Şimdi Ara

ARKADAŞLAR Hipotiroid hastalığı yada hiper türünden olan hastalık hakkında (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
111
Cevap
1
Favori
28.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben 26 yaşında çalışma hayatından dolayı askerliğini yapmamış biriyim. 8 yıl önce bir şekilde hipotroid hastalığımı öğrendim 75mg eutrox ile başlamıştım en son birbuçuk sene önce doktor haftaiçi200mg-haftasonu250mg verdi kendimi bildim bileli kiloluyum ama askere gitmeme engel olmıcak kadar. Hapıda düzenli olarak hiç kullanamıyorum hatta en az beş ay oldu ağzıma sürmeyeli sizin sayenizde hipotroid hastalığının vehametini öğrendim sevinsemmi üzülsemmi bilemedim.. Velhasıl tecilimin bitmesine 10 ay kadar var tam dolduğu tarihtede düğünüm var :( askerlik şubesine sevk istemek için ne zaman gitmeliyim ve muaf olma ihtimalim nedir? Şimdiden teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.turhan -- 9 Ocak 2016; 13:28:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.turhan

Merhaba arkadaşlar ben 26 yaşında çalışma hayatından dolayı askerliğini yapmamış biriyim. 8 yıl önce bir şekilde hipotroid hastalığımı öğrendim 75mg eutrox ile başlamıştım en son birbuçuk sene önce doktor haftaiçi200mg-haftasonu250mg verdi kendimi bildim bileli kiloluyum ama askere gitmeme engel olmıcak kadar. Hapıda düzenli olarak hiç kullanamıyorum hatta en az beş ay oldu ağzıma sürmeyeli sizin sayenizde hipotroid hastalığının vehametini öğrendim sevinsemmi üzülsemmi bilemedim.. Velhasıl tecilimin bitmesine 10 ay kadar var tam dolduğu tarihtede düğünüm var :( askerlik şubesine sevk istemek için ne zaman gitmeliyim ve muaf olma ihtimalim nedir? Şimdiden teşekkürler..
    Muhtemel sevk tarihinden 2 ay önce askerlik şubesine gidip askeri hastaneye sevkini iste. sonrasında aile hekimine yollayacaklar orada hastalıgını anlat gata endokrinoloji veya dahiliye sevki uygundur yazısını alıp askerlik subesine git sonra seni gata ya yollayacaklar aç karnına gidip şikayetini anlat kan alıp ultroson ile tiroid bezine bakacaklar sonrasında %90 - %95 muafiyet alacaksın.

• quote:

Orijinalden alıntı: LostNdumb

Muhtemel sevk tarihinden 2 ay önce askerlik şubesine gidip askeri hastaneye sevkini iste. sonrasında aile hekimine yollayacaklar orada hastalıgını anlat gata endokrinoloji veya dahiliye sevki uygundur yazısını alıp askerlik subesine git sonra seni gata ya yollayacaklar aç karnına gidip şikayetini anlat kan alıp ultroson ile tiroid bezine bakacaklar sonrasında %90 - %95 muafiyet alacaksın.
    Bende dün haşimato hipotroidi olduğumu öğrendim hipo mu kötü hasi hipo ileri evresi anlamadım. Ben kendimi hiper biliyordum, kendiliğinde dönebiliyor mu ?

Ayrıca dün öğrenmemde askerlik sebebiyle oldu.

Sizin yukarıda anlattıklarınız gibi aile hekimi - askeri hastane (kasımpaşa) - kan, idrar tahlili ve ultrason - heyete sevk denildi. Önümüzdeki ay heyet karşısına çıkıcam aşırı stresliğim sizce ne sonuç beklemeliyim ?

• Ben 2011 de ameliyat oldum ve troid bezimin sol lobu tamamen alindi 2015 agustos ayinda tecili bozup şube tarafindan adana asker hastanesine yollandim ama askerlige elverlidir dendi ve askere basladim usta birligimde fenalastim ve doktor kan tahlili yapip bana 3 ay hava degisimi verdi. İznimin bitmeye yakin Raporumda ''sonunda muayene kaydi'' yazdigi icin sube gata'ya gonderdi. Su an Ankara Gata'da yatiyorum, kan ve idrar tahlillerim yapildi ve olacaklari bekliyorum sizce alirmiyim curuk raporunu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vaider -- 23 Mart 2016; 15:21:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vaider

Ben 2011 de ameliyat oldum ve troid bezimin sol lobu tamamen alindi 2015 agustos ayinda tecili bozup şube tarafindan adana asker hastanesine yollandim ama askerlige elverlidir dendi ve askere basladim usta birligimde fenalastim ve doktor kan tahlili yapip bana 3 ay hava degisimi verdi. İznimin bitmeye yakin Raporumda ''sonunda muayene kaydi'' yazdigi icin sube gata'ya gonderdi. Su an Ankara Gata'da yatiyorum, kan ve idrar tahlillerim yapildi ve olacaklari bekliyorum sizce alirmiyim curuk raporunu?

