- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri
Bu konudaki kullanıcılar:
 
6488
Cevap
129
Favori
374931
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
4566 Mesaj
19 Şubat 2011; 3:59:00 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet

TASARRUFLU ISINMANIN YOLLARI VE REV17 BASİT KULLANIM KILAVUZU EKLENMİŞTİR


SİEMENS REV24 RF KABLOSUZ KULLANMA KILAVUZULİNK
SİEMENS REV24 KABLOLU KULLANMA KILAVUZU (REV17 ile aynıdır)LİNK

Kombide tasarruf amacıyla uygulanabilecek önlemler, tanımlar ve uygun önerilerin bu başlık altında toplanması düşünülmektedir. Böylece ilgilenen her arkadaşımızın başvuracağı bir kaynak olacaktır. Oda termostatı, termostatik vana, ısı levhaları, yalıtım konusunda danışmak isteyen, fikirleri olanlar da buraya yazabilir. Zaman içinde buraya sizlerin de katkısıyla birçok bilgi aktarılmaya çalışılacaktır. Tabi bu bir süre alacaktır. Başlangıç olması nedeniyle modülasyon, oda termostatı konusunu buraya aktardım. Diğer arkadaşlarımızın da katkılarını bekliyorum.
Bu modülasyon olayı; yabancı kökenli, anlaşılması ilk etapta güç bir kelime olduğu için çok abartılıyor. Önce modülasyonun tanımı ile başlayalım: modülasyon, kombinin alev boyunu, dolayısıyla kombinin yanması için gerekli hava ve gaz karışımını ayarlayarak o andaki ısı ihtiyacı kadar ısı üretmesi, böylece yakıttan ve kombi ömründen tasarruf sağlaması olarak tanımlanır.
Bu yabancı terim yüzünden, oda termostatıyla kullanılmayan hiçbir kombi modülasyon yapmaz diye düşünülüyor. Peki o zaman bu kombiler neden "modülasyonlu" özelliği ile satılıyor? Yada satışa sunulurken "sadece oda termostatı ile modülasyon yapar" deniyor mu? Hatta normal oda termostatları da bu nedenle modülasyon yaptırmaz sanılıyor. Sizin gibi "modülasyonsuz oda termostatının tasarrufa faydası yok" diye düşünenler çoğunlukta. Bunun doğru olmadığını 3 aşamada anlatmaya çalışayım.
1-Oda termostatı olmayan kombide modülasyon: Oda termostatı olmayan kombiyi düşünün. Kombi ısısını 50 dereceye ayarladınız. 36 derecede önce alev boyutu yüksek şekilde kombi çalıştı. 50 dereceye yaklaşırken örneğin 45-46 derecede kombi MODÜLASYON YAPARAK alev boyutunu kısar. Yavaşça 50 dereceye ulaştırır. 50 derecede kombi kendini kapatır ve devir daimle kombi suyu sıcaklığı 36 dereceye ininceye kadar çalışmaz. Sonra tekrar aynı işlem başlar. Buna, kombinin ayarladığımız azami ısısına duyarlı MODÜLASYON diyebiliriz.
2- Modülasyonsuz oda termostatında modülasyon: Kombi ısısını 50 dereceye, oda termostatını 22 dereceye ayarladınız. 36 derecede önce alev boyutu yüksek şekilde kombi çalıştı. 50 dereceye yaklaşırken örneğin 45-46 derecede kombi MODÜLASYON YAPARAK alev boyutunu kısar. Yavaşça 50 dereceye ulaştırır. 50 derecede kombi kendini kapatır ve devir daimle kombi suyu sıcaklığı 36 dereceye ininceye kadar çalışmaz. Sonra tekrar aynı işlem başlar. Böylece yoğuşmalı kombilerde 50 derece geçilmediği için tasarruf sağlanmaya devam edilir. Oda ısısı 22,5 dereceye geldiğinde kombiyi tamamen kapatır ve 21,5 dereceye ininceye kadar çalıştırmaz.
3- Modülasyonlu oda termostatı ile çalıştırılan kombide modülasyon: Kombi ısısını 65 dereceye, oda termostatını da 22 dereceye ayarladınız. Dış ısı ise bugünler gibi çok düşük değil. Oda termostatı, bu ısılarda kombi ısısını genelde 50 derecenin üzerine çıkarmaz. Yoğuşmalı ise azami tasarruf sağlatır. Yukarda anlattığımızdan extra farkı budur.
1. durum (oda termostatı olmayan kombi) ile 3. DURUM(MODÜLASYONLU ODA TERMOSTATI OLAN KOMBİ) ve 2. DURUM (MODÜLASYONSUZ ODA TERMOSTATI olan kombi) arasındaki fark şudur: Gündüz en yüksek ısının +8 derece, gece en düşük ısının -3 derece olduğu bir kenti ele alalım:
1. durumda kombi kendi suyunun sıcaklığına göre sürekli çalışacaktır. Böylece gündüz saatlerinde iç ısı 28-29 dereceye çıksa da kombi kapanmayacak, çalışmaya devam edecektir. Gece ev ısısının +18 dereceye düşmesine engel olamayacaktır. Böylece gündüz gereksiz yakıt kullanımının önüne geçilemeyecektir. Gündüz yakıt kaybının bir bölümünü gece ısısının arttırmasında kullanamayacaktır.
3. durum (Modülasyonlu) ve 2. durum (Modülasyonsuz) oda termostatı kullanımı arasındaki tek fark; kombi ısısını 65-70 dereceye ayarlasanız da oda ısısı çok düşmedikçe (yada varsa dış ısı sensörüne göre dış ısı çok düşmedikçe) bu ısılara çıkarmamasıdır.
Modülasyonsuz oda termostatı kullanımında 50 dereceye ayarlayıp, oda ısısı 10 saat civarında istenilen 22 dereceye gelmediği çok soğuk günlerde 55-60'a (bir zahmet manuel) çıkararak aynı oranda tasarrufu sağlamanız mümkündür.
Sonuç olarak; oda termostatı olmadan bir kombi düşünülemez. Kombi fiyatını değerlendirirken, mutlaka oda termostatı fiyatını ekleyip ona göre sıralama yapın. Aksi halde ucuz sandığınız kombi pahalı görünenden daha fazlaya gelebilir. Örneğin kalitesi ve fiyatı uygun ECA premix'deki çok yüksek oda termostatı fiyatı (500 TL yi bulanı var)nedeniyle diğer pahalı markalar arasındaki fark kapanmaktadır. Önceleri gereksiz gibi gelen termostat, yakıt tasarrufu ve sağlığa yararı nedeniyle mutlaka ön plana çıkacaktır.
Örneğin bahar geçiş dönemlerinde gündüzleri gerekmeyen kombi, geç saatlerdeki ısı düşmesi ile kendiliğinden çalışmalıdır. Bunun insan sağlığı için gerekliliği tartışılmazdır. Özellikle çocuklu evlerde, gerektiğinde yanmayan veya fazla yanan kombi hastalıklara yol açar. Madem gelişmiş kombiler alıyor ve kullanıyoruz, önemli olan amaç iç ısının stabil tutulması olmalıdır.
Bana göre, termostatik vana (kombi.com da tanesi 25 TL) çok katlı yada çok büyük ev olmadıkça çok zorunlu değildir. Sadece oturulan oda ve güneş alan misafir odalarına (en fazla 2 adet) konulmasında yarar olabilir. Yaşam odası ve güneş alan kullanılmayan odalar istenildiğinden fazla sıcak olacağından, yaşam odasındaki oda termostatı diğer odalara göre fazla sıcak görünecek ve kombi kendini çabuk kapatacaktır. Az kullanılan güneş alan odalarda ise gereksiz ısı kaybına yol açılacaktır. Termostatik vana bu sakıncaları önler. Ben, az kullandığım ve güneş alan misafir odasının vanasını tam kapatıp 1 tur açarak bunu halletmeye çalışıyorum. Ancak bu uygulamayı(normal vanadan kısma) oda termostatı olan yaşam odasında yapmamalısınız.
Termostatik vana, sadece oda termostatı olan yaşam odasına kullanışlı olabilir. Oda termostatı yaşam odasında değilse, örneğin koridorda,çocuk odasında yada yatak odasında ise bence gerekli değildir.
TASARRUFLU ISINMANIN YOLLARI


Birçok arkadaşa çeşitli amaçlarla verdiğim cevapların bir arada olması için bir toparlama yaptım. Eklemelerle iyi bir kılavuz olduğunu düşünüyorum. Aklıma geldikçe yeni maddeler eklerim. Sizler de katkıda bulunun.
Yalıtımın önemini hepimiz biliyoruz. Çatı ve zeminden yaklaşık % 15'er, duvardan % 13, pencereden ise hepsinden fazla % 37 lik ısı kaybı tahmin edilmektedir. O zaman dış duvarlar dışında yapabileceklerimiz de var.

http://www.poldeko.com....alitimi-univ-raporu.pdf
http://www.grupcam.com.tr/index.php?p=1252&l=1

Hepinize kolay gelsin.

1- Önce yalıtımın iyi olması gerekir. Dış yalıtım belli koşullara (çoğunluk onayına) bağlı olduğundan içten yapılacaklara önem vermeliyiz.

a) Pencere doğramalarının duvar ile birleştiği ve cam ile doğramanın birleştiği kısma dıştan ve içten ince şeffaf silikon çekilmesi,

b) Pencerelere ve kapılara (balkon ve dış kapı) kaliteli kauçuk bant çekilmesi,

http://www.renksan.com.tr/tr/tr6303.htm

c) petek arkalarına İzopan ısı yansıtıcı,
http://www.koctas.com.t...tor-Arkaligi/1819-3605/

d) son kat ise çatıya (varsa bile) 2. kat cam yünü yada biraz paranız varsa cam yününün altına beton kısmına taş yünü serilmesi,
http://www.koctas.com.t...400-folyolu/6177-10970/
http://www.koctas.com.t...olme-levhasi/2848-5641/

e) Zemin yada 1. kat ise ciddi yalıtım güç olacağından tabana pvc yada halı kaplatılması,
http://www.koctas.com.t...reyonu-urunleri_99/#all

f) iç duvarların önemli bölümünü etkiliyorsa, balkonların cam balkonla kapanması,
http://www.kayasehirdusakabin.com/cam-balkon.html

Son madde hariç hepsi düşük maliyetli ve uzun ömürlü önlemlerdir.

2- Kombiye uygun, mutlaka saat-gün-haftalık programlı, olabildiğince hassas (en azından -+ 0,5 derece) oda termostatı kullanmalıyız. Çok katlı evlerde kablosuz olabilir.

3- Kullanılmayan yada oransal sıcak olan bölümlerdeki peteklere termo vana takmalıyız. Odalar arası ısı yalıtımı olmadığından, sarfiyatı az azaltmak uğruna konforu yok etmemek için hiç bir peteği tamamen kapatmamalıyız. Sessiz ve sorunsuz Siemens olabilir.

4- Evi havalandırırken pencereleri ardına kadar tam açıp 10-15 dakika içinde tamamen kapatmalıyız. Pencereleri az açıp uzun süre havalandırmak kış için uygun değildir.

5- Kombiyi açık balkona monte ettirmeyiniz. sarfiyatı önemli ölçüde (% 10-15 gibi) arttıran faktördür. Mecburi ise balkon kapama + dolap yaptırınız. Dışarda kalan kombi borularını yalıtım malzemesi ile sardırınız.

6- Kombi tesisatını en azından 5 yılda 1 kez su ve vakumla temizletiniz. Kimyasal kullandırmayınız.

7- Kombiyi yılda 1 bakımını yaptırınız. Becerikli iseniz siz yapınız. Elektrik süpürgesi ile yanma odasını temizleyip kalıntıları yok edebiliyorsanız ve problemi yok ise olabilir. Kışa girerken ilk çalıştırmada 60 derecede 10-15 dakika yakın, tüm petekler açıkken kontrol edin. Hepsine sıcaklık gidiyorsa tesisatta sorun yok demektir. Bazılarında ılıklık varsa o zaman kirlilik yada ters bağlantıdan şüphelenilebilir.

8- Ayrıca dönüş suyu filtresini (ve soğuk su giriş filtresini) yılda 1 kez temizletiniz yada öğrenip temizleyiniz. Bina yeni ise ilk yıl 2-3 kez olabilir. Kombi çalışıyor ve sıcak su üretiyor ama peteklere gitmiyorsa ilk basit iş dönüş suyu filtresini temizlemektir. Buna rağmen çözülmezse üç yollu vana sıkışması olabilir. Bunu tamirciye bırakın.

9- Yeni kombi alırken mutlaka (premix yada condense) yoğuşmalı, şikayet sitelerinde ve özellikle çevrenizde fazla şikayet almayan, yakın çevrenizde alanların memnun oldukları servisi olan, arızaya anında müdahale eden, garantisi pamuk ipliğine bağlı olmayan, sadece kağıt üzerinde değil uygulamada da az yakan, sessiz, SEDBUK verimliliği iyi (A yada B) düzeyde olan kombileri seçin. Kombileri seçerken oda termostatı dahil fiyatlarını kıyaslayın. Ucuz görünenler pahalıya mal olabilir. Yoğuşmalı kombi + oda termostatı ile tasarruf % 25 i geçecektir.

10- Yeni tesisat yaptırıyorsanız tesisat boruları mutlaka oksijen bariyerli olsun. Bunun amacı; tesisata oksijen geçirimini azaltmak, kireç-pas oluşmasını önleyerek kombi ve tesisatın uzun ömürlü olmasını ve daha az sarfiyatla ısınmayı sağlamaktır. Dizayn, Fırat, Kalde, Sanica olabilir.

11- Radyatör seçiminde titiz olun. Özellikle garantisi belli şartlara bağlı olanları almayın. Şikayet sitelerinde buna benzer sıkıntı yaşayanlar var, inceleyin. Demirdöküm Plus, Demirdöküm 33mm hatveli, Alurad vs olabilir. Bunlarda 10 yıl garantili geniş hatveli ve ucuz olanları tercih edin. Geniş hatveli radyatörlerdeki verim çok daha yüksek olacaktır. Garantisi problem olan ürünlerden uzak durun.

