Şimdi Ara

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.254
Cevap
27
Favori
327.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: genesa

Komşudan kablo ile gelen bir internet var.
    Ben bunu masa üstümde kablo ile notebook cep telefonu için kablosuz yapmak istiyorum.
    Elimde TP-LINK TD-W8961ND modemim var. bu modemi access pointe cevirmek yada başka bir ayar ile bunu yapmam mümkün mü ?

nAsıl yapılacağına dair yardım lütfen.

Alıntıları Göster
    Selamlar bende W8151N modeli var ama ara ara kopmalar oluyor sebebi ne olabilir ? Bilen arakdaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim
  • quote:

Ben bunu masa üstümde kablo ile notebook cep telefonu için kablosuz yapmak istiyorum.
    Elimde TP-LINK TD-W8961ND modemim var. bu modemi access pointe cevirmek yada başka bir ayar ile bunu yapmam mümkün mü ?

gelen kabloyu lan porlarından birine gir.
    modemin ip adresini komşundaki modemle aynı aralıkta fakat farklı bir ip adresi ver.
    dhcp server kapat.
    kablosuz ayarlarını yap yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

quote:

gelen kabloyu lan porlarından birine gir.
    modemin ip adresini komşundaki modemle aynı aralıkta fakat farklı bir ip adresi ver.
    dhcp server kapat.
    kablosuz ayarlarını yap yeterli.

Alıntıları Göster
    bendede bu modemden var fakat aşırı ısınma sorunu mevcut , daha havaların tam ısınmadığı bir zamanda böyle ise yazın tam ortasında nasıl olur bilemiyorum , aynı ısınma sorununu yaşıyan varmı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Nolawarthon Duon

bendede bu modemden var fakat aşırı ısınma sorunu mevcut , daha havaların tam ısınmadığı bir zamanda böyle ise yazın tam ortasında nasıl olur bilemiyorum , aynı ısınma sorununu yaşıyan varmı ?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar bugün TP-LINK W8961ND marka modem alarak aranıza katıldım kablolu olarak bağlantısı çok iyi ama velakin kablosuz bağlantısı Rezalet.. Tek kelimeyle üst katta çekiyor güzel çekiyor gayet hızlı bağlanıyor ama ikide bir Sürekli bağlantı kopuyor hata veriyor tekrar giriyorum.. Telefondan denedim adam gibi bağlanamadım.. Burada sorun ne olabilir.. Modemede laf etmek istemiyorum.. Yoksa geri iade edeceğim.

Ne yapmamız gerekiyor ne yapalım ona göre yardımcı olurmusunuz bir iki güne kadar Ya iade diyeceğim yada devam.

Acilen yardımcı olurmusunuz.

• wifi kanalın otomatikdeyse kanal 3 e sabitle. Birde alıcın n modunu desteklemiyorsa g moduna sabitle modemi.
  • quote:

wifi kanalın otomatikdeyse kanal 3 e sabitle. Birde alıcın n modunu desteklemiyorsa g moduna sabitle modemi.

Bunu detaylı ve güzelce anlatabilirmisiniz.. Nerden bulucam bu ayarları bende şimdi kısa kesilmiş cevap genede teşekkür ederim ama Daha iyi bilen ve modemi kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Bunun üzerinde QSS Butonu mevcut tam olarak ne işe yarıyor kullanım klavuzunda yazmış bende anlamadığım için sesimi çıkarmıyorum.

Saygılar..

Bilgi ve yanıt için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Se_co

quote:

wifi kanalın otomatikdeyse kanal 3 e sabitle. Birde alıcın n modunu desteklemiyorsa g moduna sabitle modemi.

Bunu detaylı ve güzelce anlatabilirmisiniz.. Nerden bulucam bu ayarları bende şimdi kısa kesilmiş cevap genede teşekkür ederim ama Daha iyi bilen ve modemi kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Bunun üzerinde QSS Butonu mevcut tam olarak ne işe yarıyor kullanım klavuzunda yazmış bende anlamadığım için sesimi çıkarmıyorum.

Saygılar..

Bilgi ve yanıt için teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Tarayıcınıza 192.168.1.1 yazın admin kullanıcı adı şifreside admin en baştaki hızlı kurulumun yanındaki kısıma tıklayıp oradanda wirelless kısmına tıklayın aşağıdaki menü çıkacaktır bu menüde kanal ve mod seçimini yapabilirsiniz .

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem

• quote:

Orijinalden alıntı: nesbar

Tarayıcınıza 192.168.1.1 yazın admin kullanıcı adı şifreside admin en baştaki hızlı kurulumun yanındaki kısıma tıklayıp oradanda wirelless kısmına tıklayın aşağıdaki menü çıkacaktır bu menüde kanal ve mod seçimini yapabilirsiniz .

