Şimdi Ara

Okuldan Gelen Puan

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
10.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler bu sene YGS ve LYS ye giricem.Okuldan acaba kaç puan gelir bana.Karne not ortalamalarımı aşşağıya yazıyorum.

9. sınıf 73
    10. sınıf 60
    11. sınıf 60
    12.sınıf 75 gelicek büyük ihtimal

Diğer merak ettiğim ben 480-520 puan arası yapmak istiyorum.Ama başlarda fazla çalışmadım.YGS' ye 200 yle başlayıp 230-250-280 derken 350 ye kadar çıkardım.Ama biras geç kaldım.Bu sene istediğim puanı yapamassam okuldan gelen puan düşer mi ?

Bilen varsa yazabilir mi forumdaki diğer arkadaşlar da yararlansın hem...

• eğer hiçbir bölüme yerleşmezsen puanın düşmez. açık öğretimlerin bir kısmında da puan kesilmiyor. ama kaç puan yaparsan yap bir üniversiteye yerleşirsen seneye okul puanın yarıya iner. ondan sonraki yıl yine tam puan veriliyor.
  • Senin diploma puanın tek başına bir şey ifade etmez.

Senin bu diploma puanıyla, seninle beraber aynı liseden aynı yıl mezun olan adaylar arasında kaçıncı olduğun birinci faktör. ÖSYM, senin okulda kaçıncı olduğuna göre "Ortaöğretim Başarı Puanı" (OBP) adında bir puanını hesaplayacak.

Diğer faktör ise mezun olduğun lisenin, mezun olduğun yılki sınavda gösterdiği ortalama performans. Yani okulun o yılki sınavdaki Türkiye başarısı da önemli. OBP'ye bunun da özel hesaplarla eklenmesiyle "Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı" (AOBP) adında puanın hesaplanır.

Bu OBP ve AOBP'nin ÖSYM tarafından nasıl hesaplandığı anlatılmış; ama teknik ayrıntılar var, anlamamız biraz zor:http://www.osym.gov.tr/belge/1-12071/2010-osys-obp-ve-aobp-hesaplama-yonergesi.html

Alan içi tercihler için AOBP'nin 0,15 katsayısı ile çarpılmasıyla da "okul puanın" elde edilir.

OBP ve AOBP aralığı 100-500. Dolayısıyla okul puanı aralığı da 15-75 oluyor.

• Bu yıl istediğin gibi bir sonuç elde edemedin, diyelim. Eğer hiç tercih yapmazsan gelecek yıl herhangi bir puan kesintisi olmaz.

Tercih de yaptın, diyelim. Eğer hiçbir yere yerleşemezsen gelecek yıl yine herhangi bir puan kesintisi olmaz.

Tercih yaptın ve yerleştin, diyelim. Gelecek yıl AOBP'nin çarpıldığı katsayıların %50'si kullanılır. Yani okul puanının yarısı uçar.

Yani ertesi yıl puan kesintisi olmaması için senin o yıl herhangi bir yere yerleştirilmemen gerekiyor.
  • Kimisi diyor ki ; Okuldan en fazla 70 en az 50 puan gelıyor
    kimisi de diyor ki ; Okuldan 12 puan gelıyor.

bunun aslı nedir bilenlar yazarsa memnun olurum..

Düz Lise için...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilbobag

Kimisi diyor ki ; Okuldan en fazla 70 en az 50 puan gelıyor
    kimisi de diyor ki ; Okuldan 12 puan gelıyor.

bunun aslı nedir bilenlar yazarsa memnun olurum..

Düz Lise için...

Okul puanı aralığı 15-75'tir.

Okul birincileri daima 75 puan alır. Bunda lise türü ayrımı yok. Düz lisede de, fen lisesinde de, Anadolu lisesinde de, meslek lisesinde de, Anadolu öğretmen lisesinde de durum budur.

Sıralamada 2. ve sonrası adayların alacağı okul puanı ise okulun o yılki sınavda gösterdiği ortalama performansa bağlı. Yani burada okulun Türkiye başarısı etken oluyor.

Burada da aslında okul türünün doğrudan etkisi yok. Yani X (Düz) Lisesi, Y Anadolu Lisesi'nden başarılıysa, X (Düz) Lisesi'nin okul ikincisi olan aday 73 puan alabilirken, Y Anadolu Lisesi'nin okul ikincisi olan aday 70 puan alabilir. Lise türüyle de doğrudan ilgisi yok.

Ancak şimdiye kadar genellikle düz liseler, Anadolu ve fen liselerine göre daha düşük başarıya sahip olduğu için aldıkları okul puanı da nispeten düşük olabiliyor. Burada en güzel kıyaslama yolu okul sonuncularının aldıkları puanlara bakmak.

Türkiye sonuncusu bir okulun sonuncusu olarak mezun olmuş bir aday okuldan 15 puan alır. Ancak çok başarılı bir fen lisesinden sonuncu olarak mezun olmuş bir aday 65 puan bile alabilir. Neden? Fen lisesi ÖSS/YGS-LYS'de Türkiye genelinde çok başarılı. Yani alt limit okulun başarısı yükseldikçe yükseliyor.

Hakkâri Anadolu Lisesi'nin sonuncusu 50-55 puan alabilirken, Ankara Fen Lisesi'nin sonuncusu 60-65 puan alabilir. (Atıyorum tabii.)
    İzmir Karataş (Düz) Lisesi'nin sonuncusu 60 puan alabilirken, Cizre Anadolu Lisesi'nin sonuncusu 50 puan alabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 27 Ocak 2011; 1:22:17 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.