Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.348
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burada nasıl bir hayat yaşadığını, ne iş yaptığını, hayatta başarılı olup olmadığını bilmediğimiz insanlar kahvede futbol yorumu yapar gibi yorum yaptığı zaman kan beynime sıçrıyor. Çıldırıyorum, hayatta verdiğim mücadelenin, başarı adına uğraştıklarım gözümün önünden geçiyor ve herşey bu kadar mı kolay diyorum.. Bundan önceki ve bundan sonraki mesajlarda buna dahildir. Kanıtıyla konuşanları tenzih ediyorum ve şimdiden özür diliyorum onlardan..Saygılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: engink

bu sistem devlet destekli dolandırıcılık,gidin paranızı kendiniz değerlendirin bu üçkağıtçılaramı kaldınız.

Evet biz salağız, bu üçkağıtçılara kaldık, bizi engin bilginizle uyardığınız için de teşşekkür niyetine size plaket göndermek istiyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: munans

Arkadaslar, ben 1 Ocak itibariyle 10 yilimi doldurdum, benden kesilecek oran nedir, mahkeme ile bu orani azaltabilir miyim?
    Tesekkurler, saygilar...

Şimdiki adıyla tanımlanan "Bireysel Emeklilik Sistemi" yanlış hatırlamıyorsam Ekim 2003'te başlamıştı. 10 yıl doldurduğunuza emin misiniz?

Tarih hesabınızı doğru olduğunu düşünecek olursak, önceki adıyla tanımlanan sisteme (2003 Ekim öncesi) girenler bu sisteme mi kaymış oldu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

quote:

Orijinalden alıntı: munans

Arkadaslar, ben 1 Ocak itibariyle 10 yilimi doldurdum, benden kesilecek oran nedir, mahkeme ile bu orani azaltabilir miyim?
    Tesekkurler, saygilar...

Şimdiki adıyla tanımlanan "Bireysel Emeklilik Sistemi" yanlış hatırlamıyorsam Ekim 2003'te başlamıştı. 10 yıl doldurduğunuza emin misiniz?

Tarih hesabınızı doğru olduğunu düşünecek olursak, önceki adıyla tanımlanan sisteme (2003 Ekim öncesi) girenler bu sisteme mi kaymış oldu?

Ekim 2003'ten önce birikimli hayat sigortası sahiplerine şirketler geri dönüp sordular: Paranızı mı almak istersiniz yoksa gün sayınız, kesintisiz olarak paranız bireysel emekliliğe aktarılsın mı? Yani en azından bu minvalde birşeyler söylediler ( Bireysel Emekliliğe geçmezseniz paranız yanar). Buna istinaden insanlar da sisteme aktarım yaptı. Aktarım yapınca ne oldu?

1- Stopaj kesintit yapmadan alabileceği paradan stopaj kestirerek almak zorunda kaldı. Bu çoğu müşteriye söylenmedi tabi.

2- Kişilerin paraları hayat sigortası fonları yerine bireysel emeklilik fonlarında yönlendirilmeye başlandı. Bu da kişilere yılda 6 kere fon değiştirme hakkı verdi.

3- Emeklilik kıstasları 56 yaş ve 120 ay ödeme koşuluna bağlandı.
    --------

Devlet destekli dolandırıcılık diye birşey de yok bu arada. Şirketler bir kaç türlü kesinti yaparlar paradan ayrıca girerken de bir giriş aidatı alırlar ancak çoğu şirket bunu sisteme dahil olurken almaz ve çıkışa erteler, bunu sunan arkadaş da müşteriye bunu söylemez. Sonra da sistemden ayrılırken aaaaa bir de bakmışsınız tek kerette örneğin 500-600 TL'nız kesilmiş. Bu kesinti yasaldır ve imzalanan sözleşmede de yazar. Ancak müşteri kırıtan bir tane kdaın görünce bunu okumaz bile.

Ayrıca her ay yatırılan paralardan bir 'yönetim gider kesintisi' yapılır. Bu da şirkete göre değişmekle birlikte en fazla %8 olarak yapılır. Yani her 100 TL'nizden bu kesinti yapıldıktan sonra kalan paranızla seçtiğiniz fonlar alınır.

