Şimdi Ara

İleri Sürüş Teknikleri...?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
4
Favori
28.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İleri sürüş teknikleri;Yağmurlu,Karlı ve buzlu hava koşullarında vs. gibi olağan üstü durum demesekde insanları zorlayıcı durumlarda insanları daha sakin araba kullanabilmelerine sağlamak,yakıt tasarrufunu sağlamak amacıyla verilen eğitimleri kapsar tabi bu bahsettiklerim genel başlıklar bu başlıklar altında dallara ayrılır ve daha detaylara girilebilir.İleri sürüş teknikleri eğitimi almak tabiki sürücüye bazı artılar kazandırır.Ama bu eğitimi almamak çok istisnai durumlar haricinden insandan birşeyler eksiltmeyecektir.
    Fiyatlar kurslara göre değişmektedir ama genelleme olarak 1500tl ile 3000tl arasında değişmektedir.

Anti parantez (Eğitim, 1 tam gün sürmekte ve 2 bölüm halinde yapılmaktadır.

1. Bölüm - Defansif Sürüş Teknikleri (Teorik 3 Saat)
    2. Bölüm - Sürüş Güvenliği ve Araç Dinamikleri (Pratik 3 Saat)

Eğitim programının 3 temel amacı vardır;

Risklerin önceden algılamasını ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak ,
    Hava, yol ve trafik şartlarının sürüşteki etkilerini ve olası kazalara karşı savunmayı öğretmek,
    Direksiyon hakimiyetinin artmasını ve araç dinamiklerinin kavranmasını sağlamak.

1.Bölüm Defansif Sürüş Teknikleri (Teorik)

Defansif sürüş nedir?
    Çarpışmadan korunma
    Çarpışma anını analiz ve hissetmesiyle alınacak ön tedbirler
    Tehlikeyi algılama ve defans
    Zamanında ve doğru hareket
    Kaza senaryoları
    Çarpışmanın üç etabı
    Fiziksel ve ruhsal koşullar
    Dikkat dağıtan faktörler
    Konsantrasyon
    Kontrol dışı faktörler(diğer sürücüler, yayalar vb.)
    Ani tepkiler
    Hava, Yol ve ışık şartları
    Trafik şartları
    Kayma kontrolü
    Dikiz aynaları kullanımı
    Sürüşte 2 kural faktörü (Doğru analiz, yavaşlatılan sürüş)
    Durma mesafeleri ve senaryoları
    Direksiyon kontrolü
    Tehlikeli sürüşteki riskler

2.Bölüm Sürüş Güvenliği ve Araç Dinamikleri (Pratik)

Farklı yol tutunma şartları yaratan skidpad ile yapılan eğitimde; frenaj, engelden kaçma ve ABS, ESP gibi güvenlik ekipmanlarının pratiği yaptırılmaktadır.
    İstanbul dışı eğitim için salon ve 30 x 100 m. asfalt zeminli alan tarafınızdan tahsis edilecektir.
    Bu bölüm trafiğe kapalı alanda yapılmaktadır ve her katılımcı 1 saat araç kullanmaktadır.

EĞİTİM İÇERİĞİ

KAYGAN ZEMİNLERDE KALKIŞ ve HIZLANMA
    Kaygan zeminde doğru kalkış prensipleri,
    KURU VE KAYGAN ZEMİNDE FRENAJ
    Farklı hız ve zemin koşullarında, durma mesafesi değişiklikleri,
    ENGELDEN KAÇMA VE FRENAJ
    Ağırlık transferi, engelden direksiyon hareketi ile kurtulma ve doğru frenaj ile durma tekniği,
    TAKİP MESAFESİ VE PANİK FREN
    Takip mesafesi belirleme şekli ve ani fren egzersizleri,
    VİRAJDA, ÖNDEN KAYMA ve ARKADAN SAVRULMA
    Ağırlık transferinin hıza bağlı olumsuz etkileri ve hızın savrulmadaki önemi,
    KAYGAN ZEMİNLİ VİRAJDA FRENAJ
    Viraja yüksek hızla girildiğinde yapılacak ani frenin aracın ağırlık transferini değiştireceği ve kayma başlayacağı uygulamalı olarak gösterilmektedir.
  • 1500-3000 tl mi??
    Oldu biz kalkalım.
  • ben de şu amerikan filmlerindeki talip sahnlerindeki hızlı viraj alma sahnelerini merak etmişimdir ..arabanın arkası sağa savrulurken eleman sağa kırıyor direksiyonu..ingilizcesi "drift chase" olması lazım.

