Şimdi Ara

MÜHENDİSTEN ÜNİVERSİTE-BÖLÜM Sıralaması. MUTLAKA BAKIN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
3
Favori
10.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hepsi mesleğin özelliğine göre araştırmalarım ve bölümlerde okuyan arkadaşlarımla konuşmalarım sonucunda varmış olduğum neticelerdir. Son senem inşallah...

Sıralamamda verilen Mühendislik Eğitimini dikkate aldım. Boğaziçi daha çok ekonomi ve yönetim bilimleri üzerine yoğunlaştığı için sıralamarda düşük gözükmektedir.

Çalışmak istediğiniz sektöre göre ayırdım ki ileride hayal kırıklığı yaşamayın.

Elektronik : Bilkent EE > ODTÜ EE > İTÜ Elektronik ve Haberleşme > Boğaziçi EE
    Telekomünikasyon(Haberleşme) : İTÜ Elektronik ve Haberleşme > ODTÜ EE = Bilkent EE > Boğaziçi EE
    Elektrik : İTÜ Elektrik > ODTÜ EE > Boğaziçi EE = Bilkent EE

Software ODTÜ Bilgisayar > Bilkent Bilgisayar > İTÜ Bilgisayar = Boğaziçi Bilgisayar
    Hardware İTÜ Bilgisayar > ODTÜ Bilgisayar =Bilkent Bilgisayar > Boğaziçi Bilgisayar

Otomotiv: İTÜ Makine > ODTÜ Makine > Boğaziçi Makine > Bilkent Makine
    Diğer Tüketici Ürünleri: ODTÜ Makine = İTÜ Makine > Boğaziçi Makine > Bilkent Makine
    Savunma Sanayi: ODTÜ Makine > İTÜ Makine > Bilkent Makine > Boğaziçi Makine
    Nano Teknoloji: Bilkent Makine > ODTÜ Makine > İTÜ Makine > Boğaziçi Makine

Endüstri Mühendisliği: Boğaziçi Endüstri > Bilkent Endüstri > ODTÜ Endüstri > İTÜ Endüstri

İnşaat Mühendisliği: İTÜ İnşaat > ODTÜ İnşaat > Boğaziçi İnşaat

Bu forumdaki bu hafta için son mesajım, stajım başlıyor. Herkes inşallah istediklerine göre doğru yerleri tercih eder. Bir de sakınlıkla bazı vakıf üniversitelerin reklamlarına kanmayın!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Edit: 3 gün bakamadım kusura bakmayın. Çok fazla pm geldiği için artık bakmıyorum sizde kusura bakmayın.
    Konuya eklenen önemli şeyleri buraya editliyorum.
    -----------------------------------

MÜHENDİS CEO'LAR

MÜHENDİSTEN ÜNİVERSİTE-BÖLÜM Sıralaması. MUTLAKA BAKIN

"BOĞAZİÇİ, ODTÜ VE İTÜ... Türkiye'nin CEO fabrikası gibi çalışan bu 3 üniversitesi, iş dünyasından kiminle sohbet ederseniz edin karşınıza çıkıyor. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, rakamlar söylüyor.
    Capital'in Türkiye'nin en büyük şirketlerinde yöneticilik yapan 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO'ların yüzde 56 gibi büyük bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor..."

