Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (67. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.278
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: shadow3804

teşekkür ederim cevap için. Artık yazdığınıza göre bundan sonrası için böyle olacak değil mi? Belirli tarihe kadar değil yani.

Doğrudur, yasa bu şekilde kalıcı olarak değiştirildi.
  • değerli arkadaşlar uzundur bu sayfayı takip ediyorum .bir fikrinizi alayım dedım bu bıze anadolu hayatın gonderdiği belgede hem vergi dairesine yatırılan para bölümü var hem de irat tutarı diyen bölüm var hangisindeki para miktarını alacağız
  • quote:

Orijinalden alıntı: asizombie

değerli arkadaşlar uzundur bu sayfayı takip ediyorum .bir fikrinizi alayım dedım bu bıze anadolu hayatın gonderdiği belgede hem vergi dairesine yatırılan para bölümü var hem de irat tutarı diyen bölüm var hangisindeki para miktarını alacağız

İrat tutarı demek toplam yatırımızdan elde ettiğiniz gelir demektir yani bir anlamda paranıza eklenen tutar(faiz gibi) Şirketimizce hesaplanan ve Vergi dairesine yatırılan stopajdan, irat tutarı üzerinden hesaplanması gereken stopajı çıkardığnızda alacağınız parayı öğrenmiş olursunuz.

Kabaca fazla detay girmeden bir hesap yaparsak;
    Anapara:10.000 diyelim
    İrat tutarı (Getiriniz) :2.000 olsun
    Eski sitemde sizden toplam 12.000 TL üzerinden %15 kesilecekti yani =10.200 lira siz alacaktınız 1800 TL develete vergi olarak ödenecekti.Ama şimdiki durumda bu paranın sadece irat tutarından yani 2.000 üzerinden %15 uygulanıyor bu durumda sadece 300 TL si vergi olarak devlete ödenmesi gerektiğinden toplam ele geçecek olan 10.000+1700=11.700

11.700-10200=1500 TL sizden fazla kesilen vergi iadesi demek oluyor.(Rakamlar örnek olarak verilmiştir ama tutarlar doğrudur)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZodiaK123 -- 23 Kasım 2012; 8:45:50 >
  • iadeli taahütlü göndermiştim memurun evrağı aldığına dairpostacı zarf getirmiş ama paradan haber yok hala?
  • quote:

Orijinalden alıntı: AC@DC

iadeli taahütlü göndermiştim memurun evrağı aldığına dairpostacı zarf getirmiş ama paradan haber yok hala?

Beklemedeyiz dostum ama bir arkadaşa ödeme yapılmış o da şöyle olmuş.Onun sigorta şirketi finansbankmış ve finansbank bu stopaj iadelerini ataköydeki vergi dairesine yapmış.Sadece o vergi dairesinden alacağını yatırmışlar, büyük mükelleflere stopajı yatıp ta daha ödeme alan olmadı henüz...

İşin gerçeği ben pişman oldum açıkçası.Daha önceki mesajlarımda da yazığım üzere herkesin es geçtiği bir konu var.Devlet alacaklı olduğu zaman bize o zamana kadar ki olan faizini bir güzel geçiriyor ama alacaklı biz olunca faiz maiz yok,3 ay oldu haber yok, benim sigorta primlerim dolar üzerinden di bir de ordan kazık yedik , ayrıldığımız tarihtaki dolar kuru üzerinden tl çevrilip verecekler falan derken bu işten harbiden soğudum.Keşke mahkeme yoluna gitseydik belki farklı olabilirdi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZodiaK123 -- 23 Kasım 2012; 9:09:41 >
  • Merhaba arkadaşlar..Bende aegon emeklillik ve Hayat A.Ş ye 15.12.2002 tarihinde ödemeye başladım ve Allahın izniyle 15.12.2012 tarihinde 10 yılı bitecek..Yani 15-20 gün sonra..Fakat benim poliçe bireysel emeklilik değil Birikimli hayat sigortası..Benim sorum 10 yılı tamamladığım için anaparadan değilde gelir üzerinden %10 mu olacak..Yazılanlardan anladığıma göre 10 yıl dolarsa gelir üzerinden kesinti &15 değil %10 a düşüyor..Peki bu birikimli Hayat Sigortası içinde geçerlimi ? İlginize şimdiden teşekkürler..Saygılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: f5s5b5

Merhaba arkadaşlar..Bende aegon emeklillik ve Hayat A.Ş ye 15.12.2002 tarihinde ödemeye başladım ve Allahın izniyle 15.12.2012 tarihinde 10 yılı bitecek..Yani 15-20 gün sonra..Fakat benim poliçe bireysel emeklilik değil Birikimli hayat sigortası..Benim sorum 10 yılı tamamladığım için anaparadan değilde gelir üzerinden %10 mu olacak..Yazılanlardan anladığıma göre 10 yıl dolarsa gelir üzerinden kesinti &15 değil %10 a düşüyor..Peki bu birikimli Hayat Sigortası içinde geçerlimi ? İlginize şimdiden teşekkürler..Saygılar..

