DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Samsung Galaxy S II - Root, rom, kernel yükleme rehberi - Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
83
Cevap
4
Favori
19.565
Tıklama
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Android Telefonlar >> Samsung >> Samsung Galaxy S II - Root, rom, kernel yükleme rehberi - Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   18 Temmuz 2011 11:34:49
   Arkadaşlar, bu konuyu açmamın sebebi diğer SGS2 konularının aşırı dağılmış olması. Bu konudaki amacım, SGS2 ve Android ile ilgili sıkça sorulan sorulara bildiğim kadarıyla cevap vermek. Lütfen konuyla alakasız ve gereksiz mesaj atmayın, konu kirlenmesin, çünkü bir süre sonra herkes birşeyler sormaya başlıyor ve konu birbirine giriyor.

   Burada yaptığım anlatımları başta xda olmak üzere internet kaynaklarından derledim ve üzerinde hak, telif talep etmiyorum. Ancak lütfen buradan aldıklarınızı sormadan kopyala yapıştır şeklinde başka bir yerlere almayın. Teşekkürler

   Öncelikle çeşitli kavramları açıklamakla başlayacağım. Burada izleyeceğim yol, kolaydan zora doğru olacak

   - Telefonu aldım ne yapmam lazım?
   Öncelikle, bir gmail hesabına ihtiyacınız var. telefonu kurarken bu gmail hesabını verdiğiniz takdirde, telefon bu hesaptaki mailları otomatik olarak alma, telefon numaralarınızın bu hesaba saklanması, google calendar vs türü pek çok hizmeti kullanabileceksiniz. Bu hesabı seçerken dikkatli olmanızda fayda var. sonradan değiştirmek istediğiniz takdirde güvenlik gereği telefona hard reset atmanız gerekecektir.
   gmail hesabından sonra, öncelikle telefon ile pc'nin senkronizasyonu (diğer bir telefondan telefon numarası aktarma, telefonun yedeğini alma vs) ve driverların kurulumu için Samsung'un KIES isimli yazılımını kurmanız gerekiyor. Kies ayrıca resmi güncellemeleri de edinmenin tek yolu. Kies'i bu adresten indirebilirsiniz (www.samsung.com/tr/kies/).
   Bu haliyle telefonu temel kullanıma hazır hale getirdiniz.

   - Telefonuma market dışında uygulama kurmak için ne yapmam gerekiyor?
   İnternetten istediğiniz programın apk dosyasını indirdikten sonra telefona atıp, apk dosyasını MyFiles (ya da kullandığınız başka bir dosya düzenleme) programından çalıştırmanız yeterli. Dosyayı direk telefondan da indirip bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk defa program kurmaya çalıştığınızda telefon sizi güvenlik sebebi ile uyaracaktır. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, Ayarlar->Uygulamalar altından Unknown Sources'ı tıklayarak telefonunuza bilinmeyen apk'ların yüklenmesini sağlayabilirsiniz.   Marketten ya da internetten bir program indirip kurmaya çalıştığınızda telefonunuz size (varsa) bu programın kullanmak istediği izinleri soracaktır. Bu dikkat etmeniz gereken bir ekrandır, burada alakasız izinler görürseniz (mesela bir oyunun telefon numarası arama izni istemesi gibi) güvenliğiniz açısından bu programın kurulumunu iptal etmenizde fayda var.   - Telefonum Türkçe değil, nasıl Türkçeleştirebilirim?
   Android çekirdeği Türkçe'ye destek verdiği için Settings altından Locale menüsünden dili değiştirebilirsiniz. Eğer Locale altında Türkçe yoksa, kurduğunuz/kullandığınız rom'dan bu özellik kaldırılmış demektir. Bu noktada ya marketten More Locale 2 isimli programı indirip çekirdek üzerinden Türkçe desteğini aktive edeceksiniz ya da XEU kodlu bir rom kurarak dil desteği sağlayacaksınız.   - Custom ROM nedir, ne işe yarar, kurmalı mıyım?
   Custom ROM demek Samsung dışında başka birinin hazırladığı bir yazılımı telefona kurmak demektir. Bu ROM'ların temel olarak iki amacı vardır:
   1 - Android işletim sistemine yapılan güncellemeleri Samsung'dan önce telefonunuzda kullanmak
   2 - Yazılım üzerinde performans artırıcı, batarya kullanımını düşüren değişiklikler yapmak
   yan amaçları ise:
   3 - Telefonu ekstra, gereksiz yazılımlardan arındırmak,
   4 - Telefonu unbranded (markasız) hale getirerek market erişimini artırmak.

   Eğer bu konular sizi ilgilendirmiyor, ya da bu işlemleri yapmaya yeterli vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız Custom ROM yüklemek size göre bir iş değildir. Unutmamanız gereken en önemli konu, Custom ROM'la birlikte telefonununuzun stabilitesini bozuyor olduğunuz, bu işlemleri yapabilmek için belirli düzeyde bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerektiği ve en önemlisi bolca vakte ihtiyaç duyacak olduğunuzdur. Eğer benim gibi çalışan bir insansanız, asla gece 11de Custom ROM yüklemeye çalışmayın, ters gidecek bir tek nokta telefonunuzu tekrar işler hale getirmek için 2-3 saat uğraşmanıza sebep olabilir.

   - Root nedir, ne işe yarar, yapmalı mıyım?

   Android temel olarak bir linux işletim sistemidir. linux'ta administrator/yönetici yetkisine (sistemde her türlü değişikliği yapabilen yetki) root adı verilir. root olmak ya da telefonu root'lamak demek, telefonunuza her türlü işlemi yapabilecek yetkiyi vermek demektir. Android'de bazı işlemler, google'ın seçimlerinden dolayı root yetkisi gerektirir. bunlar sistem klasöründen dosya silme (gereksiz programları kaldırmak için), donanımı düşük düzeyde kullanma (wifi tether vs gibi) ve SIM karta low level işlem yapabilme (market enabler ile Market'te tüm uygulamaları görüntülemek için).

