Şimdi Ara

TFT-LCD monitör kullananlar ve alacak olanlar.Aradığınız Her Şey Burda Sizin için (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2.357
Cevap
2
Favori
348.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iki kablo birlikte olmaz ya analog takacaksın yada Dvi takacaksın.. sanırım aldığın dvi kabloyu yanlış almışsın
    bence 24+5 olması gerekirdi birde değiştir onunla dene derim ama tek kablo ile dene ikisi birlikte çakışıyor ve zaten olmaz

• quote:

Orjinalden alıntı: BarCom

quote:

Orjinalden alıntı: microzort

170P6XX VE 170X6 nın özellikleri aşağı yukarı aynı gözüküyor. ama aradaki fiyat farkını anlayamadım. gözden kaçırdığım birşey mi var? Neden 170p6 daha pahalı?

Üstelik 170x6 700:1 kontrast
    170p6 600:1

170x6 2x3 w ses
    170p6 2x2 w

benim gördüğüm 170p6 nın ayak yüksekliği filan ayarlanıyor extra olarak. Fiyatı farkettiren başka özelliğini bilen biri sebebini söyleyebilirmi?

X6 serisinden daha iyiyse onu alalım.

P6 nin ekstralari.. DVI kablosunun dahil olmasi, yukseklik ayari, 4 USB Hub. ayrica Pivot ozelligi, bu ozellik ile ekrani 90 derece cevirip metin dosyalarini daha rahat goruntulemek mumkun.. Ayrica uzerinde Smart Bright sensor u var. Bu sensor ile odanin isigina gore ekran parlakligi otomatik degisiyor.. P6 yi tavsiye ederim, profesyonel bir monitor.. Brilliance serisi urunu oldugunu da eklemek gerek, ayrica sanirim TCO03 u de var

170x6 hepsiburada fiyatı 565 ytl 170p6 fiyatı 588 ytl. 170x6 dan dvi kablosu çıkmadığına göre 20ytl dvi kablosu fiyatları aynı demektir ozaman.

Lütfen yardım edin . 1-2 gün içinde almayı düşünüyorum. hangisini almalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi microzort -- 19 Ocak 2006 3:11:36 >

• merhaba DVI kablosu almaya karar verdim 170x6fb için kaç pinlik div kablosu almam gerekiyor bilgisi olan yazarsa iyi olur kadıköye incem birazdan
  • quote:

quote:

quote:

170P6XX VE 170X6 nın özellikleri aşağı yukarı aynı gözüküyor. ama aradaki fiyat farkını anlayamadım. gözden kaçırdığım birşey mi var? Neden 170p6 daha pahalı?

170x6 2x3 w ses
    170p6 2x2 w

benim gördüğüm 170p6 nın ayak yüksekliği filan ayarlanıyor extra olarak. Fiyatı farkettiren başka özelliğini bilen biri sebebini söyleyebilirmi?

P6 nin ekstralari.. DVI kablosunun dahil olmasi, yukseklik ayari, 4 USB Hub. ayrica Pivot ozelligi, bu ozellik ile ekrani 90 derece cevirip metin dosyalarini daha rahat goruntulemek mumkun.. Ayrica uzerinde Smart Bright sensor u var. Bu sensor ile odanin isigina gore ekran parlakligi otomatik degisiyor.. P6 yi tavsiye ederim, profesyonel bir monitor.. Brilliance serisi urunu oldugunu da eklemek gerek, ayrica sanirim TCO03 u de var

170x6 hepsiburada fiyatı 565 ytl 170p6 fiyatı 588 ytl. 170x6 dan dvi kablosu çıkmadığına göre 20ytl dvi kablosu fiyatları aynı demektir ozaman.

