Şimdi Ara

Trafik Sigortası , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz|

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.465
Cevap
97
Favori
374.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar son zamanlarda kasko,trafik sigortası gibi konularda çok sık olarak konu açılmaya başlandı.Dağınık ve düzensiz topicler oluyor aradaki faydalı bilgi yok olabiliyor.Beraberinde gereksiz topic kalabalığı oluyor.Hem bilgilendirici mesajları korumak hemde daha fazla bilgi sağlayabilmek için, guide arkadaşımızla görüştüm ve böyle bir fikrimin olduğunu, kendisinin müsait zamanlarda yardım edip edemeyeceğini sordum.Saolsun kendisi beni kırmadı ve böyle bir konuda seve seve yardımcı olabilceğini söyledi.

guide nickli arkadaşımızdan yardım istememin nedeni ise , kendisi Koç Allianz sigorta acentesi olduğu için ve işini düzgün yaptığına inandığım biri olması içindir.Kendisine teşekkür ediyorum.Bu konuda soru ve sorunlarımızın ilk ve bilgili ağızdan çözüme ulaşacağına inanıyorum.

Can

Not:Konu ile alakasız, tartışma yaratacak, sadece gülücük kullanılan, seviyesiz ve hakaret içerikli mesajlar direk silinecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can -- 8 Aralık 2005, 17:34:01 >

• guide arkadaşım bu konu ile ilgili birşeyler yazmıştı(riskli müştei grubu ve kademeleri) tramer tarafından kontrol edilen bir sistem.
    bana da pek mantıklı gelmedi. ama trafik sigortasız gezilmesi de doğru değil. sizin suçunuz başkası çekmesin.

bu sorun ile aklıma bir konu geldi.
    Birçoğumuzun bilmediği bir havuz sistemi var . özellikle vurup kaçmalarda
    yaralamalı kazalarda (hastane masrafları), veya trafik sigortasız bir araçla yapılan kazalarda (suçsuz iseniz) mağduriyetiniz bu havuzdan karşılanıyor. tabi bunu bilmediğimiz için kimse tarafından kullanılmıyor
    bu havuzda biriken para şu an çok yüksek meblağlarda.

düzeltme : ayrıntılı bilgi linktedir.

"TRAFİK GARANTİ FONU"
    http://www.hazine.gov.tr/mevzuat/garfon1.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BJKartal -- 9 Aralık 2005, 18:33:11 >

• yukarıda düzeltme de link vermiştim
    "TRAFİK GARANTİ FONU"

Hasarlar Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği'ne iletecek. Bunun için birliğe,0212 324 19 50 nolu telefondan veya www.tsrsb.org adresinden ulaşılabilir. Türkiye'nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgah senedi, nufüs cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı. Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor

• Geçen temmuzda bir kaza yapmıştık.
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=3458749&key=
    Kaza sonrası Axa Oyak ı aradık çekici geldi.Bizde otobüsle yolumuza devam ettik.
    Ama otobüs biletlerinin ödenmesi için,otobüse binmeden IPA (inter partner assitance) şirketine bildirmemiz ve onay almamız gerekiyormus.(axa oyak'ın ödemelerine bakan aracı şirket bu)
    parayı ödemeyi kabul etmediler.daha sonra sikayetvar.com a bildirdim.
    http://www.sikayetvar.com/index.php?loc=sikayet&st=b&ara=&fno=&kno=&mno=&refpage=&no=68856
    daha sonra ödemeyi kabul ettiler.

Kazadan sonra kasko şirketinizle telefonda iyice konusun sonradan olay çıkıyor çünkü.

Benim guide 'a sorum
    1-otobüs veya uçak yolculuğunu illa kasko şirketine bildirmemiz mi gerekiyor?
    2-karşı tarafın kaskosu vardı ödedi.Karşıdakinin kaskosu olmasaydı benim kasko hasarı ödermiydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cosef -- 10 Aralık 2005, 11:35:53 >

• bundan haberler de bahsetmişlerdi.gerçekten tam ülkem manzarası:)
    100miyon ytl gibi bir rakam birikmiş fonda ve şimdiye kadar kullanılmamış bir fon bu.

quote:

Orjinalden alıntı: BJKartal

yukarıda düzeltme de link vermiştim
    "TRAFİK GARANTİ FONU"

Hasarlar Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği'ne iletecek. Bunun için birliğe,0212 324 19 50 nolu telefondan veya www.tsrsb.org adresinden ulaşılabilir. Türkiye'nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgah senedi, nufüs cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı. Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor

• sayfayı da buldum , burada baya detaylı olarak bahsediyor bu konudan

http://www.ktgsh.org/karsizarar.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: chaitai

sayfayı da buldum , burada baya detaylı olarak bahsediyor bu konudan

http://www.ktgsh.org/karsizarar.htm

• quote:

Orjinalden alıntı: KED@Y
    www.sigortam.net ten poliçe almayı düşünüyorum artısı eksisi varmıdır acaba?
    anadolu sigortanın kendi sitesinden bile daha ucuz teklif aldım bu siteden
    saygılarımla

sigortam.net kaliteli hizmet veriyor. işlerini takip ediyorlar.
    ama tabiki bazı durumlarda sigortacı ile yüzyüze görüşmen gerekebiliyor.
    (Malum Türkiyem Durumları)
    Anadolu Sigorta'da poliçe üretimi sonrasında müşterinin yanında
    olan sigorta şirketlerinden. bence sigortam.net uygundur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHBeşiktaş -- 12 Aralık 2005, 13:39:36 >

• Arkadaşlar başıma bir olay geldi, detaylarıhttp://forum.donanimhaber.com/m_6313224/tm.htm adresindeki topikte anlattım. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?
    Teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mcetintr

Herhangi bir Kaza durumunda müşteri ve firma arasında polemik yaratacak hususları merak ediyorum. Bir de herşeyi başta konuşsak bile daha sonra vadedilen teminatların yerine getirilmemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

İyi günler.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Hususlar:
    1.) Aracınızın bilgilerini ve değerini kontrol edin.
    2.) Karşı tarafa vereceğiniz hasarlar (İhtiyari Mali Mesuliyet) ve araç içindeki kişilere ödenecek ferdi kaza sigortası teminatları konusunda mutabakat sağlayınız.
    3.) Poliçenin muafiyetlerini öğreniniz. (Deprem, sel ve su baskını muafiyetleri gibi)
    4.) Size sağlanan indirimleri ve bu indirimlerin getireceği yükümlülükleri sorgulayın.
    5.) Ödemelerinizi vadesinde yapın ve mutlaka ilgili sigorta şirketinin makbuzunu talep ediniz.

*** Genelde tecrübelerim şunu göstermiştir ki; sigortalı ile sigortacı arasındaki hasar anındaki sorunun 2 tane dayanağı bulunmaktadır:
    1.) Eksik Sigorta Bedeli: Araç değerini eksik olarak girilmesi. Kesinlikle kontrol edeceğiniz bir kaynak:
    Kasko Değer Listesi

2.) Eksik Teminat: Aracınızla ilgili eksik teminat verilmesi veya muafiyetli verilmesi veya hiç verilmemesi durumu. (Örn: Deprem Sel teminatı verilmemesi, muafiyetli verilmesi veya hiç verilmemesi. İhtiyari Mali Mesuliyet ve Ferdi Kaza Sigorta Teminatları içinde aynısı geçerlidir.)

*** POLİÇENİZİ MUTLAKA İYİ OKUYUNUZ***

• - Esası sigortacılarla sigortalılar arasında yaşanan en önemli sorunu yaşıyorsunuz. Sigorta şirketleri araç değerini Kasko Değer Listesinden tespi ederler. Ancak sigorta şirketleri, tazminat tutarını, aracın hasardan birgün önceki piyasa rayiç değerine göre tespit ederler. Sonuçta bir dava bile açsanız, sigorta hiçbir zaman haksız kazanç sağlayamayacağından istediğiniz rakamlarda tazminat alamayabilirsiniz. İsterseniz aracınızın değerini sizlerde piyasada araştırabilirsiz. Yetkili bayilerden veya internet sitelerinden aracınızın değeri hakkında bilgi alabilir ve sigorta şirketinizi de eğer tespit ettikleri değerden daha yüksek bir değer bulabilirseniz bu konuda uyarabilirsiniz. (Örn:http://arabam.milliyet.com.tr/ , http://www.araba.com/ )
    Veya fazla tespit edilen değerden dolayı alınan primin iadesini istemeyi deneyebilirsiniz.
    Hukuki yollara da başvurabilirsiniz. Ancak şu anda Türkiye'de 2. el fiyatların çok düşük olmasından dolayı sizi tatmin edecek bir sonuça ulaşabileceğinizi düşünmüyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: ismail

