Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.278
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

%27'lik dilimde olan bir kişi, sisteme 100 TL yatırınca 27 TL geri alıyordu. Yani sistemdeki 100 TL için cebinden 73 TL çıkıyordu. Şimdi bu rakam 80 TL oldu.Bbu kötü haber.

%35 dilimde olanlara hepten kötü haber, gerçi %5 kişi filandır :)

%5 tahmini bence az çünkü bu kişiler bu vergi avantajından haberi olan ve durumları itibariyle hem birikim yapabilecek hem de vergi indiriminden sonuna kadar yararlananlardır. Ayrıca sayıları az bile olsa aylık yatırdıkları miktar olarak az geliri olanın(100-120 lira ise) 5 katı kadar para yatırıyorlar (vergi indiriminden yararlanmanın tavanı 600-700 lira gibi bir rakam).
    Bu kişiler sistemden çıkışta %15 stopaj veriyordu yine stopaj sonrası kendilerine %10(ortalama vergi dilimleri-15) civarı bir oran kalıyordu. Şimdi bu duruma gelebilmek için 6 yıl geçmesi gerekiyor(6 yıl sonra bile devletin katkısı olan 25in %35ini alacak 8-9 lira yani) yani eskisine göre kesinlikle zarardalar.

Şimdi asıl soru yeni düzenleme çıkınca eski bes sahiplerinin durumu ne olacak? Senin hesabında 100 lira var bunun 80i normal 20si devlet katkısı olarak ayrıldı derse yatırımcılara büyük bir kazık atmış olur. Öyle bir durumda kazanılmış hakkımı korumak için bes sahibi dava açabilir. Durum arapsaçına döner, zaten burası türkiye her şey arapsaçı değil mi
  • %35 vergi dediğniz yıllık kazancı 88 bin lira üzerinde olanlar en yüksekten prim yatırsa önceden yıllık 3700 tl vergi avantajı alıyorlardı, şimdi 2700 tl olacak, yıllık 1000 tl zararı var. ama yılda 88 bin lira kazanan adamın gözünde bu 1000 tl ne kadar önemlidir bilemiycem (inşallah bi gün öğrenirim)
  • Arkadaşlar yanlız milliyet deki açıklamada vergi avantajı uygulaması kalacak yazıyor. nasıl yani 2 yerden de mi alacağız yani.
  • kalkacak yazacaklarına yanlış yazmışlardır
  • quote:

Orijinalden alıntı: drorhan

%35 vergi dediğniz yıllık kazancı 88 bin lira üzerinde olanlar en yüksekten prim yatırsa önceden yıllık 3700 tl vergi avantajı alıyorlardı, şimdi 2700 tl olacak, yıllık 1000 tl zararı var. ama yılda 88 bin lira kazanan adamın gözünde bu 1000 tl ne kadar önemlidir bilemiycem (inşallah bi gün öğrenirim)

3700 nasıl hesapladınız benim hesabıma göre 2700 civarı bir brüt kazanç var şimdiki sistemde tabi 10 yıldan önce çıkacaklarını varsayıyorum.
    Şöyle ki:

Bir kişi maksimum 8000 lirayı (650 lira*12=7800 yukarı yuvarladım) vergi matrahından indirebilir.
    MAaşı da çok yüksek olsun yıllık ortalama vergi dilim oranı %33 olduğunu varsayalım. Buna göre iadesi 2700 oluyordu.
    8000i yıl sonunda bes hesabından çekmek istese idi %15 stopaj kesilecekti. Yani 2700den 1200 geri verdi. Kârı 1500 lira ve eğer getirisi var ise fondan kazandığı 3-5 kuruş olacaktı.
    Aynı hesabı %25 ortalama vergisi olan orta-üst gelirli birisi için yapsak o da maksimum olan 8000 lirayı yatırsa karı 2000 (kazanç) - 1200 (stopaj tutarı) şimdiki sistem ile 800 lira yıllık olarak kârda oluyordu.
    Benim ortalama vergim nedeniyle de eskiden karda idim şimdi ise 6 seneden sonra ancak mevcut sistemin hemen sunduğunu bana sunabilecek sistem, böylece de insanların cesaretle kısa vadeli olarak sisteme para yatırmaları engellenecek.
    Amaç belli, daha çok sayıda insanın sisteme katılıp en az 6, tercihen 10 sene sistemde tutmak ancak bu sırada yukarıda bahsettiğim orta-üst grubun sisteme girmesini engellemesi de mümkün, bakalım göreceğiz nasıl olacak.
  • Yeni sistem ev hanımlari, vergi iadesini sirketinden alamayan veya benim gibi teknokent gibi yerlerde çalışıp gelir vergisinden muaf insanlar icin ciddi bi firsat olacak gibi duruyor. Tabii devlet tarafindan bi katakulli olmadigi surece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