Benim poliçem de sizinki gibiydi 2003 senesinde girmiştim birikimli hayat sigorta poliçesine.Bu durum sizin için de geçerli bir sıkıntı yok.
  • Merhaba..Biraz önce aegon emeklilik a.ş. müşteri temsilcisi ile görüştüm..Birikimli Hayat sigortamda toplam 7363 tl benim yatırdığım ana para var fakat bu benim yatırdığım ana paradan risk kesintisi adı altında 10 yıllık süreç içerisinde 982 tl kesmiş ve benim anaparam 6381 tl ye düşmüş..
    Yani anapara 7363-982 = 6381 tl.. 10 yıllık süreç içerisinde Risk kesintisi altında kesmiş olduğu 982 tl paranın yasal dayanağı varmı ? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen bilgilendirirse sevinirim..Saygılar...
  • quote:

Merhaba..Biraz önce aegon emeklilik a.ş. müşteri temsilcisi ile görüştüm..Birikimli Hayat sigortamda toplam 7363 tl benim yatırdığım ana para var fakat bu benim yatırdığım ana paradan risk kesintisi adı altında 10 yıllık süreç içerisinde 982 tl kesmiş ve benim anaparam 6381 tl ye düşmüş..
    Yani anapara 7363-982 = 6381 tl.. 10 yıllık süreç içerisinde Risk kesintisi altında kesmiş olduğu 982 tl paranın yasal dayanağı varmı ? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen bilgilendirirse sevinirim..Saygılar...

Arkadaşım az önceki mesajını değiştirmişsin galiba ama ben yinede cevap vereyim.

6 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/3571 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu ödemelerden yapılacak tevkifat oranları 29 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden tespit edilmiştir.

29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme uyarınca tevkifat oranları aşağıdaki şekilde uygulanacaktır:

15. Tüzel kişiliği haiz emekli sandıkları, yardım sandıkları ile sigorta ve emeklilik şirketleri tarafından;

a) On yıldan az süreyle prim veya aidat ödeyerek ayrılanlara ödenen irat tutarları, (tevkifat oranı yüzde 15)

b) On yıl süreyle prim veya aidat ödeyerek ayrılanlar ile vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara ödenen irat tutarları, (tevkifat oranı yüzde 10)

16. Bireysel emeklilik sisteminden;

a) On yıldan az süreyle katkı payı ödeyerek ayrılanlar ile bu süre içinde kısmen ödeme alanlara yapılan ödemelerin içerdiği irat tutarı (28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu kapsamında bireysel emeklilik hesabına yapılan devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarına isabet eden irat tutarı dahil), (tevkifat oranı yüzde 15)

b) On yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar ile bu süre içinde kısmen ödeme alanlara yapılan ödemelerin içerdiği irat tutarı (4632 sayılı Kanun kapsamında bireysel emeklilik hesabına yapılan devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarına isabet eden irat tutarı dahil), (tevkifat oranı yüzde 10)

c) Emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerin içerdiği irat tutarı (4632 sayılı Kanun kapsamında bireysel emeklilik hesabına yapılan devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarına isabet eden irat tutarı dahil)” (tevkifat oranı yüzde 5)

NOT: 2012/3571 sayılı Kararda sadece bireysel emeklilikle ilgili 16 No’lu bent hakkındaki tevkifat oranları yer almaktadır. Mevcut 15 No’lu Bent ise, Kanun değişikliği sonucu sadece sigortalılara yapılan ödemeleri kapsar hale gelmiştir.
  • quote:

Merhaba..Biraz önce aegon emeklilik a.ş. müşteri temsilcisi ile görüştüm..Birikimli Hayat sigortamda toplam 7363 tl benim yatırdığım ana para var fakat bu benim yatırdığım ana paradan risk kesintisi adı altında 10 yıllık süreç içerisinde 982 tl kesmiş ve benim anaparam 6381 tl ye düşmüş..