   Kanımca root'un en önemli faydası, gereksiz uygulamaların kaldırılabilmesidir.

   - Custom Rom nasıl kurulur, recovery mode, download mode, Odin nedir ne işe yarar?

   Android sistemlerde sistem yazılımı dört temel parçadan oluşur: PDA, PHONE (MODEM ya da BASEBAND olarak da bilinir), RECOVERY ve BOOTLOADER.

   PDA temel sistem yazılımının bulunduğu kısım, Android'in kernel'i (çekirdek), sistem programları, zil sesleri vs bu kısımda yer alır. Android sistemi modüler olduğu için PDA kısmını bir bütün olarak flaşlayabileceğiniz gibi parça parça da flaşlayabilirsiniz. Bu özellik en çok yeni bir tema ya da kernel flaşlerken işe yarar. Yeri gelmişken daima flaşladığınız modül (mesela kernel) ile yazılımın kalanının uyumlu olduğuna emin olun. Mesela PDA yazılımınız KF2 ise buna KG1 kernel'i flaşlamamanınız gerekir.

   PHONE telefonun iletişim yazılımları bu kısımda bulunur. Yani GSM, GPRS, 3G, GPS, WIFI çiplerini kontrol eden yazılım buradadır. Telefonun sorunsuz çalışması için PDA ve PHONE yazılımlarının sürümleri uyumlu olmalıdır. Yani PDA yazılımının sürümü KF2 ise PHONE kısmının da sürümü KF2 olmalıdır.

   RECOVERY Yeni rom kurabilmemizi sağlayan yazılım burada bulunmaktadır. CWM ya da Custom recovery olarak da bilinir. Custom ROM kurmadan önce mutlaka Recovery ROM'a sahip olmanız gerekir.

   BOOTLOADER Telefonun açılışında devreye giren parçadır. Bu bileşen üretici tarafından kilitlenmişse ve hack yolu ile açılamıyorsa custom ROM yükleyemezsiniz. SGS2'de BOOTLOADER açık olduğu için bu konu şimdilik önemli değil.

   Bunlara ek olarak Samsung telefonlarda iki bileşen daha vardır. CSC ve PIT. CSC telefonun dil paketlerini ve bölgesel paketleri içerir. Mesela kurduğunuz Custom ROM'da Türkçe yoksa, XEU kodlu (Avrupa Bölgesi) bir CSC'yi kurduğunuz ROM'un üzerine kurarak TÜrkçe desteği kazandırabilirsiniz. PIT ise telefonun dahili hafızasının nasıl bölümlendirildiğini belirler. PIT dosyasını flaşlamak genel olarak iyi bir fikir değildir, çünkü gereksizdir ve telefonun dahili hafızasındaki herşeyi kaybetmenize neden olabilir.

   Custom ROM yüklerken en çok ihtiyaç duyulan yazılım Samsung tarafından sızdırılmış olan Odin'dir. Odin ile ister parça, parça isterseniz tam paket olarak Custom ROM yükleyebilirsiniz.

   CUSTOM ROM yükleme

   1 - Öncelikle hangi rom'da olduğunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Yazılım sürümü altından çıkan listede çıkan koda bakın, KE7, KF1, KF3 gibi bir şey olmalı..   mesela üstteki resimde sürüm KE7.

   2 - Öncelikle Custom ROM yüklemenin kapısını açacak Recovery Mode'u yüklememiz gerekiyor. Bu konuda en pratik uygulama CF-Root. CF-Root'u kurmaj için Odin isimli yazılıma ve gerekli Kernel dosyasına ihtiyacınız var. Bu araçları http://forum.xda-develo...showthread.php?t=1103399 adresinden bulabilirsiniz. Mesela şu anki ROM sürümünüz KF2 ise, CF-Root-SGS2_XX_OXA_KF2-v4.0-CWM4.zip isimli dosyayı flaşlamanız lazım.

   3 - Odin ve gerekli sürümü indirdiyseniz, öncelikle bunları uygun bir yere açıyoruz. C:\Samsung bu iş için en mantıklı klasör. Devam etmeden önce Kies üzerinden yedek almanızda fayda var. Ayrıca bu işlemin sorunsuz gerçekleşmesi için Kies'i sorunsuz kullanabiliyor olmalısınız (driverların yüklü olması için).

   4 - Telefon PC'ye bağlı olmamalı, Odin'i başlatın. PDA düğmesine basıp daha önceden C:\Samsung altına açtığınız CF-Root-xxx-vX.X.tar dosyasını gösterin.   5 - Telefonu kapatın. Kapalı olduğuna emin olduktan sonra, Ses kısma, Home ve Güç düğmesine birlikte basıp sonra güç düğmesini bırakarak telefonu download mode'a alın. Size soru sorduğunda ses açma düğmesine basarak onaylayın.

   6 - Telefonu PC'ye bağlayın, bir süre driverların kurulması gerekecek. Sabırla bekleyin. Sonra Odin'de En sol üst kutucukta telefonun bağlı olduğu COM portu sarı bir şekilde yanacak. Bu aşamada START düğmesine basın. İşlem 15-20 saniye içerisinde tamamlanacaktır.

   7 - Tebrikler! Telefonunuza recovery rom kurdunuz ve root yetkisini elde ettiniz.

   Eğer custom rom yüklemek istemiyorsanız, bu noktada bırakabilirsiniz. Root yetkisi elde ettiğiniz için istediğiniz uygulamaları kaldırabilir, market enabler yolu ile paralı uygulamaları yükleyebilirsiniz.