SİEMENS REV 17 ODA TERMOSTATI AYARLAMA KILAVUZU (basit anlatımla)


1- Altta RUN konumunda olan düğmeyi en sola doğru (her bölümde tık sesi gelir) yavaşça çekin. En sola dayansın.
2- Bu bölümde saati +- tuşlarına basarak ayarlayın. Sonra 1 tık sağa çekin.
3- Bu bölümde tarihi ayarlayın. 1 tık sağa çekin.
4- Bu bölümde sağ üstte 12345 yada 67 günler yanar, söner. Önce 12345 seçip 1 tık sağa çekin.
5- Bu bölümde, günü kaça ayırmak istediğiniz belirir.-+ ya basarak "nnn" 3 devreyi seçin. 3 evre siyahla belirgin şekilde yanıp sönecektir. 1 tık sağa çekin.
6- Bu bölümde gün içinde ilk zaman diliminin ne zaman başlayacağını -+ ile ayarlayın. Kaçta yanıp sönerse sönsün istediğiniz saate getirebilirsiniz. Örneğin sabah 06.00 yapın. 1 tık sağa çekin. Bu bölümde kaç derecede yanmasını istediğinizi girin. Örneğin 23,2 dereceyi girdiğinizde 23 de çalışmaya başlar. 1 tık sağa çekin. Bu bölümde ilk zaman diliminin ne zaman biteceğini ayarlayın. Örneğin 09.00 gibi. 1 tık sağa çekin.
7- Yukardaki maddede benzer şekilde 2. zaman diliminin saat başlama, derece ve bitiş ayarlarını yapın. 1 tık sağa çekin.
8- 6 ve 7 de anlatıldığı gibi 3. zaman diliminin saat-derece ayarlarını yapın. 1 tık sağa çekin.
9- Bu bölümde tasarruf modunun ısısını belirleyin örneğin 22,4 gibi.
10- Bundan sonra uzun tatile gitme modunu geçip RUN a getirin.
11- ÖNEMLİ: 67 günler hafta sonu ve farklı olduğu için aynı ayarları yapmalısınız. Ancak zaman dilimlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Oda termostatının arkasında uzman ayarları için düğmeler vardır. Arkadaki küçük kapağı tırnağınızla kaldırın. 1234567 tırnakları vardır ve hepsi aşağıdadır. Bunlardan 4 ve 5 i yukarı kaldırıp yuva içindeki siyah reset düğmesine 3 saniye basın. Bu şekilde oda termostatının evi kullanma alışkanlığını öğrenme fonksiyonu devreye girmektedir. Bu size ne sağlar; örneğin gündüz evi havalandırdığınızda (pencereleri az açıp 1-2 saat açık bırakma yerine ardına kadar açıp 10-15 dakikada havalandırmalısınız) o dönemde geçici ısı değişikliğini öğrenir, hemen kombiyi yakmaz

Isı hasssiyetini 0,1 dereceye indirmek yada 0,2 veya 0,5 dereceye çıkarmak için (fab. ayarı 0,2 dir), oda termostatını düz yumuşak zemine koyup -+ tuşlarına aynı anda 3-5 saniye basın, ekran yanıp sönmeye başladığında 2 ve 5 numaralı tuşlara aynı anda 3-5 saniye basın ve 5 numaralı tuşu bırakın. 3 saniye sonra 2 numaralı tuşu da bırakın. Ekrana dil gelir. Türkçe ise 5 numaralı tuşla onaylayın bir sonraki hassasiyet bölümüne geçin. 0,2 yanıp söner. - ye basıp 0,1 e indirin ve 5 numaralı tuşla onaylayın. Tamamen uzman kurulumdan çıkmak için 2 tuşuna basın. Normale döner. Diğer bölümlerle oynamayın. Isı algılamasını falan değiştirirsiniz.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Ocak 2013; 3:56:38 >
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V
ben de seneye inş tüm petekleri değiştiricem. bu sene geçti artık. anlamadığım şey neden bu kadar yanlış hesaplama yapılıyor. forumda onlarca arkadaş kendi hesaplama ve imkanlarıyla daha çok ısınıy...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+9 | adurann - 2 yıl önce
sevgili yayamas
55 de çalıştırırsın yanma verimli olur ama fazla gaz tüketirsin ev sıcak olur. Çünkü termostat ile kombi dizginlenmemiş olur.
40 da yakarsın gazı verimsiz yakarsın tüketim az ol...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+4 | hasanemmii - 2 yıl önce


 
4566 Mesaj
19 Şubat 2011; 13:03:23 

Kombi alırken uygun fiyat değerlendirmesi konusunda dikkat edilecek nokta:
Gelişmiş yeni sistem bir kombi almaya karar verdiniz. Problem çıkarması, satış sonrası desteği, servis vb konularda değerlendirdiniz. 2-3 modelde karar kıldınız. Sıra fiyatının uygun olup olmadığı konusuna geldi. Yeni kombi alanlar, yeni nesil kombilerin olmazsa olmaz parçası oda termostatını başta almasalar da ilk fırsatta değerlendireceklerdir. Ancak bazılarımız "denizi geçtik, dere önemli değil" diyebilirler. Bunda yanılıyor olabilirsiniz.
Örneğin premix yoğuşmalılar içinde, tanınmış bir marka-modeli en uygun 1.600 TL ye buldunuz. Bir başka tanınmış marka-model ise 1.750 TL. Aradaki 150 fark (ben dahil) birçok kişi için eşit şartlardaki tercihte önemli olabilir. Gönlü diğer pahalı marka modelden yana olsa da, tercihini uygun fiyatlı olandan yana kullanabilir. Oysa ki oda termostatları fiyatlarıyla birlikte değerlendirildiğinde sonuç tam tersi olabilir. Buna özellikle dikkat etmenizi öneririm.
x marka model fiyatı 1.600 + kablolu dijital oda termostatı fiyatı 300 TL = 1.900 TL
y marka model fiyatı 1.750 + kablolu dijital oda termostatı fiyatı 130 TL = 1.880 TL


"Eşit teknolojiye sahip kombiler içinde uygun olanı aldım" derken aslında daha pahalıya aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Hatta bazı yeni nesil kombileri değerlendirirken modülasyonlu oda termostatı ile kullanıma uygun olup olmadığını mutlaka baştan öğrenin. Sonradan hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Örneğin yeni nesil Demirdöküm Nitromix premix yoğuşmalı modellerinde "oda termostatı ile kullanıma uygun olduğuna" dair net açıklama göremedim. Oysa ki aynı zamanda çıkarılan yeni nesil DD Nepto (konvansiyonel hermetik)modelinde, Firmaca "oda termostatı ile kullanıma uygun" olduğuna dair net açıklama yapılmış. Bu konuyu doğrudan Demirdöküm Firmasına e mail yada telefon yoluyla sorarak teyit etmeden karar vermeyiniz.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 19 Şubat 2011; 13:58:48 >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
194 Mesaj
19 Şubat 2011; 13:33:58 

mükemmel konular ve düzenli açıklamalar devamını bekliyoruz
_____________________________2046 Mesaj
19 Şubat 2011; 14:47:34 

Üstat eline saglık güzel çalışma olmuş.
_____________________________ 
4566 Mesaj
19 Şubat 2011; 15:04:17 

Sağolunuz, sizlerden de kısa, anlaşılır ve uygulanabilir katkılar bekliyoruz. Bu bölümden amacım; anlaşılamayan terimleri bizlerin anlayabileceği tarzda kısaca açıklamak ve öneri isteyenlere (bankacı olduğum için satış kaygımız olmadan) dilimiz döndüğünce uygulanabilir basit öneriler sunmaktır.
Çok teknik çalışmalara mümkün olduğunca yer vermemeye çalışacağım. Mecbur kaldığımda ise mutlaka kısaca özet yapıp, denenmiş olanların sağlayacağı faydayı açıklamaya çalışacağım.
Burada sade vatandaşın ilgilendiği konu;
1- Bu terim nedir? Nasıl uygulanabilir?
2- Bana sağlayacağı fayda nedir?
3- Yaklaşık maliyeti nedir?

Bunlara cevap vermeye çalışacağız hep birlikte.
İnternette geziniyorum, tasarruf-yalıtım konusunda atan atana. Hepsi bir takım fabrika yada laboratuvar çalışmasına dayanıyor gibi. Ama uygulamada aynı sonucu sağlamak zor. Bu abartılı yalıtım ve tasarruf oranlarına inanan arkadaşlarımız basit işlemlere tonlarca para verip istediği faydayı sağlayamıyor. Bunu kısmen önleyebilirsek ne mutlu bize.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 19 Şubat 2011; 15:06:04 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


2046 Mesaj
19 Şubat 2011; 20:51:05 


quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Sağolunuz, sizlerden de kısa, anlaşılır ve uygulanabilir katkılar bekliyoruz. Bu bölümden amacım; anlaşılamayan terimleri bizlerin anlayabileceği tarzda kısaca açıklamak ve öneri isteyenlere (bankacı olduğum için satış kaygımız olmadan) dilimiz döndüğünce uygulanabilir basit öneriler sunmaktır.
Çok teknik çalışmalara mümkün olduğunca yer vermemeye çalışacağım. Mecbur kaldığımda ise mutlaka kısaca özet yapıp, denenmiş olanların sağlayacağı faydayı açıklamaya çalışacağım.
Burada sade vatandaşın ilgilendiği konu;
1- Bu terim nedir? Nasıl uygulanabilir?
2- Bana sağlayacağı fayda nedir?
3- Yaklaşık maliyeti nedir?

Bunlara cevap vermeye çalışacağız hep birlikte.
İnternette geziniyorum, tasarruf-yalıtım konusunda atan atana. Hepsi bir takım fabrika yada laboratuvar çalışmasına dayanıyor gibi. Ama uygulamada aynı sonucu sağlamak zor. Bu abartılı yalıtım ve tasarruf oranlarına inanan arkadaşlarımız basit işlemlere tonlarca para verip istediği faydayı sağlayamıyor. Bunu kısmen önleyebilirsek ne mutlu bize.


Üstat herzaman destekle yanındayız hic süphen olmasın. Yukarda yazınız içinde modülasyonlu termostat bölümünde tamamlanması gereken yerler var ben notlarımı aldım. Hem yazı bütünlüğü bozulmasın istedim, hemde kullanıcıların kafası karışmasın diye ilave yapmıyorum. Kullanıcıların bireysel sorularına cevap verirken zaten konulara değiniyoruz. Modülasyonlu termostat için anlattıklarımız modülasyon özelliği olmayan cihaz kullananların kafasını karıştırıyor o nedenle en iyisi yazmış olduğunuz bu ana bilgiler ışığında cihaz alacak olanlara sonrasında bireysel olarak destek vermek diye düşünüyorum.
_____________________________597 Mesaj
19 Şubat 2011; 21:36:00 

Ben de yeni Ferroli Domitech kombi aldım. Yanında da Honeywell modülasyonlu oda termostatı aldım. Servis birkaç gün önce gelip kurdu. . Neyse sorunu hallettik. 2 gündür termostatla birlikte kullanıyorum.

Ancak benim şöyle bir sorunum var. Kombiyi 60 dereceye, oda termostatını da 23 dereceye ayarlıyorum. Kombi 80-85 e kadar çıkıyor ve sıcaklık istenen düzeye gelince kapanıyor. Yani 60 ı geçiyor. Modülasyonlu olduğuna göre böyle yapmaması lazım. O zaman on/off termostattan ne farkı var. Servisi aradım anlattım anlattım bir türlü anlamadı. İlla yok normal herşey diyor. Ben diyorum ama bu modülasyonlu termostat on/off mantığıyla çalışmıyor mu? Yok diyor hatta kombide iki bağlantı noktası var diyor. Biri on/off termostat için biri kumandalı termostat için. Biz kumandalı olana bağladık yani herşey normal diyor.

Benim ne yapmam lazım? Sorun nerde? Yani anladığım kadarıyla on/off cihaz gibi çalışıyor benem termostat.
_____________________________

Kaderi tenkid eden başını örse vurur, kırar. Rahmete itiraz eden, Rahmetten mahrum kalır. Herşey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki rahat edesin...


 
4566 Mesaj
19 Şubat 2011; 23:11:07 


quote:

Orijinalden alıntı: sonbahar78

Ben de yeni Ferroli Domitech kombi aldım. Yanında da Honeywell modülasyonlu oda termostatı aldım. Servis birkaç gün önce gelip kurdu. . Neyse sorunu hallettik. 2 gündür termostatla birlikte kullanıyorum.

Ancak benim şöyle bir sorunum var. Kombiyi 60 dereceye, oda termostatını da 23 dereceye ayarlıyorum. Kombi 80-85 e kadar çıkıyor ve sıcaklık istenen düzeye gelince kapanıyor. Yani 60 ı geçiyor. Modülasyonlu olduğuna göre böyle yapmaması lazım. O zaman on/off termostattan ne farkı var. Servisi aradım anlattım anlattım bir türlü anlamadı. İlla yok normal herşey diyor. Ben diyorum ama bu modülasyonlu termostat on/off mantığıyla çalışmıyor mu? Yok diyor hatta kombide iki bağlantı noktası var diyor. Biri on/off termostat için biri kumandalı termostat için. Biz kumandalı olana bağladık yani herşey normal diyor.

Benim ne yapmam lazım? Sorun nerde? Yani anladığım kadarıyla on/off cihaz gibi çalışıyor benem termostat.