http://youtu.be/X9uChX9D3-g tüp ekleyemedim inş sorun olmaz..
    bu şekil dönüşler yani..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smbdy -- 26 Haziran 2011; 21:54:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smbdy

ben de şu amerikan filmlerindeki talip sahnlerindeki hızlı viraj alma sahnelerini merak etmişimdir ..arabanın arkası sağa savrulurken eleman sağa kırıyor direksiyonu..ingilizcesi "drift chase" olması lazım.

http://youtu.be/X9uChX9D3-g tüp ekleyemedim inş sorun olmaz..
    bu şekil dönüşler yani..

Aracın kaydığı yöne direksiyonu kırarsan viraj içinde merkezkaç kuvvetinden arabanın arkası savrulduğu için spin atarsın.
    Direksiyonu ters yöne kırarak kayan arkayı önden dengelersin.
  • ileri sürüş teknikleri nedir ?

Cevap: Bizim Türk Ehliyet sisteminde hiç bir zaman gösterilmeyen şeyler.

Peki bizim kurslarımızda gösterilen şey nedir ?

1 hafta boyunca sadece 2 -3 saat aynı güzergahta hatta sınav güzergahında habire tur attırma. Sonra orada dönebilenlere ehliyet vermektir.

Aslında bu kurslarda gösterilenlerin normal kurslarda tamamen zorunlu olması lazım.

Ani fren,
    Engelden kaçış,
    Kaygan zeminde arabayı en az savrulma ile durdurabilme,
    Refleks ve piskolojik kontrol,

vs....

Avrupa standartlarındaki kursların çoğunda bu eğitimler verilmektedir. Ama ülkemizde lise mezunuysan ve sınav güzegahında 1 tur atabiliyorsan sınavı geçiyorsun. Sonra sollamayı bilmeyen, frenaj nedir bilmeyen, aracın sınırlarını bilmeyen tonlarca sürücü trafikte dolaşıyor.
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HighVoltage4 -- 9 Eylül 2012; 1:32:29 >
  • Pek bilgi sahibi değilim bu konuda,nedir ne işe yarıyor bu ileri sürüş teknikleri..? Sizce gereklimidir bu kurs yoksa insan kendini o kursu görmüş biri gibi yetiştirebilir mi?
    Bir de fiyatları ne kadar bilginiz var mı? Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yorumlarını bizimle paylaşırsa sevinirim.
    Teşekkürler..

• Güncel
  • Benimde merak ettigim bir konu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ayrton_SENNA

Benimde merak ettigim bir konu

Az önce pendikte bulunan bir kursu aradım 250 TL fiyat çektiler.Toplam 4 saat eğitim.1 saat teorik 3 saat pratik.Defansif ve Güvenli sürüş eğitimi programıymış.Bana Tuzlu geldi biraz.Belki fiyat normaldir ama o zaman da eğitim saati az.bari 8 saat olsaydı.
  • kendini yetiştirebilirsin ama herşeyi kendin deneyip tecrübe edeceğin için hata yapma olasılığın yüksek bunun sonucunda pişman olacağın şeyler olabilir.ama kursta bazı şeyleri sana önceden söyledikleri ve gösterdikleri için daha çabuk öğrenirsin işin pratiğini kaparsın hemen.
    bu kursun gerekliliği konusuna gelirsek yol şartlarının tehlikesinden ve yollardaki schumaer lerden kendinizi korumak için çok faydalı olacağını düşünüyorum.
  • Arkadaşlar bahsettiğim fiyat yukarıki tüm eğitimleri kapsayan fiyat tabi aracına göre kursa göre değişiyor genel olarak okursanız anlarsınız sadece fiyatı okumayın lütfen!
  • quote:

