DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
1 litre kaç kg eder
39
Cevap
0
Favori
238.538
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 1 litre kaç kg eder
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      06 Aralık 2005 20:17:52
      Ya arkadaşlar soru belki gayri ciddi gelebilir ama gerek kitaplarda ve gerekse internette bu soruya yanıt bulamadım...

Acaba eşit mi? yani 1 litre 1kg mı?

• Yüzbaşı
      369 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:19:49
      biri litre-hacim birimi
      biri kg-kütle birimi

hacim*yoğüunluk=kütleyi verir

buna göre litre kütleye eşit değildir..

LOVE never ends
    • Çavuş
      84 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:21:36
      yanlış hatırlamıyorsam 985 civarındaydı. aynı değil

Şans ayaklar altındadır, yeterki yere bakmayı bilin!
    • Çavuş
      80 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:22:18
      878 g. olması lazım

içimdeki şeytanın ensesindeyim, önce sessiz bir şekilde geliyorum günahlarımdan arınmaya çalışarak ve bir çocuk masumiyetinde ilerliyorum, söylediğim yalanlar ve yaptığım kötülükler geliyor aklıma, toparlamaya çalışıyorum yorgun düşmemem lazım, yaptığım şeylerin alt toplamını alıyorum ömrüm gibi karmaşık sayı çıkıyor, zaten düzgün bir şey de beklemiyordum, gözlerim kararıyor ve sonra tam karşılaşacakken kan ter içinde uyanıyorum, banyoya gidip kafamı kaldırıyorum, her şeye rağmen yaşamanın güzelliği geliyor aklıma, içimdeki kötülüklerden kurtularak hayata iyiliklerle devam edeceğimi sesli olarak iki kez tekrarlıyor, sonra susuyorum, tekrar yatmaya gidiyorum başım öne eğik...
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      06 Aralık 2005 20:24:01
      evet bu şekilde bir soru farklı anlamlar çıkarabilir...O zaman şöyle sorayım... 1kg su ile 1litre su eşit midir?

• Çavuş
      80 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:25:55
      eşit değil

içimdeki şeytanın ensesindeyim, önce sessiz bir şekilde geliyorum günahlarımdan arınmaya çalışarak ve bir çocuk masumiyetinde ilerliyorum, söylediğim yalanlar ve yaptığım kötülükler geliyor aklıma, toparlamaya çalışıyorum yorgun düşmemem lazım, yaptığım şeylerin alt toplamını alıyorum ömrüm gibi karmaşık sayı çıkıyor, zaten düzgün bir şey de beklemiyordum, gözlerim kararıyor ve sonra tam karşılaşacakken kan ter içinde uyanıyorum, banyoya gidip kafamı kaldırıyorum, her şeye rağmen yaşamanın güzelliği geliyor aklıma, içimdeki kötülüklerden kurtularak hayata iyiliklerle devam edeceğimi sesli olarak iki kez tekrarlıyor, sonra susuyorum, tekrar yatmaya gidiyorum başım öne eğik...
      06 Aralık 2005 20:27:08

quote:

Orjinalden alıntı: meçhul gazi

eşit değil

O zaman 1 litre su 878 gr mı geliyor?

• Yüzbaşı
      369 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:27:13
      suyuna bağlı..

tuzlu tuzsuz, saf saf olmayan vsvs

LOVE never ends
    • Çavuş
      96 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:28:52
      quote:

Orjinalden alıntı: frekans33

evet bu şekilde bir soru farklı anlamlar çıkarabilir...O zaman şöyle sorayım... 1kg su ile 1litre su eşit midir?

suyun sicakligina gore degisir...+4 derecedeki suysa esittir...