Bu açıklamadan sonra on-off termostat, dijital modülasyonsuz termostat(programlı yada programsız) ve kombi ile birlikte modülasyon yaptıran termostat kavramlarının da tam olarak anlaşılamadığı ortaya çıkmaktadır. Yukarda anlattıklarıma rağmen. Bence ilk mesajımı bir daha okuyunuz.
On-off termostat bile, ayarladığınız kombi azami ısısına müdahale etmez, edemez. Başka bir anlatımla; modülasyonsuz (on-off mekanik yada on-off dijital veya dijital programlı) oda termostatları, oda ısısını istediğiniz ayara (sizin için 23 derece) getirirken kombi ısısını en fazla kaça ayarladınızsa (sizde 60 derece) o dereceyi geçirme özelliğine sahip değildir.
Bana göre, servis sorunu çözememiş(veya çözmemiş), anlamazlığa vermiştir. Bağladıkları sistem; sizin müdahalenize imkan vermeyen, modülasyonlu oda termostatına uygun Ferroli kartına göre çalışmaktadır. Kombi kartı, ayarladığınız oda ısısına göre azami kombi ısısını kendisi belirlemektedir. Bu arada belirtmemişsiniz, dış ısı sensörü kullanıyor musunuz? Belki de buna göre kombi azami ısısını otomatik ayarlamaktadır. Sorununuz, daha önce dış ısı sensörü nedeniyle oluşan şikayetlere benziyor.
Honeywell kullanmadım ama kombi en fazla ısısına karışmaması lazım. Ayarladığınız derecenin üstüne çıkarmaması gerekiyor. Servisi arayarak "ben kombi ısısını ayarladığım 60 derecenin üzerine çıkarmasını istemiyorum, kurulumun buna göre yapılmasını ve ayarlanmasını istiyorum" demelisiniz. Anlamazlığa vurmaya devam ederlerse, bu sorunu, benim anlattığım şekilde Ferroli ve Honeywell'in müşteri hizmetlerine e maille yazın ve telefonla iletin. Çözüm şeklini size bildirirler. Servisi arayarak düzeltmesini sağlarlar. Bunları harekete geçirmezseniz, ayarlama maliyetini siz ödemek zorunda kalırsınız. Yada ne yazık ki tekrar ücret ödeyerek montajdan anlayan birine ayar yaptıracaksınız.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


597 Mesaj
20 Şubat 2011; 0:09:31 

Hayır dış ısı sensörü yok.

Tam olarak anlamamış olabilirim çünkü bu konulara yabancı sayılırım yeni yeni anlamaya çalışıyorum. Ama benim az buçuk anladığım on/off cihazlar odayı belirtilen ısıya getirmek için ayarladığınız dereceyi geçebilir 60-70-80 dereceye kadar çıkabilir oda istenen ısıya gelince de kapanır. Ama bu konuyu yanlış anlamışım herhalde. Siz on/off cihazlarda ayarladığnıız ısıyı geçmez diyorsunuz. Çok ayrıntılı okumadım. Çünkü yarın şehir dışına çıkacağım. 1 ay kadar yokum. Aceleyle birşeyler bulabilir miyim diye bakıyorum.

O zaman daha garip bu durum yok mu ortada. Ben ayarladığım ısıyı geçince on/off gibi çalışıyor diye düşünmüştüm. Servisin halledemeyeceği kesin çünkü adamlar ilk geldiklerinde bu bizim ürün değil diye bağlamadılar. Bir daha çağırırsanız 25 TL ücret alırız dediler. Ben de Ankara Bölge Müdürlüğünü aradım, ordan müşteri hizmetlerine yönlendirdiler, onlar bana nasıl olur bunu her servis bilir nasıl öyle birşey söylemişler dediler. Sonra tekrar servisi aradım müşteri hizmetlerinin böyle birşey olması mümkün değil dediiğini ilettim. Sonra gelip bağladılar. Müşteri hizmetlerini aramak daha mantıklı gibi. Sağolun bilgilendirdiğiniz için...
_____________________________

Kaderi tenkid eden başını örse vurur, kırar. Rahmete itiraz eden, Rahmetten mahrum kalır. Herşey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki rahat edesin...


2046 Mesaj
20 Şubat 2011; 0:56:48 

Kombi on/of durumda çalışmıyor termostat kontrollü çalışıyor termostat gerekli görevi yapmıyor devreye girip kombiyi kapatmıyor dolayısıyla kombi üst limit derecelerinde çalışıyor. Servis müdahalesi olmadan çözüleceğini düşünmüyorum. Termostat ve kombi uyumlu çalışmıyor kombi termostattan haberdar ama termosttat kombiden bir haber çalışıyor.

1- Termostat arızalı olabilir
2- Kombi termostatlı çalışma moduna alınmamış olabilir
3- En düşük ihtimal kombi arızalı olmuş olabilir.

Siz termostatın üst kısmını yuvasından çıkarın kombiyi normal şekilde kullanın yine 50c ayarlıyken daha yüksek derecede çalışıyormu görmüş oluruz.
_____________________________81 Mesaj
20 Şubat 2011; 13:04:24 

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Kombi alırken uygun fiyat değerlendirmesi konusunda dikkat edilecek nokta:
Gelişmiş yeni sistem bir kombi almaya karar verdiniz. Problem çıkarması, satış sonrası desteği, servis vb konularda değerlendirdiniz. 2-3 modelde karar kıldınız. Sıra fiyatının uygun olup olmadığı konusuna geldi. Yeni kombi alanlar, yeni nesil kombilerin olmazsa olmaz parçası oda termostatını başta almasalar da ilk fırsatta değerlendireceklerdir. Ancak bazılarımız "denizi geçtik, dere önemli değil" diyebilirler. Bunda yanılıyor olabilirsiniz.
Örneğin premix yoğuşmalılar içinde, tanınmış bir marka-modeli en uygun 1.600 TL ye buldunuz. Bir başka tanınmış marka-model ise 1.750 TL. Aradaki 150 fark (ben dahil) birçok kişi için eşit şartlardaki tercihte önemli olabilir. Gönlü diğer pahalı marka modelden yana olsa da, tercihini uygun fiyatlı olandan yana kullanabilir. Oysa ki oda termostatları fiyatlarıyla birlikte değerlendirildiğinde sonuç tam tersi olabilir. Buna özellikle dikkat etmenizi öneririm.
x marka model fiyatı 1.600 + kablolu dijital oda termostatı fiyatı 300 TL = 1.900 TL
y marka model fiyatı 1.750 + kablolu dijital oda termostatı fiyatı 130 TL = 1.880 TL


"Eşit teknolojiye sahip kombiler içinde uygun olanı aldım" derken aslında daha pahalıya aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Hatta bazı yeni nesil kombileri değerlendirirken modülasyonlu oda termostatı ile kullanıma uygun olup olmadığını mutlaka baştan öğrenin. Sonradan hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Örneğin yeni nesil Demirdöküm Nitromix premix yoğuşmalı modellerinde "oda termostatı ile kullanıma uygun olduğuna" dair net açıklama göremedim. Oysa ki aynı zamanda çıkarılan yeni nesil DD Nepto (konvansiyonel hermetik)modelinde, Firmaca "oda termostatı ile kullanıma uygun" olduğuna dair net açıklama yapılmış. Bu konuyu doğrudan Demirdöküm Firmasına e mail yada telefon yoluyla sorarak teyit etmeden karar vermeyiniz.Merhabalar, evime yeni sıva üstü kalorifer tesisatı yapıldı. Normal (alüminyum folyolu) borularla ve normal eca vana+dd plus petekle kurulum yapıldı. Toplamda 8.2 mt petek ve havlupan var. Kombi olarakta dd nitromix kombi monte edildi (Baca yoğuşmaya uygun açıda ayarlandı). Kombinin ilk çalıştırması için demirdöküm servisini arayıp randevu aldım. Bu sırada bir demirdöküm servisinden oda termostatı ve dışardan bir yerden 15 mt 2x0.75 kablo alarak gerekli yere uzattım. Kombinin ilk çalıştırmasına geldiklerinde oda termostatını da bağladılar (herhangi bir ücret almadan) ve yaklaşık 2.5 gündür hiç bir sorun olmadan kullanmaktayım. DD servisi kombiyi 70 dereceye ayarladı ki bana fazla geldi ve 55 dereceye indirdim. Fark olarak petekler biraz daha yavaş ısınıyor ve oda da daha yavaş ısınıyor fakat anladığım kadarıyla yoğuşmadan faydalanabiliyorum. Bu kadar uzun yazdığım için üzgünüm fakat demirdöküm nitromix kombi oda termostatlarıyla uyumlu ve hatta kullanım klavuzunda da belirtiliyor. Bilgiler içinde ayrıca teşekkürler!< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marksman -- 20 Şubat 2011; 13:06:22 >
_____________________________ 
4566 Mesaj
21 Şubat 2011; 0:45:16 


quote:

Orijinalden alıntı: MarksmanMerhabalar, evime yeni sıva üstü kalorifer tesisatı yapıldı. Normal (alüminyum folyolu) borularla ve normal eca vana+dd plus petekle kurulum yapıldı. Toplamda 8.2 mt petek ve havlupan var. Kombi olarakta dd nitromix kombi monte edildi (Baca yoğuşmaya uygun açıda ayarlandı). Kombinin ilk çalıştırması için demirdöküm servisini arayıp randevu aldım. Bu sırada bir demirdöküm servisinden oda termostatı ve dışardan bir yerden 15 mt 2x0.75 kablo alarak gerekli yere uzattım. Kombinin ilk çalıştırmasına geldiklerinde oda termostatını da bağladılar (herhangi bir ücret almadan) ve yaklaşık 2.5 gündür hiç bir sorun olmadan kullanmaktayım. DD servisi kombiyi 70 dereceye ayarladı ki bana fazla geldi ve 55 dereceye indirdim. Fark olarak petekler biraz daha yavaş ısınıyor ve oda da daha yavaş ısınıyor fakat anladığım kadarıyla yoğuşmadan faydalanabiliyorum. Bu kadar uzun yazdığım için üzgünüm fakat demirdöküm nitromix kombi oda termostatlarıyla uyumlu ve hatta kullanım klavuzunda da belirtiliyor. Bilgiler içinde ayrıca teşekkürler!

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Tanıtım bilgilerinde olmamakla beraber kullanım kılavuzunda olduğunu araştırınca buldum. Keşke oda termostatının marka ve modelini, fiyatını da verseydiniz de kullanan arkadaşlar bilgilenseydi iyi olurdu.
Biraz araştırınca kablosuz oda termostatının 65 TL gibi son derece uygun fiyata satıldığını da buldum. DD RF 6000 Kablosuz Oda Termostatının modelinize uyumlu olup olmadığını sorarak alın. Bence hizmet bu! Kablosuz Oda Termostatını 300-400 TL ye değil, 65 TL gibi fiyata satmak tüketiciye saygıyı gösterir. Bu konuda Demirdöküm'ü kutlamak gerekir diye düşünüyorum.
DD RF6000 Oda termostatı satış linki
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


81 Mesaj
21 Şubat 2011; 9:21:23 

@sserin

Termostat kablolu DD termostat ve servisten 50 tlye aldım. On/off standart oda termostatı şeklinde geçiyor. Bu arada verdiğiniz sitede RF 6000 modelinin Neva modeli için olduğunu belirtiyor.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marksman -- 21 Şubat 2011; 9:23:13 >
_____________________________ 
4566 Mesaj
21 Şubat 2011; 15:36:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Marksman

@sserin

Termostat kablolu DD termostat ve servisten 50 tlye aldım. On/off standart oda termostatı şeklinde geçiyor. Bu arada verdiğiniz sitede RF 6000 modelinin Neva modeli için olduğunu belirtiyor.

Nitromix'in oda termostatı ile kullanıma uygun olup olmadığını sorun dememde haklılık payı var olabilir. Hiçbir termostatında "modülasyon yaptırır" açıklaması yok. Sadece benim kullandığım gibi açma-kapamalı ve kombi azami ısısına bağlı modülasyon yaptırıyor. Özellikle kombinize uyumlu olup olmadığını sorun demiştim. Neva hariç tüm DD modelleri ile uyumlu kablolu oda termostatı IM-01 modeli 94 TL peşin. Haftalık programı, donma emniyeti ve yaz-kış ayarı var. Oldukça yeterli bir model.
DD kablolu oda term.linki
Yine bu Sitede telefonla kontrol cihazı da son derece ilginç ürün. Sık seyahate gidenler için ideal. Başka şehirden (örneğin)1 gün önce telefonla o numarayı arayarak, şu saatte çalış diye talimat veriyorsunuz. Eve geldiğinizde sıcak bir yer sizi bekliyor. Fiyatı makul, 100 TL.
DD telefonla kumanda cihazı linki< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Şubat 2011; 15:41:08 >
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
4566 Mesaj
21 Şubat 2011; 16:01:01 

DD Nitromix modelini incelediğimizde, açıklamalarda "fan modülasyonu" olduğu ancak oda termostatı ile bağlantılı çalışan "alev modülasyonu" olmadığı gibi bir sonuç çıkıyor.
DD Nitromix özellikleri
Şimdi bazı arkadaşlar (haklı olarak) "modülasyonu tam anlamamışken, şimdi fan modülasyonu ve alev modülasyonu gibi 2 çeşit mi çıktı ortaya" diyecekler. Bunu netten edindiğim bir açıklama ile anlatmaya çalışayım.