benim kullandığım 17" 170"S6FB

buraya bak ve kararınıver

http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/catalog.jsp?fredhopperpage=compare.jsp&fhquery=fh_view%3Dcompare&clickEventData=fh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Ftr_TR%2Fcategories%3Ccatalog_tr_consumer%2Fcategories%3Cmonitors_pc_peripherals_gr_tr_consumer%2Fcategories%3Clcd_monitors_ca_tr_consumer%2Fcategories%3C%7Blcd_monitors_17_su_tr_consumer%7D&fhquery=fh_location%3Dfh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Ftr_TR%2Fcategories%3Ccatalog_tr_consumer%2Fcategories%3Cmonitors_pc_peripherals_gr_tr_consumer%2Fcategories%3Clcd_monitors_ca_tr_consumer%2Fcategories%3C%7Blcd_monitors_17_su_tr_consumer%7D&activeCategory=MONITORS_PC_PERIPHERALS_GR_TR_CONSUMER&language=tr&country=TR&catalogType=CONSUMER&fhquery=fh_secondid%3D170P6ES_00_TR_CONSUMER&fhquery=fh_secondid%3D170S6FB_00_TR_CONSUMER&fhquery=fh_secondid%3D170X6FB_00_TR_CONSUMER

• quote:

Orjinalden alıntı: BeyazBüyü

19 inç monitörler arasında öp garantisi, 8ms değeri 700:1 kontrast oranı ve servis desteği
    beni bu ürüne ilk yönelten sebepler oldu.

Oyunlarda 1280x1024 75Hz de oynayamadım görüntü de sorun çıktı 60Hz de sorunsuz
    PHILIPS ' in önderdiği de 60Hz kullanılması.

Ürün ile beraber DVI kablo gelmiyor sadece Analog mevcut sırf bu yüzden 20ytl verip
    DVI kablo aldım. Şu an için DVI kablo ile kullanıyorum.

Özellikle 19 inç LCD alacak olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

Yaklaşık fiyatı:670 ytl.

Ürünü temin etmemde desteğini hiç bir zaman esirgemeyn Kaan Bey' e Teşekkürler

Ürün Özellikleri
    Resim/Ekran
    LCD panel tipi : 1280 x 1024 piksel, Parlama önleyici polarize yüzey, RGB dikey şerit
    Panel Boyutu : 19 inç / 48 cm
    Efektif izleme alanı : 376,3 x 301,1 mm
    Piksel aralığı : 0,294 x 0,294 mm
    Parlaklık (nit) : 300 nit
    Kontrast oranı (tipik) : 700:1
    Ekran renkleri : 16 M
    Tepki süresi (tipik) : 8 ms
    Yatay Tarama Frekansı : 30 - 83 KHz
    Dikey Tarama Frekansı : 56 - 76 Hz
    Görüntü geliştirme : LightFrame™ Digital Reality
    sRGB : Evet

Bağlanabilirlik
    Sinyal Girişi : Analog (VGA), DVI-D, PC Ses girişi
    Audio çıkışı : Stereo Ses (3,5 mm fiş) 1x
    USB : 1x USB 2.0
    Video Sync Giriş Sinyali : Kompozit Sync, Ayrı Sync, Sync Yeşil

Kolaylıklar
    Dahili Ses : 3 W RMS x 2 Stereo Hoparlör
    Rahatlık Geliştirmeleri : Ekran Üstü Gösterim (On Screen Display), Ayrı audio, SmartControl
    Monitör Kontrolleri : Otomatik, Parlaklık Kontrolü, Sol/Sağ, Menü (OK), Yukarı/Aşağı,
    Ses seviyesi kontrolü, LightFrame, Açık/Kapalı
    OSD Dilleri : İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Basitleştirilmiş Çince, İspanyolca
    Diğer kolaylıklar : Kensington kilidi uyumlu
    Tak ve Çalıştır Uyumluluğu : DDC/CI, sRGB, Windows 98/ME/2000/XP
    Kanuni Onaylar : CE İşareti, E2000, EMC, Energy Star, FCC-B, UL, CSA,
    MPR-II, Düşük Emisyon, SEMKO, TÜV-Ergo
    Tilt : -5° - 20°

Aksesuarlar
    Aksesuarlarla Birlikte : AC Güç Kablosu, Ses Kablosu, USB kablosu, VGA kablosu
    Kullanım Kılavuzu : Evet

işte olay bu monitör, ben de buna karar verdim ve kendime doğumgünü hediyesi olarak alacam =) ama şu anda hiç bir yerde yok, ocak sonuna doğru gelecekmiş.
    yalnız beyazbüyü birşey sorucam, monitörün ayakları sabit mi? yani bir oynama ayarlama falan yapılamıyor mu? sağa çevirmek, geriye yaslamak vs vs şeklinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabonis -- 19 Ocak 2006 15:48:50 >

