Şimdi Ara

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAVAŞ GEMİSİ:YAMATO

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
28.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yamato (Battleship, 1941-1945)
    Yamato, Japonya'da Kure'de inşa edilen 65,000-tonluk (tam yüklü 72,800-ton) iki savaş gemisinden biriydi. O ve kardeş gemi Musashi dünyada inşa edilmiş en büyük savaş gemileri olup boyut ve silah kapasitesi açısından ABD'nin Montana sınıfı savaş gemilerini dahi geride bırakmaktaydılar. 9 adet 460mm (18.1-inch) ana saldırı topları, 1460kg (3200 pound) ağırlığında zırh delici mermiler atmakta olup o zamana kadar kullanılmış olan en etkili deniz silahları idi. İki geminin zırh koruması da o zamana kadar yapılmış en güçlü koruma zırhı olarak tarihe geçmiştir.

Yamato 1941 yılında, Pacific savaşının başlamasından sadece 1 hafta sonra hizmete girdi. 1942 yılında yapılan kritik deniz savaşlarında Yamato, filo komutanı Isoroku Yamamoto'nun bayrak gemisi olarak kullanıldı. Sonraki yıl ise gemi çoğunlukla zamanını Truk'da Japonya'nın Merkez Pasifik üslerini koruyan hareketli deniz gücünün bir parçası olarak geçirdi. USS Skate (SS-305) tarafından 1943 Aralığında torpillenen Yamato, 1944 yılının Nisan ayına kadar onarım gördü, bu sırada geminin uçaksavar bataryaları önemli derecede güçlendirildi. Daha sonra Haziranda Filipinler Denizi savaşına katılan gemi Ekim ayında Leyte Körfezinde savaştı. Son çatışmada ABD donanması uçaklarının torpillerine hedef olmasına rağmen Samar adası açıklarında ABD uçak gemileri ve destroyerlerine karşı güçlü silahlarını kullanma fırsatı buldu.

Yamato Leyte Körfezi savaşında fazla hasar görmemişti ve Kasım 1944'te yeniden bakıma alındı. İlave uçaksavar bataryaları monte edilen gemi, 1944-45 kışında Japonyada üslendi. Mart 1945'te yeniden ABD uçaklarının saldırısına uğrayan gemi bu saldırılarda da sadece hafif hasar görerek gücünü kanıtladı. Ancak bu güzel gemi artık yaşamının sonuna gelmişti. Çünkü Japonya artık yenilmeye mahkum gözüküyordu. Onurlarına düşkün olan Japonlar yenilgiye katlanamadıkları için tüm Japon toplumu intihar etmeyi kendilerine seçenek olarak görmeye başlamıştı.

Takip eden ay Yamato bu düşünce ile hazırlanan "Ten-Go" harekatında görevlendirildi. Bu görevin amacı Okinawa adasını istilaya gelen ABD donanmasını durdurmaktı. Asıl görevi Kamikaze uçakları üstlenmişti ancak havada çok üstün olan ABD uçaklarına karşı yeterli hava koruması olmamasından dolayı Japonlar son çare olarak ellerinde kalan gemilerle uçaklarına destek olup üzerlerindeki baskıyı hafifletmeyi düşünmüşlerdi. Japon filosunun cephanesi boldu ancak yakıtı sadece Okinawa'ya gidecek kadar konmuştu. Başka bir deyişle filo intihar etmeye gidiyordu. 7 Nisan 1945'te kuzey Okinawa'ya 200 mil uzaklıkta Yamato ve beraberindeki gemiler yüzlerce ABD uçağının saldırısına uğradı. Filoyu sadece 3 uçak koruyordu. Savaş saatlerce sürdü. Gemiye pekçok torpil isabet etmişti. Ayrıca bombalanan gemi bütün mürettebatıyla beraber sulara gömüldü.

Savaştan sonra sadece Japonya'da değil pekçok ülkede ünlü olan gemiye ait batık ilk kez 1985 yılında bulunarak incelenmiştir. Daha sonra 1999 yılında batığa tekrar dalan araştırmacılar ayrıntılı bir inceleme yapmak imkanını bulmuşlardır. Gemiye ait iki büyük parça suyun 1000 feet of altında yatmaktadır.

Kaynak :www.history.navy.mil/photos/sh-fornv/japan/japsh-xz/yamato.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baytekin -- 22 Aralık 2005 16:11:30 >

• galiba resimlerin bulunduğu sunucuda sorun var..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pacman -- 22 Aralık 2005 16:19:02 >
  • iyiki amerika tarafından yenilgiye uğratıldılar , yoksa dünyanın en büyük emperyalistlerinden biri olacaklardı , Türk milleti nedense japonları çok sever

ama 1. dünya savaşında ingilizlerle birlikte olmuşlardır , hatta savaşta onlar olmasaydı belki de galip çıkardık
  • 17_ocak,
    Sana hak veriyorum. Gerçekten emperyalist ve acımasızlar gibime geliyor. Oldum olası uzak doğu insanları bilhassa japonlar bana antipatik gelir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

iyiki amerika tarafından yenilgiye uğratıldılar , yoksa dünyanın en büyük emperyalistlerinden biri olacaklardı , Türk milleti nedense japonları çok sever

ama 1. dünya savaşında ingilizlerle birlikte olmuşlardır , hatta savaşta onlar olmasaydı belki de galip çıkardık