Keşke gitmeden halletseydin,cerrahi operasyon geçirmişsin ömür boyu tiroid hapı kullanman gerek,eleşverisli değildir raporu alırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 24 Mart 2016; 3:00:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: X kare

quote:

Orijinalden alıntı: vaider

Ben 2011 de ameliyat oldum ve troid bezimin sol lobu tamamen alindi 2015 agustos ayinda tecili bozup şube tarafindan adana asker hastanesine yollandim ama askerlige elverlidir dendi ve askere basladim usta birligimde fenalastim ve doktor kan tahlili yapip bana 3 ay hava degisimi verdi. İznimin bitmeye yakin Raporumda ''sonunda muayene kaydi'' yazdigi icin sube gata'ya gonderdi. Su an Ankara Gata'da yatiyorum, kan ve idrar tahlillerim yapildi ve olacaklari bekliyorum sizce alirmiyim curuk raporunu?

Keşke gitmeden halletseydin,cerrahi operasyon geçirmişsin ömür boyu tiroid hapı kullanman gerek,eleşverisli değildir raporu alırsın.

Alıntıları Göster
    Benim durumumda olan biri ne beklemeli acaba? Yukarda belirttiğim gibi şuan heyet e sevk edilmiş durumdayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: HardShy

Benim durumumda olan biri ne beklemeli acaba? Yukarda belirttiğim gibi şuan heyet e sevk edilmiş durumdayım.

seviyesine göre değişir,tiroid bezlerinde tümör vardır,cerrahi operasyon geçirmişsindir kısmi veya tam olarak tiroid bezlerin alındıysa kesin çürük,ama ilaçla normal seviyesine düşecek seviyede ise o zaman alırlar.
  • X kare kullanıcısına yanıt
    Haşimota belirtileri diye baktığımda ileri seviye belirtileri bende mevcut ama herhangi bi ameliyat geçirmedim biyopsi yapıldı zamanında oda temiz çıktı kan değerlerim baya yüksek 1300 ve 500 civarı kağıtta gösterdiğine göre normali max 60 olmalıymış.
  • Arkadaşlar, 200mcg euthyrox kullanıyorum. Hipotiroidi hastasıyım ultrasonla bakıldığında solda hiç tiroid bezi kalmadığı(????Sanırım bir çeşit otoimmün rahatsızlık.) sağda ise 4mm boyutunda olduğu yazıyor. İlacı bıraktığımda t3 fırlıyor. Son 15 yıldır 90 kilogramın altına hiç düşmedim boyum 164cm kilom şuan 105 Yani şişmanlık yüzünden muhtemelen tecil alırım ama bu iş artık hayatımı sekteye uğratmaya başladı, tecil etmek istemiyorum. Malum iş hayatı herkes askerlik soruyor.

Sizce muaf olma ihtimalim var mı, illa operasyon mu geçirmiş olmak gerek?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: rocket11

Arkadaşlar, 200mcg euthyrox kullanıyorum. Hipotiroidi hastasıyım ultrasonla bakıldığında solda hiç tiroid bezi kalmadığı(????Sanırım bir çeşit otoimmün rahatsızlık.) sağda ise 4mm boyutunda olduğu yazıyor. İlacı bıraktığımda t3 fırlıyor. Son 15 yıldır 90 kilogramın altına hiç düşmedim boyum 164cm kilom şuan 105 Yani şişmanlık yüzünden muhtemelen tecil alırım ama bu iş artık hayatımı sekteye uğratmaya başladı, tecil etmek istemiyorum. Malum iş hayatı herkes askerlik soruyor.

Teşekkürler

Çürüğe çıkarsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: X kare

quote:

Orijinalden alıntı: rocket11

Arkadaşlar, 200mcg euthyrox kullanıyorum. Hipotiroidi hastasıyım ultrasonla bakıldığında solda hiç tiroid bezi kalmadığı(????Sanırım bir çeşit otoimmün rahatsızlık.) sağda ise 4mm boyutunda olduğu yazıyor. İlacı bıraktığımda t3 fırlıyor. Son 15 yıldır 90 kilogramın altına hiç düşmedim boyum 164cm kilom şuan 105 Yani şişmanlık yüzünden muhtemelen tecil alırım ama bu iş artık hayatımı sekteye uğratmaya başladı, tecil etmek istemiyorum. Malum iş hayatı herkes askerlik soruyor.