   Eğer Custom ROM yüklemek istiyorsanız devam ediyoruz:

   8 - Öncelikle yüklemek istediğiniz ROM'un zip dosyası haline ihtiyacınız var. Burada örnek olarak taa HTC Hero sahibi olduğum dönemden beri kendi kullandığım ve çok memnun olduğum VillainRom'un kurulumunu anlatacağım. ROM'un zipini şu adresten indiriyoruz ( http://www.villainrom.co.uk/SGS2/VR2.0.php )

   9 - Bu zip'i telefonumuzun sdcard diye adlandırılan dahili belleğine kopyalıyoruz. İster menüde bulunan CWM uygulaması yolu ile isterseniz de Telefonu kapatıp Ses Açma, Home ve Açma kapama tuşlarına basarak Recovery mode'a geçiyorsunuz.   10 - Burada öncelikle backup menüsünden varolan sistemimizin bir kopyasını almakta fayda var, kurduğumuz rom'u beğenmezsek geri dönmek için. Ayrıca bu noktada bir kez daha hatırlatıyorum, gmail hesabınız ile telefonu sync etmezseniz telefon numaraları ve applerin backupları konusunda sıkıntı yaşamanız çok olası.

   11 - Backup aldıktan sonra, sırası ile Wipe data ve Wipe Cache yaparak telefonumuzun içeriğini siliyoruz.

   12 - Daha sonra Install zip from sd card'ı seçerek daha önceden telefona atmış olduğumuz zip dosyasını gösteriyoruz ve Flash seçeneğini seçiyoruz.

   13 - Flashlama tamamlandıktan sonra işimizin önemli bir kısmı tamamlanmış oluyor, ancak performans ve stabilite için yapmamız gereken iki işlem daha var. Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi, ROM-Kernel-Baseband uyumunu sağlamamız gerekiyor. Bu aşamada elimizde, ROM olarak KG1 (VillainRom'un son sürümü), Baseband (Phone) ve Kernel olarak KF2 var. (KF2 diye varsayım yapmıştık sizinki farklı bir sürüm olabilir, mantık aynı).

   14 - Öncelikle CWM ve kernelimizi KG1'e yükseltmemiz lazım, bunun için yeniden http://forum.xda-develo...showthread.php?t=1103399 adresine giderek Kurduğumuz custom rom'un sürümü ile aynı olan kernel'i indiriyoruz. Örneğimizden devam edersek bu: CF-Root-SGS2_XX_OXA_KG1-v4.1-CWM4.zip olmalı. Yukarıdaki 3-7 maddeler arasındaki işlemleri bu kernel için tekrar ediyoruz.

   15 - Şimdi ROM ve Kernel uyumu sağlamış olduk, ancak halen telefon (baseband) rom'umuz eski, elimiz değmişken bunu da güncellemekte fayda var, çünkü eski baseband rom'lar daha çok batarya harcar ve uyumsuzluk durumunda da başka problemler başgösterebilir.

   16 - Öncelikle VillainROM örneğinden devam ederek, http://www.villainrom.c...REV_02_CL1034110.tar.md5 adresinden KG1 Phone ROM'U indiriyoruz. Bu işlemi de aynı 3-7 nolu maddeler arasını tekrar ederek yapıyoruz. Tek fark PDA yerine PHONE düğmesine tıklayacak olmamız aman dikkat!.   17 - Bu işlemi de tamamladıktan sonra Custom ROM yükleme operasyonumuz tamamlanmış demektir. Telefonunuzun Ayarlar->Telefon Hakkında Menüsünden yazılım sürümlerine bakarak ederek doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

   18 - Sadece VillainROM için opsiyonel olarak ( http://www.villainrom.c...inTweaks-v1.3.1-(29-May) ) adresinden Villain Tweaks isimli programı kurarak tema vb indirebilirsiniz.

   Umarım işinize yaramıştır. Lütfen sadece ROM, root ve flashlama ile ilgili sorular sorun.

   CUSTOM kernel yükleme

   Öncelikle neden custom kernel yüklediğimizi anlatayım. Burada amaç, ninpo gibi oldukça yetenekli programcıların çekirdek üzerinde yaptıkları güncellemelerle daha iyi hale getirdikleri çekirdek (kernel) ile telefonumuzun batarya ömrünü ve performansını artırmak.

   İşlem sırası şöyle:

   1 - Öncelikle daha önceden custom ROM yüklü bir telefonumuz olduğuna emin oluyoruz. (Ninphetamine kernel en iyi VillainROM üzerinde çalışıyor, bilginize)

   2 - http://forum.xda-develo...showthread.php?t=1179814 adresindeki ikinci posttan Ninphetamine kernel'i download ediyoruz. Dosyanın ismi (Ninphetamine version 2.0.1 Release Edition - TAR file for Odin/Heimdall/CWM app linkine tıklayabilirsiniz)

   3 - Bu dosyayı yine C:\Samsung klasörüne kopyalıyoruz.

   4 - Telefonu kapatıp, download mode'a alıyoruz.

   5 - Odin'i açıyoruz, PDA kısmından dosyayı gösteriyoruz (ekran görüntüsü 2.0.0 sürümü ancak işlem aynı).   6 - Daha sonra start tuşuna basın. işlem tamamlanınca telefon kendini yeniden başlatacak.