Diğer bir kesinti ise 'Fon İşletim Gider Kesintisi'dir. Bu da Seçtiğiniz fon üzerinden ' günlük yapılan bir kesintidir. Ancak günlük alınmaz çoğunlukla 'yıllık' alınır.

Son olarak 'Vergi İndirimi' de sanıldığı gibi her ay yatırdığınızın %25'ini geri alacaksınız anlamı taşımaz. Şöyleki; Ocak ayında yatırdığınız 100 TL'nin örneğin 8 TL'sini geri alırsınız. Çünkü ocak ayında ödediğiniz vergi kümülde en az tutardadır. Aralık ayında ise %35-38'inin geri alabilirsiniz. Çünkü en fazla vergiyi aralık ayında öderiz. Bunun ortalama tutarı %20-25 civarında olur.

Eğer her ay 1 TL vergiden indirim alıyorsanız ya maaşınız vergiden etkilenmiyordur ki bazı kamu kurumlarında ya da KİT'lerde böyledir (Tarım Kredi Koop. gibi) ya da vergi vermiyorsunuzdur. Yani ne kadar çok vergi öder durumdaysanız o kadar vergiden indirim alırsınız...

• @perfait

Ekim 2003 öncesi bilgilendirme için teşekkür ederim.

Yalnız buradaki birkaç mesaj yukarıda yazdığım mesajı okumanızı rica ederim. Yaptığımız gelir vergisi muhafiyeti hesabı ve ortalama değeri bahsettiğiniz gibi değil, sözleşme sahipleri lehine bir durum var.

Tekrarlıyorum, yılın ilk aylarında düşük vergi dilimindeyken BES'e aktadığınız paradan düşük % ile geri iade almış olsanız dahi yıl sonunda aldığınız iade oranı neyse bütün yıl boyunca bu iade oranından yararlanmış oluyorsunuz. Yani yıl sonu BES'e çok para ödeyim yılın ilk ayları az ödeyim gibi bir durum yok, iki durumda da toplam TL olarak aynı gelir vergisi iadesi alıyorsunuz.

Bunun sebebi BES'e aktardığınız tutar kümülatif gelir verginizi düşürüyor olmasıdır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/12/20111226-10.htm

10.000 TL'ye kadar % 15
    25.000 TL'nin 10.000 TL'si için 1.500 TL, fazlası % 20
    58.000 TL'nin 25.000 TL'si için 4.500 TL (ücret gelirlerinde 88.000 TL'nin 25.000 TL'si için 4.500 TL), fazlası % 27
    58.000 TL'den fazlasının 58.000 TL'si için 13.410 TL (ücret gelirlerinde 88.000 TL'den fazlasının 88.000 TL'si için 21.510 TL), % 35

• Bazı arkadaşlarda ısrarla insanların girmesi taraftarı bunu anlamıyorum. Kardeşim çok iyi bulduğunuz sistemi madem kendiniz devam edin. ben ve benim gibi canı yanmış kişiler başımıza böyle böyle olaylar geldi diyoruz. Girerken çok dikkat edin diyoruz. Ama siz ısrarla şöyle iyi böyle iyi diyorsunuz eleştri yaptığımız konuya düşmanca saldırıyorsunuz. Başkaları girse size ne faydası olacak, ama girmeyen birisi belki zarardan kurtulacak. Ben diyorumki gidin bir katılım hesabı açın (faiz olmasını istemiyorsanız, kredi kartınızdan bu hesaba her ay düzenli bir şekilde para gönderin . 10 yıl sonunda kesintiler vs her şey çıktıktan sonra BES den daha iyi bir yatırım yaptığınızı görürsünüz.

