Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar nacizane bir sorum daha olacak
    bende 7 petek var birini mutfak devamlı sıcak olduğundan hiç yakmıyorum ,toplam 6 petek açık ben bunların hepsine termostatik vana aldım acaba doğrumu yaptım yanlışmı ?
    diğer bölümlerde 3 peteğe takılmaması gerektiği belirtilmiş ben hepsine taktırsam bir sorum teşkil edermi daha olmadı 1 tanesini iptal eder taktırmam 5 tanesine taktırıp diğer 1 tanesine taktırmam ,
    yardımcı olabilirmisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gececi1972

arkadaşlar nacizane bir sorum daha olacak
    bende 7 petek var birini mutfak devamlı sıcak olduğundan hiç yakmıyorum ,toplam 6 petek açık ben bunların hepsine termostatik vana aldım acaba doğrumu yaptım yanlışmı ?
    diğer bölümlerde 3 peteğe takılmaması gerektiği belirtilmiş ben hepsine taktırsam bir sorum teşkil edermi daha olmadı 1 tanesini iptal eder taktırmam 5 tanesine taktırıp diğer 1 tanesine taktırmam ,
    yardımcı olabilirmisiniz.

3 peteğin tam açık olması gerekir. Takılsa da tam açarsınız ancak boşuna para bence. Az kullanılan ve/veya çok ısınan odalara termostatik vana takılmalıdır. Takılmayacak 3 peteğe alacağınız termostatik vana fiyatına (3x30=90 TL) General HT 300 oda termostatını aynı fiyata alın, gerekmediğinde kombiyi kapatsın.
    Diğer konuları okuyorsanız petek metrajını arttırmak için insanları uyarıyoruz. Siz peteği tam kapatarak mevcut metrajı dolaylı azaltıyorsunuz Bir de yoğuşmalı kombiniz varsa aslında az yakacağım yerine aynı yakıp uygun ısınamıyor olabilirsiniz. Önemli olan az ısı ile evin tamamını istenilen ısıya getirmek.
    Herkes için mümkün olsa da yoğuşmalı kombiyle 45 derecede tabandan ısıtma yapılabilse.

• quote:

Orijinalden alıntı: proxymus

Merhaba , arkadaşa ht 300 önermişsiniz ht 300 ün anlatımına baktığımda sadece saatlerle ilgili ayarların anlatımı var konfor ekonomi ve tatil gibi istersek saatler arasında istediğimiz sıcaklığa set edebiliyormuyuz termostatı. Birde siemens rde 10,1 mi yoksa ht 300 mü almalıyım aralarında ücret olarak çok fark yok ama kullanım ve özellik olarak ne fark var pek analyamadım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

Değerli arkadaşım, Siemens RDE 10.1 modelindeki program, değiştiremediğiniz zamanlarda kombiyi çalıştırır yada kapatır. Yada tek ısı belirlersiniz. Akşam arttırır örneğin elle 22 yapar, yatarken 20 dereceye düşürürsünüz. Bunu manuel yapabilirsiniz. Oysa ki General HT 300 konfor için örneğin 22 dereceyi, ekonomi için 20 dereceyi seçebilirsiniz. Bu 2 dereceyi 24 saatte 6 zaman diliminde (siz belirleyerek) kullanabilirsiniz. Bunu oda termostatı tam saatinde otomatik yapar. Yatarken (saat 01 de) ev 22 dereceye geldi diyelim, 01 den sonra otomatik 20 derece istendiğinden kombi söner. Evin yalıtımına bağlı olarak ev en az 2-5 saat 20 dereceye inmeyeceği için kombi çalışmaz. Bu net tasarruftur. Oysa ki termostatik vana olsa da kombi yanmaya devam eder. Zaten mantıken de hangisinin tasarruflu olduğunu çözmeniz gerekir.
    Yukarda verdiğim örnekte olduğu gibi

""01-06 arası 20 derece
    06-09 arası 22 derece
    09-16 arası 20 derece
    16-01 arası 22 dereceye ayarlayın.""

