- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Bireysel Emeklilik KANDIRMACASI !
Bu konudaki kullanıcılar:
 
140
Cevap
10
Favori
34975
Tıklama
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Nisan 2011; 17:37:32 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Tezel, 1980'li yıllarda Hayat Sigortası faciasını yaşatanların bugün de halkın karşısına Bireysel Emeklilik aldatmacası ile çıktığını söyledi. Ali Tezel, Bireysel Emeklilik'te nasıl yanıltıldığını anlattı.

Ali Tezel'in, Bireysel Emeklilik poliçesi ödeyenlere ve bu işe girmeyi düşünenlere önemli uyarıları var;

- Benim merak ettiğim şu: Bireysel Emeklilik dediğimizde, Batı’daki özendiğimiz anlamdaki Bireysel Emeklilik anlaşılıyor mu? Onlarda nasıl, bizde nasıl?

- Bizde, değişik büyüklüklerde 11 Bireysel Emeklilik şirketi var. Bu 11’inin hiçbirinin içinde, Hazine’ye sunulmuş ve Hazine tarafından onaylanmış Bireysel Emeklilik sigorta poliçesi yok.

- Ne demek bu?

- Yani ülkemizde, Bireysel Emeklilik şirketleri var, fakat "Bireysel Emeklilik Sigortası" yok demektir.

- Siz Bireysel Emeklilik yaptırdığını düşünenlerin aldatıldığını söylüyorsunuz o zaman.

- Aynen öyle. Bireysel Emeklilik yaptıranlara gerçek ve doğru bilgiler verilmiyor. Sadece şirketlerin istediği bilgiler paylaşılıyor. Bireysel Emeklilik adı altında poliçe alanların ellerinde de buna ilişkin en ufak bir bilgilendirme yok. Şöyle ifade edeyim; şu anda ülkemizde "Bireysel Emeklilik sistemi" yok, "bireysel yatırım danışmanlığı sistemi" var.

- İkisi arasındaki fark ne?

- Şöyle; diyelim ki biz her ay bir kenara 100 TL para ayırıyor olalım. Bunu gidip vadeli mevduatta değerlendirebiliriz, Hazine bonosunda değerlendirebiliriz, dövizde değerlendirebiliriz. Ya da altın, hisse senedi gibi farklı alanlarda değerlendirebiliriz.

Bireysel Emeklilik şirketlerine yatırırsak bu parayı onlar diyorlar ki “Siz bu parayı nerelerde değerlendirmek istiyorsanız biz sizin adınıza oralarda değerlendirelim.25 lirasına hisse senedi alalım, 25 lirasına altın alalım, 25 lirasına Hazine bonosu alalım, 25 lirasına döviz alalım..." Böyle sepetler oluşturuyorlar.

Sizin 10 yıl boyunca her ay buraya 100 TL para yatırmanız lazım. 56 yaşına geldiğimizde Bireysel Emeklilik şirketi bana şunu söylüyor:

“Ey Ali Tezel sen 10 yıl boyunca para yatırdın. 56 yaşına geldin. Şu anda 15 bin TL ana paran var. Bunun 15 bin TL de neması oldu. Toplam 30 bin TL paran var. Bu 30 bin TL paranı al git. Veya ayda 1000 TL 1000 TL vereyim 30 ay sonra git. Ayda 500 TL 500 TL vereyim 60 ay sonra git. Veya 15 bin 15 bin vereyim 2 ay sonra git.”

Yani benim adıma para biriktiriyor, benim adıma yatırım araçlarında değerlendiriyor, sonra da ben 56 yaşına geldiğimde de bu parayı bana iade etmeyi taahhüt ediyor.

HAYAT SİGORTASI FACİSASININ BAŞKA TÜRÜ

- Bir dönem Hayat Sigortaları vardı. Facia ile sonuçlandı. Bu da ona yakın bir şey o zaman.

- Evet, bir zamanlar bahsettiğiniz Hayat Sigortası vardı. 1984 yılında başlamıştı, 2004’te de Bireysel Emeklilik sistemi ile birlikte de sona erdi. O zaman da halkı kandırdılar. ‘84’te başlayan Hayat Sigortası’nın adı aslında ölüm sigortasıdır. İşin özü bildiğiniz gibi, sigorta yaptıran kişi öldüğünde poliçede adı yazılı olanlara para verirler.

Siz ömrünüz için bir değer biçersiniz. Diyelim ki 1 milyon lira belirlediniz. Bu belirlediğiniz rakama göre de aylık ne ödemeniz gerektiği belli olur. Ya da siz ayda bir rakam belirlersiniz, ona göre size belli bir sigorta poliçe bedeli ortaya çıkarırlar.

Hayat sigortasında şöyle bir şey vardı. Eğer kişi 11 yıl sonra ölmezse, Birikmiş paranın yüzde 35’i kişinin kendisine iade edilirdi.

Bunu emeklilik diye sundular. Köy köy dolaşıp anlattılar. İnsanlara Hayat Sigortası sattılar. Ne var ki aradan 11 yıl geçince verdikleri paralar, posta pullarına bile yetmedi.

Ben 1984 yılında hatırlıyorum. Geldiklerinde şunu söyleşlerdi. O tarihte 50 bin lira maaş alan bir memura, “Her ay siz 1000 lira maaş ödeyin, biz size 11 yıl sonra 500 bin lira para vereceğiz” dediler.

Gerçekten 1995 yılında 500 bin lira parayı verdiler. Ama o 500 bin liraya o dönemde sadece bir paket Marlboro sigarası alınabiliyordu. Yani ödedikleri para uçup gitmişti. Sigortalılara şunu dediler. “Sana birikimlerini aylık olarak ödeyeceğiz ama göndereceğimiz aylık posta parasına yetmiyor. Onun için size şu kadar para ödeyelim” dediler.

http://www.haber7.com/h...Emeklilik-aldatmaca.php

bireysel emeklilik sistemine girip kandırıldığını düşünen biri olarak bu sisteme hiç bulaşmayın derim.
biraz araştırma yapınca bu sistemin aslında "emeklilik" ile uzaktan yakında sağından solundan hiçbir alakasının olmadığını görürsünüz. ne kendinizin ne de ailenizin sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı gibi ne de siz öldüğünüzde eşinize çocuklarınıza maaş da bağlanmıyor, bu sisteme yatırdığınız para ve neması 56 yaşında ne kadar birikmiş ise o kadarını veriyor sonra eyvallah kardeşim güle güle diyor.
yani "emeklilik" kelimesinin "e" siyle bile alakalı olmayan bir sistem.

üstelik kandırıldığınızı anlayıp paranızı geri isteyince de saçma bir şekilde anapara+kazancınız üzerinden %15 vergi kesmeye çalışıyorlar. halbuki mantıklı olan geliriniz olan tutardan vergi kesilmesi gerekirken sizin yatırdığınız ANAPARA'nız üzerinden de vergi kesmeye çalışıp resmen dolandırıcılık yapmaya çalışıyorlar..
ayrıca bu sistemdeki fonların içinde faiz kelimesi olmamasına rağmen hepsinin içinde FAİZ geliri de var, yani inananlar yönünden de oldukça yanlış bir sistem.

siz siz olun bu sisteme asla bulaşmayın, ha ben para biriktiremiyorum her ay beni biri arayıp "neden bu ay para yatırmadın" diyen bir banka istiyorsanız sadece paranızı sizin adınıza birilerinin paranızı yönlendirmesini istiyorsanız katılın, ama emekli olacağım hayali ile asla bu sisteme bulaşmayın..


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 1 Nisan 2011; 17:40:02 >


2416 Mesaj
1 Nisan 2011; 17:50:33 

Emekliligin kendisi zaten bir yatirimdir, bunun ozelle genelle ilgisi yok. Saglik sigortasi emekliliginize dahil degilse emeklilik harcini biraz daha arttirip saglik sigortasini da eklersiniz bu kadar basit. Sonucta bunlari yapanlar ozel bankalar. Devletin sosyal politikalarini degistirecek halleri yok. Ancak para alip verirler. Bence son derece gereksiz bir yazi olmus. Isine gelen yaptirir, isine gelmeyen yaptirmaz. Uzak durmak icin bir sebep goremiyorum...
_____________________________

Smile... Tomorrow will be worse.


