Şimdi Ara

Koşuya Yeni Başlayanlar İçin Program (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
65
Favori
41.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 12 haziranda başlamışım ve daha 2 hafta bile olmamış.Toplam 5-6 kere koşmuşumdur.3-4 gündür bi rahatsızlığımdan dolayı koşuya gidemiyordum ama bu sabah çok şükür gidip koştum.İlk günler 5-10 dakika koşamazken bu gün düşük tempoda 33 dakika koştum.İnsanda gerçekten inanılmaz bir adaptasyon var.
    3-4 sefer daha 30-35 dakika aralığında koşup sonraki haftalarda 5 er dakika artırarak koşmayı düşünüyorum.

Bir de nerdeyse her seferinde koşuyu kesmeme sebep olan şey yorgunluk değil de halk arasında dalak şişmesi olarak bilinen şiddetli ağrı oluyor. Halk arasında öyle bilinen diyorum çünkü dalak sol taraftaymış ancak benim sağ tarafım ağrıyor ve beraberinde sağ omzuma şiddetli ağrı giriyor. Biraz araştırdım ve bu gibi ağrıların vücudun artık devam edilmemesi gerektiğini bildiren sinyaller olduğuna dair yazılara rastladım.Siz ne diyorsunuz aranızda böyle şeyler yaşayanlar oldu mu ? Boy 184, kilo 78

• Bu sabah 20 dk ısınma yürüyüşü ardından koşuya başladım sanırım önceki seferden daha yüksek bir tempoda koştum ve 23. dakikada dediğim ağrı yüzünden koşuyu bitirdim. Cuma günü tekrar koşacam inşallah, o zaman daha düşük tempolu koşup tekrar denerim durumu. Minimum 30 dakika koşmak istiyorum acele mi ediyorum acaba ?
  • Konuya benden başka yazan olmamış Ramazan ve bayram dolayısıyla 5 hafta ara verdiğim spor ve diyete devam ediyorum bayram bitiminden 2-3 gün sonradan bu yana. Geçen gün 40 dk koştum, bu sabah da 25dk falan koştm ama bunları yürüyüşle 1 saate tamamlıyorum.

Kilo 73 Önümüzdeki 2-3 hafta yavaş yavaş sporun dozunu artırıp diyeti ağırlaştıracam 3 hafta sonra 68 i görürüm inşallah. Göbek bayağı eridi, yakında baklavalar ortaya çıkacak inşallah
  • Bende yarından itibaren başlamayı planlıyorum.
  • an itibariyle spora başladım şuanlık box öğreneceğiz.Tarzımıza göre kick boks,mui tai ie devam edecez bu yüzden koşu artık çok önemli.Boyun 1.78 kilom 76 şuanda ama 63-67 arasına inmeyi hedefliyorum çünkü 76 kiloda insanı tek yummrukla devirebilecek insanlar mevcut:D
  • 2 günde bir 6 kmye yakın koşuyorum bu sıralar. gece saha açılınca koşabiliyorum sadece. okul başlayınca umarım okul saatlerime denk gelmez de devam ederim yoksa spor salonuna gitmek zorunda kalabilirim.
  • Ben de 2 günde bir koşmaya çalışıyorum, arada kalan bir güne de sabah 1 akşam 1 saat olmak üzere yürüyüş eklemeyi düşünüyorum.
    Bu gün de 15 dk ısınma yürüyüşünün ardından 35 dk koştum ama tükendiğimden bitirmedim, tükenene kadar koşunca bir sonraki koşu zor olabiliyor bu yüzden 30 dk alt limit tutuyorum, sonrasında gücüme göre tükenmeden bırakıyorum. 15dk ısınma , 35 dk koşu , 10 dk da eve dönüş yolunda 1 saati tamamladım
  • Koşma süremizi arttırıyorda deparla kaç dakika koşabiliriz benim için o daha önemli deneyen var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cruck

Koşma süremizi arttırıyorda deparla kaç dakika koşabiliriz benim için o daha önemli deneyen var mı?

