Şimdi Ara

dizel motorlar turbolu mu olur?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evet soru gayet açık. meraktan soruyorum mesela 320dler turbolumu c220 cdi turbo mu? neden soruyorum cunku audilerde tdi yazıyor sadece t yazan dizel araclardami turbo var?

• Hepsi turbolu dediğin modellerin. Turbosuz dizeller tarih oldu, 1.9 65hp kangoolar vardı zamanında verim abideleri
  • Benimde merak ettiğim bi konuydu . 2010 1.4dizel corollalardada varmı aceba turbo ?
  • TURBO olarak adlandırılan ve eksoz gazının telef enerjisinden faydalanarak motora daha fazla emiş havası basmasını sağlayan AŞIRI DOLDURMA sistemi bilhassa daha düşük devirde çalışan dizel motorlarının son 10 yılda benzinlileri güç, tork ve tasarruf yönünden geçmesine sebep olmuş, daha önceden hiçkimsenin aklına getirmeyeceği "mazot" motorlarının satış adedinin benzinlilere göre fark yaratmasına sebep olmuştur.

Ne var ki Türkiye'de dizel motorlu araçların fiyatı ömrü boyunca sağlayacağı tasarrufa göz diken sulu ağzı keskin dişli otomobil üreticileri ve ithalatçılarının iştahını öyle bir kabartmış ki "yuh" ve "pes" gibi sözcükler en hafif anlamı taşımaya başlamış, daha çok mahkemelerde sanığın aleyhine kullanılan ifadelerin yerini almaya da layık görülmüştür.

Aşağıdaki motorların hepsi TURBO + DİZEL + DOĞRUDAN PÜSKÜRTMELİ ve Common Rail Yakıt Besleme Sistemlidir (1800 - 2500 bar püskürtme basıncı).

Eskiden dizel motorda TURBO ve COMMON RAIL yoktu, ve/veya teknolojik bu kadar gelişmiş değildi ve/veya bu kadar yaygın değildi. 200D motorlu MERCEDES-BENZ'ler yüksek ses, düşük güç ve pek de düşük olmayan yakıt tüketimleri ile meşhur olmuş ama o zaman dizelin epey ucuz olması Avrupa'daki tüm taksiciler arasında yaygınlaşmasına ve sabahları çalışırken MAVİ BULUT adı ile anılmasına sebep olmuştur.

Daha geçen yıllara kadar 60 civarında HP güç üreten 1.9 hacimli SDI tipi dizel motora sahip VW CADDY ve türevleri satılıyordu.

Saygılarımla,

Taner Göde

Turbodieseldirekteinspritzer werden von vielen Herstellern angeboten. Jeder hat dafür sein eigenes, meist marktrechtlich geschütztes Kürzel. Jedoch werden deren Ausschreibungen meist nicht marktrechtlich geschützt und auch nicht immer durchgängig verwendet:

CDI (Common Rail Direct Injection): Daimler, Mercedes-Benz
    CDTI (Common Rail Diesel Turbo Injection): Opel
    CRDi (Common Rail Direct Injection): Hyundai, Kia
    dCi (Diesel Common-Rail Injection): Nissan, Renault
    DDIS: Suzuki (Common-Rail)
    DI-D (Direct Injection Diesel): Mitsubishi (Common-Rail)
    DTI (Direct Turbo Injection): Opel
    dTI (Direct Turbo Injection): Renault
    D-4D (Direct Injection 4-stroke Diesel): Toyota (Common-Rail)
    HDi (High Pressure Direct Injection): Citroën, Peugeot (Common-Rail)
    i-CTDi (intelligent Common Rail Turbo Diesel Injection): Honda
    JTD bzw. JTDM (Jet Turbo Diesel Multijet): Alfa-Romeo, Fiat, Lancia (Common-Rail)
    TDCi (Turbodiesel Common Rail Injection): Ford
    TDDI (Turbo Diesel Direct Injection): Ford
    TDI (Turbodiesel Direct Injection): Audi, Seat, Škoda, VW

http://de.wikipedia.org/wiki/Direkteinspritzung#Verbreitung

quote:

Orijinalden alıntı: Vicolo_Cieco

Benimde merak ettiğim bi konuydu . 2010 1.4dizel corollalardada varmı aceba turbo ?

• Turbo olmayan dizel motor herhalde tek kullanan bu magirus dolmuşlar kaldı

artık otobüsler, tırlar bile turbo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fezalii -- 11 Ocak 2011; 8:59:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Miroglu_

evet soru gayet açık. meraktan soruyorum mesela 320dler turbolumu c220 cdi turbo mu? neden soruyorum cunku audilerde tdi yazıyor sadece t yazan dizel araclardami turbo var?

Evet bu soru aynı şekliyle benimde kafamdaydı mesela Renault Dci sistemi Öğrenmiş olduk. Teşekkürler herkese.
  • vakti zamanında 1.9 dizel megane kullanmıştım, turbosuz. sürüş dinamikleri bakımından abartmıyorum traktörden farksızdı.

dizelin binek araçlarda bu kadar yaygınlaşmasının ve tutulmasının nedeni turbo besleme sistemleridir ve tüm dizel motorlarda artık turbo olmazsa olmazdır.

benzin fiyatları böyle giderse yakında turbosuz benzinli araç da göremeyebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

Turbo olmayan dizel motor herhalde tek kullanan bu magirus dolmuşlar kaldı

Vayyyyy. Turbosu olmayan maguruslar öyle ise turbolularını hiç düşünemiyorum valla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeandan

Hepsi turbolu dediğin modellerin. Turbosuz dizeller tarih oldu, 1.9 65hp kangoolar vardı zamanında verim abideleri

Caddy SDI'ler de felaketti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

Turbo olmayan dizel motor herhalde tek kullanan bu magirus dolmuşlar kaldı

Allah tan yok zaten. Turbosuz drag yarıslarında kelle koltukta gidiyoruz.
    Birde turbo girerse işin içine içinden çıkılmaz bir hal alır harem-gebze hattı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Caddy SDI'ler de felaketti.

O kadarda haksızlık etmeyin kediciğe kendisi ilk dizel aracımızdı ve çok yükümüzü taşıdı
  • orta sınıf markalar ne zaman çift turbolu dizellere geçecek merak ediyorum
    tek turbo kesmez oldu :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.