 
1671 Mesaj
1 Nisan 2011; 17:51:20 

Bende birkaç sigorta şirketyle görüşmüştüm.Beni bünyelerinde çalıştırmak istemizşlerdi.sonradan anladım ki eğitim öenmli değil, önemli olan ağzın iyi laf yapsın ve sülük gibi adamın peşini bırakma.İşin nasıl işlediğini öğrenince vazgeçmiştim.
_____________________________

Para adaleti satın alır, parasızlıksa suçu.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Nisan 2011; 18:15:51 


quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Emekliligin kendisi zaten bir yatirimdir, bunun ozelle genelle ilgisi yok. Saglik sigortasi emekliliginize dahil degilse emeklilik harcini biraz daha arttirip saglik sigortasini da eklersiniz bu kadar basit.sen ne kadar prim tutarını arttırsan da bireysel emeklilik sisteminde sağlık sigortası diye bir şey yok, sen her ay 50tl de ödesen 5.000tl de ödesen bireysel emeklilik sisteminden sözde emekli olursan sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorsun, oysa ssk, bağ-kur ve emekli sandığı hazineden poliçeli sosyal güvenlik kurumlarıdır ama bireysel emeklilik sisteminde bu tür sosyal güvenlik kurumlarından emeklilikle bir benzer durumu sözkonusu değil.

sen herhalde özel sağlık sigortasından bahsetmeye çalıştın, senin bahsettiğin özel sağlık sigortası ile bireysel emeklilik sisteminin bir alakası yok, ikisi farklı sigortalar.

quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Sonucta bunlari yapanlar ozel bankalar. Devletin sosyal politikalarini degistirecek halleri yok. Ancak para alip verirler. Bence son derece gereksiz bir yazi olmus. Isine gelen yaptirir, isine gelmeyen yaptirmaz. Uzak durmak icin bir sebep goremiyorum...


sen uzak durma istersen, ben seni uyarayım da sonra girince çıkmak istersen seni nasıl yontulmuş tavuğa çeviriyorlar gör. ayrıca haberin tamamını linkten okursan hayat sigortasından hiçbir farkı yok sadece isim değişmiş hali, linki gir oku hayat sigortası yaptırıp zamanı gelince o parayla bir paket marlboro ancak alıyorlar.

bende zaten işine gelen "ben para biriktiremiyorum veya ben paramı nerede yatıracağımdan bi haberim bankaya koyayım onlar değerlendirsin" diyenler yaptırsın dedim ama buradan emekli olunca sağlık hizmetlerinden veya ömür boyu bir emekli aylığı almayı beklemesinler dedim.

ben bu sisteme malesef bulaştım ve ayrılmak istiyorum, bana ANAPARA + KAZANCIM üzerinden yüzde 15 vergi keseceklerini söylediler, yani ben ayrılınca da zarar etmiş olacağım..böyle bir saçmalık yok, benim anaparamdan vergi alınması diye bir şey mantıken sözkonusu olamaz en fazla kazancım ne kadar ise devlet o kazancın vergisini kesebilir ama bireysel emeklilik sisteminden devlet de tefecilik yapmaya çalıştığı için benim anaparama da sulanıyor..
bunların biri şirket değil ki devlet de şirket olmuş..

ayrıca yüzde 15 vergiyi 10 seneden önce çıkarsan kesiliyor, 10 seneden sonra çıkarsan da yüzde 10 vergi kesiliyor (anapara+kazancın), böylece sistemden çıkarsan kardan çok zararın oluyor, 56 yaşına gelince de sana verdikleri parayla 1 paket marlboro alırsan dua et..

durum bu kadar açık, isteyen bu sisteme girsin kendi paraları ama ben asla tavsiye etmiyorum bu sisteme asla bulaşmayın.
2416 Mesaj
1 Nisan 2011; 18:30:23 

@soho, benden farkli bir sey soylemiyorsunuz. Diyorum ki zaten ozel emeklilik acentalari saglik sigortasi hizmeti verdiklerini iddia etmiyorlar, saglik sigortasini ayri pazarliyorlar. Aylik bir miktar daha para vererek hem emeklilik hem saglik sigortasi yaptirabilirsiniz. Bunu bir kandirmacaymis gibi gostermenin anlami yok.

Dedigim gibi bu isi yapanlar bankalar. Yapmaya izinli olduklari tek sey para alip para vermek. Devletin vergilerle sagladigi sosyal imkanlarla bunu karsilastirmak yanlis. Tabii ki bu isten bankalar da kar edecek. Herhangi bir yatirimdan bir farki oldugunu dusunmuyorum. Dolayisiyla getirisine vs. bakarim, eger uygunsa tercih ederim. Eger buna bulasma diyen biri varsa ondan da ayni parayi daha karli nerede degerlendirecegimi sorarim.
_____________________________

Smile... Tomorrow will be worse.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Nisan 2011; 18:45:44 

hocam sen aynı şeyleri konuşuyoruz sanıyorsun ama aynı şeyi konuşmuyoruz..
sen diyorsun ki "aylık bir miktar daha para vererek sağlık sigortası yaptırabilirsiniz"..eee hani bireysel "emeklilik" vardı, nerde emeklilikteki sağlık hizmeti? yok.
ben sağlık sigortasından bahsetmiyorum bireysel emeklilik sisteminden bahsediyorum, sağlık sigortası yaptıran elbette sağlık hizmetinden yararlanır..
bu emeklilik sistemini bankalar "emeklilik" diye vatandaşa sunuyorlar halbuki bu bildiğimiz emeklilik sistemi değil diyorum, kandırılmayın diyorum.

ayrıca bu emeklilik sisteminin zamanında hayat sigortası adı altında yaptırıp madur olan insanları örnek gösteriyorum, hepsi madur, o zamanki adı "hayat sigortası" idi şimdikinin adı "bireysel emeklilik".
bu emeklilik sistemine asla kandırılıp girmeyin çünkü girip de çıkmak isteseniz bile sistem önünüze anapara+kazancınıza yönelik vergi koyup çıkmanızı da zorlaştırıyor..ama ben 3-5 kuruş zarara uğrasam da bu sistemden çıkacağım, ileride enflasyon ile eriyip tüm paramı kaybedeceğime zararın neresinden dönersek kardır diyip çıkacağım hatta dava da açacağım, bu yönde çıkmış emsal mahkeme kararı var.


2728 Mesaj
1 Nisan 2011; 18:51:51 

Bence bu sistemin tek faydası devletin verdiği destektir. Ben her ay 100 tl yatırıyorsam bunun küçük bir yüzdesi devlet tarafından vergiden düşürülüyor. Bu nedenle örneğin aslında cebimden 80 lira çıkıp, 100 lira tasarruf etmiş gibi oluyorum.
_____________________________

Ubi dubium ibi libertas
-
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/82469/FF8A583369094CFE944A6F3BB86D3C97.jpg
Guest
1 Nisan 2011; 18:55:04 


quote:

Orijinalden alıntı: soho

ayrıca bu emeklilik sisteminin zamanında hayat sigortası adı altında yaptırıp madur olan insanları örnek gösteriyorum, hepsi madur, o zamanki adı "hayat sigortası" idi şimdikinin adı "bireysel emeklilik".
bu emeklilik sistemine asla kandırılıp girmeyin çünkü girip de çıkmak isteseniz bile sistem önünüze anapara+kazancınıza yönelik vergi koyup çıkmanızı da zorlaştırıyor..ama ben 3-5 kuruş zarara uğrasam da bu sistemden çıkacağım, ileride enflasyon ile eriyip tüm paramı kaybedeceğime zararın neresinden dönersek kardır diyip çıkacağım hatta dava da açacağım, bu yönde çıkmış emsal mahkeme kararı var.Doğru düşünüyorsunuz. Hayat sigortası vurgunu ile çok büyük kayba uğrayan onlarca kişi bilirim. Enflasyon, birikimlerini sıfırladı. Bankalar yatırdıkları paranın % 10 unu bile vermedi geriye. Yakında yine enflasyonlu günlere geri dönüleceği bence neredeyse kesinlik. Yine aynı hüsran bekliyor sıradan vatandaşı.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Nisan 2011; 19:22:39 

quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Bence bu sistemin tek faydası devletin verdiği destektir. Ben her ay 100 tl yatırıyorsam bunun küçük bir yüzdesi devlet tarafından vergiden düşürülüyor. Bu nedenle örneğin aslında cebimden 80 lira çıkıp, 100 lira tasarruf etmiş gibi oluyorum.