""Kombide bir hacim doğalgazın on hacim hava ile tam olarak yandığını biliyoruz. Ortamın ısı gereksiniminin azalması sonucu oransal oda termostatı ile kombiye alev modülasyonu yaptırılacaktır(yani gaz debisi ısı ihtiyacını karşılayacak şekilde azaltılacaktır). Gaz miktarı azalınca hava miktarının da azaltılması gerekir aksi taktirde tepkimeye girmeyen fazla hava oluşan ısı enerjisinin bir kısmının bacadan atılmasına neden olacaktır. Gaz miktarı azalınca hava miktarının da azalabilmesi için baca fanının birden fazla devirli olması gerekmektedir. Üretici firmalar tarafından fan modülasyonu yoğuşmalı kombilerde uygulanırken yoğuşmasız kombilerde önemsenmemektedir. Kombilerde bu uygulama yanma verimini doğrudan etkileyen önemli bir özelliktir. Kombi seçiminde dikkate alınmalıdır.
Yanma verimini artırmak için yapılabilecek başka bir uygulama da kombiye alev modülasyonu (ısı ihtiyacı azalınca gaz debisinin azalmasını) sağlayan oransal (modülasyonlu) oda termostatı kullanılmasıdır. Bazı kombilere modülasyonlu oda termostatı bağlanamamaktadır. Kombi seçiminde buna da dikkat edilmelidir.
ALev modülasyonlu (oransal) oda termostatı ısı ihtiyacınız azalınca kombiyi durdurmayıp düşük kapasitede çalıştırır. Kombinin sık sık durup çalışmasını önlemiş olur. Böylece yanma odası sürekli sıcak kaldığı için verimli yanma olur. Modülasyonsuz on-off termostat kombiyi ayarlanan sıcaklığa kadar tam kapasitede çalıştırır ve bu ayar sıcaklığına gelince kombiyi durdurur. Kombi sık sık durup çalışır. Her durup çalışmada yanma odası soğuduğu için yanma kalitesi (verimi) düşer.""


Bu açıklamaların ışığı altında, DD Nitromix'te fan modülasyonu olduğunu ancak termostata bağlı alev modülasyonunun olmadığını net olarak söyleyebiliriz.
Premix yoğuşmalı Nitromixteki bu eksiklik (bana göre), oda termostatı ile alev modülasyonu yaptırandiğer (premix hatta condense) yoğuşmalı kombilerden ayırıyor. Eski bacalı yada hermetik konvansiyonel kombinize benim gibi normal dijital oda termostatı alırsınız. Zaten fan yada termostata bağlı alev modülasyonu yoktur. Hatta eskisine göre yeterli tasarruf da sağlar. Ancak yeni alacağınız condense veya premix yoğuşmalı kombide alev modülasyonu yapmasını beklemek hakkınız.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Şubat 2011; 16:09:54 >
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


81 Mesaj
21 Şubat 2011; 19:27:41 

Öncelikle hala tam olarak yazdığınız modülasyonu anlamadım fakat sanırım oda termostatının modülasyonu yaptırmadığını söylüyorsunuz, ki doğru. Fakat kombi'nin kendinden gelen modülasyon özelliği kendiliğinden oda termostatıylada uyumlu olarak çalışıyor anladığım kadarıyla. Şöyle ki: ortam 18 derece diyelim oda termostatını 22 derece ayarladığınızda kombi (55 dereceye ayarlı) alev büyüklüğünü belli 5 kademeli bir skalada yavaş yavaş büyüterek artırıyor ve sıcaklık farkı çok fazla değilse en son kademeye getirmiyor ve istenilen sıcaklığa gelindiğinde alev simgesi gidiyor.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marksman -- 21 Şubat 2011; 19:30:03 >
_____________________________ 
4566 Mesaj
21 Şubat 2011; 22:00:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Marksman

Öncelikle hala tam olarak yazdığınız modülasyonu anlamadım fakat sanırım oda termostatının modülasyonu yaptırmadığını söylüyorsunuz, ki doğru. Fakat kombi'nin kendinden gelen modülasyon özelliği kendiliğinden oda termostatıylada uyumlu olarak çalışıyor anladığım kadarıyla. Şöyle ki: ortam 18 derece diyelim oda termostatını 22 derece ayarladığınızda kombi (55 dereceye ayarlı) alev büyüklüğünü belli 5 kademeli bir skalada yavaş yavaş büyüterek artırıyor ve sıcaklık farkı çok fazla değilse en son kademeye getirmiyor ve istenilen sıcaklığa gelindiğinde alev simgesi gidiyor.

Dediğiniz doğru. Tamamlamak adına; termostat olmasa da her kombinin (bacalı, konvansiyonel hermetik, condense yoğuşmalı, premix yoğuşmalı) yapacağı budur. Örneğin; kombiyi 55 dereceye ayarladınız, 43 derecede çalıştı, 50-52 dereceye kadar alev boyutu yükselerek(sizin dediğiniz gibi kademeli) çalışır, sonra yavaşça ayarlanan 55 derece azami kombi ısısına ulaştırır. Buna kombi kartından kaynaklanan modülasyon denebilir. Daha önce açıklamıştım. Benim 10 yıllık bacalı Beretta'nın yaptığı da bu! Bir de termostatı 22 ye ayarladığınızda, 21,5 derecede çalıştırıp 22,5 derecede kapatır.
Ancak oda termostatı ile alev modülasyonu yapan yeni sistem yoğuşmalılarda durum farklıdır. Kombi azami ısısını 65 dereceye, oda termostatını 22 dereceye ayarladınız. Gündüz hava kış için yüksek sayılacak 7-8 derecede. ALev modülasyonu ile azami kombi ısısını 50 derecenin üzerine çıkarmaz. Hatta bazen 40-45 derecede bile çalıştırabilir. Ancak hava daha soğuduğunda (veya ısının düştüğü geceleri) 65 dereceye kadar çıkarabilir. 22 dereceye ulaştığında tamamen kapatmaz ama 30 derecede (bir anlamda rolantide) yakabilir. Isı 21,9 ise çokyavaş 30 larda çalıştırmaya devam eder. 22,5 derece üstünde kapatıp, 21,5 dereceye düşünceye kadar beklemez. Buna kombi azami ısısını gerektiğinde azaltıp çoğaltan alev modülasyonu denilebilir.
Nitromix işte tam anlamıyla bunu yapmıyor yada yapamıyor. Eski sistem kombiler gibi bunu elle yapabilirsiniz. Yeni alınan, yeni yoğuşmalı sistem kombide ise aranması gereken özelliktir.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Şubat 2011; 22:06:21 >
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


2046 Mesaj
21 Şubat 2011; 23:45:57 

Modülasyon hakkında bir kaç kelimede ben söyleyeyim.

Modülasyon özelliği ve modülasyonlu termostat kullanımı;

Yeni nesil kombilerin hemen hepsi 3 tam modülasyon özelilğine sahiptir bu nedemek
1- Kullanım suyu sıcaklığına göre modülasyon
2- Tesisat suyu sıcaklığına göre modülasyon
3- Oda sıcaklığına göre modülasyon.
Modülasyonlu termostat kullanarak yani oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinden faydalanarak daha fazla tasarruf etmemiz sözkonusu. Normal bir zaman saati özellikli, on/of çalışma prensibine göre çalışan termostatta, misal 50c'lik bir değer secildi. O anda kazan suyu sıcaklığı 20c diyelim, cihaz modülasyonunu 50c kazan suyu sıcaklığına göre yapacak, ilk başlarda yüksek kapasitede sonrasında 50c ye yaklaştıkca kapasitesini düşürerek istenilen kazan suyu sıcaklığına göre modülasyon yapacaktır. Kombi 50c ye geldikten sonra oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar sürekli 50c de yanacaktır. (sapma değeri olabilir) Bu arada kombi sürekli dur kalk yapmadığı için ve kapasitesini belli oranda düşürdüğü ve bunu sabit tuttuğu için bir miktar tasarruf yapmış olacaktır.

Oda sıcaklığına göre modülasyonda ise, cihaz var olan oda sıcaklığını algıladıktan sonra istenilen sıcaklığa ulaşmak için kendisine bir çalışma proğramı belirler. Gelişmiş beyine sahip cihazlarda bu özellik vardır, zaten o nedenledirki bazı modellerde modülasyonlu termostat kullanılmaz. Belirlenen çalışma proğramına göre odanın ne kadar sürede ısıtılacağı tahmin edilir ve ona göre kapasite ayarlaması yapılır. Secilmis olan kazan suyu sıcaklığı dış hava sıcaklığını düşünerek doğru olarak belirlemiş isek (genelde bu değer yüksek secilir 60c 75c aralığı gibi) cihaz modülasyon aralığını geniş tutarak (cihazın yeteneğine bağlı olarak bu aralık dar yada geniş olabilir) belirlenen çalışma proğramına göre oda sıcaklığına göre modülasyon yapacaktır. ilk örnekte kullanım şeklinde cihazın belirlenen dereceye hızlı bir şekilde ulaştığın,ı sonra sabit kaldığını göreceğiz. İkinci örnekte yani oda sıcaklığına göre modülasyonlu kullanımda ise, derecelerin daha yavaş ilerlediğini, bazen çakılı şekilde kaldığını görebiliriz. Cihaz kapasitesini kazan suyu sıcaklığına göre değil, ulaşmaya çalıştığı oda sıcaklığına göre yapacaktır. Kazan suyu sıcaklığına göre modülasyonda döngü, sürekli olarak mevcut kazan suyu sıcaklığı ile secilmiş olan değer arasında olacaktır. Yani örneklemek gerekirse 30c ile 50 arasında modülasyon yaparak çalışacaktır (Modülasyon özelliğine sahip cihazlara için gecerlidir) Diğer durumda ise oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğine sahip cihazla birlikte aynı zamanda modülasyonlu termostat kullanıldığında bu döngü bazen 30c-35 aralığında bazen 30c - 40c aralığında bazan 30c 60c aralığında olacak mekanın ısı kaybına vb şartlara göre bu durum değişecektir. İlk kullanım örneğinde ikinci kullanım örneğine göre daha fazla yakıt tüketimi olacaktır. Bu nedenledirki önerilerimde, başkaca bir beklenti yoksa, sadece tasarruf amacıyla termosttat kullanımı isteniyorsa modülasyonlu termostatları öneriyorum. Bütün yeni nesil cihazlarda Kazan suyu sıcaklğına ve kullanım suyu sıcaklığına göre modülasyon özelliği mevcutken, bazı modellerde ilave olarak oda sıcaklğına göre modülasyon özelliği yoktur. Broşür incelemelerinde bunu desteklemediğini sizlerde görebilirsiniz.

İkinci örneğe yani modülasyonlu termostat kullanımına ilave olarak dış hava sensörü bağlandıysa eğer, özellikle istanbul için bu çok faydalı olacaktır. Çünkü sabah sıcak olan hava, öğlen soğuk, ikindide ayaz, akşam yine sıcak olabiliyor. Bu defa dış hava sensöründen gelen bilgi ile mevcut oda sıcaklığı bilgisi cihazın beyninde derlenecek, ona göre bir çalışma proğramı belirlenecek aradaki gecislerde gereksiz yakıt tüketimi olmayacaktır. Dış havada belirli oranda düşme gözlendiğinde, kapasite yükseltilecek, havada iyileşme hissedildiginde kapasite düşürülerek geçişlerdeki gereksiz tüketim engellenmiş olacak. Yani hava sıcaklığında dalgalanlamalar dış hava duyargası tarafından tam zamanında belirlenerek, gereksiz yakıt tükemininin önüne geçilecektir. Bütün modeller dış hava sensörünü desteklemez, markaların çok az ürünü dış hava sensörünü destekler. Bunun temel nedeni yukarda anlatmış olduğum şeylerdir bu özelliklerin hepsinin uygulanabilmesi için ana kartın ve yazılımın buna uygun olması gerekir, buda cihazların daha pahalı satılmasının nedenlerinden biridir.

Modülasyonla ilgili diğer bir önemli konu modülasyon aralığıdır. Bu aralık ne kadar genis olursa cihaz modülasyonlu kullanımda kapasitesini o derece düşürebilecek, bu orandada daha fazla tasarruflu olacaktır. Bu örneği şöyle izah edebilirim. Bir oda termostatında derece aralığı bir cihazda 0.5c lik bir adımla ilerlediğini. diğerinde 0.2 lik bir değerle ilerlediğini varsayalım. Bizim ihtiyacımız olan 22.2c oda sıcaklığına ilk örnekteki cihaz 22.5 gibi bir derece ile cevap verirken, ikinci örnekteki cihaz tam istediğimiz gibi 22.2 lik bir değerle istenilen ısıya ulaşacak aradaki 0.3 lük (0,5 ile 0 değeri arasında) gereksiz tüketime mani olacaktır. Modülasyon aralığının geniş olmasıda cihazın bu şekilde kullanımında gereksiz tüketime mani olacaktır. Cihaz kapasitesini ne kadar düşürürse, bu konuda ne kadar yetenekli olursa o derecede gereksiz tüketimin önüne geçilecektir.

Piyasada yoğuşmalı diye satılan cihazlarda görüyorum bu aralık %42 ile %100 aralığında olan cihaz var, oysa benim önerdiğim ferroli ferasy gibi mütevazi bir modelde bile bu aralık %30 ile %100 aralığında olabiliyor. Bu durumda yoğuşmalı cihazın daha verimli olduğunu kim söyleyebilir. Elbette tam verimlilik için sadece modülasyon aralığının geniş olması yetmiyor, daha bir çok etken bu işin içinde onunda altını çizmek isterim.