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar bu cihazın QoS özelliğini nasıl kullanacağım bir örnekle gösterebilir misiniz. Ağımdaki bilgisayarlara bandwith kısıtlaması yapmak istiyorum hattım çok sömürülüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: CooL34

Arkadaşlar bu cihazın QoS özelliğini nasıl kullanacağım bir örnekle gösterebilir misiniz. Ağımdaki bilgisayarlara bandwith kısıtlaması yapmak istiyorum hattım çok sömürülüyor.

Alıntıları Göster
    Merhaba arkadaşlar,

Dün bu model modemden alarak aranıza katıldım. Ancak bir sorunum var. Eski modemim airties rt 205 125mps idi ve ben 8Mbit TTnet aboneliğimle 450 - 500 kb/sn download yapabiliyordum. Ancak bu modemi bağladığımdan beri 150 kb/sn'yi geçemiyorum. Acaba bu modemde hız sorunu mu var ya da ben bir ayarını mı yapmayı bilmiyorum. Moralim çok bozuldu wireless aktarım hızımı arttırayım derken elimdeki indirme hızımdan da oldum. Yanlış olan ne lütfen yardımcı olur musunuz? İyi geceler. teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: janerbaba

quote:

Orijinalden alıntı: nesbar

quote:

Orijinalden alıntı: janerbaba

snr marjinmi :D ben onlardan hiç anlamıyorum malesef değerlerim bunlar
    SNR MARJIN: 25.5 14.1
    Hat zayıflaması:33.9 18.4
    Veri oranı:2048 799(8mbite kadar fakat devamını anlatcam şunları yazayım :D)
    Güç: 15.2 11.3
    CRC: 43 2

santrale pek yakın değilim ve 8mbite kadar hikayesini anlatacak olursam normalde 8 mbite kadar alabiliyodum fakat interneti ne hikmetse 8mbite çıkarttırdığımda 1 dakikada 5 kez(mesela yani) internet kopuyodu tttneti arayıp konuştuğumda 1.7mbit 2mbit arasında bişeye çekiyolardı geri bu sefer kesilme düzeliyodu bundanda konu açmışken kablosal bi sorun olabilirmi?teknik servisi getirtsem kabloları değiştirtsem düzelirmi? hem 2 mbit kullanıyorum hemde wirelesse uzağım aşırı derece sorun oluyo.
    onceki mesajımıda unutmayın lüften :D

Sizin hattı 2 ye sınırlamışlar kırmızı işaretlediğim yer önemlidir, orası 6 ya düşerse net kopar, her 2 mb net artışı 6db sng margin düşmesi demektir bu hesaba göre hattınızın kaç mb kadar kaldırabileceğini hesaplayabilirsiniz,

şöyle hesaplayalım şuan 2 mb alıyorsunuz 8 mb çıkartsanız 6 mb yükselme demektir 3x6=18 db yapar şuanki sng margin değeri 25 olduğuna göre 25-18= 7 db yapar buda sınıra yakın demektir kablonuzu yenileyip üzerine basılan yerdeyse yukarı kaldırıp eletrik kablolarından uzak yerden geçirirseniz en az 3-4 db yükselecektir 7+3=10 db olur bu da sorunsuz 8 mb internet kullanabilirsiniz anlamına gelir .

snr marjinmi :D ben onlardan hiç anlamıyorum malesef değerlerim bunlar
    SNR MARJIN: 25.5 14.1
    Hat zayıflaması:33.9 18.4
    Veri oranı:2048 799(8mbite kadar fakat devamını anlatcam şunları yazayım :D)
    Güç: 15.2 11.3
    CRC: 43 2

tesekkur ettim tekrar bi önceki mesajımdaki firmware mevzusunuda açıklığa kavuşturabilirseniz sevinirim.

Alıntıları Göster
    Bendeki modem eski kasa V1 Yani tplikin V2 firmwaresini yükleyebilirmiyim ?
    http://www.tplink.com/tr/support/download/?model=TD-W8961ND&version=V2#tbl_j

• quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

------------------------------------------------------UYARI-----------------------------------------------------------------
    Arkadaslar bu konu açılalı
    - 1 seneden fazla süre olmuş
    - yeni modem modelleri var piyasada
    - üretici bu modelde bazı değişiklikler yaparak versiyon 2 çıkardı bildiğim kadarıyla.
    - bu modemi ilk alan bizler kablosuz ağ kapsama alanından gayet memmunken şimdi yazılanları okuduğumda (yan odadan çekmediğini belirtenler var) aynı modem olduğuna inanmakta zorluk çekiyoruz doğal olarak.

