Şimdi Ara

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
577
Cevap
61
Favori
127.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben de tam olarak ne zaman yapılandırdığımı bilmiyorum ve ilave olarak yapılandırma esnasında ödemiş olduğum paranın makbuzu yok. Bu haldeyken bir şey yapılabilir mi acaba?
  • tüketici kredisi için verilen ipotekleri de alabiliyormuyuz alan var mı?
  • Arkadaşlar, Vakifbank'a web üzerinden konut için zorunlu alınan hayat sigortası ve konut sigortası için yazı yazdım. 10 gündür ses yok. Bankayı cevap vermeye nasıl zorlayabiliriz. Ayrıca Yeniden yapılandırma için noterden dilekçe mi göndermek iyi olur, iadeli taahhülü mektup yollasak oluyormu hangisi garanti. Şikayet var'a yazarak bu işleri halleden var mı?
  • Merhaba Arkadaşlar;

Tüm yazılanları okudum.Bende 2011 Kasım Ayında Ziraat Bankasından Konut Kredisi kullandım benden TL Komisyonu Adı Altında:1.500.00 TL İpotek Tesis Ücreti adı altında da 200.00 Tl ücret aldılar.Bende şikayet etmek istiyorum fakat bankadan krediyi alırken imzalattıkları sözleşmelerde kendi el yazım ile hayat sigortası deprem sigortası ve tüm masrafları kabul ettim diye imza attırdılar. Bu durum sorun teşkil edermi?

Kolay Gelsin.
  • takip, yakında lazım olacak!
  • quote:

Orijinalden alıntı: erken87

Merhaba Arkadaşlar;

Tüm yazılanları okudum.Bende 2011 Kasım Ayında Ziraat Bankasından Konut Kredisi kullandım benden TL Komisyonu Adı Altında:1.500.00 TL İpotek Tesis Ücreti adı altında da 200.00 Tl ücret aldılar.Bende şikayet etmek istiyorum fakat bankadan krediyi alırken imzalattıkları sözleşmelerde kendi el yazım ile hayat sigortası deprem sigortası ve tüm masrafları kabul ettim diye imza attırdılar. Bu durum sorun teşkil edermi?

Kolay Gelsin.

açıkcası benim tüketici hakem heyeti sonuç yazısında tutar belirtilmeden yapılan sözleşme hükümleri tüketici aleyhinedir denilerek benim lehime karar verilmişti...şu anda kredilerde yıllık maliyet yazma zorunluluğunun temelinde de tüm masrafları yazma zorunluluğu geliyor.1,02 oran yazıyorlardı ama şu -bu deyip bir sürü masraf çıkarıyorlardı... bence güzel şekilde ifade edip başvuru yapın...

• quote:

Orijinalden alıntı: maksimu_s

quote:

Merhaba Arkadaşlar;

Kolay Gelsin.

açıkcası benim tüketici hakem heyeti sonuç yazısında tutar belirtilmeden yapılan sözleşme hükümleri tüketici aleyhinedir denilerek benim lehime karar verilmişti...şu anda kredilerde yıllık maliyet yazma zorunluluğunun temelinde de tüm masrafları yazma zorunluluğu geliyor.1,02 oran yazıyorlardı ama şu -bu deyip bir sürü masraf çıkarıyorlardı... bence güzel şekilde ifade edip başvuru yapın...

Teşekkür Ederim maksimu_s

Bankayı arayıp tüm sözleşme örneklerinin fotokopilerini istedim.Onları Temin ettikten sonra güzel bir yazı hazırlayıp başvurumu yapıcam.

İyi Akşamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: erkanocak

quote:

Orijinalden alıntı: connectpeople

quote:

Orijinalden alıntı: erkanocak

YAPI KREDI bankasından iade alabilen oldu mu?
    ya da ödeme yapmadan fek kağıdı alabilen?

bana zorluk çıkarıyorlar da...

Benim de YKB den biten kredim var, başvurmadım henüz. Ödeme yapmadan yazıyı almaya çalışacağım, gelişmeler hakkında bilgi veririm..

yapı krediden olumsuz cevap geldi.
    ödemeyi yapıp ipoteği kaldırdıktan sonra tüketici mahkemesine başvurmayı düşünüyorum.

tüketici hakem heyeti banka ile yaptığın sözleşmede daha sonra doğacak masrafları kabul ediyorum diye yazıyorsa birşey yapamazsın dedi

yapı kredinin sitesinde alınacak olan masraflar alenen yazılmış..

bana halen cevap bile vermediler..

bende kendi kendime bana yolladıkları adiyos kredi kartını kuryeden almadan iade ettim.ararlarsa diyecem böyle böyle..hatta başka ilişkilerimide kesecem..deprem sigortası vs. gibi şeyleri
    napayım en azından böyle tepkimi gösterecem..