evet devlet bunu destekliyor, çünkü devlete sermaye lazım, para lazım, birilerinin zengin olması birilerini zengin etmesi lazım, bunu da insanları kandırarak hayat sigortasının ismini bireysel emeklilik yaparak yapıyor.
işçi iseniz bireysel emekliliğe ödediğiniz primin %10'u maaşınıza yansıyor, atıyorum her ay 100tl bireysel emeklilik primi ödüyorsanız bu aylık maaşınıza 10tl olarak ilave ediliyor.
ilk bakışta bende bundan memnundum 10tl 10tl dir derdim ama 40 sene sonra paranız pul olacağını düşününce ve ayrılmak istediğinizde %15 lik anapara+kazanç vergisi koyunca verdiklerinin devede bit olduğunu anlıyorsunuz, üzerine bunun emeklilikle HİÇBİR alakasının olmadığını da araştırınca çıkmak istiyorsunuz ve yatırdığınız anapara'dan da oluyorsunuz

ayrıca bu sistemden çıkmayıp 56 yaşını bekleyip emekli olacağınızı sandığınızda da yüksek bir vergi kesintisi yapılıyor,
yani paranız pul oluyor ..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 1 Nisan 2011; 19:26:00 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Nisan 2011; 19:29:11 

Diğer taraftan katılımcıların sistemden ayrılması aşamasında ise;
-10. yıldan önce sistemden ayrılanlara yapılan ödemelerden %15 oranında vergi kesintisi yapılacaktır. (GVK 94/15-a)
- 10 yıldan sonra ancak emeklilik hakkı kazanmadan sistemden ayrılanlara yapılan ödemelerden % 10'luk bir istisna düşüldükten sonra geriye kalan %90'lık kısım üzerinden %10 oranında vergi kesintisi yapılacaktır. (GVK/15-b)
- Emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerden %25 bir istisna düşüldükten sonra geriye kalan %75'lik kısım üzerinden %5 oranında vergi kesintisi yapılacaktır. (GVK/15-c)

http://www.muhasebenet....mindeki%20handikap.html

koyu yaptığım yerde bireysel emeklilik sistemine girip prim ödeyip 56 yaşında sözde! emekli olmayı hakedenden kesilen vergi miktarı belirtilmiş.
daha hala bu saatten sonra bu bireysel emeklilik sistemine girmeyi isteyen varsa bilemem..

ben bulaştım siz bulaşmayın arkadaşlar paranıza yazık.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 1 Nisan 2011; 19:31:24 >


2728 Mesaj
1 Nisan 2011; 20:43:16 

soho,
ben de araştırmadan bulaştım(pazarlayan bankacı bayanın hatrına belki de ) 3. yılım doldu, şu an dördüncü yıldayım.

Konu açılınca biriken hesabıma baktım.
Bu gün itibarı ile durum şöyle:

1. yıl 100 TL x 12 = 1200 TL
2. yıl 111 TL x 12 = 1332 TL
3. yıl 121 TL x 12 = 1452 TL
4. yıl 126 TL x 3 = 378 TL
Toplamda 4362 TL ödemişim, bu paranın yaklaşık 3489 TL'si cebimden çıkmış, 872 TL'sini devlet vergiden düşme yoluyla karşılamış.

Ve şu an için hesabımda 5.473 TL var. Bu gün ayrılmaya kalksam 4652 TL para alacağım.
Aslında çok ta zararlı gibi gelmedi bana...


_____________________________

Ubi dubium ibi libertas
-
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/82469/FF8A583369094CFE944A6F3BB86D3C97.jpg


2416 Mesaj
1 Nisan 2011; 20:55:15 

Kandirilmaktan kastiniz sözlesmeyi okumadan imza atmaksa size katiliyorum vatandaslarimiz imza attiklari sözlesmeleri önce okusunlar. Fakat sistemin kendisinde bir yanlislik göremiyorum.

Dedigim gibi ayda ayni parayi vererek gelecekte daha cok para kazanacagim bir yatirim amaci varsa yaziyi yazanin bunu alternatifi söylemesi lazim. Yoksa uzak durmak icin bir sebep göremiyorum.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Smile... Tomorrow will be worse.


 
2858 Mesaj
1 Nisan 2011; 21:26:20 

Arkadaşlar sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel çok değerli bir uzmandır.
birşey söylüyorsa kulak vermek lazım..
yazılarını takip ederseniz sosyal güvenlik konusundaki gerçekleri bütün çıplaklığı ile öğrenirsiniz.
Guest
2 Nisan 2011; 0:11:28 

Sanırım forumlarda 1980 lerin hayat sigortası furyasını hatırlayan yok. Önce bankerler çıktı ortaya. Yüksek faizler vaad ederek büyük paralar topladılar. Sonra hepsi (tabi topladıkları paralarla birlikte!) battılar. Aynı süreçte bankalar 10 yıllık prim ödeme karşılığı "yüksek emekli maaşı" vaadiyle "hayat sigortaları" pazarlamaya başladılar. İnsanların 1.000 lira maaş aldıkları bir ortamda 10 yıl sonra 5.000 lira aylık maaş vaadiyle çok müşteri buldular. Bir yakınımın aylık ödediği primin bir küçük altın parası olduğunu biliyorum. Bir kaç yıl sonra Türkiye enflasyonla tanıştı. Poliçe süresi tamamlanıp aylık almaya hak kazandıklarında 5.000 lira çerez parası haline gelmişti. Enflasyon gerçeği ile tanışmış/paniklemiş olan insanları bu kez bir yıllık ödeyecekleri prim miktarını toplu ödeyerek sistem dışına ittiler. Yani halkın parasını enflasyonu kullanarak tokatladılar. Yine aynı pilavı yedirmek amacıyla ısıtıyorlar gibi görünüyor.
_____________________________1202 Mesaj
2 Nisan 2011; 0:37:12 


quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Kandirilmaktan kastiniz sözlesmeyi okumadan imza atmaksa size katiliyorum vatandaslarimiz imza attiklari sözlesmeleri önce okusunlar. Fakat sistemin kendisinde bir yanlislik göremiyorum.

Dedigim gibi ayda ayni parayi vererek gelecekte daha cok para kazanacagim bir yatirim amaci varsa yaziyi yazanin bunu alternatifi söylemesi lazim. Yoksa uzak durmak icin bir sebep göremiyorum.

Sistem yanlış değil dediğiniz gibi, mevcut olan şey insanlara farklı bir şeymiş gibi algılatılıyor.
_____________________________

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.
A. Karr

Vizyon500k

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Nisan 2011; 1:51:30 

benim bu sisteme karşı çıkış sebebimi şöyle özetleyeyim o zaman;

1) bireysel emeklilik sistemi hiçbir şekilde adı gibi gerçek anlamda kimseyi emekli yapmıyor,
2) ayrılmak istediğinizde anapara+kazancınız toplamından vergi kesintisi yaparak size veriliyor. ileride bana o para bir şekilde lazım olup çıkmak zorunda kalırsam ben resmen zararda olacağım.

benimde 8 bin TL anaparam var bundan yaklaşık 2bin TL de getirisi olmuş..ben paramı çekmek istersem %15 kesintiyle 8,500TL gibi bir para alacağım şaka gibi..6 yıldır her ay para ödemişim karşılığında 500TL alacağım..zaten 6 yılın eflasyonunu hesaplasan da zarardayım..
ee ben neden bu sisteme girdim o zaman, benim ileride paraya ihtiyacım olmayacağını nerden bileceğim..ben 8 bin TL ile altın alsam köşeydim zaten, simit bile satsam 6 senede 500TL'den fazla kazanırdım.

bu arada bu sistemden çıkmamdaki bir sebep de fonlardaki faiz'dir, o fonlarda hiçbir şekilde faiz geliri veya faiz fonu gibisinden bir şey yazmıyor, inanan insalarda faiz yok diye giriyor, halbuki hepsinde faiz geliri var.


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 2 Nisan 2011; 1:55:54 >


 
308 Mesaj
2 Nisan 2011; 3:42:16 

peki ufak miktarlarda parayı değerlendirmek için ne önerirsiniz? banka işlerinden hiç anlamam.. ayrıca bu banka terimlerini ve yatırım çeşitlerini vs öğrenebileceğim sağlam bir kaynak var mı?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Nisan 2011; 9:41:32 


quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

soho,
ben de araştırmadan bulaştım(pazarlayan bankacı bayanın hatrına belki de ) 3. yılım doldu, şu an dördüncü yıldayım.

Konu açılınca biriken hesabıma baktım.
Bu gün itibarı ile durum şöyle:

1. yıl 100 TL x 12 = 1200 TL
2. yıl 111 TL x 12 = 1332 TL
3. yıl 121 TL x 12 = 1452 TL
4. yıl 126 TL x 3 = 378 TL
Toplamda 4362 TL ödemişim, bu paranın yaklaşık 3489 TL'si cebimden çıkmış, 872 TL'sini devlet vergiden düşme yoluyla karşılamış.

