Şimdi Ara

Sinema salonu yapma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
1
Favori
14.976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar ailem bana bi arsa verdi ve ben 3katli bi ev yaptırcam bunların hepsini ailem karsilicak ama ben sinema salonuza yapmak istiyorum, normal gercek bi sinema salonu bu salon icin yüksekliğin ne kadar olması lazım max 10kisilik bi salon olsa yeter. Ankara atakuleye gidenler görmüştür ordaki küçük salonları öyle bisey düşünüyorum. Projeksiyon aleti olarak ne tavsiye edersiniz, projeksiyon yerine sinemalardaki o degisik aletten satiliyorsa almam dahami iyi olur, o aleti aldigimdada ona ait filmler pahalimidir, sinema salonuna ps3 filanda baglicam, veya bu isleri yapan şirketler varmı. Her şeyi ailem odiyecek ama bu sinema olayı keyfi harcamam oldugundan ben ödemek zorundayim bana ne kadara patlar ücret olarak

• hic kimse yapmadimi bunu
  • 100-300 bin arası girşiş seviye bir salon yapabilirsin.Bu tarz şirketler var,yerli ve yabancı.Netten araştır istersen.
  • Ege Bölgesinde 19 adet salon yapan bir mimar olarak anlatayım;

salonun yapılacağımekanın ölçüleri nedir?
    çünkü,
    perdenin ebatları yüksekliği belirler, ayrıca makina mesafesinide.
    Projeksiyon makinası olarak ne kullanacaksın?
    Bildiğimiz projeksiyon kullanacaksan ışık gücü (lümen) nedir ve ne kadarlık büyütme yapabilir?
    Sinema makinası kullanmayıdüşünme,
    paran yetse bile,
    profesyonel desteğe ihtiyaç duyarsın,
    ayrıca filmde bulamazsın.

şimdi tavsiyeler,

perde ile ilk oturma koltuğu arası perdenin eninin yarısı kadar olmalı,
    bu da en az 3m den başlar.
    perdenin alt hizası yerden 115cm yükseklikte olacak.
    koltukları şaşırtmalı sıralasan bile en az 12cm kot farkı olacak.
    çok iyi bir projeksiyon alıp mesafe sorunu yaşamazsan,
    bunun merceği (ışık kaynağının) yüksek liği perdenin orta yüksekliğinde olsa yi olur,
    aksi halde makinanın her iki yönde dikey ve yatay bozulmayı önleme ayarı olmalı.
    perde olarakda, arkası siyah kaplamalı, met beyaz perde alacaksın,
    yada yaptıracaksın.
    unutma mesafe ile orantılı olarak görüntüde büyüme dolayısıyla kalite kaybı olur.
    Yapabiliyorsan, projeksiyon ve ses aletlerini bir oda yaparak (projeksiyon odası) kullan,

salonun bodrumda ise,
    zeminde sorun yok ancak,
    duvarları ve tavanı ses emici malzeme ile kaplamanda fayda var,
    çok basit olarak,
    yanmaz alçıpan veya strafor, taşyünü, camyünü panel kapladıktan sonra,
    yine alev almaz kumaş (kadife) ile kaplaman.
    İstanbulda kumaşı kimyasal ile banyo yapan firmalar var.
    (ne olur olmaz, güvenlik önde gelir)

Kapı yapılırken mobilyacı ile görüş,
    ara dolgusunu ses yalıtımlı yapsın,
    kapı altı eşiğini mekanizmalı sürgüsüolan kullansın
    (ses kaçmasın)
    asla kilitli olmasın, çarpan veya binili olsun, dışarı doğru açılsın.

salonda mutlaka klima ve dışarı hava atan/alan kanal olsun,
    iç basınçlandırmayı kontrol edebilmen için.

Koltuklar yine alev almaz kumaştan olsun,
    istanbulda ve bursada iyi firmalar var.

mutlaka salon içi ve çıkışda,
    akülü-şarzlı ışık kaynağı bulundur,
    kablolama işleri için catwalk (alüminyum kablo panelleri) kullan, tavanda asılı olsun.
    (asma tavan yapabilirsen içinde)

ses sisteminin;
    merkez, önler ve sub perde arkasında yer alsın,
    arkaları ve varsa (7+1) yanları tavan yüksekliği belli olmadığı için kafa yüksekliğini hemen üstüne yerleştir,
    çok yüksekte kalmasınlar.

Salonun yüksekliği an az 350cm olursa olur,
    bu bile yeterli gelmeyebilir
    (başta yazmıştım, perdeye ve salonun uzunluğuna bağlı)

şimdilik bu kadar,

sorun olursa (fazla olmamak şartıyla) cevaplarım.
    çünkü bu kadar uzmanlık işi forumda anlatılmaz, zor olur, detay çoktur.

kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 2 Mayıs 2011; 0:40:17 >

• @mimleon

Hocam verdigin bilgiler icin Cok Saol, yoksa tek basıma yapmaya kalkicaktim su an bir firma ile anlastim, firma+mimar+inşaat mühendisi ortaklaşa çalışarak sinema salonu ve evin projesini hazirlicaklar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

Arkadaslar ailem bana bi arsa verdi ve ben 3katli bi ev yaptırcam bunların hepsini ailem karsilicak ama ben sinema salonuza yapmak istiyorum, normal gercek bi sinema salonu bu salon icin yüksekliğin ne kadar olması lazım max 10kisilik bi salon olsa yeter. Ankara atakuleye gidenler görmüştür ordaki küçük salonları öyle bisey düşünüyorum. Projeksiyon aleti olarak ne tavsiye edersiniz, projeksiyon yerine sinemalardaki o degisik aletten satiliyorsa almam dahami iyi olur, o aleti aldigimdada ona ait filmler pahalimidir, sinema salonuna ps3 filanda baglicam, veya bu isleri yapan şirketler varmı. Her şeyi ailem odiyecek ama bu sinema olayı keyfi harcamam oldugundan ben ödemek zorundayim bana ne kadara patlar ücret olarak

yerinde olmak için neler vermezdim

• @manyetizma.

hocam maliyeti neymiş bu işin.
  • Ses ve ışık yalıtımı konusunu da ihmal etmemen lazım.