Ben tavsiye etmiş olduğum bu cihazlarda bu tespitlerin hepsini yapmış durumdayım, önerilerimde bütün bu incelemelerimi yaparak değerlendirerek artı eksi yönlerini alt alta toplayarak yapıyor, o doğrultuda öneride bulunuyorum. Elbetteki cevremde inceleme fırsatı bulduğum her cihazı inceliyorum, tüketim değerlerine bakıyorum ama bütün cihazları inceleme şansım yok. Bu nedenle karşılaştırmaları kağıt üzerinde tse vb kuruluşların onayıyla yayınlanan cihaz teknik verilerine bakarak yapıyor, yani ordaki bilgiler ışığında değerlendirmelerde bulunuyorum. Her hangi bir sahtekarlık sözkonusu ise bunun günahı bu denetimi tam olarak yapmayan yetkili kurumların ve serfika veren kuruluşlarındır. Bunun dışında bizlerin yapabileceği bir inceleme yok. Ne bütün cihazları alacak maddi gücümüz, nede bunu test edecek bir laboratuvarımız var. Yorum alan arkadaşların beklentilerini bizden alacakları cevapları bu doğrultuda değerlendirmelerini istiyorum. Bunlar benim tespitlerim benim yorumumdur ama son kararı verecek olan sizlersiniz. Hiç kimseye hiç bir markayı yüzde yüz garantiyle önermem, cihazı alacak olan arkadaşlarımız son kararı verirken bütün sorumluluğu kendileri almış olacaklardır. Kimseye zoraki bir öneride bulunmuyorum, kararı veren bütün sorumluluğu almış olur. Bizlerin elinden daha fazlası gelmez, daha fazlası için birebir inceleme ve doğru değerleme için yetkili bir mühendislik firmasıyla irtibata geçmeniz gerekiyor. Sizin icin en doğru bilgi bu şekilde elde edilecektir, görmeden gözlemlemeden, mevcut durumları kontrol edip gözönünde bulundurmadan yazacağımız herşey belli oranda size fayda sağlayacaktır. Olayın bu yönünün altını cizmek tekrardan hatırlatmak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 22 Şubat 2011; 1:24:13 >
_____________________________ 
4566 Mesaj
22 Şubat 2011; 2:03:13 

Yalıtım, bizim gibi yakıtta dışa bağımlı ekonomilerde Devlet politikası olmalıdır. Bunun esas nedeni; kişisel ısı kayıplarının, global kayıplardan çok çok az olduğudur. Dış cephe dahil ciddi yalıtıma ödediğiniz para size ortalama 3-5 yılda geri dönebilir. Oysa ki Devletin kazancı inanılmazdır. Yakıta ödenen dövizler yüzünden çeşitli dönemlerde Ülke olarak büyük sıkıntılar yaşadık. Şimdilerde ise çıkarılan yasalarla eski binalarda yalıtım yapılması zorlanmakta ve ucuz, uzun vadeli kredilerle de desteklenmektedir.
Burada önemli olan konu, biz ne yapmalıyız? Yalıtımlı binalarda oturuyorsak sorun yok. Ancak dış cephe yalıtımsız binalarda, yada zemin veya son katta oturuyorsak, Kat Malikleri Kurulunun insafına kaldık demektir. Yalıtımın ucuz bir tadilat olmaması nedeniyle biz de çekimser yaklaşırız. Çok katlı konutlarda sadece dış cephe yalıtımının 2.000-3.000 TL arasında olduğunu varsayarsak konu netleşmiş olur. Bunun dışında, çatı yalıtımı ve pencere doğramalarının değişmesi ayrı bir sorundur.
İç cephe yalıtımını yaptırayım deseniz, yine ucuz bir tablo çıkmaz ortaya. Üstelik evin net kullanım alanı küçüleceği gibi 2-3 mm lik malzemelerle yada boyalarla "yalıtımı sağlar" kandırmacası ile karşı karşıya kalabiliriz. 2-3 cm kalınlığından fazla olan yalıtıma uygun malzemelerle yaptırmaya karar vermek için, yalıtım.com sitesine bakmanızı öneririm. Burada en azından TSE numaralarını alarak malzeme araştırırsınız. Aksi takdirde ödediğinize göre umulan yararı sağlamayan yada tüm modern dünyanın terk ettiği asbestli kanserojen yalıtım malzemelerine sahip olabilirsiniz.
Bunlar pahalı ve karışık işler gibi geldiyse "alacağımız hiçbir önlem yok mu?" diyebilirsiniz. Bana göre tasarruf için alınması gereken basit, oransal ucuz ve yarar sağlayacak önlemleri şöyle sıralayabilirim. Bunların çoğunu uyguladığım ve uygulattığım için rahatlıkla yazabiliyorum. Bu öneriler başka bir yerden alıntı değildir.
1- Pencere doğramalarınız aluminyum doğrama, PVC tabir edilen cinsten ve yeterli (çekmemiş) ise sorun yok. Benim gibi ahşap pencere doğramalarınız varsa, 2-3 yılda bir önce çürümeye karşı önlem alıp, mat vernikli boya ile boyamada sayısız yarar var. Daha sonra dıştan ve içten, doğramanın betonla kesiştiği noktaları şeffaf silikonlamak, ısı ve yağmur suyu yalıtımı konusunda etkili olmaktadır. Komşularımın çoğuna şiddetli yağmur yağdığında su girdiği halde, bizde böyle bir sorun olmamaktadır. Hatta bir adım ileri giderek cam ile doğramanın kesiştiği noktalara da şeffaf silikon(ucunu hiç kesip büyütmeden) çektim. Tabi bunları yapmayı sıcak havalara saklayın.
Artık Avrupada çift cam pencereden 3 cam pencere üretimine geçilmiş olduğunu ve Devlet destekli İngiliz Gaz Şirketinin bunu önerdiğini belirtelim. Üç cam pencere üreticisinin linki ve resmi aşağıda broşürün 22.sayfasında.
Üçlü Cam
Üç cam için erken olduğunu söyleyip, bizlerin az bir masrafla en azından pencere yalıtımını yapmamız gerektiğini belirtelim.
2- Benim gibi son katta oturuyorsanız, çatı arasındaki yalıtımı ortak yapmayı beklemeyin. En basit ve ucuz önlem, hemen üst bölümü tespit edip yeterli izocam çatı şiltesi alıp sermektir. Fiyatları (Koçtaş'ta) 12m2 si 25 TL civarında. Toptan fiyatları 4-5 TL KDV hariç. Ucuz bulduğunuz yerden alın.
Koçtaş İzocam çatı şiltesi
Çatı şiltesi toptan fiyatları
Çatı şiltesine alternatif olarak taş yününü deneyebilirsiniz. 60x120 cm 5 TL Koçtaş'ta. Ucuz nerde varsa alın.
Taş yünü Koçtaş fiyatı
3- Zemin yada dışarıya kısmen zemini olan 1.katta oturuyorsanız, ısı ve su yalıtımını birlikte düşünmelisiniz. 1. katta oturanların, dışarıya denk gelen zemin altına dışardan izolasyon ödemesi, oransal olarak az bir rakama gelecektir. Katkısı ise fazla olur.
4- Kat kaloriferli evde oturuyorsanız, öncelikle oda termostatı edinmekle işe başlayın. Kombinize uygunluğu onaylanan modelleri kullanın. Yada benim gibi 10 yıllık bacalı kombi yada konvansiyonel hermetik kombi kullanıyorsanız, Siemens oda termostatlarına bakınız. Garantisi bitmiş, modülasyonlu sistemi olmayan kombiye sahip olanlar aşağıdaki linktekini en azından edinmeliler. Her kombiye uyar. İstediğiniz ısıya geldiğinde kombiyi tamamen kapatması, gerekmedikçe yakmaması tasarrufu kanıtlamaktadır.
Bu tür linkleri görsel amaçlı veriyorum. Tabi çevrenizde ucuz bulduğunuz yerden alın.
Siemens dijital oda termostatı
80+50 TL montaja mal olur. Şimdi taksanız, 2-3 ayda kendini amorti eder. Baharda (Mart-Mayıs) tasarruf oranı daha yüksektir. Bu durum zaman bakımından Şubat-Nisan aylarında sıcak yerler için de geçerlidir. Özellikle çocuklu aileleler için idealdir.
5- Petek arkasından ısı kaybını önlemek, araştırmalardaki tüm olumlu sonuçlara rağmen bence psikolojik rahatlık sağlıyor. Oda termostatından önce yaptım, çok tatmin edici olmadı. Belirgin(ayda % 3 e yakın tasarruf dahi olmadı) bir yakıt tasarrufu gözlemlemedim. Yine de eski soba sistemi arkasındaki ısı yansıtan levha mantığına uygun edinebilirsiniz. Sobalarda yüksek ısı nedeniyle yansıma fazla olur. Petek arkası levhalardan böyle performans beklemeyin. Yaklaşık 100 TL na mal olur.
6- Termostatik vana, çok katlı yada çok büyük evlerde az kullanılan her bölümde zorunludur. 180 m2 yi aşmayan evlerde ise az kullanılan ve güneş alan misafir odalarında ve oda termostatı olan yaşam odalarında yarar sağlar. Ortalama evlerde 2 adetten fazlası bence gereksizdir. Ben az kullandığım misafir odasının peteğini tam kapatıp 1 tur açarak bu sorunu giderdim. Böylece sıcak su ağırlıklı olarak kullanılan bölümlere gider, kısmen tasarruf sağlayabilir. Bu arada önemli bir not, hiçbir peteği tam olarak kapatmayınız. Odalar arasında yalıtım yetersizdir ve ayrıca kapı kenarlarından ısı kaçağını önleyemezsiniz. Yalıtıma uygun olmadığı gibi, örneğin 9 m'lik petek sistemini 6 m ye indirirsiniz. Bunun tasarruf bakımından mantığı olamaz. Tercih sizin. Kombi.com da ECA marka olanı 25 TL.
Bu tür önlemlere zamanım oldukça değineceğim. Umarım yararlanırsınız.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 22 Şubat 2011; 3:03:22 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


3701 Mesaj
22 Şubat 2011; 13:51:32 

Çok güzel konulara değinmişsiniz hiç bir kelimeyi atlamadan tek solukta okudum bütün sayfayı, bizde yeni bir ev aldık ev 1 senelik ısı ve ses yalıtımı çok iyi bir biçimde yapılmış 3 katlının 2. katı altı ve üstü dolu güney doğu cepheli ve yerden ısıtmalı, yani sizin anlayacağınız tasarruf için çok uygun bir konuma sahip(daha taşınmadık ama şu zamanlarda kombi çalışmadığı halde evin içersine girdiğimizde dışarda 4-5 derecelik bir soğuk olduğunda dahi farkedilir bir sıcaklık söz konusu)umarım seneye kışa doğalgaz konusunda güzel tasarruflar sağlayacağımızı az miktarlara güzelce ısınacağımızı düşünüyorum(umarım yanılmam çünkü beni korkutan evin tek kötü yanı kombinin demirdöküm kalisto gibi sorduğum kişilerin öyle çokta iyi bir model olarak göstermemeleri)

Şuan için gerek duyarmıyım oda termostatına yazdıklarımdan ötürü bilmiyorum ama eve taşındıktan sonra duruma göre bende almayı düşünüyorum ve bu konunun o zamanlarda çok işime yarayacağı kanaatindeyim, böyle bir konu açtığınız ve bilgi ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız içinde size ayrıca teşekkür ediyorum.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

HEP DESTEK


TAM DESTEK


2046 Mesaj
22 Şubat 2011; 15:11:36 


quote:

Orijinalden alıntı: YaYa

Çok güzel konulara değinmişsiniz hiç bir kelimeyi atlamadan tek solukta okudum bütün sayfayı, bizde yeni bir ev aldık ev 1 senelik ısı ve ses yalıtımı çok iyi bir biçimde yapılmış 3 katlının 2. katı altı ve üstü dolu güney doğu cepheli ve yerden ısıtmalı, yani sizin anlayacağınız tasarruf için çok uygun bir konuma sahip(daha taşınmadık ama şu zamanlarda kombi çalışmadığı halde evin içersine girdiğimizde dışarda 4-5 derecelik bir soğuk olduğunda dahi farkedilir bir sıcaklık söz konusu)umarım seneye kışa doğalgaz konusunda güzel tasarruflar sağlayacağımızı az miktarlara güzelce ısınacağımızı düşünüyorum(umarım yanılmam çünkü beni korkutan evin tek kötü yanı kombinin demirdöküm kalisto gibi sorduğum kişilerin öyle çokta iyi bir model olarak göstermemeleri)

Şuan için gerek duyarmıyım oda termostatına yazdıklarımdan ötürü bilmiyorum ama eve taşındıktan sonra duruma göre bende almayı düşünüyorum ve bu konunun o zamanlarda çok işime yarayacağı kanaatindeyim, böyle bir konu açtığınız ve bilgi ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız içinde size ayrıca teşekkür ediyorum.


Daha önce konuyla ilgili yine konuşmuştuk ordada aynı şeyleri yazmıştım siz evinize oturmaya başladıktan sonra durum değerlendirmesi yaparsınız sıcak su kullanımında sorun yoksa büyük ihtimalle kalorifer devresindede sorun olmayacaktır genelde ilk arıza belirtileri sıcak su kullanımında meydana gelir.

Kombiyi kullanmaya başlamadan önce bir bakım yaptırırsanız iyi olur uzun süredir kullanılmıyorsa pompa sıkışması vb bir durum oluşmuş olabilir. Kombi arıza verdiğinde servis bedeli ve parça bedeli yüksek tutarda olursa ozaman hiç düşünmeden değiştirirsiniz. Şimdilik oda termostatına yatırım yapmayın ilerleyen zamanlarda kombinin durumuna göre tercihinizi yapabilirsiniz. En önemli tasarruf etkeni düzgün şekilde yapılmış ısı yalıtımı sizdede bu mevcut diğer teferruatları zaman içerisinde duruma göre oluşturmanız herzaman mümkün olan şeyler zamanla ne olduğunu göreceksiniz.
_____________________________3701 Mesaj
22 Şubat 2011; 16:34:38 


quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri
Daha önce konuyla ilgili yine konuşmuştuk ordada aynı şeyleri yazmıştım siz evinize oturmaya başladıktan sonra durum değerlendirmesi yaparsınız sıcak su kullanımında sorun yoksa büyük ihtimalle kalorifer devresindede sorun olmayacaktır genelde ilk arıza belirtileri sıcak su kullanımında meydana gelir.

Kombiyi kullanmaya başlamadan önce bir bakım yaptırırsanız iyi olur uzun süredir kullanılmıyorsa pompa sıkışması vb bir durum oluşmuş olabilir. Kombi arıza verdiğinde servis bedeli ve parça bedeli yüksek tutarda olursa ozaman hiç düşünmeden değiştirirsiniz. Şimdilik oda termostatına yatırım yapmayın ilerleyen zamanlarda kombinin durumuna göre tercihinizi yapabilirsiniz. En önemli tasarruf etkeni düzgün şekilde yapılmış ısı yalıtımı sizdede bu mevcut diğer teferruatları zaman içerisinde duruma göre oluşturmanız herzaman mümkün olan şeyler zamanla ne olduğunu göreceksiniz.