Sigortacı arkadaşlara bir sorum olacaktı... Geçen hafta arabama kasko yaptıdım ve sigorta bedeli 6700 gibi bir degerden sigortalandı. Fakat bir hafta sonra bir arkadaşım arabayla kaza yaptı ve sigorta şirketi masrafı fazla diye aracı perte çıkardı. Önceleri bir açıklama yapmayan şirket şimdi ancak 5300 gibi bir bedel ödeyebileceklerini belirtiyorlar. Bende bunu duyunca sinirlerim tepeme çıktı. Bir hafta önce devletin belirttiği bedelden sigorta yapan şirket bir hafta sonra bu aracın bedeli budur diyip yaklaşık 1500 ytl nin üzerine yatabilir mi? Bana kalırsa bu iş mahkemeye gider ama... Acil cevabınızı bekliyorum. Çünkü yarın hesaplaşma günü

• Eğer ki acenteniz poliçenizi keserken hasarsızlık indiriminin belgesini sigorta şirketine iletmişse veya kendinde muhafaza ediyorsa bir sorun yok. Ancak sigorta şirketinin hasarsızlık indiriminin neye göre verildiğinin ispatını isteyebilir. Bunun için bulabileceğiniz iki kaynak size:
    1.)Kasko Sigortası Poliçe Sorgulama
    2.)Eski Sigorta şirketinizden de bu belgeyi alabilirsiniz.

Evrak eksikliğinizi ilgili sigorta şirketinizin internet sitesinden de takip edebilme imkanınızın olabileceğini düşünüyorum. Eğer eski hasarsızlık indirim belgenizi istemiyorlarsa bir sorun yoktur.

Şimdiden geçmiş olsun...
    quote:

Orjinalden alıntı: molarrr

Acil bir sorum var. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Tek taraflı maddi hasar olan bir kaza yaptım. Aracımın %60 hasarsızlık indirimi var.

Yalnız sigorta şirketimi değiştirdim ve eski kasko poliçelerim taşınırken kaybolmuş. Sigorta şirketleri bilgisayarda eski kasko poliçelerimi, hasarsızlıklarımı görebiliyor mu?

Bunu ispat etmem gerekli mi?

Gerekliyse eski şirketime gitsem, geçmişe yönelik kayıtlarından bunları çıkartabiliriler mi?

Teşekkürler tekrar.

• quote:

Orjinalden alıntı: bariscoban

Eğer ki acenteniz poliçenizi keserken hasarsızlık indiriminin belgesini sigorta şirketine iletmişse veya kendinde muhafaza ediyorsa bir sorun yok. Ancak sigorta şirketinin hasarsızlık indiriminin neye göre verildiğinin ispatını isteyebilir. Bunun için bulabileceğiniz iki kaynak size:
    1.)Kasko Sigortası Poliçe Sorgulama
    2.)Eski Sigorta şirketinizden de bu belgeyi alabilirsiniz.

Evrak eksikliğinizi ilgili sigorta şirketinizin internet sitesinden de takip edebilme imkanınızın olabileceğini düşünüyorum. Eğer eski hasarsızlık indirim belgenizi istemiyorlarsa bir sorun yoktur.

Şimdiden geçmiş olsun...
    quote:

Orjinalden alıntı: molarrr

Acil bir sorum var. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Tek taraflı maddi hasar olan bir kaza yaptım. Aracımın %60 hasarsızlık indirimi var.

Yalnız sigorta şirketimi değiştirdim ve eski kasko poliçelerim taşınırken kaybolmuş. Sigorta şirketleri bilgisayarda eski kasko poliçelerimi, hasarsızlıklarımı görebiliyor mu?

Bunu ispat etmem gerekli mi?

Gerekliyse eski şirketime gitsem, geçmişe yönelik kayıtlarından bunları çıkartabiliriler mi?

Teşekkürler tekrar.

Teşekkür ederim, şimdilik bir problem yok, hallettik sanıyorum.

• Sigorta şirketleri kasko poliçelerinden ciddi zarar ettiler geçen yıllarda ve bu sene poliçe bedelleri bir miktar yükseldi malesef. Eğer aracınızla ilgileri verirseniz size bizde fiyat teklifi vermek isteriz. Ya da doğrudan web sitemize girip fiyat alabilirsiniz.
    www.gorgulusigorta.com
  • ford mondeo'nun tam tipini bana söyleyebilir misiniz ? daha sağlıklı bir fiyat verebilirm bu sayede.
    http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Kasko%20Deger%20Listesi
    bu adresten aracın tam tipini ve değerini görebilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: goragorn

ford mondeo'nun tam tipini bana söyleyebilir misiniz ? daha sağlıklı bir fiyat verebilirm bu sayede.
    http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Kasko%20Deger%20Listesi
    bu adresten aracın tam tipini ve değerini görebilirsiniz.

