Şimdi Ara

İşletme Bölümünün İş Olanakları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
237
Cevap
17
Favori
349.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle yok mezunu çok vs. gibi şeylere aldanmayın arkadaşlar işletme bölümü iş alanı olarak en geniş bölümdür aöf deki elamanlar işsiz kalıyor sonrada işsiz çok deniyor aöf de kileri ayıklıyorda ondan ben sakarya üniversitesindeyim mezun olan arkadaşlarım 3 ay içinde iş buldu kpss b den össnin ilk bölümü gibi fen yok içinde 82 alan arkadaşım istanbul sgk da memur olarak başladı işe yeni 1900tl ile başladı... (2017 maaşı 3.000 TL)

Hangi Dersleri Görürüm?

İşletme bölümünde derslerde ağırlık yönetim, finans, muhasebe alanındadır. öncelikle muhasebenin herşeyini öğretirler her dönem bir muhasebe dersi vardır... makro mikro iktisat gibi baba dersler görülür, belli başlı insan kaynakları dersleri vardır, iş hukuku ticaret hukuku vergi hukuku borçlar hukuku gibi 5-6 hukuk dersi verilir...kamu, maliye istatistik, pazarlama dersleride vardır 3. sınıftan itibaeren ise yönetim derslerine ağırlık verilir. muhasebe yönetimi finans yönetimi üretim yönetimi pazarlama yönetimi insan kaynakları yönetimi gibi... 4 yıl sonunda 60 civarı ders almış olursunuz

Devlet Sektörü;

*Kaymakamlık
    *idari hakimlik
    *Başbakanlık Uzman Yardımcısı
    *Devlet Personel Uzman Yardımcısı
    *Planlama Uzman Yardımcısı
    *Dış Ticarette Standardizasyon Denetmen Yardımcısı
    *Dış Ticaret UzmanYardımcısı
    *Gümrük Müfettiş Yardımcısı
    *Gümrük Uzman Yardımcısı
    *Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı
    *Hazine Uzman Yardımcısı
    *Sigorta Denetleme Kurulu Uzman Yardımcısı
    *Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcısı
    *Tapu ve Kadastro Denetmen Yardımcısı
    *Bakanlık Müfettiş Yardımcısı
    *iş Müfettiş Yardımcısı
    *Dışişleri Bakanlığı Aday meslek memuru
    *Enerji Uzman Yardımcısı
    *il Planlama Uzman Yardımcısı
    *Maliye Uzman Yardımcısı
    *Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı
    *Devlet Gelir Uzman Yardımcısı
    *Gelir Uzman Yardımcısı
    *Vergi Denetmen Yardımcısı
    *Stajyer Gelirler Kontrolörü
    *Hesap Uzman Yardımcısı
    *Mali Suçları Araştırma Uzman Yardımcısı
    *Devlet Malları Uzman Yardımcısı
    *Milli Emlak Denetmen Yardımcısı
    *Muhasebe Uzman Yardımcısı
    *Muhasebe Denetmen Yardımcısı
    *Maliye Müfettiş Yardımcısı
    *Merkez Bankası Araştırmacı
    *TC Merkez Bankası A.Ş. Müfettiş Yardımcısı
    *Merkez Bankası Uzman Yardımcısı
    *Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü Stajyer Kontrolör
    *Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı
    *Telekominikasyon Uzman Yardımcısı
    *TSK Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Subay
    (SADECE BİR KISMINI YAZDIM) bu memurlukların maaşları 3500den başlar
    diğer b kadrolarda ise hemen hemen tüm bakanlık ve kurumlarda en fazla kontenjana sahip bölümdür. mesela yurtkur memurluğu, üniversitelerde memurluk, işkur da memurluk vb... bu dedğim memurlukların maaşları 2600 den başlar. (2017 MAAŞLAR GÜNCELLENDİ)
    Özel Sektör

tüm özel bankalarda müfettişlikten, gişeye her türlü bankacılık alnında yerini alır işletme mezunları.
    işletmelerde orta ve üst düzey yöneticilikler; muhasebe müdürü, muhasebe sorumlusu, insan kaynakları müdürü, pazarlama müdürü vb.
    mali müşavirlik sınavlarına girilerek smm belgesin alanlar ise kendi bürolarını açabilirler.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2012 EDİTİ:
    arkadaşlar yıllardır çok bilgilendirdim arkadaşları artık sıkıldım pek ilgilenmiyorum kusura bakmayın bende bu yıl mezun oldum kamu alanı tercihimi kullandım kpss ye girdim sınavım iyi geçti gelir uzman yardıcılığı olacak gibi kendimden örnek vermek istedim onun hariciden bu yıl mezun olan arkadaşlarımdan henüz işe giremeyende çok girende çok genelde bankada yada işletmelerde insan kaynakları, muhasebe finans departmanlarında çalışıyorlar...