Son sözüm girecek olanlar lütfen 3 kere düşünsün bir kere karar versin. Normalde İnternette bu kadar paylaşımcı olmam ama Bu sistemden yediğim şamarı hayatım boyu unutmayacağım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fagala

Bazı arkadaşlarda ısrarla insanların girmesi taraftarı bunu anlamıyorum. Kardeşim çok iyi bulduğunuz sistemi madem kendiniz devam edin. ben ve benim gibi canı yanmış kişiler başımıza böyle böyle olaylar geldi diyoruz. Girerken çok dikkat edin diyoruz. Ama siz ısrarla şöyle iyi böyle iyi diyorsunuz eleştri yaptığımız konuya düşmanca saldırıyorsunuz. Başkaları girse size ne faydası olacak, ama girmeyen birisi belki zarardan kurtulacak. Ben diyorumki gidin bir katılım hesabı açın (faiz olmasını istemiyorsanız, kredi kartınızdan bu hesaba her ay düzenli bir şekilde para gönderin . 10 yıl sonunda kesintiler vs her şey çıktıktan sonra BES den daha iyi bir yatırım yaptığınızı görürsünüz.

Son sözüm girecek olanlar lütfen 3 kere düşünsün bir kere karar versin. Normalde İnternette bu kadar paylaşımcı olmam ama Bu sistemden yediğim şamarı hayatım boyu unutmayacağım...

SİZ 3 KERE DÜŞÜNÜN DEMİŞSİNİZ BU SİSTEMİ SAVUNAN BİRİSİ OLARAK 100 KERE DÜŞÜNÜN, HESAP YAPIN ÖYLE GİRİN DİYORUM.

Burada pohpohlama yok bizler olabildeiğince realiteden bahsediyoruz. Evet sistemi pazarlamak isteyen ticari ahlak eksiği kişiler yüzünden sistem kötü gibi duruyor. Ama maaşı yüksek olanlar için gelir vergisi muafiyeti açısından bayağı yararlı bir sistem.

• quote:

Orijinalden alıntı: fagala

Bazı arkadaşlarda ısrarla insanların girmesi taraftarı bunu anlamıyorum. Kardeşim çok iyi bulduğunuz sistemi madem kendiniz devam edin. ben ve benim gibi canı yanmış kişiler başımıza böyle böyle olaylar geldi diyoruz. Girerken çok dikkat edin diyoruz. Ama siz ısrarla şöyle iyi böyle iyi diyorsunuz eleştri yaptığımız konuya düşmanca saldırıyorsunuz. Başkaları girse size ne faydası olacak, ama girmeyen birisi belki zarardan kurtulacak. Ben diyorumki gidin bir katılım hesabı açın (faiz olmasını istemiyorsanız, kredi kartınızdan bu hesaba her ay düzenli bir şekilde para gönderin . 10 yıl sonunda kesintiler vs her şey çıktıktan sonra BES den daha iyi bir yatırım yaptığınızı görürsünüz.

Hocam, tamamını okumadım malum 35 sayfa ama pohpohlayan olarak son yazdıklarımızı söylüyorsanız hayır pohpohlama yok sadece foruma girip mesnetsiz sloganlar atıp gidenlere kızıyorum. Evet canınız yanmış olabilir eksik bilgi verilmiş olabilir. Kesinlikle haklı olabilirisiniz. Ama artısını eksisini iyi hesaplayıp girerseniz prosedure uygun işlem yaparsanız sıkıntı olmaz diyoruz.

Oto forumlarına dönüyor sonra adam kahvehane muhabbetinde x marka hakkında birşey duyuyor sonra heryerde başlıyor sallamaya. Bu kadar mı kolay?

Burda okuduklarım içinde kimse herkes girsin demiyor. Belki okumadıklarımda olabilir ama genelde tavsiye edenler eğer böle böle yapabiliyorsanız diye söylüyorlar.

Girmeyenlerler belki zarardan kurtulacak demişsiniz. Bizde onu söylüyoruz böyle böyle olursa zarar edersiniz dikkat edin diyoruz.

Bu arada bende riske girmemek adına fonlarla uğraşmıyorum anapara üzerinde karım olmuyor ama zararımda olmuyor. Faiz hassasiyeti olanlar yine söylüyorum eğer uygun koşullara sahiplerse girebilirler. bunlardan en önemliside senelik ortalama vergi dilimi yüzdesi ile yatırılan mebla çarpımı, (%15 * yatırılan mebla) + varsa giderden yüksek olmalı.

