Şimdi Ara

Tapu Dairesinde ki daire numarası ile proje numarasının tutmaması..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
47
Cevap
2
Favori
54.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar apartmanımızda böyle bir sorun var ki bu sitenin tümünde mevcut galiba..

Ben şimdi 2 numarada oturuyorum. Fakat belediye ki proje de oturduğum daire 4 numara gözüküyor. Tapuda da 2 numara olarak kayıtlı. Yani bizim müteaahhidin hatası.

Bu yanlışlıkta apartmandan birinin kredi çekmesi üzerine farkına varılmış bir durum.

Böyle bir durum ile karşılaşan oldu mu? Karşılıklı satıştan başka nasıl bir çözüm olabilir sizce..

• aynı olay bizim sitede de var aynı şekilde bi kredi çekme olayında ortaya çıkmış. yani belediyenin imar işlerinden kağıt alıp tapudan düzeltiliyor dediler ama ne kadar doğru veya uygulanabilir bi fikrim yok istiyorsan öyle bir dene.

(ben daha düzeltmedim yanlış anlama olmasın)
  • quote:

Orijinalden alıntı: gry_tr

aynı olay bizim sitede de var aynı şekilde bi kredi çekme olayında ortaya çıkmış. yani belediyenin imar işlerinden kağıt alıp tapudan düzeltiliyor dediler ama ne kadar doğru veya uygulanabilir bi fikrim yok istiyorsan öyle bir dene.

hocam şimdi emlakçı biri ile konuştum..

iki seçenek var dedi..

ya kat mülkiyetini terkin ettirip yaniden kuracaksınız..

ya da karşılıklı satış yapacaksınız dedi..

sizin dediğiniz gibi imar işlerinden kağıt alıp, tapu da değişiklik yapılması zor gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: xweser

quote:

Orijinalden alıntı: gry_tr

aynı olay bizim sitede de var aynı şekilde bi kredi çekme olayında ortaya çıkmış. yani belediyenin imar işlerinden kağıt alıp tapudan düzeltiliyor dediler ama ne kadar doğru veya uygulanabilir bi fikrim yok istiyorsan öyle bir dene.

hocam şimdi emlakçı biri ile konuştum..

iki seçenek var dedi..

ya kat mülkiyetini terkin ettirip yaniden kuracaksınız..

ya da karşılıklı satış yapacaksınız dedi..

sizin dediğiniz gibi imar işlerinden kağıt alıp, tapu da değişiklik yapılması zor gibi..

Alıntıları Göster
    büyük sıkıntı...
    eğer apartmanda tapular temizse çözümü biraz masrafla mümkün ancak bu pek olası değil...mutlaka en az bir kat maliği evini ipotek gösterip kredi vs kullanmıştır yada hacizlidir,tapuda satılamaz şerhi vardır...bu yüzden karşılıklı satışla çözülmez...artı 2bin tl civarında tapuda harç çıkar...

eğer kattaki daire m2'leri birebir aynıysa mimari proje tadilatı ile çözebilirsiniz...tapular ve dolayısıyla numaralar-m2'ler değişmeden projede daire numaralarının düzeltilmesi ile çözülür...

diyelim ki tapuda karşı komşunun evi sizin,sizinki karşı komşunun olsun...karşı komşu eğer borcundan dolayı evine haciz gelirse allah göstermesin icra memuru sizin oturduğunuz ama tapuda komşunun görünen evi haczetmekle yükümlü...

bir taşınmaz(daire,villa) satın alırken mutlaka tapudaki katıyla-konumuyla-bağımsız bölüm numarasıyla karşılaştırmak lazım...bu şekilde dolandırılmak bile mümkün...
  • quote:

Arkadaşlar apartmanımızda böyle bir sorun var ki bu sitenin tümünde mevcut galiba..

Ben şimdi 2 numarada oturuyorum. Fakat belediye ki proje de oturduğum daire 4 numara gözüküyor. Tapuda da 2 numara olarak kayıtlı. Yani bizim müteaahhidin hatası.

Bu yanlışlıkta apartmandan birinin kredi çekmesi üzerine farkına varılmış bir durum.

Böyle bir durum ile karşılaşan oldu mu? Karşılıklı satıştan başka nasıl bir çözüm olabilir sizce..

