Şimdi Ara

Elektrik-Elektronik Mühendisligi İsteyenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
8
Favori
24.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok uzun araştırmalar sonucu Elektrik-Elektronik Mühendisligi'ne yerlesmis biri olarak isteyen arkadasların sorularını cevaplayabilirim. Gerek şehir seçiminde gerek üniversite seçiminde , hangi yabancı dillere hakim olmanız konusunda , meslegin + - lerinde bir çok fikrim oluştu diyebilirim.. Çok başlık açılan bir konu oldugu için açtım bu başlıgıda her soruya farklı başlık açılmaktansa bu başlık altında yanıtlayabilirim .. Sorularınızı bekliyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tam_tam -- 3 Mart 2011; 23:01:35 >

• 3 büyük okulun çok büyük avantajları oldugunu kimse inkar etmiyor ancak senin söyledigine göre Türkiyede derece yapamazsak hiç bişe olamıyoruz böyle saçma şey mi olur ? Bir başlıkta Sakarya Eem'de okudugunu yazdıgını görmüştüm KEndi adına konuş derim büyük şehirleri kazanamamanın ezikligini bu meslegi seçmeye düşünen arkadaşlara yardım başlıgında çıkarmana anlam veremedim ..
  • Hocam ben robotlar üzerinde çalışmak istiyorum veya aselsandaki elektrik-elektronik mühendisleri gibi uçakların yazılımda, ben bu islere bilgisayar muhendisligindenmi yoksa elektrik-elektronik muhendisligindenmi daha iyi ulaşırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

Hocam ben robotlar üzerinde çalışmak istiyorum veya aselsandaki elektrik-elektronik mühendisleri gibi uçakların yazılımda, ben bu islere bilgisayar muhendisligindenmi yoksa elektrik-elektronik muhendisligindenmi daha iyi ulaşırım.

robotlarla ilgileniyorsan>mekatronik müh.

çok bilgim yok ama uçakların yazılımı bilg.müh.ün işidir heralde,ama elektrik elektronik müh.leri de yapıyor olabilir sonuçta çok uzak alanlar değil..
  • quote:

Hocam ben robotlar üzerinde çalışmak istiyorum veya aselsandaki elektrik-elektronik mühendisleri gibi uçakların yazılımda, ben bu islere bilgisayar muhendisligindenmi yoksa elektrik-elektronik muhendisligindenmi daha iyi ulaşırım.

Eger ilgi alanın robotlarsa sana Mekatronik Müh. öneririm. Elektrik- Elektronik müh. de bu işin içinde ancak MEkatronikte bu tarz işlerle daha çok ugrasılıyor yani en basitinden bizde Haberleşme ve Enerji opsiyonu var robot yapımı gibi biraz daha fantastik konuların pek üzerinden geçilmiyor .. Ayrıca Aselsan gibi kurumlarda çalışmak istiyorsan Odtü , Hacettepe , Bilkent gibi Ankara'da bulunan bölümlerde Elektrik Elektronik Müh okumanı öneririm .. Artısı varmıdır bu hep tartışıldı ama bu kurumda çalışanların çok büyük bir kısmı Ankara üniversitelerinden mezun olan ögrencilerden oluşuyor

• öncelikle tebrikler,

istediğin bölüme kesin olarak nasıl karar verdin, ben en çok bunu merak ediyorum.bu bölümü seçmendeki temel faktörler neydi?

hangi üniversitedesin? okulun bu bölüm konusunda iddialı mı ,tavsiye eder misin.

standart bir ee mühendisi tam olarak nasıl bir çalışma ortamına sahip olur,teknik olarak hangi işi yaparlar.bunları merak ediyorum.tabii henüz tam bilgin olmayabilir şimdilik.

eğer başka eklemek istediklerin varsa mutlaka yaz aklıma bunlar geldi şimdilik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gelenbevili172hhc -- 4 Mart 2011; 0:54:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gelenbevili172hhc

öncelikle tebrikler,

istediğin bölüme kesin olarak nasıl karar verdin, ben en çok bunu merak ediyorum.bu bölümü seçmendeki temel faktörler neydi?

hangi üniversitedesin? okulun bu bölüm konusunda iddialı mı ,tavsiye eder misin.

standart bir ee mühendisi tam olarak nasıl bir çalışma ortamına sahip olur,teknik olarak hangi işi yaparlar.bunları merak ediyorum.tabii henüz tam bilgin olmayabilir şimdilik.