Rachel, I Love Yooooouuuuuuuuu... :)
      06 Aralık 2005 20:30:03

quote:

Orjinalden alıntı: tehlike

suyuna bağlı..

tuzlu tuzsuz, saf saf olmayan vsvs

saf su olsun

• Yarbay
      2179 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:30:48
      kardeş bu sorduğunda aynı
      bir çuval demirmi yoksa pamukmu daha ağırdı gibi bişey oldu
      eğer madde yoğunsa o maddenin 1 litresi daha ağır olur. yeni 1 litre civayı en sevmediğin arkadaşına atarsan o arkadaşın bidaha yaşamıya bilir ma 1 litre su dolu şişeyi atarsan burnunu kırabilirsin.

• Yüzbaşı
      369 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:31:48
      bu sefer de suyun sıcaklığı önem kazanır...

suyun sıcaklığına da bağlıdır...

ama eşit olduğu bir sıcaklık var o sıcaklığı tam hatıralmyıorum maalesef..

LOVE never ends
    • Yarbay
      2179 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:33:23

quote:

Orjinalden alıntı: tehlike

bu sefer de suyun sıcaklığı önem kazanır...

suyun sıcaklığına da bağlıdır...

ama eşit olduğu bir sıcaklık var o sıcaklığı tam hatıralmyıorum maalesef..

+4'C yimi diyon
      suyun en yoğun olduğu sıcaklık

06 Aralık 2005 20:34:59
      yaw suyla yağ bile aynı değil 5lt. lik sıvı yağlar 3, bilmem kaç buçuk kg edio

Şu imza kuralı o kadar saçma ki kural var yazı küçükse 7 satır büyükse 4 satır olacak diye üye bişey yazacak belki imzasına toplasan 250 harf anca tutar ama bide benim bu yazdığım gibi bir imza düşünün tam 7 satırıda sonuna kadar kullanıcam ve ben imzası silinenlerden daha çok yazı yazıcam bu birinci hata ikincisi ise sitede mp3 linki vs. vermek yasak neden kanuna aykırı ee ama senin mp3 adlı odan var orda dönen muhabbet te yasalara aykırı olmayacakmı? Benim amacım amacı sadece ceza vermek olan insanlara mantıklı çözümler sunmak cezayı herkes keser ama forumun daha iyi olmasını herkes sağlayamaz kolayı değil zoru seçmek lazım. Bir not: Fake nick kullanalar ceza yiyor ama fake olduğunu üye söylemezse site zaten tespit edemiyor (dinamik ip kullananlar için söylüyorum) öyleyse üye susup doğruyu söylemezse ceza da yemez yanlış mı?
    • Binbaşı
      1414 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:36:05
      Density of water at 1 atm (101.325 kPa, 14.7 psi)
      (little or no difference at 100 kPa) Temperature Density
      Celsius Fahrenheit kg/m³
      0 °C==999.83952
      3.98 °C ==999.9720
      15 °C ==999.0996
      16 2/3 °C ==998.8322
      20 °C ==998.2041
      25 °C ==997.0449

Tam 1 kg etmez ama yuvarlak 1 kg olarak sayılabilir.Çünkü tabloda olduğu gibi yoğunluk 1'e çok yakın.Tabi bu değerler SAF SU için geçerli

06 Aralık 2005 20:36:23

quote:

Orjinalden alıntı: daledondale

kardeş bu sorduğunda aynı
      bir çuval demirmi yoksa pamukmu daha ağırdı gibi bişey oldu
      eğer madde yoğunsa o maddenin 1 litresi daha ağır olur. yeni 1 litre civayı en sevmediğin arkadaşına atarsan o arkadaşın bidaha yaşamıya bilir ma 1 litre su dolu şişeyi atarsan burnunu kırabilirsin.

o kadar incesine gitmiyorum...Ben ortalama fikir sahibi olmak istiyorum...

Yani bir kilo süt ile bir litre arasındaki ya da 1litre sıvıyağ ile 1 kilo sıvı yağ
      yada.... bu örnekler uzayabilir... Yani uçuk karşılaştırmalar olmamak kaydıyla aradaki fark ne kadardır ?