Kat irtifakı yada kat mülkiyetli tapunuz varsa ki kredi alınabildiğine göre tapular öyle belediyedeki projenin aynısı tapuda da vardır. İnceleme yaptırıp daire sahiplerinin birlikte müracaatları ile kolaylıkla düzeltileceğini sanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: morcin

quote:

Arkadaşlar apartmanımızda böyle bir sorun var ki bu sitenin tümünde mevcut galiba..

Kat irtifakı yada kat mülkiyetli tapunuz varsa ki kredi alınabildiğine göre tapular öyle belediyedeki projenin aynısı tapuda da vardır. İnceleme yaptırıp daire sahiplerinin birlikte müracaatları ile kolaylıkla düzeltileceğini sanıyorum.

Hocam sorun şu.

Biz belediyede ki projeye göre 4 numarada oturuyoruz. Tapu da ise 2 numara da..

Acaba belediyede ki projeyi tadil etsek nasıl olur acaba..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: morcin

quote:

Hocam sorun şu.

Biz belediyede ki projeye göre 4 numarada oturuyoruz. Tapu da ise 2 numara da..

Acaba belediyede ki projeyi tadil etsek nasıl olur acaba..

Alıntıları Göster
    Değerli arkadaşlar bu konu ile ilgili benim de sıkıntım var ve %100 kimseden çözüm alamadım.( Tapuda 9, belediye numaratajında 7) Tapu kadastroya mail ve birebir görüşme yaparak bu konuyu aydınlatacağım, çünkü nette yüzlerce problemli insan var ve kesin çözüm yapan yok.

Fatak şunun altını çizmek istiyorum ki,

1-Apartmanın ilk orjinal numarası 39, daire numarası 9
    2-Bizim apartman 2003 yılında yapılmış ve tapular dağıtılırken daire numarası yazılmamış.
    3-Ev 2006 yılında ilk ev sahibi tarafından satılmış ve hala daire numarası tapuda yazmıyor.
    4-Belediye 2008 yılında numarataj çalışması yapıyor ve apartman nu 41, daire nu 7 oluyor.
    5-Ben 2011 yılında ebi aldığımda tapu da daire nu 9 yazıyor ama belediye nu 7.

Hal böyleki kafasına göre numarataj çalışmasını 2008 yılında yapan belediye( bu çalışmayı babamın hayrına yapmıyor beni ilginedirmez) tapuya hiç bir bilgi vermiyor. Şöyle bir çakallık geliyor aklıma, neden haber versin ki? Elbetteki tapuda bu iş halledilecek değilmi? Fakat tapu bedeli üzerinden bir ücret alınarak. Yani bu da günüzüm şartlarında ortalama 1500-2000 TL arasında. Acaba yüzlerce vatandaştan bu parayı tek bir kağıt parçasını ve kütük kaydında iki kalem hareketini yaparak hiç mi ediyorlar?

Bu konu hakkında tarafıma gelecek her türlü maddi külfeti, belediyeye dava açmak suretiyle geri almayı planlıyorum. Kardeşim benmi dedim sana numara çalışması yap. Bakalım ne olacak sonra sizinle paylaşırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anubisin_Ruhu

Değerli arkadaşlar bu konu ile ilgili benim de sıkıntım var ve %100 kimseden çözüm alamadım.( Tapuda 9, belediye numaratajında 7) Tapu kadastroya mail ve birebir görüşme yaparak bu konuyu aydınlatacağım, çünkü nette yüzlerce problemli insan var ve kesin çözüm yapan yok.

Fatak şunun altını çizmek istiyorum ki,

1-Apartmanın ilk orjinal numarası 39, daire numarası 9
    2-Bizim apartman 2003 yılında yapılmış ve tapular dağıtılırken daire numarası yazılmamış.
    3-Ev 2006 yılında ilk ev sahibi tarafından satılmış ve hala daire numarası tapuda yazmıyor.
    4-Belediye 2008 yılında numarataj çalışması yapıyor ve apartman nu 41, daire nu 7 oluyor.
    5-Ben 2011 yılında ebi aldığımda tapu da daire nu 9 yazıyor ama belediye nu 7.

Hal böyleki kafasına göre numarataj çalışmasını 2008 yılında yapan belediye( bu çalışmayı babamın hayrına yapmıyor beni ilginedirmez) tapuya hiç bir bilgi vermiyor. Şöyle bir çakallık geliyor aklıma, neden haber versin ki? Elbetteki tapuda bu iş halledilecek değilmi? Fakat tapu bedeli üzerinden bir ücret alınarak. Yani bu da günüzüm şartlarında ortalama 1500-2000 TL arasında. Acaba yüzlerce vatandaştan bu parayı tek bir kağıt parçasını ve kütük kaydında iki kalem hareketini yaparak hiç mi ediyorlar?

