Şimdi Ara

Intel Rapid Storage Technology nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
94
Cevap
4
Favori
83.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Intel Rapid Storage Technology nedir?

Araştırdım ama sonuçlar İntel'in sitesindeki türkçe kısa anlatım dışında ingilizce. Detaylı anlatabilecek varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 30 Ocak 2011; 2:53:57 >

• Her türlü RAID çeşidini kontrol edebilmeyi sağlayan bir konfigürasyon yazılımı. Kurulum pakedinde gelen geniş sürücü desteğiyle de neredeyse kusursuz çalışır. Eskiden Intel Matrix Storage Technology diye geçerdi, şu anki sürümünde Matrix'in kontrolü üzerine eklemeler yapılmış, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Matrix RAID, AHCI desteği ve Intel'in kendi Rapid Recover özelliğiyle üst düzey bir program hâline getirilmiş. Kısacası SATA kullanarak Intel chipset'li bir anakartta RAID yapacaksanız bu programa ihtiyacınız var. Detaylı bilgi için:http://www.hololu.net/wordpress/index.php/2008/03/25/intel-matrix-storage-manager-yazilimi/

• quote:

Orijinalden alıntı: The Legion

Her türlü RAID çeşidini kontrol edebilmeyi sağlayan bir konfigürasyon yazılımı. Kurulum pakedinde gelen geniş sürücü desteğiyle de neredeyse kusursuz çalışır. Eskiden Intel Matrix Storage Technology diye geçerdi, şu anki sürümünde Matrix'in kontrolü üzerine eklemeler yapılmış, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Matrix RAID, AHCI desteği ve Intel'in kendi Rapid Recover özelliğiyle üst düzey bir program hâline getirilmiş. Kısacası SATA kullanarak Intel chipset'li bir anakartta RAID yapacaksanız bu programa ihtiyacınız var. Detaylı bilgi için:http://www.hololu.net/wordpress/index.php/2008/03/25/intel-matrix-storage-manager-yazilimi/

teşekkürler

• quote:

Her türlü RAID çeşidini kontrol edebilmeyi sağlayan bir konfigürasyon yazılımı. Kurulum pakedinde gelen geniş sürücü desteğiyle de neredeyse kusursuz çalışır. Eskiden Intel Matrix Storage Technology diye geçerdi, şu anki sürümünde Matrix'in kontrolü üzerine eklemeler yapılmış, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Matrix RAID, AHCI desteği ve Intel'in kendi Rapid Recover özelliğiyle üst düzey bir program hâline getirilmiş. Kısacası SATA kullanarak Intel chipset'li bir anakartta RAID yapacaksanız bu programa ihtiyacınız var. Detaylı bilgi için:http://www.hololu.net/wordpress/index.php/2008/03/25/intel-matrix-storage-manager-yazilimi/

arkadasm benim anakartda raid özelliği yok ama ahci var ve bu programı yükleyebiliyorum
    ankartım foxconn h55mxv-le sitesine baktığıma göre raid yok
    ben bu programla raid yapabilirmiyim yardım edersen sevinrm

• quote:

Orijinalden alıntı: omer126

quote:

arkadasm benim anakartda raid özelliği yok ama ahci var ve bu programı yükleyebiliyorum

H55 yongası aslında RAID destekler ancak bu kartta destek sunulmamış. Yazılım sadece RAID'i yönetmek için kullanılıyor. Sizin şunun gibi bir şeye ihtiyacınız var:
    http://www.incehesap.com/sata_150_raid_kontrol-886-13509.html

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: omer126

quote:

H55 yongası aslında RAID destekler ancak bu kartta destek sunulmamış. Yazılım sadece RAID'i yönetmek için kullanılıyor. Sizin şunun gibi bir şeye ihtiyacınız var:
    http://www.incehesap.com/sata_150_raid_kontrol-886-13509.html

Rapid Storage Technology türkçesi Hızlı Depolama Teknolojisi
    acaba program yüklü kalsa hdd ye yararı olurmu

• dostlar başlık hortlasın benim önemli bir sorum var.

almak istediğim ürünlerin chipseti, Intel ® HM76 Express Yonga Seti ya da Intel ® HM77 Express Yonga Seti

bu iki üründe de rapid teknolojisi var yalnız opsiyonel.

ben bu opsiyonel meselesini anlamadım?
    raid yapan kullanır manasına mı gelir yoksa ek parça almak gerekir mi demek istiyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: msemender

dostlar başlık hortlasın benim önemli bir sorum var.

almak istediğim ürünlerin chipseti, Intel ® HM76 Express Yonga Seti ya da Intel ® HM77 Express Yonga Seti

raid yapan kullanır manasına mı gelir yoksa ek parça almak gerekir mi demek istiyor?