• Merhaba ,

Ben YKB den kulladıgım ev kredisi neticesinden benden istenen ücreti ödemeden , ipotek fekki yazımı almıstım. 2008 Şubat'da aldıgım kredi metninde bu ücreti ayrıca belirten bir ibare yoktu. İtiraz etmeden önce mutlaka kredi sözleşmenizi okuyunuz. Eger sözleşmenizde, krediyi kullanana ait masraflar kısmınde , ''ipotek fekk ücreti krediyi kullanana aittir ''diye bir ibare var ise yapacak bir sey yok gibi.

Ama benim fikrimi sorarsan , internette bir cok emsal karar var. Bunları örnek göstererek geri alınabilir diye düşünüyorum.

slmlar
  • yaa arkadaşlar yasal olmayan bir ücret bu ama bu konuda bır yasal açıklık olduğu için bankalar çok güzel kullanıyor bunu.kaç kişi dava açıp geri alıyor kı bu parayı devede kulak .
  • quote:

Merhaba Arkadaşlar;

Kolay Gelsin.

İs bankasindan 2 sene once kredi kullandik hayat ve deprem sigortasi (dask harici) yaptilar ilk seneyi kredi cekerken pasa pasa odedik.
    2 ci senenin hayat ve konut sigorta odemesi icin banka ihnarnamesi gelince actim teli onume kim geldiyse azima ne gelirse soledim son olarakda.odemeyecegimi ve
    İmzalı odemek zorunda olduguma dair belge verin yasal yollara basvurabileyim dedim

Afalladılar 1 gun istediler dosyaya bakıp arayacaklardı.
    Ertesi gun aradılar bi imza atmamız gerektigini bireysel sigorta ve konut sigortasi istemedime dair.
    İmzayi attik daha daha arayan soran yok sadece dask oduyoruz ve kredi
    Digerleri zorunlu ve yasal deil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdar1457 -- 7 Şubat 2012; 23:37:49 >

• Arkadaşlar kredi oranları açısından 100000 tl için en uygun banka hangisi şu an?7-8 yıl
  • Banka müşterisi lehine bir karar daha

Konya'da konut kredisini yeniden yapılandıran bir vatandaş, bankanın “ödeme tablosu değişiklik ücreti” adı altında aldığı paranın iadesi için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Konya'da bir bankadan 23 Şubat 2010'da 120 ay vadeli 85 bin lira konut kredisi kullanan bir vatandaş, kredi faiz oranlarının düşüşünden yararlanmak için 3 Kasım 2010'da kredinin yeniden yapılandırılmasını talep etti.

Yapılandırmada bankanın ödeme tablosu değişiklik ücreti adı altında toplam 818,14 lira ücret aldığını belirten vatandaş, söz konusu kesintinin yasal olmadığı gerekçesiyle paranın iadesi için Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine (TSHH) başvurdu.

Tüketiciyi haklı bulan hakem heyeti, 21 Ekim 2011 tarihli kararında, 818,14 liranın tüketiciye iade edilmesine karar verdi.

BANKAYA RET

Kararın “haksız ve hukuka aykırı” alındığını iddia eden banka, Konya Tüketici Mahkemesi'ne iptal başvurusu yaptı.

Mahkeme, bankanın başvurusunu reddederek, hakem heyetinin kararını onadı ve konut kredisi kullanan vatandaşın yeniden yapılandırmada ödediği 818,14 liranın vatandaşa iadesine karar verdi.

Konya Tüketici Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, 17 Şubat 2010 tarihli Konut Finansmanı Sistemi (Mortgage) Sabit Faizli Konut Kredisi Sözleşmesi Öncesi Bilgi Formu, 23 Şubat 2010 tarihli Konut Finansmanı Kredi Sözleşmesi, kanun ve kararlardan anlaşılacağı üzere bankanın ödeme planı değişikliğinde ücret alabileceği ancak bu miktarın ya da oranın sözleşmede ya da ödeme planında belirtilmesi gerektiği vurgulandı.

“Gerekçeli karar”

Tüketicinin kullanmış olduğu krediye ilişkin erken ödeme yapmak için bankaya müracaat etmediği, faizlerin düşmesi nedeniyle yeniden yapılandırma yapıldığı ifade edilen gerekçeli kararda, şöyle denildi:

“Konut Finansmanı Sistemi Sabit Faizli Konut Kredisi Sözleşmesi Öncesi Bilgi Formu'nun 5 ve 6. maddesi ile Konut Finansmanı Kredi Sözleşmesi'nin 11 ve 12. maddesinde ödeme planı değişikliğinin düzenlendiği ancak yapılan düzenlemelerin standart olduğu, miktar ve oranın belirtilmediği, ödeme planında da ödeme planı değişikliği ücreti kesileceğinin belirtilmediği, tüketicinin sözleşme içeriğine müdahale edemediği, sözleşmenin müzakere edilmeksizin imzalandığı, bu durumun da iyi niyet kuralına aykırı olup tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu ve haksız şart teşkil ettiği, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesinde ve Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 5,6 ve 7. maddelerinde yapılan düzenlemelerle tüketiciden sözleşmede yer almayan hiçbir kesintinin yapılamayacağı, sözleşmede yer alan haksız şartların tüketici için bağlayıcı olmayacağının belirtildiği, dolayısıyla bilgi formu ve sözleşmedeki düzenlemeye dayanarak yapılan kesinti haksız şart olduğundan, Selçuklu Kaymakamlığı TSHH'nin kararı yerinde olup davanın reddine karar verilmiştir.”

