Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sürekli 7/24 50'de çalıştırmayacaksınız, sadece akşamları... Diğer saatlerde önceki mesajda da belirttiğim şekilde kullanmanızı öneririm. Gün içinde evde gereken minimum iç sıcaklıklar değişir. Gündüz evde kalan varsa 21-22, yoksa 19-20, akşam 21-22 ve gece uykuda 19-20 genellikle yeterlidir. Eğer 40C kombi ayarında akşam ısınabiliyorsanız (iç ortam 21-22C oluyorsa) gece yatarken kombiyi en azından az soğuklarda tamamen kapatıp deneyin. Sabah yine 40'da yakarsınız. Öğleyin de 3-4 saat kapatıp deneyebilirsiniz. Amaç ihtiyaçtan fazla ısınmayı engellemektir ve tasarruf bu şekilde sağlanabilir...
    Yani kombiyi evinizdeki tüm alanlarda " ÜŞÜTMEYECEK EN DÜŞÜK SICAKLIKLARI " sağlayıp korumak için kullanırsanız en düşük sarfiyatlar oluşacaktır...
  • DD Nitron HFK 224 kombi, 110 metrekare yüksek çatı katı ev, iki cephe açık, mantolama yok, İstanbul/Sarıyer, 40-45 dereceye ayarlı, günlük orlama 7-8 metreküp.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XYAĞMUR -- 29 Aralık 2013; 17:33:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Sürekli 7/24 50'de çalıştırmayacaksınız, sadece akşamları... Diğer saatlerde önceki mesajda da belirttiğim şekilde kullanmanızı öneririm. Gün içinde evde gereken minimum iç sıcaklıklar değişir. Gündüz evde kalan varsa 21-22, yoksa 19-20, akşam 21-22 ve gece uykuda 19-20 genellikle yeterlidir. Eğer 40C kombi ayarında akşam ısınabiliyorsanız (iç ortam 21-22C oluyorsa) gece yatarken kombiyi en azından az soğuklarda tamamen kapatıp deneyin. Sabah yine 40'da yakarsınız. Öğleyin de 3-4 saat kapatıp deneyebilirsiniz. Amaç ihtiyaçtan fazla ısınmayı engellemektir ve tasarruf bu şekilde sağlanabilir...
    Yani kombiyi evinizdeki tüm alanlarda " ÜŞÜTMEYECEK EN DÜŞÜK SICAKLIKLARI " sağlayıp korumak için kullanırsanız en düşük sarfiyatlar oluşacaktır...

Evde gün içinde sürekli birisi var öneriniz üzere şimdi 45 yaptım akşam 11 gibi tekrar 40 yapacağım o zaman da 7/24 50c de çalıştırmamıştım gündüz 50 gece 45 yapıyordum şimdi birde gündüz 45 gece 40ı deneyelim.Birde mutfakta ısı kaybı çok fazla olduğu için orayada termostatik vana düşünüyorum elimde birtane fazla var montajını yapabilirmiyim acaba

• adsgokhan A kullanıcısına yanıt
    Kombiyi günün farklı zamanlarında farklı ayarlarda kullanmaya başladıktan sonra, ev termometresiyle günlük kullandığınız odanın sıcaklığını sabah 8, öğle 12, ikindi 16, akşam 20 ve gece 24'de ölçmenizi öneririm. Bu ölçümlere göre kombi sıcaklığını güncellerseniz daha isabetli olur...
    Mutfakta ısı kaybı fazlaysa, peteğini termostatik vanayla sınırlamak yerine tam açmanız gerekir. Ama mutfağın çok ısındığını kastediyorsanız o zaman termostatik vana takılabilir...Bu işlere eliniz yatkın değilse bulaşmayın, tesisatçı taksın...
  • quote:

Kombiyi günün farklı zamanlarında farklı ayarlarda kullanmaya başladıktan sonra, ev termometresiyle günlük kullandığınız odanın sıcaklığını sabah 8, öğle 12, ikindi 16, akşam 20 ve gece 24'de ölçmenizi öneririm. Bu ölçümlere göre kombi sıcaklığını güncellerseniz daha isabetli olur...
    Mutfakta ısı kaybı fazlaysa, peteğini termostatik vanayla sınırlamak yerine tam açmanız gerekir. Ama mutfağın çok ısındığını kastediyorsanız o zaman termostatik vana takılabilir...Bu işlere eliniz yatkın değilse bulaşmayın, tesisatçı taksın...

Yarın bir tane termometre almalıyım o zaman. Mutfağın pencere ve kapısı eski olduğu için ısı kaybı çok fazla o yüzden vanayı sürekli yarımda tutuyordum ocak falan yandığında iyi oluyor fakat normal durumda çok soğuk tabi önerinizi dikkate alıp vanasını tam açıyorum.