Orijinal konunun sonunda yazdığım uyarıyı tepeye almam iyi olacak sanırım:

her "multi fonksiyonel ürünü alırken yapmanız gerektigi gibi" bir modem alirken de begenmezseniz iade edebileceginiz bir yerden almanızda fayda var. Her ürün her ortamda her ihtiyacı karşılayacak diye bir kural yok. olsaydı bu kadar farklı üretici ve aynı üreticilere ait farklı modeller olmazdı.

--------------------------------------------------UYARI SONU-------------------------------------------------------------

Cok sevdigim ama artik uretilmeyen CT-5372E modemim adaptor yuzunden yandigi icin yerine, 7/24 duzgun calisacak, torrent yuzunden performans kaybi yasatmayacak bir modem arayisina giristim..

-Airties markasini daha evvel 5450 modelinde yasadigim problemler nedeniyle eledim. Sirketin hakkini yemeyeyim 3 ay ugrastirdilar ama sonra urunu iade aldilar.
    Airties modemler wireless cekimi acisindan iyi ama santralden uzak noktada olan abonelerin sıklıkla hattan düşmesi, kopmalar diger modemlere gore Airtiesda daha fazla oluyor.

- Ilk başta olmuşken gigabit interfaceli bir modem olsun dedim, ama TRde su an tek gigabit switch entegre modem linksys wag320n.
    MediaMarkt sagolsun 220 TL ye aldigim urunu 4. gununde geri iade etmemi sorun etmedi.
    WAG320n , belki basit kullanim icin iyidir ama benim için hayal kırıklığı oldu çünkü WD TV live ile uyumsuzluk yapti (sanırım UPNP nedeniyle) ve daha onemlisi, gun asiri kapatip acmadan hattin kapasitesini kullanamadim WAG320N de. Eve geliyorum bakıyorum ki internete ping sureleri 2500 msec'e kadar çıkmış, reboot cozuyordu sadece. linksys'in telnet interface'inin olmamasi, snmp desteginin olmamasi da ayri nedenler iade etmemde.

geriye zaten cok bir secenek kalmiyor. TP-link'in alt modellerinin stabil calistigini bu bolumdeki diger konulardan okuyoruz zaten. yeni çıkmış olan TP-Link td-w8961nd modelini aldim dün ve 24 saattir test ediyorum, aletin fiyatı 90 TL civarında ama bana sorarsaniz iki tane 220 TL lik WAG320n eder bu aletteki ozellikler.

Öncelikle ürünün artıları ve eksileri:
    Fiziksel artıları:

- 2 tane cikarilabilir anten mevcut, speclerinde 3dbi yaziyor, kablosuz cikis gucu 100 mw. Bu yuzden zaten cekis alani daha evvel kullandigim modemlere gore cok iyi.
    - kutu icinde 2 tane telefon kablosu, adsl splitter geliyor ( 220 TL lik linksysde ne splitter ne kablo yoktu.. o yuzden bu bir artıdır)
    - arkasinda power açma kapama duğmesi mevcut.
    - kablosuz baglanti kurulumu icin on panelde QSS(Quick Security Setup) dugmesi mevcut... kullanan deneyen olursa nasil calistigini anlatir belki. ben web arayuzunden WPA2-PSK, AES ve 10 karakterlik bir sifre girerek kurulumu yaptim.

Fiziksel eksileri:
    - kutusunun albenisi sifir. airties 5xxx serisi gibi kendisine desktop bilgisayar muamelesi yapılmasını istemiyor yani büyük degil. Ama linksys urunleri gibi uzay cagini da cagristirmiyor.
    - isinma ya da isinmadan kaynakli problem yasamadim ama kutu 40 C civarinda isiniyor.

Firmware ve web arayüzünün artilari:
    - dusunebileceginiz ev kullaniminda ihtiyaciniz olan hemen her ozellik mevcut, QoS, snmp, ACL, 802.11n,firewall, spi, Statik URL filtering....
    - ilginc ama vlan destegi bile mevcut... izole network olusturmak isterseniz mumkun (komsu da sizin hatti kullansin wirelessdan ama evdeki ethernetten bagli cihazlara baglanamasin denebilir mesela), multi ssid destegi olsaymis o zaman tadindan yenmezdi. ileride multi ssid de gelebilir belki.
    - TTNET DNS sunucularin yerine google dnsleri tanımlayabiliyorsunuz.
    - Stabil calisiyor. 24 saat oldu su an alali ve networke baglayali toplam download 48 gbyte civari , ic networkte cok daha fazla transfer yapmisimdir WD TV ve nas arasinda. herhangi bir sorun yok.Yazılım Versiyonu : 1.0.0 Build 101022 Rel.57271 TPlink sitesindeki son versiyon ve modemler bu firmware ile geliyor.
    - bazi TP modellerinde turkce arayuz olmadigi yazılmıştı. Sanırım tüketiciyi dinlemişler...td-w8961nd tamamen turkce arayuze sahip ... ingilizce yapmak icin epey ugrasmam gerekti.