Bu konu hakkında tarafıma gelecek her türlü maddi külfeti, belediyeye dava açmak suretiyle geri almayı planlıyorum. Kardeşim benmi dedim sana numara çalışması yap. Bakalım ne olacak sonra sizinle paylaşırım

Alıntıları Göster
    Belediyeden gelen son bilgi. Önemli olan tapudaki numara, belediye bu gün yarın numaraları yine değiştirir sıkıntı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anubisin_Ruhu

Belediyeden gelen son bilgi. Önemli olan tapudaki numara, belediye bu gün yarın numaraları yine değiştirir sıkıntı olmaz.

Alıntıları Göster
    aynen bizim binada da durumlar karisik, normalde bina numarasi 9 ama 11 gozukuyor. sokakta yanyana 2 binayiz 2side 11 numara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MarquisDeSade

aynen bizim binada da durumlar karisik, normalde bina numarasi 9 ama 11 gozukuyor. sokakta yanyana 2 binayiz 2side 11 numara.

Alıntıları Göster
    http://www.lihkabder.org.tr/mevzuat/lihkab-mevzuat/doc_download/46-20113-sayili-hatali-blok-ve-bagimsiz-bolum-numaralarinda-duzeltmeleri-hakkinda-genelge.html

arkadaşlar bununla alakalı genelge çıkmış. anılan lisasnlı bürolara başvuryor malikler ve projede ki daire numarasının üstüne çizik atılıyor ve kapı numarası ne ise o yazılıyor. büyük kolaylık.
  • quote:

http://www.lihkabder.org.tr/mevzuat/lihkab-mevzuat/doc_download/46-20113-sayili-hatali-blok-ve-bagimsiz-bolum-numaralarinda-duzeltmeleri-hakkinda-genelge.html

arkadaşlar bununla alakalı genelge çıkmış. anılan lisasnlı bürolara başvuryor malikler ve projede ki daire numarasının üstüne çizik atılıyor ve kapı numarası ne ise o yazılıyor. büyük kolaylık.

Alıntıları Göster
    bizde de aynı sorun mevcut arkadaşlar fakat apartmanda ki 7-8 daire bu şekilde kredi çekebilmesine ragmen(benim karşı komsumda dahil olmak üzere)ben evi krediyle satamıyorum alacak olan kişi kredi çekemiyor..apartman tadilatıda kabul etmiyor çözümü nedir bu işin ?
    her katta iki daire var benim karşı dairem kradi ile almış benim daireye vermiyorlar krediyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahkbjk -- 26 Haziran 2012; 10:45:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahkbjk

bizde de aynı sorun mevcut arkadaşlar fakat apartmanda ki 7-8 daire bu şekilde kredi çekebilmesine ragmen(benim karşı komsumda dahil olmak üzere)ben evi krediyle satamıyorum alacak olan kişi kredi çekemiyor..apartman tadilatıda kabul etmiyor çözümü nedir bu işin ?
    her katta iki daire var benim karşı dairem kradi ile almış benim daireye vermiyorlar krediyi

Bütün dairelerin muvafakatı gerekli. Yoksa olmaz.

Olmadı mahkeme kararı. Yukarda link verdim. İlinizde ki lisanslı bürory arayın. Durumu anlatın. Size yardımcı olurlar.

Çok şükür bizim iş halloldu.
  • quote:

quote:

Olmadı mahkeme kararı. Yukarda link verdim. İlinizde ki lisanslı bürory arayın. Durumu anlatın. Size yardımcı olurlar.

burada vatandaşın ne suçu var peki hocam bu hata mütahitin suçu değil mi ?
  • quote:

quote:

quote:

evet suç müteahhidin ama artık yapacak birşey yok..

ha bulup her türlü tapu, lisanslı büro masrafı ödetebiliyorsanız ne ala.

dediğim gibi hiçbir müteaahhit yanaşmaz buna.

http://www.lihkabder.org.tr/mevzuat/lihkab-mevzuat/doc_download/46-2011-3-sayili-hatal-blok-ve-bag-ms-z-boeluem-numaralar-nda-duezeltmeleri-hakk-nda-genelge.html

bu genelgeyi inceleyin.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

http://www.lihkabder.org.tr/mevzuat/lihkab-mevzuat/doc_download/46-2011-3-sayili-hatal-blok-ve-bag-ms-z-boeluem-numaralar-nda-duezeltmeleri-hakk-nda-genelge.html

bu genelgeyi inceleyin.