• @sabonis

ürün öne ve arkaya istediğiniz ölçüde hareket ediyor sağa ve sola dönmüyor ayak arkadan sabit.

unutmadan ürünü istediğiniz zaman temin edebilmeniz için size PM atıyorum bilginize.
  • quote:

quote:

quote:

170x6 2x3 w ses
    170p6 2x2 w

gereken tum yardim yapilmis gibi gozukmekte.. bence artik kara ver bir gidip yerinde incele ikisini, X6 nin dizayni, P6 nin ise profesyonel eklentileri guzel.. ben P6 dan memnunum tavsiye ederim..

• dostum 170x6 yı ben 550 ye aldım burda reklam gibi olur diye söylemiyorum istersen pm atarım!
  • quote:

Orjinalden alıntı: alptekin6121

Arkadaşlar ben geçen hafta 170x6fb aldım.Herkesteki gibi benden de dvi kablo çıkmadı o kadar para veriyoruz 20ytl için sürünüyoruz kabloyu leopars arkadaşın söylediği gibi 24+1 pinli aldım.Şimdi ben bu kabloyu tek başına takınca no video input diyor.Bi de analogla beraber taktım.Görüntü normal sorun yok.Sonra kabloyu çıkardım.Ekran gitti geldi.Yani bu bilgisayarın kabloyu tanıdığını göstermiyor mu?Yoksa dvi kablo analogla beraber mi kullanılacak? Eğer bilgisayar kabloyu tanımamışsa neden ekran gidip geliyor?Ve bir bomba daha; elektrikler gitti tam bilgisayar açıkken.Geldikten sonra bilgisayarı her açtığımda(dvi ve analog beraber bağlı) hep sistem taraması yapıyor(şu mavi ekran) ve monitör sleep mode a giriyor.Dvi kabloyu çıkarınca görüntü geri geliyor? Ne yapacağımı şaşırdım yardımlarınızı bekliyorum...(Uzun oldu kusura bakmayın başka türlü olmuyor)

Aldığınız kablo doğru. DVI dan bağladıktan sonra PC yi restart edin. Ben açıkken değiştirmiştim olmamıştı. Restart edince olmuştu. Bu da çözüm olmazsa monitör ayaları kısmında analog bağlıyken DVı ı takın ve Input Selection kısmında dijital seçeneğini seçip PC'nizi yeniden başlatın.

• beyazbüyü ve bütün philips 190x6 kullanıcılarına bir soru, şöyle bir yorum okudum, buyrun buraya yapıştırıyorum, ne diyorsunuz:

"Su an bu yorumu Philips 190X6FB'nin ekranina bakarak yaziyorum.
    Bu monitor'un hic bir yerde testi olmadigini dusunursek ilk elden test sonuclarini yaziyorum, umarim almayi dusunenlere yararli olur.
    Cift ekran cikisli ati 9800pro kart'a dvi cikistan 190X6 (19"), analog cikistan sony SDM-S73(17") i bagladim. Ekranlari clone ve extended modlarda yanyana test ediyorum.

Philips'i yarin ilk is olarak geri veriyorum. Bu ilk cumleme bakarak hemen karar vermeyin. Nedenlerim soyle.
    Ekran'da ozellikle tek renk zeminlerde rahatca gorulebilen yatay beyaz cizgiler var. Interlaced goruntu gibi. Bu benim aldigim monitore denk gelmis bir hata da olabilir. Beyaz zeminde belli olmuyor. (bunun ariza mi, bu modele ait bir durum mu oldugunu yarin kesin olarak belirticem, ayni monitorden benden baska birine daha getirilmisti)

Philips'in en belirgin farki kontrast. Philips'in kontrast orani 1:700, sony ise 1:500. Siyah renk sony sdm-s73 e gore acikca daha koyu. Dahasi simsiyah, sony bunun yaninda gri kaliyor diyebilirim. Bu genel kullanimda fark edilmiyor. Duz siyah ekranlarda, ara demolarda ve video goruntulerde gorulebiliyor.