Orijinalden alıntı: of dead

İleri sürüş teknikleri;Yağmurlu,Karlı ve buzlu hava koşullarında vs. gibi olağan üstü durum demesekde insanları zorlayıcı durumlarda insanları daha sakin araba kullanabilmelerine sağlamak,yakıt tasarrufunu sağlamak amacıyla verilen eğitimleri kapsar tabi bu bahsettiklerim genel başlıklar bu başlıklar altında dallara ayrılır ve daha detaylara girilebilir.İleri sürüş teknikleri eğitimi almak tabiki sürücüye bazı artılar kazandırır.Ama bu eğitimi almamak çok istisnai durumlar haricinden insandan birşeyler eksiltmeyecektir.
    Fiyatlar kurslara göre değişmektedir ama genelleme olarak 1500tl ile 3000tl arasında değişmektedir.

Anti parantez (Eğitim, 1 tam gün sürmekte ve 2 bölüm halinde yapılmaktadır.

1. Bölüm - Defansif Sürüş Teknikleri (Teorik 3 Saat)
    2. Bölüm - Sürüş Güvenliği ve Araç Dinamikleri (Pratik 3 Saat)

Eğitim programının 3 temel amacı vardır;

Risklerin önceden algılamasını ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak ,
    Hava, yol ve trafik şartlarının sürüşteki etkilerini ve olası kazalara karşı savunmayı öğretmek,
    Direksiyon hakimiyetinin artmasını ve araç dinamiklerinin kavranmasını sağlamak.

1.Bölüm Defansif Sürüş Teknikleri (Teorik)

Defansif sürüş nedir?
    Çarpışmadan korunma
    Çarpışma anını analiz ve hissetmesiyle alınacak ön tedbirler
    Tehlikeyi algılama ve defans
    Zamanında ve doğru hareket
    Kaza senaryoları
    Çarpışmanın üç etabı
    Fiziksel ve ruhsal koşullar
    Dikkat dağıtan faktörler
    Konsantrasyon
    Kontrol dışı faktörler(diğer sürücüler, yayalar vb.)
    Ani tepkiler
    Hava, Yol ve ışık şartları
    Trafik şartları
    Kayma kontrolü
    Dikiz aynaları kullanımı
    Sürüşte 2 kural faktörü (Doğru analiz, yavaşlatılan sürüş)
    Durma mesafeleri ve senaryoları
    Direksiyon kontrolü
    Tehlikeli sürüşteki riskler

2.Bölüm Sürüş Güvenliği ve Araç Dinamikleri (Pratik)

Farklı yol tutunma şartları yaratan skidpad ile yapılan eğitimde; frenaj, engelden kaçma ve ABS, ESP gibi güvenlik ekipmanlarının pratiği yaptırılmaktadır.
    İstanbul dışı eğitim için salon ve 30 x 100 m. asfalt zeminli alan tarafınızdan tahsis edilecektir.
    Bu bölüm trafiğe kapalı alanda yapılmaktadır ve her katılımcı 1 saat araç kullanmaktadır.