2000 model ford mondeo ghia sedan
  • öncelikle şunu söyliyim hemen elini çabuk tut yaptır. 2007 ye kalma..

ceza bende karşılaşmadım ama %40 50 fazla ödersin gibi geliyo... minimum oda...
    ama bi an evvel yaptır trafik sigortasız gezersen başın baya bi ağrır...
    kapitalden yaptıramazsın dediğin gibi kapandılar..

iletişim bilgilerim aşağıda ulaş bana yardım ediyim sana....

quote:

Orjinalden alıntı: xflash

arkadaşlar ciddi bir sorunum var...
    bizim 91 model mazda 626 aracımız var. bu aracın zorunlu trafik poliçesi 11.2002 tarihinde bitmiş ve o tarihten beridir de yapılmamış...bunu yaptırmak istiyorum yaklaşık ne kadar ceza öderim, bu cezalar tüm seneleri mi kapsıyor (hasarsızlık indirim oranı %20 yazıyor poliçemde, ayrıca poliçe kapital sigorta da yaptırılmış sanırım bu şirket kapatıldı) ne yapmam gerekiyor bilgilendirir misiniz...
    çok teşekkür ederim...

size tav siym aracın bilgileriniwww.tramer.org.tr den aratmanız araç sorgulama kısmından.. emniyetin sayfasındaki güvenilir deil...

quote:

Orjinalden alıntı: panzehirtr
    sorum:

nasip olursa almaya karar verdiğim 2.el arabanın;
    1) plakasını sorgulatıyorum. renk, model ve tescil yapılan birim yazıyor ancak belge sahip tarihi boş. bu ne demek oluyor şimdi?

2) telefonunu veren kişiyle konuştum. şöyle dedi: araba, yaşlı bir teyzeye ait ve teyze vefat etti. kullanılmıyor.
    merak ettiğim şu,
    bu araba kimin üzerinedir?
    arabayı ben nasıl kendi üzerime alıcam?
    alırken asıl sahibi vefat ettiği için bütün mirascılardan mı vekalet almam gerekiyor?
    bir tanesinin vekaletiyle noterde kendi üzerime alamam mı?

ben tam olarak anlayamadım ne yapacağımı ve ne ile karşılaşacağımı.

saygılar

• Sıfır Toyota Corolla Terra D4D otomobilimizi perşembe günü alacağız. Aracımı kaskolatmak istiyorum ama aklıma takılan bazı şeyler var. Beni aydınlatabilrseniz çok memnun olurum.

-Her sene araçlar için bir rayiç değer belirleniyor. Genellde piyasa fiyatların üstünde olan bu rakamların belli bir miktarda olsa altında yada üstünde kasko yaptırabilirmiyiz. Benim alacağım aracın rayiç değeri 38.400
    YTL ama pert olması durumunda piyasa fiyatı üzerinden 35.400 YTL ödeme yapılacak. Almayacağım hizmet için fazladan prim ödemek zorundamıyım?

-Daha önceki aracımızı sattıktan sonra ne kadar süre içerisinde yeni kasko yaptırırsak hasarsızlık indirimlerimiz sıfırlanmaz. Genelde 15 gün gibi bir süreden bahsediyor ama guide adlı arkadaşımız indirim hakkının baki olduğunu yazmış koç Alians da 6 ay süresi olduğunu söylemiş link buradahttp://forum.donanimhaber.com/m_4962617/mpage_8/key_kasko//tm.htm#8035388

-Aracı teslim almadan önce servis tarafından takılan alarm ve park sensörünü kaskoya ayrıca ekletmem gerekiyor mu?

- Bayide toyota kaskoyu bana çok övdüler ama diğer şirketlerden alamayıp Toyota kaskodan alabileceğim en önemli şey Eğer cam kırılırsa serviste orjinal cam takılırken diğer kaskolarda anlaşmalı olan yerlere gitmem lazımmış.

Not: İzmirdeyim Kaskoyla ilgili tekilf vermek isteyenler özele PM atabilir. Ama içeriğini açık olarak yazmanızı rica ediyorum

• http://forum.donanimhaber.com/m_13929577/mpage_1/key_//tm.htm#13938093

bi ara bakarsanız sevinirim.... benim açtığım sigortacılık üzerine bir anket...
  • Sigorta ile ilgili her türlü konuda bilgi alışverişinde bulunulabilecek yeni bir forum oluşturmaya çalışacağız. Katkılarınızı bekleriz.

Sigorta Forumları
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.