Sony high modunda calisirken philips henuz yuzde 50'de sony'e denk parlaklik veriyor, philips cok daha yuksek parlaklik degerlerine cikabiliyor.Fakat daha parlak bir goruntu rahatsiz edici, bu yuzden desktop'ta gereksiz.

Tepki suresine gelince Philips 8ms sony ise 16ms. Fakat bu degerlerin ne anlama geldigi konusunda suphelerim var. sdm-s73'leri ofis monitor olarak kullaniyorum ve oyun icin hic dusunmedim. Oysa philips'i eve aliyorum ve esas amaci oyun. NFS Most Wanted'i monitorleri klon modunda calistirarak oynadigim zaman hic bir fark goremedim (response time'a bagli ghost efekt) Ustelik philips dvi ile bagli durumda. Henuz sadece bu 2 monitoru karsilastirabildigim icin vardigim sonuc, ya 16ms ile 8ms arasinda ciddi bir fark yok (en azindan benim gorebildigim bir fark yok) Ya da philips 8ms panellerinde internette cok bahsedilen aldatmaca teknik veriler kullaniyor. Yinede belirtmem gerek her ikisinde de iz birakan goruntu durumu hic yok.

Philips'in dizayni ve yapildigi malzeme insani cok cezbediyor. Masa ustunde harika durdugu kesin. Ince kenarlikli lcd takintima ragmen multimedia hoparlorlerin philipsin bu dizaynina yakistigini dusunuyorum.Dizaynin ne onemi var diye dusunebilirsiniz. Hyundai L90+ i aldigi etkileyici puanlara ragmen kotu dizayni yuzunden hala dusunmuyorum.

Monitorun on tarafinda bulunan dokunmatik light frame adli menude, internet, video ve photo diye 3 secenek var. Malesef bu 3 secenek goruntuyu tahammul edilemiyecek derecede kotulestiriyor. Kisacasi orda duran ve goruntuyu iyilestirecegini umdugunuz teknolojik bir dokunmatik panelin dokunursaniz herseyin berbat gorunecegi bir secenek olmasi cok uzucu.

Renk ayarlarina gelince, philips'in kutudan ciktigi hali ile kullanmayi dusunmeyin bile. 9300Kelvin olmasi gerekenden cok daha mavi. 6500Kelvin yeterince sicak degil. Ancak kullanici ayari bolumunde maviyi yuzde 75 e kisarak elde ettigim sonuc tum monitorlerimde kullandigim 9300Kelvin ayarina es deger bir sonuc verdi. Ayarlanabilmis olmasi iyi bir sey fakat hazir ayarlarinin cok kotu gorundugunu akilda tutmak lazim. Photoshop ile yaptigim testlerde ise Philips renk gecislerinde sony'den daha iyi sonuc verdi. Fakat bunun interlaced goruntu ile bir ilgisi olabilir (birer cizgi atliyarak gidiyor cunku). Sony'de kirmizi siyah gecislerinde dalgalanma fark edilebiliyor.

Fotograflarda sony cok buyuk bir farkla onde. Bu daha oncede bahsettigim, ariza mi yoksa bu modele ait bir ozellik mi oldugunu bilmedigim interlaced goruntuden kaynaklaniyor. Aslinda philips'in bu durumu oyunlar dahil herseyde geride olmasinin tek sebebi su an icin. Bu garip durum sadece video da avantaj sagliyor gibi gorunuyor. Bu yuzden halen ariza oldugunu varsaymak istiyorum. (nedense icimden bir ses ariza olmadigini soyluyor:)

Video performansinda Philips koyu siyah elde edebilmesi ve parlaklik avantajindan dolayi daha iyi gorunuyor. Ayrica pan yapan goruntulerde (ozellikle yukardan asagiya panning de) hic atlama yapmiyor, sagdan sola pan yapan goruntulerde bir miktar atlama etkisi var. Sony griye kacan siyah tonlari ve dusuk kontrasi ile ayrica pan yapan sahnelerde philipse gore daha fazla atlama yapmasi ile video da geride kaliyor. Interlace goruntu fotografta ve desktopta cok kotu bir sonuc versede video da daha akici ve keskin bir goruntu veriyor. Tek eksisi sony'e gore daha fazla noise var. Surasi bir gercek ki video goruntuleri lcd'lerin crt lerden ne kadar geride oldugunun en acik ornegi.