Tercih döneminde aklımda 2 meslek vardı.. Bilgisayar Müh ve Elektrik-Elektronik Müh. yaptıgım araştırmalar ile Elektrik elektronigi kendime daha yakın buldum ve çevremde bu işi yapan insanlarla konustugumdada Elektrik Elektronik Müh. yazmam söylenildi.. Bende gönül rahatlıgıyla yazdım .. Ben İstanbul Üniversitesi'nde okuyorum . Okulumun bu konuda iddaalı oldugunu düşünüyorum açıkcası . Şu unutulmamalıdır Elektrik Elektronik Müh. Ytü ve İtü gibi üniversitelerde yok bu nedenle Bilkent , Odtü , Bogazici , İstanbul , Hacettepe , Ege , Marmara bu üniversiteler başı çekiyor. Bilkent odtü bogazici 3 büyükler kısmında açıkcası orada okuyanlarda Türkiye'de pek bulunmuyor bu yüzden kendimi şanslı görüyorum İstanbul'da mühendislik okumak her zaman avantajlıdır .. Eğer Bilkent , Odtü , Bogazici gibi Türkiye derecesi isteyen bölümler tutmuyorsa kendi üniversitemi tavsiye ederim yazmak isteyenlerlede irtibata geçebiliriz yakından :) Standart bir Eem mühendisi ne iş yapar sorusu o kadar zor bir soruki.. Şöyle düşünün.. Elektrik başlı başına bir dünya aslında .. Elektronik'te ondan da büyük bir alanı kapsıyor yani. Bunun Enerji kısmında çalışanı var Haberleşme kısmında Turkcell avea gibi firmalarda çalışanı var otomotiv sektöründe çalışanı var ASelsan Havelsan gibi Silah sanaayinde çalışanı var . Size şöyle bir örnek veriyim son sene yaklaşık 35-40 tane seçmeli dersimiz var. Bunlardan ise sadece 4-5 tanesini seçebiliyoruz. Bu da Elektrik-Elektronigin ne kadar geniş bir alanı kapsadıgını gösteriyor. Ayrıca bu meslekte yazılımda uzmanlaşmak ta mümkün.. Ciddi derecede programlama görüyoruz .. Toparlarsam konuşmayı genel olarak Elektrik-Elektronik Müh. Türkiye'de okunacak güzide bölümlerden biridir .. Hatta çocukluktan beri benim gibi doktorluk eczacılık gibi hayalleri hiç kurmamış insanın seçeceği en güzel ve kazançlı meslektir diyebilirim ..

• quote:

Orijinalden alıntı: tam_tam

quote:

Orijinalden alıntı: gelenbevili172hhc

öncelikle tebrikler,

Tercih döneminde aklımda 2 meslek vardı.. Bilgisayar Müh ve Elektrik-Elektronik Müh. yaptıgım araştırmalar ile Elektrik elektronigi kendime daha yakın buldum ve çevremde bu işi yapan insanlarla konustugumdada Elektrik Elektronik Müh. yazmam söylenildi.. Bende gönül rahatlıgıyla yazdım .. Ben İstanbul Üniversitesi'nde okuyorum . Okulumun bu konuda iddaalı oldugunu düşünüyorum açıkcası . Şu unutulmamalıdır Elektrik Elektronik Müh. Ytü ve İtü gibi üniversitelerde yok bu nedenle Bilkent , Odtü , Bogazici , İstanbul , Hacettepe , Ege , Marmara bu üniversiteler başı çekiyor. Bilkent odtü bogazici 3 büyükler kısmında açıkcası orada okuyanlarda Türkiye'de pek bulunmuyor bu yüzden kendimi şanslı görüyorum İstanbul'da mühendislik okumak her zaman avantajlıdır .. Eğer Bilkent , Odtü , Bogazici gibi Türkiye derecesi isteyen bölümler tutmuyorsa kendi üniversitemi tavsiye ederim yazmak isteyenlerlede irtibata geçebiliriz yakından :) Standart bir Eem mühendisi ne iş yapar sorusu o kadar zor bir soruki.. Şöyle düşünün.. Elektrik başlı başına bir dünya aslında .. Elektronik'te ondan da büyük bir alanı kapsıyor yani. Bunun Enerji kısmında çalışanı var Haberleşme kısmında Turkcell avea gibi firmalarda çalışanı var otomotiv sektöründe çalışanı var ASelsan Havelsan gibi Silah sanaayinde çalışanı var . Size şöyle bir örnek veriyim son sene yaklaşık 35-40 tane seçmeli dersimiz var. Bunlardan ise sadece 4-5 tanesini seçebiliyoruz. Bu da Elektrik-Elektronigin ne kadar geniş bir alanı kapsadıgını gösteriyor. Ayrıca bu meslekte yazılımda uzmanlaşmak ta mümkün.. Ciddi derecede programlama görüyoruz .. Toparlarsam konuşmayı genel olarak Elektrik-Elektronik Müh. Türkiye'de okunacak güzide bölümlerden biridir .. Hatta çocukluktan beri benim gibi doktorluk eczacılık gibi hayalleri hiç kurmamış insanın seçeceği en güzel ve kazançlı meslektir diyebilirim ..