Yukarıda Almairo arkadaşımız +4 derecede aynı olur dedi..mesela bu bana ortalama bir fikir verdi... Yani aradığım şeyde buydu... Ama anladığım kadarıyla litre kilodan fazla...

• Yüzbaşı
      369 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:36:48
      +4 derece en yoğun olduğu an da +4 derecede mi 1gr su 1cm3 ondan emin değilim

LOVE never ends
    • Yarbay
      2179 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:37:56
      quote:

kısaca eşit değil
      çünkü brimleri farklı
      yani 3 saniyemi daha çok yoksa 50 dbi sesmi daha çok gibi birşeyi karlılaştırmak oluyor.

• Binbaşı
      1241 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:40:55
      arkadaşlar pcnet nickli arkadaşımm az önce yandaki bakkala gidip 1 lt lik pınar sütü elektronik terazide tarttı ve kutunun üzerinde 1 lt yazıyodu tarttık 1.40 kg geldi...40 gr süt kutusunun ağırlığını çıkarırsakk 1 lt=1kg diye düşündükkk bunu daha sağlam belgelerle kanıtlamak içinnn az sonra sütü alıp içicezzz sonra da boş kutusunu tartıp yazıcazzz

azzz sonraaaa....

bekleyinn ve görünnnnnn......

Dünya da ilk kez deneniyor heralde :)))))

06 Aralık 2005 20:42:17

quote:

Orjinalden alıntı: @volki@

Density of water at 1 atm (101.325 kPa, 14.7 psi)
      (little or no difference at 100 kPa) Temperature Density
      Celsius Fahrenheit kg/m³
      0 °C==999.83952
      3.98 °C ==999.9720
      15 °C ==999.0996
      16 2/3 °C ==998.8322
      20 °C ==998.2041
      25 °C ==997.0449

Tam 1 kg etmez ama yuvarlak 1 kg olarak sayılabilir.Çünkü tabloda olduğu gibi yoğunluk 1'e çok yakın.Tabi bu değerler SAF SU için geçerli

Tamam hocam... Şimdi tamamen aydınlandım...

Ya ben ufak ve saçma bir soru olacağını düşünmüştüm ama bilimsel bir tartışma ortamı doğdu...

Neden sorduğumu da açıklayayım... Evde yanlızım ve yemek yapmak durumundayım o nedenle almış olduğum malzemenin üzerinde 1kg su ekleyin diye belirtiyordu...Hadi 1 litrenin kaç su bardağına karşılık geldiğini biliyorum ama elimde tartı yokki hemen bir litrelik suyu ölçeyim tartıda...:) O nedenle sordum :))) Bu vesileyle de birşey öğrenmiş oldum...

Hepinize tşk ederim...

• Yarbay
      3352 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:42:54
      +4 derecede saf suyun yoğunluğu 1 dir ve 1kg saf su tam bir litredir tersi de aynı yani 1 litre saf su 1 kg dır

• Binbaşı
      1414 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:44:04
      Sütün yoğunluğu 1 den fazla.Zaten 1 litre sütün 1020-1035gr arası olması lazım ama tabi bu sütün yağlılık vs. oranlarına göre değişir.

Yağın yoğunluğu 0.8 civarı olduğundan 1 litresi 800gr civarı gelir.

• Yarbay
      2179 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:44:19
      dostum 1 litre suyu bikere 1 klio su ile karşılaştırman imkansız yani bunun içine suyun temizliği, sertliği, saflığı, sıcaklığı, dışbasınç gibi bi sürü faktörler girmekde.
      m=dv
      d=özkütle
      v=hacim
      m=ağırlık
      suyun öz kütlesini herzaman 1 alırız biz bu durumda 1 litre su 1 kg gelmekde ama başka bir maddeeyi alalım mesela özkütlesi 5 olan bir madde
      bu durumda özkütlesi 5 olan sıvının 1 litresi 5 kg gelir. anlatabildimmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi daledondale -- 6 Aralık 2005, 20:48:32 >