Bulabilseniz de Siemens REV 23 alabilseniz. Ancak piyasada kalmadı REV 24 çıktı. Oda pahalı tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 15 Aralık 2011; 23:15:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Merhaba , arkadaşa ht 300 önermişsiniz ht 300 ün anlatımına baktığımda sadece saatlerle ilgili ayarların anlatımı var konfor ekonomi ve tatil gibi istersek saatler arasında istediğimiz sıcaklığa set edebiliyormuyuz termostatı. Birde siemens rde 10,1 mi yoksa ht 300 mü almalıyım aralarında ücret olarak çok fark yok ama kullanım ve özellik olarak ne fark var pek analyamadım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

Değerli arkadaşım, Siemens RDE 10.1 modelindeki program, değiştiremediğiniz zamanlarda kombiyi çalıştırır yada kapatır. Yada tek ısı belirlersiniz. Akşam arttırır örneğin elle 22 yapar, yatarken 20 dereceye düşürürsünüz. Bunu manuel yapabilirsiniz. Oysa ki General HT 300 konfor için örneğin 22 dereceyi, ekonomi için 20 dereceyi seçebilirsiniz. Bu 2 dereceyi 24 saatte 6 zaman diliminde (siz belirleyerek) kullanabilirsiniz. Bunu oda termostatı tam saatinde otomatik yapar. Yatarken (saat 01 de) ev 22 dereceye geldi diyelim, 01 den sonra otomatik 20 derece istendiğinden kombi söner. Evin yalıtımına bağlı olarak ev en az 2-5 saat 20 dereceye inmeyeceği için kombi çalışmaz. Bu net tasarruftur. Oysa ki termostatik vana olsa da kombi yanmaya devam eder. Zaten mantıken de hangisinin tasarruflu olduğunu çözmeniz gerekir.

""01-06 arası 20 derece
    06-09 arası 22 derece
    09-16 arası 20 derece

Bulabilseniz de Siemens REV 23 alabilseniz. Ancak piyasada kalmadı REV 24 çıktı. Oda pahalı tabi.

Değerli cevabınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.Öyleyse Ht 300 modelinde konfor veya ekonomi modlarindaki sicaklik ayarlarina manuel olarakta mudahele edebiliyoruz umarim dogru anlamisimdir tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

""01-06 arası 20 derece
    06-09 arası 22 derece
    09-16 arası 20 derece

Değerli cevabınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.Öyleyse Ht 300 modelinde konfor veya ekonomi modlarindaki sicaklik ayarlarina manuel olarakta mudahele edebiliyoruz umarim dogru anlamisimdir tesekkurler.

HT 300 deki konfor ve ekonomi modundaki sıcaklık ayarını ve hangi zamanlarda o derecede çalışması gerektiğiniz tabi önce siz programlıyorsunuz.

• Arkadaşlar merhaba merkezi doğalgaz (bireysel kontür) sistemli brüt 165m2 dış cehpe ve daireler arası ısı ses yalıtımı (http://www.panetti.com.tr/) kuzey cepheli dört yanı acık olan ve iki bloktan 24 daireden oluşan ve daire içinde 600'lük pkkp petek ile her paneşl radyatörde termostatik vanalı toplam da 5m3 petek boyumuz bir evde oturuyoruz.B blokta çatıda ARISTON GENUS PREMIUM HP 85 iki adet kombi Grundfos magna seri2000 iki adet gidiş pompası iki adet ise aynı marka dönüş pompası mevcut sistem bu şekilde çalışmakta şimdi sizlerden bu iki kombi ile bu sistem 24 daire için yeterli mi acaba ayrıca yurtdışı sitelerin bazılarında elektronik programlanabilir termostaik vanalar mevcut haftanın yedi günü 8 programa kadar ayarlanabilme özellikleri mevcut linki burada
    http://www.conrad.com/websale7/?Ctx=%257bver%252f7%252fver%257d%257bst%252f417%252fst%257d%257bcmd%252f0%252fcmd%257d%257bm%252fwebsale%252fm%257d%257bs%252fconrad%252dint%252fs%257d%257bl%252fint%252fl%257d%257bp1%252f55c05c8f7cd655799e8904dc1177320c%252fp1%257d%257bmd5%252f11ada8950c49d152e79e308d4fd5f9b2%252fmd5%257d&dummychar=%3F&dp2=ff_search&search_input=radiat%F6r+valve

