Şimdi Ara

Gemide çalışmak!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
4
Favori
107.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben 11 sene uzak yol gemilerde çalıştım
    öncelikle şunu söylemek istiyorum birkaç senedir denizcilik dünyanın en kötü mesleği seçiliyor madencilikten bile kötü
    ilk öce edinmeniz gereken belgeler var tayfa olmak için gemi adamı kursalrına devam edip sonunda sınava girip yeterlilik belgesi almanız gerekiyor güvertede çalışacaksanız gemici olarak başlıyorsunuz makina için yağcı olarak başlıyorsunuz bundan hariç sağlık raporu almanız gerekiyor ve pasaport almanız gerekiyor ilkokul mezunları bile alabiliyor
    diyelimki bütün bu belgeleri aldınız sıra geldi iş bulmaya okadar kolay değil birincisi yeni ve tecrübesizsiniz bu sebeple kimse size iş vermek istemeyecektir ikincisi yeni gemiciler yurt dışına kaçmaya meyillidirler onun için kimse size iş vermek istemeyecektir anca bir tanıdığınız yakınınız yardımıyla bulabirsiniz sakın ola bu işin simsarları var onlara para kaptırmayın
    hepsini hallettiniz bir şirkrtte iş buldunuz gemide çalışmaya başladınız film daha yeni başlıyor öyle bahsettiğiniz gibi yüksek meblağda paralar tayfalar için söz konusu değil 1000 dolar civarı aylık genelde gemiler yabancı bayraklı olduğu için sigorta filanda yok gittiğin gemi yük gemisi veya tanker olacaktır ağır çalışma koşulları var mobing var kötü yemekler var kafayı yemiş manyak gemiciler var artist kendini beğenmiş zabitler var güvertede fırtına makina dairesinde 50 derece sıcak var 50 60 günü bulan uzun seyirler var aden körfezinde korsanlar var türlü çeşit tropik hastalıklar var özlem var hasret var aylarca limana çıkmayı bekleyip limanda dışarı çıkamamak var kontratın bitse bile şirket çekmediği sürece gemide kalmak var var oğlu var gemi yüzen hapisanedir

• napıcaz be kamil?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emin_81

quote:

Orijinalden alıntı: Flúido

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Flúido

quote:

Orijinalden alıntı: Quentin Costa

İşin ne ama ? Gemi makinaları mı yoksa daha da rütbeli misin kaptan yardımcısı, güverte sorumlusu vs?

Ne yani, başmühendis rütbesiz mi? Makinayı aşağılamışsın sanki

Ben de gemi makinaları okuyorum. Uzakyola çıkmadım henüz ama çıkan çok tanıdığım var. 6 ayını açık denizde geçirmiyorsun zaten en fazla 15 günde bir limanda olursun. İlk sefer çok zor gelirmiş. Ama daha sonra karaya çıkmak istemezmişsin. Hayırlısı olsun senin için.

Gemide makin müğendisi var zaten ordan muhabbet açıldı firmayla konuştuk gelsin görüşelim dediler direk temmuzun 10 gidicem yapılcak iş değil açıkcası hayat kısa burda 4 sene çalıştıgımı gemide 1 seneye denk gelir başka açıklaması yok benim için

Bir de 6+1 kontrat olursa ki muhtemelen öyle olur çok rahat olursun yani. 1 sene çalış, sonra 1 sene çalışma istersen. Kontrata bağlı tabi.

Uzayabiliyormuş kontrat öyle söledi.Paraya para demiyor alanyada şuan acısını cıkartıyor 6 ayın:)

