Şimdi Ara

Excel ile iki sutün karşılaştırma...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
5
Favori
284.546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bunu kullanarak aynı olanları bulabirlirsin

bunu C1 e yaz ve aşağıya çekerek çoğalt

daha sonra aynılaı otamatik süz diyerek çıkarabilirsin
  • halaskardost53 H kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

1.Koşullu biçimlendirmeni formule bağlayabilr ve formule göre alt üst sınırları kontrol ettirebilir buna bağlı olarak gücre biçimini değiştirebilirsin.
    2.Yalnızca şunu içeren hücreleri biçimlendir seçeneği ile işlem yapmaktan geçiyor.

Yalnız burada dikkat etmen gereken en büyük nokta Hücre konumları gösterirken =$B$15 yazımını =$B15 olarak değiştirmek olacaktır.

Böylelikle biçim boyacısı ile bu biçimi farklı hücre'ye atadığında istediğin sonucu elde edebilirsin. =$B$15 oalrak bıraktığında ise Koşullu biçimlendirmen her zaman B15 hücresindeki değere göre işlem yapacaktır.

Dilersen Koşullu Biçimlendirme ekranında Uygulama hedefi ile de Biçim Boyacısı'nın işini görebilirsin.

Yalnız şunu belirtmekte fayda var Koşullu Biçimlendirme ne kadar çok olursa verisi çok olan exceller o kadar yavaş çalışır. Bu sebeple ben her zaman VBA kullanarak hücre değerlerini hesaplatır ve boyama vs işlemlerini kalıcı hale getiririm. Bu sayede Excel dosyası kurtarma yapıldığında koşullu biçimlendirmeden kaynaklanan görüntü sorunları ortadan kalkar.
     Excel ile iki sutün karşılaştırma... Excel ile iki sutün karşılaştırma...
  • @erme76 sorusu;

Excelde Bir sheetindeki A sutunu ile ve baska bir sheetteki B sutunu karsılastırmak istiyorum.
    A sutununun oldugu Sheet'teki C sutununa karsılastırdıgım sayfadaki C sutunundaki degerin yazılmasını istiyorum.

IF (Sheet1 A1:A23 = sheet2 B1:B2) =?; A1 deki deger B15 teki değeri buluyorsa
    sheet1 C1 = sheet2 C15 degerini yazmalı.

Buna benzer bir uygulamayı Bilgisayar ve Monitör envanteri listelerimde hangi monitörün hangi bilgisayarda, kim hangi birim vs tarafından kullanıldığını bulmak için kullanmıştım. Aşağıdaki şekilde çözüm sağlamıştım umarım sizin için de yararı olur;

Formul;
    =EĞERHATA(DOLAYLI("PCEnvanter!"&ADRES(KAÇINCI(B440;PCEnvanter!U:U;0);4));"Kullanıcısız")

Açıklama;
    KAÇINCI formulü ile B440'ta yazan değeri PCEnvanter sayfasının U sütununda arama yapıp, kaçıncı satır olduğunu buluyoruz
    ADRES formulü ile Bulunan satırın 4. sütun adı ile adresini tanımlıyoruz: 4=D sütunu. Yani sonuç PCEnvanter!$D$440 olacaktır.
    DOLAYLI formülü ile hesaplanan adres'te yazan değeri hücreye getiriyoruz.
    EĞERHATA formulü isteğe bağlı bir durum, değer bulunamazsa 'Kullanıcısız' yazmasını sağlıyoruz.

Sizin istediğinize göre formul şu şekilde olacaktır; Sheet1 C1 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırınız.