Tüketici Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği (THKGD) Genel Başkanı Avukat Ömer Arıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın temyiz yolunun kapalı olduğunu belirtti.

Türkiye'de milyonlarca kişinin bankalardan tüketici kredisi kullandığını ifade eden Arıcı, “Pek çok tüketici faizler düştüğü zaman yapılandırma başvurusu yapıyor. Bankalar, değişik adlar altında yapılandırmalardan ücret alıyor. Benzer durumlarla karşılaşan tüketicilere hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurmalarını öneriyoruz. Başvuru esnasında Konya Tüketici Mahkemesi'nin kararı emsal olarak gösterilebilir” dedi.

Arıcı, derneğe en fazla başvurunun kredi kartı aidatlarıyla ilgili olduğunu da sözlerine ekledi.

• quote:

Orijinalden alıntı: HeIIoweeN

quote:

Orijinalden alıntı: serdar1457

quote:

Merhaba Arkadaşlar;

Kolay Gelsin.

İs bankasindan 2 sene once kredi kullandik hayat ve deprem sigortasi (dask harici) yaptilar ilk seneyi kredi cekerken pasa pasa odedik.
    2 ci senenin hayat ve konut sigorta odemesi icin banka ihnarnamesi gelince actim teli onume kim geldiyse azima ne gelirse soledim son olarakda.odemeyecegimi ve
    İmzalı odemek zorunda olduguma dair belge verin yasal yollara basvurabileyim dedim

Ertesi gun aradılar bi imza atmamız gerektigini bireysel sigorta ve konut sigortasi istemedime dair.

Genel olarak şu şu şu yasal, diğerleri yasal değil derseniz, insanları yanlış yönlendirirsiniz.

Bankacıyım. Şu an konut kredisi kullanan, ne imzaladığına iyi baksın, sonradan boşa itiraz etmesin.

Bireysel hayat sigortasına ve konut sigortasına, cebimden para çıkmasın mantığıyla itiraz etmek, işi pek bilmemektir. Bu anlamda insanları yine yanlış yönlendiriyorsunuz.

Bunları yapıp yapmamanız bana bir şey kazandırmaz, ancak bunları yapmayıp sonra çok üzülen, hatta bankaya "neden yapmadınız bu sigortaları" diyen, sövüp sayan çok adam gördüm. O yüzden faydalarını da anlatayım.

Öncelikle dask, evinizin tüm hasarını ödemez. Bana inanmayan gidip sigortacısına sorsun. Eviniz depremde yıkılırsa, belli tutara kadar öder. Bankanın yaptığı konut sigortası, aradaki fark konusunda hem sizi güvenceye alır, hem de bankayı.

Hayat sigortası da öyle. 10 senelik konut kredisi aldınız, 3 sene ödediniz diyelim. Ancak faizini ödediniz 3 senede. Sonra vefat ettiniz diyelim. 3 sene boşa ödeme yapmış olursunuz, banka o evi satar, krediyi kapatır, amiyane tabirle avucunuzu yalarsınız. Hayat sigortası varsa, krediyi sizin yerinize öder, çocuklarınıza ev bırakmış olursunuz. Hatta kredinin çoğunu ödediyseniz çocuklarınıza bu sigortadan para bile kalır. Taşıt kredilerinde de aynı şekilde. Dediğim gibi, hayat sigortasını para vermemek için yaptırmak istemeyen müşterinin, vefat ettikten sonra varislerinin gelip neden bunu yapmadınız diye ağladıklarını çok gördüm. Hatta suçlayan bile var, bu zorunlu, neden yapmıyorsunuz diye. Hayır, zorunlu değil, yapmayabilirsiniz. Yapmak istemiyorsanız, baştan söyleyin, ona göre her sene yenileyeceğim diye sözleşme ya da talimat imzalamayın.

Ama tavsiyem, bu iki sigortayı da yaptırmanız yönünde. Sigorta iyidir. Arabanıza kasko yapıyorsunuz ama konu hayatınız olunca ihmal ediyorsunuz, hatta bunu yapan bankacıyı suçluyorsunuz.

Neyse, yanlış bilgilendirmeyi düzeltmiş olmayı umuyorum.

bankadaki elemanda bunları anlatmaya kalktı bunlar tüketiciyi korumak felan deil dertleri biraz daha fazla para alabilmek boyle olmasa zorla hayat sigortası ve konut sigortası itelemezler. Vatandasa tercih hakkı bırakmıyorlar
    Neymis deprem olursa devlet hepsini karsılamıyomus akbabaya bak depremde kim takar senin bankanıda paranıda? Benim evim koyum yıkılacak bu bankanın derdine bak.
    Hiç risk almıycaklar her türlü vatandaşın kamını emecekler bide sizin iyiliginiz icin felam diye masal dinliyecez

Arkadaşımda kredi cekti ne konut ne hayat sigortası istemediler hanginiz dogrusunuz?
    Zorla hayat ve konut sigoryası satan senmi?
    Müsterinin insiyatifine bırakan mı?