   7 - İşlem başarılı olduysa http://forum.xda-develo.../showthread.php?t=505419 adresinden setCPU'yu indiriyoruz. Programı çalıştırdıktan sonra ana pencereyi aşaığdaki gibi ayarlıyoruz. Tabi ki 1200 MHz'den daha yukarı ayarlayabilirsiniz, ancak telefon 1200'de zaten yeterince hızlı, daha yukarı bir değer ayarlamak pil ve stabilite üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.   8 - Daha sonra Voltages menüsüne gelip aşağıdaki voltajlara göre ayarlıyoruz. Tabi bu benim telefonumda çalışan voltajlar, sizde çalışmayabilir, veya daha aşağıdaki voltajlar bile (mesela 200 Mhz için 800 mv gibi) çalışabilir. O yüzden stabil olana kadar denemeler yapıp, sistemin stabil olduğuna emin olduktan sonra Set on Boot'u tikleyip programdan çıkabilirsiniz.
   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laconf -- 24 Temmuz 2011; 18:12:12 >
  • Çavuş
   55 Mesaj
   18 Temmuz 2011 11:40:30
   yazılanlar bana hiç açıklayıcı gelmedi onun yerine benim profilden özelimi eklesende konuyu iyi biliyorsan yardımcı olsan ? root yapamadım


   _____________________________

  • Binbaşı
   1002 Mesaj
   18 Temmuz 2011 11:43:31
   güzel konu,tek sayfada hem oyun hem root hem rom kafa karıştırıyordu .


   _____________________________

  • Binbaşı
   1879 Mesaj
   18 Temmuz 2011 14:39:27
   Eline sağlık hocam bu konu çok iyi oldu gerçekten


   _____________________________


   Miui - Nexus 4
  • Yüzbaşı
   867 Mesaj
   18 Temmuz 2011 15:08:14
   gerçekten emek harcanmış, faydalı bir çalışma olmuş. elinize sağlık... sık sık güncellenmesi dileğiyle...


   _____________________________

  • Yarbay
   2634 Mesaj
   18 Temmuz 2011 15:08:31
   klavyene ellerine agzina saglik dostum yanliz recovery mod yuklemenin kolay bir yolu ki bence en kolay yolu rom manager dan yuklemek bilrsin:-))))


   _____________________________

   PS4 PSN - furkan1703

   REFERANSLARIM ----- Linger - Teknolium - Mert1905x - Rapsodiss - Speed39 - Dr.Teknik - DeliMemo3.5
  • Android Beta Kullanıcısı
   533 Mesaj
   18 Temmuz 2011 15:13:32
   Ben suan litening 2,2 kullanıyorum vauss mod a nasıl geçiş yapabilirim.


   _____________________________

  • Teğmen
   160 Mesaj
   18 Temmuz 2011 15:29:14
   nihayet


   _____________________________

  • Yarbay
   6216 Mesaj
   18 Temmuz 2011 16:19:46
   peki bu root ve rom garanti dışı bırakırı mı telefonu?

   servise vermek gerekirse hard reset ile normal haline döndürebiliyor muyuz?


   _____________________________

  • Teğmen
   160 Mesaj
   18 Temmuz 2011 17:20:38

   quote:

   Orijinalden alıntı: kanoute

   peki bu root ve rom garanti dışı bırakırı mı telefonu?

   servise vermek gerekirse hard reset ile normal haline döndürebiliyor muyuz?


   yanlış bilmiyorsam;eğer orjinal roma dönmeden rootlu olarak servise giderse garanti dışı muamelesi görür..noyancelebi hocamın -samsung galaxyS II I9100 kullanıcılar -başlığında yüklü olan rom ne olursa olsun nasıl orjinal hale getirilir paylaşılmıştı..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1144 Mesaj
   18 Temmuz 2011 19:05:30
   ellerine emeğine sağlık, böyle bir konuya ihtiyaç vardı gercekten, herkese hayırlı olsun :)

   iyi forumlar


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kean0025 -- 18 Temmuz 2011; 19:09:56 >
   _____________________________

   suskun_yurek025
  • Yarbay
   2698 Mesaj
   18 Temmuz 2011 19:36:47
   Eline sağlık.
   sadece Rom ve Root için ayrı bir konu olması iyi oldu, buna ihtiyaç vardı.


   _____________________________

  • Teğmen
   240 Mesaj
   18 Temmuz 2011 21:53:17
   eline sağlık cok guzel olmus


   _____________________________

   lg 42le5300 - amd 1055t , saphire toxic 5850 , 6g kingston 1600 , wd 1 tb black , asus m4a88td m evo - asus f3sv - sgs2 -hs3000- xbox360 slim&kinect "gamertag: kngx" - asus ux31a-r4005v -
  • Yarbay
   6216 Mesaj
   18 Temmuz 2011 21:56:35
   arkadaşlar root ve rom a gerçekten ihtiyacımız var mı sizce?

   yapınca bunu değiyor diyor musunuz?

   mesela ben black alpha ydı sanırım. oradan full indiriyorum programları . ama proamp programı birkaç gün sonra geçersiz oldu. lisans istiyor.

   root olunca böyle sorun yaşamayacak mıyım?


   _____________________________

  • Çavuş
   76 Mesaj
   19 Temmuz 2011 00:53:13
   Galaxy s2nin resmi guncellemesi ke7 mi kf3te resmi guncelleme midir?


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak.cosk -- 19 Temmuz 2011; 0:54:13 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   19 Temmuz 2011 11:44:10

   quote:

   Orijinalden alıntı: burak.cosk

   Galaxy s2nin resmi guncellemesi ke7 mi kf3te resmi guncelleme midir?


   Evet KF3 resmi güncelleme.. zaten KE, KF, KG.... şeklindeki tüm güncellemeler resmi. Custom ROM'lar bunları kullanarak oluşturuluyor. Sadece Cyanogen mod sıfırdan yazılan bir ROM, o nedenle onun Kx'li bir kodu olmayacak.


  • Çavuş
   76 Mesaj
   19 Temmuz 2011 15:46:09

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf   Alıntıları Göster   Evet KF3 resmi güncelleme.. zaten KE, KF, KG.... şeklindeki tüm güncellemeler resmi. Custom ROM'lar bunları kullanarak oluşturuluyor. Sadece Cyanogen mod sıfırdan yazılan bir ROM, o nedenle onun Kx'li bir kodu olmayacak.

   aciklayici oldu hocam kg2 son sanirim onu yuklemek lazim


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1209 Mesaj
   19 Temmuz 2011 16:22:02
   dostum eline saglık.Cok güzel olmuş.İnşallah sende diger konu acan arkadaslar gibi erkenden sıkılıp ilgisiz bırakmazsın Konuyu.Ve umarım her yeni roomda kısım kısım güncellersin ilk sayfayı.Teşekkürler.