geçen gittim belki birşeyler der umuduyla yardımcı olur umuduyla..adam bana tavsiye verdi şöyle şöyle yapacaksın diye lafını bile etmedim terbiyesize çıktım geldim. Dini imanı para olmuş artık insanımızın çok yazık
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bu genelgeyi inceleyin.

geçen gittim belki birşeyler der umuduyla yardımcı olur umuduyla..adam bana tavsiye verdi şöyle şöyle yapacaksın diye lafını bile etmedim terbiyesize çıktım geldim. Dini imanı para olmuş artık insanımızın çok yazık

Alıntıları Göster
    arkadaşlar benimde böyle bir sorunum oluştu.yeni aldığımız dairede;kapıda daire numaramız 13,aldığımız tapu 13 numara,yalnız belediye kayıtlarında daire no 12 olarak geçiyor.binada normalde 12 daire 1 de dükkan var,dükkana numara olarak 2 numara verilmiş ve bizim kapı numaramızda 13 numara.belediye kayıtlarındada dükkana a diye numaralandırmışlar. muhtarlığa gittim ikametgahımı bile aldıramadım.ne yapacağımı şaşırdım.bu arada 3 ay önce aldığımız bu daireyi kredi kullanarak aldık ve bir sorunda çıkmadı.gel de çık işin içinden....
  • quote:

Orijinalden alıntı: vozger

arkadaşlar benimde böyle bir sorunum oluştu.yeni aldığımız dairede;kapıda daire numaramız 13,aldığımız tapu 13 numara,yalnız belediye kayıtlarında daire no 12 olarak geçiyor.binada normalde 12 daire 1 de dükkan var,dükkana numara olarak 2 numara verilmiş ve bizim kapı numaramızda 13 numara.belediye kayıtlarındada dükkana a diye numaralandırmışlar. muhtarlığa gittim ikametgahımı bile aldıramadım.ne yapacağımı şaşırdım.bu arada 3 ay önce aldığımız bu daireyi kredi kullanarak aldık ve bir sorunda çıkmadı.gel de çık işin içinden....

Alıntıları Göster
    dubleks dairede iki ayrı aile oturmakta nufusta iki ailede bir adreste gözüküyo
    dubleks daireye bir numarataj daha ekletebilirmiyiz acaba
    inşallah derdimi anlatabilmişimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AMOR55

dubleks dairede iki ayrı aile oturmakta nufusta iki ailede bir adreste gözüküyo
    dubleks daireye bir numarataj daha ekletebilirmiyiz acaba
    inşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Alıntıları Göster
    Bazı şeyler güncelliğini hiç kaybetmiyor. Sorun bende de aynı, tapuda 11 gözüken daire numaram belediyede 6. Gördüğüm kadarıyla son 1 senedir burada bir hareket yok ama belki biri çıkar da sorularıma cevap verir umuduyla yazıyorum yine de

1. En son bazı daireler (Tapu kadattro sanırım veya özel yetkili firmalar) aracılığıyla bu değişikliğin yapıldığını duydum. Amcak arayıp sorduğum zaman artık bunu yapmadıklarını söylediler. Ben nereye nasıl başvurabilirim ?

2. Ben bu evin DASK'ını yaptırırken hangi numarayı adres olarak vermeliyim. 6 numara desem olası bir hasar durumunda tapuya bakıp "senin ev 11 numaraymış, başkasının evini sigortalatmışsın teminat alamazsın" diyebilirler. Tam tersi 11 numarayı sigortalatsam olası bir hasar anında belediye kayıtlarına bakıp "senin ev 6 numaraymış, başkasının evini sigortalatmışsın temiat alamazsın" diye işin içinden çıkabilirler.