"...CEO'ların mezun olduğu bölümlere baktığımızda ise mühendisliğin açık ara önde olduğu görülüyor. Çünkü Türkiye'deki CEO'ların yüzde 52,8'i mühendislik mezunu. Onu, yüzde 25,6 ile işletme bölümü mezunları izliyor.
    Mühendis kökenli olmayı, bu alanda eğitim almış olan Sarkuysan Genel Müdürü Hayrettin Çaycı, şöyle anlatıyor:
    'Mühendislik eğitimi, kişide matematiksel bir düşünce sistematiği oluşturur. Bu analitik perspektif iş hayatındaki problemlerin çözümünde çok etkili oluyor. Kazandığım bu özelliklerin başarılarıma büyük katkı sağladığını düşünüyorum.'
    İTÜ'nün makine mühendisliği bölümünden mezun olan Eti CEO'su Tuncer Akgün'e göre mühendis kökenli olmak kısaca şöyle:
    'Mühendislik bence optimumu bulma sanatıdır ve bence liderlik ve yöneticilik de aslında budur.'
    Bir diğer mühendis yönetici Vestel Şirketler Grubu CEO'su Ömer Yüngül ise 'Analitik düşünme açısından yöneticilerin mühendis olması, bence hem önemli hem kullanışlı. Örneğin her işimi rakamlara bağlamak ve hep üretimi düşünmek bu eğitimin bana sağladığı en büyük katkı' diyor. 'Keşke herkes bir dönem mühendislik okusa…' diyen Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker, 'Mühendislik eğitimi, en başta pozitif düşünebilmeyi, öte yandan sorunun işleyiş prensiplerine doğrudan bakma ve analitik bir şekilde çözümleme yeteneği veriyor. Bu da iş dünyasında çok önemli bir kavram' şeklinde konuşuyor..."

kaynak:http://www.capital.com.tr/AnaSayfa/Default.aspx

@sahinkenan89
    Şuan MIT'de (mühendislik programlarında) hocalık yapmaya devam eden Türk Üniversitelerinden Mezunla baktım. Sadece İTÜ ve ODTÜ'den var.

*Civil and Environmental Engineering (İnşaat Mühendisliği) MIT Öğretim Kadrosu:http://cee.mit.edu/faculty#F-K
    Sadece İTÜ'den var:http://cee.mit.edu/buyukozturk

*Electrical Engineering and Computer Science (elektrik-elektronik-haberleşme-bilgisayar mühendisliği) MIT Öğretim Kadrosu: http://www.eecs.mit.edu/faculty/index.html
    Sadece ODTÜ'den var:http://lids.mit.edu/people/faculty/ozdaglar-asuman.html

*Mechanical Engineering (makine mühendisliği) MIT Öğretim Kadrosu: http://meche.mit.edu/people/faculty/
    Türkiyeden Mezun Yok.

@sahinkenan89
    Boğaziçi Robert kültüründen gelmektedir.
    İTÜ Osmanlının yıkılmasını engellemek için kurulmuş ve sonrasında yeni Türkiye'nin kurucu mühendislerini yetiştirmiş ve şuan teknoloji ve araştırma üniversitesi olarak Türkiye'nin iç dinamiğine öncülük etmekle görevlidir.
    ODTÜ ise mualiftir. Türkiye'nin Dünya'ya entegrasyonu olmuştur ve şuan savunma sanayi'nin öncülüğünü etmekle görevlidir.
    Bilkent ise daha çok akademik hayatına devam eden mezunlar vermektedir ve Türkiye'nin bu 4 üniversitesine kaliteli hocalar yetiştirerek üniversitelerin gelişimine öncülük etmektedir.

@sahinkenan89
    EN İYİ ÜNİVERSİTE DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLAMAZ ya da EN İYİ BÖLÜM NEDİR ? böyle bir şey yok olamaz.

"Kişinin yeteneklerine uygun bölüm ve kişinin isteklerine cevap veren üniversite vardır..."

@eray93teiz
    Elektrik-Elektronik seçersen
    4. sınıfta elektronik, elektrik, haberleşme gibi genel alanlar birini seçiyorsun ve bunlardan birisini oluyorsun.

Elektronik ve Haberleşme seçersen
    3. sınıfta elektronik ya da haberleşme gibi genel alanlardan birini seçiyorsun ve bunlardan birini oluyorsun. Elektrik-Elektronik'ten tek farkı elektrik müh.

Elektronik seçersen
    sanırım sadece elektronik.

Elektrik Seçersen
    sadece elektrik

Kısacası

elektronik istiyorsan:"elektrik-elektronik", "elektronik ve haberleşme" ve "elektronik" bir farkı yok. Tek fark olarak "elektronik ve haberleşme" ile "elektronik"te bölüm elektronik derslerini 1.sınıftan itibaren görüyorsun. 4 yıla yayılmış.