Son olarak fiyat performans. Philips 190X6FB su an 700ytl civarina alinabiliyor. Sony SDM-S73 ise artik eski bir model ve fiyati tahminen 400ytl civarinda. Amacim bu iki monitoru karsilastirmak degil. Elimde zaten bulunan Ofis amacli alinmis dvi girisi olmayan 17" ucuz bir sony ile son model dizayni ve ozellikleri ile (8ms) al benisi yuksek bir oyun lcd si olan 190X6'nin yeteneklerini acikca gosterebilecegi bir karsilastirma yaratmakti.Interlaced goruntunun hata mi acaba dedirten durumunu aciklamak mumkun degil (hata olmasi disinda:) Herhangi bir fotografa her iki monitorde baktiginizda philips'i aninda eleyip sony yi tercih edeceginiz kesin.

Bundan tahmini olarak cikardigim bir sonuc daha var, belkide 19" ler henuz 17" ler kadar iyi degil.Haftaya bir kac 19" daha test etmeyi umuyorum.

Savas Oguz"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabonis -- 19 Ocak 2006 20:41:06 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sabonis

beyazbüyü ve bütün philips 190x6 kullanıcılarına bir soru, şöyle bir yorum okudum, buyrun buraya yapıştırıyorum, ne diyorsunuz:

Philips'i yarin ilk is olarak geri veriyorum. Bu ilk cumleme bakarak hemen karar vermeyin. Nedenlerim soyle.
    Ekran'da ozellikle tek renk zeminlerde rahatca gorulebilen yatay beyaz cizgiler var. Interlaced goruntu gibi. Bu benim aldigim monitore denk gelmis bir hata da olabilir. Beyaz zeminde belli olmuyor. (bunun ariza mi, bu modele ait bir durum mu oldugunu yarin kesin olarak belirticem, ayni monitorden benden baska birine daha getirilmisti)

@sabonis

Ben bu kısımı cevaplamak istiyorum.

Zemin üzerinde görülen beyaz çizgilerin 2 nedeni var.

1-Dvı-d kablonun kalitesizliği.

2-Ürünü üreticinin tavsiye ettiği çözünürlük ve Hz ' in dışında kullanmaya çalışmak.

Aynı sorunu bende şu an kullandığım üründe görmüştüm kaliteli bir dvı-d kablosu ve
    1280x1024 60Hz değerinde bu monitörün yanına yaklaştıracağım tek marka viewsonic olur
    başkasını da tanımam.

Unutmadan en ufak sorunda philips yetkili servilerinin ürünü bulunduğunuz yerden alıp
    yenisi ile değiştirdiklerini de unutmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeyazBüyü -- 19 Ocak 2006 21:00:09 >

• Ben de 19" philips lcd almak istiyorum.Almayı düşündüğüm monitör şu modellerden biri olacak ama verilen değerlerden pek anlamadığım için sizden bu monitörler arasında benim için seçim yapmanızı istiyorum

http://www.mavibilgisayar.com/katalog/urunler/detayli_bilgi.php?s=urMyZ83Dxstwwom577AOVmatYqBdik&ad=monitor&ur_no=547

Bu arada ilginç bir detay gözüme çarptı bahsettiğiniz monitör Philips 190X6FB mavibilgisayarda yok (yada ben görmedim) ama aşağıdaki linkte görünüş olarak aynı monitör PHILIPS 190X5FB olarak geçiyor?? Farkı nedir peki?

http://www.mavibilgisayar.com/katalog/urunler/detayli_bilgi.php?s=urMyZ83Dxstwwom577AOVmatYqBdik&ad=monitor&ur_no=515

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poibra -- 19 Ocak 2006 21:02:13 >

• quote:

@sabonis

2-Ürünü üreticinin tavsiye ettiği çözünürlük ve Hz ' in dışında kullanmaya çalışmak.