06 Aralık 2005 20:45:50

quote:

Orjinalden alıntı: emsalsiz34

arkadaşlar pcnet nickli arkadaşımm az önce yandaki bakkala gidip 1 lt lik pınar sütü elektronik terazide tarttı ve kutunun üzerinde 1 lt yazıyodu tarttık 1.40 kg geldi...40 gr süt kutusunun ağırlığını çıkarırsakk 1 lt=1kg diye düşündükkk bunu daha sağlam belgelerle kanıtlamak içinnn az sonra sütü alıp içicezzz sonra da boş kutusunu tartıp yazıcazzz

azzz sonraaaa....

Çok hoşsunuz arkadaşlar :)) Evet sanırım siz de 1litre süt ile 1kilo süt arasındaki bağlantıyı yapacağınız deneyle ilklere giriceksiniz...:))

06 Aralık 2005 20:48:42

quote:

Orjinalden alıntı: daledondale

Alıntıları Göster

dostum 1 litre suyu bikere 1 klio su ile karşılaştırman imkansız yani bunun içine suyun temizliği, sertliği, saflığı, sıcaklığı, dışbasınç gibi bi sürü faktörler girmekde.
      m=dv
      d=özkütle
      v=hacim
      m=ağırlık
      suyun öz kütlesini herzaman 1 alırız biz bu durumda 1 litre su 1 kg gelmekde ama başka bir maddeeyi alalım mesela özkütlesi 5 olan bir madde
      bu durumda özkütlesi 5 olan sıvının 1 litresi 5 kg gelir. anlatabildimmi ?

Yukarıda 1litre su ile 1 kilo suyu neden karşılaştırmak durumunda kaldığımı açıkladım arkadaşım... Zaten amaç ortalama bir fikir sahibi olmaktı...Sağolsun arkadaşların vermiş olduğu yanıtlarla daha da fazla bilgi sahibi oldum...

• Yarbay
      5946 Mesaj
      06 Aralık 2005 20:58:30
      arkadaş olay kısacası şu sıvının yoğunluğunu bileceksin.suyun yoğunluğu 1 dir.ozaman litresi=Kg(kütlesi)
      ama yok civa falan dersen ozaman onun kütlesi hacmine oranla büyüktür. D=1.4kg/lt.

kütlesiyle hacmini kıyas edeceksen yoğunluğunu bileceksin.Bunlar daha önceden hesaplanmış ve bulunmuş şeyler zaten.D lerine(özkütlelerine) bakacaksın.orta nokta yani su baz alınmıştır.1 e 1 olarak diğerleri ona göre derecelendirilmiştir.
      Olay bu.

█▌▌▌Rise of the Dark ۩ ▌▌█▌

• iOS Beta Kullanıcısı
      14207 Mesaj
      07 Aralık 2005 09:05:13

quote:

Orjinalden alıntı: frekans33 1 litre kaç kg eder

Ya arkadaşlar soru belki gayri ciddi gelebilir ama gerek kitaplarda ve gerekse internette bu soruya yanıt bulamadım...

1 litre kaç kg eder Kısa ve Özlü bir Cevap : Adamına göre değişir

• Yüzbaşı
      344 Mesaj
      07 Aralık 2005 09:41:42
      inanamıyorum böyle bir soru sormanıza!

yarın da 1 kilo demir mi yoksa 1 kilo pamuk mu daha ağır diye sormazsınız inşallah...