"Anakart üreticileri isterse bu özellikleri ekleyebilirler." demek istiyor Intel

• quote:

quote:

"Anakart üreticileri isterse bu özellikleri ekleyebilirler." demek istiyor Intel

yani dostum ben iki tane ssd alırsam raid yapabilir miyim peki?

• quote:

quote:

quote:

Elinizdeki laptop'ta RST olduğuna eminseniz iki SSD ile (gereksiz olduğunu sorgulamıyorum) raid yapabilirsiniz. RST tekli AHCI sürücülerde az da olsa performans artışı da sağlıyor. Eğer performansa ihtiyaç duyuyorsanız bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Elinizdeki laptop'ta RST olduğuna eminseniz iki SSD ile (gereksiz olduğunu sorgulamıyorum) raid yapabilirsiniz. RST tekli AHCI sürücülerde az da olsa performans artışı da sağlıyor. Eğer performansa ihtiyaç duyuyorsanız bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

dostum bugün yarın değil ama uzun süre sonra gerekli hale gelebilir. o yüzden düşündüm.

ssd + hdd kullanacağım aldığımda. hdd'yi optik kısma yerleştireceğim, ssd'yi yuvaya. hibrid teknolojisi diye bir şey varmış sanırım. bilmiyorum, senin haberin var mı ondan.

• The Legion kullanıcısına yanıt
    http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/rapid-storage-technology.html

Burada yazılanlara göre %15 daha yüksek SSD hızından bahsediliyor. Ama ben de size katılıyorum. Özellikle windows 8.1 ile zaten SSD için ayarlamaları yapamayacaksa microsoft ne işe yarar.
  • %25 verimin sağlandığı bilgisayar nedir bilmiyorum ama RST'yi kurmadan küçük bir iki ayarla %50'den fazla hızı birkaç ayarla zaten yakalayabiliyoruz. Şuraya da yazmıştım ayarları, okursanız nasıl olduğu kafanızda canlanacaktır:

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=67294655
  • Management Engine... Kısaca eski ve gereksiz demek isterdim, hatta anakarta chip koymalarının bize maaliyetini düşününce Intel'e laflar hazırlardım ama açıklamaya gelince şöyle diyebilirim.

Teamviewer, Ammyy Admin gibi uzaktan kontrol programlarının Wake On Lan (nedir?) özelliği için, ve de bilgisayarın bir takım istatistik bilgilerini (elektrik harcama, sıcaklık vs.) uzaktan kontrol edebilmeye yarıyor. Intel chipset'li anakartlarda chip'i bulunur, bios'ta yüklüdür, interface programını işletim sistemine kurarsan birkaç ayarı yapmana yardımcı oluyor, stabilitesini artırıyor.

Şahsen Wireless ağda çalışmayıp illa kablo gerektirmesinden ötürü sıcak bakmıyorum. İş ortamları için düşünülebilir tabi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 7 Temmuz 2014; 17:03:51 >

• godsmack82 kullanıcısına yanıt
    Şurada yazmışım: http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=94130951

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frozzy45

quote:

HDD'yi depo için kullanıyorsanız en iyisi. Mis

Konu biraz hort olacak ama gerçekten aradığım cevabı net bulamadım. Peki HDD'yi oyun+depo olarak kullanıyorsak ne olacak?