=DOLAYLI("Sheet2!"&ADRES(KAÇINCI(A1;Sheet2!B:B;0);2))

veya hata kontrollü olsun isterseniz.
    =EĞERHATA(DOLAYLI("Sheet2!"&ADRES(KAÇINCI(A1;Sheet2!B:B;0);2));"Değer Bulunamadı")

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tokalak -- 11 Mart 2015; 9:32:49 >
  • =EĞER(DÜŞEYARA(C:C;A:A;1;0)=C1;"var";"yok") bu formül A sütunundaki verilerin C sütununda var olup olmadığını karşılaştırıp, formülü yapıştırdığınız sütunda var veya yok şeklinde bir ibare oluşturur. Fornülü var veya yok yaazısının görünmesini istediğiniz sütunun ilk satırındaki karaktere çalışma kutusuna yapıştırmanız yeterlidir. Mesela A sütununda farklı satırlarda 3 ve 5 rakamları yazılı olsun. D1'e formülü yapıştırıp, C sütununa 5 yazdığınız anda var yazısı belirecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayemir18 -- 7 Mayıs 2013; 15:22:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tokalak

@erme76 sorusu;

Excelde Bir sheetindeki A sutunu ile ve baska bir sheetteki B sutunu karsılastırmak istiyorum.
    A sutununun oldugu Sheet'teki C sutununa karsılastırdıgım sayfadaki C sutunundaki degerin yazılmasını istiyorum.

IF (Sheet1 A1:A23 = sheet2 B1:B2) =?; A1 deki deger B15 teki değeri buluyorsa
    sheet1 C1 = sheet2 C15 degerini yazmalı.

Buna benzer bir uygulamayı Bilgisayar ve Monitör envanteri listelerimde hangi monitörün hangi bilgisayarda, kim hangi birim vs tarafından kullanıldığını bulmak için kullanmıştım. Aşağıdaki şekilde çözüm sağlamıştım umarım sizin için de yararı olur;

Formul;
    =EĞERHATA(DOLAYLI("PCEnvanter!"&ADRES(KAÇINCI(B440;PCEnvanter!U:U;0);4));"Kullanıcısız")

Açıklama;
    KAÇINCI formulü ile B440'ta yazan değeri PCEnvanter sayfasının U sütununda arama yapıp, kaçıncı satır olduğunu buluyoruz
    ADRES formulü ile Bulunan satırın 4. sütun adı ile adresini tanımlıyoruz: 4=D sütunu. Yani sonuç PCEnvanter!$D$440 olacaktır.
    DOLAYLI formülü ile hesaplanan adres'te yazan değeri hücreye getiriyoruz.
    EĞERHATA formulü isteğe bağlı bir durum, değer bulunamazsa 'Kullanıcısız' yazmasını sağlıyoruz.

Sizin istediğinize göre formul şu şekilde olacaktır; Sheet1 C1 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırınız.

=DOLAYLI("Sheet2!"&ADRES(KAÇINCI(A1;Sheet2!B:B;0);2))

veya hata kontrollü olsun isterseniz.
    =EĞERHATA(DOLAYLI("Sheet2!"&ADRES(KAÇINCI(A1;Sheet2!B:B;0);2));"Değer Bulunamadı")
    @Tokalak Üstat sırf size teşekkür edeyim diye foruma kaydoldum. Sayenizde şirkettekilerin 1 haftadır uğraştığı işi yarım saatte çözdüm. Allah ne muradınız varsa versin, varolun.
  • Selam arkadaşlar...

Bir excel dosyasında iki sutünum var. Bunlardan biri 5000 kadar birisi 500 kadar veri içermekte... Ben bunları birbirleriyle karşılaştırarak, sol tarafta bulunan verilerin hangisi sağda da varsa ayırmak istiyorum. (Renk değişikliği, yanına bi işaret vs...)

Yani aynı olanlar bi türlü işaretlensin yada başka bi yere bi liste olarak tekrar çıksın. Nasıl yaparım?

=ÖZDEŞ ile sadece bir hücre için oluyo, beceremedim.

• "eğersay" fonksiyonu ile
  • "yatay ara", "düşey ara" bunlar daha çok işine yarar
  • Öncelikle şunu söyleyim aynı olan veriler karşılıklı değil yani a1=b1 olmayabilir a1=b12 dir mesela, onun için ilk formül olmaz :(

Bende yatay ara düşey arayı kullanmaya çalıştım ama sonuçta aradığımda tek bir hücre olmadığı için onu da beceremedim. Nasıl kullanabilirim?
  • Saolun beyler,
    Arkadaş küçük bi makro yazdı ve sorun halloldu :)
    Teşekkürler...
  • aynı veya buna yakın bir sorunda ben yaşıyorum
    makro yazan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

teşekkürler...

