmektedir. Saçı düzenli tutmak ve görünümünü güzelleştirmek için çeşitli kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, perma, fön, röfle vb. kullanılmaktadır. Uygulamanın yanlış yapılması, kozmetik amaçla saça uygulanan maddelerin içinde bulunan kimyasallar, uygulama yapılan saçın özelliklerini saçın gövdesinde dejenerasyona yol açarak saçın donuk, kırık, bakımsız, cansız, zor şekillendiren bir hal almasına neden olur.http://www.alkolsuzsampuan.com/
  • gerçekten saçlarım dökülüyor diye bakarken çok fazla kaynak buldum kangı bırıne guvenıyım saşoırmıs durumdayım bende forumdada cok fazla konu var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newplus -- 6 Ekim 2012; 23:40:44 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.