Daha evde gazı açtımadık ama dediğiniz gibi taşınmadan önce kombinin bir bakımının yapılması iyi olabilir,birde hemen hemen demirdökümün bütün modellerine baktım birtek bu modelde yerden ısıtma içinde uygundur ibaresi vardı acaba bizim evde yerden ısıtma olduğu için bu model tercih edilmiş olabilirmi yada yerden ısıtma sistemlerinde farklı tarzdamı kombiler kullanılıyor bu konuda bilginiz varmı, çünkü kombinin fiyatına baktığımda 1200 civarı bir faiyatı var buda açıkçası çokta ucuz bir fiyat değil(1000 tl nin altınada bir sürü marka ve model varken)
_____________________________

HEP DESTEK


TAM DESTEK


 
4566 Mesaj
22 Şubat 2011; 17:20:38 


quote:

Orijinalden alıntı: YaYaDaha evde gazı açtımadık ama dediğiniz gibi taşınmadan önce kombinin bir bakımının yapılması iyi olabilir,birde hemen hemen demirdökümün bütün modellerine baktım birtek bu modelde yerden ısıtma içinde uygundur ibaresi vardı acaba bizim evde yerden ısıtma olduğu için bu model tercih edilmiş olabilirmi yada yerden ısıtma sistemlerinde farklı tarzdamı kombiler kullanılıyor bu konuda bilginiz varmı, çünkü kombinin fiyatına baktığımda 1200 civarı bir faiyatı var buda açıkçası çokta ucuz bir fiyat değil(1000 tl nin altınada bir sürü marka ve model varken)

Kombi kaç yıllık bilmiyorum ama 10 yılı aşmamışsa bakımı ciddi olarak yapılmadan ve çok masraf istemiyorsa kombi değiştirilmez. Ben 10 yıllık Beretta yı 8 yıldır kullanıyorum. Yerden ısıtmaya birçok model uygundur. En önemli farkı 45-50 dereceden fazla yakmamalısınız. Kombi ısısını 50 derece max, oda termostatını istediğiniz ısıya getirip kullanmak son derece tasarruf sağlayacaktır. Başka bir anlatımla oda termostatı tasarruf için gereklidir. 45-50 derece sıcaklıklarda kullanıma en uygun olanlar tasarruf bakımından yoğuşmalılar tabi ki. İhtiyaç olursa Firmalara sorarak modelleri öğrenirsiniz. Burda değerlendiririz.
Bu arada iyi görüşleriniz için teşekkür ederim.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


3701 Mesaj
23 Şubat 2011; 12:35:28 


quote:

Orijinalden alıntı: sserinKombi kaç yıllık bilmiyorum ama 10 yılı aşmamışsa bakımı ciddi olarak yapılmadan ve çok masraf istemiyorsa kombi değiştirilmez. Ben 10 yıllık Beretta yı 8 yıldır kullanıyorum. Yerden ısıtmaya birçok model uygundur. En önemli farkı 45-50 dereceden fazla yakmamalısınız. Kombi ısısını 50 derece max, oda termostatını istediğiniz ısıya getirip kullanmak son derece tasarruf sağlayacaktır. Başka bir anlatımla oda termostatı tasarruf için gereklidir. 45-50 derece sıcaklıklarda kullanıma en uygun olanlar tasarruf bakımından yoğuşmalılar tabi ki. İhtiyaç olursa Firmalara sorarak modelleri öğrenirsiniz. Burda değerlendiririz.
Bu arada iyi görüşleriniz için teşekkür ederim.

En fazla 1-1.5 senelik falandır kombi,açıkçası ne durumda olduğunu bilmiyorum ama yeniçeri üstadın kalisto çokta kaliteli bir kombi değil demesine göre sadece yorum yapıyorum yoksa elbetteki bu cihazlar öyle 1-2 sene kullanılıp değiştirilecek cihazlar elbette değiller ama baktıkki yarın başımıza açtığı tamir masrafı astarı yüzünden pahalıya denk geliyor o zaman değiştiririz diyorum, bu arada dediğiniz gibi yerden ısıtmalı sistemlerde ∆T 10 derece ve sıcaklık miktarıda daha düşük bunları artık dediğim gibi eve taşınınca öğrenicez,benim bir diğer korkumda aslında kombinin ısıtma performansının yanında birde sıcak su performansı umarım sıcak su kesintisi yada uzun süre suyu ısıtmama gibi durumlar bize yaşatmaz. Oda termostatı içinde açıkçası bir kış termostatsız kullanmayı duruma göre daha sonraki sene termostat takmayı düşünüyorum
_____________________________

HEP DESTEK


TAM DESTEK


 
4566 Mesaj
23 Şubat 2011; 13:53:23 

Sıcak su problemlerinin ağırlığını, "kullanma suyu ısı sensörleri" oluşturuyor. Böyle bir problem olursa aklınızda bulunsun, "sanıyorum sensörden" dersiniz. Rastgele masraf arttırıcı sorunlar icat etmesinler. Zaten fazla bir rakam olursa değişikliği düşünebilirsiniz.
Bu eve taşınmadan ve temizlik yapılmadan önce, mutlaka yaptırmanızı önerdiğim konu "tesisat temizliği" dir. Çok para istemezlerse, bu işi vakumla yapan bir ustaya yaptırın. Bütçenize fazla gelirse, siz de kısmen yapabilirsiniz. Sistemdeki suyu boşaltmaya yarayan (kombi altındaki tesisatta)küçük hortuma, bir başka uzun hortum ekleyerek gidere verin. Daha sonra açın ve mevcut sistem suyu boşalsın. Bir yandan da kombi suyunun vanasını açarak sisteme temiz su girip, sistemden dolaşarak gidere gitmesini sağlayın. Bundan sonra tahliye vanasını kapatarak, kombi su basıncını 1,5 a getirip, öyle bakım için usta çağırın. Sistemdeki pissu oransal temizlendiği gibi, havanın alınması vb işlemler bakım sırasında yapılacaktır.
Temizlenmiş evde bunu yaparsanız, isli su az da olsa etrafa dağılacağından hanımdan yada annenizden fırça yersiniz.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


3701 Mesaj
23 Şubat 2011; 16:35:34 

Aynen dediğiniz gibi evde boya badana temizlik işleri yapılacak tabiki ancak evi alırken tahmin edeceğiniz gibi hemen hemen elimizdeki birikimin tamamını yatırdığımız için ekstra masraflardan çok gerekmedikçe kaçınmaya çalışıyoruz ancak yavaş yavaş gerekli şeyler üzerinde duruyoruz(türk mantığı bu işte aslında bi alet bozulmadanda bakımının yapılması gerek ama işte nasılsa çalışıyor diyip çokta üzerinde durmuyoruz çoğu zaman)neyse konuyu fazla dağıtmayalım sonuçta konunun başlığı yalıtım oda termostatı falandı dimi ama
_____________________________

HEP DESTEK


TAM DESTEK


549 Mesaj
23 Şubat 2011; 17:20:27 

teşekkür ederiz, çok faydalı oldu
_____________________________

Nikon D5100
Panasonic FT4
Hp Ultrabook Win8 64
Acer 752H Netbook


 
4566 Mesaj
24 Şubat 2011; 1:15:29 

Bunu söylememe bile gerek yok ama yine de belirteyim;
tesisat temizliği yaparken kombinin kapalı olduğundan emin olunuz.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
126 Mesaj
24 Şubat 2011; 1:22:32 

Daha önce başka sayfalarda da yazdım. Yeniçeri hocamın katkılarıyla Ferroli Econcept 25 C aldım. Yanında gaz alarm cihazı da hediye gelmişti. Konunun tam yeri olup olmadığını kestiremediğimden buraya yazmayı uygun buldum. Bu gaz alarm cihazını taktırmak istediğimizde yeniden proje çizilmesi gerektiğini, cihazın daire girişindeki saate bağlantı yapılması için boru vana vs gibi parçalar gekiyormuş ve yaklaşık olarak 200-250 TL masraf çıkacağı söylendi ne kadar doğrudur yorumlarınızı bekliyorum.
_____________________________2046 Mesaj
24 Şubat 2011; 2:24:36 


quote:

Orijinalden alıntı: doktor35

Daha önce başka sayfalarda da yazdım. Yeniçeri hocamın katkılarıyla Ferroli Econcept 25 C aldım. Yanında gaz alarm cihazı da hediye gelmişti. Konunun tam yeri olup olmadığını kestiremediğimden buraya yazmayı uygun buldum. Bu gaz alarm cihazını taktırmak istediğimizde yeniden proje çizilmesi gerektiğini, cihazın daire girişindeki saate bağlantı yapılması için boru vana vs gibi parçalar gekiyormuş ve yaklaşık olarak 200-250 TL masraf çıkacağı söylendi ne kadar doğrudur yorumlarınızı bekliyorum.


Siz sanırım ankarada yaşıyordunuz bu ankara gaz dağıtım şirketi resmen kaf dagından kar istiyor. İstanbulda hiç böyle birşey duymadım kombiyle vs ile bir alakası yokki istersem alır oturma odama takarım zaten bildiğimiz basit bir sensör alıyorsunuz bir elektirik bağlantısıyla montajını sağlıyorsunuz hepsi bu. Tüp kullanan biriside alıp takabilir gazla doğalgazla bir ilgisi yokki nasıl böyle şeyler isteniyor anlamıyorum. Bir olumsuzluk halinde ana bağlantıyı kesecek gaz girişi engelleyecek cihazlar mevcut belki onlar için bunlar istenebilir ama o zaten bina olarak ortak yapılması gerekil birşey bu basit ev kullanımı için gaz alarm cihazı bir elektirikciye bağlantıyı yapın tamamdır sormanıza bile gerek yok.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________2046 Mesaj
24 Şubat 2011; 10:31:26 

Özellikle cihaz garantisi biten arkadaşlar, cihazlarını destekleyen hertürlü markayı alıp kullanabilirler. Kullanıcılar bu olayın farkına varmış oldu pahalı marka üretiminin yanı sıra aynı kalitede hatta bazen daha kaliteli modelleri alabileceğinin farkına vardı. Forumda bu farkındalığın oluşmasına neden olan @sserin arkadaşımızı bu konuda kutlamak gerekiyor. Bazen birebir destekten ziyade böylesine genel bir bilinc uyandırmak daha faydalı bir sonuc elde edilmesine neden oluyor. Bu anlamda @sserin arkadaşımızın bu bilincin oluşmasına katkı sağladığını düşünüyor kendisine teşekkür ediyorum.
_____________________________ 
126 Mesaj
24 Şubat 2011; 12:20:26 


quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri
Siz sanırım ankarada yaşıyordunuz bu ankara gaz dağıtım şirketi resmen kaf dagından kar istiyor. İstanbulda hiç böyle birşey duymadım kombiyle vs ile bir alakası yokki istersem alır oturma odama takarım zaten bildiğimiz basit bir sensör alıyorsunuz bir elektirik bağlantısıyla montajını sağlıyorsunuz hepsi bu. Tüp kullanan biriside alıp takabilir gazla doğalgazla bir ilgisi yokki nasıl böyle şeyler isteniyor anlamıyorum. Bir olumsuzluk halinde ana bağlantıyı kesecek gaz girişi engelleyecek cihazlar mevcut belki onlar için bunlar istenebilir ama o zaten bina olarak ortak yapılması gerekil birşey bu basit ev kullanımı için gaz alarm cihazı bir elektirikciye bağlantıyı yapın tamamdır sormanıza bile gerek yok.


Yeniçeri kardeşimYer Malatya. Malatya'da ki kombiyi takan servisteki kişiler söylediler.Bana da biraz garip geldi ya takan arkadaşlar yanlış anladılar ya da bu işi bilmiyorlar
_____________________________2046 Mesaj
24 Şubat 2011; 12:28:28 


quote:

Orijinalden alıntı: doktor35
Yeniçeri kardeşimYer Malatya. Malatya'da ki kombiyi takan servisteki kişiler söylediler.Bana da biraz garip geldi ya takan arkadaşlar yanlış anladılar ya da bu işi bilmiyorlar


Sevgili dostum belki konuyu yanlış anlamış olabilirler bahsettiğiniz cihaz sadece gaz kacağı durumunda normal alarm verecek (sesli ve ışıklı) bir cihaz alıp istediğniz alana takıp fişe takılacak bir cihaz. Gaz dağıtım şirketlerinin uygulamalarında farklılık olabilir düşüncesiyle daha fazla şey söylemek istemiyorum. Cihazın calışma şekli bu şekilde olması gerekiyor. Detaylı olarak konuyu soruşturmanız gerekiyor gaz dağıtım şirketine durumu izah edin.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
4566 Mesaj
24 Şubat 2011; 12:56:03 


quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

Özellikle cihaz garantisi biten arkadaşlar, cihazlarını destekleyen hertürlü markayı alıp kullanabilirler. Kullanıcılar bu olayın farkına varmış oldu pahalı marka üretiminin yanı sıra aynı kalitede hatta bazen daha kaliteli modelleri alabileceğinin farkına vardı. Forumda bu farkındalığın oluşmasına neden olan @sserin arkadaşımızı bu konuda kutlamak gerekiyor. Bazen birebir destekten ziyade böylesine genel bir bilinc uyandırmak daha faydalı bir sonuc elde edilmesine neden oluyor. Bu anlamda @sserin arkadaşımızın bu bilincin oluşmasına katkı sağladığını düşünüyor kendisine teşekkür ediyorum.