bu vanalardan Türkiye'de nerede bulabilirim ve fiyatlardı ortalama ne kadardır ?
    ayrıca 165 m2 evi için verdiğim petek ölçüsü sizce yeterli
    panel petekleri eğer değiştirmem gerekliyse hepsini değilde özellikle salonu değiştirerek diğer bölümlere panel petekler ek ilave yapılabiliyor mu
    yapıldığı takdirde randıman alımı nasıl acaba sağlıklı mı

Salon 31 m2 kuzey cepheli 60*90 iki adet petek mevcut
    Mutfak 14 m2 kuzey cepheli 60*50 cm tek petek
    Oturma odası yan cephe kuzey 17m2 60*70 cm tek petek
    Hol 60*50 cm tek petek
    Yatak odası yan kuzey cehpe 17m2 60*70 tek petek
    Çocuk odası arka güney cephe 16 m2 60*70 tek petek
    Banyo 12 m2 60 110 havlupan

• General ht300 nitromix'e nasil bağlariz ?
    bağlanti şemasini bilen varmi ?
    paylaşirsa sevinirim....
  • Selam arkadaşlar ve değerli uzmanlar,
    Buderus akıllı kombiye rc10 oda kumandasını takacağım. Ancak kombinin neresini ve nasıl açabilirim? Bu konuda bu kombi ile ilgili resimli anlatım olsa çok iyi olur. Kombinin kılavuzunda net bilgi yok. Kombinin garantisi çoktan bitti. Üst saç kasayı mı açıcam yoksa öndeki gösterge düğmelerin olduğu kontrol panelinimi? Bu panelin açılmasının yolu nasıl? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
  • Sayın sserin yarbayım nasılsınız? Müsaitseniz sorumu cevaplarmısınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: arsenelupin

Arkadaşlar merhaba merkezi doğalgaz (bireysel kontür) sistemli brüt 165m2 dış cehpe ve daireler arası ısı ses yalıtımı (http://www.panetti.com.tr/) kuzey cepheli dört yanı acık olan ve iki bloktan 24 daireden oluşan ve daire içinde 600'lük pkkp petek ile her paneşl radyatörde termostatik vanalı toplam da 5m3 petek boyumuz bir evde oturuyoruz.B blokta çatıda ARISTON GENUS PREMIUM HP 85 iki adet kombi Grundfos magna seri2000 iki adet gidiş pompası iki adet ise aynı marka dönüş pompası mevcut sistem bu şekilde çalışmakta şimdi sizlerden bu iki kombi ile bu sistem 24 daire için yeterli mi acaba ayrıca yurtdışı sitelerin bazılarında elektronik programlanabilir termostaik vanalar mevcut haftanın yedi günü 8 programa kadar ayarlanabilme özellikleri mevcut linki burada
    http://www.conrad.com/websale7/?Ctx=%257bver%252f7%252fver%257d%257bst%252f417%252fst%257d%257bcmd%252f0%252fcmd%257d%257bm%252fwebsale%252fm%257d%257bs%252fconrad%252dint%252fs%257d%257bl%252fint%252fl%257d%257bp1%252f55c05c8f7cd655799e8904dc1177320c%252fp1%257d%257bmd5%252f11ada8950c49d152e79e308d4fd5f9b2%252fmd5%257d&dummychar=%3F&dp2=ff_search&search_input=radiat%F6r+valve

bu vanalardan Türkiye'de nerede bulabilirim ve fiyatlardı ortalama ne kadardır ?
    panel petekleri eğer değiştirmem gerekliyse hepsini değilde özellikle salonu değiştirerek diğer bölümlere panel petekler ek ilave yapılabiliyor mu