Bankaların çoğu bu paketi zorunlusinuz yaptiracaksiniz diye satiyor insanlara altini ciziyorum.
    Az bilgin varsa biraz konuşursan üsteki arladaşın kıvamına geliyorlar

Dedigim gibi ne konut ne bireysel sigortanın zorunlulugu yok istemiyorsaniz odemeyebilirsiniz. Yolladıkları ihbarname vs tamen hikaye...

Bankacı olarak açıklama ihtiyacı hisseden arkadaş kredi kartı aidatı ipotek fekki ve yapılandırma ile alakalı konulardada haklı ve açıklayıcı bilgilerinizi görmek isteriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdar1457 -- 8 Şubat 2012; 15:28:06 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba Arkadaşlar;

Kolay Gelsin.

Genel olarak şu şu şu yasal, diğerleri yasal değil derseniz, insanları yanlış yönlendirirsiniz.

Bankacıyım. Şu an konut kredisi kullanan, ne imzaladığına iyi baksın, sonradan boşa itiraz etmesin.

Bireysel hayat sigortasına ve konut sigortasına, cebimden para çıkmasın mantığıyla itiraz etmek, işi pek bilmemektir. Bu anlamda insanları yine yanlış yönlendiriyorsunuz.

Bunları yapıp yapmamanız bana bir şey kazandırmaz, ancak bunları yapmayıp sonra çok üzülen, hatta bankaya "neden yapmadınız bu sigortaları" diyen, sövüp sayan çok adam gördüm. O yüzden faydalarını da anlatayım.

Öncelikle dask, evinizin tüm hasarını ödemez. Bana inanmayan gidip sigortacısına sorsun. Eviniz depremde yıkılırsa, belli tutara kadar öder. Bankanın yaptığı konut sigortası, aradaki fark konusunda hem sizi güvenceye alır, hem de bankayı.

Hayat sigortası da öyle. 10 senelik konut kredisi aldınız, 3 sene ödediniz diyelim. Ancak faizini ödediniz 3 senede. Sonra vefat ettiniz diyelim. 3 sene boşa ödeme yapmış olursunuz, banka o evi satar, krediyi kapatır, amiyane tabirle avucunuzu yalarsınız. Hayat sigortası varsa, krediyi sizin yerinize öder, çocuklarınıza ev bırakmış olursunuz. Hatta kredinin çoğunu ödediyseniz çocuklarınıza bu sigortadan para bile kalır. Taşıt kredilerinde de aynı şekilde. Dediğim gibi, hayat sigortasını para vermemek için yaptırmak istemeyen müşterinin, vefat ettikten sonra varislerinin gelip neden bunu yapmadınız diye ağladıklarını çok gördüm. Hatta suçlayan bile var, bu zorunlu, neden yapmıyorsunuz diye. Hayır, zorunlu değil, yapmayabilirsiniz. Yapmak istemiyorsanız, baştan söyleyin, ona göre her sene yenileyeceğim diye sözleşme ya da talimat imzalamayın.

Ama tavsiyem, bu iki sigortayı da yaptırmanız yönünde. Sigorta iyidir. Arabanıza kasko yapıyorsunuz ama konu hayatınız olunca ihmal ediyorsunuz, hatta bunu yapan bankacıyı suçluyorsunuz.

bankadaki elemanda bunları anlatmaya kalktı bunlar tüketiciyi korumak felan deil dertleri biraz daha fazla para alabilmek boyle olmasa zorla hayat sigortası ve konut sigortası itelemezler. Vatandasa tercih hakkı bırakmıyorlar
    Neymis deprem olursa devlet hepsini karsılamıyomus akbabaya bak depremde kim takar senin bankanıda paranıda? Benim evim koyum yıkılacak bu bankanın derdine bak.
    Hiç risk almıycaklar her türlü vatandaşın kamını emecekler bide sizin iyiliginiz icin felam diye masal dinliyecez

Arkadaşımda kredi cekti ne konut ne hayat sigortası istemediler hanginiz dogrusunuz?

Bankaların çoğu bu paketi zorunlusinuz yaptiracaksiniz diye satiyor insanlara altini ciziyorum.

Dedigim gibi ne konut ne bireysel sigortanın zorunlulugu yok istemiyorsaniz odemeyebilirsiniz. Yolladıkları ihbarname vs tamen hikaye...

Bankacı olarak açıklama ihtiyacı hisseden arkadaş kredi kartı aidatı ipotek fekki ve yapılandırma ile alakalı konulardada haklı ve açıklayıcı bilgilerinizi görmek isteriz.

