- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Araç muayenesinde kusurlara yeni düzenleme
Bu konudaki kullanıcılar:
 
11
Cevap
2307
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


11050 Mesaj
23 Ocak 2011; 15:02:37 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Araç muayenesinde, Anti Blokaj Sistemli (ABS) üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması “ağır kusur” sayılacak.

Ulaştırma Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle bir önceki muayenesine göre kilometresi düşük olan araçlar “hafif kusurlu”, arka amortisörleri olmayan, lastik sayısı eksik olan veya aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılan, ön cam buğu giderme sistemi çalışmayan araçlar “ağır kusurlu” kabul edilecek.

Alınan bilgiye göre, yarından itibaren geçerli olacak “2011-2012 Yıllarında Uygulanacak Kusurlar Tablosuna” göre araçların muayenede “emniyetsiz”, “ağır kusurlu”, “hafif kusurlu” kabul edilmelerine gerekçe olan ölçütlerde değişikliğe gidildi.

Buna göre, araçların ABS'lerinin çalışmaması veya arızalı olması, fabrika çıkışı ABS'li üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması, “ağır kusur” sayılacak.

Yeni kusur düzenlemesiyle ABS'li üretilen yolcu ve yük taşıyan M2, M3, N2,N3,O3 ve O4 sınıfı ticari araçların ABS'lerinin çalışır durumda olması ve iptal edilmemesi, ABS'li olmaları gerektiği halde teknik mevzuata aykırı şekilde ABS'siz üretilmiş/tadil edilmiş araçların ve özellikle M2 sınıfı minibüs, M3 sınıfı otobüs ve O4 sınıfı römorkların üzerine sonradan ve teknik onay olmadan takılmış ABS'lerin araç muayenesi sırasında tespit edilmesi ve bunların teknik onay almaları güvence altına alınmış olacak.

MEVZUATA UYGUN DİNGİL İLAVE EDİLMEMESİ “EMNİYETSİZ”

Düzenlemeyle bir önceki muayenesine göre kilometresi düşük olan araçların “hafif kusurlu” kabul edilmesi sağlandı. Yetkililer, bu durumdaki kilometre ibrelerinde geriye dönüş olmadığı için bu durumun “ağır kusur” yerine “hafif kusur” olarak kabul edildiğini belirtti.

ABD üretimi olan ve renkleri ruhsattakiyle uyuşmayan araçlar nedeniyle mağduriyetler yaşandığını ifade eden yetkililer, bu durumdaki araçların “ağır kusurlu” yerine “hafif kusurlu” kabul edileceğini bildirdi.
Araçlara mevzuata uygun şekilde dördüncü dingil ilave edilmemesi “emniyetsiz” olarak sayılırken, daha önceden “hafif kusur” kabul edilen arka amortisörlere ilişkin madde “olması gerektiği halde arka amortisör yoksa 'ağır kusur' sayılacak” şeklinde düzenlendi.
Araçların lastik sayıları eksikse, aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılmışsa ve ön cam buğu giderme sistemi çalışmıyorsa “ağır kusurlu' olarak kabul edilecek.

Öte yandan araç muayene istasyonlarında fiziksel eksiklikler nedeniyle “damper muayeneleri yapılamayacak. Bu muayeneleri sürücülerin farklı yerlerde yaptırmaları gerekecek.

hurriyet.com.tr
Hadi hepsine eyvallah ta;aracında abs olan birisi niye bunu iptal etsin ki..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bucakli -- 23 Ocak 2011; 15:04:23 >
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


172 Mesaj
23 Ocak 2011; 15:55:00 

Kilometre işi iyimiş aslında niye hafif kusura düşürmüşlerki.
_____________________________


DH Motorola Moto G Kullanicilari


4401 Mesaj
23 Ocak 2011; 16:12:08 


quote:

Orijinalden alıntı: bucakli


Hadi hepsine eyvallah ta;aracında abs olan birisi niye bunu iptal etsin ki..


Sistem arıza yapmışsa. Araçta satılacaksa o şekilde birine itelemek için iptal edilir
_____________________________

UCUZA TRAFİK SİGORTASI/KASKO BULMANIZ MÜMKÜN -- BİZE SORMADAN TRAFİK SİGORTANIZI YAPTIRMAYIN
PM GÖNDERMENİZ YETERLİDİR


15557 Mesaj
23 Ocak 2011; 16:28:24 

Sonradan ABS nasıl oluyor ?

Birde ön cam buğu sistemi nedir? Bende yok öyle bişey sadece arka cam elektrikli. Ön cam buğu çözme havalandırma ile oluyor bende otomatik fan sürekli cama veririm zaten havayı kendisi ayarlar ne buğu ne bu olur. Bide düzgün yazsalar şu maddeleri

Allah rızası için şu aptal beyaz ampüllere ve merceksiz çakma xenonlara da yasak getirsinler yalvarıyorum. Gerçi muayeneye giderken söker sonra tekrar takar orası o kişinin İNSANLIĞIN kalmış bişey artık ama cam filmi yerine bu çakma xenonlara kesin yasak gelmeli.
_____________________________

23MART GüncelTWRP & LG UP & LG Flashtool ile 6.0 yükleme Lolipop'a dönme

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene3024 Mesaj
23 Ocak 2011; 16:43:18 


quote:

Orijinalden alıntı: ecan50

Kilometre işi iyimiş aslında niye hafif kusura düşürmüşlerki.