Direk depar için süre arttırma çalışamazsınız ki. Önce hafif tempo(jogging) sonra koşu için süre uzatılır en sonunda program bittiğinde 30 dklik koşuda gün geçtikçe tempo arttırırsınız ama direk uzun süre depar çalışması istemek nfs mw'de porsche carrera gt ile başlamak istemek gibi olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor06

Bende bugun ilk koşumu yaptım, 12 dakika hafif tempoda koştuktan sonra biraz tempoyu artırınca, sizdeki dalak sorunu bendede oluştu koşmaya 2-3 dakika ara verip, tekrar hafif tempoda koşmaya başladım ve bu sefer tıkanana kadar farkında olmadan 17 dakika koşmuşum, şimdi bu yazıdaki koşu programını görünce kendi kendime şöyle düşündüm, Ben ilk günden bu tempoda koşuyorsam, 12 dakikalık programdan başlayıp 2 hafta sonra 30 dakikalık koşuya geçsem yanlışmı olur? Sizinle hemen hemen aynı boy kilo oranında olmam ve sorunlarımızın benzer olması nedeniyle, merak ettim sizin ilk 1aylık temponuz nasıl oldu, bu dalak ağrıları ne kadar sürdü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !3!ack -- 18 Eylül 2012; 9:05:21 >

• Yaklaşık 1 saat önce yalnız başıma koşarken yakaladığım 'O' an :)
     Koşuya Yeni Başlayanlar İçin Program

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !3!ack -- 25 Eylül 2012; 7:54:11 >
  • bende salonda 1 dakka 6km/h ayarında hızlı yürüyorum daha sonra 9km/h ayarında 10 dk kadar hafif tempoda koşuyorum. daha sonra 12km/h 2 dakka daha koşuyorum ve 1 dk kdrda 15km/h çıkıyorum artık gücüm kalırsa koşabildiğim kadar 18km/h koşuyorum. 15 ve 18 hızında vücud inanılmaz derecede hızlanıyor ve karın kasları ve bacaklar süper etkileniyor. tüm vücudun heryeri hissediyor o tempoyu süper bşi gercekten. bu arada hiç durmadan tempo arttırıyorum. bu şekilde yaklaşık 2.5-3 km yol yapıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: !3!ack

quote:

Bende bugun ilk koşumu yaptım, 12 dakika hafif tempoda koştuktan sonra biraz tempoyu artırınca, sizdeki dalak sorunu bendede oluştu koşmaya 2-3 dakika ara verip, tekrar hafif tempoda koşmaya başladım ve bu sefer tıkanana kadar farkında olmadan 17 dakika koşmuşum, şimdi bu yazıdaki koşu programını görünce kendi kendime şöyle düşündüm, Ben ilk günden bu tempoda koşuyorsam, 12 dakikalık programdan başlayıp 2 hafta sonra 30 dakikalık koşuya geçsem yanlışmı olur? Sizinle hemen hemen aynı boy kilo oranında olmam ve sorunlarımızın benzer olması nedeniyle, merak ettim sizin ilk 1aylık temponuz nasıl oldu, bu dalak ağrıları ne kadar sürdü?

Sorunuzu daha önce gördüysem de uzaklaştırılmış olmam sebebiyle cevaplayamadım

Ağrıdan başlayacak olursak; açıkcası hala o ağrı durumunu yaşıyorum ama eskisi gibi koşuyu bıraktırmıyor bana, bilmiyorum belki de yüksek tempo koşmadığımdandır ama o ağrı başlaynca tempomu biraz azaltıp devam ediyorum koşmaya 3-4 dk içinde geçiyor, hatta bu 3-4 dk içinde çok şiddetlenebiliyor öyle ki nefes verirken göğüs kafesim daraldığı içn ağrı daha fena hissediliyor ama dediğim gibi 3-4 dk içnde bitip gidiyor.

Ayrıca koşuya ilk başladığım zamanlar gibi sıkıntı yapmıyor, vücut da alıştı sanırım artık ağrı olunca durmayacağıma bu yüzden bu sorunu çözüveriyor bir an önce sanırım dalak şişmesinden kaynaklanan bir ağrı.
    İlk başlarda önemsiyordum fakat artık dediğim gibi ağrının üzerine giderek çözüyorum. Sizin ağrınız benim ağrımla aynı sebepten mi kaynaklanıyor bilmiyorum bu sebepten kesin ve en doğru çözüm bir doktora görünmeniz olur, aksinden sorumlu değilim

Koşu sürenizi ise yine kendi bünyenize ve kondisyonunuza göre belirleyebilirsiniz, açıkcası ben pek programa uydum diyemem. Koşma sürelerimi konuya yazmıştım, şimdilerde 15 dk ısınma yürüyüşü ardından 30 dk koşup eve dönüşte 10-15 dk yürüyerek 1 saat içinde bitiriyorum.
    Başlarda 2-3 güne bir koşarken artık 2 güne bir koşmaya çalışıyorum hatta 5 gün ard arda koşup 2 gün dinlenme şeklinde yapıcam bu hafta.