çok teşekkürler.son olarak elektrik-elektronik mühendisliğine elektronik veya elektrik mühendisliği mi demek daha mantıklı yoksa elektrik+elektronik mi?

istanbulun akademik kadrosuna baktım gerçekten çok iyi.geçen yıl 1,1 puanla kaçırmışım 1. öğretimini

aklıma gelirse sorarım yine teşekkürler şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gelenbevili172hhc -- 4 Mart 2011; 1:25:07 >

• Bak şimdik bu cevabımdan sonra bana Elektrik Müh. ya da Elektronik Müh okuyan arkadaslar kızacak ama ben sana yine kendi arastırdıgım dogrulugunu bizzat bu işi yapanlardan ögrendigim seyleri acıklayacagım.. Bir önceki yazımda sana Elektrigin kendi başına bir dünya oldugunu Elektroniginde ondanda büyük bir alanı kapsadıgını söyledim.. Pekala bu kadar büyük 2 şey nasıl 4 yıla sığıyor? İşte sığmıyor bu yüzden hemen hemen kimsenin okulu 4 yılda bitmiyor :) Bir Elektrik Müh. kadar Elektrigi bilemezsin belki ama gidip 3 ders alarak Serbest Müsavirlik belgesini alınca Elektrik Müh. bütün karizmasını kapsayan imza yetkini alırsın eline .. İş ilanlarına bakmanı da tavsiye ederim..
    Biri Elektrik Müh mi arıyor ?
    Yazan şudur : Elektrik Mh ya da Elektrik-Elektronik Müh.
    Biri Elektronik Müh. mi arıyor ?
    Elektronik Müh ya da Elektrik Elektronik Müh.
    Biri Haberleşme ci mi işe alacak ?
    Elektronik Haberleşme ya da Elektrik Elektronik Müh.
    Yani sana diyeceğim o dur ki Elektrik Elektronik Müh. de kendi çalışacagın alanı kendin belirlersin.. Elektrik Müh. gittiginde keşke Elektronige gitseydim diye pişmanlıgın belki olur ilerde ama Elektrik Elektronik'te böyle bir durum da söz konusu olmaz.. Elektrik Müh. lerinin Kpss'de 60'la atanacagını söyleyenler çıkar şimdik devlet Elektrik Elektronik Müh. ni devlette çalışırken Elektrik Müh olarak kabul etmiyordu ama o yasada değişti benim bildigim kadarıyla artık devlette'de şartlar eşitlendi.. Ama diyeceğim o ki yabancı dilini arkasına almış idealleri olan bir Elektrik Elektronik Müh.'de devlete tenezzül etmez pek zaten :)

• quote:

Orijinalden alıntı: taka_07

üç büyük okulda değilseniz hiç bişe değilsiniz.. diğerleri hikaye

3 büyük okulun çok büyük avantajları oldugunu kimse inkar etmiyor ancak senin söyledigine göre Türkiyede derece yapamazsak hiç bişe olamıyoruz böyle saçma şey mi olur ? Bir başlıkta Sakarya Eem'de okudugunu yazdıgını görmüştüm KEndi adına konuş derim büyük şehirleri kazanamamanın ezikligini bu meslegi seçmeye düşünen arkadaşlara yardım başlıgında çıkarmana anlam veremedim ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tam_tam -- 4 Mart 2011; 11:50:15 >
  • quote:

saçmalamışsın
  • quote:

Babam hacettepe EE mezunu, şu an çoğu uzman doktorlardan daha iyi para kazanıyor. Annem psikiyatrist mesela, babamın kazandığı paranın yanına bile yaklaşamıyor. Yani demek istediğim, kendini geliştirirsen ve ingilizcen iyiyse üniversite farketmez, gerçi babamın zamanında, Hacettepe en iyilerinden biriydi, gerçi hala öyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Imnobody -- 4 Mart 2011; 13:37:21 >
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Imnobody -- 4 Mart 2011; 13:37:05 >
  • paralı bilknet elektrik-elektronikmi önerirsin yoksa yüzde elli burslu tobb bilgisayar veya elektrik-elektronikmi

bu yıl sınava giricem ve suanki durumuma göre ilk 25-30bin arasındayım, çalısmıyorumda çalıssam bilkent yüzde elli gelirde, kısaca üniversitede pek çalıscamı söyliyemem, kampüs hayatı çok önemli eğelenceler filan, mezun oluncada öyle 15-20bin tl maaş istemiyorum 2,500 başlangıç 10-15yıl içinde 8bin tl olsa yeter. böyle ilginç bi soru sordum yanıtlaması baya zor olucak ama tavsiyede bulunurmusun
  • Mesajım bulunsun
  • bende bilkent EE yada BM yada MM yada CTIS düşünüyorum . ctıs hariç diğerlerini paralı düşünüyorum sizce gitmelimiyim
  • quote:

paralı bilknet elektrik-elektronikmi önerirsin yoksa yüzde elli burslu tobb bilgisayar veya elektrik-elektronikmi

bu yıl sınava giricem ve suanki durumuma göre ilk 25-30bin arasındayım, çalısmıyorumda çalıssam bilkent yüzde elli gelirde, kısaca üniversitede pek çalıscamı söyliyemem, kampüs hayatı çok önemli eğelenceler filan, mezun oluncada öyle 15-20bin tl maaş istemiyorum 2,500 başlangıç 10-15yıl içinde 8bin tl olsa yeter. böyle ilginç bi soru sordum yanıtlaması baya zor olucak ama tavsiyede bulunurmusun

Merak etme 10 yıl sonra Bilkent EE mezunu olarak en kötü 10 bin kazanırsın zaten. O zamana kadar yönetici pozisyonuna gelmiş olursun büyük ihtimalle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Imnobody -- 4 Mart 2011; 16:43:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Imnobody

quote:

paralı bilknet elektrik-elektronikmi önerirsin yoksa yüzde elli burslu tobb bilgisayar veya elektrik-elektronikmi

Merak etme 10 yıl sonra Bilkent EE mezunu olarak en kötü 10 bin kazanırsın zaten. O zamana kadar yönetici pozisyonuna gelmiş olursun büyük ihtimalle.

kısaca tobb yüzde elli yerine bilkentte git diyiyorsun

arabadan vaz geçicez yani :))

• quote:

Eger maddi durumunuz iyi ise Bilkent Eem 'yi tercih etmenizi öneririm. Dediginiz rakamları almak icin üniversite adı yetmez yalnız kendinizi iyi bir sekilde gelistirmeniz lazım. Bunun içinde Bilkent'te okumak iyi bir baslangıc olur:)

• quote:

quote:

Eger maddi durumunuz iyi ise Bilkent Eem 'yi tercih etmenizi öneririm. Dediginiz rakamları almak icin üniversite adı yetmez yalnız kendinizi iyi bir sekilde gelistirmeniz lazım. Bunun içinde Bilkent'te okumak iyi bir baslangıc olur:)

Ailemin maddi durumu iyi ama bilkentteki İngilizce cok ağır diyiyorlar, onuda geçtim bilkente girmesi değil mezun olması zor diyorlar bide, ben sınıfta kalırsam ailemle sorun yasarım, istediği kadar ailemin maddi durumu iyi olsun bu konuda cok hassaslar.

• quote:

quote:

quote:

Ailemin maddi durumu iyi ama bilkentteki İngilizce cok ağır diyiyorlar, onuda geçtim bilkente girmesi değil mezun olması zor diyorlar bide, ben sınıfta kalırsam ailemle sorun yasarım, istediği kadar ailemin maddi durumu iyi olsun bu konuda cok hassaslar.

Bilkent EE ye giricek puanı yapıyorsan, ordaki ingilizceyi rahatça halledersin. Barajı zar zor geçen turizmdeki tipler bile ingilizceyi öğreniyor

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.