Alıntıları Göster
    quote:

Bankacı olarak açıklama ihtiyacı hiaseden arkadaş kredi kartı aidatı ipotek fekki ve yapılandırma ile alakalı konulardada haklı be açıklayıcı bilgilerinizi görmek isteriz.

Evet bu konu hakkında açıklayıcı bilgilerinizi bekliyoruz.

• Önemli bir konu, mesajım bulunsun
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba Arkadaşlar;

Kolay Gelsin.

Öncelikle yazdıklarımı tekrar okursan, ne demek istediğimi anlarsın. Eğer okuyacaksan, daha detaylı bilgi vereyim. Şunu da söyleyeyim, 5-6 senelik bankacı değilim.

Ayrıca, şunu da belirtme ihtiyacı duyuyorum. Banka içindeki görevim satışla ilgili değil. Yani işim pazarlama değil, kontrol. Ne doğru, ne yanlış ona bakarım ben. Dolayısıyla, vatandaşa satılan ürün benim cebime girmiyor prim olarak, ben maaşımı alıyorum yaptığım işin karşılığı olarak. Ha, aldığı ürünü "kendisine itelendi" olarak düşünen birisi, benim aldığım paraya da vatandaşın cebinden alınan para olarak bakabilir, sağlık olsun diyorum. Ben yine de bilgi vermeye çalışayım.

En baştan başlayalım. Banka, babanızın hayrı için iş yapmaz. Bankanın amacı para kazanmaktır. Serbest piyasa gereğince istediği fiyatlamayı yapabilir ürünlerinde, tabi müşteriye önceden bildirmek kaydıyla. Aldığı hizmete göre fiyatı pahalı bulan müşteri de, o banka ile çalışmaz.

Önce yazdıklarıma tekrar bir bakın. Ne imzaladığınıza iyi bakın demişim. Banka sizden çok fazla şey istemiş olabilir, size çok fazla şey satmak istemiş olabilirler. Oradan beğenmediklerinizi istemiyorum diyin. Eğer anlaşırsanız, her şey istediğiniz gibi olabilir, dünya böyle bir yer.

Banka neyi ister? Mümkün olduğunca az riske girmeyi ister. Ama bankanın hedefleri doğrultusunda bazen fiyat indirimi yaparlar, bazen başka taviz verirler. Mesela iyi bankalardan hiçbiri, bir konut kredisi verirken sigorta istemiyorum demez. Bunun parasını her yıl sizden alıcaz der ve size kağıt imzalatır. Bunu imzalamak istemezseniz, krediyi vermez. Yani, sigorta yasal olarak zorunlu değil, bu olmadan bana kredi ver deme şansınız yok. Hayat sigortası da öyle. Zorunlu değil derken, banka size hayat sigortasız kredi vermek zorunda anlamını çıkarmayın. Sadece siz kabul etmeden sizden hatay sigortası ile ilgili para alamaz anlamı çıkartın. Ama en başta kabul edip, ilgili belgeyi imzalarsınız, ödemek durumunda kalırsınız hayat sigortasını. Ben hayat sigortası istemem diye direttiniz, banka da size tamam, git başka bankaya, benim kuralım bu diyebilir.

Mesela banka, kasko olmadan taşıt kredisi vermez. Gidin deneyin almayı. En fazla, aracın kaskosunu başka yerden daha ucuza ama aynı içerikle yaptırırsınız. Sigorta poliçesinde de rehin alacaklı banka olur. Dain-i mürtehin olarak google'dan bakın detayına. Çünkü borç ödenene kadar araç bankanın malı sayılır ve banka teminatını sigortalatmak, riskini azaltmak ister. Bu aynı zamanda sizin için de iyidir. İtelemek olarak düşünürseniz sizin bildiğiniz iş.

Sonuç olarak, bunu yapmak yasal, şu yasal değil diye bir şey yok. İmzaladığınız kağıtlarda neyi taahhüt ediyorsunuz ona iyi bakın.

Şu deprem konusuna da gelelim, en komiği bu. Benim evim yıkılacak demişsiniz. Aslında size kredi verilmemesi lazım, ne olduğundan haberiniz yok, imzanızın geçerliliği olmamalı. O ev sizin değil, bankanın. Kredi borcu ödenene kadar bankanın. Depremde ev yıkılırsa, devlet size evin değerini vermeyecek, bir de boş yere krediyi çatır çatır ödeyeceksiniz, bunun farkında değilsiniz maalesef. Bir de çok bilir gibi bankaya akbaba falan diyip, leş bir muhabbete giriyorsunuz. Ben olsam size kredi vermem, kapıdan sokmam. Neyi neden yaptığını bilmeyen adamlara, prensip olarak kredi verilmesine, kredi kartı verilmesine karşıyım. Aslında yasal da değil. Burada yazdıklarınızı delil olarak gösterip mahkemeye de başvurabilirsiniz aslında, belki mahkeme yükümlülüklerinizden kurtarır sizi. Neyse, hukukçu değilim, bilmediğim konuda atıp tutmayayım. Siz yine de rekabetçi piyasaya dua edin, sizi müşteri olarak görüyorlar.