SIRALAMAM ŞU FALAN DİYİP MESAJ ATAN ARKADAŞLARA TECRÜBELERİM DAHİLİNDE:

Arkadaşlar inanın üniversitenin önemi çok çok düşük önemli olan bölüm o yüzden size tavsiyem odtü işletme okumakmı anadoluda pdr okumakmı soracak olan arkadaşıma tavsiyem pdr den yanadır sıralama yap abi derseniz tercihleriniz şu şekilde olsun

TM Cİ ARKADAŞLAR İÇİN TERCİH SIRALAMASI

1.HUKUK
    2.PDR
    3.SOSYAL HİZMET
    4.PSİKOLOJİ
    5.İNGİLİZCE İİBF
    6.NORMAL İİBF

İİBF OLARAK YAZDIM ZİRA İİBF GENELDE AYNI BOKUN BAŞKA RENGİ =)) ÇOK FAZLA FARK ETMİYOR

ağustosta askere gidiyorum onun telaşı var dua edin =)))
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2014 güncellemesi

arkadaşlar bu başlık epey okundu sanırsam googleda ilk sıralarda çıkıyor 2-3 yıldır epey mesaj atan oluyor cevap veremyrm artık öss siteminden koptum yeni sistemi bilmiyorum İİBF TERCİH EDECEK ARKADAŞLARA İŞ OLANAKLARIYLA İLGİLİ DAHA DETAY BİLGİ VEREYİM....

Arkadaşlar ben gelir uzman yar. oldum bunun için önce alandan kpssye girip 75 üzeri alamak gerekiyor sonrasında kurumun kendi sınavına giriyorsunuz ordandan geçtikten sonra mülakat oluyor böyle söyleyince kulağa zor geliyor ama zor değil belli birtemel yapınca hepsini birande geçiyorsunuz... bu yıl çok fazla uzman kariyer memur alımı oldu 5 bin vergi müfettişi alındı çok arkadaşım kazandı bnde gelir uzmanı oldum gelir uzmanı maaşı 3750 vergi müfettiş maaşı 4600 civarı.... (2017 MAAŞLAR GÜNCELLENDİ)

Özel sektörde işler biraz karışık bir iibf mezunu istanbulda çok kolay iş bulabiliyor ama malesef adam gibi şirket bulmak zor 1500-1600 e sömürmeye çalışıyorlar sağlan firmalara girmek gerek oralarda 2250-2500 le başlanabilir...

Bankacılık İİBF 'nin kalesi mezun olduğunuzda sınıfınızın %30 u bankacı olacaktır zor meslek ancak uzun vadede kariyer basamaklarını kolay çıkarsınız...

Özel sektör tercih edecek arkadaşlar biraz sabırlı olmaları gerekiyor 1 yıl düzgün iş bulamaybilirsiniz... bu makine müh. içinde elektrik müh. içinde geçerli...

Ama bir iibfli mezun olmadan önceki ilk çift yıl kpss sine girmeli hazırlanarak girmeli bu çok önemli...

Bir oran vermek gerekirse 2012 mezunu 100 kişilik sınıfımdan

Maaşlara 2017 güncellemesi;

%10 u düz memur oldu maaşı 2600-3500 civarı
    %10 u a grubu memuru oldu müfettiş uzman maaşlar 3500-5000 arası
    %30 u bankacı oldu maaşlar 1900-2700 arası(yeni bankacı) pozisyona göre gişe 1900-2200 arası bireysel 2300-2700 arası
    %5 i smmm stajı yapıyor serbest meslek
    %30 u da özel sektörde finans muhasebe insan kaynakları pazarlama departmanlarında çalışıyor maaşlar 1500-2500 arası (yeni giriş)
    %15 i hala işsiz baba parası (2014 yılındaydı şimdi nasıl bilmiyorum)

GENÇLİKKKK ULUSLARARASI KAMUYÖNETİMİ FALAN SAKIN SEÇMEYİN ARKADAŞLAR HALA İŞSİZ ÖZEL SEKTÖR DE GEÇERLİLİĞİ YOK BU BÖLÜMLERİN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isletmekonomist -- 12 Temmuz 2017; 22:14:58 >