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!
    • Yüzbaşı
      426 Mesaj
      07 Aralık 2005 10:00:24
      770 gram eder

Bu kırmızı.
      amede 3000 artı 64
    • Binbaşı
      1374 Mesaj
      07 Aralık 2005 10:03:57

quote:

Orjinalden alıntı: emsalsiz34

azzz sonraaaa....

hani abicim test sonuçları, içtinizmi

SADECE; ALLAHTAN, EVLAT ACISI YAŞAMAKTAN, YETİM HAKKI YEMEKTEN,
      KURU İFTİRAYA UĞRAMAKTAN, SABIRLI İNSANİN ÖFKESİNDEN,
      KORKUSUZ İNSANİN CESARETİNDEN VE KENDİ NEFSİNDEN KORK..

..:: Ne Ekersen Onu Biçersin ::..

• Yüzbaşı
      708 Mesaj
      07 Aralık 2005 10:37:45
      Ferrrari mi daha hızlı yoksa zambakmı daha güzel kokuyor

• Yüzbaşı
      606 Mesaj
      07 Aralık 2005 12:39:19
      quote:

Alıntıları Göster

Tamam hocam... Şimdi tamamen aydınlandım...

Ya ben ufak ve saçma bir soru olacağını düşünmüştüm ama bilimsel bir tartışma ortamı doğdu...

Neden sorduğumu da açıklayayım... Evde yanlızım ve yemek yapmak durumundayım o nedenle almış olduğum malzemenin üzerinde 1kg su ekleyin diye belirtiyordu...Hadi 1 litrenin kaç su bardağına karşılık geldiğini biliyorum ama elimde tartı yokki hemen bir litrelik suyu ölçeyim tartıda...:) O nedenle sordum :))) Bu vesileyle de birşey öğrenmiş oldum...

Hepinize tşk ederim...

ABİCİM DİREK SORSANA ..karıştırmıssın ortalığı...bi kuantum mekaniğine girmediği kalmış millettin..

.
    • Er
      0 Mesaj
      13 Mart 2011 10:33:32

quote:

Orijinalden alıntı: emsalsiz34

azzz sonraaaa....

olm zehirlendiniz mi yoksa lan, bari ses verin,o süt markasını şikayet edeceğim şimdi hee...! (=o ama ses gelmezse,bilim adına şehit olduğunuzu anlarım.Korkmayın siz asla ölüler değilsiniz! ;( :) :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    • Er
      0 Mesaj
      13 Mart 2011 10:38:36
      üf konu eskimemiş,tarihe gömülmüş... :S :D ::D

• Yüzbaşı
      336 Mesaj
      13 Mart 2011 10:41:10
      Sorduğun soru: Domates mi daha kırmızıdır, salatalık mı daha yeşildir?

Soruna cevap: Biber daha sivridir.

13 Mart 2011 11:03:56

quote:

Orijinalden alıntı: bionicle

Sorduğun soru: Domates mi daha kırmızıdır, salatalık mı daha yeşildir?

Soruna cevap: Biber daha sivridir.

• Binbaşı
      1194 Mesaj
      13 Mart 2011 11:09:24
      1 litre=1 dm küp falandı galiba yanlış hatırlamıyorsam

13 Mart 2011 11:10:15
      yarım kg'dan biraz fazla

13 Mart 2011 11:13:51
      Konu 2005'de açılmış. Gelen cevaplar ne kadar ciddi ve seviyeli dikkat edin (1-2 tanesinin dışında)
      Şu anda aynı konu açılsa, 3-5 tane baykuşlu resim, kangallı cümleler, liseli muhabbeti vs.vs. olur.

Hepiniz yüklediğim anlam kadarsınız.
    • Yüzbaşı
      256 Mesaj
      13 Mart 2011 11:16:55
      boyle sacma sorularina cok cevap geliyor, simdi biri mantikli bir soru sorsa kimse cevap vermez ama soru bu tarz oldu mu en az 2 sayfayi buluyor cevaplar.

Universite ve Bolum Tavsiyeleri Icin Danisabilirsiniz.Makine Muhendisi olarak, ozellikle muhendislik bolumleri hakkinda sormak istediklerinizi cevaplamaya hazirim.Ozel mesaj atin.
Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 1 litre kaç kg eder
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.