Haberleşme istiyorsan: "elektrik-elektronik" ile "elektronik ve haberleşme" arasında bir fark yok. Tek fark olarak "elektronik ve haberleşme"de haberleşme derslerini 1. sınıftan itibaren görüyorsun. 4 yıla yayılmış

Elektrik istiyorsan: "elektrik-elektronik" ile "elektrik" arasında bir fark yok. Tek fark olarak "elektrik"te elektrik derslerini 1.sınıftan itibaren görüyorsun. 4 yıla yayılmış

yani öyle iş bulma durumu , alanı geniş meselesi hikaye: en sonunda hepsinden ya haberleşmeci ya elektronikci ya da elektrikci oluyorsun. "ee'nin üstün olduğu bilinçsiz yorum." Bunu bizzat odtü Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesinden duydum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Metu7 -- 1 Ağustos 2011; 15:44:10 >

• gerçekçi bir liste olmuş..
  • altına imza atılır
  • benim anlamadığım neden boğaziçinin puanı bu kadar yüksek?
  • İstanbul + etiket+ boğaz manzarası +kız popülasyonu
  • Liste bence oldukça geçerli olmuş, altına imzamı atarım.
  • güzel ve mantıklı bir sıralama. katılmadığım yok içlerinden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartalhakan

benim anlamadığım neden boğaziçinin puanı bu kadar yüksek?

BOÜN'e gidenlerin asıl amacı genelde teknik anlamda uzmanlaşmak olmaz. Yurt dışı bağlantıları, sağlam bir yabancı dil eğitimi, yöneticilik ve finans sektörü üzerine yoğunlaşmak isteyenlerin öncelikli tercihi olabiliyor. Bulunduğu konum ve özel etiketi de buna eklenebilir tabii ki.

Liste güzel hazırlanmış bu arada. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 30 Temmuz 2011; 13:11:21 >
  • Bir inşaatı İTÜ'lü yapar ODTÜ'lü Ar-GE'sini yapar Boğaziçili'de kokteyline gider olayı doğru herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lenz

Bir inşaatı İTÜ'lü yapar ODTÜ'lü Ar-GE'sini yapar Boğaziçili'de kokteyline gider olayı doğru herhalde

bu sene AR-GE yatırımında İTÜ ODTÜ'yü geçmiş. O lafın bence değişmesi lazım

İTÜ'lü geliştirir ve yapar Boğaziçili'de kokteye gider. ODTÜ artık savunma sanayi ve ankara üniversitesi olarak kaldı.
  • ben de bu yıl sınava girdim ve mühendislik yazacam
    hacettepe bilgisayar mühendisliği
    ege elektrik eletronik üniversitesi
    yıldız teknik bilgisayar mühendisliği
    itü inşaat mühendisliği hangisini önerirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: soulrebel

İstanbul + etiket+ boğaz manzarası +kız popülasyonu

Aynen katılıyorum. Bence haklılar da
  • mantıklı bi sıralama gerçekten.
  • koçun hiç adı geçmiyo heralde
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhammed6542

ben de bu yıl sınava girdim ve mühendislik yazacam
    hacettepe bilgisayar mühendisliği
    ege elektrik eletronik üniversitesi
    yıldız teknik bilgisayar mühendisliği
    itü inşaat mühendisliği hangisini önerirsiniz

itü inşaat mantıklı gibi. en iyi inşaat müh. itüde olduğu zaten bilinen bir şey .
  • arkadaşlar itü endüstriden sonra ytü endüstri gelebilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigitkrmn

arkadaşlar itü endüstriden sonra ytü endüstri gelebilir mi?

bence gelmez. önemli vakıf üniversiteleri var daha
  • quote:

Orijinalden alıntı: eray93teiz

quote:

Orijinalden alıntı: yigitkrmn

arkadaşlar itü endüstriden sonra ytü endüstri gelebilir mi?

bence gelmez. önemli vakıf üniversiteleri var daha

arkadaşın dediği gibi önemli vakıf üniversiteleri var koç sabancı tobb
  • Arkadaşlar İTÜ Elektrik Mühendisliği düşünüyorum ne dersiniz bu bölüm hakkında biraz fikir bildirebilirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lepanto

Arkadaşlar İTÜ Elektrik Mühendisliği düşünüyorum ne dersiniz bu bölüm hakkında biraz fikir bildirebilirseniz sevinirim.

başka bir forumda gördüğüm yazıyı kopyalıyorum.