Üstad, iyi dileklerinize teşekkürler ama sizin katkınız yanında benimki önemsiz kalıyor. Teknik konulardaki açıklamalarınızla, dar imkanlara sahip veya meraklı arkadaşlarımıza ışık tutuyorsunuz. Bence Forum, karşılıklı saygı-sevgi çerçevesinde böyle çok seslilikle güzel.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


2046 Mesaj
24 Şubat 2011; 13:11:44 


quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Üstad, iyi dileklerinize teşekkürler ama sizin katkınız yanında benimki önemsiz kalıyor. Teknik konulardaki açıklamalarınızla, dar imkanlara sahip veya meraklı arkadaşlarımıza ışık tutuyorsunuz. Bence Forum, karşılıklı saygı-sevgi çerçevesinde böyle çok seslilikle güzel.


_____________________________ 
4566 Mesaj
25 Şubat 2011; 15:38:55 

KOMBİSİNİ DEĞİŞTİRECEKLERE, TASARRUF AMAÇLI İŞLEMLERİN SIRASIYLA AÇIKLANMASI

Yeni evinize kombi taktıracaksınız yada mevcut kombinizi değiştireceksiniz. Bu durumda hangi işlemleri takip etmeliyim ki tasarruf edebileyim sorusu akla gelir. Çok özet olmakla beraber bunları madde olarak sıralamak istiyorum.

1- Condense (klasik) yoğuşmalı yada fiyatı uygun gelirse (ki artık çok ucuzladılar) premix yoğuşmalı kombi üzerinde yoğunlaşın. Hemen hepsi tasarrufludur. Kombi seçiminin koşullarını daha önce sıralamıştık;
a) bilinen (Vaillant, Buderus, Bosch, ECA, Viessmann, Ferroli vb)ve az şikayet almış marka-model üzerinde durun, markadan öte model şikayetlerine bakın.
b) servisi kısa sürede gelebilecek yerde, çevrede olumlu izlenimi ve yeterli olduğuna emin olun. Şİkayet sitelerini dikkatle inceleyin. Bazıları abartı da olsa fark edeceksiniz. Marka olarak, haklı konularda bile satış sonrasında umursamaz tavır içinde olanları, parça temininde güçlük çekenleri eleyin.
c) Kombi fiyatını değerlendirirken; oda termostatı ile birlikte fiyatı uygun olanı seçin. Kombi seçiminde satıcıları değil, bağımsız tamircileri dinleyin. Tabi sizi tanıyan tamircileri. Size problem çıkaranları söyleyeceklerdir. Satıcılar ise ellerindeki mevcut malı önce satmak isterler. Yanıltılırsınız.
Henüz piyasaya çıkmış, çok yeni bir kombiyi almayın. En az 1 yıllık deneme süresi geçsin ve problemler varsa ortaya çıksın. Hatta 1 yıldan sonra fabrika hattında hataları düzelteceklerdir.
d) Yoğuşmalıların hepsi verimli olduğu için "az yakan" demiyoruz. Condense-premix arasında bile en fazla % 2-3 verimlilik farkı olabilir. 1.000 TL yakıt yakanda 20-30 TL gibi önemsiz rakamdır.
Condense-Premix yoğuşmalı farkını öğrenmek isterseniz için aşağıdaki kısa metni okuyunuz:

Condense(klasik) yoğuşma teknolojisi; Condense yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibi normal hermetik cihazlar gibidir.
En önemli fark, ısı eşanjörlerinin yakıcıdan ve baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilecek daha büyük alana sahip olabilmesidir.
Ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C’nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir. Sıcaklığı 54 C’nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır. Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır.Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir.
Gerçekte verimleri (SEDBUK reel verim) % 88 civarındadır. SEDBUK verimlilikte B sınıfı olarak tanımlanırlar.Genelde Ülkemizde tüm firmalar, condense yoğuşmalı kombi verimini % 103-104 şeklinde verirler. Bu veriden anlamak mümkündür. Firma Sitesinde "premix" denmemişse, kombi açıklamasında "Tam modülasyonlu fan" ifadesi vardır ama "ön karışımlı (veya premix) brülör" ifadesi yoktur. Burdan da anlayabilirler.

Premix (ön karışım) yoğuşma teknolojisi; frekans kontröllü fan desteği sayesinde, yanma havası ile gaz yakıtın brülöre gelmeden önce ön karışımlı brülörde (hava/gaz karıştırıcında) en ideal şekilde karışarak yüksek verimli yanmanın sağlandığı teknolojiye premix teknolojisi denir. Condense yoğuşmadan tek farkı budur
Gerçekte verim (SEDBUK reel verim) % 90 ve üzerinde ve SEDBUK verimlilikte A sınıfı olarak tanımlanırlar. Genelde Ülkemizde tüm firmalar bu verimi condense kombiden fazla, % 107-109 şeklinde verirler. Basitçe bu veriden anlamak mümkündür. Yada Firma Sitesindeki ürün açıklamasında premix (ön karışımlı)brülör özellikleri arasında yer alır. Burdan da anlayabilirsiniz.
Arkadaşları uyarmak istediğim bir diğer konuda; modülasyonlu termostat kullanma özelliğine sahip olup olmadıklarını araştırmalarıdır. Bu ifade "open therm" özellikli termostatla kullanma özelliği olarak da geçebilir. Eğer bu 2 ifade yoksa sadece on-off özellikli termostatla çalışabilir.
Bu açıklamalardan sonra; Bosch Classic 2000W modelini condense yoğuşmalı, Bosch Classic Condense modelini ise premix yoğuşmalı olarak kabul edebiliriz. Her ikisi de çok verimli ve aralarında çok az verimlilik farkı olan modellerdir. Her ikisi de modülasyonlu (open therm özellikli) termostat ile kullanılabilirler.


2- Petek boyu 6 m den az olmamak koşuluyla yoğuşmalı kombi üzerinde durun. Condense yada Premix yoğuşmalıların 30-50 derece aralığında ısıtma gücü yüksek olduğundan, 22 kW lık kombi ile 12 m. ye kadar petek beslemek mümkündür. Petek sisteminiz yetersizse arrtırma imkanına bakın. 6 m.den fazlaya çıkaramazsanız, daha uygun fiyatlı konvansiyonel kombiye yönelin. Seçtiğiniz konvansiyonel kombinin fiyatı, yoğuşmalıyla (örneğin Bosch Condense 2000W 1.370 TL peşin, ECA Confeo Premix 1.500 TL peşindir) çok yakınsa ve bu sizin fazla önemli değilse yoğuşmalı almanızda hiçbir sakınca yoktur. Çalışmaz yada konvansiyonelden çok yakar diye düşünmeyin. Sadece umulan tasarrufu sağlayamayabilirsiniz. Ancak ilerde muhtemel bir petek arttırımında yararlanma imkanı olacaktır.

3- Tesisatı yaptırırken yada sadece kombi değiştirirken pazarlığa;
a) modülasyonlu oda termostatını,
b) en az 2 adet termostatik vanayı,
ekletin. Fiyatlarını böyle karşılaştırın.
Oda termostatını yan odaya yada ilk koridora monte ettirin. Termostatik vanaların birini az kullandığınız salona, diğerini oda termostatı koyarsanız yaşam odasına koyun. İnsan ve TV ısısı yükselmesinden kaynaklanan oda ısısı yükselmelerinin önüne geçecektir.

4- Oda termostatını modülasyonlu da kullansanız, kombi azami ısısına siz kumanda edecek şekilde monte ettirin. Kombi kartı, sistem olarak buna izin vermiyorsa, yoğuşmalı kombilerde en fazla 55 dereceye ayarlatın.

5- Yeni kombi taktırırken tesisat temizliğini mutlaka yaptırın. Kurum ve kireç birikmiş petekler, sıcak su devrini yeterli yaptırmayacağından ısınmayı güçleştirir. Petek ortalarında ve altındaki fazla soğuma bunun belirtisi olabilir. Ciddi vakumlu sistem ve basınçlı su ile yapanlar pahalıya gelirse yukardaki mesajlarda açıkladığım yolu deneyebilirsiniz. Bu yetersiz gelirse , ev boşken yapılabilecek petek altındaki tahliye vanası bölümü sökülerek petek içindeki suyun boşaltılmasıyla yapılan temizlik daha etkili olacaktır. Bu durumda petek çevresi çok kirli-çok fazla suyla dolabilir, dikkatli olup tedbir alınız.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
4566 Mesaj
26 Şubat 2011; 14:11:18 

Bir önceki mesajımda; tasarruf için yoğuşmalı (condense yada premix) kombilerin, yine yukarda belirttiğim koşullar değerlendirilerek tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştim. Petek boyu 6-7 m nin altında olan yada yoğuşmalı kombi almak istemeyen arkadaşlarıma, verimlilik bakımından tercih edebilecekleri, konvansiyonel hermetik (yoğuşmasız hermetik) kombiler içinde bazı marka-modelleri vermek istiyorum. Bu değerlendirme İngiliz Gaz Şirketi ve Devletince, evlerde yıllık kullanım koşulları göz önüne alınarak yapılmıştır. Kısaca SEDBUK olarak nitelenen oranın, Firmaların abartılı fabrika verileri veya anlık laboratuvar deneyleri ile ilgisi bulunmamaktadır. Kısaca verimlilik düşünüldüğünde göz önüne alınması gerekir. Tabi yine yukarda saydığım diğer değerlendirmeleri ayrıca yapmalısınız.
İlk yazılanlar önce tercih edilsin düşüncem yoktur. Bunu belirteyim. Bazı yoğuşmasız hermetik kombi modelleri değerlendirilmediğinden listeye alınmamıştır. Farklı bir model olarak yurt dışında imal edildiyse sizler de ekleyebilirsiniz.

Marka-model Verimlilik oranı Sınıfı
Ferroli F24(Domitech) % 79,6 D
Ferroli F30( " ) % 78 D
Ariston Clas 24 % 80,3 D
Ariston Clas 28 % 80,4 D
Ariston Genus 27BFFI Plus % 78,1 D
Viessmann Vitopend 100 % 75,3 E
Vaillant Combicompact vcw242eh Efficiency % 70 F
Vaillant Turbomax Plus 824E Efficiency % 79,6 D
Vaillant Turbomax VUW 242 EH Efficiency % 78,5 D


NOT: Birçok Firmanın değerlendirme emsalini bulmak zor. Bulduklarınızı ekleyebilirsiniz. Verimliliği yüksek olandan tercih etmek avantaj sağlayacaktır.

_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


4134 Mesaj
26 Şubat 2011; 20:56:22 ariston uno 24mffi hermetik kombi. maximum anma yükünde verim %93,8 yazıyor.. konuyu tam anlamadım uzak kaldım biraz.. kısa yoldan bu verim doğrumudur sayın sserin kardeşim..

 
4566 Mesaj
26 Şubat 2011; 23:03:44 

quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldumariston uno 24mffi hermetik kombi. maximum anma yükünde verim %93,8 yazıyor.. konuyu tam anlamadım uzak kaldım biraz.. kısa yoldan bu verim doğrumudur sayın sserin kardeşim..

Kısaca şöyle özetleyebilirim; örneğin ECA Confeo Premix'in fabrika verilerine göre verimini % 107,5 olarak açıklarlar. Oysa ki bu pratikte mümkün değildir. SEDBUK değerlendirmesi yukarda belirttiğim gibi evlerde gerçek yıllık kullanımda test edilmiştir. ECA Confeo Premix'in SEDBUK verimliliği ise % 90 dır.
ECA CONFEO PREMİX SEDBUK DEĞ. LİNKİ

Benzer şekilde diğerleri de farklılık gösteriyor. Örneğin Viessman Vitopend 100 modelinin verimliliğini kimse %75 kabul etmiyor. Bu Forumda beni suçlayanlar bile oldu. Ama gerçek bu. Benim tespitim değil, SEDBUK değerlendirmesi sonucu.
Viessmann Vitopend 100 SEDBUK Değ.

Bildiğimiz klasik sistem (konvansiyonel) hermetik kombilerin en verimlisi % 82 oranını geçmez. Ancak nerden baksanız % 80 verimlilikteki kombi, % 75 verime göre yıllık % 10 az yakar. Örneğin 1.500 TL yerine 1.350 TL doğalgaz harcarsınız. Bu önemli değil derseniz istediğinizi alın tabi.

SEDBUK, kombi üreticileri ile İngiliz Hükümeti tarafından ortak geliştirilen, sadece laboratuvar koşullarında yapılan her "kombiye 20 nokta testi" ile değil, evlerdeki yıllık kullanım alışkanlığından sonra ortaya çıkan değerlendirmeyi kapsar. Dolayısıyla verimlilikte ciddi bir değerlendirme olarak kabul edilmektedir. Yalnız bu değerlendirme sadece verimlilikle ilgili olup, kombi yıllarca dayanması, servisinin yeterli ve yedek parçalarının kolay bulunur olması ve kolay bozulmaması gibi değerlendirmeleri kapsamamaktadır.
Orta gelir düzeyine sahip veya meraklı arkadaşların üzerinde durduğu 1. unsur (az doğalgaz harcaması) verimliliktir. Bununla birlikte kombinin yıllarca fazla sorunsuz dayanması, servisinin yeterli olması vb koşullara da bakılacaktır tabi.
Umarım aydınlatıcı olmuştur.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 26 Şubat 2011; 23:38:23 >
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
4566 Mesaj
27 Şubat 2011; 3:09:26 

Burada fikir edinmek için yazan arkadaşların hakkımda yanlış bir kanıya ulaşmasını önlemek için öncelikle şunu belirtmek istiyorum.
Bana göre aşağıdaki premix yoğuşmalı kombilerin teknolojisi aynıdır, hepsinin SEDBUK reel verimlilikleri % 90 ın üzerinde A sınıfı kombilerdir, kapasitelerini evinize göre belirleyiniz:

1- Ariston Genus
2- Bosch Classic Condense
3- Buderus GB022 yada GB042
4- ECA Confeo Premix
5- Ferroli Econcept
6- Vaillant Ecotec PLUS
7- Viessmann Vitodens


Not: DD Nitromix'i modülasyonlu oda termostatı ile uyumlu çalıştığına emin olamadığımız için almadım.