• düşey ara formülüyle dene derim birde eğer katacagaz tabi =EĞER(DÜŞEYARA(C1;A:A;1;0)=C1;"var";"yok") tek hücre ye ne yazarsan yaz var yok belirtir listeyi aşağı kadar alamana gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: cem_uar

=EĞER(A1=B1;"aynı";"değil")

bunu kullanarak aynı olanları bulabirlirsin

bunu C1 e yaz ve aşağıya çekerek çoğalt

daha sonra aynılaı otamatik süz diyerek çıkarabilirsin

katılıyorum
  • Merhaba
    benim şöyle bir sorunum var, yardımcı olursanız sevinirim:
    bir bölümden gelen excel dosyasında bir hücre içinde hem parça numarası hem de başka açıklamalar var. benim elimdeki excel dosyasında da sadece parça numarası var. benim istediğim bendeki parça numaralarını diğer liste içinde aramak. Mesela bendeki listede yukarıdan aşağıya A,B,C,D,E parça numaraları var , gelen listede de bir satırda şöyle yazılı: A boncuk pembe 2 adet, C iğne dikiş 10 adet.
    Liste çok uzun. bben istiyorum ki bendeki listedeki A, B, C yi gelen listede arasın ve bulduğunda başka bir hücreye geldi gelmedi yazsın. mümkün mü?
    Teşekkürler
  • buna benzer bi soruda ben sorsam...
    elimizde iki ex. dosyası var..
    birine d1 diyelim diğerine f1 fiyelim.. ve iki dosyadada iki stun var.. stunlarda mal ve fiyat yazıyor.. f1 de hem mal hemde fiaytlar var..
    d1 ise sadece mal listesi var.. şimdi f1 deki malları d1 ile karşılaştırıp eşit olanların fiyatını d1 ilgili stuna yazdırma nasıl yapabiliriz.. ?

yani...
    =EĞER(A1=D1;E1) formülünde A1 d dosyasındaki ürünler D1 ise f dosyasındaki ürünler E1 de f dosyasındaki ürün fiyatları..?
  • resimdeki gibi bir liste var elimde. Muhtemelen aynı numaralar farklı bölümlerde tekrar tekrar var. Bu numaraların hepsini tek bir stunda , her numaradan bir tane olacak şekilde nasil toplayabilirim.
  • Emin Kara kullanıcısına yanıt
    iyi de adamın söylediğinden sadece karşılıklı hücreleri aradığı sonucunu nasıl çıkardınız.

A1 deki değer karşı sütunda B27 de ise ne yapıcak ?
  • warhammer07 W kullanıcısına yanıt
    A: Sütunu 5000 satır olsun
    B: Sütunu 500 satır olsun
    C: sütununa ise ARAMA formülü yazalım. (Var mı? Yok mu?)
    D: sütununa ise ARAMA formülü ve bu kez varsa kaç tane olduğunu yazdıralım.
    1. Satırda başlıklar olacağını varsayıyorum.

C2: =DÜŞEYARA(C2;B:B;1;0) -> 0 değeri tam eşleşme olmasını sağlar.
    D2: =EĞERSAY(B:B;C2)

Kayıt bulunamadığında farklı bir text yazsın istersek;
    C2: =EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;B:B;1;0);"Kayıt Yok !")
    D2: =EĞER(EĞERSAY(B:B;C2)=0;"Kayıt Yok !";EĞERSAY(B:B;C3))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tokalak -- 5 Haziran 2014; 17:14:09 >
  • Tokalak kullanıcısına yanıt
    Teşşekür ettim. Bu işimi gördü.
  • Merhaba arkadaşlar ,
    iki satır arasındaki değerleri benim alt ve üst sınırlarım, yanına yazacağım değerler bu sınırların içinde olmazsa kırmızı olarak ekranda görünmesini istiyorum. koşullu biçimlendirmede bunu yapabiliyorum ama her satır için tek tek yapmak gerekiyor buda çok zaman alıyor. bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.