   _____________________________

   DH hastası
  • Binbaşı
   1688 Mesaj
   19 Temmuz 2011 17:16:19

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf   Alıntıları Göster   Evet KF3 resmi güncelleme.. zaten KE, KF, KG.... şeklindeki tüm güncellemeler resmi. Custom ROM'lar bunları kullanarak oluşturuluyor. Sadece Cyanogen mod sıfırdan yazılan bir ROM, o nedenle onun Kx'li bir kodu olmayacak.

   Cyanogen Mod çıkınca nasıl yüklücez hocam normal rom yükler gibi mi??


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Yagmur değil onlar yavrum.Onlar benim yağmurlarım.Sen demiyor muydun beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar diye...
  • Yarbay
   5256 Mesaj
   19 Temmuz 2011 18:15:20
   VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAY ben yokken darbe ha :)

   hayırlı olsun dostum :)


   _____________________________

  • Yarbay
   5668 Mesaj
   19 Temmuz 2011 18:40:31
   sen iyicene serdin tatil matil olacağı buydu

   hala aletin backupını alıp ta lighting mod 2.2 yapamadım bakalım bir de onu anlatsanız oldu olacak full backup alıp rom yükleyip backup dosyalarını geri yüklemeyi ah ah cahillik zor

   neyse kg2 çıkmış onun üstüne lighting rom güncellenir artık onu yüklerim azıcık daha bekleyeyim bari


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 19 Temmuz 2011; 18:48:52 >
   _____________________________

   -- Pioneer 436xde Plazma TV/Samsung 64d8000 3D Plazma TV
   -- Onkyo TX-NR3030 avr
   -- Wharfedale Opus 2 M2 front
   -- B&W DM 603 S3 rear wharfedale evo2 center
   -- Pioneer LX-55 Hybrid 3D Blu-ray Player/Zidoo x9s nmt
   -- Digiturk HM-9503 recevier (humax)
   -- Meixing NC-450 Tube Integrated Amp./Speaker by Aytekin Erçin/TEAC VRDS-25 Cd Player/L.K.S. Audio MH-DA002 DSD DAC/Asus Netbook/Acoustic Revive USB-1.0SPS
  • Yarbay
   5256 Mesaj
   20 Temmuz 2011 01:10:06

   quote:

   Orijinalden alıntı: sadays

   sen iyicene serdin tatil matil olacağı buydu

   hala aletin backupını alıp ta lighting mod 2.2 yapamadım bakalım bir de onu anlatsanız oldu olacak full backup alıp rom yükleyip backup dosyalarını geri yüklemeyi ah ah cahillik zor

   neyse kg2 çıkmış onun üstüne lighting rom güncellenir artık onu yüklerim azıcık daha bekleyeyim bari


   :)


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   269 Mesaj
   20 Temmuz 2011 12:08:21
   CWM mode ben de menüde cıkmıyor?

   Recovery modda actıgım zamanda menude sizin verdiginiz gibi bir menu yok?   ve ordan kurmaya calistigim zaman "system vertification" error gibi bir hata veriyor   _____________________________

  • Yüzbaşı
   269 Mesaj
   20 Temmuz 2011 17:49:58
   up


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   927 Mesaj
   20 Temmuz 2011 21:16:53
   bu rom managerin lisanslı fullunu nerden bulabilirim google amacadan bulduklarım beni sürekli markete atıyor yada premium istiyor


   _____________________________

   bazen en güzel cevap susmaktır

  • Yüzbaşı
   399 Mesaj
   20 Temmuz 2011 23:26:40
   gayet güzel açıklanmış zaten pek soruya gerek kalmamış.
   bu durumda şu rom nasıl bu rom nasıl diye kurup deneyenlerin tecrübelerini yazması gerek


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   399 Mesaj
   20 Temmuz 2011 23:29:16
   mesela bu konuda şöyle bir soru sorayım.
   benim kullandığım versiyon Kf3 ve android 2.3.3 kullanıyorum.
   bildiğim kadarıyla KG1 içinde 2.3.4 geliyor ve 2.3.4 güncellemesi resmi olarak yayımlanmadı.

   KG1 kurup 2.3.4 'e geçen varmı değişen birşeyler oluyor mu ??

   acaba 2.3.4 'e geçmek için henüz erken mi yoksa geçmelimiyiz ??


   _____________________________

  • Yarbay
   5256 Mesaj
   21 Temmuz 2011 00:26:02
   laconf musaaden olursa bu yazdıklarını kendi sitemde kullanmak istiyorum


   www.yesilcin.com


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   269 Mesaj
   21 Temmuz 2011 17:18:15
   failed to verify whole-file signature

   System vertification hataları alıyorum aranızda karşılaşan var mı? ROM kurmaya çalışırken


   _____________________________

  • Yarbay
   2018 Mesaj
   22 Temmuz 2011 17:41:51

   quote:

   Orijinalden alıntı: sgartel

   failed to verify whole-file signature

   System vertification hataları alıyorum aranızda karşılaşan var mı? ROM kurmaya çalışırken


   Selam
   1 Kies kurulu olsun
   2 ilk defa Rom atacaksaniz gerekli tüm detaylari incelemeniz ve her seyi kavradiginizdan emin olmaniz gerekir
   3 mutlaka atacaginiz Rom'un anasi olan full olaninin önce yükleyin, daha sonra ayni rom'un tek dosyalisina gecip cihaza flaslayin, bir önceki ile ayni kökten degilse. bir cok programda kapatmaya zorla hatasi alirsiniz ve normalin üzerinde isinma meydana gelebilir.
   4 bahsettiginiz hatayi hic almadim, muhtemelen ilgili dosyalari tar dosyasindan cikarmis olabilirsiniz, bazi dosyalar rar gibi zip gibi görünüp oldugu gibi ODIN'e gösterilmesi gerekir, yani rar'dan cikarmamak gerekir
   5. Rom Kurmaya calisirken o hatayai oldim demissiniz tam olarak nerelerdeyken ve neyi yaparken bu hatayi aldiniz?? onuda yazarsaniz dakha kolay yardim alirsiniz
   Saygilar...