Bende şu an 120 gb SSD + 1 TB HDD var, programların çoğu vb şeyler SSD'de kurulu ama hiç oyun tutmuyorum SSD'de veya en fazla 1 tane oyun koyuyorum SSD'ye. Malum, 120 GB boyut yetersiz geliyor, bir oyun en az 50-60 gb zaten. Lakin bir yandan da aktif olarak sürekli oyun oynayan biriyim ve 1 tb diskimden oynuyorum bütün oyunlarımı. Bu durumda Rapid Storage yüklenmeli mi, yüklenmemeli mi? Tabi oyunların yanında depolama amaçlı olarak koyduğum özel resimler, videolar, filmler falan da var aynı harddiskte. Dediğim gibi depolama+oyun.

Alıntıları Göster
    İnternetin yetersiz kaldığı yerler için forumlar var, o yüzden sorun yok :) Intel RST'nin doğrudan oyuna etkisi olup olmadığını ancak test ederek ölçebilirsiniz. Ama şunu söyleyebilirim: çoğu oyun hdd ile işini "loading" penceresinde bitirip ilişiğini bir sonraki "loading" penceresine kadar kesiyor, yani RST'nin etkisi olsa bile en fazla loading pencerelerinde gözle görülmeyecek bir artış sağlar diyebilirim. Disk biçimlendirme bundan daha etkili olur. Eğer kurcalamadıysanız windows her hafta otomatik yapar ama çoğu zaman bitiremez. En iyisi üçüncü parti biçimlendirme programını haftada bir elle açmak. Önerim Auslogics Disk Defrag yalnız kurarken custom'a basıp reklam programının tikini kaldırın. Bazı önyükleme yapmayan "açık dünya" oyunlarını ise kesinlikle ssd'de oynamanızı tavsiye ederim çünkü fps farkı olabiliyor. RST'nin bu oyunlara bir etkisi var mı bilmiyorum (şahsen zannetmiyorum).

Bu arada konuyu 2016 için uyarlamak ve az da toparlamak amacıyla şu notu düşeyim:
    Intel son yıllarda RST (Intel Rapid Storage Technology) sürücülerini epey geliştirdi. İşletim sisteminin üzerinde olduğu sürücü AHCI arayüzünü kullanıyorsa (bilmiyorsanız bios'tan bulabilirsiniz) performans artışı sağladığını iddia ediyor. AHCI bir standart haline geldiği için büyük ihtimalle AHCI kullanıyorsunuz diyebilirim. Şu siteye göre (link) AHCI sistemlerde göre gözle görülmeyen bir artış söz konusu. Bu artış sadece SSD'leri etkiliyor. Kurup kurmamak size kalmış. Ancak RAID kullanıyorsanız bu sürücüyü kurmanız gerekiyor çünkü gözle görülür bir fark var.

Intel SRT (Smart Response Technology) ise sisteminizde aynı zamanda SSD ve HDD varsa SSD'nizi önbellek haline getiriyor. Maksimum 64 GB kullanıyor. 128 GB SSD'nin varsa 64 GB'ını görüp kullanabiliyorsunuz ancak diğer yarısını Intel kullanıyor. Gün içerisinde en çok kullandığınız dosyaların, oyunların veya programları analiz edip SSD'ye atıyor ve mekanik disklerin gözle görülür hızını artırıyor. Ancak sadece Z68 ve üstü chipset'li anakartlarda çalışabiliyor. Bu sistem için özel yapılmış SSD'ler de var ve performansa etkileri bulunmakta.

Intel MEI (Management Engine Interface) Intel olan sistemlerde BIOS seviyesinde çalıştığı için Windows kuruyorsanız yanında geliyor. Intel Management Engine Technology'nin bir parçası. Bu, bir bilgisayarın donanımını uzaktan erişim ile kontrol etmek için anakartlara takılan ekstra bir chip'tir. Interface ise bunun yazılımı. Tamamen gereksiz diyemem çünkü ofis ortamlarında kullanılıyor, o yüzden kurup kurmamak tamamen size kalmış. Bazı bilgisayarlarda Intel MEI sürücüsünün versiyonu 9.5'ten yüksekse bazı sıkıntılar yaratabiliyor. Uykuya ya da askıya alamama gibi. Bu yüzden ya BIOS'tan kapatıp sürücüyü silmek zorunda kalıyorsunuz ya da BIOS'tan kapanamıyorsa 9.5 veya altı bir sürücü bulup kurmanız gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 21 Eylül 2016; 16:25:44 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.