Aynı sorunu bende şu an kullandığım üründe görmüştüm kaliteli bir dvı-d kablosu ve
    1280x1024 60Hz değerinde bu monitörün yanına yaklaştıracağım tek marka viewsonic olur
    başkasını da tanımam.

Unutmadan en ufak sorunda philips yetkili servilerinin ürünü bulunduğunuz yerden alıp

hmmm şimdi kafama takıldı, ben de aldığımda monitörü, 1280*1024 yerine 1280*960 kullanacağım. bu durumda bu beyaz çizgiler bende de mi olucak? bak şimdi ufaktan soğumaya başladım =)

• quote:

Orjinalden alıntı: poibra
    Bu arada ilginç bir detay gözüme çarptı bahsettiğiniz monitör Philips 190X6FB mavibilgisayarda yok (yada ben görmedim) ama aşağıdaki linkte görünüş olarak aynı monitör PHILIPS 190X5FB olarak geçiyor?? Farkı nedir peki?

6 olanı 8ms tepki süresine sahip 5 olanı 12ms. tek farkı bu bildiğim kadarıyla
  • benim 19" sony HX95 tepki süresi 12ms .. 1280x1024 60hz DVI kablosyla bagladıgımda. sizce bu degerler nasıl ?.. bu 60hz düşük gibi geldi bana .. bu standartmı acaba .. ben eski CRT monitorde. 85hz ile kullanıyordum.. ama tabş o 17" di ve 1024x768 kullanıyordum.. fakat bu sonyde DVı kablo ile bagladıgımda 1024x780 de yine 60hz ustune cıkmıyor.. tuhaf geldi bana.. ama bu konuyla ilgili bilgi verirseniz bende bosuna evhamlanmıs olmam..
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: sabonis

beyazbüyü ve bütün philips 190x6 kullanıcılarına bir soru, şöyle bir yorum okudum, buyrun buraya yapıştırıyorum, ne diyorsunuz:

@sabonis

başkasını da tanımam.

o beyaz çizgileri yok etmek için daha önceki sayfalarda da belirttiğim ve monitörün orijinal CD si içinde gelen FPAdjust diye bir proğram var onu kurduktan sonra monitörün ayar tuşlarından ayarlaman gerekiyor önceki sayfaları/mesajları incelersen ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım

• @Kara_Dayı

Dayıcım o kısmı yazmayı unuttum ben haklısın ben yazılımı kurmadan önce yukarıda bahsettiğim şekilde
    olayı çözümlemiştim o aklımda kalmış.

@sabonis

soğumayın aksine ısının 1280x1024 75Hz de ben bu beyaz çizgileri görmüştüm çözünürlükten ziyade Hz olayı
    birazda ama sorun çıkarmayanlarda var.

FPAdjust yazılımı ile düzeldiğinide tekrardan belirtmiş olduk.
  • Önerilere sadık kalıp PHILIPS 190X6FB almak istiyorum ama fiyat olarak çok gibi.. Şu monitöre ne dersiniz?

http://www.mavibilgisayar.com/katalog/urunler/detayli_bilgi.php?s=urMyZ83Dxstwwom577AOVmatYqBdik&ad=monitor&ur_no=547

Birde Ankara'da gidip görebileceğim PHILIPS 190X6FB satan bir yer varmı? 19" monitörler üvey evlat muamelesi görüyor resmen 10 tane 17" varsa 3-4 tane 19" anca var

• quote:

Orjinalden alıntı: poibra

Önerilere sadık kalıp PHILIPS 190X6FB almak istiyorum ama fiyat olarak çok gibi.. Şu monitöre ne dersiniz?

Birde Ankara'da gidip görebileceğim PHILIPS 190X6FB satan bir yer varmı? 19" monitörler üvey evlat muamelesi görüyor resmen 10 tane 17" varsa 3-4 tane 19" anca var

190S6FS' de dvı yok 500:1 kontrast ve ölü piksel garantisi varmı sormak lazım.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.