Şimdi Ara

İşletme mezunları öğretmen olabilir mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
37.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • konuyu nereye açsam bilemedim koudışına açamadım eğitim bölümde açtım onlarca kişi okumuş ancak kimse cevap yazmamış.bende şansımı burda deneyim dedim belki fikir sahibi birini bulurum.

Çok site gezdim bu sitede de aradım ama bulamadım bende konu açıp sorayım dedim işletme bölümünü bitirip öğretmen olunabilir mi pek çok site gezdim kimi olur demiş kimi olmaz demiş birde pedagojik formasyon alma koşullarına baktım bir kısıtlama göremedim ama son değiklikler nelerdir kimse yazmamış en son 2009 yılına ait veriler bulabildim acaba konu hakkında güncel bilgisi yada ileriye dönük fikri olan var mı?

işletme mezunu olarak pedagojik formasyon alsak öğretmen olamadıktan sonra ne işe yarıyabilir acaba ?

• Ben size yardımcı olayım.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE AYLIK KARŞILIĞI OKUTACAKLARI DERSLERE İLİŞKİN ESASLAR
    http://personel.meb.gov.tr/upload/Kimler_ogretmen_olur.pdf

İncelediğinizde;
    Muhasebe ve Finansman dersleri için Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği ya da İşletme Öğretmenliği mezunu olmanız gerekiyor.
    Pazarlama ve Perakende dersleri için Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, Büro Yönetimi Öğretmenliği, Pazarlama Öğretmenliği, İşletme Öğretmenliği ya da Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği mezunu olmanız gerekiyor.
    Raylı Sistemler İşletme dersleri için İşletme Öğretmenliği mezunu olmanız gerekiyor.

İİBF mezunlarının artık öğretmen olabilmeleri mümkün değil.

SORU : İktisat, işletme ve maliye bölümleri mezunları muhasebe grubu öğretmenliğine atanabilirler mi?
    CEVAP : MEB-Talim ve Terbiye Kurulunun 12.07.2004 tarih ve 119 Sayılı Karar Eki Çizelgede Muhasebe Gurubu Öğretmenliğine sadece "Muhasebe ve Finans Öğretmenliği" kaynak gösterilmiştir. Bu nedenle, yüksek öğretim kurumlarının İktisat, İşletme ve Maliye Bölümleri mezunlarının Muhasebe Grubu Öğretmenliğine atamaları mümkün olamamaktadır.

http://www.meb.gov.tr/bilgiedinme/SSS.html

• yeni bir sorum pedagojik formasyona alım şartları acaba bu bir para tuzağı felanmı?

Bu sıralar en sık sorulan soru Formasyon Kalktı mı? Evet, “Formasyon Kaldırıldı!” YÖK’ün yeni yönetmeliği herkesi şaşırttığı gibi bazı kişilerin mutluluğu ve bazılarının da hüsranına sebep oldu.

Yeni yönetmeliğe göre,formasyon eğitiminde köklü değişiklikler yapıldı:

Öncelikle, bundan böyle formasyon eğitimi tezsiz yüksek lisans programları ile değil “sertifika programı” şeklinde verilecek. Yönetmeliğin en köklü değişikliği bu.

Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları “öğretmenlik eğitimi” alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. Bu durum, fen-edebiyat mezunu olmayıp öğretmen olabilme şansı tanınan kişilerin elbette mutluluğuna sebep oldu. Diğer yandan ise yoğunluktan dolayı zaten atanamayan binlerce eğitim fakültesi mezunu durumdan rahatsızlık duyuyor.

http://forum.memurlar.net/konu/1005372/

şimdi bu kısmı aldım buna göre herkes pedagojik formasyona girebiliyor ama herkes öğretmen olamıyor bunu ben mi yanlış yorumluyorum acaba yorumlarınız nelerdir?

• quote:

Orijinalden alıntı: pasamu

yeni bir sorum pedagojik formasyona alım şartları acaba bu bir para tuzağı felanmı?

Bu sıralar en sık sorulan soru Formasyon Kalktı mı? Evet, “Formasyon Kaldırıldı!” YÖK’ün yeni yönetmeliği herkesi şaşırttığı gibi bazı kişilerin mutluluğu ve bazılarının da hüsranına sebep oldu.

Yeni yönetmeliğe göre,formasyon eğitiminde köklü değişiklikler yapıldı:

Öncelikle, bundan böyle formasyon eğitimi tezsiz yüksek lisans programları ile değil “sertifika programı” şeklinde verilecek. Yönetmeliğin en köklü değişikliği bu.

Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları “öğretmenlik eğitimi” alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. Bu durum, fen-edebiyat mezunu olmayıp öğretmen olabilme şansı tanınan kişilerin elbette mutluluğuna sebep oldu. Diğer yandan ise yoğunluktan dolayı zaten atanamayan binlerce eğitim fakültesi mezunu durumdan rahatsızlık duyuyor.

http://forum.memurlar.net/konu/1005372/

şimdi bu kısmı aldım buna göre herkes pedagojik formasyona girebiliyor ama herkes öğretmen olamıyor bunu ben mi yanlış yorumluyorum acaba yorumlarınız nelerdir?

Şöyle izah edeyim, popülist bir politikanın ürünüdür bu haberler. Bir hükumet yapar gelen yenisi bir öncekini eleştirir ve köklü bir değişiklik yapar.

Orta öğretim alanları formasyon eğitimi ile pedagojik eğitim farklılık içeriyor.
    350.000 kişinin atanamadığı ülkemizde bu sayının 700.000 olması pek de önemli değil. Verildi mi böyle bir hak verildi. Bunun getirisi düşünülüyor.

• ve artık pedagojik formasyon kaldırıldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: hezgin

ve artık pedagojik formasyon kaldırıldı

Sertifika eğitimi verilemeyecek artık.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.