Ve şu an için hesabımda 5.473 TL var. Bu gün ayrılmaya kalksam 4652 TL para alacağım.
Aslında çok ta zararlı gibi gelmedi bana...

2008 Nisan cumhuriyet altını: 260 TL
2009 Nisan Cumhuriyet altını 320 TL
2010 Nisan Cumhuriyet altını 410 TL
2011 Nisan Cumhuriyet altını neredeyse 480 TL


Siz 3 yıldır her ay 1 tane çeyrek altın alıp köşeye atmış olsanız ve bu tefecileri beslemeseniz bugün 36 adet Çeyrek altın+paranız olacaktı...

http://www.altinfiyat.net/2008/04


Ödediğiniz parayla kabaca her ay 1 adet altın alıp köşeye attılar, altın sürekli yükseleceği için üzerinden kalan parayı da size verip altınlara kondular...


21900 Mesaj
3 Nisan 2011; 1:03:28 


quote:

Orijinalden alıntı: holojen patates

peki ufak miktarlarda parayı değerlendirmek için ne önerirsiniz? banka işlerinden hiç anlamam.. ayrıca bu banka terimlerini ve yatırım çeşitlerini vs öğrenebileceğim sağlam bir kaynak var mı?

50.000TL' nin altında ki meblağı altına yatırıp zor günler için bekletmek iyidir.
Üzerinde ki meblağı banka faizine yatırmak gerek.
_____________________________

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...


 
255 Mesaj
11 Nisan 2011; 4:40:05 

12-13 sene döviz birikimli hayat sigortası ödedim,
bi arkadaşın yeğeni kotasını doldursun diye girmiştim,
sonra çıkamadım bi daha üşengeçlikten,
vergi indiriminden bazen yararlandım, bazen değil,
ve en sonunda kafam bozuldu ayrıldım,
vaad ettikleri emekli maaşı (aylık 300 dolar ayda hikaye tabii ki)
ayrılırken muamele de o biçim yani,
tamam, peki o zaman, tarzında
nasıl olsa sömürdükleri kadar sömürdüler 13 yıldır
kesinlikle bulaşmayın,
tasarruf ediyorum zorunlu diyosanız bile boş verin
en azından kendiniz yemiş olursunuz kendi paranızı..
_____________________________119 Mesaj
14 Nisan 2011; 13:17:01 

faize para yatırmak gibi birşey bu.yakınlarımada anlatıyorum yıllardır ama anlamıyorlar .her ay çeyrek yapılsa daha iyi.
_____________________________

istediğini söyleyen, istemediğini işitir.
hayat;siz başka planlar yaparken,başınıza gelendir.


2679 Mesaj
14 Nisan 2011; 19:28:12 

ya simdi tamam ben bu [parayi altina yatirsam buyuk hitimalle 10 yil sonra cok daha karli olucak, ama 10 yil boyunca kim her ay altin alcak, burda irade meselesi sorun oluyor.

Bugun bende gittim iste isbankasina amacim 1000 tl kredi cekip 12 ay boyunca odemekti, maksat para biriktirmek. adamda faiz odiyecegine faiz al diyip, bes onerdi, birinin hesabini gosterdi adam 2004 yilinda 400 tl odemelerle baslamis ara odemeler falan yapmis, suan 60.000 tl odeme yapmis, hesapta 107 milyar parasi vardi, kardan %15 kesintiyle bu adam 1000 milyar para aliyo, simdi 40 milyar iyi para nerdeyse parayi adam 2 ye katlamis. Ama birazda goz boyama gibi geldi bana, bu adam buyuk ihtimal risk almis parasida iyi kazanmis, baska birisi 60 bin yatirip 70 binlede cikabilirdi, bilemedim yahu

benden zorla para alip sonra geri vericek bi sistem varmi kisa vadeli ?
_____________________________ 
153 Mesaj
27 Eylül 2011; 15:54:17 

Bence bireysel emeklilik tamamen kandırmaca.2 ay önce fazla araştırmadan BES hesabı açtırdım. Aylık 300tl ödedim 2 ay.Maaş bordrosunda asgari ücret gözüktüğünden fazla vergi avantajı olmuyor.Sonra Ali Tezel'in bir yazısını okudum.Kendiniz biriktirirseniz daha fazla kazanç elde edersiniz demiş kısaca.Bende BES ten vazgeçip kendim bankaya koyayım parayı dedim.Sözleşme iptali için aradım.624 tl yatırmıştım ,size ancak 89 tl öderiz dediler. Hesapta 624 tl olması gerekirken 560 tl olarak gözüküyormuş.Kendilerine fon işletim ücreti kesmişler.Garanti emeklilikteki bayan zaten ancak 3 sene sonra anaparanız kendi değerine kavuşup fonlar kazandırmaya başlayacak dedi.Yani 3 sene boşuna kar bekleyecekmişiz.

300 tl yıllık ödemeyle 15 sene sonunda sistemden çıkarsam en az 70.000 TL en fazla 106.000 tl alacakmışım.Faizde biriktirsem zaten 89 bin yapıyor.Hemde istediğim zaman kullanabileceğim durumda

Sonuç olarak 624 TL yatırdım 89 tl geri verecekler.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
76 Mesaj
27 Eylül 2011; 18:52:14 

quote:

Orijinalden alıntı: dedekaan

Bence bireysel emeklilik tamamen kandırmaca.2 ay önce fazla araştırmadan BES hesabı açtırdım. Aylık 300tl ödedim 2 ay.Maaş bordrosunda asgari ücret gözüktüğünden fazla vergi avantajı olmuyor.Sonra Ali Tezel'in bir yazısını okudum.Kendiniz biriktirirseniz daha fazla kazanç elde edersiniz demiş kısaca.Bende BES ten vazgeçip kendim bankaya koyayım parayı dedim.Sözleşme iptali için aradım.624 tl yatırmıştım ,size ancak 89 tl öderiz dediler. Hesapta 624 tl olması gerekirken 560 tl olarak gözüküyormuş.Kendilerine fon işletim ücreti kesmişler.Garanti emeklilikteki bayan zaten ancak 3 sene sonra anaparanız kendi değerine kavuşup fonlar kazandırmaya başlayacak dedi.Yani 3 sene boşuna kar bekleyecekmişiz.

300 tl yıllık ödemeyle 15 sene sonunda sistemden çıkarsam en az 70.000 TL en fazla 106.000 tl alacakmışım.Faizde biriktirsem zaten 89 bin yapıyor.Hemde istediğim zaman kullanabileceğim durumda

Sonuç olarak 624 TL yatırdım 89 tl geri verecekler.


parayı çektin mi devam mı ediyorsun. bir de en son yazdığın ödeme hesabında yıllık mı yoksa aylık ödeme mi? bana sankiaylık ödeme gibi geldi.. yıllık ödeme de çok karlı görünüyor gibi ama aylık ödemede ödenen meblağ 54.000 i buluyor 15 senede. yanlış mı hesaplıyorum ne..
_____________________________

A New Life


 
153 Mesaj
28 Eylül 2011; 0:10:14 

2 ay para yatırdım sonra çıkmaya karar verdim.640 tl yatırmıştım,sistemden çıktığım için sadece geriye verecekleri para 89 tl miş.Gerisi 415 tl garanti emeklilik kesiyor.90 tl de devlet kesiyormuş.

Devam etseydim aylık 300 tl ödeme sonucunda 15 sene sonra emeklilik geldiğinde toplu para alırsam elime geçecek minimum para 70 bin tl,maksimum para 106 bin tl.Bu para hepsini çekersem geçerli.Aylık bağlatırsam maksimum parayı %3,5 arttırıp kaç ayda istiyorsanız ona bölüp veriyorlar.3 senede aylık almak istersen 3000 TL aylık veriyorlar gibi.

Düşünün yani ; fonlar örnek olarak yıllık yüzde 8 getiriyor.Bizim paramızı fonda değerlendirdikleri için %4 yada%5 fon işletim ücreti kesiyorlar ,kalan size % 4 yada 5 getiri oluyor.Fakat bankaya vadeli verseniz aynı paraları en kötü %7,5 alacaksınız.

Sonuçta ben 2 ayda 510 tl kaybettim.Sistemi tamamen sömürmek üstüne kurmuşlar
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Kasım 2011; 13:24:19 

konuyu açtığım tarihlerde bireysel emeklilik hesabımı kapattırmış ve tüm paramı çekmiştim..üstelik benim ana param'dan vergi kesme şantajlarına, zulümlerine ve hırsızlıklarına rağmen..
o günden başlayarak birikimimi başka bir yatırım aracında değerlendirdim ve şu an birikimimin yarısı kadar kazancım var..üstelik istediğim anda başka bir yatırım aracını tercih edebilirm hiçbir vergi kesintisi olmadan.. özgürce başka bir yatırım aracına da yatırabilirim..başkalarının cebini dolduracağıma tamamen kendi cebimi dolduruyorum, herkese bu sömürü sisteminden çıkmayı tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 28 Kasım 2011; 13:26:30 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.


