Şimdi Ara

Karasal TV Anteni nasıl yapılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
71.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    tüplü TV mi tamir etmemim (!) ardından
    televizyona bir de karasal anten yaptım. Şimdi izliyorum. Kanal sayısını 3 den 15 e kadar çıkaracak şekilde anteni geliştirdim. Bunu biraz daha geliştirmek ve yayınları cam gibi yapmak niyetindeyim. (Hazır anten al vs. demeyin. Zaten uydu alıcısı alacağım. Önemli olan teoriyi öğrenmek)

1- TVnin arkasına coax kablo taktım. 3 kanal geldi
    2- Coax kablonun diğer ucuna kola tenekesini 2 ye kesip Canlı ve toprak uca yarım kola kutularını taktım. 5-6 kanala çıktı.
    3- Kola kutularına 5-10 tane değişik uzunlukta kablolar kesip ekledim. Kanal sayısı epey arttı. 15 civarına geldi. Çoğu kanal da epey izlenebilir düzeye geldi.
    Ancak burada çıkan problem yansımalardan faz kaymalarından vs. çok etkilenme oldu. Yayın cam gibi duruyor ancak arkadan yayının kaymış hali gölge olarak çıkıyordu.
    4- Buraya kadar yaptıklarımın hepsini kaldırdım. 2 cm çapında 30 cm boyunda boru şeklinde 2 tane alimünyum folyo sardım. Bu 2 silindirik folyoyu birbirine ters şekilde bakacak şekilde yatay olarak koydum. Coax kabloyla TV ye bağladım.

Aşağıdaki şekile benzedi. Sadece silindirler folyodan yapılmış.

Gölge sorunu ortadan kalktı. Kanal sayısı 15 gibi. Ancak bazı kanallar acayip bozuk gözüküyor. Ses düzeyi azaldı.

Şimdi soruma gelecek olursam. Neden içi boş 2 silindir anten görevi görüyor. İçi boş olmasının önemi ne ?
    Bu anteni geliştirmek için ne yapılabilir?

• Yukarıda şeklini verdiğim "dipole antenna" yı biraz daha geliştirdim. Okulda da bu anteni ufak bir telsiz çalışması olarak kullanmıştım, nasıl yapılacağını az da olsa biliyordum.

Neyse UHF bandı yaklaşık 450 mhz ile 850 MHz arası. Ben 600 MHZ ortalama olarak aldım. 300 000 000 m/s ise ışık hızı. Yani dalga boyu 50 cm (600 MHz sinyal için). Her bir anten kanadı 12,5 cm olmalı.

Böylece 2 tane 12,5 cm uzunluğunda silindirik iletken hazırladım. Bu silindiriğin çapı da yaklaşık 0.75 cm.
    2 tane kağıdı sarıp üzerlerini alimunyum folyo ile kapladım. Daha sonra bu 2 içi bos silindiri, tekrar gazeteden yaptığım daha ince silindire geçirdim. Yani uzun bir sopanın 2 tarafına alimunyum folyo sarmış gibi oldum. Bu yapı ile 2 silindirik aliminyum folyo arasındaki mesafeyi de ayarlayabiliyorum. Yaklaşık boşluk 1 cm civarında.

Bu yapı ile gayet iyi bir çekim elde ettim.

İnternnette yaptığım arama sonucunda reflektör yapısına denk geldim. Manyetik dersi de şak diye kafamda belirdi. İletken yüzeyler manyetik dalgaları aynen yansıtıyor.
    Yaptığım dipole antene yaklaşık 12,5 cm uzağa (parallel olarak) yine silindirik bir alimunyum folyo koydum. ÇEkim gücü daha da arttı.

İnternette yaptığım aramalarda şuna rastladım. Dipole anten en basit en eski antenlerden biriymiş. Daha gelişmiş, daha iyi kazancı olan bir anten için daha farklı bir yapı kullanmak gerekiyor. "Yagi antenna" ise kafama yatan anten yapısı. Zaman bulursam yapabilirim. Ancak uydu alıcı alırsam bu iş yatar.

En azından dağ bayıra gittiğimizde nasıl basit bir anten yapılacağını öğrenmiş oldum.
    Bu yapıyı sadece televizyon için değil, kablosuz modemler vs. için de kullanabilirim. Ancak bu cihazlarda frekans çok yüksek olduğu için en ufak bir kablo yüksek gürültüye neden olabilir.

• Karasal anten ile TV seyreden hala kaldı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HITM@N

Yukarıda şeklini verdiğim "dipole antenna" yı biraz daha geliştirdim. Okulda da bu anteni ufak bir telsiz çalışması olarak kullanmıştım, nasıl yapılacağını az da olsa biliyordum.