  • Yarbay
   2485 Mesaj
   22 Temmuz 2011 18:03:10

   quote:

   Orijinalden alıntı: sgartel

   failed to verify whole-file signature

   System vertification hataları alıyorum aranızda karşılaşan var mı? ROM kurmaya çalışırken


   nerden hangi rom u kurmaya çalışıyorsun?

   imzalanmamış rom dosyalarında verir bu hatayı.


   _____________________________   Tüm teknolojik gelişmelerden haberdar olabileceğiniz facebook sayfam
   www.facebook.com/sawgent
  • Yüzbaşı
   721 Mesaj
   23 Temmuz 2011 22:14:13
   litening 3.2 full rom çıktı arkadaşlar şimdi deneyeceğim

   direk link burada http://www.multiupload.com/63HBIYH4MC

   xda dan indirmek için download linkini görmek için F5 yapmanız lazım   _____________________________

   SGS2 I9100
  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   24 Temmuz 2011 15:14:07

   quote:

   Orijinalden alıntı: noyancelebi

   laconf musaaden olursa bu yazdıklarını kendi sitemde kullanmak istiyorum


   www.yesilcin.com


   tabi ki kullanabilirsin dostum.


  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   24 Temmuz 2011 15:19:56
   Bu arada şu an VillainRom 2.1 ve Ninphetamine-2.0.1 kernel üzerinde setCPU kullanıyorum pil ömrü şu ana kadar en iyi bu üçlüde diyebilirim.
   Telefonu kullanmadan, ancak EDGE üzerinden sync, whatsapp açık şekilde nerdeyse 12 saatte sadece %4 pil kaybı oldu.

  • iOS Beta Kullanıcısı
   11413 Mesaj
   24 Temmuz 2011 16:33:23
   İşe yarar güzel bir konu elinize sağlık


   _____________________________

  • Yarbay
   6373 Mesaj
   24 Temmuz 2011 20:02:54
   LeoMar75_v2.2_Revolution yüklü bende. KG2 üzerine. Bu Ninphetamine kerneli kurabilirmiyim? direk odinden pda dan yükleniyor değil mi? uygulamalarıma birşey olmaz yani.. daha yeni yükledimde :)


   _____________________________

   T100, 3120, D900i, K850i, E66, N86, İnnov8, 6700, N79, İ8910, N82, S8300, E52, S8500, N8, İ9000, İ9100, N8 Turuncu, N7000, İ9100 (tekrar), HTC WP 8X, Lumia 920, 4S, İ9300, Lumia 1020, LG G2,4S, S4 Mini BE, S4 BE, S4 İ9505, OPTİMUS G PRO, i9500, LG G4, Note 5, Note 4 N910CQ
  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   24 Temmuz 2011 20:26:54

   quote:

   Orijinalden alıntı: egemen_e

   LeoMar75_v2.2_Revolution yüklü bende. KG2 üzerine. Bu Ninphetamine kerneli kurabilirmiyim? direk odinden pda dan yükleniyor değil mi? uygulamalarıma birşey olmaz yani.. daha yeni yükledimde :)


   Uygulamalara bir şey olmaz.. yalnız her ihtimale karşı recovery menüsünden backup yapmanı tavsiye ederim kurmadan önce


  • Binbaşı
   1278 Mesaj
   25 Temmuz 2011 00:46:04
   Herşeyi çok güzel, derli toplu ve zorluk sırasına göre açıklamışsın.
   Tek ricam ekran görüntülerini Türkçeleriyle değiştirmen.
   Çünkü normal kullanıcıların çoğunluğu telefonu Türkçe kullanıyordur diye düşünüyorum.
   Hoş bence Odinle ROM yükleme macerasına da normal kullanıcılar için gerek yok ve riskli bir işlem. Benim gibi Kies üzerinden test edilmiş resmi sürümü yüklemek sorunlarla boğuşmaktan iyidir. KF3 e Kies ten güncelledim, sorunsuz kullanıyorum. Yok orası çalışmadı, yok browserdan atıyor gibi işlerle uğraşmıyorum.
   Emekleriniz için teşekkürler... Güzel olmuş.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   927 Mesaj
   25 Temmuz 2011 00:57:23
   baba Ninphetamine olayı darky rom da olurmu deniyelimmi illa vilian romda mı yüklesek


   _____________________________

   bazen en güzel cevap susmaktır

  • Yüzbaşı
   269 Mesaj
   25 Temmuz 2011 10:19:09

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf

   Bu arada şu an VillainRom 2.1 ve Ninphetamine-2.0.1 kernel üzerinde setCPU kullanıyorum pil ömrü şu ana kadar en iyi bu üçlüde diyebilirim.
   Telefonu kullanmadan, ancak EDGE üzerinden sync, whatsapp açık şekilde nerdeyse 12 saatte sadece %4 pil kaybı oldu.