Hol 60*50 cm tek petek

Tesisat kurulduktan sonra brişey söylemek doğru olmaz. Ancak 2 adet ARISTON GENUS PREMIUM HP 85 yerine 2 adet HP 100 yoğuşmalı kazan alınsaydı daha makul olabilirdi. Isı kaybının doğru hesaplandığını düşünelim. Siz petekleri arttırırsanız diğer daire sahipleriyle aranızda problem olmayacak mı? 5 m. peteğin yaklaşık 140 m2 daireyi ısıtması oldukça zor. Merkezi sistemde max ısıtma ile sorun çözülmeye çalışıldığından yoğuşmalı kazanın 55 derecenin üzerinde çalışması ile yoğuşmadan kaynaklanan tasarrufun minimuma düşeceğini var sayabiliriz. Burada görmeden yorumda bulunmak kolay ancak uygulaması nasıl olacak. Bireysel kullanım olsa ben size çok rahat; salondakileri çıkarın, bunlardan birini oturma odasına, diğerini yatak odasına koyun, salona da 2 adet 120x60 22 PKKP DD plus alın diyebilirdim. Sadece cebinizden salona yeni takılacak bu 2 petek parası çıkabilirdi. Başka öneriler de olabilir; Koçtaş'tan İzopan alıp petek arkalarına koyabilirsiniz. Termostatik vanalar bence son düşünülecek şey!

• Sserin , cevabınız için çok teşekkürler , peki panel radyatörler acaba birbirlerine seri bağlantı yapılabiliyor mu acaba ? evin tüm peteklerini baştan sona değiştirmektense benim kafamdaki düşünce ; salona iki adet 600*110 bir adet 600*120 petek koymak buradan çıkan petekleri farklı odalara ilave olarak ekleme yapılabiliyorsa ek yapmaktır.Şuan sistemin üzerinde manuel termostatik vanalar mevcut benim bulduklarım ise kombi oda termostatlarının aynı sistemi ile çalışan digital yada oda termostatları ile kombine uyarlanan termostaik vanalar radyatör arkalığını geçen gün denemek amacıyla Tekzen'de görüp aldım ama cok basit geldi açıkcası bana kendim eps paket alıp yapmayı düşünüyorum.
  • Merhaba,
    Yaklaşık 20 gün önce ilk defa doğalgaz kullanmaya başladık.
    Demirdöküm Atron kombi kullanmaya başladım.
    Bu kombi ile birlikte IMIT TA3 model bir oda termostatı verdiler.
    Sizce bu oda termostatını taktırmalımıyım, yoksa önerdiğiniz başka bir termostat var mı?

Yardımcı olursanız memnun olurum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bakgun66

Selam arkadaşlar ve değerli uzmanlar,
    Buderus akıllı kombiye rc10 oda kumandasını takacağım. Ancak kombinin neresini ve nasıl açabilirim? Bu konuda bu kombi ile ilgili resimli anlatım olsa çok iyi olur. Kombinin kılavuzunda net bilgi yok. Kombinin garantisi çoktan bitti. Üst saç kasayı mı açıcam yoksa öndeki gösterge düğmelerin olduğu kontrol panelinimi? Bu panelin açılmasının yolu nasıl? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Aşağıdaki linkte sanırım sorunuzun yanıtı var:
    http://forum.donanimhaber.com/m_20511519/mpage_1/f_/key_buderus%2Cu052//tm.htm#55649091

• quote:

Arkadaşlar merhaba merkezi doğalgaz (bireysel kontür) sistemli brüt 165m2 dış cehpe ve daireler arası ısı ses yalıtımı (http://www.panetti.com.tr/) kuzey cepheli dört yanı acık olan ve iki bloktan 24 daireden oluşan ve daire içinde 600'lük pkkp petek ile her paneşl radyatörde termostatik vanalı toplam da 5m3 petek boyumuz bir evde oturuyoruz.B blokta çatıda ARISTON GENUS PREMIUM HP 85 iki adet kombi Grundfos magna seri2000 iki adet gidiş pompası iki adet ise aynı marka dönüş pompası mevcut sistem bu şekilde çalışmakta şimdi sizlerden bu iki kombi ile bu sistem 24 daire için yeterli mi acaba ayrıca yurtdışı sitelerin bazılarında elektronik programlanabilir termostaik vanalar mevcut haftanın yedi günü 8 programa kadar ayarlanabilme özellikleri mevcut linki burada

Hol 60*50 cm tek petek

Merhaba,
    Pek çok veriyi yazmışsınız, aşağıdaki bilgileri de verirseniz yapılacak değerlendirme ve önerilerimiz daha isabetli olur:
    1.Nerde yaşıyorsunuz? (il/ilçe) (Mekanın ısı ihtiyacı miktarını belirleyen en önemli faktör, ısınma sezonundaki dış sıcaklık aralığıdır)
    2.Bireysel kontör, toplam DG sarfiyatının m2 alana göre oranlanmasıyla hesaplanan değer mi? Yoksa müstakil ısı payölçer cihazı mı kullanıyorsunuz?
    3.Net ısıtma alanınız kaç m2? (Verdiğiniz alanları toplayınca 107m2 + hol ediyor)
    4.Bloğunuzda toplam net ısıtma alanı kaç m2?
    5.Kaskad kazan sistemine entegre dış hava sensörlü elektronik kumanda cihazı (oda termostatı) var mı?
    6.Mevcut durumda en az ve en çok ısınan odalarınız kaçar derece oluyor? Hangi oda(lar)daki sıcaklık yetersiz veya fazla?

Kolay gelsin...

• quote:

Sserin , cevabınız için çok teşekkürler , peki panel radyatörler acaba birbirlerine seri bağlantı yapılabiliyor mu acaba ? evin tüm peteklerini baştan sona değiştirmektense benim kafamdaki düşünce ; salona iki adet 600*110 bir adet 600*120 petek koymak buradan çıkan petekleri farklı odalara ilave olarak ekleme yapılabiliyorsa ek yapmaktır.Şuan sistemin üzerinde manuel termostatik vanalar mevcut benim bulduklarım ise kombi oda termostatlarının aynı sistemi ile çalışan digital yada oda termostatları ile kombine uyarlanan termostaik vanalar radyatör arkalığını geçen gün denemek amacıyla Tekzen'de görüp aldım ama cok basit geldi açıkcası bana kendim eps paket alıp yapmayı düşünüyorum.

Termostatik vanalar; ortamda ısıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Boşuna para vermeyin. İzopan az da olsa yarar sağlar. 2 li paketi 11 TL.
    http://www.koctas.com.tr/R/Izolasyon-Malzemeleri/136?D=1

""salondakileri çıkarın, bunlardan birini oturma odasına, diğerini yatak odasına koyun, salona da 2 adet 120x60 22 PKKP DD plus alın diyebilirdim. Sadece cebinizden salona yeni takılacak bu 2 petek parası çıkabilirdi. Başka öneriler de olabilir; Koçtaş'tan İzopan alıp petek arkalarına koyabilirsiniz. Termostatik vanalar bence son düşünülecek şey!""
    Paralel bağlamak problem yaratabilir. İşinin ehli sıhhi tesisatçıya danışıp yapabilirsiniz. Bence daha önce yazdığım yukardaki önerimi uygulayabilirsiniz.
    Buna ek olarak; sirkülasyon pompası alarak sıcak suyun daireye geldiği ilk bölüme koyabilirsiniz. Elektrikle çalışan bu pompa , sıcak suyun daha seri şekilde daireye yayılmasını sağlar. Yalnız bundan komşularınıza söz etmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Aşağıdaki linkte sanırım sorunuzun yanıtı var:
    http://forum.donanimhaber.com/m_20511519/mpage_1/f_/key_buderus%2Cu052//tm.htm#55649091

Arkadaşım cevabın için çok teşekkürler. Yalnız benim öğrenmek istediğim kombinin düğme ve göstergelerinin olduğu ön paneli nasıl açabilirim? Paneli açarsam gerisini halledeceğim, açamazsam kombinin altta vidaları var, onları söküp, kombinin dış muhafazasını sökmeye çalışacağım. Saygılar...