Bana göre aşağıdaki condense (klasik) yoğuşmalı kombilerin teknolojisi aynıdır, hepsinin SEDBUK reel verimlilikleri yaklaşık % 88 B sınıfı kombilerdir, kapasitelerini evinize göre belirleyiniz:

1- Bosch Condense 2000W
2- Buderus GB012
3- Ferroli Domicondense


Not: Premix-condense yoğuşmalılarda reel verimlilik farkı, yeni teknolojiye rağmen yok denecek kadar azdır (% 2-3). Yine de premix yoğuşmalı yerine, size göre iyi marka diye condense yoğuşmalı almak için 2 kere düşünün.
Örneğin;
- Bosch Classic Condense (premix yoğuşmalı) 1.650 TL.
- Buderus GB012 (condense klasik yoğuşmalı) 1.720 TL.
- Oda termostatları da 120 TL civarı, aynı.
- Bosch Buderus'u aldı.
Bu durumda daha pahalıya eski sistem yoğuşmalı (condense) almanın bir mantığı var mı? İşte ben değerlendirmeleri buna göre yapıyorum.

Bundan sonra;
* modülasyonlu oda termostatı dahil fiyatı uygun mudur?
* daha kaliteli ve dayanıklı malzemelerle üretilmekte ve uzun dayanmakta mıdır?(ben kombilerin en fazla %1 inin 7-8 yıldan önce değiştirildiğine inanıyorum)
* çok sorun çıkarır mı?(bkz şikayet siteleri ilgili model şikayetleri),
* servisi sorun çıktığında parçasını çabuk bulup çözer mi?(bu çok önemli, kış günü 1 gün bile beklemek zulümdür),
* son olarak sesli çalışır mı? sıcak su problemi var mıdır? çok mu yakar? vs şikayetlerine bakıp,


değerlendirmelerini yaparsınız.

Konvansiyonel hermetik kombilerin her marka-modelinin ayrı incelenmesi daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle yazmadım.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


4134 Mesaj
28 Şubat 2011; 1:26:47 

sserin kardeşim cevbınız için teşekkür ederim konuya sizin kadar hakim olamıyorum. bakın benim kombiyi aldığım zamanda satışta olan sedbuk linkindeki genius modeli Microgenus II 24 MFFI http://www.homeheatingg...tables.php?model=010010 E sınıfı gözüküyor şayet doğruysa http://www.kardeslertek...er/micro_genus_plus.pdf bu linkte kullanım kılavuzu var Maksimum anma yükünde verim % 93 gözüküyorken bendeki kombinin linki: http://www.kardeslertek...o_bakim_ve_kullanim.pdf sedbukta gözükmüyor ama verim konusu Maksimum anma yükünde verim % 93.8 daha yüksek gözüküyor. sonrasında sizin vermiş olduğunuz class 24 ff modeline bakıyorum burdakş veriler karışık. foto ekliyorum maximum anma yükü şıkkı yok kafam çalışmıyor http://www.ariston-tr.c...ffd_20090623_183449.pdf sadece yanma verimliliğini baz aldım. %95 gözüküyor. sanırım bendeki kombide d sınıfı gibi bir şey.. aslında hiç kurcalamamam gerekirdi..
viessman vitopend 100 e gelince bu kombi aslında çok baba bir kombiymiş.. eski kasasının resmini ekledim içi tam doluyken boşaltılmış malesef.. eski kasanın çok verimli olduğunu söylüyorlar bu işi yapanlar. keşke sedbuk tada eurovent gibi tüm modelleri ismini yazıp, arama yapabilecek bir rahatllık olsaydı. malesef yok sadece orda yazanları dökebiliyoruz.quote:

Orijinalden alıntı: sserin


Kısaca şöyle özetleyebilirim; örneğin ECA Confeo Premix'in fabrika verilerine göre verimini % 107,5 olarak açıklarlar. Oysa ki bu pratikte mümkün değildir. SEDBUK değerlendirmesi yukarda belirttiğim gibi evlerde gerçek yıllık kullanımda test edilmiştir. ECA Confeo Premix'in SEDBUK verimliliği ise % 90 dır.
ECA CONFEO PREMİX SEDBUK DEĞ. LİNKİ

Benzer şekilde diğerleri de farklılık gösteriyor. Örneğin Viessman Vitopend 100 modelinin verimliliğini kimse %75 kabul etmiyor. Bu Forumda beni suçlayanlar bile oldu. Ama gerçek bu. Benim tespitim değil, SEDBUK değerlendirmesi sonucu.
Viessmann Vitopend 100 SEDBUK Değ.

Bildiğimiz klasik sistem (konvansiyonel) hermetik kombilerin en verimlisi % 82 oranını geçmez. Ancak nerden baksanız % 80 verimlilikteki kombi, % 75 verime göre yıllık % 10 az yakar. Örneğin 1.500 TL yerine 1.350 TL doğalgaz harcarsınız. Bu önemli değil derseniz istediğinizi alın tabi.

SEDBUK, kombi üreticileri ile İngiliz Hükümeti tarafından ortak geliştirilen, sadece laboratuvar koşullarında yapılan her "kombiye 20 nokta testi" ile değil, evlerdeki yıllık kullanım alışkanlığından sonra ortaya çıkan değerlendirmeyi kapsar. Dolayısıyla verimlilikte ciddi bir değerlendirme olarak kabul edilmektedir. Yalnız bu değerlendirme sadece verimlilikle ilgili olup, kombi yıllarca dayanması, servisinin yeterli ve yedek parçalarının kolay bulunur olması ve kolay bozulmaması gibi değerlendirmeleri kapsamamaktadır.
Orta gelir düzeyine sahip veya meraklı arkadaşların üzerinde durduğu 1. unsur (az doğalgaz harcaması) verimliliktir. Bununla birlikte kombinin yıllarca fazla sorunsuz dayanması, servisinin yeterli olması vb koşullara da bakılacaktır tabi.
Umarım aydınlatıcı olmuştur.Ekteki dosya (2)


 
4566 Mesaj
28 Şubat 2011; 1:59:28 

Fabrika verilerinin fazla üzerinde durmayın. Otoların 100 km. de yaktıkları yakıt gibidirler. Burada önemli olan gerçek kullanımdaki verimlilikleri nedir? Şöyle diyeyim, bazı yoğuşmalı kombilerde verimlilik % 109,1 geçiyor. Sizin mantığınıza uyuyor mu bu verim? Bir kombiden aldığı yakıttan fazlasını üretmesi beklenebilir mi? Gerçekte aynı kombinin SEDBUK verilerinde bu verim % 90,4 tespit edilmiştir. Doğrusu budur.
Sizin kombiniz ise % 80,2 verimlilikte ise D sınıfı kombidir. % 93 vb değil. Yine de emsalleri içinde en verimli kombidir. Viessmann Vitopend % 75 verimlidir. Bunun anlamı şudur; bir kombi yakıtın tamamını yakmak suretiyle enerjiye dönüştüremez. Tam yanmayan bir bölümü baca gazı ile birlikte dışarı atılır. İşte % 80,2 verim demek, doğalgazın yaklaşık % 20 sini yakamadan bacadan dışarı attığı anlamındadır. Yoğuşmalılar ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C’nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir. Sıcaklığı 54 C’nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır. Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır.Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir. Yoğuşmalılar bu nedenle konvansiyonel kombiye göre % 10 az yakar.
Viessmann Vitopend, baba da olsa 1995 model kombi. Son teknolojiyle üretilenlerin daha verimli olacağını kabul etmek gerekir. Gerçekten Viessmann isteniyorsa Vitodens modelini alacaksınız. SEDBUK % 90 reel verimliliği vardır. ANcak en ucuz yerde 2.100 TL.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
4566 Mesaj
1 Mart 2011; 1:05:56 

ISI YALITIMI

Isı yalıtımı kışı ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların diş cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemler almaktır. Bu enerji için yaptığımız harcamalarda ortalama % 50 tasarruf etmemizi sağlar .

Isı yalıtımı binaların çatı ve duvarlarına , toprak temaslı mahallere , katları ayıran döşemelere , tesisat boruları ve havalandırma kanallarına , garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılır. Ayrıca özel kaplamalı yalıtım cami üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kişin pencerelerden oluşan isi kayıpları azaltılır, yazın binaya güneş ısısı girişi sınırlanır.

Uygun yalıtım ile
*çatı izolasyonundan % 20 ,
*dış duvar izolasyonundan % 15 ,
*pencere ve kapı izolasyonundan % 15 ve
*sızdırmazlık önlemleri ile de %10 oranlarında
enerji tasarrufu sağlanabilir.

Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır. Böylece istenlen oda ısısına gelindiğinde kombi çalışmayacak ve yakıttan tasarruf sağlanacaktır. Kişinin kullanımına göre değişmekle birlikte, günün her saatinde belli ısılarda kombi çalıştırmak durumunda olanlarda % 10 ve daha fazla tasarruf sağlanabilmektedir.

Bu açıklamalar ciddi yapılan araştırmalardan sonra hazırlanan abartısız yaklaşık oranları vermektedir. Bazı ürünlerin tanıtımlarında % 50 yada 60 lık oranları görürseniz abarttıklarını anlayabilirsiniz. Örneğin;
Herkes mantıklı düşünerek her yalıtım için abartılan tasarruf oranlarını toplarsa(% 100 ü geçiyor), bunları kısmen yapanların kombi yakmadan kışı geçirmeleri lazım(!)
Bir örnek "köpük dansitesi yoğun ... levhalarıyla % 60-70 gerçek ısı yalıtımı sağlar" (pöh pöh pöh salla gitsin)
Mantolama levhası

Bu fazla geldiyse daha uygunu var: ".........Isı Yalıtım Levhaları ile Yüzde 50 Tasarruf Edin" ehh yaptıran bir zahmet farkı anlatırsa yararlı olur.
Dış cephe ısı yalıtım levhası

Bir örnek daha, bu daha güzel(!) boyayla % 25-30 yalıtım(!). "Isı yalıtımlı boyalarla, binaların yaklaşık % 25-30 oranında ısı yalıtımını yapmak mümkündür. Isı yalıtımı için kullanılan boyalar NASA'nın geliştirdiği likit seramik küreciklerden oluşur"" (yalandan kim ölmüş!)
Boyayla %25-30 yalıtım

Yalıtım ciddi iştir. Dış yalıtım+pencere doğramalarının değiştirilmesi, iç cephe yalıtımıyla diğer tedbirler(levha vs) uygulanırsa fark edilecek düzeyde tasarruf olur. Yapılan yalıtım masrafı en az iyi ihtimalle 8-10 yılda çıkabilir. Bu yapılmaması gerektiği anlamına gelmez. Yeni yapılarda Devlet buna sahip çıkıyor. Global fayda çok daha fazla. Yakıt için dışarı döviz gidiyor. Yapılmalı da... Ancak abartılı rakamlara kanıp da, mesela "iç duvardan yalıtım" gibi, yüksek masrafla komik sayılacak tasarruf yapacak uygulamalardan kaçının.

Gelelim yaklaşık fayda ve maliyetlerine;

1- Hepimizin dilinde dolaşan dış mantolama ile kazancımız; % 15, 1.000 TL lik yıllık yakıtta 150 TL. Maliyeti ise daire başına yaklaşık 2.500-5.000 TL.
2- Pencere doğramalarının ve balkon kapılarının yenilenmesi ile kazancımız; % 15, 1.000 TL lik yıllık yakıtta 150 TL. Maliyeti ise daire başına yaklaşık 5.000-8.000 TL.
Not: Rakamlar yaklaşık verilmiştir. Daha üzerinde olabilir. Örneğin Taşkafa 6.500 TL ödemiş dış mantolamaya.
Çatı yalıtımı veya taban yalıtımını ayrık tutyorum. Çünkü bunlar her dairenin sorunu olmayabilir. Son katta oturanlar için önerim; eğer ara çatı varsa 12 m2 si 25 TL olan İzocam çatı şiltesi alınarak yalıtımın arttırılmasıdır. Ortalama bir daire için 300-400 TL masraf ile sadece bu uygulama bile % 10 a yakın katkı sağlar.
Oda termostatı ile yapacağınız masraf Siemens RDH10 80+50 TL montaj=130 TL ile uymlu termostatlarla olsa dahi 130-250 TL bandındadır. Tasarruf ise yılda en az 100-150 TL dir. Çok daha fazla olanlar da vardır.
Bu Forumda bile kışın uygulayan arkadaşlarımızdan günlük tüketimi 10 m3 ten 7,5 m3 e düşürenler oldu. Yararı kesinlikle olacaktır.
Bosch Firmasının bu konudaki görüşlerini aktararak bitirmek istiyorum:
Oda termostatı nedir?
Oda sıcaklığını kombiye açma-kapama komutları vererek ayarlayan cihazlara oda termostatı denir. Bu tip sistemlerde kombi, ısı ihtiyacının büyüklüğünü tesisat suyunun sıcaklığına göre tespit eder ve buna göre modülasyon yapar. Oda sıcaklığını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık yakıt tüketimini ortalama olarak % 10 artırır. Bu yüzden kombinizi odanın ısısına göre çalıştıran oda termostatı önemli bir çözümdür.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V


 
102 Mesaj
3 Mart 2011; 12:54:27 

İyi günler.Eğer mümkünse bir konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım almak istiyorum.Viessmann 100W vitodens yoğuşmalı kombim var.Buna Honeywell modulasyonlu oda termostadı almak istiyorum(T87M1029 Honeywell modulasyonlu oda termostadı.oval).Acaba uyumlumu bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum.http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Oda-Termostati-%28Oval%29-T87M1029-0--361
_____________________________

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_109172193/f_//tm.htm


2046 Mesaj
3 Mart 2011; 13:47:57