   Bunlar efsane degerler bana gore, ben de Vaussmod kullanıyorum bakalım bu hafta nasıl sonuc alıcaz

   Su üçlü olayını biraz açarmısın? ninphetamine ? kernel dosyası versiyonu mu

   set CPU? cpu degeri ni mi dusurdun? Bu olayi da biraz acabilirmisin?

   tesekkurler


   _____________________________

  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   25 Temmuz 2011 11:22:10
   Üçlü'den kastım, Rom olarak VillainROM, kernel olarak ninpethamine ve program olarak da SetCPU. İlk postun Custom Kernel kurma aşamasında işlemlerin nasıl yapıldığını anlattım.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Laptop: Asus A8JE: C2D 1.83 GHz, 1GB DDR2 Ram, ATI x1450 ekran kartı, 100 GB 5400rpm HDD, 14" glare ekran, DVD-RW, 6cell pil
   Telefon: Nokia N95
  • Çavuş
   59 Mesaj
   25 Temmuz 2011 19:28:06
   ninpethamine kernel yükledikten sonra root yetkisi gidiyor mu?


   _____________________________

  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   26 Temmuz 2011 08:54:33

   quote:

   Orijinalden alıntı: kael.pe

   ninpethamine kernel yükledikten sonra root yetkisi gidiyor mu?

   hayır, hiçbir custom rom ya da kernel ile root yetkisi gitmez.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Laptop: Asus A8JE: C2D 1.83 GHz, 1GB DDR2 Ram, ATI x1450 ekran kartı, 100 GB 5400rpm HDD, 14" glare ekran, DVD-RW, 6cell pil
   Telefon: Nokia N95
  • Çavuş
   59 Mesaj
   26 Temmuz 2011 11:22:04
   Teşekkürler laconf anlatımın çok güzel rootladım ve villainrom yükledim sanırım başardım yani   _____________________________

  • Yüzbaşı
   711 Mesaj
   26 Temmuz 2011 14:01:50

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf   Alıntıları Göster


   hayır, hiçbir custom rom ya da kernel ile root yetkisi gitmez.


   arkadaşım lightning romlarda geliyor root...istersen bir bak.


   _____________________________

   Twitter : // Kerem Pekçabuk
  • Yüzbaşı
   711 Mesaj
   26 Temmuz 2011 14:08:20

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf   Alıntıları Göster


   hayır, hiçbir custom rom ya da kernel ile root yetkisi gitmez.


   pardon yanlış anlamışım....yanlış cevap verdim.bir önceki mesajı kaale alma :)


   _____________________________

   Twitter : // Kerem Pekçabuk
  • Yüzbaşı
   711 Mesaj
   26 Temmuz 2011 14:32:20

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf

   Bu arada şu an VillainRom 2.1 ve Ninphetamine-2.0.1 kernel üzerinde setCPU kullanıyorum pil ömrü şu ana kadar en iyi bu üçlüde diyebilirim.
   Telefonu kullanmadan, ancak EDGE üzerinden sync, whatsapp açık şekilde nerdeyse 12 saatte sadece %4 pil kaybı oldu.


   Teşekkürler emeklerin ve yardımların için


   Şimdi bu üçlüde aşağıda saydıklarımdan hangileri eksik ?

   1-Facebook üzerinden rehber ve takvim senkronizasyonu

   2-gmail üzerinden rehber,takvim ve diğer senkronizasyonlar

   3-her türlü oyun ve uygulama kurulabiliyor mu ?

   4-Samsung social hub ve game hub kurulabiliyor mu ?

   5-Wireless radyo ve 3g sorunsuz çalışıyor mu ?

   6-Touchwiz 4.0 benzeri bir arayüz var mı ? arayüzü nasıl ? Resim koyabilir misin ?

   7-türkçe voice detection desteği var mı ? Sesli türkçe sms yazabiliyor muyuz ?

   8-Telefon kullanımı türkçe oluyor mu ?

   9-gtalk ile görüntülü konuşma yapılabiliyor mu ?

   10-Marketteki uygulama erişimlerinde bir kısıtlama oluyor mu ?
   _____________________________

   Twitter : // Kerem Pekçabuk
  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   26 Temmuz 2011 15:45:41

   quote:

   Orijinalden alıntı: kerempek   Alıntıları Göster
   Teşekkürler emeklerin ve yardımların için


   Şimdi bu üçlüde aşağıda saydıklarımdan hangileri eksik ?

   1-Facebook üzerinden rehber ve takvim senkronizasyonu

   2-gmail üzerinden rehber,takvim ve diğer senkronizasyonlar

   3-her türlü oyun ve uygulama kurulabiliyor mu ?

   4-Samsung social hub ve game hub kurulabiliyor mu ?

   5-Wireless radyo ve 3g sorunsuz çalışıyor mu ?

   6-Touchwiz 4.0 benzeri bir arayüz var mı ? arayüzü nasıl ? Resim koyabilir misin ?

   7-türkçe voice detection desteği var mı ? Sesli türkçe sms yazabiliyor muyuz ?

   8-Telefon kullanımı türkçe oluyor mu ?

   9-gtalk ile görüntülü konuşma yapılabiliyor mu ?

   10-Marketteki uygulama erişimlerinde bir kısıtlama oluyor mu ?

   Kısaca: hiçbiri eksik değil.
   Çünkü VillainRom'un amacı samsung'un orjinal rom'una en yakın yazılımı üretmek. Bu nedenle bu işlevlerin hiçbirini çıkartmıyorlar.