Kredi kartı sorulmuş. Ne dememi bekliyorsunuz?

Banka (patron) hizmet veriyor, bunun da bedeli bu diyor. Bu paranın haksız olduğunu düşünüyorsan, kapattır kredi kartını. Sözleşmede yazdığı sürece, o bedeli ödemek zorundasınız. Serbest piyasada bir malı satan istediği fiyatı koyar, makulse verdiği fiyat müşteri bulur, uçuksa müşteri kaybeder. Tercih sizin. Kredi kartınızı neden kapatmıyorsunuz? İşinize yarayan bir şey ise, demek ki hizmet alıyorsunuz, o hizmetin de bedeli var. İşinize hiç yaramıyorsa, kullanmak tamamen salaklık. Kredi kartı olayını kısaca bu şekilde özetleyebilirim.

tipik bankacı azıyla konuşuyorsunuz normal karşılıyorum işiniz bu patron azıyla konuşmasanız zaten şüphe ederdim

kredi kartı aidatı hakkında yorumun da süper hukuk yargı müşteri hakları vs boşver..!

sistemin sizin dediğiniz gibi işleyişi doğru peki neden üyelik aidatı kestiğiniz kredi kartları ücretlerini tekrar geri ödüyorsunuz ?

ipotek fekki olayına deyinmemişsin

yada yeniden yapılandırma için alınan bu %2 lere bunlar hakkındada yorumları nı bekliyoruz

patronun nasıl kendisi düşünüyorsa doğal olarak bizlerde kendimizi düşünmekteyiz.

patronun da umarım bizi anlayışla karşılar..
    ilgili banka daki bütün hesaplarımı kapadım hala bana mesaj atmakta çip para vereyim v.s diye

ev için kredi çektiğimde ev bankanın demişsin süper bi yaklaşım..

sen bankanın yasal olmayan yani adalet sisteminde yasal yaptırımı hukmu olmayan ağızla konusuyorsun
    bende sana diyorumki bu memlekette hukuk var nasıl banka kredimi ödemediğimde ipotekli evimi( benim olan evimi burasını iyi anlamışsındır umarım )satışa çıkarma hakkına sahipse

(dask )harici bireysel sigorta ve konut sigortasını ödememe hakkına ben sahibim bunu bankalar krediyi verirken şart koşuylarsa
    devam eden yıllarda kredi çekenlerin ödemek zorunda olmadıklarını anlatıyorum
    burda sizin içi yanlış olan nedir.

iyiki bu memlekette bütün bankacılar sizin gibi değilde bizde çalışacak bankalar bulabiliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdar1457 -- 8 Şubat 2012; 18:23:51 >

• quote:

tipik bankacı azıyla konuşuyorsunuz normal karşılıyorum işiniz bu patron azıyla konuşmasanız zaten şüphe ederdim

kredi kartı aidatı hakkında yorumun da süper hukuk yargı müşteri hakları vs boşver..!

sistemin sizin dediğiniz gibi işleyişi doğru peki neden üyelik aidatı kestiğiniz kredi kartları ücretlerini tekrar geri ödüyorsunuz ?

ipotek fekki olayına deyinmemişsin

yada yeniden yapılandırma için alınan bu %2 lere bunlar hakkındada yorumları nı bekliyoruz

patronun nasıl kendisi düşünüyorsa doğal olarak bizlerde kendimizi düşünmekteyiz.

patronun da umarım bizi anlayışla karşılar..
    ilgili banka daki bütün hesaplarımı kapadım hala bana mesaj atmakta çip para vereyim v.s diye

ev için kredi çektiğimde ev bankanın demişsin süper bi yaklaşım..

sen bankanın yasal olmayan yani adalet sisteminde yasal yaptırımı hukmu olmayan ağızla konusuyorsun
    bende sana diyorumki bu memlekette hukuk var nasıl banka kredimi ödemediğimde ipotekli evimi( benim olan evimi burasını iyi anlamışsındır umarım )satışa çıkarma hakkına sahipse

(dask )harici bireysel sigorta ve konut sigortasını ödememe hakkına ben sahibim bunu bankalar krediyi verirken şart koşuylarsa
    devam eden yıllarda kredi çekenlerin ödemek zorunda olmadıklarını anlatıyorum
    burda sizin içi yanlış olan nedir.

iyiki bu memlekette bütün bankacılar sizin gibi değilde bizde çalışacak bankalar bulabiliyoruz.

quote:

ben de aynı zamanda banka müşterisiyim, ben de konut kredisi aldım. o açıdan müşteri açısından da düşünüyorum. ama maalesef sen, devletin sana bazı şeyleri bedava yapma hakkı verdiğini zannediyorsun, fark burada.

