Şimdi Ara

Yeni yapılan binaların altına neden garaj yapılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar oturduğum mahallede artık araç parkedicek yer kalmadı, 1-2 sene sonra insanlar ne yapacak bilmiyorum.
    İstanbul'da çoğu semttede aynı durum var.Aylık 100 lira ödeyip arka sokaktaki otoparka bırakıyorum.Hem güvenli oluyor hemde yer sıkıntısı olmuyor.
    Fakat otopark olmasa vahim durumumuz.

Ev köprü yolu üzerinde olduğu için akşam kilit durumda.Her yerdede araba parkı olunca sokaklar sıkışıyor.

Hadi eski evler plansız yapılmış bugün düşünülmeden fakat bir sürü yeni ev yapılıyor burda.
    Neden hiç birine yer altına bir kat daha inip garaj yapılmıyor.
    Devlet artık bu konuda bir yönetmelik çıkarmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kubilay S. -- 9 Haziran 2011; 15:31:46 >

• O dediğin yönetmelik 50-60 yıldır belediye imar-iskan kanununda var da, uygulayan yok. Şöyle ki; bina yaparken ya bodrumunu otopark yapman lazım, ya da belediyeye belli miktar para vererek belediyenin o bina sakinlerine otopark temin etmesini beklemen lazım. Genelde, belediyeye verilen para bir kat daha derin temel kazıp otopark için beton dökme maliyetinden düşük olduğu için binaların çoğu otoparksız yapılmış. SAdece ileri görüşlü, akıllı müteahhit ve kooperatifler binalarına otopark yapmışlar. Diğerleri belediyelere parayı vermiş geçmiş. Belediyeler de aldıkları bu paraları DEVE yapmışlar, binalara otopark için arazi bırakmamışlar.

Şimdi ne olacak dersen; (kişisel fikrimdir) dar sokaklı mahallelerde, mesela 20 bina için bir bina istimlak edilecek. Burada oturanlar zorunlu taşınacaklar. Bu bina yıkılıp, yerine 20 binanın araçları için katlı otopark yapılacak. Sadece bu 20 bina sakinleri bunu kullanabilecek, rantsız, özel işletmesiz, bedava. Başka nasıl olsun ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABABA2307 -- 9 Haziran 2011; 16:22:10 >
  • Bare yeni yapılan evler o şekilde yapılsa.
    Binaların yaşları, deprem vs derken İstanbul'da yakın bir süreçte bir dönüşüm yaşanacak.
    Mütahitler gelip evleri istiyor, yenilemek için.Böyle böyle garajlı sisteme dönülmeli.
    Her sene trafiğe katılan araç sayısı belli.Böyle giderse birgün bir yerde kitlenip kalıcak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ABABA2307

Şimdi ne olacak dersen; (kişisel fikrimdir) dar sokaklı mahallelerde, mesela 20 bina için bir bina istimlak edilecek. Burada oturanlar zorunlu taşınacaklar. Bu bina yıkılıp, yerine 20 binanın araçları için katlı otopark yapılacak. Sadece bu 20 bina sakinleri bunu kullanabilecek, rantsız, özel işletmesiz, bedava. Başka nasıl olsun ki?

Dostum hepsi mümkün gibi ama koyu yazılan yer hayal gibi.. İllaki bir bedel çıkarırlar, adamlar sokakları bile belediyenin otoparkı gibi çalıştırıyorlar, para basıyorlar..
  • Ama vakt-i zamanında örneğin o 20 bina yapılırken otopark parasını belediye peşin almış ve bu yüzden o binalar kapalı otoparksız yapılmış.
    Ama burası Türkiye diyeceksin. Yakında osuruktan bile vergi isterler. "osurup havayı kirletiyorsunuz" diyerek...
  • Haramdan helaldan bahsedenler DEVE olan paraların ( gelmiş ve gelecek olanlar ) hesabını nasıl verecek merak ediyorum. Mesela şuan sokakta hiç yer yok araç parkı için.
  • Pardon sanırım garajdan bahsediyorsunuz?
    Garaj ile otopark farklı mıdır?

Yapılan apartmanlarda otopark ve sığınak olması zorunda değilmiydi arkadaşlar?

Eskişehir'de şu anda belkide 70-80 tane yeni bina görmüşümdür daha yapımı bitmeyen yada biten 15 gün içinde.
    Hepsindede garaj var.

İstanbul'daki müteahhitler, yada ordaki yönetmelik farklı mı?

2012'ye giricez yeni binalar yapılıyor ve otoparkı yok?
    Bu ne saçmalıktır.
    O evi alanda hata ararım ben arkadaşlar.

Oldu yeni ev alıcam otoparkı yok.

Kendi oturduğum apartmanın altında (2003 yapımı) en az 8 araç alabilecek bir otopark ve sığınak bulunuyor. Hatta bir ara sığınak ile garajı birleştireceklerdi 15 araç alacaklardı ama izin alamadılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 9 Haziran 2011; 22:16:54 >
  • Vallahi devletin otopark, yol vs. gibi çalışmalar yapmasını beklemeyin. Bana sorarsanız olacaklar belli... hükümet araç satışlarındaki vergileri ve akaryakıt fiyatlarını arttırıp daha az kişinin araç almasını sağlamaya çalışacaktır, ne de olsa türk aklı...
  • otopark veya garaj'dan benim kastettiğim aynı şey, yani binanın bodrum katındaki araç park edecek yer.

Sitelerde ise, site bahçesi içinde açık otopark alanı yapmak zorunlu, kapalısı keyfe keder diye biliyorum...
  • Bundan verelim :))

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.