• iyi günler bizde buderus kombi logomatic delta 41 OT oda termostatı var, buradan ayarlayabileceğim maksimum oda sıcaklığı 5-40/45 yapabildim, oda içindeki sıcaklığı daha fazla arttırabilmem için hangi yapmam gereken ayarlar nelerdir? yoksa maksimum limitler bunlar mıdır?
    yardım edermisiniz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: clemencau

iyi günler bizde buderus kombi logomatic delta 41 OT oda termostatı var, buradan ayarlayabileceğim maksimum oda sıcaklığı 5-40/45 yapabildim, oda içindeki sıcaklığı daha fazla arttırabilmem için hangi yapmam gereken ayarlar nelerdir? yoksa maksimum limitler bunlar mıdır?
    yardım edermisiniz....

Aşağıdaki linkteki kullanım kılavuzundan istediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Tereddüt ettiğiniz hususları sayfa olarak verirseniz somut önerilerde bulunabiliriz.
    http://www.flowplanet.net/isisanservis/userimages/Delta%20oda%20term.pdf

• quote:

Değerli arkadaşım, özellikle garanti kapsamındaki kombilerin şurasını açın, burasına takın demiyorum. Ola ki bir problem olabilir. Kısa devre yapar, kartı yanabilir vs. 50 TL lik montaj ücreti için bence bu riske değmez. Ben yaparım derseniz de kullanım kılavuzlarına bakarak yapın. Bilmiyorsanız da uğraşmayın.

• Siemens RDE 10.1 Oda termostatı ile ilgili program yapılabilme özelliği konusunu ayrı açmıştım. Ancak sürekli bu ana konu içinde gündeme gelebileceğinden burada da belirtme gereği duydum. Özellikle @ proxymus için geç olmamıştır.

""Bildiğiniz gibi birçok arkadaşıma oda termostatı alımında Siemens RDE 10.1 oda termostatının değiştirilemez, kendine özgü aç-kapa haftalık programı olduğunu belirtmiştim. Kullanım kılavuzunda sadece mevcut programdan söz edildiği ve detaylara girilmediği için de denememiştim. Oysa ki bu program ile 2 farklı ısı belirleyebiliyor, 1 hafta içinde istediğiniz saatte bu 2 ısıdan birini devreye alabiliyorsunuz.
    Tabi bu konuda; Bosch TRZ 125 oda termostatının bana önemli katkısı oldu. Bu 2 oda termostatı birbirinin tıpa tıp aynıdır. TRZ125 modelinde yapılabilen bu program özelliğini RDE 10.1 modelinde denedim ve başarılı oldu. Buna göre en azından şu programı yaptım ve uygulama başarılıydı:
    01.00-06.00 21 derece
    06.00-09.00 23 derece
    09.00-16.00 21 derece
    16.00-01.00 23 derece
    Program nasıl yapılıyor? aşağıdaki linkteki kullanım kılavuzunun 2. sayfasındaki 7. bölümdeki talimatları uygulayın ve programlı bir oda termostatınız olsun. Tabi bu artısı ile General HT 300 e göre Siemens RDE 10.1 öne geçiyor. Çünkü burda günü 6 ya değil 24 e bölüp 2 ayrı ısıda çalıştırma avantajınız var.
    http://www.bosch.com.tr/content/language1/downloads/TRZ125_Operating_Instruction_TR_(RDE10.1_B3035tr).pdf""

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.