Şimdi Ara

Özel Haber: Intel'in Sandy Bridge-E serisi işlemcilerine ait tüm detaylar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
20.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin Bulldozer işlemci ailesinden sonra Intel'in yüksek performans segmenti için hazırlanan Sandy Bridge-E kod adlı yeni nesil işlemcilerine ait resmi detayları da dünyada ilk defa açıklıyoruz. LGA2011 platformu olarak Core i7-900 serisi işlemcileri Sandy Bridge-E jenerasyonu, X58 çipsetini ise X79 ile güncellemeye hazırlanan Intel, performans çıtasını kaydadeğer ölçüde arttırmayı planlıyor.

Intel'in uzun süredir Sandy Bridge-E kod adıyla anılan 32nm işlemcilerin resmi model isimleri netleşti. Buna göre Intel'in en hızlı işlemcisi Core i7-3960X Extreme Edition olacak. 6 çekirdekli olan ve 2012'nin ikinci yarısına kadar Intel'in en hızlı masaüstü işlemcisi olarak kalması beklenen Core i7-3960X Extreme Edition, standart olarak 3.30GHz'de çalışıyor ve Turbo Boost teknolojisiyle 3.9GHz'e kadar otomatik olarak çıkabiliyor. Her çekirdek için çift izlek olmak üzere toplamda 12 izlek desteği sunan yüksek performanslı yeni işlemci, 15MB bellek kapasitesiyle Intel'in masaüstündeki en kaslı modeli olmaya da hak kazanıyor.

Bloomfield kod adını taşıyan Nehalem tabanlı Core i7-900 işlemcileriyle endüstride ilk defa üç kanal bellek kontrolcüsü kullanan Intel, yine işlemcileriyle bir başka ilki daha gerçekleştiriyor ve dört kanal bellek kontrolcüsüne geçiş yapıyor. Isıl tasarım gücü 130 Watt olan Core i7-3960X Extreme Edition, Intel'in diğer Extreme Edition modelleri gibi çarpan kilidi açık olarak geliyor ve bu açıdan hız aşırtmacılara da göz kırpıyor.

Özel Haber: Intel'in Sandy Bridge-E serisi işlemcilerine ait tüm detaylar

Sandy Bridge-E jenerasyonunun ikinci en hızlı modeli ise Core i7-3930K olacak. Benzer şekilde 6 çekirdekli tasarıma sahip olan ve çarpan kilid açık olarak gelen bu işlemci, standart olarak 3.2GHz'de çalışıyor ve Turbo Boost teknolojisiyle 3.8GHz'e kadar otomatik olarak çıkabiliyor. Core i7-3960X Extreme Edition modelinden farklı olarak 15MB yerine 12MB bellek kapasitesine sahip olan işlemcinin diğer özellikleri ise tablodan da görülebileceği üzere benzer karakteristikte.

Sandy Bridge-E ailesinin en ekonomik modeli ise dört çekirdekli Core i7-3820 olacak. Çarpan kilidi kapalı olarak gelen ve 10MB bellek kapasitesine sahip olan işlemci 3.6GHz'de görev yapabiliyor ve Turbo Boost teknolojisiyle 3.9GHz'e kadar otomatik olarak çıkabiliyor. Isıl güç tasarımı 130 Watt olan işlemci benzer şekilde dört kanal bellek desteği sunuyor.

Peki Intel'in yeni işlemcilere ne zaman pazara sunulacak. Son gelen bazı bilgiler de işlemcilerin ertelenmiş olabileceği ifade ediliyordu. Ancak Intel'in resmi yol haritasında herhangi bir ertelenme görünmüyor ve yeni işlemcilerin son çeyrekte pazarda olacağı ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde Intel'in en güçlü işlemcilerinin performans değerlerine ilişkin özel bir haberi de sizlerle paylaşıyor olacağız.

• buldozerın ezilişini gorur gibiyim
    bu ıslemciler su ankı 1155 sokete uygun olucakmı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bugra34

buldozerın ezilişini gorur gibiyim

2011 soket olacak, uymayacak yani.
  • quote:

buldozerın ezilişini gorur gibiyim bu ıslemciler su ankı 1155 sokete uygun olucakmı?

dostum okumadın galiba x79 LGA2011 denmiş.

4 kanal bellek olayı kafamı karıştırdı nasıl bir artı sağlayacak ?:S
  • İntelin core i7-990x ex işlemcisini 2,000 tl gibi bir fiyata sattığını düşünürsek bu işlemçinin ne kadar olaçağı bellisiz ama f/p olarak epey uçuk olacak o belli lga2011 denmiş her işlemcide veya işlemci ailesinde anakart değiştirmek extra masraf olduğunu düşünürsek yani sitem toplamış arkadaşlar s.b elinden cıkarıp böyle bir sistem toplucağını sanmıyorum gereksiz görüyorum.
  • Acaba bu işlemcilerin i7 900 serisinden tek farkı bellekleri mi olacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chromer

Acaba bu işlemcilerin i7 900 serisinden tek farkı bellekleri mi olacak?

parası olacak.

quote:

abi baktım baktım baktım birşey göremedim ben. ne gördün acaba söyliyebilirmisin valla çok merak ettim. uyuyamam buğün lüfen söyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soar.kerrigan -- 18 Temmuz 2011; 13:02:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: soar.kerrigan

quote:

parası olacak.