Bu sorun için ise net bir cevabım olmamakla birlikte çesitli diğer şirketlerin de bu şekilde kesintiler yaptığını görmekteyiz.Örnek yönetim gider kesintisi,giriş aidatı vs gibi.Bunu ancak imzaladığınız sözleşmeye bakarak kesinleştirebiliriz.Eğer szöleşmede böyle bir ibare varsa yapacak birşey yok demektir.Eğer bu madde yoksa o zaman uğraşıp alabilirsiniz gibime geliyor.Saygılarımla...

Son olarak aegon sigortanın pdf formatında bir poliçe örneğini bulduğumda burda şu bilgiler yazıyor..

3.5 Risk Kesintileri (Risk Primi)
    3.5.1 2. maddede belirtilen Vefat Teminatı ve Maluliyet Durumunda Prim Muafiyeti Teminatı’na ait risk kesintileri, Poliçe’ye ödenen dönemsel primlerden düşülmek suretiyle tahsil edilir.
    3.5.2 Risk Kesintisi, beher teminata ait kesinti tarihi itibarıyla Sigorta Bedeli’nin, sigortalının gerçek yaşına ve cinsiyetine göre belirlenen kesinti oranları ile çarpılması suretiyle hesaplanır. Söz konusu risk kesintilerinde gider payı alınmamaktadır.
    3.5.3 Tüm teminatlara ait risk kesinti tutarı, risk kesintisi oranları üzerinden ve Sigortalı’nın kesinti vade tarihinin bulunduğu poliçe yılındaki yaşı ve cinsiyetine göre belirlenir. (Risk kesinti oranları Ek 1’dedir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZodiaK123 -- 23 Kasım 2012; 11:09:33 >
  • Büyük mükelleflerden mesajıma cevap geldi. En erken 2013 sonundan önce ödeme beklemeyin diyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZodiaK123

quote:

Bu sorun için ise net bir cevabım olmamakla birlikte çesitli diğer şirketlerin de bu şekilde kesintiler yaptığını görmekteyiz.Örnek yönetim gider kesintisi,giriş aidatı vs gibi.Bunu ancak imzaladığınız sözleşmeye bakarak kesinleştirebiliriz.Eğer szöleşmede böyle bir ibare varsa yapacak birşey yok demektir.Eğer bu madde yoksa o zaman uğraşıp alabilirsiniz gibime geliyor.Saygılarımla...

Son olarak aegon sigortanın pdf formatında bir poliçe örneğini bulduğumda burda şu bilgiler yazıyor..

3.5.1 2. maddede belirtilen Vefat Teminatı ve Maluliyet Durumunda Prim Muafiyeti Teminatı’na ait risk kesintileri, Poliçe’ye ödenen dönemsel primlerden düşülmek suretiyle tahsil edilir.
    3.5.2 Risk Kesintisi, beher teminata ait kesinti tarihi itibarıyla Sigorta Bedeli’nin, sigortalının gerçek yaşına ve cinsiyetine göre belirlenen kesinti oranları ile çarpılması suretiyle hesaplanır. Söz konusu risk kesintilerinde gider payı alınmamaktadır.
    3.5.3 Tüm teminatlara ait risk kesinti tutarı, risk kesintisi oranları üzerinden ve Sigortalı’nın kesinti vade tarihinin bulunduğu poliçe yılındaki yaşı ve cinsiyetine göre belirlenir. (Risk kesinti oranları Ek 1’dedir.)

İlk önce ilgine çok teşekkür ederim..Ben 15/12/2012 tarihinde para yatırmaya başladığımda ANKARA HAYAT SİGORTA adı altında bir şirket idi ve daha sonra şirket el değiştirdi ve AEGON EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. oldu.. Yani aegon ankara hayatı satın aldı..10 yıl geçti aradan sözleşmeyi bulabilirmiyim bilmiyorum ama onlarda muhakkak vardır..Bu konuda ne yapmalıyım fikir verirsen sevinirim..Çünki benden kestiği para 7/1 oranında ve çok fazla..7363 tl birikmiş var ve 982 tl kesinti yapıyor ..Bu konuda ne yapmalıyım..Ankara hayat sigorta iken sözleşmenin içeriğini hatırlamıyorum..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ZodiaK123

quote:

İlk önce ilgine çok teşekkür ederim..Ben 15/12/2012 tarihinde para yatırmaya başladığımda ANKARA HAYAT SİGORTA adı altında bir şirket idi ve daha sonra şirket el değiştirdi ve AEGON EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. oldu.. Yani aegon ankara hayatı satın aldı..10 yıl geçti aradan sözleşmeyi bulabilirmiyim bilmiyorum ama onlarda muhakkak vardır..Bu konuda ne yapmalıyım fikir verirsen sevinirim..Çünki benden kestiği para 7/1 oranında ve çok fazla..7363 tl birikmiş var ve 982 tl kesinti yapıyor ..Bu konuda ne yapmalıyım..Ankara hayat sigorta iken sözleşmenin içeriğini hatırlamıyorum..