ama sanırım sonuçta gene kazanan emperyalizm oldu ne yazıkki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krushmut -- 22 Aralık 2005 18:20:53 >
  • demek istediğim bulundukları kültür seviyesi yüzünden amerikdan daha azılı bir emperyalist olacakları kesindi , çinlilere yaptıklarını bilseniz insanlığınızdan utanırsınız

yani adamlar zamanında çinden malezyaya , hatta taylanda kadar bir bölgeyi ele geçirmişler , hatta sultan hamid ile kurulan ilişkiler sonucu Abdülhamidin oğlu olan bir şehzadeye 1920lerden sonra tayland krallığını teklif etmişler

yani eğer 2. dünya savaşında yenilmeselerdi , belki şimdi rusya bile olmazdı , çünki rus ordularına kan kusturmuşlar zamanında

kültürleri gereği yenilgiyi kabul etmiyorlar , yenilirlerse kendilerini öldürüyorlar , ayrıca adamların ekonomik sistemi oturmuş , adamlarda yüzlerce hatta bin yıldan daha eski birçok köklü şirketler var

kısacası , kültür ve gelenekleriyle dünyanın başına bela olabilirlerdi , şimdiki ekonomik gücüyle bir de güçlü bir orduya sahip olduklarını bir düşünsenize

• Bazı milletlerin geçmişden gelen kültürlernde war olan yayılmacı politka tutkusu wardır.Japonlarda İngilizler ve Türkler gibi bu milletlerden biridir.. Bu arada o gemi manewra yapabiliomu yaa
  • şimdiki 300 metrelik petrol tankerleri yapıyorsa o da yapıyordur , yayılmacı politikadan kastın nedir

Türkler haricindeki diğer devletlerin hepsi gittikleri bölgeleri sömürmüşlerdir , ama Türkler gittikleri bölgeye hizmet götürmüşlerdir

Osmanlı arşivlerinde bu açıkça görülür , vergi gelirlerinden fazla o bölgelere yatırım yapılmıştır

dolayısıyla KIZILELMA veya GAZA ları , sömürgecilikle karıştırmayalım
  • Yayılmacılıktan katım sömürgecilik diil.Dunya toprakları üstünde egemen olma,sınırlarını genişletmeyi kastettim... sosyal,ekonomik yada kültürel bi sömürü deil
  • Japonlar ve emperyalizm?çok yanlış bir düşünce.japonlar üretim ve teklonoji ile zenginleştiler.kendileri çalışarak zenginleştiler.amerika gibi homo arap şeyhlerini eylendirerek zengin olmadılar.asıl emperyalist güçler batılı güçlerdir.uzakdoğu felsefesi ve yaşamı emperyalizmden çok uzaktır.
  • sen hiç japon tarihini okudun mu ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

iyiki amerika tarafından yenilgiye uğratıldılar , yoksa dünyanın en büyük emperyalistlerinden biri olacaklardı , Türk milleti nedense japonları çok sever

sultan niçin japonya ile ilişkileri geliştirmek için ertuğrul zırhlısını göndermiş.?
  • ileriyi gördüğü için olsa sanırım
  • Yarın bi gün japonlarla aynı ırktan olduğumuz gerçeği kabul edilince,ne düşünüceğinizi merak ediyorum.
  • ilk resim geminin ne kadar dehşet verici olduğunu açıkca ortaya koyuyor
    ben japonları severim.imkanım olsa orada çalışmayı da düşünürüm

Mesleğim gereği orada daha fazla imkan bulabileceğime inanıyorum
    meslek: gemolog( Gemoloji ile uğraşan bilim adamı)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nihonjin

Yarın bi gün japonlarla aynı ırktan olduğumuz gerçeği kabul edilince,ne düşünüceğinizi merak ediyorum.

şahsen Türkçeye en yakın dil japonca , bunu biliyorum , kültür olarakta benzer yanlarımız var

ama şahsen emperyalizm ve japonlar hakkındaki görüşlerimin değişeceğini hiç zannetmiyorum , ben olaya tarafsız baktığım inancındayım
  • hmm çok açıklayıcı oldun gemoloji-gemolog anlamalıydım. Gemoloji nedir gemi bilimi mi ( şaka yapıyorum tabiide biraz açarsan fena olmaz, madenlerle ilgili birşey sanırsam)
  • quote:

Orjinalden alıntı: pacman

hmm çok açıklayıcı oldun gemoloji-gemolog anlamalıydım. Gemoloji nedir gemi bilimi mi ( şaka yapıyorum tabiide biraz açarsan fena olmaz, madenlerle ilgili birşey sanırsam)

elmas , yakut , zümrüt

• Anılarımı depreştirdiniz yahu.
    Birzamanlar TRT'de "Uzay Gemisi Yamato" isimli bir çizgi film yayınlanmıştı.Epey etkilendiğimi hatırlıyorum.
    Demek ki Japonlar çaktırmadan olayı bilimkurguya dökerek gemileriyle övünmüşler.

Biraz araştırdım da,uğruna internet siteleri kurulmuş, hatta DVD koleksiyonları bile satılıyormuş yaw...

• starcraft oynamış arkadaşlar bilir.terranların en büyük hava aracı olan battlecruiser ın en güçlü silahının adı da yamato gun idi.büyük olasılıkla ismini japon gemisinden almıştır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.