İTÜ Elektrik Mühendisliği
    İTÜ Elektrik Mühendisliği Türkiye'nin bu alandaki ilk bölümünür. Türkiye'nin ilk Televizyon Yayını dahil bir çok kilometre taşında bu bölümün imzası bulunmaktadır.

Siyaset alanında ilerleyen mezunları arasında merhum 'başbakan ve cumhurbaşkanı' Turgut Özal ile şuan 'Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı' görevini sürdüren Taner Yıldız bulunmaktadır.

İş hayatına devam eden mezunları arasında ise ABB Türkiye CEOsu,Moeller Türkiye CEOsu öte yandan SCHNEIDER Electric,ALSTOM,Zorlu Enerji,PHILIPS,SIEMENS üst düzey yöneticileri ilk bakışta göze çarpmaktadır. Bu mezunların İTÜ Mühendislerine desteği en belirgin olarak SIEMENS'te gözükmektedir. SIEMENS Türkiye'de çalışma fırsatı bulan mühendislerin %90'ı İTÜ mezunudur

2010 Yılında SIEMENS'te yeni işe başlıyan bir İTÜ Mezununun maaşı 2000 TL (kusur) civarındaydı.

Çalışma alanlarını değerlendirdiğimiz zaman geleceği en parlak olan 'Enerji Sektörü'de özellikle Türkiye'de Kaliteli Elektrik Mühendislerine ihtiyaç duymaktadır.

Enerji konusunda Ar-Ge yapmak üzere İTÜ'de Türkiye'nin ilk enerji teknokenti kuruldu.
    "Enerji konusunda Ar-Ge yapmak üzere, Türkiye’nin en aktif enerji kuruluşları İTÜ Enerji Enstitüsü sınırları içerisinde bir araya geldi. Enerji alanında üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneği olmaya aday Enerji Teknokenti, akademik dünyayla enerji sektörünün önde gelen şirketleri arasında sinerji sağlanmasını amaçlıyor. İTÜ ile enerji şirketleri arasındaki anlaşmaya İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan, ARI TEKNOKENT Genel Müdürü Nazire Peker ve Prof. Dr. Altuğ Şişman imza attı.

70 BİN KİŞİNİN 11 BİNİ İTÜ'DE AR-GE ÇALIŞMASI YAPIYOR
    İmza töreninde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İTÜ olarak son 2 yıldır tam bir girişimci üniversite modelini ortaya koyduklarını belirterek, ''Toplam 11 bin kişi gelecek yılın sonuna kadar İTÜ'de, hem üniversitemiz hem de Türkiye için AR-GE çalışması yapıyor olacak. Şu anda Türkiye'deki AR-GE personeli sayısı ise 70 bindir. Bu inanılmaz bir rakam. Bu İTÜ'nün neler yapacağının somut bir göstergesidir.'' dedi. Şahin, Türkiye'nin ilk Enerji Teknokenti'nin kurulmasıyla ilgili ARI Enerji Teknokenti ile enerji şirketleri arasında düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Enerji Teknokenti için başlangıçta 5 bin metrekarelik bir alan ve 4 milyon dolarlık bir yatırım öngörüldüğünü belirtti.