%35 vergi dediğniz yıllık kazancı 88 bin lira üzerinde olanlar en yüksekten prim yatırsa önceden yıllık 3700 tl vergi avantajı alıyorlardı, şimdi 2700 tl olacak, yıllık 1000 tl zararı var. ama yılda 88 bin lira kazanan adamın gözünde bu 1000 tl ne kadar önemlidir bilemiycem (inşallah bi gün öğrenirim)

3700 nasıl hesapladınız benim hesabıma göre 2700 civarı bir brüt kazanç var şimdiki sistemde tabi 10 yıldan önce çıkacaklarını varsayıyorum.
    Şöyle ki:

Bir kişi maksimum 8000 lirayı (650 lira*12=7800 yukarı yuvarladım) vergi matrahından indirebilir.
    MAaşı da çok yüksek olsun yıllık ortalama vergi dilim oranı %33 olduğunu varsayalım. Buna göre iadesi 2700 oluyordu.
    8000i yıl sonunda bes hesabından çekmek istese idi %15 stopaj kesilecekti. Yani 2700den 1200 geri verdi. Kârı 1500 lira ve eğer getirisi var ise fondan kazandığı 3-5 kuruş olacaktı.
    Aynı hesabı %25 ortalama vergisi olan orta-üst gelirli birisi için yapsak o da maksimum olan 8000 lirayı yatırsa karı 2000 (kazanç) - 1200 (stopaj tutarı) şimdiki sistem ile 800 lira yıllık olarak kârda oluyordu.
    Benim ortalama vergim nedeniyle de eskiden karda idim şimdi ise 6 seneden sonra ancak mevcut sistemin hemen sunduğunu bana sunabilecek sistem, böylece de insanların cesaretle kısa vadeli olarak sisteme para yatırmaları engellenecek.
    Amaç belli, daha çok sayıda insanın sisteme katılıp en az 6, tercihen 10 sene sistemde tutmak ancak bu sırada yukarıda bahsettiğim orta-üst grubun sisteme girmesini engellemesi de mümkün, bakalım göreceğiz nasıl olacak.

vergi matrahından brüt asgari ücret kadar indirebilir ki 10800 civarı birşey yapıyor. %35 vergi diliminde 3780 tl ediyor. %25 olunca 2700.
    gerçi dediğiniz gibi yıllık ortalaması %35 olmaz, ilk aylarda oran düşük olacağı için.
    bireysel emeklilik sistemi adı üzerinde emeklilik sistemi, sistemden emekli olacaksan avantajlı, yoksa bir anlamı yok.
  • stargazete int. alıntıtdır.

hadi hayırlısı

Bireysel emeklilik sisteminde 'katkı payı' sistemine geçiliyor. Sisteme 100 lira koyan herkese devlet 25 liralık katkı sağlayacak. Vergi avantajı uygulaması kalacak.
    Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni bir sisteme geçeceklerini belirterek, ''Sistemde artık devlet katkı payı esasını getiriyoruz'' dedi.

Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınan konulara ilişkin Başbakanlık Yeni Bina'da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ortak basın toplantısı düzenleyen Babacan, yapılan çalışmaların sonucunda bazı yasa tasarıları hazırlandığını söyledi.

Bu tasarıların Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışıldığını ve iki paket haline getirildiğini dile getiren Babacan, dün hem EKK'da hem de Bakanlar Kurulunda değerlendirildiğini bildirdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

Şu ana kadar BES'teki temel teşvik unsurunun, vergilerdeki indirim şeklinde olduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:

''BES'e katılan vatandaşlarımız, ödeyecekleri vergiden belirli bir oranda indirim hakkı elde ediyorlardı ve böylece net maaşlarında bir artış oluyor gibi yansıyordu. Fakat baktık ki BES'teki insanların sadece yüzde 35'i bu sistemden yararlanıyor. Yüzde 65'i hiç bir şekilde yararlanamıyor. Bu yeni oluşturduğumuz devlet katkı payı sistemiyle artık BES'e giren herkes vergi mükellefi olsun, olmasın herkes istifade edecek.''