Tabi abi en güzeli

• çok deli para var ama pislik adamların içindesin seni afedersin orada s0ip denize atsalar kimsenin ruhu bile duymaz..
  • İzle ve bir kaç ayının bu şekilde geçeceğini düşün. Aynı şekilde gece uyurken de bu şekilde uyuyacaksın; (direkt 1.dk ya al)

http://www.youtube.com/watch?v=LwKXfc_a4Ag

• 2 yıl önce uzun yol sefere çıkmıştım.Gittiğim gemi 50000 tonluk kuru yük gemisiydi.Kendi kamaramda kendime özel tuvaletim ve televizyonum mevcuttu.Ayrıca geminin spor salonuda vardı.Yemekler oldukça lezzetliydi.Fakat uzun süre denizde kalkmak insanın psikolojisini bozabiliyor.Maaşlar eğer rütbeniz yoksa adam gibi maaşlar yüksek değil.Benim çalıştığım gemide stajyere 1250 lira maaş veriyorlardı uzun yol gemisi olduğu halde.Kısa yola giderseniz bu rakam düşecektir.Vardiya zabiti, efendi kaptan ve süvarinin maaşlari oldukça yüksek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: excolizma

Her işin bir meziyeti vardır. Bu meslek zor olduğu kadar bir tutkudur, her insan yapamaz. Siz olaya para olarak baktığınız için gözünüzü korkutuyor olabilir;fakat bir denizci iseniz tutkunuzun çosmasi anlamanın gelir koca dalgalar. Uzun lafın kısası herkez sevdiği işi yapar.

O konuda haklisiniz iste. Meseka ÅŸahsim adina konusayim; o dalgalari gorunce korktum. Ama baska biri gorunce mutlu olabilir. Yani o dalgalari gormek bile mutlu eder adami, yakindan tatmak ister, bu iÅŸe adim atar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: minimalist

NE oldu yattımı gemi işi? Gidipte gelen yok mu?

oraya gidenler bir daha geri dönmediler joe
  • Beyler gemide çalışmaya gidicem 6 ay denizde oluyorsun zaten daha önce yapan arkaşınız veya yapanlar varmı forumda gerekli belgeler nedir.Düşünceleriniz nedir.Gemide çalışmamnın tek sebebi maaşı tuzlu olmasıdır

• karayı pek umursamıyorsan git
  • quote:

Orijinalden alıntı: exerion

karayı pek umursamıyorsan git

Evli değilim zaten ailemlerde gitte kurtulalım derler hep:)
  • Korsanlar yakalarsa tık tık...
  • İşin ne ama ? Gemi makinaları mı yoksa daha da rütbeli misin kaptan yardımcısı, güverte sorumlusu vs?
  • Zaten maaşı 4 bin tl civarı ilk 6 ay kontrat imzalıcam stajyer olarak sonra yapcağım iş yağlama vardiyem bitince elektrik zabıtının yanına gidicem iş öğrenmeye tek eksik yanı telefon internet televizyon olmamasıdır
  • quote:

İşin ne ama ? Gemi makinaları mı yoksa daha da rütbeli misin kaptan yardımcısı, güverte sorumlusu vs?

Gemi makinaları kısmında durucam
  • Telefon ve interneti geç de şehirden ve medeniyetten uzak yaşayabileceksen git. Parası gayet güzel, kitap okursun boyuna ne edecen...
  • quote:

Telefon ve interneti geç de şehirden ve medeniyetten uzak yaşayabileceksen git. Parası gayet güzel, kitap okursun boyuna ne edecen...

Bende onu düşünüyorum kpss hazırlanırım kitap okurum spor solonuda varmış zaten
  • quote:

quote:

Telefon ve interneti geç de şehirden ve medeniyetten uzak yaşayabileceksen git. Parası gayet güzel, kitap okursun boyuna ne edecen...

Gemi yük gemisi mi peki nerelere gidiyor ? Ülkeleri bile gezersin az biraz belki.
  • quote:

Ne yani, başmühendis rütbesiz mi? Makinayı aşağılamışsın sanki

Ben de gemi makinaları okuyorum. Uzakyola çıkmadım henüz ama çıkan çok tanıdığım var. 6 ayını açık denizde geçirmiyorsun zaten en fazla 15 günde bir limanda olursun. İlk sefer çok zor gelirmiş. Ama daha sonra karaya çıkmak istemezmişsin. Hayırlısı olsun senin için.

• quote:

quote:

quote:

Gemi yük gemisi mi peki nerelere gidiyor ? Ülkeleri bile gezersin az biraz belki.

Yük gemisi 10 gün kalıyorsun zaten ülkeye gidince 200 dolar veriyorlar

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.