Firmware eksileri:
    - bazi modemlerde usb port mevcut ve bu porta takili yazici ya da hardiski paylasabilme ozelligi var. Bu modemde bu ozellik yok.
    - ethernet ya da kablosuz ag'da baglanti yapan cihazlarin internet kullanim hizlarini sinirlamak icin kullanilabilecek rate limit ozelligi mevcut degil. ama protokol bazli Qos ozelligi var.
    - multi-SSID destegi yok, ne oldugunu bilmiyorsaniz size gerekmiyordur zaten, detay bir ozellik.

arkada solda ve sağda anten girişlerine dikkat..

Bu modem, modem arayanlar icin uygun bir alternatif olarak dusunulebilir.

Güncelleme 1:3 gün oldu modemi alalı. türkçe olan web arayüzü ingilizce yapmak için teknik destek hattına erişmem gerekti. e-mailime kısa sürede cevap verdiler. destek konusunda da türkiye ofisi başarılı, ürünü tanıyorlar.

Kurulum:

TR icin hersey hazır geliyor.
    Kutudan CD de cikti ama onu kullanmadan, cihazi elektrige takip TP_XYZ ismindeki sifresiz kablosuz ağa baglanip bir ip alip sonrasinda
    http://192.168.1.1 user:admin pass:admin ile baglanip ilk sol ustteki "Hizli Baslat" a basmak yetiyor. Kurulum sihirbazı basit:

sonrasinda, diğer gelişmiş ayarlarla oynamak size kalmis.
    ben isyerindeki network 192.168.2.0/24 oldugu icin modemin ve verdigi dhcp IP adreslerini 192.168.1 den 192.168.2.x ye cevirdim,
    TT nin DNS adresleri yerine google dns serverlari tanimladim,
    firewall ve qos ayarlarini kapattim,
    admin sifresini degistirdim ek olarak.

1. TT DNSleri yerine Google DNSleri kullanmak ve DHCP den PClerin kullanmasini saglamak isterseniz yapmaniz gereken
    Ara yuz ayarlari > LAN > DNS > Kullanici tanimli DNS sunucu secip 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 girmeniz gerekiyor.

2. Admin sifresi fabrika ayarlarinda iken "admin". Ne olur ne olmaz, degistirmekte fayda var
    bakim > yonetim den sifreyi degistirebilirsiniz.

3. Torrent icin port acma islemini biraz diplere gizlemisler. Aslinda UPNP ozelligi var, torrent yazilimi kendisi portu acabilir ama siz kendiniz kontrol etmek isterseniz.

Gelismis ayarlar > NAT > Sanal Sunucu > Kural olarak 1, uygulama ismi olarak 13013 verin mesela, Protocol ALL ( ya da TCP) baslangic portu ve bitis portu 13013 Yerel IP olarak da download makinesi verilecek.

Guncelleme 2: [19.02.2011]

4. Bu modemde, en genis kablosuz kapsama alanini saglamak icin
    deneyerek buldugum detaylar:

- antenler yere paralel dururken daha iyi cekiyor uzak noktalarda.
    - kanal bant genisligi =20 mhz
    - eger uzak noktada erisim sorunu yasiyorsaniz kablosuz modu 802.11b ye getirmeniz kapsama alanini artirir ama hiz dusurecektir.
    - telnet ile baglanilan clida rtwlan txburst ve txpower gibi komutlar var ama henuz fark ettiriyor mu kontrol etmedim.
    - modemin yaninda kablosuz telefon varsa uzaklastirin, parazit yapabilir.
    - Eger kablosuzdan tam verim almak istiyorsaniz kanal olarak 1,6,11 disinda birsey secmenizi oneririm kanal olarak cunku piyasada satilan cogu modem bu kanallari kullaniyor bu da birbirini etkilemelere neden oluyor, ozellikle modemin olmadigi odada bunu rahatlikla fark edersiniz.

Kablosuz agda kullanilan kanallar ile ilgili bilmeniz gereken bir detay var:

ustteki cizimin aciklamasi: sadece 1,6,11 kanallari birbiri ile cakismiyor, diger kanallarin frekanslari birbiri ile cakisiyor yani birbirini etkiliyor.. bu etkilemenin boyutu modemlerin, access pointlerin ya da bilgisayarlarin birbirine uzakligi ile alakali elbette, imkan varsa bunu minimuma indirmek gerekir.