Cihaz olarak 3d özellikli Sony cihaz 15 000 TL ya da 3d pek önemli değilse onun yarı fiyatına hatta 1/3'üne en iyi görüntü kalitesini sağlayan Panasonic yahut daha iyisi Epson'un Hi-END full hd ev sinema projektörü modellerinden birini seçebilirsin. 16:9 ebatında, ışık geçirmez özellikli sinema perdesi ile projekörden maksimum verimi alırsınız.

3lcd teknolojisine sahip Panasonic ve Epson ile yakın mesafeden daha büyük görüntüler elde edilir.

Ayrıca ses sistemleri bölümüne de yaz amfi ve hoparlör sistemi tavsiyesi için.

Şu aşamada henüz erken olsa da uygun ve komforlu koltuk seçimi de mühimdir. Sinemalarımızdaki koltuklar pek iyi değil. Ev ortamında arkaya yaslanmaya müsaade ederken kafanıza da yastık işlevi görecek, desteğiyle de ayak uzatılabilecek konforlu koltuklar da gereklidir.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yilmaz07 -- 8 Mayıs 2011; 18:53:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf Miroğlu

@manyetizma.

sinemalarda gördüğünüz sinema makinaları 2. el 30.000 usd civarında.
    (ses+görüntü)
    gerisini siz hesaplayın,
    (koltuk, yalıtım, kablolama, hopörlörler, vs....)

onun için evde,
    kuvvetli bir bildiğimiz DLP veya LED projeksiyon cihazı ile,
    5+1 veya (7+1) amfi ile kaliteli hopörlörler işinizi görür.

Menemen Belediyesine kurduğumuz prj chazı 10m ye kadar iyiydi,
    (karanlık ortam)

sanırım tüm ses+görüntü+yalıtım+koltuklar(10 adet)
    salon büyüklüğüne bağlı olmakla beraber, (40m2+)
    8-10.000 TL biter.
    (profesyonel bir sitem değil, iyi bir amatör sistem)

• Sinemalardaki cihazlar 35 mm film şeriti tekerleklerini çevirirler. Kocaman film kopyaları evde olmaz. Zaten temin edemezsiniz profesyonel sinemacı değilseniz. Tabii ki dijital ortamdan film oynatacak cihazlar gerekir evde.
  • quote:

@manyetizma.

sadece sinema salonunun fiyatini bilmiyorum ama ev+sinema salonu+havuz 1.5milyon tl istediler. Benim ozel olarak istedigim bi cok sey var, her odada duvarlara gomme hoporlorler (ses sistemleri fiyat disi tabiki), yerden isiklandirma,cift isi yalitimi vs. Yasadigim ilde degilim donunce tam olarak ogrenicem fiyati, ev ve havuz 1.3milyon tl tutar gibime geliyor, kuzenim kendine ev yaptiginda bu fiyat civariydi. Buyuk ihtimal 150-200bin tl tutuyor. Ps3, pc, sinema salonu bi arada (sinema salonun her seyi onlardan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyetizma -- 8 Mayıs 2011; 23:13:12 >
  • teşekkürler.
  • bir fabrika kursan o para ya daha hayırlı olmaz mı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

quote:

@manyetizma.

sadece sinema salonunun fiyatini bilmiyorum ama ev+sinema salonu+havuz 1.5milyon tl istediler. Benim ozel olarak istedigim bi cok sey var, her odada duvarlara gomme hoporlorler (ses sistemleri fiyat disi tabiki), yerden isiklandirma,cift isi yalitimi vs. Yasadigim ilde degilim donunce tam olarak ogrenicem fiyati, ev ve havuz 1.3milyon tl tutar gibime geliyor, kuzenim kendine ev yaptiginda bu fiyat civariydi. Buyuk ihtimal 150-200bin tl tutuyor. Ps3, pc, sinema salonu bi arada (sinema salonun her seyi onlardan)

1.5 yıl geçmiş. Tam kendi planlarimdaki sistemi yaptırmışsınız sanırım. Problem olmazsa resim paylaşabilir mısınız?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Manyetizma kullanıcısına yanıt
    beni arayabilirsin 5414254563 sinemacıyım
  • Manyetizma kardes ulaşır misin bana

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benimde aynen senin gibi bi düşüncem var ve cok uğraşıyorum ama herbiri bişi diyor bana ulaşırsan çok sevinirim manyetizma 5427224245

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ses ve ısı yalıtımlı akustik özelliğe sahip Capriola İnovatif Duvar Panelleri ile kendi ev sinema salonunuzu yapabilirsiniz Sinema salonu yapma. Detaylı bilgi almak için 02322374129-05325491280 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.www.capriola.com.tr websitemiz Sinema salonu yapma

• sonuç ne oldu acaba.
    konu sahibi sinema salonu yaptırabildi mi merak ettim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.