Sistemin nasıl çalışacağını da anlatan Babacan, şöyle devam etti:

''Bireysel Emeklilik hesabına katılımcı, para yatırdığı zaman bu yatırdığı miktarla ilgili bilgi Emeklilik Gözetim Merkezine (EGM) bildirilecek. EGM de bunu ilgili kamu kuruluşuna bildirecek. İlgili kamu kuruluşu da devlet katkısını o vatandaşımızın hesabındaki bir devlet katkısı alt hesabına yatıracak ve bu devlet katkısının oranı da yüzde 25 olacak. Yani ayda sisteme 100 lira para yatıran vatandaşımızın, o 100 liranın yanına bir de 25 lira devlet katkı payı koyacak hesaba ancak o katkı payları ayrı hesaplarda izlenecek.

Katkı payı ödemesi vergi matrahından indirilmeyecek. Vergi avantajı yerine katkı payı sistemi geldiği için o indirilmeyecek ama bunun yerine yüzde 25 oranında devlet katkısı yatırılacak. Ancak bir üst limitimiz var. O da bir katılımcıya ödenebilecek azami devlet katkısı tutarı, yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'i ile sınırlı olacak. Yatırım aşamasında yine aynı mevcut sistemde olduğu gibi emeklilik yatırım fonları ve devlet katkısı üzerinden vergilendirme yapamayacak.''

-''Geri ödemede sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak''-

Birikimlerin geri ödenmesi aşamasında da önemli bir değişikliğe gidildiğini belirten Babacan, vergilendirmenin sadece getiri üzerinden yapılacağını bildirdi.

Devlet katkısını, sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak geri çekiş hakkı verileceğini aktaran Babacan, burada amacın sistemde daha çok kişinin olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

-''Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacak''-

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacağını dile getiren Babacan, üçüncü yılın sonunda yüzde 15'lik, altıncı yılın sonunda yüzde 35'lik, 10. yılda yüzde 60'lık kısmın çekilebileceğini ve nihayet emeklilikte devlet katkı payının tamamına erişmenin mümkün olacağını söyledi.

Babacan, vatandaşın kendi yatırdığı para için ise herhangi bir sınırlama olmayacağını bildirdi.

Çalışmaların bireysel emeklilik şirketleri aracılığıyla yapılacağını anlatan Babacan, her vatandaşın kendi hesabındaki rakamı takip etme imkanına kavuşacağını kaydetti.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

Şöyle ki:

vergi matrahından brüt asgari ücret kadar indirebilir ki 10800 civarı birşey yapıyor. %35 vergi diliminde 3780 tl ediyor. %25 olunca 2700.
    gerçi dediğiniz gibi yıllık ortalaması %35 olmaz, ilk aylarda oran düşük olacağı için.
    bireysel emeklilik sistemi adı üzerinde emeklilik sistemi, sistemden emekli olacaksan avantajlı, yoksa bir anlamı yok.

O konuda aklında nedense max 700 düşeceği kalmış, onu yarın bir araştırayım en iyisi :)
  • Şimdi benim merak ettiğim 2 senedir ödeyen ben 1 sene sonra ne kadar alacağım.

Bu güne kadar aldığım vergi indirimleri ne olacak. Paramı çekerken bunlar ayrıca kesilecek mi?

Eski sisteme ödediğimiz ücretler eski sistemden yenileri yenisinden mi hesaplanacak.

Bu durumda 1 sene sonra %25 lik katkının %15 ini alabilecek miyim?

Ben sanırım paramı çekeceğim. Çünkü bu işte bir gariplik var böle geçiş süreçlerinde hep zarar eden eski yatırımcı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Optimizer

Şimdi benim merak ettiğim 2 senedir ödeyen ben 1 sene sonra ne kadar alacağım.

Bu güne kadar aldığım vergi indirimleri ne olacak. Paramı çekerken bunlar ayrıca kesilecek mi?

Eski sisteme ödediğimiz ücretler eski sistemden yenileri yenisinden mi hesaplanacak.

Bu durumda 1 sene sonra %25 lik katkının %15 ini alabilecek miyim?

Ben sanırım paramı çekeceğim. Çünkü bu işte bir gariplik var böle geçiş süreçlerinde hep zarar eden eski yatırımcı olur.
    quote:

Bende sizinle aynı durumdayım 2 yıldır ödüyorum.Bende çıkacağım öyle olursa.
  • sistemin olması gereken hali bence de bu yeni plan.
    bu sayede bes kısa vadeli yatırım olmaktan yada sıkışınca çekerim paramı sistemi olmaktan kurtarılıyor. erken çıkarsan paranı almıyorlar belki ama fazlasını kaybedersin çıkma diyor.
    kısaca gerçekten bireysel emekliliğe daha çok teşvik eder hale getiriliyor.
    inşallah eski katılımcılara çok göçürmezler
  • stopajın üstüne yatacak gibi bunlar.başvurumuzu yapıp,davamızı açsakmı ?
  • Burada en az 5 kez yazdim. Yillik gelir vergisi kazancini hep ortalama dusunuyorsunuz bu yanlis.