• Çok yaralı bir bilgi olmuş bence eminim tercih yapacak arkadaşların çok işini yaramıştır teşekkürler
  • 3 yılda 164.187 Görüntüleme =) gençliğe yardımcı olduysak ne mutlu bize =)
  • uli- işletme maliye ekonometri iktisat çeko böyle bir sıralama benim kanatim bu sistemi ea alanında yutmuş biri olarak...
    üniversite tercihlerin on numara sakaryayıda eklemeni tavsiye ederim dokuz eylül anadolu osmangazi uludağ kocaeli sakarya trakya sıralmasıda ünvler için
  • Arkadaşlar,Ankara Siyasal'da İşletme tutuyor ucundan,tavsiye eder misiniz?
  • arkadaşlar bu başlık epey okundu sanırsam googleda ilk sıralarda çıkıyor 2-3 yıldır epey mesaj atan oluyor cevap veremyrm artık öss siteminden koptum yeni sistemi bilmiyorum İİBF TERCİH EDECEK ARKADAŞLARA İŞ OLANAKLARIYLA İLGİLİ DAHA DETAY BİLGİ VEREYİM....

Arkadaşlar ben gelir uzman yar. oldum bunun için önce alandan kpssye girip 75 üzeri alamak gerekiyor sonrasında kurumun kendi sınavına giriyorsunuz ordandan geçtikten sonra mülakat oluyor böyle söyleyince kulağa zor geliyor ama zor değil belli birtemel yapınca hepsini birande geçiyorsunuz... bu yıl çok fazla uzman kariyer memur alımı oldu 5 bin vergi müfettişi alındı çok arkadaşım kazandı bnde gelir uzmanı oldum gelir uzmanı maaşı 2600 vergi müfettiş maaşı 3200 civarı....

Özel sektörde işler biraz karışık bir iibf mezunu istanbulda çok kolay iş bulabiliyor ama malesef adam gibi şirket bulmak zor 1200-1300 e sömürmeye çalışıyorlar sağlan firmalara girmek gerek oralarda 1700-1800 le başlanabilir...

Bankacılık İİBF 'nin kalesi mezun olduğunuzda sınıfınızın %40 ı bankacı olacaktır zor meslek ancak uzun vadede kariyer basamaklarını kolay çıkarsınız...

Özel sektör tercih edecek arkadaşlar biraz sabırlı olmaları gerekiyor 1 yıl düzgün iş bulamaybilirsiniz... bu makine müh. içinde elektrik müh. içinde geçerli...

Ama bir iibfli mezun olmadan önceki ilk çift yıl kpss sine girmeli hazırlanarak girmeli bu çok önemli...

Bir oran vermek gerekirse 2012 mezunu 100 kişilik sınıfımdan

%10 u düz memur oldu maaşı 1900 civarı
    %10 u a grubu memuru oldu müfettiş uzman maaşlar 2500-3500 arası
    %30 u bankacı oldu maaşlar 1200-2500 arası
    %5 i smmm stajı yapıyor serbest meslek
    %30 u da özel sektörde finans muhasebe insan kaynakları pazarlama departmanlarında çalışıyor maaşlar 1200-2000 arası
    %15 i hala işsiz baba parası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isletmekonomist -- 1 Ocak 2014; 15:31:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest

Merhaba. Marmara, İstanbul, Dokuz Eylül İngilizce İşletme hangisi daha iyi? Bir de herkes hukuk yaz diyor ama ailem falan istemiyor benim de biraz kafam hukukta ama işletme de istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hukuk nere işletme nere allahını seversen, bide foruma üye ol daha rahat yazışırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Unique For All -- 8 Temmuz 2015; 1:01:16 >
  • Arkadaslar gercekten isletme diyip gecmeyin ingilizce isletme + guzel bir univ. okursaniz gercekten is bulmaniz ck kolay olur.
    arkadasimin kuzeni cukurova isletmeyi bitirdi su an 2500 lira maas aliyor ve bu maasi git gide artacak.
    hersey size kalms birsey kendinizi ne kdr gelistirirseniz o kadar iyi olursunuz ve is imkaniniz artar.
  • Olanak çok aç olanda çok...
    Bu tür bölümlerden mezun olup iyi bir gelir sahibi olmak için çevre şart bence.
  • @isletmekonomist sen yetkili bi abiye benziyon

peki işletmeyi maliye iktisat ekonometri çeko u.ilişkiler ili kıyaslayacak olursak nasıl bir sıralama olmalı sizce tercihlerim bunlar olucak