BİLİŞİM, ENERJİ VE HAVA-UZAY-ULAŞIM EN ÖNEMLİ KONULAR
    Türkiye ve dünyanın bilişim, enerji, hava-uzay-ulaşım olarak 3 önemli konusu olduğunu anlatan Şahin, İTÜ'nün hedeflerinin bunlarla örtüştüğünü belirtti.
    Bu anlamda bilişimle ilgili çalışmaları geçen yıl başlattıklarını söyleyen Şahin, ''Enerji ile ilgili işbirliğimizi bugün imzalayacağız. Geriye hava ve uzay kalıyor. Onunla ilgili de çalışmalarımız var. Aynı modelle üniversitemize getirmeye çalışıyoruz.'' dedi.
    Şahin, Teknokent ve AR-GE alanında başlayan projelerin 2012'de tamamlanacağını belirtti. Şahin ''Bu teknokent AR-GE projelerimizin bütçesi de 60 milyon liradır. Bütün bunlar gelecek yıl tamamlanacak. Bunlar tamamlandığında TÜBİSAD 3 bin, ARI-1 ve 2, 2 bin; ARI-3, 4 ve 5 4 bin, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TUGİAD) başlangıç olarak bin, İTÜ öğretim üyeleri de bin kişilik AR-GE personeli çalıştıracak. Toplam 11 bin kişi gelecek yılın sonuna kadar İTÜ'de, bu kampüs alanı içinde hem üniversitemiz hem de Türkiye için AR-GE çalışması yapıyor olacak. Şu anda Türkiye'deki AR-GE personeli sayısı ise 70 bindir. Bu inanılmaz bir rakam. Bu İTÜ'nün neler yapacağının somut bir göstergesidir. ''
    ''Türkiye'de başarıyı yakalamak ne kadar zorsa, yakalanan başarıyı muhafaza edebilmek de o kadar zordur'' diyen Şahin, dünyadaki konumu muhafaza edebilmek için koşmak gerektiğini kaydetti.

İTÜ VE 10 ENERJİ ŞİRKETİNİN ORTAK PROJESİ
    TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan ise projeyi çok önemsediklerini belirterek, “Yaklaşık bir yıl önce Reel Sektör Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve İstanbul Teknik Üniversitesi bir araya gelerek İTÜ Enerji Enstitüsü bünyesinde ‘SEKTÖREL DANIŞMA KURULU’ oluşturuldu. TÜGİAD – İTÜ Yenilenebilir Enerji Platformu (TİYEP), ülkemizde örneğine ilk kez rastlanılan Endüstri Destekli Araştırma Görevi (EDAG) projesini hayata geçirdi. Bu gün ise burada yeni bir projenin hayata geçirilmesi adına toplandık. Bu önemli projenin hayata geçirilmesini sağlayanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman, endüstri ile yakın işbirliği içerisinde olan, verilen lisansüstü eğitimin endüstrinin ihtiyaçlarına göre sürekli güncellendiği, endüstrinin desteklediği laboratuarlarda araştırma gruplarının çalıştığı bir Enerji Enstitüsü oluşturduklarını belirtti.
    Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Şahin, İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şişman ve 10 enerji şirketi, Türkiye'nin ilk Enerji Teknokenti'nin kurulmasıyla ilgili anlaşmayı imzaladı.

İMZA TÖRENİNE KATILAN ŞİRKETLER:
    Target Enerji Üretim Teknolojileri ve sistemleri-Alp G. ONYURU/Genel Müdür
    Ericom Telekomünikasyon ve Enerji Teknolojileri-İlker AYDIN/Yön.Kur.Başk.
    Mavi Solar-Fatih KAVASLAR/Yön. Kur. Başk.
    Drotel Telekomünikasyon Ltd.-Hakan AYDOĞAN/Genel Müdür
    Greenway Güneş Sistemleri-Serdar ERTURAN/Yön.Kur.Üy.
    Eurogaz Ekipman ve Danışmanlık. -Ufuk ÜNAL/Yön.Kur.Başk.
    Arıkanlı Holding (ArıEn)-Prof. Dr. Şener OKTİK/Enerji Gn.Koor.Yrd.
    Permosan-Berat ALTIN/Yön.Kur. Başk.
    İdeal Teknoloji-Prof. Dr. Engin TÜRE-Baş Danışman
    Barok Yatırım Enerji Üretim-Tekin ERTAN-Yön. Kur. Üy."

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.