Sizin amacınız kondisyonunuzu artırmak mı ? yoksa yağ yakmak mı ? Ben yağ yakımına uğraştığım için yazdığım gibi gün aşırı ya da 2 güne 1 koşuyorum ve beslenmem her koşuda kasları daha da zorlayabilmek için yetersiz kalır, bu yüzden 30 dk süresini artırmaya çalışmıyorum.

2 soruya biraz uzun yazdım ama sormadığın bazı ayrıntıları da anlatmış oldum

• Bunu gördüğüm iyi oldu bugün başlıyorum.
    Gelişmeleri yazarım
  • quote:

quote:

quote:

Sorunuzu daha önce gördüysem de uzaklaştırılmış olmam sebebiyle cevaplayamadım

Ağrıdan başlayacak olursak; açıkcası hala o ağrı durumunu yaşıyorum ama eskisi gibi koşuyu bıraktırmıyor bana, bilmiyorum belki de yüksek tempo koşmadığımdandır ama o ağrı başlaynca tempomu biraz azaltıp devam ediyorum koşmaya 3-4 dk içinde geçiyor, hatta bu 3-4 dk içinde çok şiddetlenebiliyor öyle ki nefes verirken göğüs kafesim daraldığı içn ağrı daha fena hissediliyor ama dediğim gibi 3-4 dk içnde bitip gidiyor.

Ayrıca koşuya ilk başladığım zamanlar gibi sıkıntı yapmıyor, vücut da alıştı sanırım artık ağrı olunca durmayacağıma bu yüzden bu sorunu çözüveriyor bir an önce sanırım dalak şişmesinden kaynaklanan bir ağrı.
    İlk başlarda önemsiyordum fakat artık dediğim gibi ağrının üzerine giderek çözüyorum. Sizin ağrınız benim ağrımla aynı sebepten mi kaynaklanıyor bilmiyorum bu sebepten kesin ve en doğru çözüm bir doktora görünmeniz olur, aksinden sorumlu değilim

Koşu sürenizi ise yine kendi bünyenize ve kondisyonunuza göre belirleyebilirsiniz, açıkcası ben pek programa uydum diyemem. Koşma sürelerimi konuya yazmıştım, şimdilerde 15 dk ısınma yürüyüşü ardından 30 dk koşup eve dönüşte 10-15 dk yürüyerek 1 saat içinde bitiriyorum.
    Başlarda 2-3 güne bir koşarken artık 2 güne bir koşmaya çalışıyorum hatta 5 gün ard arda koşup 2 gün dinlenme şeklinde yapıcam bu hafta.

Sizin amacınız kondisyonunuzu artırmak mı ? yoksa yağ yakmak mı ? Ben yağ yakımına uğraştığım için yazdığım gibi gün aşırı ya da 2 güne 1 koşuyorum ve beslenmem her koşuda kasları daha da zorlayabilmek için yetersiz kalır, bu yüzden 30 dk süresini artırmaya çalışmıyorum.

2 soruya biraz uzun yazdım ama sormadığın bazı ayrıntıları da anlatmış oldum

Hocam cevaplar için teşekkürler, bende ağrı sorununu çözdüm sanırım, sebebi kondisyonmuş hergeçen gün hem ağrı şiddeti azalıyor, hemde ağrımaya başlayan süreler uzuyor, Ağrı başlayınca tempomu sabitliyorum ağrılar devam ediyor fakat koşmama engel şiddette olmuyorlar ve bir süre sonra geçiyorlar. Benim koşma programım şu şekilde, koşmadan önce 10 dk. tempolu yürüş ardından açma germe yapıp, 12dklık 2 set halinde koşuyorum, koşunun son 2 dakikasında depar atıyorum, Bu 12 dakikayı 10 günde bir 2 dakika arttırmayı planlıyorum, koşu bitince hemen arkasına açma germe ve 25x3 mekik 15x2 şınav çekiyorum ve sporu noktalıyorum, koşuyu 3gün koşup 1gün dinleme şeklinde yapıyorum, Koşu amacım yağ yakmak ama hergeçen gün dahada seviyorum bu işi :) işallah ilerde hobi olarak devam ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !3!ack -- 28 Eylül 2012; 8:20:12 >

• quote:

Hocam cevaplar için teşekkürler, bende ağrı sorununu çözdüm sanırım, sebebi kondisyonmuş hergeçen gün hem ağrı şiddeti azalıyor, hemde ağrımaya başlayan süreler uzuyor, Ağrı başlayınca tempomu sabitliyorum ağrılar devam ediyor fakat koşmama engel şiddette olmuyorlar ve bir süre sonra geçiyorlar. Benim koşma programım şu şekilde, koşmadan önce 10 dk. tempolu yürüş ardından açma germe yapıp, 12dklık 2 set halinde koşuyorum, koşunun son 2 dakikasında depar atıyorum, Bu 12 dakikayı 10 günde bir 2 dakika arttırmayı planlıyorum, koşu bitince hemen arkasına açma germe ve 25x3 mekik 15x2 şınav çekiyorum ve sporu noktalıyorum, koşuyu 3gün koşup 1gün dinleme şeklinde yapıyorum, Koşu amacım yağ yakmak ama hergeçen gün dahada seviyorum bu işi :) işallah ilerde hobi olarak devam ederim.

Ben de 2 güne bir yaptığımda arada geçen bir günü sabırsızlıkla geçiriyorum ama iki gün üst üste yapınca da çok hırpalıyor, dün ve bugün yaptım üstelik okul da olunca bayağı yorgunluk hissi yaşadım gün içinde. Normalde 2 güne bir koşunca dipçik gibi dolaşırım aktif olurum En iyisi ben 2 güne bir devam edeyim

Ağrı konusu da dediğin gibi aynı zamanda kondisyona dayanıyor, ben bu gün 25 dk koştum ve koşu bittikten sonra eve dönüş yürüyüşünde hafiften ağrıyı hissettim. İlk haftalar 15-20 dk arasında başlar ve şimdikine oranla çok şiddetli olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Executor06 -- 28 Eylül 2012; 17:19:04 >

• Herkese iyi geceler,
    İnternette kendi kendine yapılabilecek antrenman programları hakkında araştırma yaparken bu konuya rastladım. 1-2 sene boyunca farklı zaman aralıklarıyla birkaç dövüş sporuyla uğraştım. Fakat kişisel sebeplerimden dolayı şu an ara vermek zorunda kaldım. Eski hocalarıma da şu an sorma imkanım yok, onun için görüşlerinizi almak istedim. Yaşım 19, boy 1.70, 65-70 kilo arasıyım. İlk defa kendi başıma disiplinli bir şekilde çalışmaya başladığım için işin uzmanı varsa buradan da görüşlerini almak isterim. Yanlış yere yazdıysam özür dilerim. Hem kondüsyon, hem güce yönelik antrenman yapmaya çalışıyorum. Haftada üç gün çalışıyorum. Isınma amacıyla 3-5 km koşuyorum. Esnetme gerdirme hareketlerinden sonra parmak ucunda kalkıp inme, squat ve merdiven çıkma şeklinde bacak çalışıyorum. Bazen ip de atlıyorum. . Ondan sonra tam mekik, yarım mekik, leg raise, bisiklet, makas, yan mekik hareketleri olmak üzere 20 şer tane bunlardan yapıyorum. Bazı günlerde bel için ters mekik de yapıyorum. Daha sonra 20 şer tane normal, geniş ve kapalı şınav çekiyorum. Bazı günler elleri arkaya koyup oturur gibi yaptığımız triceps hareketini de yapıyorum. O gün içinde yaşadığım tempoya göre hala enerjim kalırsa 3-5 barfiks çekiyorum. En son 2-3 tur daha koşu yapıyorum. Sabah kahvaltımı sağlam yaparım. Genelde üç öğün yiyorum. Akşam yemeğini spordan sonra yiyorum. Protein tozu kullanmam ama her gün süt, yoğurt, vs. tüketirim. Günde hemen hemen bir paket sigaram var, 5 saat falan uyuyorum. Dayanıklılığıma güveniyorum ama kaslarım çok belirgin değil, ince yapılıyım. Kendimce yaptığım bu programın gerek kondüsyon, gerek kas yönünden faydaları nelerdir, yoksa sadece beni formda tutmaya mı yarar? Sizlerin görüşlerinizi almak isterim. Yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.

• Peki en rahat hangi ayyakbı türüyle koşulabilir.
  • yok mu koşan bende başlayacağım
  • 173cm 67 kilo bel çevrem ise 85cm yani ideal body yapıyorum daha önce koşmadım.Kardio yapmakda gerekliymiş ben haftada kaç gün ke kaç km koşmalıyım?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.