Mutfak peteği tam açıkken dengeli ısınıyor mu? (Üstler alta göre biraz daha sıcak olur.)
  • 3+1 evin en fazla 2 odasını sadece akşamları kullanan için en ekonomik kullanım nasıl olmalı?

Çok sıcak aramayan biri için kombide ideal derece kaç olmalı?

Diğer odaların peteklerini tamamen kapatmalı mı? kapatırsak sorun olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yüksel75 -- 29 Aralık 2013; 18:06:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yüksel75

3+1 evin en fazla 2 odasını sadece akşamları kullanan için en ekonomik kullanım nasıl olmalı?

Çok sıcak aramayan biri için kombide ideal derece kaç olmalı?

Diğer odaların peteklerini tamamen kapatmalı mı? kapatırsak sorun olur mu?

klima veya yagli radyoterbsizin icin daha makul olacaktir
  • quote:

Mutfak peteği tam açıkken dengeli ısınıyor mu? (Üstler alta göre biraz daha sıcak olur.)

Mutfak peteği tam açıkken mutfak ta ısı olarak sorun yaşanmıyor ısı kaybı olduğu için mutfağın kapısını kapalı tutuyorum.Önerinize göre tam açmalıyım gece de mi tam açıkta kalsın koridor ve banyo trv yok oraları hangi konumda kullanma mı önerirsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: adsgokhan

Arkadaşlar birde bir oda yaklaşık 20gün hiç kullanılmayacak ne yapmalıyım.Tamemen kapatmalı mıyım yoksa termostatik vana var en düşük konuma getirip açık mı bırakmalıyım o peteği.

kapat
    Mutfağa kapı pencere bantları veya fitillerinden kullanmanızda yarar var, farkedilir düzeyde iyileşme sağlarlar...

Mutfak peteği tam açıkken mutfak koridordan soğuk oluyorsa kapasını kapalı tutun, soğuk değilse kapıyı kapatmaya gerek yok...

Mutfak peteğini pencereden/kapıdan ısı kaybı azalınca kısın, bantlama yapmadan kısarsanız mutfağı ve bağlantılı olduğu koridoru da soğutursunuz...

Koridor ve banyo gereğinden fazla ısınıyorsa peteklerini kısabilirsiniz...

Gece için petekleri tek tek kısmayla uğraşacağınıza, kombiyi kısın tüm peteklere gelen suyun sıcaklığı azalacağından aynı işi görür...
  • quote:

Mutfağa kapı pencere bantları veya fitillerinden kullanmanızda yarar var, farkedilir düzeyde iyileşme sağlarlar...

Mutfak peteği tam açıkken mutfak koridordan soğuk oluyorsa kapasını kapalı tutun, soğuk değilse kapıyı kapatmaya gerek yok...

Mutfak peteğini pencereden/kapıdan ısı kaybı azalınca kısın, bantlama yapmadan kısarsanız mutfağı ve bağlantılı olduğu koridoru da soğutursunuz...

Koridor ve banyo gereğinden fazla ısınıyorsa peteklerini kısabilirsiniz...

Gece için petekleri tek tek kısmayla uğraşacağınıza, kombiyi kısın tüm peteklere gelen suyun sıcaklığı azalacağından aynı işi görür...

Mutfak için sipariş verdim kapı pencere bantı tam açıkken soğuk olmuyor.Kapısı kapalı sürekli olduğu için koridora bir etkisi olacağını sanmıyorum o yüzden . Evet koridor ve banyo petekleri çok iyi ısınıyor. Fakat kombiyi 40c nin de altına düşürürsem diğer odalar onlar kadar iyi ısınmadığı için sorun olabilir.

O zaman banyo ve koridoru sürekli kısıkta tutun, banyoyu kullanacağınızda açarsınız...
  • quote:

O zaman banyo ve koridoru sürekli kısıkta tutun, banyoyu kullanacağınızda açarsınız...

Evet öle yapıyorum görüşleriniz için tşkr.ederim yardımcı oldu tek sıkıntı mutfak hala kararsızım mutfağın kapısını kapalı tuttuğumuz için(orda sigara içiliyor birazda o yüzden kapalı) sürekli yarım kalmasında bir zarar olurmu ısı kaybı var diye sölüyorum. 2gündür günlük 9m3 e düştü ortalama fakat sürekli 40c de kullanıyorum akşamları 45 yapsam mı o konuda hala karar veremedim ısınma olarak ev yalıtımsız olmasına rağmen problemimiz kalmadı ama 45c yapınca sürekli çalışmaz dediğiniz için bana da mantıklı geldi.Birde bugün doğalgaz servisiyle görüştüm vanadan kısacaksanız alttaki vanayı kısın dedi bununla ilgilide bir sürü şey söleniyor vailant bayi söledi.

Birşey değil...

Mutfakta kısık vanayla idare edebiliyorsanız sorun değil devam edin, kapısını ise tamamen kapatın ki sigara içmeyenler pasif içici olmasın :)

Kombiyi akşam ve gece boyunca sabit yakmaktansa, gece yatıncaya dek 45 (soğuklarda 50-55) derecede yakıp yatarken kapatmayı deneyin derim...