EĞİTİM İÇERİĞİ

KAYGAN ZEMİNLERDE KALKIŞ ve HIZLANMA
    Kaygan zeminde doğru kalkış prensipleri,
    KURU VE KAYGAN ZEMİNDE FRENAJ
    Farklı hız ve zemin koşullarında, durma mesafesi değişiklikleri,
    ENGELDEN KAÇMA VE FRENAJ
    Ağırlık transferi, engelden direksiyon hareketi ile kurtulma ve doğru frenaj ile durma tekniği,
    TAKİP MESAFESİ VE PANİK FREN
    Takip mesafesi belirleme şekli ve ani fren egzersizleri,
    VİRAJDA, ÖNDEN KAYMA ve ARKADAN SAVRULMA
    Ağırlık transferinin hıza bağlı olumsuz etkileri ve hızın savrulmadaki önemi,
    KAYGAN ZEMİNLİ VİRAJDA FRENAJ
    Viraja yüksek hızla girildiğinde yapılacak ani frenin aracın ağırlık transferini değiştireceği ve kayma başlayacağı uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Hocam onu bende okudum.Hemen hemen her kursun ana sayfasında aynı şey yazıyor ama benim öğrenmek istediğim bu kursların gerçekten yararı var mı? Ya da forumda o kurslara gitme fırsatı bulan var mı?
    Yinede teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: CrazyRomeo156

1500-3000 tl mi??
    Oldu biz kalkalım.

Paniğe gerek yok 250-300 arasıymış.İndirim var dedi kurstaki adam.Normal de 325 tl miş 250 olmuş.
    ama yinede bana fazla geldi ne yalan söyliyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: of dead
    Arkadaşlar bahsettiğim fiyat yukarıki tüm eğitimleri kapsayan fiyat tabi aracına göre kursa göre değişiyor genel olarak okursanız anlarsınız sadece fiyatı okumayın lütfen!

Sizde haklısınız.Sürücü kurslarında minimum 750tl alıyorlar.Öğrettikleri kocaman bir 0.
    Ama yinede 2500 tl az değil.
  • yok mu bilgisi olan dh??
  • ben defansif sürüş eğitimine katıldım
    Tuzla autodrom da
    renaulttan yeni araç alan herkese bedavaydı bi ara, öyle katılmıştım
    ama para vererek de katılmalı bence insanlar, çünkü o kadar bilinçsiz sürüyoruz ki araçlar..

yararı kısa vadede oluyor, sonuçta trafikte bir olayla karşılaştığınızda herşey reflekslere kalıyor, reflekslerin sağlam olması için pratik lazım... o yüzden birkaç yılda bir eğitimi tekrar almakta fayda var bence..

eğitimde size öğrettikleri:

abs ye sahip araçlarda frenleme,
    frenleme sırasında engelden kaçma (gerçek hayatta 2-3 kez ciddi anlamda başıma geldi)
    aracın önden kayması sırasında yapılacaklar
    aracın arkadan kayması sırasında yapılacaklar (yine beni kazadan kurtardı)
    direksiyon hakimiyeti
    kaygan zeminlerde aracı hareket ettirme

normalde fiyatları 250-400 tl arası olmalı defansif sürüş eğitiminin..
    yanılmıyorsam finlandiya gibi ülkelerde benzer eğitimler ehliyet alacak herkese veriliyor, detaylı bilgi bulamadım araştırmak lazım..
  • Açıkçası bence sürücü kurslarında ehliyet için verilmesi gereken kurs tam olarak bu ileri sürüş teknikleri diye geçen kurs. Ama hobi denilecek seviyede motorsporlarına ilgi duyanların dişinin kovuğunu doldurmayacak bir kurs.
  • gelecek yıl gitmeyi düşünüyorum bende. ancak birgün olması ve saatinin az olması düşündürüyor, sanırım atraksiyonlara yönelik kurslarda var el freni çekerek dönmek vs. gibi. onların fiyatı daha tuzlu olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: banchi_doğan

gelecek yıl gitmeyi düşünüyorum bende. ancak birgün olması ve saatinin az olması düşündürüyor, sanırım atraksiyonlara yönelik kurslarda var el freni çekerek dönmek vs. gibi. onların fiyatı daha tuzlu olabilir.

hayalinizdeki kurs olmadığını söyleyebilirim
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.