Teşekkürler

Çürüğe çıkarsın

1 yıl sevk geciktirmesi verdiler. Sadece hipotiroidi ile gittim çileden çıkardılar hipertansiyon hastası da oldum. 4 nisanda başladım işlemlere oraya git buraya gel 25 nisanda anca bitti. Uğraşacaklara allah bol sabırlar versin. Seneye yine uğraşacaz.

• bende hipotiroid hastasıyım. bu cuma günü raporumu alıyorum çok şükür ama yanlış anlamayın can atmadım hiç bir zaman çürük için. aklımdan da hiç geçmedi. askerlik şubemden sevk istedim. sağlık ocağına sevk ettiler. sonra orada da rahatsızlıklarımı söyledim doktora. göz ve endokrine. sonra perşembe günüde göze.gittim önce 7a1 yani askerliğe elverişlidir raporu verdi ama endokrinoloji de elverişsiz verdi tabii. bugün gittim cuma saat 14.00 da gel raporunu al dediler. kalıcı hipotiroid olanlar askere gitmeden halletsinler yoksa askerlikte çok sıkıntı çekersiniz. darısı çürük almak isteyenlerin başına. herkese batmandan selamlar sevgiler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerim00 -- 9 Mayıs 2017; 20:28:29 >
  • sonunda raporu alabildik çok şükür....

ARKADAŞLAR Hipotiroid hastalığı yada hiper türünden olan hastalık hakkında
  •  ARKADAŞLAR Hipotiroid hastalığı yada hiper türünden olan hastalık hakkında
  • Herkese merhaba,

haşimato hipotiroid hastalığım mevcut tecilim bitti ve bir aksilik olmazsa ağustos celpinde askere gideceğim . İlgili kişi istersen 1-30 Haziran arası seni hastaneye yönlendirebiliriz dedi. 150 mg Eutrox kullanıyorum. Saç dökülmesi, halsizlik, depresif hareketler ve aşırı derecede baş dönmesi oluyor ilacımı bir ay bırakırsam.
    En son 2015 yılında Tsh 'ımı ölçtürmüştüm 1 ay ara vermiştim ve 11.95 çıkmıştı. (Normal değer ise 0.34-5.60 arası) İlaç kullanmadan önce 16 lardaydı bu değer.
    Askerlikten muaf olma durumum var mıdır? Şuanda çalışma şartları güzel olan bir işim ve gelecek planlarım var. Askerlik için ara vereceğim ama böyle bir hakkım olursa kullanmak isterim. İlacı 2 hafta bırakırsam etkileri hızlı başlıyor. Doktorum bu ilacı ömür boyu kullanacaksın demişti.

Cevap için şimdiden teşekkürler

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muharrem.05 -- 12 Haziran 2017; 15:46:42 >
  • Tekrardan merhaba,

Güncel durumum;

41C verdiler perşembe günüde kurul için randevu verip, gelmemi istediler.

41C yi dahiliye doktoruna sordum. Askerde olsan 6 ay hava değişim izni alacaktın dedi. Şimdi muafmıyım diye sorunca, muhtemelen sevk yersin dedi.
    Muaf olma durumum var mıdır? 1 yıl sevk verseler sonrasında tekrar mı askerliğe gitme durumum olur?

Tecrübeli arkadaşlar cevap verirseniz sevinirim
    Teşekkürler
  • muharrem.05 kullanıcısına yanıt
    TSK SAĞLIK YÖNETMELİĞİNE GÖRE 41.MADDENİN B BENDİNİN 1.FIKRASINA GÖRE BARIŞTA ASKERLİK YAPAMAZ. SEFERBERLİKTE YAPABİLİR.
    SONUÇ:33/B
    benimde raporumda bu yazıyordu. hayırlısı olsun...
  • Subklinik hipotiroidi'ler (TSH 5 ile 10 arası) çürük raporu alabiliyor mu? Pek sanmıyorum ama şansımızı denemeli miyiz sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

Subklinik hipotiroidi'ler (TSH 5 ile 10 arası) çürük raporu alabiliyor mu? Pek sanmıyorum ama şansımızı denemeli miyiz sizce?