Sadece 1-6-11 birbiri ile cakismadigi icin bunu bilen modem ureticileri default kanal olarak bu 3 kanali kullaniyor genelde.. cok guzel bir dusunce..
    ... ama sizin modem 11, alt kat 11 , ust kat 11'i kullandiginda hep birlikte eziyete donmesi de olasi kablosuz baglantinin.

hangi kanali kullanmanizin daha iyi olacagini bulmak icin wirelessmon yazilimini evdeki bilgisayariniza yukleyip cevrenizdeki kablosuz aglarin hangi kanali kullandigini tespit edip onlardan en uzak bos kanala yerlestirin modemin kablosuz agini. (ara yuz > kablosuz> kanal) Yapabiliyorsaniz (laptop varsa) wirelessmon yazilimi acikken evi biraz dolasin... modeme yakinken sorun olmaz zaten, asil uzak odalarda daha hassas olacaktir eger ayni kanalda baska bir komsu kablosuzu varsa, o yuzden oralari da dolasmak lazim ileride o odalarda da kablosuz interneti kullanacaksaniz.

Wireless mon yazilimi:http://www.passmark.com/products/wirelessmonitor.htm
    Onemli not: Wirelessmon yazilimini acik birakmayin, cunku acikken kurulu oldugu bilgisayarin kablosuz performansini etkiliyor ve paket kayiplari dusuk hiz'a neden olabiliyor.

ustteki ekrandaki kirmizi cerceveye aldigim kanal listesi ve grafigi size fikir verecektir hangi kanal'a park edeceginizi. Bu islemi kendi modeminiz kapali iken yaparsaniz daha iyi olur. ( ugrasamiyorsaniz, benim gibi 3. kanali ya da 1. kanali secmenizi oneririm, 11 ve 6 dan ne kadar uzak olursaniz okadar iyi cunku airties zyxel bu kanallari kullaniyor ve yaygin olarak kullaniliyor).

5. Modem ilk açıldığında ADSL bağlantısının hızlı bir şekilde kurulması ve daha hızlı IP almasını istiyorsanız
    Yapmanız gereken şey, modemin ilk kurulumunu yaptıktan ve hattın oturduğunu ve internete çıkabildiğinizi gördükten sonra modeme web arayüzden bağlanarak, gelen durum sayfasındaki modülasyon ve annex tipi değerlerini Gelişmiş ayarlar > ADSL altında yer alan mod ve tip kısmından seçerek hattın oturması için modemin yapacağı denemeleri daha aza indirmek. Bu işlemi bir defa yapmanız yeterli. Her santral için bu değerler farklı olduğu için modemi başka bir yerde kullanmak isterseniz ileride ve ADSL oturmazsa bu değerleri tekrar otomatik duruma getirmeniz gerekir.

Örnek olarak bende G.DMT ve Annex A seçili. Bazı kullanıcılarda ADSL2+ ve Annex A seçmek gerekiyor. (aLPaSLaN07'a teşekkürler bu ayarlar için)

Güncelleme 3: [26.02.2011]
    Kablosuz ag baglantisinin hizi ölçmek için bazı testler yaptım.
    Kullandığım malzemeler:
    kablosuz alici (Laptop) : Broadcom 802.11n Network Adapter (maksimum 65 mbit destekli internal adaptor bu,
    kablosuz alici 2 :Microsonic WU102 wireless USB 802.11n cift antenli usb adaptor. ( bitenekadar'dan aldim)

kablosuz verici: tp-link td-w8961nd modem (ustteki ayarlar ile)
    indirilen dosya lokasyonu : LAN ( modem'e ethernet kablosu ile bagli PC , 100 mbit)

Test sonuclari:
    - modem ile ayni odada iken 1080p filmleri oynatmada, ileri geri almada sorun yok. 1080p filmin bw ihtiyaci ortamala 6.4 Mbit/sec (550 KByte ile 1100 KByte arasinda degisiyor anlik cekilen data )
    - maksimum download hizini bulmak icin 1 gbytelik dosya indirme testi yaptigimda cikan sonuc ortalama 40 Mbit/sec. (zaten maksimum 65 olabilir laptop'un kablosuz adaptorunun chipseti nedeniyle)

- evin en uzak noktasi (modem ile arada 2 tunel kalip duvar, bir de acik kapi var), videoda donma karelenme yok ama ileri geri sararken bekleme yapiyor 1 saniye kadar.
    - bulundugum lokasyonda wirelessmon -62 dbm gosteriyor kablosuz cekis sinyal seviyesini ( 0 a ne kadar yakin olursa okadar daha iyi)
    - 1 Gbytelik dosya transferi yapma denemesi sonucu ortalama: 2.9 Mbyte/sec yani 24 mbit

hizi daha da artirmak icin baska bir ayar yapilabilir mi bakacagim ama bu hali ile 1080p film seyredilebiliyor kablosuz olarak (802.11n destekli alici olmali bu hizlar icin)

Guncelleme 4:09.03.2011
    Microsonic WU102 wireless USB adaptor ile yaptigim testlerde 100 mbit sinirina ulastim ( dosyanin oldugu ethernet ile bagli PC nin ethernet portu ve modemin ethernet portu 100 mbit). modem ile ayni odada iken yaptigim 1 gbyte dosya download testi sonucu:

oldukca tatmin edici.