• son durum nedir arkadaşlar? Benim Mayıs ayında 5yıl doluyor ve giriş aidatı ödememe gerek kalmıyor.

%15 kesinti yapılmayacaksa Mayıs ayında çıkmak istiyorum ama son durum nedir acaba? %15kesilecek mi kesilmeyecek mi?
  • bu konuyu gördükten sonra bireysel emeklilik sistemine girip baktım 48 aydır sistemdeyim.
    şu anki birikimim 7400 TL
    ayrılmam halinde 520 tl giriş aidatı, 1112 tl gelir vergisi kesintisi olacakmış
    elime geçecek tutar 5781 TL

48 ayda ödediğim tutar 6763 TL

ödeme makbuzunu verdiğim için gelir vergisini geri aldığımı düşünürsek 5781+1112= 6893 TL

bu durumda 4 yıl için birikimim 200 tl değer kazanmış. buradan çıkacak sonuç şu bu sistem 3-5 yıllık birikim yapayım ayrılayım ev alayım araba alayım sistemi değil uzun vadede ne getirir bilemem. pişman mıyım diye sorarsanız değilim. ayda 200 tl yatırıyorum yatırmasam kesin harcarım. küçük küçük birikim yapıyorum. ama yatırım yapmak isteyenler biriktiren hesaplara yönelebilirler. en az 5 yıllık hesap açıp faiz yada fonda değerlendirebilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dilemma_07

bu konuyu gördükten sonra bireysel emeklilik sistemine girip baktım 48 aydır sistemdeyim.

ödeme makbuzunu verdiğim için gelir vergisini geri aldığımı düşünürsek 5781+1112= 6893 TL

bu durumda 4 yıl için birikimim 200 tl değer kazanmış. buradan çıkacak sonuç şu bu sistem 3-5 yıllık birikim yapayım ayrılayım ev alayım araba alayım sistemi değil uzun vadede ne getirir bilemem. pişman mıyım diye sorarsanız değilim. ayda 200 tl yatırıyorum yatırmasam kesin harcarım. küçük küçük birikim yapıyorum. ama yatırım yapmak isteyenler biriktiren hesaplara yönelebilirler. en az 5 yıllık hesap açıp faiz yada fonda değerlendirebilirler.

1 yıl önce benim kazancım çok yüksekti. %100 borsada idi şu an sizin hesabınız gibi kafa kafaya. Borsa ağırlıklı fon alanlar şu aralar zararda olabilir, lakin 1 yıl önce de %50 gibi kazançlar vardı. Borsa düşdükçe de diğer fona geçmek istemiyorsunuz ya artarsa diye. Ekonominin 1 numaralı kuralı, çok getiri istiyorsan çok risk alman gerekiyor. bu durumda da tersi de her an söz konusu olabiliyor.

• 3 yıldır bireysel emeklilik sistemi üyesiyim , iş yerinden bir arkadaşımın paraya ihtiyacı olması nedeniyle iptal etme işlemlerine başlaması münasebetiyle kesintilerin fazlalığından haberdar oldum,
    Biz iş yerimize gelen satış temsilcisine özellikle çıkış halindeki durumumuzu sorduk , bize sizden stopaj kesilmeyecek dendi ve ballandıra ballandıra vergi avantajını anlattı ben 5 sene içinde askere gideceğimi ve çekmem durumumda birikime zararı olacak mı diye sordum , hayır olmuyor , ...arkadaşla birlikte erken çıkma durumunun özellikle üzerinde durmamıza rağmen hiç %15 in adı geçmedi...
    Allahtan vergi iadelerini değerlendirdim ucu ucuna kendimi zararsız kurtarıyorum birtek kredi kartına yüklenen puan kar oldu , basiretim bağlandı heralde ilkkez kendimi kandırılmış gibi hissettim
    Bende iptal ettirmeyi kafaya koydum, hesaplamalarıma göre rakamın artması durumunda zarar kaçınılmaz gibi,
    ve işyerindeki arkadaşta benim yüzümden bu işe girişti şuanda bende bir suçluluk psikolojisi hakim
    2790 TL olmuş arkadaşın eline 2130 TL mi ne geçecek....
    Devletin ekonomik güçlenmesi için çok önemli bir yeri var fakat bireysel olarak en kötü yatırım aracı bile bundan çok daha iyi kazandırmakta ,aşırı milliyetçi düşünmedikten sonra(ki devlete farklı dönüşlerde yapılabilir) bireysel gelirime hiçbir faydası olmadığı kanaatindeyim 10 yıl kalsak ne olur diye kaba taslak hesapladık yine zarardayız.