ünilerde şunlar (Anadolu,uludağ,osmangazi,kocaeli,trakya,dokuz eylül)
  • quote:

Orijinalden alıntı: isletmekonomist

uli- işletme maliye ekonometri iktisat çeko böyle bir sıralama benim kanatim bu sistemi ea alanında yutmuş biri olarak...
    üniversite tercihlerin on numara sakaryayıda eklemeni tavsiye ederim dokuz eylül anadolu osmangazi uludağ kocaeli sakarya trakya sıralmasıda ünvler için

sakaryayı biraz şehir halkı yüzünden istemiyorum açıkçası ama düşüneceğim

son bir soru daha sorayım ekonometri okumak gerçekten çok mu zor olur okuduğuma değmez mi(zor olduğu için mi 3. sıraya aldın bknz: iibfnin tıpçıları diyorlar onlar için)
  • ekonometri bölümü gerçekten zor iktisat ın sayısalı ile işletmenin sayısalını birleştirmişler ekonometriyi yaratmışlar adeta =)) ama bölümün saygılığıda çok iyi ben rahat bir bölüm okumak istiyorum hemde ii bir bölüm olsun diyorsan uli onnumara işletmede kolay sayılır ancak muhasebe ve finans dersleri biraz kasıyor
  • quote:

ekonometri bölümü gerçekten zor iktisat ın sayısalı ile işletmenin sayısalını birleştirmişler ekonometriyi yaratmışlar adeta =)) ama bölümün saygılığıda çok iyi ben rahat bir bölüm okumak istiyorum hemde ii bir bölüm olsun diyorsan uli onnumara işletmede kolay sayılır ancak muhasebe ve finans dersleri biraz kasıyor

ama uli sadece adnanmenderes ve balıkesir olcak gibi diğerlerinde sorun yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Res+

quote:

ekonometri bölümü gerçekten zor iktisat ın sayısalı ile işletmenin sayısalını birleştirmişler ekonometriyi yaratmışlar adeta =)) ama bölümün saygılığıda çok iyi ben rahat bir bölüm okumak istiyorum hemde ii bir bölüm olsun diyorsan uli onnumara işletmede kolay sayılır ancak muhasebe ve finans dersleri biraz kasıyor

ama uli sadece adnanmenderes ve balıkesir olcak gibi diğerlerinde sorun yok

adnan menderesi pek tavsiye etmem balıkesir güzel birde balıkesir yada aydın da uli okumaktansa eskişehirde işletme maliye okumak çok daha iyi onuda belirtmek isterim sonuçta iibf bölümleri birbirlerine yakın bölümler şehir ve üniversite hayatıda önemli. eskişehiri gözünüz kapalı ilk sıraya koyun derim =)
  • valla kardeşim ilaç gibi geldi aklımda daha çok soru var yarın sana soracağım aklıma geldikçe çok sağol çok teşekkür ettim
  • her zaman destek olurum =)
  • Dışişleri Bakanlığı Aday meslek memuru

En kralı bu işte. Ama girmek çok zor.
  • hacettepe ve ankara üniversitesi iktisat işletme bölümlerini önerir misiniz? sayısal öğrencisine kocaeli end yada elek-haberleşme yerine yazılır mı daha yukarı

hacettepe ing ankara türkçe hangisi neden üstte olmalı bilgili arkadaşlar yorum lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: last_blue

hacettepe ve ankara üniversitesi iktisat işletme bölümlerini önerir misiniz? sayısal öğrencisine kocaeli end yada elek-haberleşme yerine yazılır mı daha yukarı

hacettepe ing ankara türkçe hangisi neden üstte olmalı bilgili arkadaşlar yorum lütfen

öncellikle tabiki makine elektrik elktrnk gibi müh. çok daha iyidir işletme iktisata göre bence işletme iktisata yönelme illede o tarz bir bölüm istiyrm diysn tabiki endstri müh. tercih et ama bence sayısalda en iş yapan bölümler makine müh. el. elktrnk müh. malzeme müh. puanın yetiyorsa vede erkeksen bunları tercih et
  • dostum deü üni iktisat işletmemi yoksa okul öncesi öğr sence hangisi
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.