Şimdi Ara

Açı nasıl ölçülür?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
47.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • duvarlar tam 90 derece olsa gönye yardımıyla çizip kesilebilir ama şuan aklım durdu, çözemedim.
    örneğin alttaki resimdeki gibi bi odanın köşelerindeki açı nasıl ölçülür? ve çizmiş oldugum çıtaların kesişimini nasıl hesaplamalıyım?
     Açı nasıl ölçülür?

• Kenarları santim cinsinden ölç ve üçgen elde etmeye çalış (ordaki dörtgen için köşegen çizmen lazım) sonra cosinus teoremi yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Werner Heisenberg -- 13 Haziran 2011; 23:06:54 >
  • matematiğim hiç iyi olmadı. cosinus, tanjant, kotanjant hiç anlamıyorum :))
    teorik olarak mantıklı olsa da pratik olarak daha kolay bi yöntemi yok mu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcp1rates -- 13 Haziran 2011; 23:21:43 >
  • oha
  • iletkiyle ölçecen
  • quote:

Orijinalden alıntı: biramacımvar

iletkiyle ölçecen

nasıl?
  • şekildeki taradıgım yerdeki gibi ucgen olusturmaya calıs o cektigim dik yardımıyla
    karşı bölü komsu (tan)
    karsı bolu hipotenüs(sin) degerlerini bulursun
    tan^-1 vasıtasıyla acıyı bulabilirsin

Açı nasıl ölçülür?
  • hmm anladım, yine dediğim gibi kağıt üzerinde kolay ama pratikte uzun iş olur ve ölçüp biçerken hatalar oluşabilir. neyse çok teşeekürler herkese.
  • Arazide teodolit adı verilen aletlerle ölçülür. Burada duvarlar olduğu için teodolitle ölçülmez zaten böyle bir açı da kimsenin işine yaramaz bunu bir tarla olarak düşünmek daha mantıklı. Kağıt üzerinde de iletki ile ölçülür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wasell

Arazide teodolit adı verilen aletlerle ölçülür. Burada duvarlar olduğu için teodolitle ölçülmez zaten böyle bir açı da kimsenin işine yaramaz bunu bir tarla olarak düşünmek daha mantıklı. Kağıt üzerinde de iletki ile ölçülür.

işe yaramaz derken neyi kastetdiniz bilmiyorum? ama misal tam köşeye oturtulacak bi dolap yapılacagını düşünün ya da kartonpiyer yapılacagını düşünün. Bu durumda nasıl ölçü alınır???
  • Mekanik, hatta elektronik açı ölçerler var, onu kullan. Üçgen çizerek yanılırsın, mesafe fazla gibi. Dolap yaplacaksa, dolabın derinliğini duvarın dip kısımlarından karşılıklı ölçer, dip köşelerden ve dış köşelerden mesafeyi alırsın, açı kendiliğinden ortay çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 14 Haziran 2011; 11:21:22 >
  • Öncelikle çizimi yapan mimara bi gözlük almanı tavsiye ederim. Dolap yaparken ölçmene gerek yok ama direk tahtaları koyar çizip kesersin. İllaki ölçüm alıcam açı bilmem lazım dersen odada yapıyosan bu işşi alıcaksın eline cetveli. Her uzunluğu ayriyetten köşegenlerin uzunluğunu ölçeceksin. 3 açıyı ölçtünmü zaten 4. bulursun. Değerlere görede arkadaşların dediği cos teoremi işe yarar.
    Açılara alpha beta gamma dersin. kenarlarada abc. alpha nın karşısındaki kenara a beta nın karşısındaki kenara b dersin. c yi zaten anlamışındır nereye koyacağını :D
    Yerine koyar çözersin.
    a^2 = b^2 + c^2 - 2bc *cos alpha
    b^2 = a^2 + c^2 - 2ac *cos beta
    c^2 = a^2 + b^2 - 2ab *cos gamma

(^ üssü anlamında , * çarpı anlamında )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumid_12 -- 14 Haziran 2011; 11:27:06 >
  • tam duvarların birleştiği yere kalıpla alçı koyulur.o alçı kuruyunca oradan alınır.zaten şekil aynısı olduğundan ölçüler bu alçı kullanılarak çizilebilir.
  • açı ölçmene gerek yok, aşağıda resimde anlattım ama , umarım anlaşılır...

Açı nasıl ölçülür?
  • Şöyle olabilir bir cetvel mesela sağ duvara koyarsın sonra sol duvara da aynı uzunlukta bir cetvel koyarsın.İkisinin uçlarını birleştirecek biçimde de bir cetvel koyup, ikisinin uçları arasındaki uzunluğu elde edersin.(y)

y²=900+900-1800.cosa olur y'yi yerine koyarsan cosa'yı bulursun cosa'nın sayısal değerini internete girip açıyı bulursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 14 Haziran 2011; 12:10:29 >
  • @halbay sen beni anlamışsın sağol, cevap verenlere de teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcp1rates

matematiğim hiç iyi olmadı. cosinus, tanjant, kotanjant hiç anlamıyorum :))
    teorik olarak mantıklı olsa da pratik olarak daha kolay bi yöntemi yok mu acaba?

Bir karton al. O köşeye tam oturacak şekilde kes. Sonra da iletkiyle kartonu ölç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metalwrath

quote:

matematiğim hiç iyi olmadı. cosinus, tanjant, kotanjant hiç anlamıyorum :))

Bir karton al. O köşeye tam oturacak şekilde kes. Sonra da iletkiyle kartonu ölç.

+1
  • quote:

quote:

Arazide teodolit adı verilen aletlerle ölçülür. Burada duvarlar olduğu için teodolitle ölçülmez zaten böyle bir açı da kimsenin işine yaramaz bunu bir tarla olarak düşünmek daha mantıklı. Kağıt üzerinde de iletki ile ölçülür.

işe yaramaz derken neyi kastetdiniz bilmiyorum? ama misal tam köşeye oturtulacak bi dolap yapılacagını düşünün ya da kartonpiyer yapılacagını düşünün. Bu durumda nasıl ölçü alınır???

Bugüne kadar kim açı ölçerek mobilya almış ki böyle duvarları yamuk ev olmaz zaten yani göremezsiniz. Tarla falan olur anca sizin dediğiniz o da teodolit ile ölçülür. Kağıt üzerinde de iletki ile ölçüm yapabilirsiniz. Dediğiniz açı da ancak evin duvarları dikilmeden yine teodolit ile ölçülebilir yani inşaat halindeyken.

• quote:

quote:

quote:

Bugüne kadar kim açı ölçerek mobilya almış ki böyle duvarları yamuk ev olmaz zaten yani göremezsiniz. Tarla falan olur anca sizin dediğiniz o da teodolit ile ölçülür. Kağıt üzerinde de iletki ile ölçüm yapabilirsiniz. Dediğiniz açı da ancak evin duvarları dikilmeden yine teodolit ile ölçülebilir yani inşaat halindeyken.

Arkadaşım biliyor musun bilmiyorum ama mutfak dolapları mutfağın şekline göre ölçüp biçilerek yapılır. banyo vs dolapları hazır alınabilirken istege baglı olarak özel yaptırılabilir. alçı, kartonpiyer ve stropiyer dediğimiz şeyler vs hepsi duvarların açı ve ölçülerine göre hesaplanarak alınır ve yapılır. Ayrıca eğer arsa uygun değilse ev arsaya göre şekil verilebilir yani her köşesi 90 derece olmak zorunda değildir. Bilgin yoksa fikrin de olmasın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.