Neyse UHF bandı yaklaşık 450 mhz ile 850 MHz arası. Ben 600 MHZ ortalama olarak aldım. 300 000 000 m/s ise ışık hızı. Yani dalga boyu 50 cm (600 MHz sinyal için). Her bir anten kanadı 12,5 cm olmalı.

Böylece 2 tane 12,5 cm uzunluğunda silindirik iletken hazırladım. Bu silindiriğin çapı da yaklaşık 0.75 cm.
    2 tane kağıdı sarıp üzerlerini alimunyum folyo ile kapladım. Daha sonra bu 2 içi bos silindiri, tekrar gazeteden yaptığım daha ince silindire geçirdim. Yani uzun bir sopanın 2 tarafına alimunyum folyo sarmış gibi oldum. Bu yapı ile 2 silindirik aliminyum folyo arasındaki mesafeyi de ayarlayabiliyorum. Yaklaşık boşluk 1 cm civarında.

Bu yapı ile gayet iyi bir çekim elde ettim.

İnternnette yaptığım arama sonucunda reflektör yapısına denk geldim. Manyetik dersi de şak diye kafamda belirdi. İletken yüzeyler manyetik dalgaları aynen yansıtıyor.
    Yaptığım dipole antene yaklaşık 12,5 cm uzağa (parallel olarak) yine silindirik bir alimunyum folyo koydum. ÇEkim gücü daha da arttı.

İnternette yaptığım aramalarda şuna rastladım. Dipole anten en basit en eski antenlerden biriymiş. Daha gelişmiş, daha iyi kazancı olan bir anten için daha farklı bir yapı kullanmak gerekiyor. "Yagi antenna" ise kafama yatan anten yapısı. Zaman bulursam yapabilirim. Ancak uydu alıcı alırsam bu iş yatar.

En azından dağ bayıra gittiğimizde nasıl basit bir anten yapılacağını öğrenmiş oldum.
    Bu yapıyı sadece televizyon için değil, kablosuz modemler vs. için de kullanabilirim. Ancak bu cihazlarda frekans çok yüksek olduğu için en ufak bir kablo yüksek gürültüye neden olabilir.

vericiye olan uzaklığıa ve antenin vericiyi ne kadar sağlıklı görebildiğine bağlı olarak bulunacak olan kanalların ve yayının kalitesi olacaktır,

• Uydu alıcı aldım. Ancak tüplü TV nin anten girişi dışında başka girişi yok. Uydu alıcının da anten çıkışı yok.
    Scart dan antene dönüştürücü dandik bir alet var. Onu kullanıyorum ancak uydu alıcıdan gelen yayın karasal yayından kötü

Bana led tv aldırcak bu televizyon yav.
  • hocam okuldan bir proje ödevi verdiler yardımcı olabilirsen sevinirim? bir yönlendirici anten tasarlayıp optimizasyonunu yapmamızı istiyorlar. bu konu hakkında bilgi döküman nerde bulabilrim yardımcı olabilirmisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: command_4

Karasal anten ile TV seyreden hala kaldı mı?

2011 de sormuş arkadaş bende şimdi cevap vereyim

evet ben hala kullanıyorum

küçük bir televizyonum var, bir tane uhf anten yaptım birde yükseltici 25 civari kanalı net çekiyor

ama ne yazıkki 1 yada 2 yıl içerisinde dijital yayına geçilecek sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whisper81 -- 17 Ekim 2013; 16:09:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *Soldierblood*

quote:

Orijinalden alıntı: command_4

Karasal anten ile TV seyreden hala kaldı mı?

2011 de sormuş arkadaş bende şimdi cevap vereyim

evet ben hala kullanıyorum

küçük bir televizyonum var, bir tane uhf anten yaptım birde yükseltici 25 civari kanalı net çekiyor

ama ne yazıkki 1 yada 2 yıl içerisinde dijital yayına geçilecek sanırım

Kullanmak tamamen kişisel bir durumdu,r ben iki tane birden kullanıyorum iş yerinde yetiyorda artıyor bile ne olacak şimdi,karasal antenli kullandığımız çin sınıftamı kaldık yani,

• Bende tv de yok çünkü yeni ev kurmaya çalışıyorum para yok. Usb tv kartı var eski tip. Onu uyduya bağlayayım dedim beceremedim. Dönüştürücü varmış. Uydudan çıkan scartı eski antene çeviriyormuş. Yükseltici gibi bir şey, 20 liraya yakın fiyatı var. Alsam görüntü nasıl olur acaba bilgi vermeniz mümkün mü?