690 Mesaj
28 Kasım 2011; 14:08:52 

insanlar iradelerini kullanarak para biriktirebilseler ve bunu en basitinden likit fonlara yatırsalar daha yüksek bir getirisi olur zaten.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Kasım 2011; 14:40:55 

sakın girmeyin...bende para kaptırdım...10 yıldan evvel çıkmak isterseniz müthiş para kesiyorlar...10 yıldan sonra da bizim menfaatimizi bir şey yapacakalrını sanmıyorum


özetle girmeyin giydirmeyin. uzak durun BES'ten

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Kasım 2011; 14:57:44 

bireysel emeklilik kandırmacasında 6 senede kazandığımı farklı bir yatırım aracında 3-4 ayda kazandım..8. ayda da ana paramın yarısına yaklaşık gibi bir miktar da kar elde ettim..üstelik dilediğim başka bir yatırım aracına geçersem de ana paramdan vergi kesilmesi gibi ALENEN bir hırsızlıkla soygunla da karşılaşmayacağım..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Kasım 2011; 8:23:01 

beyler yakınlarınıza çevrenizdekileri uyarın...biz yandık onlar yanmasın....


1984 Mesaj
30 Kasım 2011; 0:29:22 

bildiğim kadarıyla besin mantığı para kazanmak değil. zorunlu olarak para biriktirmek. ayrıldığınızda ciddi kesintiler oluyor. bu nedenle sistemden çıkmak istemiyorsunuz. bir kenara para atsanız, mesela altın hesabına aktarsanız, bir şeye ihtiyacınız olduğunda ilk aklınıza o geliyor ve hoop paralar cebe. bu açıdan sistem çok da kötü değil gibi. vergi avantajları da cabası. en büyük sorun kesilen stopajın ana para üzerinden olması. bu hoş değil. ama bununla ilgili açılmış bir dava varmış. emsal teşkil etmekteymiş. yani anapara üzerinden değil gelir üzerinden stopaja tabi oluyormuşsunuz.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 30 Kasım 2011; 0:53:12 >
_____________________________3665 Mesaj
1 Aralık 2011; 23:31:01 

20 yıl önce hayat sigortası yptırmış valide benim adıma haberim yoktu
10 yıl önce duyunca kapattırdım
yatan para ve alınanı hesapladım
........
her ay bir yarım altın yatmış (120 altın yapar)
aldığım para 60 altın gibiydi
düşünün soygunu

siz siz olun inanmayın bu tip soygunculara

_____________________________

Anayasa 26. Madde, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini sağlar, ancak,
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi; bu özgürlükler, ulusal güvenliğin, toprak bütünlüğünün veya kamu emniyetinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın, başkalarının şöhret ve haklarının korunması veya yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması için yasayla sınırlamalara ve yaptırımlara bağlanabilir.


7068 Mesaj
18 Ocak 2012; 16:13:24 

quote:

Orijinalden alıntı: soho

konuyu açtığım tarihlerde bireysel emeklilik hesabımı kapattırmış ve tüm paramı çekmiştim..üstelik benim ana param'dan vergi kesme şantajlarına, zulümlerine ve hırsızlıklarına rağmen..
o günden başlayarak birikimimi başka bir yatırım aracında değerlendirdim ve şu an birikimimin yarısı kadar kazancım var..üstelik istediğim anda başka bir yatırım aracını tercih edebilirm hiçbir vergi kesintisi olmadan.. özgürce başka bir yatırım aracına da yatırabilirim..başkalarının cebini dolduracağıma tamamen kendi cebimi dolduruyorum, herkese bu sömürü sisteminden çıkmayı tavsiye ederim.
arkadaşlar ilgimi çok çekti bende çok araştırdım.
araştırmalarımda en düşük ödeme ile başlayıp en az 10 yıl , enfazla 15 yıl yatırmak avantajlı gibi gördüm.
(en düşük ödeme ile başlamamanın şöyle bir sıkıntısı da var: taksitle ev felan aldınız aylık giderleriniz arttı diyelim, mesela sisteme 75 tl den giriş yapmamıştınızda 200 tlden giriş yapmıştınız, şu anda da 280 tl yatırıyorsunuz, giderleriniz arttığı için aylık ödemelerinizi 75-100 tl ye çekmek istiyorsunuz. malesef giriş miktarınız olan 200 tl nin altında yatıramazsınız diyorlar). )
40-45 yaşında sisteme girip 10-15 yıl aralıksız yatırmak.
veya 20 yaşında sisteme girdiysen her yıl 3-5 ay para yatırıp her yıl 8-9 ay ara vermek de olabilir.
10-15 yıl bütçeni sarsmayacak şekilde 75-100 tl verip emekli olmak tabiki mantıklı. ama çok yanlışlıklar ve aldatmacalar var.
faizli bir sistem olduğu için zaten faiz getirisi ile uğraşan kişi bu işe girmez, daha farklı yoldan değerlendirir.
faizsiz isteyenler ise yeni çıkan ziraat bankasının FAİZSİZ BEREKET BİREYSEL EMEKLİLİK FONU gibi faizsiz fonlara yönlendiriliyor .
bu ise hiç mi hiç kazanç sağlamıyormuş hatta büyük ihtimalle ana para bile eriyormuş.
sistemden çıkmak istediğinde ana parandan %10-15 devlet kesintisi yapılması da zaten herkezin malumu bir yanlış.
bankalar paranı çalıştırarak zaten kar sağlıyorlar , %5-7 gibi yönetim gideri vs düzenli olarak nemalanıyorlar zaten.
düz mantıkla üç kişinin birden kazanç sağlaması beklenemez ikisi kazanıyorsa biriside söğüşlenecektir.
devletin ve bankaların kazanç sağladığı aşikar, peki söğüşlenen kim?!
15 yılda 20000 tl yatırıp vergi avantajlarımla birlikte faizli sistemde 30000-35000 tl olunca kazançlımıyım. kerizmiyim.?!
faizsiz sistemde kazanç zaten sözkonusu değil. vergi avantajınla devlet vergisi ve banka giderleri ancak karşılansa ; el elde baş başta.
10-15 yıldaki enflasyondan doğan kaybını sen düşün.
_____________________________

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

“Ümitvar olunuz! Şu istikbâl-i inkılâbat içerisinde en gür seda İslâm’ın sedası olacaktır”


 
287 Mesaj
19 Ocak 2012; 11:59:23 

Her ay BES'imi de ödüyorum, arttırdığım parayla altında alıyorum. Altın iyi güzel çok kazandırıyor (maaşımdan fazla kar getirdiğide oldu) ama başkalarının da dediği gibi canım çekince bozma şansım var. Yarın kafam bozulsa araba alıcam desem tek tıkla bütün birikimi bozabilirim.

Diyeceğim o dur ki herkes kendi şartlarına göre yatırım aracı belirlemeli. Bu aynı kasko olayına benziyor. 6 yıl arabayı çizdirmeden kullanmışım ama her yıl paşa paşa kasko yaptırmışım. Bu durumda ben keriz miyim yoksa garantici miyim?
_____________________________

Vassago#2203

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Ocak 2012; 12:47:25 

arkadaşların da belirttiği gibi bu sistemin en kötü yanı paraya ihiyacınız olursa (ev,araba almak veya herhangi bir sıkışık zamanınızda) bu sistemden paranızı çekmek istediğinizde sizde %15 vergi kesintisi yapılması..hiç de az bir oran değil..üstelik bu kesinti kendi ANAPARA'nız dahil edilerek yapıldığı için karınız minimum'da oluyor....Allahaşkına böyle bir SOYGUN var mıdır? benim anaparam zaten vergilendirilmiş olan paramdır, bu paradan tekrar vergi kesilmesinin ismi SOYGUN'dur..şunu yazdıkça bile sinirlerim tepeme çıkıyor, göz göre göre insanların sistemden çıkması ŞANTAJ ile engelleniyor, "sistemden çıkma, çıkarsan anaparandan vergi keserim!!" diyor... olaya bakın..insanlar resmen DOLANDIRILIYOR üstelik DEVLET'in çıkardığı YASA tarafından..
ayrıca bu sisteme dini yönden girmek istemeyenler de yine DOLANDIRILIYOR.. sözde FAİZSİZ diye çıkardıkları fonların açıklamasını okuduğunuzda paranız yine VADE'ye konuyor, vade demek FAİZ demektir, buda bir KANDIRMACA..
neresinden baksanız sistem KANDIRMACA üzerine kurulu..burda amaç birilerini zengin etmek, yeni sermaye zenginleri yaratmak, asıl para sahibine ise ZINNIK koklatmak ve asıl mevduat sahibinin olası para ihtiyacından faydalanıp kendisini SOYMAK'tır..