kimse kimseden zorla bir şey almıyor, bunu anlamıyorsun maalesef. kredi kartının bir ücreti vardır, aynı pazarda satılan elmanın bir fiyatı olduğu gibi. bunu ödemek istemezsen, kullanmazsın. şu ara iade edilenler, yasal düzenlemelerin eksik olması ile ilgili. kredi kartının ücretsiz olması bir hak değil maalesef. diyelim ki devlet çıktı dedi ki, bundan sonra tüm kredi kartları ücretsiz olacak. banka kredi kartı vermeyebilir o zaman kimseye, ben bedava mal vermem diye. ya da şunu yapabilir, harcamanı önce yapıp, ödemeni sonra yapıyorsun kredi kartı sayesinde, hesap kesim tarihinden 1 gün sonra 5bin liralık mal aldın diyelim, bunu 40 gün sonra ödüyorsun aşağı yukarı. bundan sonra 3 gün içinde ödeyeceksin diyebilir. devlet çıkıp da hayır, sen bu adam kredi kartı vereceksin, 40 gün faizsiz kredi vereceksin, kart ücreti de almayacaksın diyemez. banka bakar, kendisine karlı geliyorsa verir kart, zarara girecekse vermez. aynı pazarcıya, sen tüm elmalarını vatandaşa satıp paranı 40 gün sonra alacaksın diyemediği gibi. ha, devlet bazen bunu üreticiye yapıyor, onları eziyor, o ayrı mesele.

ipotek fekki olayına değindim. tek tek maddelere bağlı kalmayın. dosya masrafı 1500TL dendiğinde, bir dosya kaç liradır ki diye sormaya benziyor bu. Sigortalar dışında, alınan bir masraf, bir de faiz vardır. Banka diyor ki, senden şu kadar masraf alırım arkadaş, şu kadar da faiz alırım. Beğeniyorsan alırsın, işine geliyorsa alırsın, ticaret budur. Bir lokantaya gidip, çay neden 2 TL arkadaş, evde ben yaptığımda maliyeti 0.30 TL ye geliyor diyor musun?

Konut kredilerinde erken kapama ücreti var. %2 bunun oranı. Tüketici yasasında mevcut. Yarın işe gidince tekrar bakıcam, aynı durum yapılandırmada da mevcut mu diye. Yapılandırma, kredi açılışı sonrasında ortaya çıkan bir durum. Bunu kredi açılışında önceden belirlenen ücretlerle karıştırmamak lazım ayrıca.

Tüm sigortalarda, en başta imzaladığına bakar. Ben her yıl yenileyeceğim bu sigortayı diye imza atmışsan, sonraki yıllarda yenilememe hakkına sahip değilim diyemezsin, hiç bir yasa, önceden açık şekilde imzalayıp kabul ettiğin şeyi, sonradan inkar etme, bundan cayma hakkını vermez sana. Eğer insanlara öyle bir hak verilirse, tüm ticaret sistemi kaosa girer. O zaman, imzalayıp kestiğin çeki de, ödeme gününde ödeme. Aynı hesap. Ancak, en başta ben sigortaları yaptırmayacağım arkadaş deme hakkına sahipsin. Banka kabul eder mi bilemem. Ben bireysel hayat sigortası yaptırmam deme hakkına sahipsin, banka kabul eder mi bilemem. Ben en başta, sadece bir yıllık alındı diye imza atmıştım, şimdi yaptırmıyorum deme hakkın var tabi, her yıl yaptırıcam dememişsin.

Özetle, banka ticari bir kuruluş. Amacı kar etmek, bu çok açık. Modern, yasal tefeci de diyebilirsiniz. Önceden fiyat belirlenir, faiz belirlenir, masraflar belirlenir. Kabul edersin ya da etmezsin. Ne yapacaksın, hayat böyle. Ben de bir mağazaya gittiğimde, alacağım şeyin fiyatı neyse onu veriyorum. uzun süreli, üyelik türü bir durumla karşı karşıyaysam koşulları kabul edip, etmeme şansım var. Genelde benim isteğime göre kimse sözleşme değiştirmez.

Bir önceki mesajımda yazdım. Konut kredim var. Kendi bankamdan almadım, yasa gereği alamam zaten. Bankaları araştırdım, en iyi fiyatı vereni seçtim. Tüm masraflar bana söylendi, sigorta söylendi. Ancak, ileriye dönük bir talimat vermedim sigortalar için, masraflar da sözleşmede yazmıyor. Benim için fark etmez, ben bu şekilde tamam dedim, ödeyeceğim dedim ödüyorum. İtiraz edip mahkemeye gitsem, bazı masrafları geri alabilirim belki, ancak bu durum yasal olarak doğru olsa da etik değil. Sözleşmede yazmıyor diye uyanıklık yapıp mahkemeye gitmem, hak aramak olmaz, benim düşünce tarzım bu. Ha, bana önceden söylenmemiş bir şey alınırsa hakkımı ararım önce kredi aldığım şube ile görüşüp. Size söylenmemiş bir masraf alındıysa, gidin hakkınızı arayın sonuna kadar.