Guncelleme 5: [26.04.2011]
    gecen sure icinde kendim modemden halen cok memmunum. performans acisindan ve haftalarca kapatmama gerek kalmadan sorunsuz calistigi icin tabi bu memmuniyetim.

forumda yazilan bilgileri ve diger kullanici yorumlarini da okumaniz yerinde olur cunku bazi kullanicilar wireless kapsama alaninin kendi kullandiklari ortamda yetersiz oldugunu ve iyi cekmedigini belirtiyor, bir okadar da kapsama alaninin onceki modemlerinden cok daha iyi oldugunu yazanlar var. ayrica iki kullanici cok sayida kablosuz aliciyi modeme bagladiklarinda performans ve paket kayiplari olduguna dair yorumlar yazmis.

Aslinda internet cafe ya da cok kullanicili ofis ortamlari icin 80 liralik bir cihaz degil daha gelismis ve foksiyon olarak belki bu modemle yarisamayacak ama paket routing ozelligi daha iyi olan enterprise urunleri tercih etmelisiniz diye bir uyari koymam gerekirdi incelemeyi yazarken ama atlamisim simdi koyuyorum. Bu inceleme ev kullanimi icin alinmis bir modemin incelemesidir.Her ne kadar evde 7/24 acik olan 6 cihazi internete bagliyor olsa da ve aylik ortalama 300-400 gbyte download yapilsa da bu cihaz uzerinden... yine de ev kullanimi icin uygundur diyelim.. sonra internet cafe isletmecileri hayal kirikligina ugrayabiliyor bu urunu cafe'de kullanmak istediklerinde.

diger konu, urun 300 mbit transfer hizini destekliyor ama bunun icin alicinizin 2.4 ghz+ 40 Mhz kanal genisligini destekliyor olmasi gerekiyor. Eger alici 20 mhz bant genisligini destekliyorsa max gorebileceginiz hiz 150 mbit.
    5 Ghz destegi bu modemde bulunmuyor. 5ghz yerine 2.4 ghz uzerinde cift kanal genisligini kullanarak 300 mbit hizina ulasiyor bu modem.

Cihazin TD-W8961NB modeli cikmis, belki daha iyi fiyat/performans ozellikleri vardir onu da incelemek lazim tp-link olsun derseniz.

son olsa daha iyi olur konusu da, modeme baglanmis IP almis clientlar web arayuzden liste halinde gorulemiyor(illa telnet ile baglanmaniz gerekiyor gorebilmek icin).

bunlari da bilmenizde fayda var diye dusunduk. her "multi fonksiyonel ürünü alırken yapmanız gerektigi gibi" bir modem alirken de begenmezseniz iade edebileceginiz bir yerden almanızda fayda var. Her ürün her ortamda her ihtiyacı karşılayacak diye bir kural yok. olsaydı bu kadar farklı üretici ve aynı üreticilere ait farklı modeller olmazdı.

üründe ıp qos özelligi var mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nastyboy

Acaba bunun için teknik servisine danışsak yardımcı olurlar mı? Yani bu olabilecek, es geçilebilecek birşey midir, yoksa birşeyler yapmak gerekir mi? Gözünüze çarpan bir sorun oldumu peki sizin wireless'ta?

evet bence support'a sorun onlar kesin bilgi verirler. Cli uzerinden counterlara baktigimda ( rtwlan stat)
    "Rx with CRC" olarak goruluyor bu hata counteri.

CRC bana "sifresi" yanlis olan paketleri cagristiriyor ki TX de hemen hemen hic hata olmamasi modemin yollamayi iyi yaptigi ama geri alirken "fazlasini" aldigini dusunduruyor. bunun da aciklamasi bence ayni ya da komsu frekanslardaki diger kablosuzlardan etkileniyor ve onlarin paketlerini aliyor ama CRC check sonrasi kullanmiyor o paketleri.
    bendeki Rx Errors Count/Rx Frames Count orani %2 civarinda.
    tavsiyem ana konuda yazdigim sekilde en uygun kablosuz wireless kanalina gecirip telnet ile counterlari resetleyip (rtwlan resetcounter komutu ile) sayaclari resetleyip sonra buyuk dosya transferi yapip orani bulmaniz. kablosuz telefon varsa yine uzaklastirmakta fayda var.

ek: bu hatalarin ne etkisi olduguna gelince. modem'in daha cok paket almasi daha cok islem yapmasina neden olur. CRC check cok yorucu bir islem degil, hizi dusurmez sizin baglantinizi etkilemez, daha cok elektrik tuketir (0.01 watt :)) okadar.
    sizdeki oran %40larda bence wireless kanal olarak 3 ya da 1 verip bir sure gozlemleyin.