Peteğin dönüşünde (altta) reglaj vanası varsa mutlaka alttan kısma yapılır, değilse farketmez...Reglaj vanası elle çevrilen musluk tarzında değildir, anahtarla kademe ayarı yapılır. Ama tesisat yapılırken genelde peteğin çıkışına da elle çevirmeli giriş vanası konduğundan ha giriş ha çıkış hangisini sıkarsanız sıkın farketmez. Her iki durumda da peteğe giren sıcak su debisi azalır...
  • quote:

Birşey değil...

Mutfakta kısık vanayla idare edebiliyorsanız sorun değil devam edin, kapısını ise tamamen kapatın ki sigara içmeyenler pasif içici olmasın :)

Kombiyi akşam ve gece boyunca sabit yakmaktansa, gece yatıncaya dek 45 (soğuklarda 50-55) derecede yakıp yatarken kapatmayı deneyin derim...

Peteğin dönüşünde (altta) reglaj vanası varsa mutlaka alttan kısma yapılır, değilse farketmez...Reglaj vanası elle çevrilen musluk tarzında değildir, anahtarla kademe ayarı yapılır. Ama tesisat yapılırken genelde peteğin çıkışına da elle çevirmeli giriş vanası konduğundan ha giriş ha çıkış hangisini sıkarsanız sıkın farketmez. Her iki durumda da peteğe giren sıcak su debisi azalır...

Kesinlikle denicem akşam 45c yapmayı üstteki vana ve alttaki vana ikiside aynı kafamda soru işareti kalmaması için mutfak koridor banyoyu alt ve üst vanalardan göz kararı yarım yaptım.Birde bunlardan kullanmayı düşünüyorum igdaşın doğalgaz videosunda görmüştüm.

izocam ısı yalıtım levhası

İsabetli olur radyatör arkası yalıtım...

Hem alttan hem üstten peteği kısmanız garantiye almak için herhalde :) Zararı yok...
  • quote:

İsabetli olur radyatör arkası yalıtım...

Hem alttan hem üstten peteği kısmanız garantiye almak için herhalde :) Zararı yok...

Evet baktım fiyatı uygun petek arkası yalıtım levhasının. Aynen öle garanti olsun diye :) (Yetkili servis alt vana üsttekiyle aynı olmasına rağmen alttan kısın diyor)

Bu şartlar altında bundan iyisi olmaz sizin önerilerinizle enazından kafamda soru işareti kalmadı.

1-Bina 15 yıllık herhangi bir yalıtım yok.
    2-Evin sadece şuan için 2 odasında pvc cam kapı var mutfak salon ve yatak odası 15yıllık doğrama
    3-Ev 1.kat üst katta klima ile ısınılıyor ve çoğunlukla evde kimse bulunmuyor.
    4-Kombi yoğuşmasız

Bu yıl artı olarak geçen yıl sıva üstüydü tesisat bu yıl alta aldırdık geçen yıl 50c de bile ısınmıyordu ev şuan 40c de bu şartlara göre gayet başarılı :)

Servise üstten kısmak etkisizse termostatik vanalar niye üste (girişe) takılır diye sormak lazım :)

Dönüşte (altta) reglaj vanası olsa ayarlarsınız kademeyi, çoluk çocuk musluğu çevirir gibi reglaj vanasını çeviremeyeceği için ayarlanan kademede kalır...

Ama iki vana da musluk gibi ve istenen ayar yapılınca çalışır; oynanınca her ikisinin de ayarı bozulabilir...

Yani ha "servis bu işi bilmiyor" ha "servis bilmiyor bu işi", ikisi de aynı sonuca götürüyor...

Tesisat sıva altına alınırken borular/boru çapları aynı mı kaldı? Başka bir işlem (petek içlerinin temizliği vb.) yapıldı mı?
  • quote:

Servise üstten kısmak etkisizse termostatik vanalar niye üste (girişe) takılır diye sormak lazım :)

Dönüşte (altta) reglaj vanası olsa ayarlarsınız kademeyi, çoluk çocuk musluğu çevirir gibi reglaj vanasını çeviremeyeceği için ayarlanan kademede kalır...

Ama iki vana da musluk gibi ve istenen ayar yapılınca çalışır; oynanınca her ikisinin de ayarı bozulabilir...

Yani ha "servis bu işi bilmiyor" ha "servis bilmiyor bu işi", ikisi de aynı sonuca götürüyor...

Tesisat sıva altına alınırken borular/boru çapları aynı mı kaldı? Başka bir işlem (petek içlerinin temizliği vb.) yapıldı mı?

Sıva altına alırken mühendis ilk başta kalın boruyla ortaya getirelim odalara giden borular aynı kalsın demişti sonradan o yapılmadı boru çapları aynı kaldı.

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.