Usb'den çalışan uydu alıcılar verimli değilmiş o nedenle uğraşıyorum.
  • mehmetizmir2 M kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim dostum. Tv alacam ama 37 ekran değil olmuşken 300-400 liralık lcd amayı düşünüyorum ama en az 3 ay sonra. O güne kadar da sepet anten alırım. Uydu alıcı kablom var çanak da benden öncekinden kalmış

borçlu olmak çok kötü bir şeymiş eskiden ufak tefek borç olurdu ama takmazdım şimdikiler büyük tabi çok daha büyük borçları olanlar da var o nedenle borcun bitmesi için her şeyi en az masrafla halletmeye çalışıyorum
    evde ustanın yapması gereken bir kaç işi ben yaptım biraz riskliydi ama neyse
  • arkadaş tüplü tv ve kılçık antanlerle 15-20 kanal bir zamanların vazgeçilmeziydi. UHF den ince arama yaptığın zaman yeni bulduğun kanal insanı çok sevindirirdi şahsen ben çok sevinirdim.

Emektar kıçlık anten evin balkonunda yaklaşık 7-8 yıl görevini yaptı yükselticilere su girerdi çalışmazdı o karda kışta antenin yanına çıkıp o yükselticiyi değiştirmek ln ahh ulan ahh ne günlerdi yaa

• quote:

Orijinalden alıntı: HITM@N

Merhaba arkadaşlar,
    tüplü TV mi tamir etmemim (!) ardından
    televizyona bir de karasal anten yaptım. Şimdi izliyorum. Kanal sayısını 3 den 15 e kadar çıkaracak şekilde anteni geliştirdim. Bunu biraz daha geliştirmek ve yayınları cam gibi yapmak niyetindeyim. (Hazır anten al vs. demeyin. Zaten uydu alıcısı alacağım. Önemli olan teoriyi öğrenmek)

1- TVnin arkasına coax kablo taktım. 3 kanal geldi
    2- Coax kablonun diğer ucuna kola tenekesini 2 ye kesip Canlı ve toprak uca yarım kola kutularını taktım. 5-6 kanala çıktı.
    3- Kola kutularına 5-10 tane değişik uzunlukta kablolar kesip ekledim. Kanal sayısı epey arttı. 15 civarına geldi. Çoğu kanal da epey izlenebilir düzeye geldi.
    Ancak burada çıkan problem yansımalardan faz kaymalarından vs. çok etkilenme oldu. Yayın cam gibi duruyor ancak arkadan yayının kaymış hali gölge olarak çıkıyordu.
    4- Buraya kadar yaptıklarımın hepsini kaldırdım. 2 cm çapında 30 cm boyunda boru şeklinde 2 tane alimünyum folyo sardım. Bu 2 silindirik folyoyu birbirine ters şekilde bakacak şekilde yatay olarak koydum. Coax kabloyla TV ye bağladım.

Aşağıdaki şekile benzedi. Sadece silindirler folyodan yapılmış.

Gölge sorunu ortadan kalktı. Kanal sayısı 15 gibi. Ancak bazı kanallar acayip bozuk gözüküyor. Ses düzeyi azaldı.

Şimdi soruma gelecek olursam. Neden içi boş 2 silindir anten görevi görüyor. İçi boş olmasının önemi ne ?
    Bu anteni geliştirmek için ne yapılabilir?

kardeş bu anteni bir telsiz anteni gibi nasıl yapabilirim ?

• bırakın yaww bu eski teknolojiyi yeni sistemlere yönelin
  • Arkadaslar hic ugrasmayin boyle isteyen ugrasin tabikide benim cozum yolum su
    37 ekran tuplu tv ye kalemin ucunu dayadim en yakin zamanda ss atarim. Yaklasik 10 15 kanal full hd izliyebiliyorum diyebilirim. :) kursun kalem ucu tum isinizi goruyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaslar hic ugrasmayin boyle isteyen ugrasin tabikide benim cozum yolum su
    37 ekran tuplu tv ye kalemin ucunu dayadim en yakin zamanda ss atarim. Yaklasik 10 15 kanal full hd izliyebiliyorum diyebilirim. :) kursun kalem ucu tum isinizi goruyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: exotic.

Arkadaslar hic ugrasmayin boyle isteyen ugrasin tabikide benim cozum yolum su

HD?
  • qlkn Q kullanıcısına yanıt
    Ekran kucuk oldugu icin oyle gozukuyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.