Bes'e aktarilan tutar gelir vergisi matrahini dusurur ve daha gec vergi dilimine girmenizi saglar. Bir insan yil sonun %35 vergi dilimine giriyorsa yil boyunca yatirdigi tum bes'ten %35 kazanc saglamistir. Ortalama almayalim, yil sonun diliminiz neyse tum yil o orandan faydalanmissinizdir demektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Burada en az 5 kez yazdim. Yillik gelir vergisi kazancini hep ortalama dusunuyorsunuz bu yanlis.

Bes'e aktarilan tutar gelir vergisi matrahini dusurur ve daha gec vergi dilimine girmenizi saglar. Bir insan yil sonun %35 vergi dilimine giriyorsa yil boyunca yatirdigi tum bes'ten %35 kazanc saglamistir. Ortalama almayalim, yil sonun diliminiz neyse tum yil o orandan faydalanmissinizdir demektir.

öyle diyosunuz ama ocak ayında yatan para ile aralıkta yatan para neden farklı oluyor ozaman.

Edit: söylemek istidiğinizi şimdi anladım. geniş düşününce doğru söylediğiniz. direkt vergi iadesi şeklinde almıyorsunuz ama total ödediğiniz vergi azaldığı için dilimlere daha geç giriyosunuz, tabi mutemetler hesabı bu şekilde doğru yapıyorlarsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drorhan -- 17 Nisan 2012; 21:47:15 >
  • quote:

quote:

Burada en az 5 kez yazdim. Yillik gelir vergisi kazancini hep ortalama dusunuyorsunuz bu yanlis.

öyle diyosunuz ama ocak ayında yatan para ile aralıkta yatan para neden farklı oluyor ozaman. sizin dediğiniz belki yıllık vergi ödeyenler için doğrudur.

Maasinizi brut aliyorsaniz ve bes'i aylik oduyorsaniz yazdigim kesinlikle dogrudur. Vergi iadesi almiyorsunuz, gelir vergisi matrahiniz dusuyor. Yil sonunda normalde 50 bintl gelir vegisi matrahiniz varsa o yil 2bin tl aktardiysaniz yil sonu matrahiniz 48bin tl olur. O odediginiz 2000 bin tl 'nin tamami icin %27 vergi kazanimi saglar.
  • yeni sistemin ayrıntıları ortaya çıkmaya başlamış.
    bencede yeni sistem eskisine nazaran daha avantajlı (çünkü ben bütün yıl boyunca ilk vergi dilimine dahilim)
    ancak burada sanırım yeni sistem bir milat olacak ve o tarihten öncesi tamamen eski sisteme dahil olacak.
    yasa çıkarken bir geçici madde ile falan eski üyeler içinde stopajı kaldırsalar millet mahkemelerle uğraşmasa iyi olacak.
  • Yeni sistem çok iyi, anne-babamı en yüksek dilimden sisteme sokucam. 10 yıl sonra otomatikmen emekliler zaten yaştan dolayı
  • biz eski sistemden devam etmezsek ben çıkacağım...

O ne öyle, parana 3 yıl dokunamazsın; hesapa duracak...

Bilmem şu kadar yıl önce çıkarsan bu kadar kesinti.. Hani bu avantajlı olacaktı???

Şimdi bu sistemden benim anladığım, devlet bizim paraları kaynak olarak kullanacak; 3 yıl o parayı döndürecek, 3 yıl hiçbirkarı yok hatta zarar...

Sonraki yıllarda ise emekli olana kadar çıkmanın bir manası olmayacak.

BES sistemine girdiğime pişmanım ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

biz eski sistemden devam etmezsek ben çıkacağım...

O ne öyle, parana 3 yıl dokunamazsın; hesapa duracak...

Bilmem şu kadar yıl önce çıkarsan bu kadar kesinti.. Hani bu avantajlı olacaktı???

Şimdi bu sistemden benim anladığım, devlet bizim paraları kaynak olarak kullanacak; 3 yıl o parayı döndürecek, 3 yıl hiçbirkarı yok hatta zarar...

Sonraki yıllarda ise emekli olana kadar çıkmanın bir manası olmayacak.

BES sistemine girdiğime pişmanım ..

eski sistemde vergi indiriminden dolayı devletin kasasından para çıkıyordu. baktılar böyle cari açığı finanse edemiyorlar yine yaslamayı tercih ettiler. olan yine 3 kuruş vergi indirimi kazanan vatandaşa oluyor. helal olsun
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.