  • Teğmen
   154 Mesaj
   26 Temmuz 2011 17:42:26
   teşekkürler dostum dediğin yollardan kurulumu tmamladım voltaj ayarlarınıda senin fotoda koyduğun gibi yaptım ama 1-2 uygulama kurarken res attı tel voltaj ayarlarından olabicleğni düşndm ve hepsini birer kademe artırdım şu anda memnunum tüm uygulamaları yükledikten sonrada pil durumuna bakıcam yalnız bu arka planda çalışan syncmIDS sesli komutlar social hub e posta yazılım güncelleştirme vs. var falan war ben bunları kullanmıyorum diye tahmin ediyorum telden msn fln açmıorum kapatsam bir sorun olurmu acaba ? tekrar emeğin için teşekkürler dostum


   _____________________________

   Bir telefon çıkartcak olsam , HTC marka telefona karşı NTC çıkartırdım. Slogan da "HTC'ye değil, NTC'ye bak" olurdu.
  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   26 Temmuz 2011 17:44:41

   quote:

   Orijinalden alıntı: evilhunter

   teşekkürler dostum dediğin yollardan kurulumu tmamladım voltaj ayarlarınıda senin fotoda koyduğun gibi yaptım ama 1-2 uygulama kurarken res attı tel voltaj ayarlarından olabicleğni düşndm ve hepsini birer kademe artırdım şu anda memnunum tüm uygulamaları yükledikten sonrada pil durumuna bakıcam yalnız bu arka planda çalışan syncmIDS sesli komutlar social hub e posta yazılım güncelleştirme vs. var falan war ben bunları kullanmıyorum diye tahmin ediyorum telden msn fln açmıorum kapatsam bir sorun olurmu acaba ? tekrar emeğin için teşekkürler dostum

   Social hub'ları Titanium Backup'la kaldırabilirsin, sorun olmaz. Ben ayrıca Zinio, Kobo ve Wifi sharing'i de kaldırıyorum sorun olmuyor.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Laptop: Asus A8JE: C2D 1.83 GHz, 1GB DDR2 Ram, ATI x1450 ekran kartı, 100 GB 5400rpm HDD, 14" glare ekran, DVD-RW, 6cell pil
   Telefon: Nokia N95
  • Yüzbaşı
   711 Mesaj
   26 Temmuz 2011 17:44:45

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf   Alıntıları Göster
   Kısaca: hiçbiri eksik değil.
   Çünkü VillainRom'un amacı samsung'un orjinal rom'una en yakın yazılımı üretmek. Bu nedenle bu işlevlerin hiçbirini çıkartmıyorlar.


   emin misin ? :)) yükleyeceeğim bak o zaman :) arayüz de touchwiz ile aynı mı ? türkçe destekleri de var diyorsan yükleyeceğim.


   _____________________________

   Twitter : // Kerem Pekçabuk
  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   26 Temmuz 2011 18:26:21
   @kerempek

   her şey aynı dedim ya :)


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Laptop: Asus A8JE: C2D 1.83 GHz, 1GB DDR2 Ram, ATI x1450 ekran kartı, 100 GB 5400rpm HDD, 14" glare ekran, DVD-RW, 6cell pil
   Telefon: Nokia N95
  • Teğmen
   154 Mesaj
   26 Temmuz 2011 19:24:35
   teşekkürler onlarıda kaldırdım


   _____________________________

   Bir telefon çıkartcak olsam , HTC marka telefona karşı NTC çıkartırdım. Slogan da "HTC'ye değil, NTC'ye bak" olurdu.
  • Yüzbaşı
   711 Mesaj
   26 Temmuz 2011 22:12:11

   quote:

   Orijinalden alıntı: laconf

   @kerempek

   her şey aynı dedim ya :)


   ne yapayim inanamıyorum :) çok mükemmel geliyor....haftasonu deniyeceğim.ellerine sağlık.bence en başarılı işi sen yapmışsın.cidden bence ilerleme budur.diğerlerinde bi sürü bug var.bunuda yurt dışındaki sitelerden bakarım...ama daha stabil olacağa benziyor.

   hiç aklımda yoktu ama sanırım bunu kullanacağım.

   sağol


   _____________________________

   Twitter : // Kerem Pekçabuk
  • Teğmen
   154 Mesaj
   26 Temmuz 2011 22:21:25
   şu anda gayet memnunum daha önce lite vausmod darky kullandım ama hiç biri bu kadar iyi gelmemişti bana tavsiye ederim


   _____________________________

   Bir telefon çıkartcak olsam , HTC marka telefona karşı NTC çıkartırdım. Slogan da "HTC'ye değil, NTC'ye bak" olurdu.
  • Binbaşı
   1072 Mesaj
   01 Ağustos 2011 16:35:23
   bu konuya her yeni rom cikitinda onunla ilgili dosyalari eklemek mumkun mu?
   mesela en son kg6 cikti
   kg6 rom, root icin insecure ve secure kerneller icin link koysaniz mesela?


  • Teğmen
   127 Mesaj
   04 Ağustos 2011 18:52:12
   Arkadaşlar ne alakası var bilmiyorum ama cihazı root ladıktan sonra anormal bir biçimde ısınmaya başladı.acep sebebi ne olabilirki


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cesiniay -- 4 Ağustos 2011; 18:53:20 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1364 Mesaj
   04 Ağustos 2011 19:14:04

   quote:

   Orijinalden alıntı: cesiniay

   Arkadaşlar ne alakası var bilmiyorum ama cihazı root ladıktan sonra anormal bir biçimde ısınmaya başladı.acep sebebi ne olabilirki


   sadece root'ladıysan muhtemelen kurduğun bir uygulama buna neden oluyordur.
   eğer rootlayıp custom rom yüklediysen yüklediğin rom'la alakalı bir sorun olabilir..
   root tek başına ısınma yapacak bir olay değil


  • Teğmen
   127 Mesaj
   04 Ağustos 2011 19:26:34
   kf3 orjinal romun üstüne VillainROM direk olarak kurulurmu ? cihaz root lu


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   517 Mesaj
   07 Ağustos 2011 13:05:59
   Arkadaşlar bende cihazıma yeni root attım ama paralı uygullamaları gormek istediğimde com.android.vending hatası alıyorum nasıl duzeltebılırım yardım edersenız sevinirim.


   _____________________________

Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Android Telefonlar >> Samsung >> Samsung Galaxy S II - Root, rom, kernel yükleme rehberi - Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.