Buna gelen 1 yanıtı gör.


7068 Mesaj
19 Ocak 2012; 13:44:42 

düşündüm düşündüm bes ile kasko hangi noktalardan bağdaştırılabildi çıkaramadım.
6 yıl kaza yapmamakla ne mutlu bize yıllık ortalama 500 tl poliçe ödemişizdir.
her yıl kaza yaptıysak vay halimize 1000 -1500 tl öderiz ve sık kaza yaparsak kara listeye alınırız ve bir müddet sonra kasko bile yapmazlar , yaparlarsa da kaç para fiyat çıkarırlar ALLAH bilir.
_____________________________

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

“Ümitvar olunuz! Şu istikbâl-i inkılâbat içerisinde en gür seda İslâm’ın sedası olacaktır”


3377 Mesaj
19 Ocak 2012; 13:54:16 

quote:

Orijinalden alıntı: soho

arkadaşların da belirttiği gibi bu sistemin en kötü yanı paraya ihiyacınız olursa (ev,araba almak veya herhangi bir sıkışık zamanınızda) bu sistemden paranızı çekmek istediğinizde sizde %15 vergi kesintisi yapılması..hiç de az bir oran değil..üstelik bu kesinti kendi ANAPARA'nız dahil edilerek yapıldığı için karınız minimum'da oluyor....Allahaşkına böyle bir SOYGUN var mıdır? benim anaparam zaten vergilendirilmiş olan paramdır, bu paradan tekrar vergi kesilmesinin ismi SOYGUN'dur..şunu yazdıkça bile sinirlerim tepeme çıkıyor, göz göre göre insanların sistemden çıkması ŞANTAJ ile engelleniyor, "sistemden çıkma, çıkarsan anaparandan vergi keserim!!" diyor... olaya bakın..insanlar resmen DOLANDIRILIYOR üstelik DEVLET'in çıkardığı YASA tarafından..
ayrıca bu sisteme dini yönden girmek istemeyenler de yine DOLANDIRILIYOR.. sözde FAİZSİZ diye çıkardıkları fonların açıklamasını okuduğunuzda paranız yine VADE'ye konuyor, vade demek FAİZ demektir, buda bir KANDIRMACA..
neresinden baksanız sistem KANDIRMACA üzerine kurulu..burda amaç birilerini zengin etmek, yeni sermaye zenginleri yaratmak, asıl para sahibine ise ZINNIK koklatmak ve asıl mevduat sahibinin olası para ihtiyacından faydalanıp kendisini SOYMAK'tır..
devlet garantisi varmıydı bu sigortada? yani şirket battı diyelim. bu durumda emekli olanın parasını devlet ödemeye devam mı edecek? yoksa iştirak payı üzerinden emekliye belli bir miktarda toplu para ödenip "hadi kal sağlıcakla mı denecek" ? ya da emekliliği veren sigorta şirketi diyelim ki buhar oldu. emekliler ve emekliliği bekleyenlerle devlet mi ilgilenecek? bence de bu sistem kimilerini ihya edecek kimilerini de yerin dibine batıracak tarzda kayırıcı bir sistem barındırıyor gibi geliyor. yani en ufak bir pürüzde ZIRNIK koklatmaz. soho ise zınnık demiş, sanırım arsenik koklatmaktan bahsediyor..
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..


 
287 Mesaj
19 Ocak 2012; 14:02:07 

quote:

düşündüm düşündüm bes ile kasko hangi noktalardan bağdaştırılabildi çıkaramadım.
6 yıl kaza yapmamakla ne mutlu bize yıllık ortalama 500 tl poliçe ödemişizdir.
her yıl kaza yaptıysak vay halimize 1000 -1500 tl öderiz ve sık kaza yaparsak kara listeye alınırız ve bir müddet sonra kasko bile yapmazlar , yaparlarsa da kaç para fiyat çıkarırlar ALLAH bilir.


Şöyle ki, kaza yapmadığım halde ödediğim primler boşa giden para'dan başka bir şey değildir. Ancak buna rağmen kasko yaptırmaya devam ediyorum. Bir yandan kendimi enayi gibi hissetsem de "ya bir gün gerekirse" düşüncesi ile kasko yaptırıyorum. Aynı şekilde paramı başka şekillerde değerlendirsem çok daha fazla kar edebileceğimi bile bile BES'e para yatırarak canım çekerse harcayamayacağım, illa harcamak istersem de yüksek bir bedel ödeyeceğim sisteme dahil olarak kendimce geleceğime yatırım yapıyorum.

Bankacılıkla ilgili her sistemde olduğu gibi BES'te de avantajlı olan birey değil kurumlardır. Aynı durum kredi içinde geçerli. 60 ay vadeli kredi çekip 6. ayda "para buldum krediyi kapatayım" derseniz banka size ceza kesiyor.
_____________________________

Vassago#2203

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Ocak 2012; 14:46:38 

quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration


devlet garantisi varmıydı bu sigortada? yani şirket battı diyelim. bu durumda emekli olanın parasını devlet ödemeye devam mı edecek? yoksa iştirak payı üzerinden emekliye belli bir miktarda toplu para ödenip "hadi kal sağlıcakla mı denecek" ? ya da emekliliği veren sigorta şirketi diyelim ki buhar oldu. emekliler ve emekliliği bekleyenlerle devlet mi ilgilenecek? bence de bu sistem kimilerini ihya edecek kimilerini de yerin dibine batıracak tarzda kayırıcı bir sistem barındırıyor gibi geliyor. yani en ufak bir pürüzde ZIRNIK koklatmaz. soho ise zınnık demiş, sanırım arsenik koklatmaktan bahsediyor..

kelimelere takılmayın, anlatılmak istenenlere odaklanmayı deneyin..ben ZINNIK demişsem ve anlaşılmışsa bu benim açımdan ve diğer insanlar açısından sorun değildir..


1984 Mesaj
19 Ocak 2012; 14:49:48 

quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration


devlet garantisi varmıydı bu sigortada? yani şirket battı diyelim. bu durumda emekli olanın parasını devlet ödemeye devam mı edecek? yoksa iştirak payı üzerinden emekliye belli bir miktarda toplu para ödenip "hadi kal sağlıcakla mı denecek" ? ya da emekliliği veren sigorta şirketi diyelim ki buhar oldu. emekliler ve emekliliği bekleyenlerle devlet mi ilgilenecek? bence de bu sistem kimilerini ihya edecek kimilerini de yerin dibine batıracak tarzda kayırıcı bir sistem barındırıyor gibi geliyor. yani en ufak bir pürüzde ZIRNIK koklatmaz. soho ise zınnık demiş, sanırım arsenik koklatmaktan bahsediyor..

Şirketin iflası durumunda devlet güvencesi sağlanmakta. Sistem devlet kontrolünde her an, yatırılan her kuruş merkezi sistemde görülmekte.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________3377 Mesaj
19 Ocak 2012; 14:57:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk


Şirketin iflası durumunda devlet güvencesi sağlanmakta. Sistem devlet kontrolünde her an, yatırılan her kuruş merkezi sistemde görülmekte.

süper emeklilik akla geliyor hemen..

soho üzerine alınma hemen. ben de tam emin olamadım ve araştırma yaptım sen zınnık koklatmak deyince. halbuki zınnık koklatmamak deseydin hiçbirşey yazmazdım. beni uğraştırdın ben de atıfta bulundum olay budur.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 19 Ocak 2012; 15:00:38 >
_____________________________

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..