Alıntıları Göster
    Herkese merhaba........3 hafta once bu modemi satin aldim......ilk gunden itibaren kurulumu ve internete baglanmasi ve genel ayarlarin yapilmasi kolay olan bir modem. Aslinda tum tp-link urunleri boyle.

Fakat ilginc olan ise ilk gunden itibaren modem web arayuzune bir sure sonra ulasmak bir sorun oldu. Neden bilmiyorum ama 6 tane tp-link urunum var ve bunu ilk defa yasiyorum.

Internet calisiyor fakat bir sure modemi kulandiktan sonra modemin arayuzune ulasamiyorum. Hem kablolu (fixed ip) hemde kablosuz ( dhcp bazli ve 901ND uzerinden macbook pro ile) olarak bir sure sonra ulasamiyorum. Firefox, safari de sayfa acilmiyor, Google chrome da ise ya error 15 aliyorum ya da 324.

Ilginc olan ise hem kablolu bagli bir pc'den hemde kablosuz bir mac laptoptan durum ayni. Yani firewall yazilimi veya baska bir yazilim veya baska bir sorun desen o da degil. Mac book da firewall yazilimi falan yok.

Bunu ilk yasadigimda call center ile baktik ama cozum olmadigi icin urunu servise yollamami istediler......

Simdi ise beyininizi cildirtacak bir ekleme yapiiim duruma. Ilk hafta bunu yasadiktan sonra modemi servise gonderdim. Bana 2 hafta sonra yenisini gonderdiler.....veeeeee yenisinde de durum ayni!!!

bu nasil olur arkadaslar.....

Firmware guncellemeleri bir ise yaramadi....turkce fimrware de de ve de ingilizce firmware de de problem ayni :(.......cildirtacak olan ise her iki modem de de ayni problem nasil olur!!

Bu problemi yasayanlar var mi? Cozum oneriniz var mi? Yaarrddiiiiimmmmmmmmm!!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caprioles9000 -- 26 Mayıs 2012; 21:30:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: caprioles9000

Herkese merhaba........3 hafta once bu modemi satin aldim......ilk gunden itibaren kurulumu ve internete baglanmasi ve genel ayarlarin yapilmasi kolay olan bir modem. Aslinda tum tp-link urunleri boyle.

Fakat ilginc olan ise ilk gunden itibaren modem web arayuzune bir sure sonra ulasmak bir sorun oldu. Neden bilmiyorum ama 6 tane tp-link urunum var ve bunu ilk defa yasiyorum.

Internet calisiyor fakat bir sure modemi kulandiktan sonra modemin arayuzune ulasamiyorum. Hem kablolu (fixed ip) hemde kablosuz ( dhcp bazli ve 901ND uzerinden macbook pro ile) olarak bir sure sonra ulasamiyorum. Firefox, safari de sayfa acilmiyor, Google chrome da ise ya error 15 aliyorum ya da 324.

Ilginc olan ise hem kablolu bagli bir pc'den hemde kablosuz bir mac laptoptan durum ayni. Yani firewall yazilimi veya baska bir yazilim veya baska bir sorun desen o da degil. Mac book da firewall yazilimi falan yok.

Bunu ilk yasadigimda call center ile baktik ama cozum olmadigi icin urunu servise yollamami istediler......

Simdi ise beyininizi cildirtacak bir ekleme yapiiim duruma. Ilk hafta bunu yasadiktan sonra modemi servise gonderdim. Bana 2 hafta sonra yenisini gonderdiler.....veeeeee yenisinde de durum ayni!!!

Firmware guncellemeleri bir ise yaramadi....turkce fimrware de de ve de ingilizce firmware de de problem ayni :(.......cildirtacak olan ise her iki modem de de ayni problem nasil olur!!

Bu problemi yasayanlar var mi? Cozum oneriniz var mi? Yaarrddiiiiimmmmmmmmm!!!!!!

Alıntıları Göster
    2 gun once bizdehesapli.com dan aldım. gun ıcerısınde gonderdıler sagolsunlar. wireless cekımı mukemmel degıl ama genel anlamda modem bence basarılı

• quote:

enteresan bir problem.
    cihazı kapatıp açsanda erişemiyormusun arayüze ?

• quote:

quote:

enteresan bir problem.