Ağır kusur sayılsaydı bu seferde km si düşürülmüş araç alanlar muayenede mağdur olurlardı .
_____________________________

Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Ocak 2011; 18:33:34 

Adam 98 model 7-8 milyara full bir araç almıştır, ABS beyni onarılmaz şekilde bozulmuştur. 2-3 milyar demişlerdir, yaptırmamıştır. ABS artık ASD olmuştur.


186 Mesaj
24 Ocak 2011; 16:57:10 


quote:

Orijinalden alıntı: ykaya1983Ağır kusur sayılsaydı bu seferde km si düşürülmüş araç alanlar muayenede mağdur olurlardı .Ağır kusur olsa iyi olurdu. Sahtekarlara ceza olurdu.
_____________________________3808 Mesaj
27 Ocak 2011; 10:42:01 

yeni yeni uygulamalar çıkıyor ama git gide şartlar değişiyor, maddeler hafifliyor..dikkat edin bir çok aır kusur yavaş yavaş hafif kusur sayılıyor..bu da ne demek güvensiz araçlar trafikte çoğalıyor demek..şimdi bana kızanda olacak, belki maddi durumlarla alakalı diyeceksiniz ama bence belli bir yaşın üstünde ki araçlar trafikten kalkacak ve yeni araç almaları konusunda teşvik yapılacak..mesela geçenlerde akşam üzeri bir aracı solluyorum, önümde kartal marka araç var ama eski kartallardan, ben sollodığım için biraz hızlıyım, 100-110 gibi adam kavşağa dönecek, ne fren lambası yanıyor, ne sinyel nede normal stop lambası,,bir anda önümde küt diye yavaşlayıp durmasın mı..vs vs..bence tehlikeli..başka vatandaşlarada sebep olabilir..saygılarEkteki dosya (1)
_____________________________

>>>www.mareaturkiye.com<<<


2174 Mesaj
18 Şubat 2011; 23:14:06 


quote:

Orijinalden alıntı: peugeot-406

yeni yeni uygulamalar çıkıyor ama git gide şartlar değişiyor, maddeler hafifliyor..dikkat edin bir çok aır kusur yavaş yavaş hafif kusur sayılıyor..bu da ne demek güvensiz araçlar trafikte çoğalıyor demek..şimdi bana kızanda olacak, belki maddi durumlarla alakalı diyeceksiniz ama bence belli bir yaşın üstünde ki araçlar trafikten kalkacak ve yeni araç almaları konusunda teşvik yapılacak..mesela geçenlerde akşam üzeri bir aracı solluyorum, önümde kartal marka araç var ama eski kartallardan, ben sollodığım için biraz hızlıyım, 100-110 gibi adam kavşağa dönecek, ne fren lambası yanıyor, ne sinyel nede normal stop lambası,,bir anda önümde küt diye yavaşlayıp durmasın mı..vs vs..bence tehlikeli..başka vatandaşlarada sebep olabilir..saygılar
_____________________________


DH Yüzücüler Derneği

Bu nickin arkasında bir fikir var ve fikirlere ban işlemez.
Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.3245 Mesaj
18 Şubat 2011; 23:58:33 

her tüv istasyonu ayrı telden calıyor artık buda bir gercek ne aracla görüyorum gecmiş tüvden

ayrıca o kadar yetkili ağız konuşup duruyor yok önce insan can güvnli önemli

efendim madem o kadar insanınların canını düşünüyorsunda

niçin hala türkiye de abs siz ve çift hava yastığı olmayan aracların üretimine ve ithalatına izin veriyorsun

ab. de arac klimasız ama abs ve çift hava yastığı standart zorunlu çünkü

bunların hiçbiri hakkında ne görüşülüyor ne bir şey yapılıyor

ayni şey ağır vasıta toplu taşıma aracları içinde gecerli fabrka cıkış 90 km hız sınırı iste üreticiden veya ithalatcıdan

yok ancak küçük işlerle uğraşırlar

toplumun can güvenliği önce kökten savunulur gersi hikaye

bu yeni düzenlemede en cok sevindiğim ve nasıl gözden kactığını anlamadım kırmızı stoplardı

ağır kusur olarak işleniyordu..._____________________________3317 Mesaj
19 Şubat 2011; 0:11:14 

Sonuçta bir çok eksik te olsa artık güzerl uygulamalar yapılmaya çalışılıyor... bence trafikte en sert kurallar geçerli olmalı ki kimsenin arkasında gözü yaşlı kişiler kalmasın...
_____________________________

Mutluluğu Tüketimde Arayanlar, Birgün Mutluluğu da Tükettiklerinde Çaresiz Kalırlar...
Bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkma... Anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma...Sessiz kalmak bir şey bilmediğin anlamına gelmez...Çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez... Herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun... Bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır... Cesaret akıldan gelirse cesarettir, bilgisizlikten gelirse cehalettir...


2174 Mesaj
20 Şubat 2011; 15:37:13 


quote:

Orijinalden alıntı: last_legant

Sonuçta bir çok eksik te olsa artık güzerl uygulamalar yapılmaya çalışılıyor... bence trafikte en sert kurallar geçerli olmalı ki kimsenin arkasında gözü yaşlı kişiler kalmasın...

_____________________________


DH Yüzücüler Derneği

Bu nickin arkasında bir fikir var ve fikirlere ban işlemez.
Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Trafik ve Biz » Araç muayenesinde kusurlara yeni düzenleme
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR3
0.289