7068 Mesaj
19 Ocak 2012; 15:04:53 

31.taner;
evet haklısınız hayatımızın her noktasını sarmaşık gibi saran "ya bir gün gerekirse" düşüncesi değil midir zaten..
..........
''Bankacılıkla ilgili her sistemde olduğu gibi BES'te de avantajlı olan birey değil kurumlardır. Aynı durum kredi içinde geçerli. 60 ay vadeli kredi çekip 6. ayda "para buldum krediyi kapatayım" derseniz banka size ceza kesiyor.''
yüz yıl önce büyüklerimiz biz miras yedi çocuklarına "Kavga kapısını kapamak için banka kapısını kapayınız" diye ne güzel de öğüt verirmiş..
_____________________________

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

“Ümitvar olunuz! Şu istikbâl-i inkılâbat içerisinde en gür seda İslâm’ın sedası olacaktır”


1984 Mesaj
19 Ocak 2012; 15:29:20 

başka illerde yaşayanlara bir şey diyemem ama istanbul trafiğine hergün girmek durumunda olanların kaskosuz dolaşması çok cesurca bir hareket. park halindeyken haysiyetle ilgili sıkıntısı olan bir vatandaş vurup kaçabilir ya da siz kurallara uygun seyrederken aniden yan yoldan fırlayan bir araçla çarpışabilirsiniz. bu verdiğim örnekleri 2 senede 3 kez yaşadık ve epeyce hasar çıktı. biz de kasko yaptırmayacaktık aslında ama bu ya gerekirse düşüncesi baskın çıktı ve iyi de oldu. ama eskişehir, aydın gibi sakin memleketlerde yaşasam tek kuruş ödemem açıkçası. buralarda kaza olmaz diye bir şey yok tabi ama risk bakımından onlarca kat fark var arada. düşük ihtimal için tonla para dökemeye değmez.
_____________________________ 
268 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:08:52 

başka bir konudaki yazımı paylaşmak istedim...

Arkadaşlar, sistemi ne kadar iyi analiz edersek, o kadar fayda sağlarız. Kim ne derse desin, önce kendi şartlarınıza göre değerlendirin. Aşağıda sistemden maksimum fayda sağlamak için bazı fikirlerimi bulacaksınız:

1. Eğer her ay kenara kalan bir miktar paranız olmuyorsa ve kenarda duran para sürekli artıyor değil de dalgalı seyir izliyorsa hiç girmeyin. Gidin paranız oldukça altın alın, risk istiyorsanız hisse senedi alın.
2. Eğer vergiden düşemeyecekseniz hiç girmeyin. Hatta vergi diliminiz %20'de kalıyorsa (şu anki rakamlara göre 2083TL brütten daha az kazanıyorsanız) yine girmeyin. Dikkat edin tüm o iştah kabartan hesaplamalar hep %27 vergi dilimine göre...
3. Dikkat edin, eğer küçük para yatırıyorsanız yönetim gider kesinti oranları da yüksek oluyor. Bu durumda zaten vergiden düşeceğiniz miktar da sınırlı olunca kolay kolay kazanamıyorsunuz ancak uzun yıllar beklemekle ve 56 yaşına gelmekle fayda sağlarsınız, hatta daha bile kötüsü olur, taktik zaten ayda 80 liradan ne çıkar ki? nereye harcamıyosunuz şeklinde bir pazarlama taktiği...
4. Herşeyin başı "başabaş" noktası. Maliyetlerin getirilerle karşılanıp, başabaş noktasına ne zaman ulaşacağınızı hesap edin. Benim 2 adet eşimin 1 adet BES var, birine 16 ayda, diğerine 24 ayda eşiminkine de 18 ayda başabaş noktasına geleceğimi hesaplamıştım, şu andaki getiri+vergi avantajı-tüm kesintiler dediğimde hedeflerime uygun durumdayım.
5. Para parayı çekiyor. Ödenen miktar arttıkça YGK düşüyor, ekstralar geliyor, küçük parala yatıranların ise maliyetleri % olarak daha fazla oluyor.
6. Başlangıç kapitalini kesinlikle yüksek tutmayın, en fazla fayda sağlayan plan seçeneği ile minimum kapital arasında optimum denge kurmanız lazım. Ben bu hatayı yaptım kapitali çok yüksek tuttum ama şansıma o dönemde riskli fonların getirisi iyi oldu da büyük fayda elde ettim. ==> demiştim zamanında ama borsa düşünce şu an kazancımın bir kısmını geri verdim:)

NOT: tüm analizlerimi başabaş noktasından sonra istediğim bir anda tüm kesintilere rağmen sistemden karla ayrılabilecek gibi yapıyorum, ortalama 1,5-2 senede başabaş noktasına ulaşmayı hedefliyorum. ==> demiştim başabaşa ulaştım...
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Ocak 2012; 18:02:30 

beyler 2008 yılında girdiğim garanti bireysel emeklilikten çıktım. 930 TL'den 308 TL veriyor vicdansızlar.

Garanti bankası hesabını kredi kartının hisse senedi hesabını da geçen sene kapatmıştım. üzerimden büyük bir yük kalktığını hissediyorum..


neyse...bireysel emeklilik sistemine girmeyin girdirtmeyin. yakınlarınızı uyarın.
Buna gelen 2 yanıtı gör.


1984 Mesaj
25 Ocak 2012; 2:40:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

beyler 2008 yılında girdiğim garanti bireysel emeklilikten çıktım. 930 TL'den 308 TL veriyor vicdansızlar.

Garanti bankası hesabını kredi kartının hisse senedi hesabını da geçen sene kapatmıştım. üzerimden büyük bir yük kalktığını hissediyorum..


neyse...bireysel emeklilik sistemine girmeyin girdirtmeyin. yakınlarınızı uyarın.

o paranın tamamına yakını giriş aidatına gitmiştir. geri kalanı da stopaja.
60 ay ödeme yapıldığında giriş aidatı alınmıyor. 120 aydan sonra da stopaj oranı düşüyor.
_____________________________ 
8 Mesaj
25 Ocak 2012; 15:37:04 

arkadaşlar yatırım araçlarını ve bes'i uzun süre araştırdım ve kullandım/kullanıyorum, sorularınızı sorabilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ BİLGİ: BES'in bütün esprisi vergi avantajıdır. Vergi avantajını kullanmayacaksanız boşuna girmeyin. diğer " kısa vade, biriktiremeyen, uzun vade" vs. türü argümanlar da kaliteli bir bilgi sunmuyor, itibar etmeyin.

Bir örnek yapalım:

Maaşlı bir çalışanız ve brüt maaşımızın 100 TL'si ile yatırım yapmak istiyoruz.

a) standart yatırım araçlarına yatırıyoruz: brüt 100 tl, hesabımıza vergi dilimime göre 85'den 65'e kadar değişen bir meblağ olarak yatıyor. ortalama 80 olarak yatsın (ki şahsen benim dilimim %35 aslında). o parayı mucizevi borsa manevraları ile bir yılda %40 arttırıp, 80x%40 = 32 TL gelir yaratalım. bu gelirden %15 stopaj (=4,8TL) ödeyeceğiz; yani net getirimiz 27,2 TL oluyor. Yıl sonunda çok mutluyuz, arkadaşlarımıza da borsanın kralı ünvanı ile tüyolar verirken, hesabımızda 80 yerine 107,2 TL olması da keyfimize keyif katıyor.

b) paramızı BES'e veriyoruz. yatırdığımız parayı vergi matrahından düşebildiğimiz için, önceki hesaptaki aynı maliyetle BES’e 100 TL yatırıyoruz. Bu sistem dış mihrakların ülkemiz üzerindeki bir komplosu olduğu için paramız enflasyon karşısında eriyor, eriyor, eriyip gidiyor. enflasyonun %10,5 olduğu ortamda bu Allah’ın cezası sistem kesintiler şudur budur derken bize sadece %9 kazanç sağlıyor. Yıl sonunda bir de bakıyoruz ki hesabımızda birike birike 109 TL birikmiş. İsyanlardayız, sorup soruşturuyoruz, borsanın kralı olduğu söylenen bir arkadaşımızın “bu sene %40 indirdim” hikayeleriyle iyice hırslanıyoruz.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi en abartılı uç örnekte bile herhangi bir yatırım aracının BES ile boy ölçüşebilmesi mümkün değil, tabii bir şartla: meblağı vergiden düşmek.

Benim özelimde de BES şöyle gerçekleşti: allianz emeklilik geçen sene paramın tümünü %19 oranında artırdı; %35’lik dilimdeki vergilerimi de tıkır tıkır geri aldım, Allah bin bereket versin diyorum.

Benim ne BES aracılığı ne de başka bir yatırım şirketi ile herhangi bir bağım var; sadece bilgimi paylaşıyorum.

Ha, bu arada, süre dolmada ayrılma konusuna da açıklık getireyim: paranızın %15’i kesilse bile, en kötü 85 TL’nizi alıyorsunuz. Yani, kısa vadede çıkacak bile olsanız (ki çıkıp ne yapacaksınız, bu parayı kumarda vermiyorlar), kaybınız %15 ama bunu zaten normalde vergi olarak veriyorsunuz (ki benim maaşımdaki çalışanlar 3’te birini vergi olarak veriyorlar). 10 yıldan sonra bu oran %3'lere düşüyor ki bu da babanızdan miras kalsa bile vereceğiniz oran.