merhaba,

eğer hipotiridi hastası iseniz %99 çürük raporu veriyorlar
  • Tiroid rahatsızlıkları daha çok kadınlarda görüldüğü için, tiroid rahatsızlığından dolayı askerlik muafiyeti konuları da oldukça sınırlı internet dünyasında, muaf olanlar da bu durumu pek paylaşmıyorlar. Ben de haşimato hipotiroidi hastası olarak ne tür bir uygulamaya maruz kalacağımı bilmiyorum. Yaklaşık 5 yıldır günde 100 mcg levotiron kullanıyorum her sabah, ömür boyu kullanmam gerekiyor. Herhangi bir ameliyat vs. olmadı, ama ilaç alsam da almasam da hep yorgunum. İlaç kullanmayınca TSH artıyor tabii, bunu da belirtmek gerek.

Tiroid hastalarını ilgilendiren bir madde var Tsk Sağlık Yönetmeliği'nde, ilgili madde şöyle:

A) 1. Kişinin çalışma gücünü bozmayan, şekil bozukluğu yapmamış ve endokrin salgılarda
    herhangi bir belirti vermeyen iç salgı bezlerinin hastalık veya hafif derecedeki arıza ve sekelleri
    (gecikmiş puberte, infertilite, tedavi ile düzelmiş hipogonadizm, kriptorsizm ameliyatlısı, erkek ve
    kadın menopozu, fonksiyon ve şekil bozukluğu yapmamış basit guatr, ötroit nodüler guatr,
    jinekomasti, meme şekil bozuklukları ve benzeri).
    2. Fonksiyon bozukluğu yapmamış kısmi tiroidektomiler.
    3. Psikojenik poliüri ve polidipsiler.
    4. Diabetes mellitus, hipotiroidizm, karaciğer ve böbrek hastalıkları ve akromegali dışında
    ilaç kullanımı ve anoreksia nervosa gibi hastalıklara bağlı idiyopatik hiperlipidemi ve sekonder
    hiperlipidemiler.
    B) 1. Kalıcı hipotiroidi, hipoparatiroidi gibi kişinin çalışma gücünü bozan, şekil ve/veya
    fonksiyon bozukluğu yapmış, iç salgı bezlerinin kronik hastalıkları ve sekelleri, fenilketonüri hariç
    aminoasit metabolizma hastalıkları, glikojen depo hastalıkları gibi depo hastalıkları, beslenme
    ve/veya lipid düşürücü ilaç kullanılmasına rağmen düşmeyen ailesel hiperlipidemiler ve tıbbi
    tedaviye rağmen klinik ve biyokimyasal remisyonun altı aydan daha uzun süre sağlanamadığı
    tirotoksikozlar.
    C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet
    halleri.
    D) 1. Vücut vazifelerini önemli derecede bozan, kişinin çalışma gücünü ileri derecede
    azaltan, endokrin salgıları ile ilgili belirti gösteren, tedaviye cevap vermeyen iç salgı bezlerinin
    hastalıkları ve kötü huylu tümörleri, memenin kötü huylu tümörleri, diabetes insipitus ve
    fenilketonüri.

B ve D dilimindekiler muaf, C dilimi (yani iyileşebilir hastalar için) bir yıl sonra tekrar muayene, A dilimindekiler ise sağlam kabul ediliyor.

B diliminde "Kalıcı hipotiroidi" ifadesi tam olarak neyi ifade ediyor acaba? Birkaç doktorla görüştüm, kimi tiroid bezi alınmış kişiler kalıcı hipotiroididir diyor, kimisi ise ömür boyu tiroid hormonu takviyesi alanlar kalıcı hipotiroididir diyor, yani benim durumumdakiler. Benim yorumuma göre tiroidleri yavaş çalışan hipotiroidi hastaları, ömür boyu ilaç alacaksa eğer "kalıcı hipotiroidi" olarak değerlendirilmeli ve muaf sayılmalılar. "iç salgı bezlerinin kronik hastalıkları" ifadesi de yine tiroid hormonunda meydana gelen kalıcı hasardan muaf olunabileceğini belirtiyor kanaatimce. Askerlik şubesine önümüzdeki yıl ancak giderim, gitmezden evvel gerekli raporları alacak ve öyle gideceğim.

Tiroid rahatsızlıkları insanın enerjisini emer, askeriye de tabiatı gereği enerjik olunması gereken bir yerdir, umarım bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlar muaf olabilirler. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekleriz mutlaka. Herkese geçmiş olsun.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.