Cihazi kapatip aciyorum...sonra erisiyorum....fakat bir sure sonra gene gidiyor......bu bir sure de belli degil. Bazen bir gun bazen de on dakika icinde.

Hatta dun sabah yeniden baslatip call center'i aradim. Sonra on dakika sonra gene gitti.

Hic bir firmware de ise yaramadi....ilk modemde firmware flash etmistim....ikinci modemde firmware flash yapmamayi tercih ettim ama onda da ayni problem...

Dun TP-Link call center'i ile gorustum....onlar da yakindan ilgilenyorlar.....onlarda sasirmis durumda.......

Eger gercekten iki de iki vurduysam bozuk modem konusunda gidip bir milli piyango bileti almaliyim diyorum bence :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caprioles9000 -- 29 Mayıs 2012; 11:18:13 >

• quote:

quote:

quote:

enteresan bir problem.

Cihazi kapatip aciyorum...sonra erisiyorum....fakat bir sure sonra gene gidiyor......bu bir sure de belli degil. Bazen bir gun bazen de on dakika icinde.

Hatta dun sabah yeniden baslatip call center'i aradim. Sonra on dakika sonra gene gitti.

Hic bir firmware de ise yaramadi....ilk modemde firmware flash etmistim....ikinci modemde firmware flash yapmamayi tercih ettim ama onda da ayni problem...

Dun TP-Link call center'i ile gorustum....onlar da yakindan ilgilenyorlar.....onlarda sasirmis durumda.......

Eger gercekten iki de iki vurduysam bozuk modem konusunda gidip bir milli piyango bileti almaliyim diyorum bence :)

Alıntıları Göster
    Ya bu modem deli etti beni. Ne zaman arayüze girmek istesem şifreyi kabul etmiyor. Resetlemekten bıktım. Niye unuturki şifreyi? hadi unuttu diyelim eski şifresi admin değil mi bunun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kunter

Ya bu modem deli etti beni. Ne zaman arayüze girmek istesem şifreyi kabul etmiyor. Resetlemekten bıktım. Niye unuturki şifreyi? hadi unuttu diyelim eski şifresi admin değil mi bunun?

Alıntıları Göster
    bu kadar sorun varken bu modemi almak hata mı olur
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nastyboy

Acaba bunun için teknik servisine danışsak yardımcı olurlar mı? Yani bu olabilecek, es geçilebilecek birşey midir, yoksa birşeyler yapmak gerekir mi? Gözünüze çarpan bir sorun oldumu peki sizin wireless'ta?

evet bence support'a sorun onlar kesin bilgi verirler. Cli uzerinden counterlara baktigimda ( rtwlan stat)
    "Rx with CRC" olarak goruluyor bu hata counteri.

CRC bana "sifresi" yanlis olan paketleri cagristiriyor ki TX de hemen hemen hic hata olmamasi modemin yollamayi iyi yaptigi ama geri alirken "fazlasini" aldigini dusunduruyor. bunun da aciklamasi bence ayni ya da komsu frekanslardaki diger kablosuzlardan etkileniyor ve onlarin paketlerini aliyor ama CRC check sonrasi kullanmiyor o paketleri.
    bendeki Rx Errors Count/Rx Frames Count orani %2 civarinda.
    tavsiyem ana konuda yazdigim sekilde en uygun kablosuz wireless kanalina gecirip telnet ile counterlari resetleyip (rtwlan resetcounter komutu ile) sayaclari resetleyip sonra buyuk dosya transferi yapip orani bulmaniz. kablosuz telefon varsa yine uzaklastirmakta fayda var.

ek: bu hatalarin ne etkisi olduguna gelince. modem'in daha cok paket almasi daha cok islem yapmasina neden olur. CRC check cok yorucu bir islem degil, hizi dusurmez sizin baglantinizi etkilemez, daha cok elektrik tuketir (0.01 watt :)) okadar.
    sizdeki oran %40larda bence wireless kanal olarak 3 ya da 1 verip bir sure gozlemleyin.

Alıntıları Göster
    Modemi nerede bulabiliriz? Alışveriş sitelerinde anca 2. el olanları buldum

• quote:

Orijinalden alıntı: ygrammar

Modemi nerede bulabiliriz? Alışveriş sitelerinde anca 2. el olanları buldum

Alıntıları Göster
    hepsiburadada mevcut 92 tl

http://www.hepsiburada.com/Liste/tp-link-td-8961nd-300mbps-wireless-n-adsl2-modem/productDetails.aspx?productId=bd100932&categoryId=3009801

• şirketimizde bu modemi kullanıyoruz. Genel olarak çok başarılı fakat kullanıcı sayısı arttıkça band genişliğinden ötürü aşırı yavaşlamalar olmakta bu yüzden TL-ER5120 Router ile modeme takviye yapacağız.
  • 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.