3. Bu evi 1.5 - 2 senedir satmaya çalışıyorum. Alıcılar hep kredi kullanmak için başvurduklarında bu karışıklıktan dolayı bankalar ret veriyor. Dolayısıyla bu konuda çok mağdurum artık. Apartman yöneticisinin peşinden koşmaktan da bıktım zaten artık telefonlarımı açmıyor. Hakkımı kanuni yoldan arayarak apartman sakinlerini bu değişikliğin yapılmasına mecbur bırakmanın bir yolu var mı ? Nereye başvurabilirim ? Yada nakit ev almaya niyetli biri varsa bana özel mesaj atıp beni bu dertten kurtarabilir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: dibidibi

Bazı şeyler güncelliğini hiç kaybetmiyor. Sorun bende de aynı, tapuda 11 gözüken daire numaram belediyede 6. Gördüğüm kadarıyla son 1 senedir burada bir hareket yok ama belki biri çıkar da sorularıma cevap verir umuduyla yazıyorum yine de

1. En son bazı daireler (Tapu kadattro sanırım veya özel yetkili firmalar) aracılığıyla bu değişikliğin yapıldığını duydum. Amcak arayıp sorduğum zaman artık bunu yapmadıklarını söylediler. Ben nereye nasıl başvurabilirim ?

2. Ben bu evin DASK'ını yaptırırken hangi numarayı adres olarak vermeliyim. 6 numara desem olası bir hasar durumunda tapuya bakıp "senin ev 11 numaraymış, başkasının evini sigortalatmışsın teminat alamazsın" diyebilirler. Tam tersi 11 numarayı sigortalatsam olası bir hasar anında belediye kayıtlarına bakıp "senin ev 6 numaraymış, başkasının evini sigortalatmışsın temiat alamazsın" diye işin içinden çıkabilirler.

3. Bu evi 1.5 - 2 senedir satmaya çalışıyorum. Alıcılar hep kredi kullanmak için başvurduklarında bu karışıklıktan dolayı bankalar ret veriyor. Dolayısıyla bu konuda çok mağdurum artık. Apartman yöneticisinin peşinden koşmaktan da bıktım zaten artık telefonlarımı açmıyor. Hakkımı kanuni yoldan arayarak apartman sakinlerini bu değişikliğin yapılmasına mecbur bırakmanın bir yolu var mı ? Nereye başvurabilirim ? Yada nakit ev almaya niyetli biri varsa bana özel mesaj atıp beni bu dertten kurtarabilir :)

Alıntıları Göster
    Şimdi baktım. Lisanslı bürolar kapatılmış. Artık bu işi yapamıyorlar.

Tapu ile ya da bu konuda iş takipçisi olan birileri ile görüşmelisiniz.
  • dibidibi D kullanıcısına yanıt
    Konu ile ilgili ciddi sıkıntı yaşamışsınız ve şu anda içinde bulunduğum ve bitmek üzere olan bu işlemi size aktarayım ilk önce sorularınıza cevaben;

1- Balı bulunduğunuz ilçenin Lihkab bürosuna başvuruda bulunacaksınız ama bunu birey olarak değil, apartman olarak yapacaksınız ve daire başı ufak bir harç (masraf) çıkacak.
    lihkap projeyi yeniden oluşturacak ve bağlı bulunan tapu müdürlüğüne iletecek ve onay süreci başlayacak onay süreci bitince siz ve karşı daireniz (yada numaranızın karıştığı daire) vekil veya kendileri olarak çağrılacaklar gerekli belgeler imzalanacak ve yeni tapunuzun çıkmasını bekleyeceksiniz (şu anda benim beklediğim gibi) yaklaşık başvuru tarihimiz haziran ortası idi 3 aylık bir süre bahsi geçen süreç ancak burada yöneticinize ve size çok iş düşüyor gerekirse devrim yapın yönetimi devir alın, kimisine (diğer daire sahiplerine) olayı anlatmak hem sıkıntı hemde ne gerek var şimdi vsvsvs çok sıkıntılı.

2- DASK vb gibi sigorta kuruluşlarında size kağıt üstüne ait olmayan bir daire için sıkıntı yaşarsınız neticede sigorta şirketleri vermememye odaklıdır dikkat edin.

3- 1 sorunuzla aynı cevap, nakit ev almak isteyen biri bulsanız ne yapacaksınız 250 bin TL eden krediye uygun evinizi 160 bin TL ye mi satacaksınız tasarruf sizin.

ayrıca şahsi tavsiyem sabır edin biraz çok sıkıntılı bir süreç gerçekten çünkü dediğim gibi şu an içerisindeyim ve beğendiği evi almaya çalışan alıcıyım 3 aydır bekliyorum şu anda yeni tapunun hazılanmasını bekliyoruz sadece bir iki gün süre dediler inşallah önümüzdeki hafta alım satım işlemini yapmayı umut ediyorum

Kolay Gelsin
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.