Evet güzel cevap teşekkürler

Bir sorum daha var aslında aynı nesilden farklı işlemcilerin frekans hızları ve bellekleri aynı olsa aynı performansı verir mi? yani bir işlemcinin hızını başka ne etkiler biraz konu dışı oldu ama ya da şuna da cevap verebilirsiniz aynı nesil içerisinde ki işlemcilerin mimarisi de aynı mıdır (nm faktörünü kastetmiyorum)

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

2011 soket olacak, uymayacak yani.

doğru abı unutmusum bızim soketlere İB gelicekti.

@soar.
    Allahını seversen benım msjlarımı alıntı yapıp soru sorma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10-15MB önbellek, çarpan kilidi kapalı modelde bile turboyla 3.9ghz,4 kanal bellek desteği?? oh oh suyundan da koy.
    Intel yine abarmış e tabiki fiyatlarda abaracak doğal olarak. Lugatında F/P kavramı olanların dönüp bakmayacağı işlemciler olacak yani
  • 1000 tl ye anakart alınır 2000 tl ye de işlemci 5000 tl ye güzel bir makina toplanabilir.
    @@@@fx57 keşke sitenizde english versiyonda olsa da ecnebiler de sizi iyi takip edebilse.
    Bu arada bulldozer 2600k ya rakipken nasıl da fx adını hakkedip bu sandybridge e lere kafa tutabilecek?Eğer tutamayacaksa fx efsanesini tekrardan piyasaya sadece isim olarak sürmenin mantığı nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: soar.kerrigan

quote:

parası olacak.

quote:

abi baktım baktım baktım birşey göremedim ben. ne gördün acaba söyliyebilirmisin valla çok merak ettim. uyuyamam buğün lüfen söyle.

bulldozer daha cıkmayıp kendısını 2600K ya rakıp gösterirken bu ıslemcılere rakıp cıkarması oda bı 6 yıl surer bu yuzden buldozer gec cıktığı ıcın ölü doğcaktır ve ezılecektır

• @Fx57
    "MD'nin Bulldozer işlemci" AMD yazılacağına "MD" yazılmış dikkatinize...

Şuan AMD (Black Edition) dışında f-p ürünü yok piyasada şahsi fikrim.İntel yine bir soket değişimine giderse 4 güncel soket yapısı ile tarihi bir rekora imza atacaktır.Son kullanıcıya olan olacatır gene kafa karıştırıcı bir çok ayrıntı çıkacaktır yok hangi anakart yongası daha performanslıdır kaç faz üniteli PCI-Ex 16 Ver 2.x 3.x bakın dur.i7 serisi işlemcilere el sürülmüyor i5 bir derece iyi fiyatları var özelliklerine göre.Bahsedilen işlemci çıktığında son kullancıya acaba nasıl yansıyacak.Herhalde bu işlemciyi almak isteyenlerin 2.500-3.000TL gibi bir meblayı gözden çıkarması lazım...
  • amd zaten intel'in ex işlemcilerle rakip olmadı sonuçta sattığı fiyat ortada 2000tl'lik ex. işlemci ile 500-600tl olan amd işlemciyi kıyaslamak saçma ayrıca ön bellek konusunda amd (16mb) eksik kalır yanı yok tabi izlek olarak ne olacağı belli değil kimisi 8 çekirdek 8 izlek diyor kimisi farklı birşey diyor ama bildiğim tek şey amadenin 2. revizyon işlemcileri f/p daha iyi olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet__01 -- 18 Temmuz 2011; 14:33:23 >
  • Intel ne yaparsa yapsın ben amdyi destekleme taraftarıyım çünkü intelin pazar payı çok yüksek nerdeyse tekel gibi birşey adamlar. AMDyi desteklemeyizki hem karı hem de pazar payı artsın buda rekabetin artmasına ve işlemci fiyatlarının aşağı çekilmesine sebep olsun. Böyle giderse intel bize 10000 dolarlık işlemciler de yapar yakında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K-Ci

Intel ne yaparsa yapsın ben amdyi destekleme taraftarıyım çünkü intelin pazar payı çok yüksek nerdeyse tekel gibi birşey adamlar. AMDyi desteklemeyizki hem karı hem de pazar payı artsın buda rekabetin artmasına ve işlemci fiyatlarının aşağı çekilmesine sebep olsun. Böyle giderse intel bize 10000 dolarlık işlemciler de yapar yakında.

bu ne saçma bi düşünce.git o zaman via al onuda destekle :D
  • İntel istediği an bir buldozer çıkarabiliyor bu onlardan biri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutarslan.com

quote:

Orijinalden alıntı: K-Ci

Intel ne yaparsa yapsın ben amdyi destekleme taraftarıyım çünkü intelin pazar payı çok yüksek nerdeyse tekel gibi birşey adamlar. AMDyi desteklemeyizki hem karı hem de pazar payı artsın buda rekabetin artmasına ve işlemci fiyatlarının aşağı çekilmesine sebep olsun. Böyle giderse intel bize 10000 dolarlık işlemciler de yapar yakında.

bu ne saçma bi düşünce.git o zaman via al onuda destekle :D

Via ile amdyi bir tutarsan o senin saçmalığın olur zaten, via da amd gibi işlemci üretebilseydi o zaman onu da desteklerdik merak etme
  • Bellek üreticileri bayram edecek.
  • Fiyatlarda Epey Pahalı Olacak Desenize..Buna Birde Yeni Anakart Lazım..Ekstra masraflar buna uygun yeni anakartlar ne zaman cıkacak acaba bilgisi olan varmı?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.