-------

• uzun uzun bu sistemi anlatan ve savunan arkadaşların söyledikleri kesinlikle doğru fakat Türk küçük yatırımcı profiline ne uzun vadede nede kısa vadede hitap eden bir araç değil, anca komisyonla para biriktirmek gibi bişey..... bütün yorumları okudum , burada birçok kişi yanlış bilgilendirildiğinden muzdarip , bazı arkadaşlarda mağdur olduğunu belirten arkadaşlara, siz anlamamışsınız tezini savunuyor, fakat gerçek eksik bilgilendirmede yatıyor, benim gördüğüm kadarıyla bu sektör kendini kanıtlama çabası içindeki okuldan yeni mezun olmuş satış temsilcileriyle dolu, bu nedenle hep iyi tarafları anlatılıp tüketicinin soru sormasına bile fırsat verilmeden üyelik başlatılıyor , çalıştığımız kurumda yaklaşık 40-50 kişi üye birtek biz haberdar olduk diğer arkadaşlara anlattığımızda kimsenin haberi yok , bence sorun ne bizde nede firmalarda , İKİ TARAFLI MAĞDURİYETİN SORUMLUSU BİLİNÇSİZ MÜŞTERİSİNİ AV GİBİ GÖREN SATIŞ TEMSİLCİLERİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adrenaline-tr -- 17 Ocak 2012; 15:35:25 >

• Yazdıklarım belki biraz uzun oldu , fakat sayfalarca yazı okudum kısa yazışmalar nedeniyle bir sürü tartışma olmuş yararlı yazılar seçilemiyor , tartışmaya mahal vermemek için uzun tuttum, arkadaş iptal dilekçesini gönderdi bende bu hafta gönderecem , inşallah şu vergi işinden de olumlu bir gelişme çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adrenaline-tr -- 17 Ocak 2012; 15:41:43 >
  • @hakan312

Size rastgelen müşteri temsilciileri bu sistemin en kara noktası tabiki. Yalnız siz de kabul edersinizki uzun süreli bir sözleşmeye imza atıyorsanız detaylarını öğrenmeniz gerekir. Burada bu detaylara hakim kişiler anadan doğma bu bilgilerle gelmedi. 1 günlük araştırmayla bile bu akıllı yatırım aracını efektif kullanmanıza yeterli olacaktır.

Müşteri temsilcileri kötü ama yasadışı bir iş yok. Burada atılan imzaları okumuyan tüketicinin hiç hatası yok mu sizce?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dilemma_07

bu konuyu gördükten sonra bireysel emeklilik sistemine girip baktım 48 aydır sistemdeyim.

1 yıl önce benim kazancım çok yüksekti. %100 borsada idi şu an sizin hesabınız gibi kafa kafaya. Borsa ağırlıklı fon alanlar şu aralar zararda olabilir, lakin 1 yıl önce de %50 gibi kazançlar vardı. Borsa düşdükçe de diğer fona geçmek istemiyorsunuz ya artarsa diye. Ekonominin 1 numaralı kuralı, çok getiri istiyorsan çok risk alman gerekiyor. bu durumda da tersi de her an söz konusu olabiliyor.

hisse fonuna geçiş için uygun zamanı kolluyorum şu an için geçmeyi düşünmüyorum. 7 ay önce dözvize endeksli fon almışım %30 oranında. 7 ay için %18 getirisi olmuş. %70 te tuttuğum fon %1 artmış. tam tersini yapsam daha karlı olacaktım.