Önce bir düzeletme yapayim 15/12/2012 tarihi 2002 olacaktı heralde Bunun dışında rica ederim, paylaşılmayan bilginin bencillik olduğu düşüncesiyle bildiğim bilgileri forumdaki arkadaşlara her zaman aktarmaya çalıştım.Sizin sorduğunuz soruyla ilgili yukarda bulduğum dökümanlar haricinde bilgim yok.Ancak mantığım şunu diyor.Ankara sigortada iken aegon satın aldığında tekrar yenileme sözleşmesi yapılmadığını anlıyorum.Resmiyette bu kesintinin yapılabileceğine dair ellerinde bir poliçe yok.Yani sizin ve şirketiniz arasında yazılı bir sözleşme yok düşüncesi geliyor aklıma ve bu durumda itiraz edebileceğinizi düşünüyorum.

http://www.egm.org.tr/ bu adresten girip iletişim kısmındaki telefondan bir bilgi isteyebilirsiniz.Burası bütün emeklilik şirketlerinin bağlı olduğu resmi kurumdur.Emeklilik gözetim merkezi.Orası olmazsa birde burayı arayıp sorun bakalım ne diyecekler
    http://www.tsrsb.org.tr/
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmanyasar

Büyük mükelleflerden mesajıma cevap geldi. En erken 2013 sonundan önce ödeme beklemeyin diyorlar.

Şaka mı bu!!! Yoksa aramayalım diye 1 sene sonrasına mı gün veriyorlar!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoldenShoot

quote:

Büyük mükelleflerden mesajıma cevap geldi. En erken 2013 sonundan önce ödeme beklemeyin diyorlar.

Gelen cevapta daha hangi evrakların isteneceğinin resmi olarak düzenlenmediğini, en kısa sürede bu düzenlemelerin yapılarak
    evrakların işleme alınacağından bahsetmişler.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: GoldenShoot

quote:

Gelen cevapta daha hangi evrakların isteneceğinin resmi olarak düzenlenmediğini, en kısa sürede bu düzenlemelerin yapılarak
    evrakların işleme alınacağından bahsetmişler.

Hangi evrakların isteneceği zaten resmi sitelerinde yayınlandı, hatta sözleşmeye ihtiyaç olmadığını yazdılar vs.

Yani daha evraklar işleme alınmadı, bekle babam bekle..
  • quote:

Orijinalden alıntı: realgs

birikmiş içerideki paranızdan bahsediyorsanız 1 hafta içinde alırsınız.
    Bu konu başlığındaki stopaj iadeleri ile ilgili ise sorunuz,sizden zaen sadece kazançtan stopaj kesileceği için sizi kapsamıyor.

Çok sağolasın hocam.
  • quote:

Konuyla ilgili şu şekilde yardımcı olmaya çalışayım. Alinti yaptığım mesajınızdan önceki mesajda sorduğunuz stopaj kismi ile başlayalım. Bu kesinti ilk 10 yilda %15, 10 yıldan sonra %9 a düşer. Ikinci olarakta; birikimli hayat sigortaları adindan da anlasilacagi gibi size bir risk teminati verirken bunun yaninda da birikim yaptirir. Ozetlemek gerekirse birikimli hayat sigortalari risk teminatinin rakamina göre %60 tan %10 a kadar kesinti yapar. Siz bence paranizi 10yil tamamlaninca almayin derim. 1-2 yil icinde kendini kurtaricaktir.

Şikayet etmeniz bir işe yaramicaktir. Çünkü bu kesintiler sözleşmede yazıyordur. Şirketin el değiştirmiş olması bir anlam ifade etmez.

Sektörün icinde oldugum için herseyin detayı hakkinda bilgi sahibiyim. Her konuda herkese yardimci olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SinanAtesh -- 23 Kasım 2012; 19:38:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Telefondan yazdığım için düşük cümleler olabilir. Detaylı bilgi isterseniz tekrardan yardımcı olmaya çalışırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konunun oldukça yardımı oldu.BES in en belirgin yanı 56 yaşında çıktığınızda bir işe yarıyor anladığım kadarıyla şimdi birkaç görevliyle görüşmeye ve sorulara geldi sıra :)
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.