Kredi çektiğinde ev teknik olarak bankanındır ipotek fek edilene kadar. Kredi ile ilgili 2 ay gecikmede, banka yasal yollara başvurup, yasal yollardan evi satabilir. Evin tapusu senin üzerinedir doğru, evi satabilirsin de, ama ipotekli evi kim alır? Banka için yine farketmez, kredi ödenmediğinde (2 ay), banka gerekli yasal yollara başvurur ve o evi satar. Bu durumda kredi borcu bitene kadar ev kimindir, isteyen istediği kararı versin.

Son bir şey daha, ülkede yasaların düzgün olduğunu, iyi işlediğini düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Çarpıklık ve eksiklikten dolayı, geriye dönük hak arama işine geldiğinden, şimdilik iyi senin için. Umarım eksik ve hatalı tarafları seni zarara uğratmaz.

Yarın %2 erken kapama masrafı, yeniden yapılandırmada da var mı diye bakacağım. Onun dışında verebileceğim ekstra bilgi yok, anlayan anlar, anlamamakta ısrarlı olanlar beni aşar.

Patronla anlaşamadığımız bir konu var. Daha adını yazamayan, imza atamayan adamları potansiyel müşteri gibi görüyorlar, kredi kartı veriyorlar, internet bankacılığı veriyorlar, çek karnesi bile veriyorlar. Buna karşıyım ben. Müşteri bilinçli olacak, çağımızın gereği bu.Ne yaptığını bilmeyen adamı uçuruma sürükler bu sistem. Yasalar önce bunları çözsün. 1500 TL maaşı olan adamın 4 kredi kartı olmasın. Hem banka, hem alan adam suçlu burda. Ben etik olarak, 2 kredi kartı olan adam kart istesin vermem, vicdanen vermemem lazım, etik olarak vermemem lazım. Aynı zamanda, sözünde durmayan, dansöz adamı da bankadan içeri sokmam, burası da kesin. Kendisine söylenmiş masrafı önce kabul etmiş, ama yasal boşluklardan, yasaların eksikliği ve yanlış uygulanmasından fırsat budur diyip dansözlük yapan adamı da bankadan içeri sokmam. Hiç bir yasa da bu adam buraya girecek, ona ürün vermek zorundasın diyemez bana. Patron der, onun da her zaman her şeyden haberi olmuyor neyse ki.

yasadaki boşluklardan kanunların eksikliğinden ve "etik" olayından bahsediyosun
    benim emrimde bir avukat ordusu yok. ben bir vatandaşım

etik den bahsedecek son yer sanırım banka olmalı çünki okadar imzalı belge aldıktan sonra etiğe gerek kalmaz

okadar mahkeme kararı var bankalar şuçlu bulunmuş millet kart aidatınıda ipotek fekki ücretini geri almış sen neyi hala savunmaya çalışıyorsun ?
    senin etik anlayışın v.s yargı kararlarından daha mı bağlayıcı ? bağlayıcılığı yok sizin tabiriniz le teknik olarak yasal dayanak yok boş kağıt parçası

bana gelince kredi çekerken bana bütünn masraflar peşin ödendiği bundan sonra kredi harici herhangi bir ek ödeme yapmayacağım banka tarafından bana söylediği halde böyle bir borç çıkardılar. evt müşteri de olduğu gibi bankada kıvırmayacak.. birde teknik olarak ev bankanındır sözü pek etik değil kanımca
    ben tekniğe bakmıyorum tapuya gittiğimde tapuda benim adım geçiyomu evt. bankaya bir borcum var ödemessem evimi satacağını biliyorum ona göre davranıyorum.

önüne gelene kredi kartı veriyorlar evt. bu bankanın ve kredi ye onay veren sözüm ona işin ehli kişinin beceriksizliği diye düşünüyorum yoldan geçenimi alıyorlar buralara anlamadım. vatandaş hesap kitap kıvırabilse zaten bankalarda kredilerde uğraşmaz.

2-3 mesajındada müşterileri aşalayıcı hakir görücü bir tavrın var kredi kartı kullanmayı imza atmayı bilmiyor diyosun

unutma sen onlara HİZMET için ordasın gülümse o nedenle

birde alıntı yaparken script te [ quote] [ /quote] kapanışta slash koyuyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdar1457 -- 8 Şubat 2012; 20:41:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: harunresitz

Ben de tam olarak ne zaman yapılandırdığımı bilmiyorum ve ilave olarak yapılandırma esnasında ödemiş olduğum paranın makbuzu yok. Bu haldeyken bir şey yapılabilir mi acaba?

bugün konut kredisini kapattım ve bendede makbuz yoktu istedim güzellikle verdiler.
  • Arkadaşlar bırakın şu sömürücü düzenin savunuculuğunu yapanlarla didişmeyi de şu yapılandırma paralarını nasıl geri alacağız onu tartışalım.Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor onun muhabbetini yapalım bence.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.