• Ben de çıkıcam 9 aydır ödüyorum. Yol yakınken dönmek lazım :) Aylık 100 TL ödüyordum. %5 yönetim kesintisi var. Aidat 400 TL. Hesapta olan para 871 TL

9X5=45 kesinti olmuş. 900-45= 855 eder. 871-855= 16 TL karım olmuş 9 ayda :) Doğru hesaplamışsam 9 ayda % 1,87 getirisi olmuş

Ben tasarruf yapan biriyim zaten. Uzun dönemli aylık gram altın almayı düşünüyorum. En azından istediğimiz zaman belli kısmını bozabilir, yönetim gideri kesintisi, aidatı, çıkarken %15 gibi bir rakam kesilmesi olmaz.

Kendim bilerek girdim bu sisteme ama Türk yatırımcı portföyüne uyan bir sistem değil bana göre. Uzun vade ise elime fazla bir şey geçeceğini düşünmediğimden çıkacağım bu sistemden.

Elime geçecek para yanlış hesaplamadıysam şu kadar olacak;

871*0,15 = 130,65 ( Toplam paranın %15i)
    871-130,65= 740,35 TL elimde kalan para
    740,35-400= 340,35 TL aidattan sonra gelecek para.

Zaten devletin bu bireysel emeklilik sistemi için yeni teşvikler yapacağı söyleniyor. Ama aylık ödemeniz 100 TL ise ve bu parayı her ay uzun vadede her ay yatırabilecek nefsiniz ve durumunuz varsa altın hesabı açın bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jacktheblack -- 17 Ocak 2012; 18:55:32 >

• ben biraz az düşünerek girdim yanlış yapmış olabilirim sanırım

garantinin sistemine girdim aylık 100 tl kesiyorlar istersen fazla da kestirebiliyorsun da azı bu işte
  • quote:

@hakan312

Size rastgelen müşteri temsilciileri bu sistemin en kara noktası tabiki. Yalnız siz de kabul edersinizki uzun süreli bir sözleşmeye imza atıyorsanız detaylarını öğrenmeniz gerekir. Burada bu detaylara hakim kişiler anadan doğma bu bilgilerle gelmedi. 1 günlük araştırmayla bile bu akıllı yatırım aracını efektif kullanmanıza yeterli olacaktır.

Müşteri temsilcileri kötü ama yasadışı bir iş yok. Burada atılan imzaları okumuyan tüketicinin hiç hatası yok mu sizce?

Sigorta şirketi hep haklı, hukuka saygılı, düzenli ve olumlu ama vatandaş ise inadına hep bilinçsiz, cahil, araştırmaz ve aptal (ne yaptığını bilmez).

Bu Bireysel Emeklilik Sistemine ben de hâlen üyeyim. Vakıf Emeklilik internet sitesine haftada bir girmeye çalışıyorum. Üç aylık yatırım durumu bilgileri de geliyor. Fon performanslarına ve ekonomik göstergelere bakıyorum. Bizden kesilenleri de dikkate alırsanız, size dünyanın en becerikli yatırımcısı bu sistemden çıkmamızı tavsiye eder, çünkü hep zarar ediyoruz.

Mağdur pozisyondaki forumdaşları sürekli kötülemeye çalışmayın, bazılarının iletişim tarzı sizin veya bizim alıştığımız tarzda olmayabilir. Siz söyleyiş tarzlarına değil, demek istediklerine odaklanın: Sistem (BES) kârlı gözükmüyor, hele ücretli olarak maaş alıp da herhengi bir sebeple vergi iadesi alamayanlar için durum daha da vahim.

Bu arada burada konu BES'ten 10 yıldan önce ayrılanlardan tahsil edilen %15'lik kesintilerin nasıl geri alınacağıydı :)

• Ben birkaç gün önce bankada bir işim varken bu BES gazına getirdiler sizin kurumunuza çok avantajlı diyerek. O an güzel geldi kabul ettim ama inceledim araştırdım yol yakınken dönmenin daha mantıklı olduğuna karar verdim. Bir ay içinde cayma hakkım var bildiğim kadarıyla. Bu hakkımı telefon ederek kullanabiliyor muyum yoksa şubeye gidip yok iptal etmeyin diye kırk takla atmalarını çekmeli miyim?
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.