Yani özetle, paranızın bir kısmını vergi olarak kaptırmak istemiyorsanız, BES’e yüklenin. (uyarı: vergi avantajı brüt asgari ücrete kadar geçerli, yani ayda 883 TL’den fazlasını vergiden düşemiyoruz.)

Kesintiler konusunun da çözümü var, onu da başka bir cevapta anlatırım.


7068 Mesaj
25 Ocak 2012; 15:53:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

beyler 2008 yılında girdiğim garanti bireysel emeklilikten çıktım. 930 TL'den 308 TL veriyor vicdansızlar.

Garanti bankası hesabını kredi kartının hisse senedi hesabını da geçen sene kapatmıştım. üzerimden büyük bir yük kalktığını hissediyorum..


neyse...bireysel emeklilik sistemine girmeyin girdirtmeyin. yakınlarınızı uyarın.

candiesel hocam masal anlatma..yukardakine ne diyeceksin. daha bunun gibi niceleri.
benim yakın arkadaşım tam 5 yılda 9600tl yatırmış eline 10500 tl verdiler. %10 kar mı yaptı,
yoksa enflasyon ve diğer enstrümanlar karşısında %40-50 zarar mı yaptı.
bu arada BES emeklilik sistemi değil .
10 yıl düzenli senin örneğindeki gibi 100 lira yatırıp
56 yaşında emekli olduğunda tahminen 96 yaşına kadar kaç lira maaş ! bağlanacak .
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

“Ümitvar olunuz! Şu istikbâl-i inkılâbat içerisinde en gür seda İslâm’ın sedası olacaktır”


 
8 Mesaj
25 Ocak 2012; 16:19:45 

dediğim gibi, BES şirketleri veya başka yatırım şirketleri ile hiç bir alakam yok, ama bazı yanlış anlaşılmalara açıklık getirelim:

1) BES, sosyal güvenlik sistemine alternatif değildir. yani sağlık sigortası, sağlık hizmetleri vs. konuları ile bir bağlantısı yoktur. SSK kartlarınızı atmayın. emeklilik kelimesi illa sosyal güvenlik sistemi imkanlarını kapsamak zorunda değildir.

2) BES, hayat sigortası değildir. Hayat beklentiniz ile ilgilenmez. Gelir vergisini ödemiş olduğunuz net gelirinizi değil, brüt gelirinizi kullanma şansı tanır. ister planlanan süre sonunda paranızı bir kerede çeker çıkarsınız, ister maaş sigortası yaptırırsınız, ister periyodik ödeme alırsınız. Maaş sigortasında da seçenekleriniz var. isterseniz paranız bitene kadar her ay belli bir meblağ alırsınız, isterseniz sınırsız, vefata kadar belli bir meblağ (haliyle biraz daha düşük) alırsınız. İster 3 ayda bir, ister sadece yılbaşlarında ödeme alırsınız.
Biriktirme sürecinde ölürseniz birikimleriniz yanmaz, yasal varisinize veya sizin belirlediğiniz üçüncü bir kişiye devredilir. 56'dan sonra ölürseniz paranız gitmesin, devretsin seçeneği de mevcut.

3) vergi avantajınız vergi diliminiz kadardır, %15 lik dilimde veya %35'lik dilimde olabilirsiniz. ama kesinti herkes için %15'dir. Yani kısa vadede çıkarsanız, anaparanızın %15'ini kesseler bile sonuçta normalde en az o kadarını zaten baştan vergi olarak verecektiniz, peşin değil çıkarken vermiş olursunuz. Vergi diliminiz %15'in üzerindeyse her halükarda kardasınız. yani parayı erken çekmenin "cezası" yok, sadece baştan sağlanan vergi avantajı bir nebze geri alınıyor. bu para banka değil, devlet tarafından alınıyor. yani vergisini ödemediğiniz parayı sistemden çıkaracaksanız vergisini alıyor sizden. (ki yüksek dilimlerdekilerde hepsini almamış oluyor)

4) bankalar katılım payını yüzde cinsinden alıyorlar. giriş aidatı ise bir kerelik. yani yatırdığınız para büyüdükçe katılım payı küçülmüyor. burada banka ile pazarlık yapmaya dikkat etmek lazım, %2-3'den fazla katılım payı vermemek lazım. giriş aidatı sıfır kampanyaları da oluyor bazen, onu yakalayın derim.

5) BES'te paranızı bankada kalmıyor. Banka sizin için Takasbank'a yatırıyor. İsterseniz Takasbank'tan user/şifre alıp internetten paranızı görebiliyorsunuz. Bireysel Emeklilik aracısı banka batsa da sizin umurunuzda olmuyor, çünkü bankanın mevduat-borç-alacak hesapları ile sizin hesabınızın bir bağlantısı olmuyor. Banka batarsa hesapların idaresi başka bir kuruma veriliyor, hepsi bu. Ayrıca şirket kafanızı bozarsa değiştirirsiniz; başka şirkete (hatta daha düşük komisyon veya başka avantaj teklif eden) bir dilekçe ile geçebilirsiniz; bankanın üzerinizde herhangi bir yaptırımı yok.

6) birikiminizin enflasyon karşısında erime riski, her yatırım aracı kadar vardır. BES'te yatırımcı tarzına göre fonlar vardır. örn. dövize endeksli fona paranızı yatırıp daha yüksek beklentiniz olabilir. tabii ona göre dövizin düştüğü ortamda kaybınız olma ihtimali de var. yok, ben risk istemiyorum diyorsanız yatırırsınız hazine bonosuna, enflasyona yakın ama garanti bir getiriniz olur.

7) aylık ödemeleriniz konusunda sadece iki kural var: 1. belirli minimum ödeme tutarı altında tutarlar işleme alınmıyor. o tutarı da o ay ödemek istemezseniz ödemenizi dondurabiliyorsunuz. onun dışında ödeme miktarını azaltma, arttırma konusunda kural yok. banka var diyorsa yalan. 2. vergi avantajı aylık brüt asgari ücret kadar, yani 833 liranın sonrasını vergiden düşemiyorsunuz.
_____________________________ 
8 Mesaj
25 Ocak 2012; 16:41:14 

quote:

Orijinalden alıntı: lordford50


candiesel hocam masal anlatma..yukardakine ne diyeceksin. daha bunun gibi niceleri.
benim yakın arkadaşım tam 5 yılda 9600tl yatırmış eline 10500 tl verdiler. %10 kar mı yaptı,
yoksa enflasyon ve diğer enstrümanlar karşısında %40-50 zarar mı yaptı.
bu arada BES emeklilik sistemi değil .
10 yıl düzenli senin örneğindeki gibi 100 lira yatırıp
56 yaşında emekli olduğunda tahminen 96 yaşına kadar kaç lira maaş ! bağlanacak .

lordford50:
size en düzgün bilgileri yazmak için zamanımı ayırıyorum ve sen "masal" diyerek saygısızlık yapıyorsun. bir kereliğine cevap veriyorum, bir daha saygısızlık yaparsan seni dikkate almayacağım.

yukarıdaki örnekteki 308 tl alan arkadaş giriş aidatı kurbanı olmuş. kazıklanmış. bazı bankalar bu şekilde yüksek giriş aidatı alıp "nasılsa uzun vadede bu paralar fark edilmez" şeklinde vatandaşı kazıklıyorlar. ama bir başka cevabımda giriş aidatı sıfır kampanyalarda bahsetmiştim.

5 yılda 9600tl yi yatıran arkadaşın ayda 160 tl yatırmış gibi düşünsek, %15 gelir vergisi veriyor varsayabiliriz. bu 9600 tl'yi bes'e yatırmayıp cebine koysa 9600 x %85 = 8160 lirası olacaktı. cepte durmasın aylık işleyen vadeli fona koyayım dese, yüzde 12'lik süper bir fon bulsa (net %10,2), parası 8160 çarpı 1,102 üssü 2,5 = 10402 eder. yani kafa kafaya gelmiş. iki şekilde kazanç arttırılabilir: 1. daha yüksek getiri/risk oranı olan fona konabilir. 2. banka komisyonlarının iyileştirilmesi pazarlığı yapılabilir.

10 yıl düzenli 100 lira yatırma konusu için tahmin istiyorsan http://emeklilik.egm.org.tr/ adresinde hesap programı var.
aslında www.egm.org.tr adresinde tüm diğer bilgiler de var ama açıp okumak lazım tabii.
_____________________________